Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Studentice i studenti na porodu?

  1. #1
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno Studentice i studenti na porodu?

    Drage forumašice,

    Jeste možda na porodu u bolnici imali studente ili studentice medicine, ili pak učenike na praksi? Da li vas je netko pitao dopuštenje da studenti / učenici budu prisutni?

    Ako ste imali studente na porodu, koliko ih je bilo i kako ste se osjećale dok su bili prisutni? Kako su se oni ponašali? Smatrate li da ste imali privatnost za vrijeme poroda?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja sam imala učenice i jedina dobra strana toga je što se babica zbilja trudila i sve radila po ps-u.
    Ali da su bile kokoši bile su i da sam mogla otjerala bi ih.
    I da, nitko nije pitao dozvolu koliko se sjećam.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da, već sam pisala o tome. Ne samo da su bili studenti, nego sam studentici bila i primjer na kome je polagala ispit iz ginekologije i porodništva.

    Naravno, najprije je došao profesor do mene, predstavio sebe i studenticu i zamolio moje dopuštenje. Mjerila me je i pregledala otvorenost. To su me posebno zamolili, jer je i profesor morao vidjeti da je točno odgovorila

    Meni je to bilo zabavno, bar mi je odvraćalo misli od bolova. I pasalo mi je što je glavni u rodilištu uz mene. Rodila sam u 9. mjesecu, kad su ispitni rokovi, ponedjeljak ujutro, u 13,30. Ispit joj je započeo oko 9-10 ujutro. Kad sam izabrala to vrijeme za porod , tko mi je kriv. Mislim da su oni bili do kraja poroda uz mene, ali to mi je izbrisano iz pamćenja, tada više nisu bili bitni. Tako da ne znam ako je prošla ispit...

  4. #4
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nisam imala na porodu, rađala sam u noći na praznik, ali sam ja kao studentica bila na porodima
    možda griješim, ali mislim da kada ideš u bolnicu u kojoj se održava natavna djelatnost, pristaješ da na prisutnost studenata, praktikanata....

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Beti, se sjećaš koji je to bio profesor?
    si sigurna da je bila studentica, a ne specijalizantica?
    mi nismo pregledavali trudnice ni rodilje

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    o tome se baš radi... detalje za koji dan za sad skupljam informacije ono što mi je važno je da li su pitali dopuštenje i kako su se ponašali na samom porodu.

  7. #7
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    a sigurna si da moraju pitati dopuštenje?

  8. #8
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Meni je dvoje specijalizanata bilo na porodu.
    Nitko me nije pitao dopustenje ali ni u jednom trenu mi nije palo napamet da smetaju.
    Bili su prisutni samo tijekom pregleda svakih par sati za koje su me pitali dopustenje (preglede) i tijekom izgona. To su mi sami po sebi bili dosta zeznuti trenuci pa njih dvoje nisam niti primijetila.
    Bili su tihi ko bubice, kretali su se kao sjene i takvi mi nikad ne bi smetali.
    Ne bi odbila njihovo prisustvo ni da su pitali, jer u rodilistu sa manje od jednim porodom dnevno, bilo bi mi zao odbiti da se uce na mom iskustvu.

  9. #9
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    nisam sigurna ako moraju, ali bi htjela saznat ako jesu.

  10. #10
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni se cini da se za dopustenje potpisuje u onom papiru za prijem u rodiliste.
    U Vinogradskoj

    Mislim da sam nesto takvo tamo procitala da oznacavam jel dopustam il ne

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Na prvom porodu je skoro do samog kraja bila samo primalja i muž, ali pred sam izgon je pozvala doktora da bude na porodu, a on je ušao s još jednom primaljom kojoj je počela smjena i dvojicom studenata. Ne sjećam se da su me pitali, niti mi je smetalo. Možda mi je na kratko zablokiralo trudove zbog uzbuđenja. Ne toliko zbog njihove prisutnosti nego jer sam skužila da bi beba konačno trebala izaći nakon 2 i pol sata tiskanja. U tom trenutku me bilo baš briga i da sam uživo na televiziji.

    Studenti su stajali sa strane i gledali. Kad sa stolčića prešla na stol na šivanje, dečko je stajao pokraj doktora i on mu je objašnjavao kako se šiva.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mene su sigurno pitali dopuštenje, ne znam da li je bila studentica ili specijalizantica, ali rekao mi je da kolegica polaže ispit i da li sam saglasna da to budem ja.

  13. #13
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Da, ja sam isto bila u Vinogradskoj, vrlo brzo nakon Vrci, i jedan od papira je bio za (ne)pristanak za učenike, studente, fotkanje, istraživanja...

  14. #14
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Znaci dobro se sjecam

    Ja sam sve dopustila,al kako sam radala kasno navecer,nikog nije bilo

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a sigurna si da moraju pitati dopuštenje?
    Ti mislis da ne bi trebali?
    imam iskustvo iz druge drzave i tamo se obavezno pita. Osim toga mentor objasnjava svaki korak pa eventalno po jedan student ponovi radnju ( u nasem slucaju se radilo o pregledu djeteta ).

  16. #16
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    znam da se ponekad podrazumijeva da ako biraš rađati u sveučilišnoj bolnici, prihvaćaš to da će ti studenti biti prisutni.

  17. #17
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    bili su mi troje studenata na porodu sa korinom, 2010.
    2 cure i jedan dečko
    ako je ikad i razmišljao, tad je taj jadničak odustao od specijalizacije na ginekologiji
    bio je blijed ko krpa, mislim da ga je bolilo koliko i mene, a ja nisam ni vikala, ni jaukala
    i porod je bio brz i zabavan

    i da, pitali su mogu li biti prisutni, ja sam rekla da mogu
    nisu me ometali, stajali su sa strane
    i specijalizantica me šivala, a taj dio bih rado izbrisala iz sjećanja

  18. #18
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni je specijalizantica davala spinalnu a dr. je sjedila pokraj nje, nitko me nije ništa pitao. Nakon 22 sata poroda morala sam na hitni carski.
    Da mi nije iz prve zabola iglu bome bi tražila dr. da to ona napravi. Nije mi smetalo jer je sve bilo ok, al bi mi smetalo da me bola nekoliko puta (što se dogodilo mom tati pa mu je skoro pozlilo).

    Ne znam jel vam to spada pod ovu temu.

  19. #19
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Mislim da za specijalizante se ni ne pita. Kao ni za pripravnike. A u nastavnom centru ni za studente. Medjutim, kao sto bi bilo lijepo, a po meni i obavezno da se medicinsko osoblje predstavi tako bi trebalo pitati i za dopuštenje promatranja od strane studenata.
    Jer to ipak nije, ne znam, neka operacija pod anestezijom. Tijek poroda cesto ovisi o okolisnim uvjetima, a prisutnost promatrača je cesto otezavajuci faktor.

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    U nasoj lokalnoj bolnici/klinici se obavezno trazi usmeni pristanak. Nisu me pitali nista na porodu jer nikoga nije bilo, ali vise puta smo imali specijalizante kod pedijatra ili kod ginekologa. Jednom je stazirala i samostalna primalja pa sam dozvolila da na meni vjezba mjerenje fundal heighta i jos neke sitnice.

  21. #21
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    ja sam imala studenta i studenticu. bili su prisutni na zadnjih par pregleda i na CR.
    nisu mi smetali, i bila sam pitana za dopuštenje.

  22. #22
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Evo friško od neki dan -bila sam pitana da li smiju biti prisutni i da kažem ako će mi smetati

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Majuška prvotno napisa Vidi poruku
    Evo friško od neki dan -bila sam pitana da li smiju biti prisutni i da kažem ako će mi smetati
    Prije dosta godina - na drugom porodu isto ovako. Na prvom nije bilo publike (jer je bila nedjelja), ali na drugom su bili. Niti su mi trebali, niti su mi smetali. A i kasnije, kad sam dolazila na kontrole (ne samo u trudnoći ni za vrijeme poroda), pitali su me konkretno na uzv da li mogu studenti gledati pregled. Složila sam se bez previše filozofije - pa moraju negdje naučiti. Možda to njihovo znanje baš meni dobro dođe...Ali u redu je da pitaju jer ima žena kojima to smeta, a vjerojatno ni žene kojima ne smeta nisu baš svaki put raspoložene.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.10.2014. at 11:40

  24. #24
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Isto nevezano za porod i trudnoću, bila sam pitana na odjelu endokrine ako mogu biti predmet polaganja ispita. Nikad nisam bila dotad intimna s tolikim brojem ljudi odjednom.

  25. #25
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    na prvom porodu sam imala učenice medicinske škole.

    ali kaj je meni bio problem - doktora koji je vodio moju trudnoću je mijenjao, povremeno, drugi doktor - a on je mlađi brat mog frenda. i onda bi mi obioje, odbijali pregled i dolazio mi je u vizitu - e to mi je definitivno bila najneugodnija situacija

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Na mojim porodima nije bio nitko osim dr i babice, ali sam ja kao studentica medicine davnih dana prvi put vidjela porod uživo i još se sjećam imena bebe i mjera
    Ne znam kakvo je sad pravilo, meni je ok da se pita za studente ali za specijalizante ne. Pa specijalizanti su završili faks i položili ginekologiju. Razmislite o tome da ako se odbijaju specijalizanti kasnije imamo neiskusne "specijaliste".

  27. #27
    Bluebella avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,060

    Početno

    prije poroda sam dobila papire u kojima nisam označila kučicu da pristajem na studente/studentice ne porodu. bilo ih je puno oko rađaona, ali meni nisu dolazili.
    rodila sam u vinogradskoj.

  28. #28
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Obzirom da sam oboje rodila u sitne sate na porodima su mi bile samo primalja i liječnik.

    Kao studenticu mentorica bi me dovela do rodilje,predstavila nas i pitala za dozvolu da prisutvujemo porodu

  29. #29
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Bila na svetom duhu, nikakve papire mi nisu dali da potpisem niti je itko spomenuo studente. Kad malo razmislim, pregledavala me jedna ful mlada cura, mozda je i bila student.

    Na samom porodu nemam pojma tko je bio, mislim da tada nebi pojma imala ni da je ispred mene sjedio cijeli razred.

  30. #30
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Imala sam studente na prvom porodu, a učenice na trećem. Nisu mi smetali niti najmanje, svjesna sam da i student i učenik moraju negdje i praksu obaviti, tj. vidjeti porod u živo.
    Na trećem porodu me učenica tješila pri samom kraju poroda kad više nisam imala snage od bolova... Ja onak sva jadna, ona me grli, masira mi leđa i govori "...znam da vas boli, bude skoro gotovo, izdržite još malo..." i meni to lijepo čuti, a onda skontam da je godište mog sina i da vjerojatno nema pojma kaj govori (još!)...

  31. #31
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    meni nisu bili na porodu, ali sam bila opće narodno dobro na SD kad sam ležala dva mjeseca u drugoj trudnoći...
    bila sam specifična situacija s određenim komplikacijama pa su me svi gledali...nije mi to baš dobro sjelo...

  32. #32
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    evo sad sam se sjetila da su i na infektologiji bile dvije stažistice (pedijatrija i infektologija) kad sam išla na preglede radi toxoplasmoze. Doktor mi je rekao da ako me smetaju mogu izači van. Sudjelovale su u pregledu, malo me opipale i postavljale pitanja.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    455

    Početno

    carski Sv Duh - nakon stavljanja katetera u predrađaoni sestra me vodi u salu (ako se dobro sjećam taman je na kraju bokseva) i čim smo ušle rekla mi da skinem spavaćicu i šlape . Skinem se tako ja , a na hodniku ni 2 m od mene stoje 3-4 cure ( studentice ili čak iz škole za sestre koliko su mlado izgledale) i uglas " ajmeee koji trbuuuuh !" Vidjele me cure s boka ... Za vrijeme carskog su ta vrata stalno bila otvorena i cure su stajale na dovratku...kad su bebače odveli na mjerenje u drugu prostoriju one su mi pokazivale palac gore i govorile kako su slatki i kako je sve super..to mi je baš bilo slatko . Uglavnom , sjećam se da se po sali stalno netko prešetavao , a kako je meni to bila prva operacija mislila sam da su sale inače ful dezinficirane skoro pa hermetički zatvorene, pazi se tko i kako ulazi i tako to .

  34. #34
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Na mojem porodu (Sv. Duh) ih je bilo cetvero i to studenata. Jos u predradao i su mi ih predstavili, ali me nisu pitali za dozvolu da budu prisutni. Mislim da je to bilo skroz ok, jer su samo gledali. Smatram da bi bilo neophodno dobiti zenin pristanak u slucaju da se zeli da studenti prakticno uce na njoj, radeci bilo kakve preglede ili intervencije.

    Ja sam bila beskrajno zahvalna sto su bili tamo. Moj porod je bio strasno bolan, a oni nisu bili oguglali na porode, kao ostatak osoblja i zato je njihovo suosjecanje bilo puno dublje i iskrenije. Nisu me gledali kao zanimaciju, nego su mi dali ruku, govorili ohrabrujuce stvari i to je bilo nesto prekrasno, osobito jer jos nije doslo vrijeme da puste muza k meni.

    Kasnije su me cak posjetili na babinjacama i rekla sam im neka zadrze u sebi tu njeznost i empatiju jedan dan kad postanu doktori.

    Sve u svemu, pamtim ih kao veliki dar i blagoslov, premda razumijem i da nekoj drugoj zeni moze prisutnost dodatnih "ociju" biti neugodna.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 24.01.2015. at 10:01

  35. #35
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Kad sam rađala prvi put, SD, tada su bile dvije studentice medicine zadnja 2 sata otprilike u sali. Nitko me ništa nije pitao, ali iskreno cure su bile simpa i nisu mi smetale, naprotiv, dosta smo i pričale i smijale se (bila pod epiduralnom). Dr je rekla pred kraj evo vidi se već crna kosica, a ja njima "šta stvarno?", pa one potvrdile (mi se dogovorili da muž ne bude sa mnom). Pred kraj im je netko rekao da idu doma i da ne moraju čekati sam porod, a one ipak ostale do kraja. To mi je baš bilo simpatično.
    A opet, kad su studenti trebali obaviti jedan od zadnjih pregleda, pitali su me za dopuštenje mogu li obaviti UZV preko trbuha. Nisam sigurna da bih baš pristala na onaj vaginalni.
    Posljednje uređivanje od andream : 30.01.2015. at 10:31

  36. #36
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    na mom prvom porodu sve je bilo puno učenica. stavljale su mi u ruku kanilu (mislim da se tako zove) čega se ja izuzetno bojim i molile me da ne padnem u nesvjest jer će se sestra ljutiti i upisati im to negdje, curica koja je kupala filipa bila je van sebe od straha, itd. "šivala" me specijalizantica. na kraju je sve bilo dobro i prema meni su bile pune brige i podrške što ne mogu reći za liječnike i babice koji su bili osorni i bezobrazni.
    ne sjećam se jesu li me pitali za dozvolu? sigurno bi pristala jer vjerujem da svi moramo učiti i da nitko se nije rodio s urođenim znanjima neke struke.

  37. #37
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Za sada na UZV pregledu. Pitali su liječnicu smiju li. Naravno, mene nitko ništa nije pitao.
    A i da je, ne bi mi smetalo jer dok je ona objašnjavala njima i meni je bilo zanimljivo slušati.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 11.05.2015. at 23:19

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •