Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Prestanak dojenja zbog hipertireoze

  1. #1
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno Prestanak dojenja zbog hipertireoze

    Drage mame,
    nova sam, sve vas lijepo pozdravljam i molim pomoć.
    Imam bebu od 6 mjeseci koju dojim i sve je lijepo išlo do danas, kad su mi dijagnosticirali hipertireozu.
    To podrazumijeva uzimanje lijekova koji prelaze u mlijeko, i doktorica mi je rekla da prestanem sa dojenjem.
    Ne moram vam reći koji je to šok bio za mene. Prestati dojiti, to mi je trenutno kao noćna mora.
    Prestati, kako? Beba strašno voli ciku, spava uz ciku, a i meni je to kao novo rezanje pupčane vrpce.
    Iskusne mame, pomagajte!
    Kako da to bude što bezbolnije?
    Unaprijed, puno hvala!

  2. #2
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Koji lijek? Koliko znam,uz lijekove za stitnjacu se normalno doji

  3. #3
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Nasla sam ovo:
    http://www.roda.hr/article/readlink/2039

    Jesi trazila i drugo misljenje?

    Nije se za igrati sa vlastitim zdravljem, a znam da ti je nije lako
    Mozda postoji neka druga terapija koja ide uz dojenje?

  4. #4
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Atirazol, za njega sigurno znam da ne može uz dojenje, bar mi je tako doktorica rekla.
    Kod lijekova za hipotireozu se može dojiti, jer se pije nadomjestak hormona, ali ovo moje ne.

  5. #5
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Nešto sam proučavala, postoje neke alternative, ali opet treba paziti na doziranje, jer nisu bezazleni lijekovi. Kod bebe mogu izazvati hipotireozu. Liječnici su oprezni, pa uglavnom kažu ne petljati s tim, nego prekinuti.

  6. #6
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Nasla sam ovo:
    http://www.roda.hr/article/readlink/2039

    Jesi trazila i drugo misljenje?

    Nije se za igrati sa vlastitim zdravljem, a znam da ti je nije lako
    Mozda postoji neka druga terapija koja ide uz dojenje?
    Da, čitala sam već ovaj članak, ali nekako me odbija to što piše da se bebini hormoni moraju kontrolirati.
    Svaka pomisao da bi joj ti lijekovi mogli našteti su mi odbojni.

  7. #7
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Za sve nedoumice oko kompatibilnosti lijekova s dojenjem i eventualnim alternativama za takve lijekove mozes nazvati
    Zavod za klinicku farmakologiju KBC Zagreb na tel 01/2388275

    Nadam se da cete savadati ovu prepreku i nastaviti dojiti

  8. #8
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Za sve nedoumice oko kompatibilnosti lijekova s dojenjem i eventualnim alternativama za takve lijekove mozes nazvati
    Zavod za klinicku farmakologiju KBC Zagreb na tel 01/2388275

    Nadam se da cete savadati ovu prepreku i nastaviti dojiti
    Nazvat ću svakako u ponedjeljak, ali ne nadam se dobrom po dosad pročitanim informacijama.
    A vidjet ću što kaže endokrinolog, danas sam dobila tu dijagnozu od interniste (prema krvnim pretragama).
    U biti već sam počela gledati kako sad s adaptiranim, kako je odviknuti, i tako, uhh..

  9. #9
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ja bi na tvom mjestu trazila drugo misljenje. Na ovoj stranici ise da se mogu uzimati lijekovi za hipertireozu i dojiti:
    http://kellymom.com/health/mom-healt...q/#safetyhyper

  10. #10
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Yummy_mummy, da, tražit ću drugo mišljenje,
    samo najgore je kad jedan liječnik kaže jedno, a drugi drugo.
    Pa ti vidi kome vjerovati.

  11. #11
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Gle, u tom slucaju se najbolje osloniti na vlastiti instinkt i sto ti on govori. Ja osobno ne bih ni trazila drugo misljenje. Nazvala bih lokalnu LLL grupu, isto rodin s.o.s telefon za dojenje moze pomoci jer su savjetnice educirane i vjerujem da imaju popis lijekova koje dojilje smiju/ ne smiju uzimati. Ono sto znam je da vecinu lijekova smiju, a za one koje ne smiju postoji zamijenski lijek. Mislim da je tvoja doktorica lijena da provjeri.

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kao prvo, obavezno po drugo mišljenje
    kao drugo, koliko jako su ti izraženi simptomi? da li baš moraš pothitno početi piti lijekove?

    bila sam u istoj situaciji, samo je beba bila još manja.
    nakon početnog šoka, otišla sam po drugo mišljenje, dogovorila s liječnikom da pričekam s lijekovima obzirom da su mi simptomi bili vrlo blagi i preživljivi
    neko vrijeme nakon toga, ustanovljeno je da je hipertireoza zapravo bila samo posljedica hormonalne bure od poroda, te da sam zapravo HIPOtireozna.

    sva sreća da sam išla po drugo mišljenje

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    evo i teme koju sam tada otvorila:

    http://forum.roda.hr/threads/30-hipe...ht=hipotireoza

  14. #14
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Hvala svima na savjetima. Evo što je na kraju bilo..
    Pošto moji simptomi nisu bili bezazleni (puls 120),
    počela sam po preporuci liječnice piti Athyrazol, jednu tabletu ujutro.
    Ona kaže da ne trebam skroz prestati dojiti, tj. dogovorile smo se da bebu podojim ujutro,
    popijem tabletu, po danu joj dajem adaptirano i za noć opet dojenje.
    Potrebno je kontrolirati i bebine hormone (krv se vadi iz prsta).
    Ono što mogu reći nakon tjedan dana takvog režima,
    beba je dobro prihvatila adaptirano mlijeko, isto tako bez problema doji ujutro i po noći.
    Tu i tamo imam osjećaj da bi i kroz dan htjela cikiti, ali to su kratkotrajne krize.
    Ja se izdajam kroz dan kako bih eliminirala "kontaminirano" mlijeko, usput prolijem i koju suzu
    zbog situacije, možda je čak meni i teže što ne možemo normalno dojiti.
    I na kraju u konačnici ću privesti kraju kompletno dojenje jer me izjeda pomisao da bi joj moj lijek mogao naštetiti.
    Srce mi se kida zbog toga, ali tako sam odlučila. Da sam bar ja hipotireozna kao Lutonjica...

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Pitaj doktoricu za mišljenje o propiltiouracilu kao terapiji u tvome slučaju, kao i to jel bi išao uz dojenje (po pitanju PTU razlikuju se mišljenja, za razliku od atirazola gdje su svi složni da uz dojenje ne ide, koliko znam).

  16. #16
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Citiraj Lidača prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima na savjetima. Evo što je na kraju bilo..
    Pošto moji simptomi nisu bili bezazleni (puls 120),
    počela sam po preporuci liječnice piti Athyrazol, jednu tabletu ujutro.
    Ona kaže da ne trebam skroz prestati dojiti, tj. dogovorile smo se da bebu podojim ujutro,
    popijem tabletu, po danu joj dajem adaptirano i za noć opet dojenje.
    Potrebno je kontrolirati i bebine hormone (krv se vadi iz prsta).
    Ono što mogu reći nakon tjedan dana takvog režima,
    beba je dobro prihvatila adaptirano mlijeko, isto tako bez problema doji ujutro i po noći.
    Tu i tamo imam osjećaj da bi i kroz dan htjela cikiti, ali to su kratkotrajne krize.
    Ja se izdajam kroz dan kako bih eliminirala "kontaminirano" mlijeko, usput prolijem i koju suzu
    zbog situacije, možda je čak meni i teže što ne možemo normalno dojiti.
    I na kraju u konačnici ću privesti kraju kompletno dojenje jer me izjeda pomisao da bi joj moj lijek mogao naštetiti.
    Srce mi se kida zbog toga, ali tako sam odlučila. Da sam bar ja hipotireozna kao Lutonjica...
    Uf, nemoj hipotireozu...da, možeš dojiti,ali se organizam puno sporije oporavlja od svega-pa tako i od dojenja..evo ti moj primjer- ako nisam dovoljno spavala, dovoljno jela i dovoljno pila a bila u hipo fazi, iza svakog podoja sam osjećala vrtoglavicu i mučninu..rekao mi endokrinolog da bih kad sam u hipo-fazi trebala smanjiti podoje jer beba pojede jako puno,a mom ionako iscrpljenom organizmu gotovo ništa ne ostane,pa onda dok sredim hormone opet početi normalnije dojiti, i tako mi skačemo malo ovako malo onako, i funkcionira-al da je jednostavno-nije. Nećeš joj naštetiti s lijekovima ako se budeš pridržavala preporuka struke, budi bez brige i samo hrabro naprijed u svojoj odluci.

  17. #17
    mama Tonka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Gospić
    Postovi
    26

    Početno

    Postoji alternativa, bar vrijedi probati.
    Meni je bila dijagnosticirana hipertireoza, 2006. i 2007.g.
    Reakcija endokrinologa je bila ista kao i kod tebe, prestati dojiti, i mislim da sam tada ostala u istom šoku kao i ti.
    Spomenula sam tom doktoru propiltiouracil, propisao mi je to iako čini mi se nevoljko.
    Nakon toga otišla po drugo mišljenje u neki privatnu polikliniku gdje su mi rekli da ću prije ili kasnije završiti na vađenju štitnjače ...

    I dalje nisam imala mira, tablete nisam počela uzimati, nego sam otišla homeopatu-iridiologu
    Reko, ako mi kažu da ću u svakom slučaju završiti na vađenju štitnjače, nemam što izgubiti.
    Homeopatsku terapiju sam uzimala otprilike tri mjeseca i nakon toga su se hormoni normalizirali.

    Hipertireoza mi se dva puta pojavila, nakon dvije trudnoće. Dva puta sam po 3 mjeseca uzimala remedijie, i
    evo do danas nema problema.
    Baš sam prošli tjedan vadila hormone, uredni su.

    Ako si u mogućnosti, i sklona ovakvoj vrsti terapije, nemaš što izgubiti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Probala si dojenje uz tablete, nisi odustala na svoju ruku i nemaš se što gristi. Napravi kako najbolje, tvoje zdravlje je važno i ti moraš moći normalno funkcionirati.

  19. #19
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Hvala svima od srca!
    Evo treća noć bez dojenja.
    Nije lako, jer noć je noć i beba hoće ciku, ali na svu sreću nije bilo ozbiljnog plakanja.
    Međutim bočicu sam pravila nekoliko puta i tek sad vidim koliko je dojiti komotno, niti ne osjetiš ta buđenja.
    Eto, tako je sada. Još jednom hvala na podršci!

  20. #20
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    I samo još malo informacija, ukoliko netko kao ja bude imao ovakvu situaciju.
    Kako bih donijela ispravnu odluku pročitala sam mnoge članke.
    Ono što me u potpunosti uvjerilo da uz ove lijekove ne smijem dojiti,
    jest činjenica da iako su količine tireostatika u majčinom mlijeku relativno zanemarive (uz doze koje odobri liječnik),
    mnogi liječnici i dalje imaju podijeljena mišljenja zbog netireoidnog djelovanja lijekova.
    To znači da nuspojave koje ovi lijekovi izazivaju mogu eventualno izazvati autoimune bolesti kod djeteta (npr. lupus).
    Tako da, meni je to bilo više nego dovoljno.

  21. #21
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj Lidača prvotno napisa Vidi poruku
    I samo još malo informacija, ukoliko netko kao ja bude imao ovakvu situaciju.
    Kako bih donijela ispravnu odluku pročitala sam mnoge članke.
    Ono što me u potpunosti uvjerilo da uz ove lijekove ne smijem dojiti,
    jest činjenica da iako su količine tireostatika u majčinom mlijeku relativno zanemarive (uz doze koje odobri liječnik),
    mnogi liječnici i dalje imaju podijeljena mišljenja zbog netireoidnog djelovanja lijekova.
    To znači da nuspojave koje ovi lijekovi izazivaju mogu eventualno izazvati autoimune bolesti kod djeteta (npr. lupus).
    Tako da, meni je to bilo više nego dovoljno.
    Dr Jack Newman iz Canade je najstrucniji doktor sto se tice dojenja, lijekova koje mozes uzeti pri dojenju isl. Mozda najbolje da kontaktiras njegovu kliniku i pitas. Sto god odlucila sretno! Ti si jako dobra mama!

  22. #22
    Lidača avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Yummy_mummy prvotno napisa Vidi poruku
    Dr Jack Newman iz Canade je najstrucniji doktor sto se tice dojenja, lijekova koje mozes uzeti pri dojenju isl. Mozda najbolje da kontaktiras njegovu kliniku i pitas. Sto god odlucila sretno! Ti si jako dobra mama!
    Hvala Yummy mummy, taknula si me u srce.
    Vrijedna informacija, bilo bi zanimljivo čuti njegovo mišljenje.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •