Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Dohrana, dojenje, spavanje

  1. #1
    ancica11 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    6

    Početno Dohrana, dojenje, spavanje

    Trebam savjet i to hitno. Imam bebača od 8,5mj koji u zadnje vrijeme jako loše ili uopće ne spava. Dojim ga, sa dohranom smo krenuli u njegovom 5mj. Za sad mu dajem 2 kruta obroka dnevno, za doručak i ručak. Između ga dojim ili pojede keksić, kruha ili popije sokića. Uspavljujem ga dojenjem, kroz dan zaspi na sisi, a kroz noć ga stavljam u krevetić te nastojim da podrigne i malo se probudi pa da onda sam zaspi, makar to nije uvijek moguće Dosta je veliki i ima oko 9 i pol kg i blizu 80cm.
    Moja pitanja su: Da li mu trebam uvesti još jedan obrok, recimo večeru pa bi onda možda bolje spavao noć i ne bi se budio toliko? Ako bi mu spremala čokolino ili nešto slično da li da to napravim na adaptiranom mlijeku ili će to naštetiti dojenju (jer izdajanje mi je prebolno pa ga izbjegavam)? Da li je moguće da ga mući skok u razvoju, jer se već par dana budi plačući, ne paše ako ga ponosam i makar je sit opet bi sisao, a i kad zaspi za pol sata je budan? Tako se mučimo neko vrijeme, onda zaspi malo duži period pa pred jutro opet muke...
    Ne bi započinjala novu temu, ali doista sam pre umorna tražiti info drugačije, a trebam konkretne savijete

  2. #2
    Lola13 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    198

    Početno

    Nadam se da ce ti ovo bar malo pomoci!!
    To je kopi pejst sa rodine str!
    Koliko sam ja citala, ne znaci da ce beba bolje spavati ako joj uvedes veceru!!

    Nisam jos pocela s dohranom pa nisam bas kompetentna pisati, a i moj ima samo 4mj ali vidim da ti nitko ne odgovara, pa da ti bar sa clankom mozda pomognem!!

    Sretno i nadam se da ce ti se netko pametniji za dohranu javiti!!
    Ja bi ga dojila kad god i ne bi mu radila cokolino sa adaptiranin

    Povrće
    1. koraba, tikvice, buča, batat (6 mj.)
    2. mrkva, krumpir, mahune, brokula, cvjetača (8 mj.)
    3. grašak, repa, rajčica, krastavac (10 mj.)
    4. kupus, kelj, poriluk, paprika, leća (11 mj.)
    5. grah, špinat, blitva (12 mj.)

    Meso
    1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina, kunić (8 mj.)
    2. teletina (9 mj.)
    3. tamno meso peradi (10 mj.)
    4. junetina, govedina (11 mj.)
    5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (što kasnije)

    Riba

    1. bijela riba, pastrva (8 mj.)
    2. plava riba (13 mj.)

    Jaja
    1. žumanjak (10 mj.)
    2. bjelanjak (13 mj.)

    Mliječni proizvodi
    1. svježi kravlji sir, skuta, jogurt, kiselo mlijeko, vrhnje (11 mj.)

    Masnoće

    1. maslinovo ulje (6 mj.)

    2. biljna ulja (9 mj.)

    3. maslac (12 mj.)

    Začinsko bilje

    s 12 mjeseci

    Recepti po mjesecima:

    6 mjeseci:

    - proso s jabukom (skuhati proso dok potpuno ne omekša i u prohlađenu kašu naribati jabuku)

    - riža s kruškom (u raskuhanu prohlađenu rižu naribati zrelu krušku)

    - palenta s tikvicom (skuhati usitnjenu tikvicu i potkraj kuhanja zgusnuti palentom)

    - batat s korabicom (povrće narezati na kockice, skuhati i izgnječiti vilicom)

    U svako od ovih jela možete dodati po nekoliko kapi maslinova ulja.

    Budući da je vrlo važno ne uvoditi nove namirnice prebrzim ritmom, u prvom mjesecu dohrane ne bi ih trebalo biti više od 6. Dovoljan je jedan obrok krute hrane dnevno, kada to djetetu najviše odgovara. Od pića je dovoljna samo voda.

    7 mjeseci:

    - proso sa svježim ili suhim šljivama (zajedno kuhati proso i šljive dok potpuno ne omekšaju)

    - quinoa sa svježim ili suhim marelicama

    - riža s breskvama (rižu skuhati i dodati svježu mekanu breskvu)

    - banana i zobene pahuljice (pahuljice malo prokuhati i umiješati u zgnječenu bananu)

    Dobro je znati da neke namirnice otežavaju, a neke olakšavaju probavu, pa ih je poželjno kombinirati.

    Još uvijek je dovoljan jedan obrok dohrane dnevno.

    8 mjeseci:

    - janjetina kuhana s mrkvom i brokulom

    - ječam kuhan s cvjetačom

    - kunić kuhan s krumpirom i tikvicom (tikvicu dodati potkraj kuhanja)

    - piletina s bučom i palentom (palentom zgusnuti potkraj kuhanja)

    - krumpir kuhan s mahunama

    - oslić kuhan s brokulom i mrkvom

    - sve kombinacije dopuštenog voća, povrća, mesa i žitarica

    Do kraja osmog mjeseca života, dijete ne bi trebalo jesti više od dvadesetak vrsta namirnica čije kombiniranje omogućuje pripremanje brojnih različitih obroka.

    S osam mjeseci, može se uvesti i drugi obrok, po mogućnosti u vrijeme obiteljskog objeda. Bilo bi dobro da jedan obrok sadrži voće sa žitaricama, a drugi povrće s mesom i/ili žitaricama.

    9 mjeseci:

    - teletina s rižom i korabicom

    - piletina s prosom i tikvicom

    - oslić s batatom i brokulom

    - cvjetača sa zobenim pahuljicama i mrkvom

    Možete stavljati i više vrsta namirnica u jedan obrok, ako vam tako odgovara. Temeljni okusi namirnica, njihova tekstura i različitost boja zadovoljit će ukus djece i zainteresirati ih da i sami pokušaju prinositi žlicu ustima. Upamtite da je hrana koja je vama bljutava – djeci vrlo ukusna; njihovi okusni pupoljci još nisu zasićeni raznim začinima i umjetnim dodacima.

    10 mjeseci:

    - grašak s krumpirom i bijelim pilećim mesom

    - uvarak od cvjetače, brokule, mrkve i korabe s komadićima teletine

    - zobene pahuljice sa suhim voćem (voće prethodno možete namočiti u vodi da bi omekšalo)

    - riblji file s rižom i rajčicom

    - kus-kus s raznim povrćem

    U svako od jela, jedanput ili dvaput tjedno možete dodati tvrdo kuhani i propasirani žumanjak.

    S navršenih deset mjeseci, možete uvesti i treći obrok dohrane. Od pića je još uvijek dovoljna samo voda, ali možete ponuditi i prirodni sok od iscijeđenoga voća. Ako kupujete sokove ili kašice u staklenkama, pogledajte sastav: neka sastojci odgovaraju uzrastu vašega djeteta. Pripazite na zaslađivače: najčešće piše da nema šećera, ali se mogu naći laktoza i fruktoza koje kupovne kašice također čine preslatkima. Probajte! Ako su vama slatke, djetetu su nepotrebno preslatke!

    11 mjeseci:

    - teletina kuhana s krumpirom i kupusom

    - poriluk, riža i rajčica s komadićima junetine

    - uvarak od više vrsta dopuštenog povrća uz dodatak neke žitarice

    - palenta s jogurtom ili vrhnjem

    - riža s kravljim sirom i jabukom

    - leća s mrkvom i krumpirom

    Napokon se uvedeni broj namirnica približio onome koji pripremamo i u našim obrocima. Razlikuju se u načinu pripreme (djeci je još uvijek najbolje pripremati isključivo kuhano) te nekim dodacima. Još uvijek nije potrebno dodavati sol i šećer, a pogotovo ne začine kao što su vegeta i slične mješavine.

    Za prvi rođendan dajemo prijedlog za prvorođendansku tortu:

    Kalup obložite prianjajućom folijom.

    Skuhajte palentu, odnosno griz na vodi ili rižinu mlijeku, što će kad se stvrdne „glumiti“ biskvit.

    Za „kremu“ možete birati slatke ili slane namirnice (prokuhano i zgnječeno voće ili povrće), ovisno o tome što dijete više voli. U kalup naizmjenično slažite palentu i/ili griz te pire od voća ili povrća, nastojeći složiti boje, da „torta“ izgleda što zanimljivije. Mi smo stavljali pire od graška, brokule i buče. Kad dođete do vrha kalupa (biskvit mora biti i na dnu i na vrhu), stavite u hladnjak da se stvrdne, okrenite naopako i zabodite svjećicu.

  3. #3
    Lola13 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2014
    Postovi
    198

    Početno

    E da i imas temu Pricajmo o dohrani 7. Pa ti je najbolje da tamo pitas, sigurno ce ti netko odgovoriti!!

  4. #4
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    Sitost/ glad najčešće nemaju veze s buđenjem noću ovako veće djece. Oni sišu jer im to stvara ugodu i s tim se treba pomiriti. Mozganje zašto se budi neće popraviti ni tvoj ni njegov san. Mogu ga mučiti razne stvari- zubići, skok, neka druga nelagoda. Ako je dojenje ono što ga umiruje i što traži, vjeruj mu.

    Jesi li pokušala maknuti jednu stranicu krevetića pa da tako spavate? Ti bi se manje dizala, a možda bi njemu bio mirniji san da te osjeti pored sebe. Mislim da ga ne trebaš dizati za podrigivanje ako ti se čini da mu to dodatno omete san.

    Što se dohrane tiče, možeš slobodno izbaciti kekse, za međiobrok ponudi voćku, a čokolino ni ne uvodi. Hrani dijete hranom. Voće, povrće, žitarice, zdrave masnoće, ne trebaju mu praškovi. Palenta i griz se skuhaju u relativno kratkom vermenu ako misliš da biti ti još jedno kuhanje poremetilo dnevni ritam.

  5. #5
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Mimah ti je odlicno odgovorila. Potpisujem! Jos bih dodala, ne znam jesu li to bapske price ili istina, ali meni je pomoglo. Prijateljica mi je rekla da su 3,6,9 brojke kad djeca imaju nagli skok u razvoju i vise se zele dojiti u to vrijeme. Dakle 3,6,9 se odnosi na dane/tjedne i mjesece. Posto ti dijete ima gotovo 9 mjeseci, moguce da je to taj zadnji skok.

  6. #6
    ancica11 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    6

    Početno

    Hvala vam na savjetima. Nova sam na forumu pa kad sam otvorila temu, a ništa se nije dešavalo (nisam mogla naći ni temu, a još manje odg.), nisam dolazila neko vrijeme.
    Da, izgleda da smo imali skok u razvoju. Sad se već borimo sa novim problemom. Tako je to valjda kad imaš malo dijete, stalno je nešto. Sad sam otvorila još jednu temu za novi problem, isto je vezana uz dojenje pa dok moderatori odobre, slobodno pišite. O tome pak nema ništa
    Pozzz i hvala...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •