Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Kriopohrana zametaka

  1. #1
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno Kriopohrana zametaka

    MPO zakon je ostao nedorecen kad je rijec o krioprezervaciji embrija (zamrzavanje i cuvanje zametaka).

    Zakon kaze da se zameci cuvaju 5 godina na teret HZZO, posebnim zahtjevom mogu se cuvati jos 5 godina na teret osoba u postupku, a nakon toga se, uz izricit i ovjeren pristanak, mogu donirati parovima koji se zbog neplodnosti lijece u RH.

    5+5, i sto onda?


    Rodili ste x djece i ne zelite imati jos djece, a ostao je odredjeni broj embrija u kriopohrani. Mozete donirati, ali sto ako ne zelite? Ne postoji nikakav pravni mehanizam koji bi prisilio par na donaciju.

    Sto ako se rastanete? Mozda jedan ili oba partnera ne zeli imati djecu iz tog braka/veze.

    Sto ako jedan od partnera umre? Zakon kaze da se zameci doniraju, ali kako dobiti pristanak pokojne osobe?! Tu imamo i jednu zanimljivost. Recimo da je umro muskarac, a zena svejedno zeli iskoristiti preostale embrije. Ona to zakonski ne moze, ali zato moze donirati svoje embrije drugom paru

    Iako clanka 36, koji novodi zabranjene radnje u MPO, nigdje decidirano ne navodi kako je unistavanje embrija zabranjeno (pa se mozemo voditi onom latinskom nulla poena sine lege), smatrate li da se unistavanje embrija treba jasno zakonski regulirati?

    S obzirom na lose i neodgovarajuce stimulacije nije da imamo obilje embrija, ali zanima me kako vi gledate na sve to. Sto bi napravili u gore navedenim situacijama? Sto bi napravili s vasim embrijima koji su ostali?

  2. #2
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Dobro postavljeno pitanje. Vidim da zakon bas nije definiran dobro.
    Ja sam od misljenja da bi doniranje embrija trebalo zapravo biti lakse omoguceno posebice zato sto moja poznanica ima kcer koja je zapravo neciji donirani embrij. Ona je usla u menopauzu sa navrsenih26 godina zivota, a tek sa 30 su ona i muz zeljli dijete. Zeljeli su "usvojiti" necije embrije i imali su velikih problema jer donora nije bilo. Na kraju su otisli u Cesku.

  3. #3
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Yummy mummy, koliko je meni poznato (pa neka me pls netko od nasih Cehinja ispravi ako sam u krivu) u Ceskoj nije dozvoljeno doniranje embrija, pogotovo ne viska embrija iz postupka. Ti se embriji unistavaju. Mogu se donirati jajne stanice i spermiji (cak i istodobno, sto je recimo nasim zakonom zabranjeno), ali ne embriji. Tvoja prijateljica je vjerojatno isla na donaciju jajne stanice zbog preuranjene menopauze.

    Ali, sto si mislila pod jos vise olaksati doniranje embrija?
    Posljednje uređivanje od BigBlue : 13.10.2014. at 13:33

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Yummy mummy je iz irske

  5. #5
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ne znam tocno cijelu pricu. Znam da njeno dijete nije bioloski njeno. Da, radnja se zbiva u Irsokj
    Tu donori ne smiju biti anonimni, pa znam da mnogo ljudi iz tog razloga ne zele donirati, pa je ona osla u Cesku
    Eto, toliko znam o cijeloj prici.
    Pod olaksati mislim da bi trebalo manje papirologije i da je anonimnost donekle zajamcena (iznimka u slucaju neke genetske bolesti)...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    (sad sam vidjela da je napisano inicijalno da je donacija iz ceske, totalno nebitno odakle je YM )

  7. #7
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Mogu je pitati jos jednom, ali ja sam eto, 100% sigurna da je bila rijec o Ceskoj.

  8. #8
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Mislim da je u Češkoj dozvoljena donacija embrija.

  9. #9
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    U Češkoj nije dozvoljena donacija embrija iz kriopohrane, ali je dozvoljeno u postupku koristiti donirane muške i ženske spolne stanice i transferirati tako stvoren embrij.

  10. #10
    cranky avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,117

    Početno

    Da imam viška i ne želim više djece ja bi ih ili dala na donaciju ili za medicinska istraživanja. Ok, nisam pitala mm šta misli o tome jer mi nemamo ništa zamrznuto pa nije bila tema.
    Ali, suludo mi je da u zakonu tako nešto nije jasno definirano!
    Toliko o hodajućim embrijima i njihovoj "velikoj brizi za život". Muka im je što su jadni embrijići u frižiderima, ali ih baš briga ako će ih netko po isteku 5+5 bacit u smeće

  11. #11
    sejla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,457

    Početno

    U Češkoj je ovako kako je Inesz napisala, nije moguća donacija već postojećih embrija određenog para, ali je moguća donacija muških i ženskih stanica te transfer takvih embrija.
    Muž i ja se isto još uvijek nismo usuglasili što ćemo s preostalim embrijima, ako nam ih ostane....ja jesam za donaciju klinici, muž nije....nekako želim znati da sam na još neki način pomogla i doprinijela....vidjet ćemo kad za to dođe vrijeme.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    28

    Početno Unistavanje kriopohranjenih zametaka

    Pozdrav svima, evo otvaram ovu temu jer sam jucer u razgovoru sa ginekologicom saznala da za unistenje pohranjenih zametaka moramo pisati molbu Nacionalnom povjerenstvu za MPO. Iz privatnih razloga smo suprug i ja odlucili da necemo koristiti smrznute nego krenuti ispocetka, ne znajuci da to nije moguce dok postoje zamrznuti. Zanima me da li ie vec netko imao iskustva s istim?

  13. #13
    micamaca30 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    negdje iza šuma
    Postovi
    352

    Početno

    Pozdrav!Neznam nista o unistavanju a i cemu ako vec imate priliku da prodete bezbolnije i jeftinije (ako ste isli privatno).
    Sretno

  14. #14
    laura33 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    348

    Početno

    Citiraj Mala0209 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima, evo otvaram ovu temu jer sam jucer u razgovoru sa ginekologicom saznala da za unistenje pohranjenih zametaka moramo pisati molbu Nacionalnom povjerenstvu za MPO. Iz privatnih razloga smo suprug i ja odlucili da necemo koristiti smrznute nego krenuti ispocetka, ne znajuci da to nije moguce dok postoje zamrznuti. Zanima me da li ie vec netko imao iskustva s istim?
    Odakle vam ta informacija?
    To je izjavio netko tko se bavi sa mpo ili socijalna ginekologica...mislim oni znaju izjavljivat svakakve gluposti....

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    28

    Početno

    informaciju mi je dala dr. Dmitrovic u Betaplus, po hrv zakonu ne smije mi zapoceti novi proces dok ne dobije potvrdu da su smrznuti unisteni. A unistiti se mogu samo ako dobijem dozvolu. Eto i meni je prvi glas, niti nam je to itko spomenu do sad niti nas upozorio.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj micamaca30 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!Neznam nista o unistavanju a i cemu ako vec imate priliku da prodete bezbolnije i jeftinije (ako ste isli privatno).
    Sretno
    Micamaca30 kao sto sam napisala, razlozi postoje, privatni su i ne zelim pisati. Jasno mi ne sve sto govoris ali sto ne tu je

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    351

    Početno

    Tako su i meni rekli svu doktori u Petrovoj!! Redom sam slušala bukvicu od svakog dr., sestre I pa čak i od biologa.. Da je to nezakonito, ići u svježi postupak a imati smrznute..
    Ja to nisam znala, moj dr.mi je govorio da FET nije za mene, da je bolje ići u svježi u mom slučaju.. ja pristala, a poslije se naslušala.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj suncokret19 prvotno napisa Vidi poruku
    Tako su i meni rekli svu doktori u Petrovoj!! Redom sam slušala bukvicu od svakog dr., sestre I pa čak i od biologa.. Da je to nezakonito, ići u svježi postupak a imati smrznute..
    Ja to nisam znala, moj dr.mi je govorio da FET nije za mene, da je bolje ići u svježi u mom slučaju.. ja pristala, a poslije se naslušala.
    Suncokret19 da li si slala molbu za unistenje?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    351

    Početno

    Ne, imala sam vraćanje tog zamrznutog embrija.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    http://www.zakon.hr/z/248/Zakon-o-me...nutoj-oplodnji

    evo u zakonu clanak 7. stavak 9. pise da se prije zapocinjanja novog svjezeg postupka moraju iskoristiti svi smrznuti zameci.
    a u cl. 56. da je kazna za nepostivanje toga 70 - 250000 kn.
    Posljednje uređivanje od orange80 : 23.01.2016. at 08:03

  21. #21
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    Citiraj Mala0209 prvotno napisa Vidi poruku
    Suncokret19 da li si slala molbu za unistenje?
    U toj molbi treba biti objasnjenje za unistenje zametaka. Rekla bih da promjena klinike to nije. Zasto ne preneses zametke iz cita u betuplus?

  22. #22
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ne vjerujem da bi netko samo zbog promjene klinike i liječnika tražio uništavanje vlastitih zametaka

  23. #23
    Osoblje foruma BigBlue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,981

    Početno

    Premještam ovdje temu/postove forumašice Mala0209 jer očito postoje nove spoznaje o zakonskim mogućnostima u kriopohrani zametaka o kojima ni mi nismo imali informacije, pa joj ne možemo više reći.

    Nadam se da će dobiti sve odgovore na mjerodavnim instancama i naknadno ih podijeliti s nama.

  24. #24
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Od stupanja na snagu Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (NN 86/12) prošlo je više od 5 godina. Je li tko već tražio produljenje kriopohrane embrija? Ako jest, koja je cijena čuvanja za narednih 5 godina?

    Zakon kaže da se zameci čuvaju 5 godina na teret HZZO, posebnim zahtjevom mogu se čuvati još 5 godina na teret osoba u postupku, a nakon toga se, uz izričit i ovjeren pristanak, mogu donirati parovima koji se zbog neplodnosti liječe u RH.

  25. #25
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    doznala sam da pacijenti dobivaju od bolnica obavijesti o isteku 5-godišnjeg roka kriopohrane spolnih stanica/embrija.
    ima li tko još kakvih informacija o ovome?
    tnx

  26. #26
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Istina, zakon o MPO-u iz 2012. nije rekao smiju li se, ili ne uništavati preostali kriopohranjeni zametci. Tadašnja neodlučnost zakonodavca, želja da se ne zamjeri bučnim protivnicima MPO-a, namjerno izbjegavanje rješavanja problema, sada već polako dolazi na naplatu...
    Zakon kaže da se preostali embriji 5 godina čuvaju na teret HZZO-a, 5 godina na teret para od kojeg embriji potječu. Što nakon isteka tih 10 godina čuvanja?

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...odnju/7315308/
    Posljednje uređivanje od Inesz : 05.05.2018. at 07:13

  27. #27
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Inesz, ja sam od privatnika dobila obavijest kad je istekla prva godina koju smo platili. Ako te zanima,mogu na PM sto je dogovoreno s njima

  28. #28
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Vrci samo pošalji!


    Činjenica je da prestanak kriopohrane zametaka na zahtjev pacijenata NIJE zabranjen prema Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji (NN 86/12). Ali, nejasnoće i manjkavosti Zakona u ovom području dovode do prakse da se u nekim MPO centrima omogućava prestanak kriopohrane zametaka na zahtjeva pacijenata, dok drugi centri to svojim pacijentima izričito uskraćuju.
    U proteklih 6 godina bilo je pokušaja izmjena Zakona, kojim bi se, između ostalog, jasno odredilo pravo na prestanak kriopohrane zametaka na zahtjev pacijenata. Međutim, ova problematika još nije riješena, te RODA i ovim putem poziva Ministarstvo zdravstva da čim prije donese prijedlog izmjena Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji u smislu odredbe koja bi izričito i jasno omogućila pacijentima da ostvare pravo na prestanak kriopohrane zametaka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •