Stranica 214 od 279 PrviPrvi ... 114164204212213214215216224264 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 10,651 do 10,700 od 13912

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #10651
    mia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    514

    Početno

    Ima li netko iskustvo sa srednjom američkom međunarodnom školom u Zgb-u https://www.aisz.hr/
    Traže li se stvarno preporuke od profesora iz OŠ?
    Koja je cijena školske godine?
    Kako doći do stipendije?

  2. #10652
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Sve o cijenama i stipendiji ima na njihovim stranicama. Znam jer sam gledala kad sam proučavala privatne SŠ.

  3. #10653
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Mbee kako tvojoj u školi?

  4. #10654
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mbee kako tvojoj u školi?
    Laganini gimnazija pa je dijete jako sretno

  5. #10655

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Trebala bih info o gimnaziji Marul ako imate bilo kakva iskustva/saznanja

  6. #10656
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Laganini gimnazija pa je dijete jako sretno
    Za ove ala novinarka koji temu gimnazija nisu pratili 'na vrijeme' (sto god to bilo), koja je to gimnazija ?

  7. #10657
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Pa slučajno baš škola u koju ide novinarkino dijete PUG

  8. #10658
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    šuška li se išta vezano uz promjene kod upisa u srednje škole? vidjela sam da bi uskoro trebao ići nacrt zakona na e-savjetovanje

  9. #10659

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

  10. #10660
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Baš došla zalijepiti članak na portal:
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2339545.aspx

    Taman mi je dobro došlo da se i dijete i ja opustimo oko “pet nula” života, stremljenja, promišljanja, željenja i planiranja .

  11. #10661

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Već za upise ove godine se to mijenja ili za sljedeću školsku godinu?

  12. #10662
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Baš došla zalijepiti članak na portal:
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2339545.aspx

    Taman mi je dobro došlo da se i dijete i ja opustimo oko “pet nula” života, stremljenja, promišljanja, željenja i planiranja .
    Cuj, nije samo 5.0.
    Po novom prijedlogu ukida se onaj slabasni jedan jedini bod za zdravstveno stanje. Pa oni bolesni ako su zadnji na listi sa nekim zdravim koji ima jednaki broj bodova , u upisnim igrama gladi bolesni ce velikodusno imati prednost .
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.02.2022. at 15:26

  13. #10663

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj navi prvotno napisa Vidi poruku
    Već za upise ove godine se to mijenja ili za sljedeću školsku godinu?
    Zasad ne piše. Pretpostavljam, ako je prijedlog sad u javnoj raspravi, koja je otvorena do 16.3., da će promjene vrijediti već za ovogodišnje upise. Ali pričekajmo da vidimo kako će se priča razvijati - sigurno će imati popriličan medijski odjek, kao i dosadašnje izmjene pravilnika.

  14. #10664

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Zasad ne piše. Pretpostavljam, ako je prijedlog sad u javnoj raspravi, koja je otvorena do 16.3., da će promjene vrijediti već za ovogodišnje upise. Ali pričekajmo da vidimo kako će se priča razvijati - sigurno će imati popriličan medijski odjek, kao i dosadašnje izmjene pravilnika.
    Hvala!
    I ove godine upisujemo srednjoškolca

  15. #10665

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Sretno svima s upisima! Ne dajte se nervirati, sve se na kraju nekako posloži i svatko nađe svoje mjesto pod suncem, svoje prijatelje i okruženje.

    Da ne govorimo da netko napravi čuda u školi 'bez pedigrea', a netko zezne unatoč najboljim preduvjetima. Na kraju krajeva, može se i mijenjati školu, a postoje i dopisne škole koje se mogu završiti i upisati faks. U moje doba su ljudi padali razrede i dostizali svoju generaciju na faksevima, pa čak i završili faks prije onih koji su imali pravocrtni put.

    Stvarno se prevelik pritisak stavlja na djecu, još od 5. razreda slušaju o tim upisima.

  16. #10666
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    imala sam dobar predosjećaj
    odoh čitati nacrt

  17. #10667
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Jučer sam u prolazu čula na tv u da ministar i još netko potvrđuje da su djeca zakinuta za znanje zbog ove pandemije i kao rezultat toga uvode prijemne ispite? Tako da se u ovoj situaciji dodatno stresiraju i pitaju se, znaju li dovoljno? Znači sad je na djeci i roditeljima da utvrde manjkavost školstva, predmeta, nekih učitelja pa da plaćaju dodatne instrukcije na eventualne rupe u znanju za prijemni. Okej, ako rupe postoje potroše se novci i kasnije u srednjoj zbog eventualne manjkavosti, ali .. ne. Ne sviđa mi se sada , taj dodatni stres.

  18. #10668
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam u prolazu čula na tv u da ministar i još netko potvrđuje da su djeca zakinuta za znanje zbog ove pandemije i kao rezultat toga uvode prijemne ispite? Tako da se u ovoj situaciji dodatno stresiraju i pitaju se, znaju li dovoljno? Znači sad je na djeci i roditeljima da utvrde manjkavost školstva, predmeta, nekih učitelja pa da plaćaju dodatne instrukcije na eventualne rupe u znanju za prijemni. Okej, ako rupe postoje potroše se novci i kasnije u srednjoj zbog eventualne manjkavosti, ali .. ne. Ne sviđa mi se sada , taj dodatni stres.
    Potpisujem, jesam za prijemne ali nakon barem jedne normalne školske godine.

  19. #10669

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Potpis.
    Nedavno sam imala priliku promatrati iz dana u dan na što sliči on-line nastava u našoj OŠ. Nešto prestrašno!
    Stvarno se bojim što će biti s ovim generacijama kad izađu iz škole...
    Dakle, bili smo doma tri puna tjedna. Uzela sam si truda i bilježila koliko su nastave imali u realnom vremenu, 6. razred - 20%!!! Sve ostalo bile su ostavljene poruke na teamsu: pročitajte str. tu i tu i nakon toga riješite RB. Prestrašno! Neka mi oproste prosvjetne djelatnice ako ih ima tu na forumu ali kad netko ostavi jednu poruku od jedne i pol rečenice za jedan nastavni sat, kako bi se to trebalo zvati? I tko će ikad to nadoknaditi toj djeci?

  20. #10670
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moja kći je sedmi razred, ima 5.0 i provela je vec ne znam koliko tjedana nastave ove godine online, prosle godine se npr izmjenilo ne znam koliko prof iz matematike (cak je škola zbog toga u novinama izasla) itd. Ali sam definitivno za prijemni ako već ne ide mala matura. Jer je to jedan korak u pravom smjeru. Nikad nije idealno, nikad nemaju svi jednake uvjeta a realno nemaju svi ni jednake potencijale, no krajnje je vrijeme da se počne malo vraćati razum u cijeli proces upisa.

  21. #10671

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nemam kristalnu kuglu, ali nekako ne vjerujem da će gimnazije sad masovno početi uvoditi prijemne ispite. Pa to im je samo još jedan dodatni posao (uz mature i ostale poslove - znamo kako je prije samo tjedan-dva bila pomutnja oko toga tko će platiti ispravljanje tih probnih matura!).
    Vjerojatnije je da će ove najpopularnije gimnazije, koje su već imale prijemne, povećati broj bodova koje prijemni nosi (jer su to već i prijašnjih godina tražili, pa im Ministarstvo nije odobrilo).

    Veći problem je, po meni, ovo ukidanje zdravstvenog boda. Nije rješenje u tome da ga se samo tako naprasno ukine. Ako se i htjelo stati na kraj učestalom povećanju broja bodova na zdravstveno stanje, nije dobro da na taj način ispaštaju djeca koja imaju ozbiljne dijagnoze koje ih realno ograničavaju u izboru škole. Nadam se da će se kroz javnu raspravu taj dio malo ujednačiti.

  22. #10672
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis.
    Nedavno sam imala priliku promatrati iz dana u dan na što sliči on-line nastava u našoj OŠ. Nešto prestrašno!
    Stvarno se bojim što će biti s ovim generacijama kad izađu iz škole...
    Dakle, bili smo doma tri puna tjedna. Uzela sam si truda i bilježila koliko su nastave imali u realnom vremenu, 6. razred - 20%!!! Sve ostalo bile su ostavljene poruke na teamsu: pročitajte str. tu i tu i nakon toga riješite RB. Prestrašno! Neka mi oproste prosvjetne djelatnice ako ih ima tu na forumu ali kad netko ostavi jednu poruku od jedne i pol rečenice za jedan nastavni sat, kako bi se to trebalo zvati? I tko će ikad to nadoknaditi toj djeci?
    I kod nas je tako (6.razred) - pročitajte udžbenik i riješite radnu. To je tako ako je cijeli razred online.

    A kad je samo nekoliko učenika u izolaciji, a ostali đaci u razredu, onda nema ništa u realnom vremenu (0%), a izostanu i ove kratke poruke - djeca tada moraju zivkati kolege iz razreda da im fotkaju bilježnice i pitaju što je za dz. Tada samo 2 nastavnika šalju u Teams, ostali ništa - nula.

  23. #10673

  24. #10674
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Ne znam možda ipak netko čita rodu, jer baš uvijek je bila graja oko tih bodova kojih sad neće biti

  25. #10675
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam možda ipak netko čita rodu, jer baš uvijek je bila graja oko tih bodova kojih sad neće biti
    Prijedlog je da ih ne bude.
    To ne znaci da je tako jer nije definitivno.
    Nadam se da ce se razne udruge djece sa poteskocama i kronicnim bolestima itekako pobuniti. Jer neke dijagnoze i stanja nise ogromna ogranicenja kod izbora skola.

  26. #10676

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Javno savjetovanje otvoreno je svima. Dakle, svatko tko ima nešto za reći na tu temu može se registrirati i napisati svoj komentar ili prijedlog. Nije to rezervirano samo za osobe iz struke i udruge

  27. #10677
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Nije problem napisati ( osim sto registracija zahtjeva malo vremena i koncentracije )
    Ali svakako je uvjerljivije kad organizirana skupina argumentirano objasni mane nove ideje .

  28. #10678
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Javno savjetovanje otvoreno je svima. Dakle, svatko tko ima nešto za reći na tu temu može se registrirati i napisati svoj komentar ili prijedlog. Nije to rezervirano samo za osobe iz struke i udruge
    Ne bih htjela biti zli prorok, ali iz ranijih iskustava - javno savjetovanje služilo je tome da se zadovolji forma, a ne da se nešto popravi. Mislim da svatko stvarno treba napisati, da bude što više prigovora, možda ipak pomogne. Iako su mi djeca odavno izašla iz sustava osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, mislim da ću i ja napisati prigovor. Morat ću malo bolje proučiti o čemu se točno radi jer odavno se više time ne bavim.

    Ont. zbog sve djece koja imaju ozbiljnih zdravstvenih problema šteta bi bilo da se to ukine, ali mislim da razumijem odakle im ideja - imali su u vidu onaj Pravilnik o obrazovanju djece s teškoćama, ali taj pravilnik NE pokriva sve slučajeve, npr. netko slomi desnu ruku neposredno prije mature i treba olakšice u tom trenutku, a nije imao papire od prije 10 godina kao djeca koja imaju kronične bolesti i stanja.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.02.2022. at 09:50

  29. #10679

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bih htjela biti zli prorok, ali iz ranijih iskustava - javno savjetovanje služilo je tome da se zadovolji forma, a ne da se nešto popravi. Mislim da svatko stvarno treba napisati, da bude što više prigovora, možda ipak pomogne. Iako su mi djeca odavno izašla iz sustava osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja, mislim da ću i ja napisati prigovor. Morat ću malo bolje proučiti o čemu se točno radi jer odavno se više time ne bavim.
    Ako budemo tako razmišljali, nikad se ništa neće promijeniti.
    Svojedobno, kad su kresali dodatne bodove s natjecanja, bilo je dosta individualnih prigovora na to. Pravilnik je na kraju ipak izmijenjen tako da sudjelovanje na državnom natjecanju iz znanja nosi 1 bod, a ne samo 0,5 boda, kako je izvorno bio prijedlog (ako se još itko toga sjeća). Dakle, javna rasprava je ipak imala nekog smisla.
    Sama već odavno nisam zainteresirana strana po pitanju upisa u srednje škole, ali ako vidim da imam što napisati u komentar - napisat ću. Kao što sam pisala i puno prije nego mi je dijete bilo za upise.

    Što se tiče ukidanja zdravstvenih bodova, ravnatelj "Preloga" je sinoć u RTL Direkt rekao odakle im ta ideja. Ne treba se puno domišljati, svima je to jasno. Ali nije u redu da se, zbog određenog broja muljaža, dodatni bodovi ukinu onima kojima su od presudne važnosti.

  30. #10680
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ako budemo tako razmišljali, nikad se ništa neće promijeniti.
    Svojedobno, kad su kresali dodatne bodove s natjecanja, bilo je dosta individualnih prigovora na to. Pravilnik je na kraju ipak izmijenjen tako da sudjelovanje na državnom natjecanju iz znanja nosi 1 bod, a ne samo 0,5 boda, kako je izvorno bio prijedlog (ako se još itko toga sjeća). Dakle, javna rasprava je ipak imala nekog smisla.
    Sama već odavno nisam zainteresirana strana po pitanju upisa u srednje škole, ali ako vidim da imam što napisati u komentar - napisat ću. Kao što sam pisala i puno prije nego mi je dijete bilo za upise.

    Što se tiče ukidanja zdravstvenih bodova, ravnatelj "Preloga" je sinoć u RTL Direkt rekao odakle im ta ideja. Ne treba se puno domišljati, svima je to jasno. Ali nije u redu da se, zbog određenog broja muljaža, dodatni bodovi ukinu onima kojima su od presudne važnosti.
    Eh Lijepa naša...uvijek netko nešto mulja...

  31. #10681
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa sam par stranica ranije je analiza koju je jedna obična forumasica napravila bez da ima pristup svim podacima nego doslovce iz uvida u liste na kojima je bilo njeno dijete i iz koje se vdi da su ti dodatni bodovi često prilično bitni i u neočekivano velikom udjelu presudni za upis. Tj. bez njih se dosta velik postotak djece ne bi upisao u školu u koju se upisao. E sad ja naravno nemam statistike koje ima država pa da se pogleda da li je tu neki veliki disbalans između udjela u općoj školskoj populaciji i upisa u pojedine škole no koliko me sjećanje služi na jednoj određenoj školi je taj udio bio posebno izražen.

  32. #10682
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Onda bi valjda rješenje bilo da se dobivanje tih bodova stavi pod strožu kontrolu, a ne da se ukidaju djeci kojoj stvarno pripadaju.

    Generalno, ideja da se pravila upisa formiraju prema potrebama nekoliko tzv. "elitnih" škola je poražavajuća.

  33. #10683
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Onda bi valjda rješenje bilo da se dobivanje tih bodova stavi pod strožu kontrolu, a ne da se ukidaju djeci kojoj stvarno pripadaju.

    Generalno, ideja da se pravila upisa formiraju prema potrebama nekoliko tzv. "elitnih" škola je poražavajuća.
    Meni je to tragedija.
    Da moje dijete koje ima ozbiljno zdravstveni stanje i velika ogranicenja kod izbora strukovnih skola izgubi taj jadni bod jer su elitne skolice u gradu Zagrebu rekle da je njima dosta dodatnih bodova.
    Ako misle da su lazirani ili nazicani neka se koncentriraju na to.

    Sto se tice primjemnih ispita koje mogu oragnizirati svi koji se sjete , bez propisanih pravila i nadzora...to je tek zanimljivo. Ako skole masovni krenu uvoditi prijemne kako ce oni biti prilagodeni za djecu koja upisuju skolu sa IP ili PP? Hoce li djeca sa disleksijom dobiti pomocnika da im cita prijemni kao sto imaju pravo na maturi? Ili ce gimnazije i skole sa prijemnim biti rezervirane samo za one koji mogu napisati prijemni, a oni drugi neka se snalaze?

  34. #10684
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa koliko vidim generalna pravila se u svojoj biti ne mijenjaju. Osnovnoškolsko ocjene su i dalje glavne a nesto malo se pomiče skala prema bar nekakvoj provjeri stvarnog znanja koja vrlo malo utječe na ukupni broj bodova i ostavljena je na volju skolama, a za time će vjerojatno posegnuti bas te "elitne" odnosno one koje imaju problema kod upisa

    Trenutni sustav ili ovaj malo modificiranim ionako nimalo ne utječe na upis u srednju trogodisnju za završne radove u građevini jer tamo ionako nitko ne upisuje neovisno o ocjenama. Da država želi riješiti taj problem napravila bi puno radikalnije promjene, ovako samo malo mijenja postojeći model da ublazi probleme bas tih skola... a dodatni bodovi u tim školama su ocito jedan od problema. Naravno da je lakše ukinuti nego staviti pod kontrolu, a naša država u svemu i uvijek reagira na način da se ne mora posebno truditi. Lakše je odrzati.

  35. #10685
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Mislim da je jako široki raspon izmedu elitne gimnazije i zavrsnih radova u gradevini.
    Koliko je mjesta u elitnoj gimnaziji toliko je i u zavrsnim radovima u gradevini.
    Svi mi istsli smrtnici izvan ovog foruma zivimo u tom sivom podrucju izmedu elite i gradevine.
    Iako osobno nemam nista protiv gradevine, dijete mi ima zdravstvenu kontraindikaciju za upis u takva zanimanja. Kao i u skoro 90% drugih strukovnih.

  36. #10686

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    MAko skole masovni krenu uvoditi prijemne kako ce oni biti prilagodeni za djecu koja upisuju skolu sa IP ili PP? Hoce li djeca sa disleksijom dobiti pomocnika da im cita prijemni kao sto imaju pravo na maturi? Ili ce gimnazije i skole sa prijemnim biti rezervirane samo za one koji mogu napisati prijemni, a oni drugi neka se snalaze?
    Pa i dosad su djeca s IP i PP pisala prijemni (u školama koje su ih već ranije uvele) u ranijem roku, uz odgovarajuće uvjete. Vjerojatno bi tako bilo i sad.
    Zanimljivije je pitanje kako će se hipotetski povećan broj prijemnih ispita rasporediti u onom inače kratkom roku koji je bio na raspolaganju školama za provođenje dodatnih provjera. Moglo bi se desiti da se polaže više prijemnih u istom danu, a to bi tek bio stres.
    (i dosad su neka djeca imala takvu situaciju, npr. piše prijemni u gimnaziji i onda trči u glazbenu pjevati prijemni iz solfeggia... ali to su bili rijetki slučajevi i uglavnom se radilo o djeci koja su to mogla hendlati bez teškoća)

    Da, nameće se usporedba s prijemnim ispitima u doba šuvarice, ali tada je bilo moguće prijaviti najviše dvije škole, a sad se prijavljuje do šest paralelnih programa, Tako da je sad teoretski moguće i da će neko dijete polagati šest prijemnih ispita. Stvarno me zanima kako će se to koordinirati među školama.

  37. #10687
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i dosad su djeca s IP i PP pisala prijemni (u školama koje su ih već ranije uvele) u ranijem roku, uz odgovarajuće uvjete. Vjerojatno bi tako bilo i sad.
    Zanimljivije je pitanje kako će se hipotetski povećan broj prijemnih ispita rasporediti u onom inače kratkom roku koji je bio na raspolaganju školama za provođenje dodatnih provjera. Moglo bi se desiti da se polaže više prijemnih u istom danu, a to bi tek bio stres.
    (i dosad su neka djeca imala takvu situaciju, npr. piše prijemni u gimnaziji i onda trči u glazbenu pjevati prijemni iz solfeggia... ali to su bili rijetki slučajevi i uglavnom se radilo o djeci koja su to mogla hendlati bez teškoća)

    Da, nameće se usporedba s prijemnim ispitima u doba šuvarice, ali tada je bilo moguće prijaviti najviše dvije škole, a sad se prijavljuje do šest paralelnih programa, Tako da je sad teoretski moguće i da će neko dijete polagati šest prijemnih ispita. Stvarno me zanima kako će se to koordinirati među školama.
    Nije bilo nikakve prilagodbe do sad na prijemnima za IP i PP, samo su se pisali ranije. Koliko je meni poznato.
    Nije problem ako dvije skole u Zg imaju prijemni bez prilagodbe, ako ne racunamo umjetnicke. Problem je ako sve vise skola krene uvoditi prijemne. Tada ce djeca sa velikim poteskocama i ogranicenjima ( koja i tako zbog ocjena ne konkuriraju za takve elitne skole ) biti diskriminirana u odnosu na djecu bez poteskoca i bez zdravstvenih poteskoca.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2022. at 12:37

  38. #10688
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    da država želi riješiti taj problem napravila bi puno radikalnije promjene, ovako samo malo mijenja postojeći model da ublazi probleme bas tih skola... a dodatni bodovi u tim školama su ocito jedan od problema. Naravno da je lakše ukinuti nego staviti pod kontrolu, a naša država u svemu i uvijek reagira na način da se ne mora posebno truditi."
    Eh da...

  39. #10689

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nije problem ako dvije skole u Zg imaju prijemni bez prilagodbe, ako ne racunamo umjetnicke. Problem je ako sve vise skola krene uvoditi prijemne. Tada ce djeca sa velikim poteskocama i ogranicenjima ( koja i tako zbog ocjena ne konkuriraju za takve elitne skole ) biti diskriminirana u odnosu na djecu bez poteskoca i bez zdravstvenih poteskoca.
    Ravnatelj Prirodoslovne škole o prijemnom za srednje škole: Dogodilo se da nam se za 100 mjesta prijavi 140 njih s 5,0 - RTL VIJESTI

    Koliko znam, iste četiri škole kao i lani: Prva gimnazija, naš "Prelog", Tituš Brezovački i MIOC. Za sada se produžuje i do 31. ožujka se može javiti. Ali kome je to interes? To su škole koje imaju veliku navalu odlikaša i nemate gdje smjestiti učenike. Škole koje to nemaju, nemaju razloga uvoditi. Takvu situaciju imaju četiri škole u Zagrebu, jedna ili dvije u Splitu i Rijeci.
    Nije baš očekivano da će se prijemni ispiti sad masovno uvoditi u većinu škola. Najvjerojatnije u onim gimnazijama koje su i dosad imale najveći pritisak.

  40. #10690
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni je muz išao u GOC :
    Ali kaže neki "bolji" smjer.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 16.02.2022. at 13:10

  41. #10691
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Istina je da ovih par "elitnih" škola ima najveći problem s upisom, i tu je u dosta slučajeva bio presudan taj dodatni bod na zdravstveno stanje. Po meni nije pošteno da dijete s alergijom upadne u takvu školu s realno lošijim znanjem a netko zdrav tko je imao 4 iz likovnog ne upadne.
    Mislim da je zbog toga dobro da se poveća broj bodova iz prijemnog na 10, da se više bodova ostvari na račun realnog znanja. A kod bolesne djece će i tako ostati prednost za upis u slučaju jednakog broja bodova.
    Pogotovo mi je nelogičan bio dodatni bod za djecu samohranih roditelja, pa nisu svi oni socijalni i ne znam kakvi slučajevi. Dosad su, po tome, manje više sve naše estradne i ine zvijezde, redom rastavljene jednom ili više puta, tj njihova djeca imala dodatne bodove. Zašto, nije mi jasno...
    Osim toga, što netko stvarno želi da njegovo dijete kojem zdravstveno stanje otežava učenje pohađa jednu od ovih kritičnih škola u Zagrebu? Možda i žele, djeca ili roditelji ali ne znam koji bi to bili razlozi. Što ove ostale gimnazije ne valjaju?

  42. #10692
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj ivana s prvotno napisa Vidi poruku
    Istina je da ovih par "elitnih" škola ima najveći problem s upisom, i tu je u dosta slučajeva bio presudan taj dodatni bod na zdravstveno stanje. Po meni nije pošteno da dijete s alergijom upadne u takvu školu s realno lošijim znanjem a netko zdrav tko je imao 4 iz likovnog ne upadne.
    Mislim da je zbog toga dobro da se poveća broj bodova iz prijemnog na 10, da se više bodova ostvari na račun realnog znanja. A kod bolesne djece će i tako ostati prednost za upis u slučaju jednakog broja bodova.
    Pogotovo mi je nelogičan bio dodatni bod za djecu samohranih roditelja, pa nisu svi oni socijalni i ne znam kakvi slučajevi. Dosad su, po tome, manje više sve naše estradne i ine zvijezde, redom rastavljene jednom ili više puta, tj njihova djeca imala dodatne bodove. Zašto, nije mi jasno...
    Osim toga, što netko stvarno želi da njegovo dijete kojem zdravstveno stanje otežava učenje pohađa jednu od ovih kritičnih škola u Zagrebu? Možda i žele, djeca ili roditelji ali ne znam koji bi to bili razlozi. Što ove ostale gimnazije ne valjaju?
    Djeca sa alergijom nemaju bod na zdravstveni stanje.
    Mozda samo ona sa tezim oblikom astme.
    Po ovom bod ne bi trebala imati ni moja kcer koja ima tesku srcanu gresku, tri palijativna zahvata na otvorenim srcu i saturaciju ne vecu od 95%
    Uz jasnk sva ogranicenja u upisu i zivotu koje nisi takva dijagnoza.

  43. #10693

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    To nije za rastavljene, već za samohrane.

  44. #10694
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Rastavljeni roditelj nije samohrani roditelj.

    Zdravstveni bodovi se ukidaju generalno, a ne samo za so called elitne škole. A morma priznati i da ne znam zašto dijete kojem zdravstveno stanje ometa učenje ne bi išlo u "elitnu" školu.

  45. #10695
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Mislim, da se razumijemo moje dijete uopce nece upisati gimnaziju , ali ona gubi bod za upis za bilo koju skolh i program. Mora ono malo programa koje uopce moze aplicirati ( kontraindikacije za upis zbog stanja srca) konkurirati sa zdravom djecom koja imaju ipak puno veci izbor. To jest stvarni problem. Ne to sto je mozda 10 djece sa zdravstvenim bodom upisalo mioc. Osim tih 10 postoji jos 1500 onih koji upisuju druge skole.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2022. at 13:19

  46. #10696
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma naravno, pa nije zdravstveni bod povlastica, on je neka vrsta nadoknade, posebno djeci kojoj ograničiš upis u n programa. Samo, kad se priča o upisima priča se o pet škola u Zagrebu.

  47. #10697
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Rastavljeni roditelj nije samohrani roditelj.

    Zdravstveni bodovi se ukidaju generalno, a ne samo za so called elitne škole. A morma priznati i da ne znam zašto dijete kojem zdravstveno stanje ometa učenje ne bi išlo u "elitnu" školu.
    Pa jasno, zasto ne bi islo?
    Ako nema problem sa ucenjem. Sto ocito nema jer ima super odlicne ocjene. Bod se dobijao za a) zdravstveni stanje zbog kojeg je dijete bilo odsutni sa nastave
    B) ogranicenosti izbora zanimanja zbog zdravstvenog stanja

    Npr. osoba u kolicima mkze dobiti preporuku za gimnaziju, i ako je odlicna moze upisati MIOC. Nije da moze izabrati bilo koju strukovnu skolu. Gotove sve traze da osoba nema poteskoca u kretanju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2022. at 13:24

  48. #10698
    ivana s avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Rastavljeni roditelj nije samohrani roditelj.

    Zdravstveni bodovi se ukidaju generalno, a ne samo za so called elitne škole. A morma priznati i da ne znam zašto dijete kojem zdravstveno stanje ometa učenje ne bi išlo u "elitnu" školu.
    Osobno mislim da dijete ima neke zdravstvene probleme i nije moglo zbog toga ostvariti maksimalni broj bodova u osnovnoj školi, vjerujem da bi mu bilo prilično teško u zahtjevnoj srednjoj školi.

    U redu, samohrani ne rastavljeni, ali opet nije ni socijalno stanje problem srednje škole. Nek se osiguraju stipendije za slučajeve kojima je potrebno. Ima jako puno djece u teškim životnim okolnostima pa imaju izvrsne ocjene i znanje.
    Posljednje uređivanje od ivana s : 16.02.2022. at 13:25

  49. #10699
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno, pa nije zdravstveni bod povlastica, on je neka vrsta nadoknade, posebno djeci kojoj ograničiš upis u n programa. Samo, kad se priča o upisima priča se o pet škola u Zagrebu.
    Pa da. Ko da smo na Rodinom forumu, a ne da se odluciuje o sudbini sve djece na podruciju cijele Hrvatske. Koja je daleko od toga da su Rodin forum.

  50. #10700
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa onda nije mjesto niti onima sa četvorkom iz likovnog.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •