Stranica 152 od 279 PrviPrvi ... 52102142150151152153154162202252 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 7,551 do 7,600 od 13912

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #7551
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih se upuštala u procjenu metodike, pogotovo ne stranog jezika, jer o tome nemam pojma.
    Znam samo da mi se sin žalio, na početku 1. srednje, da neke stvari iz engleske gramatike, koje su drugi izgleda učili u oš, on ne zna jesu li ih preskočili, ili je on to naprosto zaboravio, ne znam. Ali pohvatao je nekako konce i ide mu sasvim solidno. Ne očekujem čuda od njega jer nije ni pretjerano zagrijan za učenje engleskog, to mu je predmet dosta nisko na ljestvici prioriteta, ali uči ga kao i sve ostalo jer mora.
    Ono što mi se čini dobrim u gimnaziji su, npr., prezentacije koje svaki učenik mora održati jednom u polugodištu, na različite teme. Cilj je u stvari da svatko od njih pripremi neki sadržaj i priča na engleskom 10-ak minuta na neku temu. Svakako bolje nego prepričavanje tekstova iz udžbenika praktički napamet, kako se radio strani jezik nekad dok sam sama išla u školu
    Ovo moram potpisati, a mislila sam da moji ne znaju npr. kondicional zato jer su u osnovnoj školi učili njemački kao prvi strani jezik, a engleski kao drugi. Izgleda da je to šira priča...

    Inače, uredno su se uklopili u napredno učenje engleskog u srednjoj školi, ali imaju rupe u znanju.

  2. #7552
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    714

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ono što mi se čini dobrim u gimnaziji su, npr., prezentacije koje svaki učenik mora održati jednom u polugodištu, na različite teme. Cilj je u stvari da svatko od njih pripremi neki sadržaj i priča na engleskom 10-ak minuta na neku temu. Svakako bolje nego prepričavanje tekstova iz udžbenika praktički napamet, kako se radio strani jezik nekad dok sam sama išla u školu
    Ovo moja mora u 6. razredu Prošle godine su imali zadaktak plakat ili ppt prezentacija na temu Hrvatske, tipa neki nacionalni park, poznata građevina ili slično.
    Ove godine tema je - povijesna ličnost. Obavezno ppt prezentacija, minimum 8 slajdova. Na prezentaciji naravno samo natuknice, ostatak moraju ispričati "iz glave".
    Zadatak mi se čini zapravo dosta zahjevan, a opet, drago mi je vidjeti da ih prof priprema za dalje, prema tom gimnazijskom načinu rada.

  3. #7553
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Prezentacije kod nas rade već u nižim razredima
    Ok u srednjoj du to napredniji

  4. #7554
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    U predmetnoj nastavi prof. engl. moje velike bila je nemarna neradnica (70% satova otišlo je "u vjetar", katastrofa!), ali su bar morali redovito rješavati radnu bilježnicu, dvaput godišnje javno prepričati činjenice o V. Britaniji, Irskoj, Australiji, N. Zelandu, Kanadi.... te godišnje pripremiti po 2 prezentacije na zadane teme.

    Krpala se školom str. jezika.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 27.01.2020. at 13:10

  5. #7555
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Kod nas je metodika rada na njemačkom 10 klasa od engleskog (u našoj školi).

    I da kao što reče jelena.O kćerka je u 4.razredu sigurno već radila ppt prezentacije (i ne baš obične, bilo je efekata i baš fora sve prezentirano) a čak mislim d asu krenuli s ppt već u 3.razredu.

  6. #7556
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Tema su gimnazije.

    A kaj, piše netko maturu iz njemačkog? Totalno sam neinformirana, samo se engleski spominje.

  7. #7557
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Prijatelj od mog velikog je izabrao ju kao jedini u Ruđeru
    On piše maturu iz nje
    Jedan dio ekipe od velikog je u ekonomskoj ekonomskoj izabrala ju ni kao prvi,iskoristili su i eng kao drugi,ali posto imaju dobru profu iz eng,koja ih je cak i spremila za maturu odlučili su svi ići na eng A
    Moj će naša maturi eng koji mu je sad silom prilika prvi jezik

  8. #7558
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Možeš pisati i iz fra,špa,tal,ćeš,mađ
    Očito u si proučila link koji sam stavila za mature,nano

  9. #7559
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ništa ti ja ne znam o maturi. Ne proučavam to. Nadam se da mi se neće obit o glavu. Neki dan me frendica upozorila da provjerim jel prijavio uopće predmete. A da ne velim da ne želi na pripreme.

    Neg ne sad zaintrigiralo - koji faksevi traže njemački an maturi? A kaj je s djecom koja uče francuski?

  10. #7560
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Je čak i nj kao drugi jezik,je puno bolji nego eng kao prvi ili drugi,u školi gdi lilini i moji

  11. #7561
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Ima vremena do 15.2
    Za prijavu nije ni moj prijavio još
    Niko ne traži nu nego prijavljujes ono kaj si učio
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.01.2020. at 21:29

  12. #7562
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Možda je njemački obavezni izborni za studij njemačkog na FF?

  13. #7563
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Da, moja P. ga je polagala za germanistiku. Ne znam može li se upisati studij ako nisi uopće učio njemački.

  14. #7564
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Naravno da ne može moraš imati osnovnu ocjenu niz predmeta da možeš imati iz toga maturu

  15. #7565
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Zašto ne bi moglo? Pa predavanja slušaš na hrvatskom. Nekad davno se sigurno moglo. Neki od moji prijatelja jezičara su upisivali talijanski i francuski bez znanja jezika. Davno. Naučili su jezike na faksu. Mozda su promjenili.

  16. #7566
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Germanistika ima SVA predavanja na njemackom.
    Od prvog do zadnjeg dana.

  17. #7567
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U moje vrijeme su se 'manji' jezici upisivali bez prethodnog učenja, poljski i možda španjolski, talijanski, francuski i njemački ne.

  18. #7568
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ma jasno mi je za germanistiku. Al ako svi drugi faksevi traže ocjenu engleskog s mature, onda su djeca kojima je njemački prvi jezik zakinuta. Na to sam mislila.

  19. #7569
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ma jasno mi je za germanistiku. Al ako svi drugi faksevi traže ocjenu engleskog s mature, onda su djeca kojima je njemački prvi jezik zakinuta. Na to sam mislila.
    Praktično u svim školama ima u četvrtom razredu izborni engleski. To je upravo za ovakve slučajeve - da se može polagati engleski na DM, a mislim da je i program baš tako koncipiran. Prijatelj mog sina ima sad takvu situaciju. Učio je njemački cijelo školovanje, a engleski je upisao dodatno u četvrtom srednje.

    S druge strane, moj sin je odmah na početku srednje (tehnička škola, nema mogućnosti izbornog drugog jezika prije četvrtog razreda, a i to je samo ovaj engleski za maturu) promijenio strani jezik i uzeo engleski. Na sreću. To je loše riješeno, ali što se može? Teško je to organizirati, pogotovo u strukovnim školama koje imaju i praksu i koješta. Ljudima ostaje samo mogućnost učenja drugih jezika u školama stranih jezika.

  20. #7570

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ma jasno mi je za germanistiku. Al ako svi drugi faksevi traže ocjenu engleskog s mature, onda su djeca kojima je njemački prvi jezik zakinuta. Na to sam mislila.
    Zakinuti su na neki način svi kojima engleski nije bio prvi jezik. Imam dojam da je to kod nas u školskom sustavu totalno neusklađeno (kao i sve ostalo), pa je tako u OŠ navodno svejedno koji ti je prvi strani jezik, u srednjoj je već manje svejedno jer većina srednjih škola i ne nudi mogućnost da prvi strani jezik bude različit od engleskog (rekla sam većina, ne sve, da me ne hvatate za riječ ), a na maturi je engleski obavezan predmet

  21. #7571
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Da, tanja na to sam mislila.

    I stvarno to nisu dobro napravili, odnosno nisu razmišljali. nemam ja sad pojma koliko osnovnih škola nema engleski kao prvi jezik, al ta djeca su definitivno zakinuta

  22. #7572
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Ja ne znam o cemu vi to.
    Moji ucenici s jedinim jezikom kojeg su ikad ucili -njemackim jezikom i s tim njemackim na maturi normalno upisali faks.
    1.strani jezik se polaze, a to sto svugdje pise Eng je stoga sto preko 95% to i bude engleski.

    Koliko sam upoznata s pravilnikom, a jesam, ucenici mogu pod obavezni predmet na maturi birati i jezik koji im nije bio prvi, ali uz uvjet da su ga slusali najmanje tijekom dvije godine srednoskolskog obrazovanja.

    Kakva zadnja godina engleskog i matura na engleskom? Tu je ŠIP napravio gadan propust.
    Posljednje uređivanje od rosa : 28.01.2020. at 10:44

  23. #7573
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    aaa, onda znači prizna im se i polaganje tog nekog drugog jezika na maturi za upi na faks. Pa to je onda OK.

  24. #7574
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Imam kolege koji predaju njemacki kao 1.str.jezik u srednjim skolama u Varazdinskoj zupaniji, tamo je cak vise ucenika s njem. nego s engl.jezikom.
    Znaci li to da njihovi ucenici ne upisuju fakseve?

    Nemojte sirite dezinformacije.

  25. #7575

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Imaš pravo, polaže se 1. strani jezik, samo što je to najčešće engleski pa se i u medijima i odnedavno dostupnim analizama provlači samo engleski, a ne i drugi jezici. Pa se stječe dojam da nitko ne uči ostale jezike u sš.

  26. #7576
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    aaa, onda znači prizna im se i polaganje tog nekog drugog jezika na maturi za upi na faks. Pa to je onda OK.
    Pa naravno.
    Polaze se 1.strani jezik kao obavezan predmet.

    A to sto smo postali drustvo s ekonomijom cija radna snaga se sluzi gotovo uskljucivo engleskim (koji zapravo za prosjecno obrazovanog i inteligentnog i nije strani jezik) je prica za sebe i rezultat lose obrazovne politike kad su strani jezici u pitanju.
    Svijecom ce kroz 10 godina traziti ljude koji barataju njemackim, francuskim...jezikom na B2+ razini.
    Bivsa drzava je imala bazen ljudi s njemackim, ruskim i francuskim. Nije valjalo.
    Sad nam ostao samo engleski.

  27. #7577
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Man naš forum je baš koristan, svašta naučimo. Moji uče engleski pa do sada nisam o tome razmišljala.

  28. #7578
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Sigurna sam da na tehnickim faksevima znanje njemackog jako dobro dođe. Trebalo bi i na Ekonomskom biti tako.

    Ali ne, Ministrastvo je prije cca 5 godina ukinulo 2.strani jezik u svim ekonomskim srednjim skolama, a to je uglavnom bio njemacki.
    Umjesto jezika su ubacili 50.strucni predmet.
    I tako to...

    A oglasi za posao prepuni "prednost poznavanje njemackog".

    Nis, nek zarađuju skole stranih jezika.

  29. #7579
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Moja djeca su i osnovnoj i u srednjoj imala mogućnost izbora njemačkog. Na kraju su oboje odustali jer je nastava bila preloša. Na kraju ni mi više nismo imali arumenata nagovarati ih

  30. #7580

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Meni je malo žao što moj nije nastavio učiti njemački u gimnaziji. Ali razumijem i njegove argumente, a i nije imao baš neki izbor. Sad je jako zadovoljan i razredom i smjerom u koji ide, ali njemački više ne uči, to je bila cijena tješim se da ima dobru osnovu, pa će možda kasnije obnoviti i nadograditi znanje, kad mu bude trebalo.

  31. #7581
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Kod mog u X ne da je nj odlično organiziran njego je odlična,imaju suradnji s Goethe institutom,par njih je dobilo stipendiju za učenje u Njemačkoj,položili su ispite na Goethe institutu, svako malo neke radionice,projekta ko u priči,pol toga nemaju na eng
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.01.2020. at 13:19

  32. #7582
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa naravno.
    Polaze se 1.strani jezik kao obavezan predmet.

    A to sto smo postali drustvo s ekonomijom cija radna snaga se sluzi gotovo uskljucivo engleskim (koji zapravo za prosjecno obrazovanog i inteligentnog i nije strani jezik) je prica za sebe i rezultat lose obrazovne politike kad su strani jezici u pitanju.
    Svijecom ce kroz 10 godina traziti ljude koji barataju njemackim, francuskim...jezikom na B2+ razini.
    Bivsa drzava je imala bazen ljudi s njemackim, ruskim i francuskim. Nije valjalo.
    Sad nam ostao samo engleski.
    Ne mora se na maturi položiti prvi nego može koji hoćeš,vidiš da su njegovi odlučili na eng,jer je nj puno komplirani na maturi tj. tezi
    Ruđeraš nema izbora ali on ima protu samo za sebe,i sprema d njom maturu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.01.2020. at 13:24

  33. #7583
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je malo žao što moj nije nastavio učiti njemački u gimnaziji. Ali razumijem i njegove argumente, a i nije imao baš neki izbor. Sad je jako zadovoljan i razredom i smjerom u koji ide, ali njemački više ne uči, to je bila cijena tješim se da ima dobru osnovu, pa će možda kasnije obnoviti i nadograditi znanje, kad mu bude trebalo.
    Dobra odluka... Moj L. je rekao negdje na sredini srednje škole da je trebao odabrati B smjer umjesto A. S njemačkim se gadno namučio u prve dvije godine srednje škole, a zaključio je da bi mu bolje došlo malo više matematike.

    Slažem se - osnovu imaju dobru, a kasnije se to može nadograditi kad i ako zatreba. Uostalom, jezik zaboraviš ako ga ne koristiš.

  34. #7584
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mora se na maturi položiti prvi nego može koji hoćeš,vidiš da su njegovi odlučili na eng,jer je nj puno komplirani na maturi tj. tezi
    Ruđeraš nema izbora ali on ima protu samo za sebe,i sprema d njom maturu
    Obavezni predmeti na maturi: mat, hrv i 1.str.jezik

    Ako zelis kao obavezni umjesto prvog polagati 2.ili 3.strani jezik, uvjet je da si tu drugu opciju ucio najmanje dvije godine u srednjoj skoli i da je zakljucena ocjena iz tog jezika (da nije shema fakultativni od kojeg si odustao i sl.).


    Valjda sam sad jasnija.
    Sve pise u pravilniku o polaganju dm-e.

  35. #7585
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Nis, nek zarađuju skole stranih jezika.
    U Sibeniku je prije x godina ukinuta pomorska skola. Odmah po ukidanju bivsi zupan je otvorio uciliste koje ima program pomorsek skole, koji kosta ko Sv. Petra kajgana...

    Mislim da ne trebam nista dodatno komentirati.

  36. #7586

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Obavezni predmeti na maturi: mat, hrv i 1.str.jezik
    Tako je.
    Moja može birati između dva strana jezika. Naginje prema engleskom, a ja kažem da nek polaže oba... dobila sam nazad vrlo značaj pogled

  37. #7587

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    S njemačkim se gadno namučio u prve dvije godine srednje škole
    a joj ...
    je l jako zahtjevan predmet u tom smjeru?
    moj će završiti OŠ-njemački sa znanjem djeteta iz četvrtog osnovne...
    Taj njemački je obavezan u A smjeru? Ne mogu uzeti npr. francuski?
    je l prve dvije godine u programu ili sve četiri?

  38. #7588

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a joj ...
    je l jako zahtjevan predmet u tom smjeru?
    moj će završiti OŠ-njemački sa znanjem djeteta iz četvrtog osnovne...
    Taj njemački je obavezan u A smjeru? Ne mogu uzeti npr. francuski?
    je l prve dvije godine u programu ili sve četiri?
    U A smjeru se kao drugi strani jezik nudi samo njemački i obavezan je sve 4 godine. Ako mislimo na istu školu

  39. #7589

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    U Sibeniku je prije x godina ukinuta pomorska skola. Odmah po ukidanju bivsi zupan je otvorio uciliste koje ima program pomorsek skole, koji kosta ko Sv. Petra kajgana...

    Mislim da ne trebam nista dodatno komentirati.
    strašno

  40. #7590

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U A smjeru se kao drugi strani jezik nudi samo njemački i obavezan je sve 4 godine. Ako mislimo na istu školu
    samo je jedna jedina u šiframa

  41. #7591

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    U A smjeru se kao drugi strani jezik nudi samo njemački i obavezan je sve 4 godine. Ako mislimo na istu školu
    je l mogu izabrati početni (iako su ga učili u OŠ) ili su svi nastavljači?

  42. #7592

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    je l mogu izabrati početni (iako su ga učili u OŠ) ili su svi nastavljači?
    Svi nastavljači.

  43. #7593

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Svi nastavljači.
    OK. Mislim da njemački rješava problem, tj. bit će zaslužan/kriv za sužavanje izbora, pa čak i potpunog izbacivanje s popisa
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 28.01.2020. at 17:39

  44. #7594

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Može uzeti B ili C smjer, a početni njemački upisati fakultativno. Isto tako, fakultativno se može upisati i francuski (početni ili nastavljački). Ali o tome ne znam puno detalja, jer moj nije uzeo ništa od toga (ne stigne od glazbene).

  45. #7595

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,408

    Početno

    znam JA da može, ali to pak ne bi jer ... nemam pojma o čemu priča ...

    uostalom, izabrat će nešto ... neću se nervirati, neću se nervirati, neću se nervirati... ovako ću do 20.7.
    thnx

  46. #7596
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    znam JA da može, ali to pak ne bi jer ... nemam pojma o čemu priča ...

    uostalom, izabrat će nešto ... neću se nervirati, neću se nervirati, neću se nervirati... ovako ću do 20.7.
    thnx
    To ti je najbolje, jer onda nećeš ti biti kriva ako ne bude zadovoljan izborom.
    Tako sam ja napravila.

  47. #7597
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Ma izbor u većini predlože zadnji noć,tak je frenfičina klinka napravila,
    Moj nadam se neće jer je već odlučio i prijavio eng b,tako da samo s time može baratati,da je prijavio eng a,onda bi mogo i na niže fakseve

  48. #7598
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Hmmm raspisali ste se o njemačkom, vidim da je to mali problem u srednjoj, moja ga uči već petu godinu i nadala sam se u SŠ da nastavi kao dodatni jezik ali kao nastavljač, ne početnik. A sad shvaćam da to nije jednostavno u većini škola. Jednu smo gledali i odgovara nam jer je blizu i ima dobar njemački ali sad kad su napkon objavili rezultate mature moram priznati da sam se šokirala kad sam vidjela ocjene iz matematike - prosjek za A je grozan i skoro nitko nije išao na A stupanj. I sad se ubijam razmišljajući a ima još 3,5godine do tad... Inače ima sve 5 i matematika joj dobro ide... ne bi htjela da iz srednje izađe s katastrofalnim znanjem matematike, a ni da imam doma 4 godine homeschoolinga iz matke + teen prkos što je "maltretiramo"
    Posljednje uređivanje od sillyme : 29.01.2020. at 06:58

  49. #7599
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    a joj ...
    je l jako zahtjevan predmet u tom smjeru?
    moj će završiti OŠ-njemački sa znanjem djeteta iz četvrtog osnovne...
    Taj njemački je obavezan u A smjeru? Ne mogu uzeti npr. francuski?
    je l prve dvije godine u programu ili sve četiri?
    Ne brini, nije do srednje škole - problem je nastao zbog deficitarne nastave u osnovnoj školi. Nije profesorica bila toliko loša, koliko je bila po bolovanjima, a škola nije osigurala zamjenu. Odradili su valjda pola nastavnih sati njemačkog. Uz nekakvo prosječno znanje to ne bi bio problem. Bome, kad se sjetim, mm i ja smo isto silom prilika ponovili gradivo njemačkog dok je moj stariji bio u prvom razredu gimnazije. Eh, da smo barem ranije prepoznali da iza njegovih odličnih ocjena ne stoji nikakvo znanje... Oni pola gradiva jednostavno nisu ni obradili, a pogotovo ne utvrdili.

    Njemački u A smjeru u miocu je prosječan predmet. Kad je sin pokrpao rupe i sustigao kolege, u trećem i četvrtom razredu nije bilo nikakvih problema. Mislili smo ga čak dati na instrukcije, ali nije baš bio oduševljen, pa su instrukcije držali tata i puno rjeđe mama (mm puno bolje zna njemački, a ja sam uskakala za kreativne stvari, kad je trebalo pomoći osmisliti neki govor, dijalog ili priču).

  50. #7600
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Vrijeska - dopuna: u miocu A smjer ima njemači 2 sata tjedno sve četiri godine i to je obavezan predmet. Može se uzeti i francuski izborno, ali nisam sigurna da je itko iz tog smjera uzimao takvu kombinaciju. Sinova poznanica s B smjera imala je izborni francuski, ali ne znam o tome puno. Možeš nazvati stručnu službu i pitati već sada kako to ide. Ljubazni su i spremni sve objasniti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •