Stranica 1 od 278 1231151101 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 13886

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Gimnazije i srednje škole

    Dobro jutro, roditelji!

    Većina vas ovdje ima male klince koji još puno žganaca moraju pojesti da stasaju do srednje škole ... no, i taj će trenutak brzo doći, kao što već pomalo kuca na vrata mojem sinu koji će na proljeće 2015 završiti osnovnu školu i krenuti put slijedeće životne stepenice.

    Upravo sam prije nekoliko dana na informacijama razgovarao sa njegovom razrednicom i o temi odabira gimnazija i srednjih škola ... klinci su, kao i obično, podosta neinformirani o toem kakve sve škole postoje i kakav je njihov ajmo reći "rejting", kvaliteta i slično ... pa mi se čini da bi bilo zgodno otvoriti malu burzu informacija o gimnazijama i srednjim školama, razlozima za i protiv pojedinih škola (vjerujem da mnogi od vas imaju ovakve ili onakve informacije, a neki od vas sigurno i rade u nekima od njih).

    Što se tiče gimnazija, o njima se informacije čak mogu naći tu i tamo: uspjeh pri uspisu na fakultete, uspjesi na natjecanjima .. no, ostale škole je zaista teško raščlaniti i ovakav pregled informacija bi dobro došao.

    (BTW, Vedran će najvjerojatnije krenuti u Prirodoslovnu školu V. Preloga (takav je bar zasad odabir), no dobar dio društva iz razreda će imati tek bodove za stručne srednje škole i njima bi informacije jako trebale ... )

    Eto, unaprijed hvala svima na javljanju!

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Bravo za odabir Preloga! Moj mlađi sin želi se upisati tamo (iako ja mislim da bi mu bolje odgovarala neka obična gimnazija jer mu bolje leže društveni predmeti i jezici) ali čula sam odlične komentare baš o toj školi.

    Moj stariji je godinama govorio da će u Tehničku školu Ruđer Bošković http://www.tsrb.hr/new/ (što je dobar izbor za djecu koja imaju smisla za tehniku) ali prošlog ljeta se predomislio i odlučio upisati u XV gimnaziju (iliti MIOC), a kao alternativu spominje V gimnaziju. Bumo vidli. Obzirom na neupitan prosjek, on baš puno ne brine oko upisa.

    Budući da smo mi na "bliskom istoku" Zagreba, lokacijski dolazi u obzir i III gimnazija (Kušlanova). Oni uz program opće gimnazije imaju prirodoslovno-matematički program, ali nemam nikakvih podrobnijih informacija o školi. Moj mlađi je samo vidio da imaju dramsku i to mu je zapelo za oko...

    Neka starija braća i sestre iz razreda mojih sinova idu Križanićevu (tamo ima više škola) ali budući da moji za sada nisu zainteresirani, nisam istraživala.

    Eto, to je moj doprinos za sada. Pratit ću temu.

  3. #3
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Pratim vas, moja P. je vrlo suvereno znala što želi, imala dobre ocjene i bodove iz glazbene i odlučila se za jako dobru opću gimnaziju koja nam je i najbliža srednja škola
    (to toplo preporučujem, ako škola u blizini dolazi u obzir, to jako olakšava život srednjoškolcu, jer su im satnice ogromne).

    D. je druga priča, njemu se glazbena neće bodovati, on je izvrstan matematičar, ali nije baš izvrstan učenik tako da mu MIOC otpada u startu, a i tako nam je dosta daleko
    a najbliža nam matematička gimnazija navodno nije baš nešto, ali se navodno popravila zadnjih par godina.

    Sreća da će nam to biti aktualano tek slijedeće godine.

  4. #4
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    hvala za temu
    o ovoj temi kukam već na sto strana, naš je odabir puno kompliciraniji: prosjek ocjena recimo 4,4 kod djeteta izrazito društvenog usmjerenja. Pojma nemam gdje će se upisati niti on ima neki specifični interesi. Za sada nam visoko kotira srednja turistička i onda dugo, dugo pa ništa....
    napeto pratim

  5. #5
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Peterlin, znam dva roditelja čija su djeca nedavno završila Kušlanovu i oba dva kažu, da su znali što sada znaju da bi ju zaobišli u širokom luku.
    Moja razmišlja o Prelogu, ali nama je komplicirano do nje doći javnim prijevozom.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 01.12.2014. at 15:25

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mene zanima sto upisuju djeca koja prolaze sa 4,0 , i koja nemaju sklonost i vjestinu za obrtnicka zanimanja.
    Postoje skole za takve?

  7. #7
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa naravno da postoje. recimo ekonomsku školu, za turističkog tehničara, upravno-pravnu, pa one dizajnerske - grafički dizajn, dizajn interijera, web dizajn, pa kemijski tehničar, ...ima tih četveroodišnjih strukovnih srednjih škola koje nisu obrtničke.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 01.12.2014. at 15:43

  8. #8
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Sirius, Bubica, baš sam to i htio potaknuti ovom temom, ajmo skupiti informacije o SVIM školama (koliko je već moguće), i meni se čini da dosta djece treba baš takve škole, koje nisu niti elitne gimnazije niti neke isključivo strukovne ... stoga, tko zan nešto o nekoj školi, nek napiše.

    Evo, ja sam načuo da u Željezničarskoj školi (ne znam koje joj je službeno ime, pored kolodvora) postoji informatički razred(i) koji su, navodno, dosta kvalitetni. Pitat ću za više informacija pa se javim!

  9. #9
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa naravno da postoje. recimo ekonomsku školu, za turističkog tehničara, upravno-pravnu, pa one dizajnerske - grafički dizajn, dizajn interijera, web dizajn, pa kemijski tehničar, ...ima tih četveroodišnjih strukovnih srednjih škola koje nisu obrtničke.
    Ili "slabije" gimnazije. Recimo ona kod placa u Dubravi ne kotira baš najbolje. A niti Kušlanova po forumima.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima sto upisuju djeca koja prolaze sa 4,0 , i koja nemaju sklonost i vjestinu za obrtnicka zanimanja.
    Postoje skole za takve?
    A Prelog? (Morat će nam dati dodatne bodove za upis kad ih tako hvalimo...ali pišem o njima zato jer sam čula od sinove učiteljice da su super, a ona je osoba u koju imam povjerenja)

    Naime, oni imaju više programa - ne samo gimnaziju, nego i nešto što se mom mlađem jako sviđa - zanimanje "ekološki tehničar". Evo tu vidi što se sve nudi: http://www.psvprelog.hr/ (Ne mogu dobiti direktni link, treba gore kliknuti kućicu "smjerovi")
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.12.2014. at 15:57

  11. #11
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Prelog je jako dobro osmišljena i organizirana srednja škola s ravnateljem koji, čini mi se, dobro sve drži pod kontrolom. Bilo strukovni, bilo gimnazijski dio.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Mene baš zanima koji su minusi za Kušlanovu.
    Dok sam išla, isto nije bila na glasu, ali znanje smo dobili-ako uspoređujem ekipu s faksa, definitivno sam bila u prednosti.
    Ok, ravnatelj je sve samo ne čovjek...to bi bio prvi minus.

  13. #13
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, Bubica, baš sam to i htio potaknuti ovom temom, ajmo skupiti informacije o SVIM školama (koliko je već moguće), i meni se čini da dosta djece treba baš takve škole, koje nisu niti elitne gimnazije niti neke isključivo strukovne ... stoga, tko zan nešto o nekoj školi, nek napiše.

    Evo, ja sam načuo da u Željezničarskoj školi (ne znam koje joj je službeno ime, pored kolodvora) postoji informatički razred(i) koji su, navodno, dosta kvalitetni. Pitat ću za više informacija pa se javim!

    Škola ima novi naziv Tehnička škola Zagreb i ima nekoliko razreda tehničke gimnazije!! nekoliko računalni tehničara (ili slični naziva) i još pokoji tehnički smjer!! i na dost dobrom je glasu!!

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    E. samo da vam na vrijeme spomenem, postoji i gimnazija internatskog tipa, ukoliko vam zatreba.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ili "slabije" gimnazije. Recimo ona kod placa u Dubravi ne kotira baš najbolje. A niti Kušlanova po forumima.
    Ja ne zelim da mi dijete ide u " slabiju " gimnaziju. U gimnaziji se uci jako siroko, puno predmeta, puno ucenja .
    da mi dijete moze samostalno puno uciti tada bi i u osnovnoj imalo bolje ocjene od 4,0.

  16. #16
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Za klince koji su skloni tehnici : strojarstvu i elektrotehnici škole po nekom rejtingu su u Zagrebu
    Ruđer(Tehnička škola R. Boškolvič) , Tesla(Tehnička škola N. Tesla) , Faust (Strojarska tehnička škola F.Vrančića), Teh. škola Fran Bošnjaković. Neki smjerovi se ponavljaju u svim školama, neki su slični, nekih ima i u Tehničkoj školi Zagreb (bivšoj Željezničkoj) ..

    u Sesvetama je jaka Tehnička škola (za koju mislim da je preseljena u Jelkovac)

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    E. samo da vam na vrijeme spomenem, postoji i gimnazija internatskog tipa, ukoliko vam zatreba.
    Postoje i srednje tehnicke , sa domovima uz njih. Npr. Pomorska u Bakru. :D

  18. #18
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Npr. Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića u Držićevoj ima ove smjerove:
    Temničar za mehatroniku
    Računalni tehničar u strojarstvu
    Strojarski tehničar
    Tehničar za vozila i vozna sredtva
    (i jedan trogodišnji razreda CNC operater)

    Sve skupa sad kad nema bodovnog praga upisuju se se nekih 170 najboljih klinica koji izaberu školu, neki budu jako zadovoljni neki baš i ne ..rekla bi kak se pogodi razred, razrednik, razredno vjeće.
    I svake godine ima učenika, koji uče te dobro prođu na državnoj maturi, i upišu raznorazne fakultete koji često nemaju veze sa srednjoškolskim usmjerenjem!!
    Posljednje uređivanje od Šiškica : 01.12.2014. at 17:58

  19. #19
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    i postoji naravno hrpa privatnih škola!!

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    i postoji naravno hrpa privatnih škola!!
    Ok, to nas ne zanima.

  21. #21
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Npr. Strojarska tehnička škola Fausta Vrančića u Držićevoj ima ove smjerove:
    Temničar za mehatroniku
    Računalni tehničar u strojarstvu
    Strojarski tehničar
    Tehničar za vozila i vozna sredtva
    (i jedan trogodišnji razreda CNC operater)

    Sve skupa sad kad nema bodovnog praga upisuju se se nekih 170 najboljih klinica koji izaberu školu, neki budu jako zadovoljni neki baš i ne ..rekla bi kak se pogodi razred, razrednik, razredno vjeće.
    I svake godine ima učenika, koji uče te dobro prođu na državnoj maturi, i upišu raznorazne fakultete koji često nemaju veze sa srednjoškolskim usmjerenjem!!
    Jel to bivša Prvomajska?

  22. #22
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Ne. Prvomajska se još 1991. god podijelila na dvije škole :

    Industrijsko strojarsku školu ( samo trogodišnja zanimanja) - to je nasljednica Prvomajske
    Strojarsku tehničku školu F. Vrančića ( četverogodišnji tehničari koje sam gore nabrojala gore)

    jedino su u istoj zgradi, ulaz do ulaza!!

  23. #23
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Prvomajska se još 1991. god podijelila na dvije škole :

    Industrijsko strojarsku školu ( samo trogodišnja zanimanja) - to je nasljednica Prvomajske
    Strojarsku tehničku školu F. Vrančića ( četverogodišnji tehničari koje sam gore nabrojala gore)

    jedino su u istoj zgradi, ulaz do ulaza!!
    Ma ok, samo mi se neki dan frendica zgražala da ako bi joj dijete išlo u Prelog da bi pješke moralo prolaziti pokraj bivše "prvomajske".
    Očigledno su dečki isti, samo novije generacije.

  24. #24
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Škola ima novi naziv Tehnička škola Zagreb i ima nekoliko razreda tehničke gimnazije!! nekoliko računalni tehničara (ili slični naziva) i još pokoji tehnički smjer!! i na dost dobrom je glasu!!
    I ja sam baš nedavno čula da je ta škola jako dobra.

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    super da je tatek otvorio temu jer imam dvije prijateljice koje nisu online i koje su me zaduzile za skupljanje svih info

    moja preporuka, iako je za nama tek par mjeseci sš - ne upisivati gimnazije pod svaku cijenu, samo zato jer dijete moze upasti

    u razred s mojim idu djeca koja u ovih 3 mjeseca imaju i preko 20 jedinica
    popadat ce razrede ako se uskoro negdje ne premjeste

    gimnazijski program je zahtjevan, tu je svaki tjedan 3-4 testa (plus oni 15-minutni), isto toliko ispitivanja, i desetak ocjena tjedno donose
    moraju doci s navikom ucenja ili je brzinski savladati (ovo zadnje - moj), naucit odma javljat se i kalkulirati s tim što, kad i kako - javit se cim krene ispitivati pa da te ispita manju kolicinu gradiva i sl....
    uglavnom, puno puno drukcije nego u osnovnoj skoli

  26. #26
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ivarice, koju je gimnaziju tvoj sin upisao? Mi još imamo dvije godine fore, ali volim čitati iskustva, taman da mi se dotad poslože u glavi.

  27. #27
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    necu pisat javno, dok nekoj ne izleti lol

  28. #28
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    necu pisat javno, dok nekoj ne izleti lol
    Jel jedna od 4 lista djeteline?
    Ne povlačim te za jezik, ako ne želiš ne moraš odgovoriti:
    Posljednje uređivanje od Cathy : 01.12.2014. at 21:18

  29. #29
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Jel jedna od 4 lista djeteline?

    nisam ti ja purgerica, ja sam cura iz provincije, ne kuzim nista s djetelinom lol a i nikad nisam nasla onu s 4 lista

  30. #30
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    nisam ti ja purgerica, ja sam cura iz provincije, ne kuzim nista s djetelinom lol a i nikad nisam nasla onu s 4 lista
    Je pa Križanićeva ima 4 škole.

  31. #31
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Je pa Križanićeva ima 4 škole.
    Nego ajde jel netko zna nešto o X? Mi bi tamo ili u Preloga.

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    super da je tatek otvorio temu jer imam dvije prijateljice koje nisu online i koje su me zaduzile za skupljanje svih info

    moja preporuka, iako je za nama tek par mjeseci sš - ne upisivati gimnazije pod svaku cijenu, samo zato jer dijete moze upasti

    u razred s mojim idu djeca koja u ovih 3 mjeseca imaju i preko 20 jedinica
    popadat ce razrede ako se uskoro negdje ne premjeste

    gimnazijski program je zahtjevan, tu je svaki tjedan 3-4 testa (plus oni 15-minutni), isto toliko ispitivanja, i desetak ocjena tjedno donose
    moraju doci s navikom ucenja ili je brzinski savladati (ovo zadnje - moj), naucit odma javljat se i kalkulirati s tim što, kad i kako - javit se cim krene ispitivati pa da te ispita manju kolicinu gradiva i sl....
    uglavnom, puno puno drukcije nego u osnovnoj skoli

    ovo sam ja uvijek radila

  33. #33
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Napisala kilometarski post o prelogu pa nestao
    ja sam njihov bivsi djak i stvarno je fenomenalna skola
    mozda kasnije natipkam ponovo.

    moj je 7. Razred, ali on bi u V gimnaziju. Iskustva?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    moj je 7. Razred, ali on bi u V gimnaziju. Iskustva?
    Mogu ti dati samo svoja iskustva kao bivše učenice V. gimnazije. Sve pohvale za tu školu, oduševljena sam bila i onda, i sad kad naknadno razmišljam o tim danima.
    Ali treba puno raditi, to da, profesori su vrlo zahtjevni, i veći dio 1. razreda mi je prošao u "hvatanju konaca" tko, što, gdje... nakon toga je bilo puno lakše.
    Atmosfera među učenicima je vrlo pozitivna i poticajna (bar je onda bila takva). Nakon učmale i neugodne osnovne škole (gdje sam uglavnom bila meta glupih zafrkavanja), V. gimnazija je za mene bilo pravo olakšanje u tom smislu. Ne znam doduše kako je sad, ipak je prošlo dosta godina od tada...

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Molim administratora da u naslov doda ono bitno:

    Gimnazije i srednje škole U ZAGREBU

    Da ne otvaramo temu bez veze . (Ok, vidjela sam Bakar.)

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ok, samo mi se neki dan frendica zgražala da ako bi joj dijete išlo u Prelog da bi pješke moralo prolaziti pokraj bivše "prvomajske".
    Očigledno su dečki isti, samo novije generacije.
    Ja sam davno išla u kemijsku, sadašnji Prelog i imali smo tjelesni na igralištu od Prvomajske jer tada moja škola nije imala dvoranu koja je sagrađena kasnije i iako su sve tamo bili dečki. Bili su ok.
    Što se tiče Preloga, treba biti jako oprezan.
    Bez faksa takva škola ne vrijedi ništa, pogotovo za cure.

    Za djecu koja nemaju bodove za elitne gimnazije, čujem da je Lucijanka super škola. U Lucijanku se može upisati i bez 5,0

    Moja je već odabrala XV i ima direktan upis.

    Nikad nikakvih problema

  37. #37
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne znam odakle mi uletila ova zadnja rečenica. Zanemarite ju.

  38. #38
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Ja nedavno čula (ovo ljeto iza upisa) da nije baš tako jednostavno lako upisati Lucijanku.
    Imaju navodno jako puno zainteresiranih iz Zapadnog dijela grada i velika je navala. Imaju jako dobre uspjehe na državnoj maturi, na raznoraznim natjecanjima , i dobre upise na fakultete.

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Lucijanka je uglavnom rezervna opcija onima koji ne upadnu u XV gimnaziju.
    Od frendice mali je upisao Lucijanku iako nije imao 5,0 i koliko čujem jako je zadovoljan i škola je zbilja super.
    Što se tiče državnih i međunarodnih natjecanja daleko najveći uspjeh ima XV gimnazija.
    Bila sam na dodjeli Oskara znanja pa sam baš pratila.
    Nešto malo oskara je otišlo u Varaždin i Rijeku, a sve ostalu u XV
    Pobrali su prva mjesta čak i iz kemije što me malo čudi jer bi Prelog trebao tu biti jača škola, ali nije.

  40. #40
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Moja necakinja, sad maturantica, želi upisati medicinu i ide u neko privatno učilište na pripreme.
    Radili su inicijalne iz predmeta važnih za prijemni (mislim biologija, kemija i fizika) i kaže da petaši imaju puno bolje rezultate od svih ostalih. Nije iz pete, ona je uvijek bila zadovoljna svojom sedmom, ali sad joj nije svejedno.

    Ja znam da škola koju je moj upisao nije među najboljima (pa ni iz djeteline lol) ali njemu je tamo super, s dosta profesora vode genijalne i ravnopravne rasprave, nakon par mjeseci već se navikao da može napisati nesto najbolje u razredu i dobiti tri. Ili da može dobiti jedan iz glazbenoga. Mislim da mu je to prva jedinica u životu. Tamo se i pada iz glazbenoga. Tamo se i pada uopće. (Npr u sedmoj se ne pada).

    Kad me uvjere da će to sve biti ok i da će dobiti siroko znanje, opustit ću se.

  41. #41
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Drago mi je čuti da sam dobro pogodio temu!

    Mislim da je bolje o njoj raspravljati sada nego u zadnji čas, sad se stigne još u miru odvagati, informirati, servirati klincima važne informacije ....

    KAj se tiče učenja, da, mislim da su mnogi od naših klinaca prebrodili osnovnu bez pravog učenja (toliko bar ja mogu reći za Vedrana) ... što mi je i jasno, jer sam tako radio i ja. I prva dva razreda srednje (u moje je doba bila Šuvarica, dakle izbor po općini stanovanja), koja sam proveo u Trgovačkoj školi, su mi bila ekstra laganini (ali nepoticajna iz mnogo razloga) i tek su me daljnja dva razreda MIOC-a natjerala da tu i tamo zagrijem stolicu (prije svega zbog engleskoga) i na kraju sam prošao sa 4,5 prosjekom i uz spoznaju da se puno toga može naučiti pažljivim praćenjem profesora, ali da se ponekad zaista mora i zagrijati stolica.

    Pretpostavljam da će tako biti i vedranu i vjerujem da bi mu Prelog bio dobar korak dalje.
    (imamo primjer prijatelja iz kvarta koji ide u ekološkotehničarski razred i vrlo je zadovoljan!)

    Predlažem da se i dalje raspitujemo uokolo i "serviramo" ovdje naša saznanja pa će nam svima biti lakše prolaziti sa klincima proces odabira škole i upisa!

    Ivarice, kako su izgledali upisi lani? Jel bial to neka gnjavaža, čekanja itd, ili se sve odvijalo brzo i neproblematično?

  42. #42
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa Vidi poruku

    Ivarice, kako su izgledali upisi lani? Jel bial to neka gnjavaža, čekanja itd, ili se sve odvijalo brzo i neproblematično?
    Zamalo sam kavu ispljuvala na ovo. Potraži topic od prošle godine. Ivka samo što nije morala po bypass, sva sreća da je Ivar cool...
    Inače, ti upisi uglavnom klize, nema problema.

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    O petoj gimnaziji, evo komentara moje susjede: Tam se upisuju klinci koji planiraju ići na medicinu.

    Čula sam dosta pozitivnih mišljenja i znam nekoliko uspješnih mladih ljudi koji su je završili (npr. dvoje FER-ovaca, jedan s poslom u Beču, drugi na specijalizaciji negdje u Njemačkoj, s namjerom povratka u Zagreb).

  44. #44
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Upis preko aplikacije e-upisi je super i odma znaš na čemu si.
    Nama je bilo lako jer za njega nije bilo dvojbi. Ova škola mu je izbor već godinama i bio je visoko na listi pa nije bilo stresa. Iz hobija je dodao još jednu, ja mu rekla da ne može aplicirati samo na jednu školu, što ako spusi... tamo išao na prijemni, isto bio visoko.
    daljnji moj stres je bio samo to što me je onda cimao s izmjenama tih škola i jezika. Tako je i jezik mijenjao sam zadnji dan, bez konzultacija s nama, i sad mu je zbog tog teško.
    Od prijateljice sin je bio prvi ispod liste s 0.01 bodom manje.
    to je stres.
    Posljednje uređivanje od ivarica : 02.12.2014. at 10:59

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    O petoj gimnaziji, evo komentara moje susjede: Tam se upisuju klinci koji planiraju ići na medicinu.

    Čula sam dosta pozitivnih mišljenja i znam nekoliko uspješnih mladih ljudi koji su je završili (npr. dvoje FER-ovaca, jedan s poslom u Beču, drugi na specijalizaciji negdje u Njemačkoj, s namjerom povratka u Zagreb).
    Ali ne samo medicinu. Zapravo, iz Pete se može upisati bilo kamo - to joj je prednost jer daje zaista dobru osnovu za bilo koji fakultet.

  46. #46
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    A nece moj na medicinu , taj umre kad vidi iglu i spricu u fizioloskoj doma. On prica o arhitekturi. A peta je kao , po njegovoj ekipi logicna jer on nece u mioc, a 5,0 je... Ja sam vec predlagala lucijanku, em nam je najbliza doma , brat od frenda je tam 2 razred mat. Smjer i jako je zadovoljan, ali ovaj nece ni cut.
    ima jos fore, vidjet cemo.

    sto se tice preloga , odlicna skola, odlican kadar, super ravnatelj, dosta 4 godisnjih smjerova iz kojih se vrlo lako upisuju fakulteti i prirodnog i drustvenog usmjerenja.
    U moje vrijeme, prije 15 godina dobili smo puno "out of box" znanja i iskustava ( moja tadasnja prof biokemije je imala posebnu radionicu o kemiji u umjetnosti i to jd definitvno stavilo neke stvari u drugaciju perspektivu) . Mi smo imali dodatne iz astronomije, mineralogije i ekologije...
    Sportska dvorana je bila jedna od boljih u gradu tada , ni sad nije losa.

    a i prometna povezanost je dosta dobra. Sa crnomerca ide 2 i 6, sa remize trojka, sa kvateica 13 sa save 5 , sa zitnjaka 13 i ,2,3. Sve staju tocno pred skolom , osim 5i6 koje staju na drzicevoj. Meni je iz voltinog trebalo 20-25 minuta do skole u spici

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    moj skromni i neosobni prilog ovoj temi (piše štreberica iz jezične gimnazije ):
    za klince čiji odabir nije gimnazijsko usmjerenje
    - iz bliže okoline poznajem ljude koji su izuzetno zadovoljni svojim srednjoškolskim obrazovanjem u Grafičkoj školi Zagreb u Getaldićevoj (smjer grafički tehničar), prirodno se nametao nastavak studija na Grafičkom fakultetu (ista lokaciji) i danas rade u struci (jedna u čistom dizajnu, drugi u izdavaštvu)
    - nadalje: srednja geodetska škola (to je svojedobno bio smjer u Građevinskom školskom centru u Sopotu, ne znam jel u medjuvremenu bilo promjena u strukturi škole), smjer geodetski tehničar, također završili faks (geodeziju), relativno brzo zaposlenje u struci

    O današnjoj kvaliteti nastave u obje škole ne znam ništa, samo navodim primjere uspješnih profesionalaca koji su te škole pozavršavali prije cca 15 godina.

  48. #48
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja iz XV misli na medicinu, ali joj se i arhitektura sviđa pa eto, imat će 4 godine fore da odluči.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Moja iz XV misli na medicinu, ali joj se i arhitektura sviđa pa eto, imat će 4 godine fore da odluči.
    Moj je sin XV stavio kao prvi izbor, a V kao drugi samo zbog toga jer je MIOC bliže i tam mu je klapa.

    Medicina = nula bodova, on je čisti nepatvoreni tehničar, samo se još ne zna hoće li to na kraju ispasti FER ili FSB (manje vjerojatno) ili isto nekakva arhitektura, građevina i sl.

    A moj mlađi se oduševio Prelogom i opcije su mu dalje studij animalnih znanosti (to je na Agronomskom fakultetu - nisam ni znala da postoji dok se nije doma počelo pričati o tome) ili veterina, ali tko zna.... Mene ne bi iznenadilo da upiše Akademiju za kazalište i film, he he he... iako nisam baš sigurna da bi mi bilo drago. Tja, bit će zanimljivo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.12.2014. at 14:14

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Naravno da nije problem kad dijete ima 5.0, dodatne bodove ili direktan upis. I ja bih se rado pohvalila da moje dijete ima direktan upis ali nije imao, niti je s prosjekom 4.7 mogao puno birati - jedva je upisao X gimnaziju (matematički dvojezični razred).
    Odmah je bilo jasno da V I XV otpadaju, u igri je bila još Lucijanka matematički smjer I to je jako želio ali ni tamo nije. Problemi se rješavaju ukorima tj. ne rješavaju. Možda je bolje u općem smjeru.
    Uopće ne znam što odabrati za učenike s takvim prosjekom.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •