Stranica 213 od 278 PrviPrvi ... 113163203211212213214215223263 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 10,601 do 10,650 od 13899

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #10601
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da inženjeri matematike imaju još manje motiva za rad u prosvjeti nego profesori, premda niti profesorima smjer nije prepreka da se zaposle u IT-u, bankama, osiguravajućim kućama ..
    Oni nemaju skoro nikakvih motiva jer, kad bi se i odlucili, morali bi sami sebi isfinancirati polaganje pedagoskih kolegija. A cifra je od simbolicne postala poprilicno velika (rekla bih negdje izmedju 10 000 i 20 000 kn).

  2. #10602
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Iz ustiju nekoliko matematičara inženjera - na profesorski se upisuju oni kojima lošije ide matematika :lol - ograđujem se odmah od istine, to su fakultetski tračevi kao i na svakom faksu gdje jedan smjer potcjenjuje drugi. Činjenica jest da su matematičari i informatičari tražene struke i jako dobro plaćeni i zbilja je rijetkost da netko baš želi raditi za puno manju plaću od prosjeka struke i bez neke mogućnosti napredovanja i povećanja plaće, a to rad u prosvjeti jest.

  3. #10603
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Evo nisam ni znala da je polaganje pedagoške razlike predmeta postalo tako skup sport. E pa svašta, otežaj svakome tko bi možda i htio raditi.

  4. #10604
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kad sam JA bila mlada meni su oni koji su išli na profesorsku matematiku govorili da je to "čista", neprimijenjena matematika, i da zato idu to studirati.
    I prijemni je bio drugačiji i teži nego na inženjerskoj (na kojoj je bio kao na tadašnjem ETF-u). Nitko od tih profa ne radi u prosvjeti.

  5. #10605
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Oni nemaju skoro nikakvih motiva jer, kad bi se i odlucili, morali bi sami sebi isfinancirati polaganje pedagoskih kolegija. A cifra je od simbolicne postala poprilicno velika (rekla bih negdje izmedju 10 000 i 20 000 kn).
    Ovdje piše da je 7200 kn + 200 kn http://czon.ffzg.hr/dppi/natjecaj

    Sjećam se da je moj sin pričao kako je jedan od njegovih predavača na TŠRB (inače inženjer) polagao taj ispit na Katoličkom bogoslovnom sveučilištu, jer je tamo prije došao na red: http://www.unicath.hr/natjecaj-za-up...a-nastavnika-2
    Kod njih je ista cijena 7000 kn + 400 kn, ali to je vjerojatno propisano zakonom, kao i npr. cijena autoškole.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.09.2021. at 16:54

  6. #10606
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Susjed je ovo ljeto polagao to u Osijeku

  7. #10607
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo još malo komentara onog članka Ivane Paradžiković:
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2302626.aspx

    Mene zanima gdje je novinarka bila prije, dok ju osobno nije pogodio problem. Mogla je o tome pisati i kad su se moja djeca upisivala.

    U moje vrijeme (dok sam godinama sjedila u Vijeću roditelja, u osnovnoj školi i u srednjoj školi mog mlađeg sina) mi smo se znali zafrkavati da se prosvjetni problemi ne rješavaju na višim razinama zato što saborski zastupnici u pravilu nemaju tako malu djecu Bilo bi smiješno, da nije tragično. Znanje se gubi na svim razinama...

    S druge strane, ova poplava obrazovnih ustanova ima veze samo s profitom. Baš me zanima hoće li više naučiti moj sin na TVZ-u (računalni smjer) ili netko na Algebri na jednom od ekvivalentnih smjerova (cijene su ovdje https://www.algebra.hr/visoko-ucilis...04.07.2014.pdf )

  8. #10608
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje piše da je 7200 kn + 200 kn http://czon.ffzg.hr/dppi/natjecaj

    Sjećam se da je moj sin pričao kako je jedan od njegovih predavača na TŠRB (inače inženjer) polagao taj ispit na Katoličkom bogoslovnom sveučilištu, jer je tamo prije došao na red: http://www.unicath.hr/natjecaj-za-up...a-nastavnika-2
    Kod njih je ista cijena 7000 kn + 400 kn, ali to je vjerojatno propisano zakonom, kao i npr. cijena autoškole.
    Oki, onda je ipak jeftinije nego sam ja zapamtila. Al isto ljudi moraju sami platit (ne znam odluce li se ponekad skole platit). Sto stvara dodatan problem elektrotehnickim, strojarskim i sl. skolama koje trebaju takav kadar - a takav kadar ne dolazi sa pedagoskim diplomama.

  9. #10609

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još malo komentara onog članka Ivane Paradžiković:
    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2302626.aspx

    Mene zanima gdje je novinarka bila prije, dok ju osobno nije pogodio problem. Mogla je o tome pisati i kad su se moja djeca upisivala.

    U moje vrijeme (dok sam godinama sjedila u Vijeću roditelja, u osnovnoj školi i u srednjoj školi mog mlađeg sina) mi smo se znali zafrkavati da se prosvjetni problemi ne rješavaju na višim razinama zato što saborski zastupnici u pravilu nemaju tako malu djecu Bilo bi smiješno, da nije tragično. Znanje se gubi na svim razinama...
    Upravo tako.
    Odnosno kako to da se prvi puta diže panika tek kad je dijete završilo 8 razred, odnosno tek kad nije upisalo "željenu" školu.
    Zar nisu uočene i druge stvari u školstvu zbog kojih se uzbuna trebala dizati ranije.

    Npr. ja sam uvijek ljuta kad uzmem u ruke udžbenike. konkretno udžbenike iz povijesti jer njih zapravo i jedino uzimam u ruke.
    desilo mi se da pročitam neki tekst i da mi tek onda nisu jasne činjenice koje sam mislila da znam...

    komplicirano je, izgubljena bit, nije naglašeno što je bitno, što nebitno, puno teksta, a malo činjenica, krene se od sredine, a ne od početka...
    nisu sve lekcije takve, ali imah ih baš katastrofalnih...za mene koja imam 40 godina, pročitanih knjiga iza sebe i izuzetan interes za gradivo
    a nastavnik, naravno i opravdano od 11,12,13-godišnjaka traži znanje, razumijevanje, povezivanje itd.
    djeca ga iz raznih razloga ne pohvataju na satu pa im ostaje učiti iz udžbenika.
    i onda eto ima roditelja koji večeri provedu učeći s djetetom i ono ne dobije zasluženu tricu nego zasluženu peticu.

    drugi nastavnik pred test da pitanja i odgovore, djeca to naštrebaju napamet i evo lijepih petica.
    sretna djeca, sretni roditelji. "šta oni tamo drame kad je sve tako lako".

    ne krivim niti jednog niti drugog nastavnika, svaki se na svoj način nosi sa preopširnim i nekritički selektiranim
    gradivom, lošom literaturom, željom da djeca nauče i shvate bit gradiva, da imaju dobre ocjene, a da ne postanu anksiozna.
    kao i u mnogo čemu loš sistem se lomi na leđima onog koji je tamo dolje, najniže, operativac.

    uglavnom dođe mi da dam u novine neke lekcije iz osnovnoškolskih udžbenika, očito nema druge

  10. #10610
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Orange potpisujem sve. Ja od muke više ne otvaram udžbenike jer sa svojim komentarima ne djelujem baš poticajno na djecu.

  11. #10611

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    O udžbenicima bi se mogla otvoriti zasebna tema. Imala sam hrpe prigovora još na udžbenike u nižim razredima (jednom prilikom sam se i dopisivala sa Školskom knjigom zbog jezičnih nebuloza u udžbeniku za 3. razred, šeprtljavo su se izmotavali svojim objašnjenjima ). U gimnaziji je donekle lakše jer je sin već sam naučio procijeniti koji udžbenik mu je koristan, a koji nije, a i zapravo većinom uči iz materijala koje dobiju od profesora u razredu (što je apsurdno, jer proizlazi da ni sami profesori ne vjeruju udžbeniku koji su odabrali za upotrebu).

  12. #10612
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Oki, onda je ipak jeftinije nego sam ja zapamtila. Al isto ljudi moraju sami platit (ne znam odluce li se ponekad skole platit). Sto stvara dodatan problem elektrotehnickim, strojarskim i sl. skolama koje trebaju takav kadar - a takav kadar ne dolazi sa pedagoskim diplomama.
    Nisam sigurna, morala bih provjeriti, ali meni se čini da tu odluku može donijeti ravnatelj. Nekako mi je u primozgu informacija da je u školi mog sina bila praksa participacije pola tog iznosa za deficitarne kadrove, ali ne mogu tvrditi.

  13. #10613
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    to je isto posebna priča, meni je svejedno, a djetetu je draže kad profesori daju svoje materijale, ali ponekad se pitam čemu se troše novci na te silne udžbenike

  14. #10614

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Pratim temu.
    I ja otvaram udžbenike, najčešće iz matematike/fizike i hrvatskog jezika.
    Kod matematike mi je u 1-4 razredu bolna točka bila "linijski" način rješavanja zadataka, kojeg smo kao sivonje kod kuće ispravljali sa djecom.
    Obično bi ostavili par crta za riješiti zadatak, i tako bi prisilili djecu da umjesto sa potpisivanjem jedne ispod druge računske operacije redaju jednu iza druge.

    Problem teških školskih torba u OŠ nitko više ne spominje ovih dana ... bar ne u medijima.
    A mislim da je još uvijek aktualana.

  15. #10615
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    O udžbenicima bi se mogla otvoriti zasebna tema. Imala sam hrpe prigovora još na udžbenike u nižim razredima (jednom prilikom sam se i dopisivala sa Školskom knjigom zbog jezičnih nebuloza u udžbeniku za 3. razred, šeprtljavo su se izmotavali svojim objašnjenjima ). U gimnaziji je donekle lakše jer je sin već sam naučio procijeniti koji udžbenik mu je koristan, a koji nije, a i zapravo većinom uči iz materijala koje dobiju od profesora u razredu (što je apsurdno, jer proizlazi da ni sami profesori ne vjeruju udžbeniku koji su odabrali za upotrebu).
    Slažem se, mogla bi se otvoriti tema o udžbenicima... Ja bih sad mogla reći "bilo pa prošlo", jer moja djeca su završila srednju školu, ali još se dobro sjećam kako su se snalazili s udžbenicima, a bilo je stvarno svega... Ja sam često bila ljuta na svoju djecu što su učili iz bilježnica, ali kad čovjek pogleda udžbenik - često nije bilo bolje varijante nego učiti iz materijala koji su dobiveni u školi.

    Poznata mi je ova praksa učenja iz materijala dobivenih u školi. Osim nekvalitete udžbenika, još je jedan razlog za to: udžbenike na kraju škg treba vratiti, a za gradivo koje se nadograđuje (npr. matematika, fizika, kemija) često učenicima dobro dođe da imaju gdje zaviriti i ponoviti gradivo ranijih godina. Eto, ljudi su se snašli kako su znali, ali da je idealno - nije. Koliko sam samo para dala za dodatne udžbenike (blaženi Element) koji su ostali doma, bolje da ni ne promišljam i pitam se čemu onda lokalna samouprava plaća enormne cifre za udžbenike ako oni nisu od koristi...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.09.2021. at 13:08

  16. #10616
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam sigurna, morala bih provjeriti, ali meni se čini da tu odluku može donijeti ravnatelj. Nekako mi je u primozgu informacija da je u školi mog sina bila praksa participacije pola tog iznosa za deficitarne kadrove, ali ne mogu tvrditi.
    Moguće da može, ako ima sredstava. Ali ne znači da hoće. Mom suprugu kad je radio u školi nitko to nije imao namjeru platit. No nije ni ostao raditi u školi.

  17. #10617
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja isto neke udžbenike u srednjoj uopće ne koristi. Dobiju isprintano, a ona šlampava to pogubi

  18. #10618
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Orange potpisujem sve. Ja od muke više ne otvaram udžbenike jer sa svojim komentarima ne djelujem baš poticajno na djecu.
    Isto ovako. Prekjučer sam nostalgično prelistala udžbenik iz francuskog koji sam nekad davno ja učila u školi i baš ga volim (i ne znam dobro nažalost) a moja ga je kćer sad u srednjoj odabrala za drugi jezik. Pa sam požalila. Što sam prolistala udžbenik, jel.

  19. #10619
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja isto neke udžbenike u srednjoj uopće ne koristi. Dobiju isprintano, a ona šlampava to pogubi
    Ovakav ti je bio moj mlađi sin, sve dok se nije dosjetio klik klik fotkati mobitelom. Čak ima i neku aplikaciju za skeniranje dokumenata, tako da ima pohranjeno u digitalnom formatu, a papir se onda može i izgubiti, nije bitno....

  20. #10620
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim temu.
    I ja otvaram udžbenike, najčešće iz matematike/fizike i hrvatskog jezika.
    Kod matematike mi je u 1-4 razredu bolna točka bila "linijski" način rješavanja zadataka, kojeg smo kao sivonje kod kuće ispravljali sa djecom.
    Obično bi ostavili par crta za riješiti zadatak, i tako bi prisilili djecu da umjesto sa potpisivanjem jedne ispod druge računske operacije redaju jednu iza druge.

    Problem teških školskih torba u OŠ nitko više ne spominje ovih dana ... bar ne u medijima.
    A mislim da je još uvijek aktualana.
    Težina torbe usko vezana s rasporedom sati
    Sad moj petaš ima masu blok satova,i zero manje knjiga

    Ali
    Ima opet iz hrvatskog 3 knjiga,iz matke udžbenik i radnu koja je triput teža od udžbenika.......

  21. #10621
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ali treba se sjetiti fotkati PRIJE nego što izgubi

  22. #10622
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ali treba se sjetiti fotkati PRIJE nego što izgubi
    Treba se organizirati kako joj paše. Ja bih joj savjetovala da fotka sve odmah i frkne na neki dropbox ili cloud, pa ima dostupno u bilo kojem trenutku. Možda netko od njenih pajdaša već ima tako organizirano.

    Moji dečki su imali (i još uvijek imaju) foldere po predmetima, jer se inače u moru Whatsapp poruka i drugog materijala lako izgubi bitno. U svakom predmetu su dva podfoldera - službeni dokumenti i oni drugi, hehehe npr. riješeni zadaci, ispitni primjeri i drugo. Zlata vrijedi. Danas je praktički sve dostupno, ali je muka ako ne znaš kamo si to pospremila. To je isto kao da izgubiš papir.

    Ne bi čovjek vjerovao koje su lateralne koristi od tih navika - moj stariji tako organizira i arhivira video građu za jedan filmski festival. Od muke je u srednjoj školi naučio upravljati hrpama podataka, pa je to iskoristio. Mlađi sin je sličan pristup primijenio lani kad su digitalizirali arhivu radioamaterskog saveza. Nije to nuklearna fizika, ali treba biti praktičan. Kad stekneš naviku, ide lakše... Kamo sreće da sam i ja tako organizirana, hehehe... Trudim se, ali još ovisim o papirima. Nisam dijete 21.stoljeća
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.09.2021. at 15:09

  23. #10623

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Nije mi jasno čemu potreba (osim da se namiri izdavačke kuće) za toliko materijala po predmetu ... udžbenik iz matematike je prve 4 godine radni materijal (piše se po njemu) - pored radne, zbirke, nastavnih listića, ... a što je najbolje, skoro pa iste informacije i zadatci u većini tih materijala.
    Slažem se, sa blokovima sati se reducira potreba za brojem knjiga.

    Sad kad gledam, čini mi se da je više knjiga u OŠ, nego u srednjoj. Kod starijeg (1. razred gimnazije) su radne bilježnice samo kod biologije i hrvatskog, ostatak predmeta samo udžbenici.

  24. #10624
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...stava-15101718

    Ni na jesenskom roku se medicina nije popunila.

  25. #10625
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...stava-15101718

    Ni na jesenskom roku se medicina nije popunila.
    I ovo što pišu je istina.
    Treba se pripremati i uspjeh neće izostati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #10626

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Doznajemo: Zbog inflacije superodlikaša mijenjaju se propisi za upise, ali Ministarstvo ne planira riješiti ključan problem | Telegram.hr

    Najava promjene pravilnika o upisima u srednje škole, baš me zanima što će sad smisliti.

  27. #10627
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sad mi cijela ovojesenska sapunica o superodlikašima u medijima, koja je krenula kad se dijete one novinarke nije uspjelo upisati u gimnaziju djeluje kao uvertira za promjenu pripisa za upise.

    (btw. SAD će mijenjati propise za upise ove godine ?!)

    Inače moram priznati da mi nikako nije jasna ideja o ukidanju općeg uspjeha.

  28. #10628

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sad mi cijela ovojesenska sapunica o superodlikašima u medijima, koja je krenula kad se dijete one novinarke nije uspjelo upisati u gimnaziju djeluje kao uvertira za promjenu pripisa za upise.

    (btw. SAD će mijenjati propise za upise ove godine ?!)

    Inače moram priznati da mi nikako nije jasna ideja o ukidanju općeg uspjeha.
    Ne, SAD će razmišljati o promjeni propisa za sljedeću godinu a kako to sve kod nas sporo ide, nisu prerano ni počeli.

    Ideja ukidanja općeg uspjeha je ta da prosječna ocjena općeg uspjeha sama po sebi ne govori ništa o jačim i slabijim stranama učenika i njegovim sklonostima. Nego bi trebalo gledati prvenstveno ocjene iz predmeta potrebnih za neku školu. U teoriji zvuči tako, u praksi, kod gimnazija (koje su najtraženije), to će se i opet svesti na ocjene iz praktički svih predmeta.
    Zanimljiv je bio članak Jurice Pavičića prošlu subotu na tu temu, ako tko može, neka pročita (nije dostupan online).

  29. #10629
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Razumijem ja što je ideja, ali u današnjim okolnostima fokusiranosti na upise u srednje škole, zar to ne bi moglo dovesti do toga da djeca totalno ignoriraju predmete koji im nisu "potrebni" za srednju.

  30. #10630

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Do nečega će dovesti, to je sigurno. Zato i kažem da me zanima što će smisliti u tom novom prijedlogu pravilnika.

  31. #10631

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Mnoga djeca odavno ignoriraju 'odgojne' predmete...

  32. #10632

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Najava promjena pravilnika za upise:

    Jutarnji list - Ministarstvo odlučilo doskočiti inflaciji superodlikaša: ‘Tona‘ petica iz osnovne više neće biti glavni adut


    Naslov je iritantno bombastičan ("tona petica", "superodlikaši" ), a članak zapravo najavljuje sitne promjene, i to ne za sljedeću godinu, nego tek za upise 2023. Nemam dojam da im se žuri

    U svakom slučaju, treba pratiti kad se prijedlog pravilnika nađe u javnoj raspravi, pa svatko može dati svoj doprinos.

  33. #10633

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Dosla reci da je Potomak superzadovoljan XIII. gimnazijom, odusevljen profama iz matematike i fizike i da je Marija (mislim da njen sin ide tamo i negdje pred xy stranica je opisala skolu) bila skroz u pravu.
    I moji dojmovi su skroz pozitivni, jedna simpatična normalna gimnazijica sa sve u svemu dobrim i entuzijastičnim profama.
    Pa ako netko razmišlja - thumbs up od mene.
    I Peterlin je dobro rekla - kad se jednom upisu, kao da niti jedan drugi izbor nije ni postojao. Budu zadovoljni.
    Posljednje uređivanje od Yuria : 01.10.2021. at 09:37

  34. #10634
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Traje li kod vaše djece u SŠ sat 40 ili 45 minuta? Očito nije propisano već kako tko hoće.

  35. #10635
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    40

  36. #10636
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Kod nas je 45', zato i pitam jer sam čula da je u drugim školama 40'. Valjda je ostavljeno na volju ravnateljima.

  37. #10637
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sjećam li se dobro da tvoja kći ide u priv. gimnaziju? Onda vjerojatno nema smjene. Naime, koliko mi se čini, razlog za satove od 40 minuta je da se djeca iz različitih smjena ne miješaju + da postoji vremenski razmak u kojem se škola dezinficira.

  38. #10638
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Da, nema smjena. Aaaa, nije mi to palo na pamet, zvuči logično.

  39. #10639
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sjećam li se dobro da tvoja kći ide u priv. gimnaziju? Onda vjerojatno nema smjene. Naime, koliko mi se čini, razlog za satove od 40 minuta je da se djeca iz različitih smjena ne miješaju + da postoji vremenski razmak u kojem se škola dezinficira.
    Da, u školi mog sina je sat u jutarnjoj smjeni 40, a u popodnevnoj 45 minuta.

  40. #10640
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Traje li kod vaše djece u SŠ sat 40 ili 45 minuta? Očito nije propisano već kako tko hoće.
    To su u Zagrebu uveli ne toliko zbog korone, koliko zbog potresa. Ne mogu kako tko hoće, nego moraju tražiti od Ministarstva dozvolu za to, ako imaju objektivne razloge.

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...u/2299184.aspx
    https://www.srednja.hr/novosti/u-nek...o-skracivanje/

  41. #10641

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Da, u školi mog sina je sat u jutarnjoj smjeni 40, a u popodnevnoj 45 minuta.
    Kod mojeg obrnuto

  42. #10642
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Imamo li tu koga iz III: gimnazije, Kušlanove? Razmišljamo o njoj za mlađega, opći smjer, preporučena nam je a dosta nam je daleko (ca sat vremena tramvajem), pa čisto da čujem iskustva i vidim isplati li se potegnuti toliko....

  43. #10643

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Nemate neku bližu opću gimnaziju?
    Znam da je u III. jako popularan prirodoslovno-matematički smjer jer tih smjerova, vidljivo je već godinama, općenito ima malo i brzo se popune. Ali općih gimnazija ima dosta po gradu i na raznim lokacijama, većinom su sve kvalitetne, pa ne znam po čemu bi baš III. bila posebna, a kažeš da vam je daleko.

  44. #10644
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo li tu koga iz III: gimnazije, Kušlanove? Razmišljamo o njoj za mlađega, opći smjer, preporučena nam je a dosta nam je daleko (ca sat vremena tramvajem), pa čisto da čujem iskustva i vidim isplati li se potegnuti toliko....
    Nemam direktnog iskustva, jer moja djeca su išla u druge škole, ali ta gimnazija nam je u kvartu i dosta kolega i kolegica mojih sinova se upisalo tamo. Nisam čula ništa dramatično, uglavnom su svi upisali studije koje su htjeli, a ima tu svega - od tehničkih fakulteta do prava i medicine.

    Nadam se da će se javiti netko s konkretnim iskustvom, ali da mene pitaš, razmotri i bliže opcije. Dugo putovanje javnim prijevozom (pogotovo u uvjetima korone, zimi i svakako) meni bi bilo značajan eliminacijski faktor.

  45. #10645
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Sad vidim da je tanja_b napisala to isto.

    Iz vlastitog iskustva (nema veze s konkretnom školom, nego s logistikom i udaljenošću): odličan uspjeh mog mlađeg sina u srednjoj školi velikim dijelom je uvjetovan činjenicom da mu je srednja škola bila udaljena 5 minuta pješice, pa je imao dovoljno vremena za spavanje, učenje i dokolicu, umjesto da sate provodi u javnom prijevozu.

  46. #10646
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo li tu koga iz III: gimnazije, Kušlanove? Razmišljamo o njoj za mlađega, opći smjer, preporučena nam je a dosta nam je daleko (ca sat vremena tramvajem), pa čisto da čujem iskustva i vidim isplati li se potegnuti toliko....
    Mene, prirodoslovno-matematicki smjer, jezicni razred.

    Samo je bilo... davno.

  47. #10647
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Angie, skroz se slažem s tanjom_b i Peterlin. Škola je dobra ali ne vidim neki valjan razlog zašto putovati toliko do nje ako postoji puno bliža slična. Drugo je kad dijete zapili da hoće baš neku konkretnu školu i nijednu drugu, onda ga pustiš. Ili kad se dogodi potres ps umjesto u nedaleku školu ide na drugi kraj rada, ali to je pak viśa sila.

  48. #10648
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Yuria prvotno napisa Vidi poruku
    Dosla reci da je Potomak superzadovoljan XIII. gimnazijom, odusevljen profama iz matematike i fizike i da je Marija (mislim da njen sin ide tamo i negdje pred xy stranica je opisala skolu) bila skroz u pravu.
    I moji dojmovi su skroz pozitivni, jedna simpatična normalna gimnazijica sa sve u svemu dobrim i entuzijastičnim profama.
    Pa ako netko razmišlja - thumbs up od mene.
    I Peterlin je dobro rekla - kad se jednom upisu, kao da niti jedan drugi izbor nije ni postojao. Budu zadovoljni.
    Drago mi je da je Potomak zadovoljan! I moj sin je bio, imao je neke izvrsne, a neke prosječne profesore, našao je prijatelje s kojima se druži i dalje. Evo ga na 2. godini na FER-u, dosta njih iz razreda je upisalo FER i FSB.

  49. #10649

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Došla sam na ovu temu, vrlo čitanu u vrijeme u koje nam je trebala (na čemu sam jako zahvalna svima koji su nam svojim savjetima i iskustvima pomogli), staviti link na govor dekana FER-a Gordana Gledeca, održan jučer, na dan kad je Fakultet elektrotehnike i računarstva obilježio svoj dan. Preporučam svima zainteresiranima da ga poslušaju, ima video u članku. Odavno nisam čula ovako jasno i glasno detektiranje problema, a posebno me je razgalilo (hvala Jelena još jednom na "razgalilo" ) dodavanje slova A ( za umjetnost, humanističke itd. znanosti) u STEM, pa imamo STEAM kao novu paradigmu https://theconversation.com/explaine...nd-steam-95713

    "Zatim se osvrnuo na hrvatski obrazovni sustav koji stvara buduće znanstvenike i adresirao mega-problem tzv. superodlikaša. “Hrvatska bi po broju učenika koji su završili osmi razred osnovne škole s ocjenom 5,00 trebala biti daleko ispred Singapura po broju genijalaca”, primijetio je Gledec i kazao kako je takva poruka za učenike izrazito loša na nekoliko razina.

    “Kažnjava se svaki, pa i najmanji neuspjeh, i djeci se od ranih nogu šalje poruka da je neuspjeh nešto što treba najoštrije kazniti. Već ih samo jedna zaključena četvorka može onemogućiti u upisu željene srednje škole! Učenicima se šalje poruka da moraju biti najbolji u svemu, što ih zapravo neće učiniti dobrim ni u čemu i onemogućit će im prepoznavanje onoga u čemu su dobri i za što su nadareni”, istaknuo je. Zapitao se i kako je moguće da Hrvatska kao rasadnik superodlikaša postiže ispodprosječne rezultate na PISA testovima.

    To, dodao je, pokazuje da obrazovni sustav nužno treba mijenjati. “Da bismo mi na fakultetu vidjeli promjene, treba proći dvanaest godina– osam razreda osnovne i četiri srednje škole, a to su tri izborna ciklusa, za vrijeme kojih će barem jednom doći do promjene vlasti, zaustavljanja reforme i pokretanja nove, s jednakim – nikakvim šansama za uspjeh. Još će mnoge generacije biti žrtve ovakvog sustava, sve dok netko ne shvati da je obrazovanje, kao i obrana, nacionalni interes oko kojeg treba postići konsenzus”, rekao je dekan u prepunoj FER-ovoj dvorani Auditorium Maximum.

  50. #10650

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    I naravno da sam zabpravila staviti link na članak
    evo https://www.telegram.hr/politika-kri...vatska-izvuce/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •