Stranica 221 od 279 PrviPrvi ... 121171211219220221222223231271 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 11,001 do 11,050 od 13934

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #11001
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Iznimka je.
    Moja kći kaže da nikad tako nešto nije čula za vrijeme školovanja u Miocu, dapače njen raski je bio odličan i kao osoba i kao pedagog.
    Nabrijavanja znaju i djeca međusobno raditi pa je tu moguće svašta.
    I moram primjetiti kako je zanimljiva bila pojava pljuvanja po Miocu na ovom forumu i onda na kraju ispadne da nam skoro sva djeca pohađaju tu školu


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #11002

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I moram primjetiti kako je zanimljiva bila pojava pljuvanja po Miocu na ovom forumu i onda na kraju ispadne da nam skoro sva djeca pohađaju tu školu
    Ma ne pretjeruj, kakvo pljuvanje koliko ja mogu vidjeti, nitko tu ne pljuje. Ljudi komentiraju škole, Mioc je eksponiraniji jer je popularna škola, pa je i više komentara, ovakvih ili onakvih. Nijedan od njih nisam doživjela kao pljuvanje, a pratim ovu temu otkako je otvorena.

    Evo, slobodno mogu reći za sebe, moj sin ide u tu školu, jest, zadovoljan je i ponosan na svoju školu, ali me to ne sprečava da vidim i pojave koje bi mogle biti drugačije i bolje, pa ne smatram da bi to bilo "pljuvanje". Za ukupno zadovoljstvo školom ne treba biti apsolutno oduševljen svakim aspektom školovanja svojeg djeteta.

  3. #11003
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne pretjerujem.
    I nije potrebno kolutanje.
    Jako dobro znam o čemu pišem.
    Pročitaj teme i postove od prije 5-6-7 pa i više godina i sve će ti biti jasnije.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #11004

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Pročitala sam ih puno puta i ništa mi nije jasnije.

  5. #11005
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Mislim da je napokon došlo vrijeme da se ova MIOC tematika obradjuje unutar zasebne teme, pa sam sukladno tome otvorila novu temu

    http://forum.roda.hr/threads/94781-M...81#post3236581
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.04.2022. at 09:12

  6. #11006
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, slobodno mogu reći za sebe, moj sin ide u tu školu, jest, zadovoljan je i ponosan na svoju školu, ali me to ne sprečava da vidim i pojave koje bi mogle biti drugačije i bolje, pa ne smatram da bi to bilo "pljuvanje". Za ukupno zadovoljstvo školom ne treba biti apsolutno oduševljen svakim aspektom školovanja svojeg djeteta.
    potpuno se slažem, moja kći voli svoju školu i kaže da bi se opet upisala tamo, drago mi je da je tako, ali u svakoj školi (od osnovnih do visokih) bez iznimke postoje prednosti i nedostatci, poput tanje sam svjesna i jednog i drugog. nije pljuvanje, nego realnost, nema idealnog.

  7. #11007
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Naravno da nema idealnog. No dok su mi djeca zadovoljna i ja sam.

    Ali mi je bilo nelijepo pročitati da netko prezire školu svog djeteta. Al kad vrtim film u glavi, ja recimo baš jako nisam voljela svoju OŠ i ne vežu me lijepa iskustva. Ne znam jesu li ju moji roditelji prezirali. Spasila sam se kad sam upisala srednju. Mislim da su se i moja djeca više našla u gimnaziji nego u OŠ, gdje si ipak u razredu sa susjedima a ne sebi sličnoj djeci.

  8. #11008
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja ne poznajem dijete koje ne voli svoju školu, a imam doma četvero multiplicirane sa hrpom njihovih prijatelja. Empirijski bih rekla da su takvi koji ne vole školu ipak u manjini i da su djeca generalno zadovoljna sa školom u koju idu.
    A naravno da svaka ima pluseva i minusa i da nema idealnog.

  9. #11009

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Zadovoljni su jer, valjda, ne znaju za drugo .

    Nakon naše OŠ, nama je MIOC svemir. Sin se preporodio tamo, jer se našao u društvu sličnih.

    U OŠ nije išao ni na kakva natjecanja, nije ga to zanimalo. Sad 'grize'.

    Na uvodnom roditeljskom, od strane ravnatelja nije bilo govora o tome da je MIOC dostojan samo natjecatelja. Samo se šalio na temu MIOC nogometaša .

    A što razrednica misli o krajnjem uspjehu mog djeteta, iskreno, nije mi bitno...

    Ako ništa drugo, MIOC barem nudi hrpu kojekakvih aktivnosti, putovanja tijekom praznika itd., tako da svatko može naći nešto za sebe.

    Za razliku od drugih škola, koje djeci isporučuju samo stres. Koje samo traže, ali ništa drugo ne nude.

    Imam paralelan uvid u dvije škole, pa znam što pričam.

    Možda za koju godinu promijenim mišljenje . Zasad sam MIOC-em ili (MIOC-om) oduševljena.

  10. #11010
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    moj ne pokazuje da osjeca pritisak, sam se dobrovoljno javlja za sve moguce projekte, ali ne ide na natjecanja jer ne zeli, vise ga vesele ona sportska. ali je lani bio nesretan jer je njega i jos nekoliko prozvalo kao lose ucenike. s 4,7 prosjekom. i to pred cijelim razredom. meni je to sramotno ponasanje nastavnickog kadra
    Evo, tanja_b, na ovo sam mislila. Moja se s ovim ne bi mogla nositi i odmahnuti rukom na ovo, ovako nešto bi u njoj odzvanjalo mjesecima, a tu profu bi blacklistala forever. Pa nastojim izbjeć' u maksimalnoj mogućoj mjeri tako nešto jer u toj sredini bi ona usahla, a sigurno ih ima masu kojima bi to bilo u jedno uho unutra, u drugo van, a neke bi možda guralo naprijed. MIOC nam nije ni u peti, nema nekih izraženih interesa u smislu matke, pokušala sam ga navesti kao neki primjer na što mislim jer se o njemu najviše tako "dimi", pa o prvoj itd., a za moju mi se čini da stvarno za nju nije dobar taj princip "Japana" ili "ruske baletne škole". I nije to baš u svakoj školi isto.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.04.2022. at 11:40

  11. #11011
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Moje je dijete napredovalo na zivotnim i socijalnom planu jer je islo u razred sa drugacijima.
    On je u pisao strukovnu srednju i prvi put u zivotu nasao se u sredini koja nije kvart sa slicnima
    Slicnima mislim na porjeklo, prihode , nacin zivota.
    Prvi put u zivotu bio je u grupi sa ranim nacionalnostima, manjinama, zivotnim vrijednistima, razlikama u kulturi...
    Jos da ih nije omelo covid u 3 i 4 razredu bilo bi jos zanimljivije.
    Skolu je zavrsio , napravio je zavrsni ispit i ima struku.
    Drugi tjedan starta na pravom poslu ( do sad se odmarao i radio povremene poslove).
    Na maturu je izasao prosle godine turisticki
    Bez pripreme je polozio engleski i matematiku, a pao hrvatski. I tako nije mislio na fakultet, ali je htio pokusati. Vjerujem da bi i hrvatski polozio da je procitao koju obaveznu knjiigu tokom skolovanja.
    Ili barem prijavio B razinu, a ne A.

  12. #11012

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, tanja_b, na ovo sam mislila. Moja se s ovim ne bi mogla nositi i odmahnuti rukom na ovo, ovako nešto bi u njoj odzvanjalo mjesecima, a tu profu bi blacklistala forever. Pa nastojim izbjeć' u maksimalnoj mogućoj mjeri tako nešto jer u toj sredini bi ona usahla, a sigurno ih ima masu kojima bi to bilo u jedno uho unutra, u drugo van, a neke bi možda guralo naprijed. MIOC nam nije ni u peti, nema nekih izraženih interesa u smislu matke, pokušala sam ga navesti kao neki primjer na što mislim jer se o njemu najviše tako "dimi", pa o prvoj itd., a za moju mi se čini da stvarno za nju nije dobar taj princip "Japana" ili "ruske baletne škole". I nije to baš u svakoj školi isto.
    Skroz razumijem, takva izjava razrednice bi i meni bilo crveno svjetlo. Moj izgleda ima sreće pa nema takve profesore (ili možda ima nekih koji tako misle, ali bar ne govore javno).

    Ne znam kako najbolje pogoditi školu s pravom atmosferom, nadam se da ćete biti uspješni u tome. Moj se, recimo, užasavao ideje da ide u gimnaziju najbližu našem kvartu (iako je i to jedna od popularnijih, općih), jer je htio pobjeći od ekipe iz kvarta koja je većinom birala tu školu. Ali dobro, to su već neki njegovi neraščišćeni računi s osnovnom.

  13. #11013
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Drugi tjedan starta na pravom poslu ( do sad se odmarao i radio povremene poslove).
    Znam da je krivi topic, ali wow!
    Bravo za M i želim mu da bude super zadovoljan. Dobro došao u svijet odraslih.

  14. #11014
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Znam da je krivi topic, ali wow!
    Bravo za M i želim mu da bude super zadovoljan. Dobro došao u svijet odraslih.
    Mislim da je ipak pravi topic. Nakon srednje , ako nema faksa , prirodno dolazi posao. Hvala na dobrim zeljama.
    Nadam se da ce mu se posao, firma i ekipa svidjeti.

  15. #11015
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je ipak pravi topic. Nakon srednje , ako nema faksa , prirodno dolazi posao. Hvala na dobrim zeljama.
    Nadam se da ce mu se posao, firma i ekipa svidjeti.
    Bravo i sretno !

  16. #11016
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    sirius sretno sinu!

    Nano posve razumijem što si htjela reći, ipak je to nešto drugo kad si okružen s ljudima s kojiam dijeliš zajedničke interese, to je kao meni kad odem u svoj trkački klub

    Za tu razrednicu nemam komentara i općenito za sve prof.koji izdvajaju u neg.kontekstu djecu zbog njihovog skol.uspjeha.

    lola_34, predobro za dijete i procvat u skoli!

    Ako niste, poslušajte što je govorio ravnatelj Preloga neki dan, lik je fantastičaan!! Da je barem više takvih.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2022. at 10:36

  17. #11017

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Ako niste, poslušajte što je govorio ravnatelj Preloga neki dan, lik je fantastičaan!! Da je barem više takvih.
    A sad možeš otvoriti i temu o Prelogu, možda se dijete i ti na kraju odlučite za tu školu

  18. #11018
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Odmah se sjetim kako je moja htjela u Prelog i koje sam sve protuargumente izvukla

  19. #11019
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    A sad možeš otvoriti i temu o Prelogu, možda se dijete i ti na kraju odlučite za tu školu
    dijete samo odlučuje. Zasad ne spominje Prelog jer nije matematička gimnazija, a voli baš matku.
    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Odmah se sjetim kako je moja htjela u Prelog i koje sam sve protuargumente izvukla
    Eto ti ga na. Sin od frendice tamo ide, oduševljen je, procvao.
    On je skoro profi sportaš i unaprijed im najavljuju odnosno dogovore tko će koji dan usmeno odgovarati. Njemu to savršeno odgovara zbog svih sport.obveza uz ove školske.
    Bome kome to ne bi odgovaralo

  20. #11020

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    dijete samo odlučuje. Zasad ne spominje Prelog jer nije matematička gimnazija, a voli baš matku.
    To je drugo. I moj je relativno brzo otpisao Prelog, jer je tamo dosta jak naglasak na praktičnoj nastavi (laboratorijske vježbe i sl.), a on to ne voli. Doduše, vježbe ga nisu mimoišle ni u školi u koju sad ide ali ipak ih nema u tolikom opsegu.

    Što se tiče priča o usmenom odgovaranju po dogovoru, vjerojatno ovisi od škole do škole, ali imam dojam da to baš više i ne igra neku ulogu. Od online nastave i pandemijskog školovanja, nekako su se sve provjere znanja svele na pismene ispite, eseje, projekte i referate. Baš sam nedavno pitala sina, odgovaraju li oni još išta usmeno. Kaže da odgovaraju, ali samo neke (rijetke) predmete, a i to se može dobrovoljno javiti ili ispričati ako baš ima peh da ga prozovu kad nije spreman.
    Baš taj dio sam pratila jer njima u glazbenoj školi na početku svake školske godine daju papir, potpisan od strane ravnateljice i naslovljen na konkretnu gimnaziju, s imenom djeteta, u kojem ih mole za razumijevanje za dvostruko školovanje i da učeniku omoguće odgovaranje po dogovoru. Dakle, moj sin taj papir nikad nije ni odnio u školu. Zaključio je da od toga uopće ne bi bilo koristi. Kad mu treba suradnja profesora (npr. odgoda roka predaje referata i sl.), dogovara se direktno s njima, a i to je relativno rijetko.
    Ovo pišem jer sam se i sama svojedobno raspitivala o The gimnaziji i srednjoj glazbenoj, i kako to funkcionira. Sad gledam uživo kako funkcionira

  21. #11021

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Kod mojeg u gimnaziji ima prilicno odgovaranja usmeno. Djeca koja idu paralelno u srednju glazbenu, kao i kategorizirani sportasi imaju pravo na odgovaranje po dogovoru, i koliko cujem od sina, to se doista postuje.

  22. #11022

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5

    Početno

    Mali povratak na škole i obnovu - u onom linku s datumima završetka obnova škola spomenuta je i Mesićeva, XVIII.
    Ali ta škola se još ne obnavlja pa me buni datum koji piše kao kraj obnove - rujan 2022.
    Zna li netko nešto o tome?

  23. #11023
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Odgovaranje po dogovoru u slučaju bilo kojeg opravdanog razloga mislim da je u srednjim školama više pravilo nego iznimka. Možda krivo mislim.

  24. #11024
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Nama Prelog nije bio toliko bitan zbog odgovaranja po dogovoru, iako je i to veliki plus nego zbog opravdavanja izostanaka.
    Neka djeca su znala imati i 200+ sati izostanaka po godini.
    A to i nije nešto na kaj se gleda sa velikim razumijevanjem obično.

  25. #11025
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Misliš da u drugoj školi ne bi opravdali tolike sate, bi ako imaš potrebne papire

  26. #11026
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Dta nije rijec o sportskoj u Prelogu?

  27. #11027
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Dta nije rijec o sportskoj u Prelogu?
    Da sportski razred.

  28. #11028
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ovaj moj ne ide u sportski razred u Prelog.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.04.2022. at 23:13

  29. #11029
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovaj moj ne ide u sportski razred u Prelog.
    Prelog je kao takav vrlo naklonjen sportašima. Pa makar i ne bili sportski razred, znam preko nekoliko slučajeva.
    Dok recimo za Klasičnu nisam baš čula najbolje. Tolerira se....

  30. #11030
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Recimo u 13. je išo jedan perspektivni nogometaš, čak i zadnju godinu rješio više na gostovanju u drugoj državi u pred pred koronsko doba

  31. #11031
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

  32. #11032
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Molim vas,čija su djeca pohađala ili pohađaju PM gimnazije u Zg da podijele iskustva,prvenstveno što kažu oni, a i vi.
    Ne zanima nas XV, a zbog lokacije nekako nisu u užem izboru niti I. i XIII.
    Znači prvenstveno V.,X., III. (Kušlanova) i Lucijanka. Ako postoji još koja, javite

  33. #11033
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Sve si uspjela nabrojati
    X,v,lucijanka imati će primjemne
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 18.04.2022. at 22:39

  34. #11034
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Moj najstariji je završio V,matematički smjer. Bio je zadovoljan i školom i ekipom . Susjedica je sad maturanica tamo informatički smjer, isto je jako zadovoljna. Državnu maturu je rasturio i iz prirodnih i društvenih predmeta na koje je izašao i upisao je fakultet koji je želio.
    Posljednje uređivanje od babyboys : 18.04.2022. at 23:14

  35. #11035
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    O tim gimnazijama se na ovoj temi najviše pisalo, nakon mioca pa prolistaj unazad , ima svašta.

  36. #11036
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novost...superodlikasa/

    Možda ipak bude pameti na kraju, citiram

    U šest od 7 škola na prijemnom se provjerava znanje iz matematike pa se među ravnateljima stvorila ideja o jedinstvenom ispitu čime bi učenici izbjegli pisanje više testova u istom danu.

    ''Sve škole s prirodoslovno matematičkim smjerom da imaju isti ispit i da je djetetu svejedno u kojoj zgradi će ga pisati i da se sva ta djeca podijele na nas 5-6 škola'', rekla je ravnateljica I. gimnazije u Zagrebu.

  37. #11037

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ovo za zajednički prijemni je dobra ideja, vidjet ćemo hoće li zaživjeti. Ali jako bih rado da novinari prestanu koristiti taj bombastičan izraz "inflacija superodlikaša"

  38. #11038
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Možda da pišu "konstantni višedesetljetni neprekinuti porast broja učenika koji sve razrede osnovne škole završavaju s 5.0 bez da su te ocjene ikad vanjskim vrednovanjem verificirane?" ?

  39. #11039
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Inače nisam mogla ne primjetiti da piše u članku da je 6 škola koje imaju matematiku na prijemnom a ravnateljica govori o 5-6 škola, nagađam koja bi mogla biti ta jedna koja ne bi imala taj zajednički prijemni... ako bi ga bilo
    Posljednje uređivanje od sillyme : 20.04.2022. at 21:20

  40. #11040

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Možda da pišu "konstantni višedesetljetni neprekinuti porast broja učenika koji sve razrede osnovne škole završavaju s 5.0 bez da su te ocjene ikad vanjskim vrednovanjem verificirane?" ?
    A ne znam. Iz tako intoniranih članaka, koji iskaču već godinama uvijek u isto vrijeme, postupno se u javnosti stvara uvjerenje da su svi učenici koji završavaju osnovnu s 5.0 u stvari neznalice s poklonjenim ocjenama koje ne zaslužuju što možda vrijedi za neke, ali sigurno ne za sve.
    S uvođenjem vanjskog vrednovanja se iz nekog razloga oteže (rekla bih da se ovima u Ministarstvu ne da upuštati u tu priču), ali djeca sigurno nisu kriva za to.

  41. #11041
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A ne znam, ja jednostavno stvari doživljavam točno tako kako pišu. Ako piše da imamo "inflaciju superodlikaša" mislim da je to u stvari apsolutno točna informacija. Nigdje ne piše koji dio njih ima opravdano a koji neopravdano takve ocjene. Ali takvo pisanje možda jednom i nešto promijeni, evo ova promjena je kozmetička ali ipak bar malo u pravom smjeru a to je provjera znanja iza tih ocjena.

    Puno toga treba mijenjati, i mislim da smo se kao društvo odavno zakopali u tako duboku rupu da bi nam trebala desetljeća da se iskopamo kad bi bilo želje. A želje nema. Kad se samo sjetim da mi je neki dan kći plakala što je dobila 4 i 5 iz testa iz fizike jer nešto nije znala a oni koji ništa nisu znali su dobili 5, 5 jer profesorica uredno ponavlja test iz razreda u razred pa "popularni" dobiju pitanja od paralelnog razreda a "nepopularni" ne itd... a čak je inače prof jako dobra i temeljita, ali što reć kad s jedne strane stvarno daje dobro znanje a s druge oba oka zatvara na prepisivanje kojim ima "mir" od roditelja i djecu s ocjenom 5 a znanjem za 2, ako i toliko. Itd...

  42. #11042
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Možda da pišu "konstantni višedesetljetni neprekinuti porast broja učenika koji sve razrede osnovne škole završavaju s 5.0 bez da su te ocjene ikad vanjskim vrednovanjem verificirane?" ?
    Smijem li primjetiti da je u razredu i generaciji Velikog bilo više 5.0 nego kod klinke 4 godine kasnije, čak i kod klinca 5 godina kasnije za sad mi se čini da je manje odlikaša .

  43. #11043
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    https://www.srednja.hr/novosti/hrvat...zi-s-odlicnim/

    Nisam istraživala što je bilo 2020/21, ali trend je prilično jasan

  44. #11044
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Meni bi ovo za jedinstveni prijemni za PM gimnazije jedino i bilo logicno, to sam vec pisala.

    Pa da MIOC i ima svoj zasebni prijemni, normalnije je pisat 2 prijemna a ne njih 5-6.

  45. #11045
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Smijem li primjetiti da je u razredu i generaciji Velikog bilo više 5.0 nego kod klinke 4 godine kasnije, čak i kod klinca 5 godina kasnije za sad mi se čini da je manje odlikaša .
    Nije svejedno kakva je generacija. A isto jako ovisi kako se klinci sastave u srednjoj školi. Tamo je veća vjerojatnost da sastav razreda bude uravnotežen.

  46. #11046
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pričam o našoj osnovnoj školi!
    Generacija od velikog je bila stvarno super
    Generacija sadašnjih maturanata isto, ko i godina prije velikog.

  47. #11047

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A ne znam, ja jednostavno stvari doživljavam točno tako kako pišu. Ako piše da imamo "inflaciju superodlikaša" mislim da je to u stvari apsolutno točna informacija. Nigdje ne piše koji dio njih ima opravdano a koji neopravdano takve ocjene. Ali takvo pisanje možda jednom i nešto promijeni, evo ova promjena je kozmetička ali ipak bar malo u pravom smjeru a to je provjera znanja iza tih ocjena.
    Da pisanje u bombastičnim frazama može nešto promijeniti, već bi se promijenilo, jer je trend porasta odlikaša vidljiv već godinama, i već godinama se o njemu i piše, pa ništa.

    Ali baš sam razmišljala malo i o tim prijemnima i o tim peticama i zaključila da nije problem samo u velikom broju odlikaša, tj. toliki broj odličnih prije bi mogao biti posljedica nečeg drugog. Koje škole uvode prijemni? Mahom gimnazije prirodoslovnog i matematičkog usmjerenja, i to u Zagrebu (Tituš je kao opća gimnazija tu iznimka, a i pitanje je treba li njima još uvijek prijemni, ali su ga odlučili zadržati). Radi se o sve većem interesu za PM gimnazije, što je posljedica i intenzivne popularizacije STEM područja. To je svakako poželjno i pohvalno, ali - kvaka je u tome da se broj PM razreda ne povećava, ili se povećava tek neznatno. Škole jednostavno nemaju kapaciteta za toliku satnicu matematike-fizike-informatike, i to zato jer nema dovoljno nastavnog kadra. Pa najpopularnije Zg gimnazije muku muče s pronalaženjem profesora matematike na neodređeno, a s informatikom je, čini mi se, stanje još gore.
    Da je situacija drugačija, tj. da je moguće prilagoditi broj PM razreda interesu učenika (i vjerojatno roditelja), možda ne bi bilo toliko potrebe ni za prijemnim ispitima ni za samim peticama u osnovnoj. Tako da mi se čini da je velik broj odlikaša u osnovnoj i eventualna inflacija ocjena (koja postoji preko 20 godina, to je pak drugi problem) samo vrh ledene sante.

  48. #11048
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da je situacija drugačija, tj. da je moguće prilagoditi broj PM razreda interesu učenika (i vjerojatno roditelja), možda ne bi bilo toliko potrebe ni za prijemnim ispitima ni za samim peticama u osnovnoj.
    Tako je. Dodala bih na ovo boldano - jednako bitno, ako ne i bitnije - i sadašnjim, a još više budućim, potrebama tržišta rada. Tu bi trebala biti odgovornost države da nešto učini.

  49. #11049
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Tako je, Tanja. U tom grmu "leži" pritisak zagrebačkih odlikaša. U ZG se slijeva ogroman broj učenika iz susjednih županija, mjesta je jednostavno premalo. Pogledajte na upisi.hr tablicu potrebnih bodova za upis u drugim gradovima.

  50. #11050
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    A sveučilišima/minustarstvu/državi ne pada na pamet na razne načine poticati upis na nastavnički studij mat-fiz-inf, nego nezainteresirano gledaju na (fizika) jednoznamenkasti broj upisanih u cijeloj državi. A i onima, koji nakon teške muke diplomiraju matematiku, ne pada na pamet zaposliti se u školi za 6.200 kn.
    Jednaka je nestašica raznih inženjera u strukovnim školama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •