Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Za Zg televiziju - roditelji posvojitelji

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno Za Zg televiziju - roditelji posvojitelji

    kako je jedna stranka predlozila izmjene zakona kojima bi se dobna granica za posvojitelje pomakla 10 godina, za zagrebacku televiziju trebaju roditelje koji bas iz tog razloga (stariji) nisu uspjeli posvojiti dijete.
    ako nema nitko, mozda neko iskustvo roditelja posvojitelja.
    pliz.

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Amerika
    Postovi
    44

    Početno stariji posvojitelji i dobna granica

    Pozdrav svima na ovome forumu,

    MM je 36 i ja sam 35 godine starosti. Prije godinu dana smo podnjeli molbu za procjenu podobnosti i posvojenje djeteta do 18 mjeseci starosti.. MM je stranac i zbog toga nas nitko do sada nije pozvao na obradu ili razgovor, a iz ministarstva SS nam je objasnjenjo da MM mora da postane Hr drzavljanjin ako zelimo posvojiti zdravo djete iz Hr. Mi smo odmah pokrenuli postupak za dobivanje MM Hr drzavljanstva, medjutim to je dugacak postupak i tek u naredne dvije godine ocekujemo da ce dobiti HR domovnicu. znaci ja cu onda da budem 37 godina a MM 38 godina i prema Hr zakonu ne mozemo vise posvojiti maleno djete... Osjecamo se totalno iznevjereni , prvo smo godinama pokusavali da imamo biolosko djete a sada su nam se isprijecili Hr zakoni.. to je strasno ,jer po domovima ima i previse djeca a po CZSS previse zeljnih roditelja/ posvojitelja... link izmedju spajanja djece i roditelja je prilicno bizaran i ne bas funkcionalan.
    Zasto se ne bi moglo posvojiti maleno djete sa 38 godina starosti, pa nje ovo srednji vijek da se umire oko 45 godine... moderan covjek danas zivi zdravo i sretno do dubokih 80tih godina starosti.
    Nas je jedin izlaz je da Hr promjeni zakon o posvojenju u narednih par godina, mozda se i nama posreci. Mi podrzavamo svaku promjenu i modernizaciju zakona o posvojenju.
    Ivca
    POzdrav ivca

  3. #3
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ivca, ti si predaleko za prilog

    ostale?

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ne razumijem za kojih 10 godina bi se pomaknuo rok? Pa sad je dopuštena razlika između posvojitelja i posvojenika 45 godina. Zar bi trebala biti 55? Ne vjerujem da će to proći, jer je tek nedavno razlika pomaknuta s 40 na 45 godina.

    I nije istina da samo ljudi do 35 mogu posvojiti malo dijete. Pa takvih gotovo da i nema, s obzirom da su svi još na nekim liječenjima. Većina onih koje ja znam, uključivši i mene, bili smo stariji od te dobi, a dobili smo malu djecu (1-2 godine). Druga je stvar ta što u pojedinim centrima smatraju da su ljudi preko 40. već bake i djedovi. Pročitala sam u Glasu Slavonije intervju s jednom ravnateljicom koja se jako protivila tom pomicanju granice na 45 godina, s obrazloženjem da "stari ljudi ljudi ne mogu odgajati djecu". Ako povjerenstvo centra misli da si prestar, možeš dubit na glavi. Međutim, to nije stvar zakona.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da, zaboravila sam spomenut da mi želimo i trudimo se posvojiti još jedno dijete, ali nam baš i ne ide. Sad, je li tome razlog više dob ili to što već imamo dijete, ne znam. A nismo ni tražili malo dijete.

  6. #6
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zdenka, oces na tv?

  7. #7
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Zdenka2, evo ti Obiteljskog zakona:
    http://poslovniforum.hr/zakoni/obiteljski_zakon.asp

    Članak 126.

    (1) Posvojiti može osoba u dobi od dvadeset jedne do trideset pet godina, starija od posvojenika najmanje osamnaest godina.

    (2) Ako postoje osobito opravdani razlozi posvojitelj može biti i osoba starija od trideset pet godina, ali dobna razlika između posvojitelja i posvojenika ne smije biti veća od četrdeset pet godina.
    Ista klauzula o osobito opravdanim razlozima se koristi i za strane drzavljane, i koliko sam procitala, u praksi se koristi kad djeca imaju zdrastvenih problema (recimo koji se mogu lijeciti u inozemstvu). Npr. klauzula do 45 se koristi ako su posvojitelji zdrastveni radnici i mogu se brinuti o bolesnom djetetu.

    Zbilja bi bilo pametno dignuti tu dobnu granicu - a jos pametnije oteziti roditeljima da djecu unedogled parkiraju po domovima pa djeca ne mogu srediti papire i zivjeti u obitelji koja bi ga volila.

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Pino, ja taj zakon znam. Klauzula 2 omogućuje ljudima starijima od 35 da posvoje dijete. Kao što sam rekla gore, znam mnogo njih koji su posvojili dijete kad su bili stariji od 35 godina - ja npr. sa 39, a sin mi je imao jednu. Inače, slažem se da se granica digne, jer, ako su 40-e fertilna dob, onda se može i posvajati.
    A za ovo drugo što kažeš posebno se zalažem. Isto tako i za to da se Centri malo više potrude oko sudbine djece, jer vidim da o njima mnogo ovisi. I iznad svega za to da ti predmeti imaju prednost na sudu i rješavaju se po hitnom postupku. Za djecu je svaki dan u domu previše.

    Ivarice, ovisi na koju TV i u koju emisiju. Ne idem na RTL ni u nikakvu vrstu zabavnog/kolaž programa.

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zagrebacka televizija.
    pliz posalji mi na pp ili na mob 091 5863717 tvoj broj moba, najbolje da s novinarkom razgovaras i vidis dal ti je prihvatljivo

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mislim da je pravo ime Z1

  11. #11
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    nekad je zakon bio do 45. promijenjen je nešto prije rata.

  12. #12
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Stari, jako stari zakoni o posvojenju su bili takvi da nisi mogao posvojiti dijete prije 50, jer se računalo da se do tada moglo roditi biološko dijete, pa da ne bi bilo razlike., u smislu da ćeš onda zanemariti posvojeno, što je čista budalaština. Ali, dobna granica je bila ta.

  13. #13
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    MM ima 35 godina, a ja 31.
    Kad smo došli na prvi informativni razgovor u CZSS rekli su nam da kao tako stari nemamo šanse posvojiti malo dijete. Savjetovali su da u molbi navedemo da želimo dijete od 5-6 godina, i da nam je to jedina šansa za posvojenje.
    Nismo naveli dob, i već za malo više od 6 mjeseci postali smo roditelji malene 3mj djevojčice. Pravila nema..

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Sanja74 i Zdenka2, ulijevate nam nadu. Sanja74, tebi čestitke na curici i na ovom podforumu!

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    239

    Početno

    Mi smo u ponediljak predali molbu za obradu. Na moje piranje su rekli da će obrada bit gotova do sredine srpnja.
    Kad sam bila na informativnom razgovoru, pričala sam sa psihologicom ( soc. radnica je bila na godišnjem) i u razgovoru sam joj rekla da bi mi dite do 3 - 3, god. Ona je rekla da je to skroz ok, ostvarljivo i prihvatljivo. MM ima 34 a ja 33 godine.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    239

    Početno

    tribalo je pisat: 1. pitanje a ne piranje i
    2. dite do 3 - 3,5 godine

  17. #17
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Draga Adriana, vi ste u dobi kad možete dobiti i malu bebu. Kod djece do 3-4 godine je problem taj što ih nema. Djeca se u pravilu ili posvoje kao bebe do godinu, godinu i pol ili ostaju u domu. Ovakve djece koja u dobi od 2-5 godina dobiju papire ima jako, jako malo.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Draga Adriana, vi ste u dobi kad možete dobiti i malu bebu. Kod djece do 3-4 godine je problem taj što ih nema. Djeca se u pravilu ili posvoje kao bebe do godinu, godinu i pol ili ostaju u domu. Ovakve djece koja u dobi od 2-5 godina dobiju papire ima jako, jako malo.

    Mislim da to baš i nije točno.

    Koliko ja znam baš je suprotno. Često se desi da im se papiri zbog raznih razloga riješe sa 2,3,4 i više godina, a onda ima malo ljudi koji hoče "veliku" djecu. Svi bi bebače ili do 1,5 god.


    Možda griješim, to je koliko sam ja vidjela u domu.

  19. #19
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    U domu ima djece, ali ona nemaju papire za posvojenje. Ja skoro godinu i pol pokušavam posvojiti baš takvo veće dijete i znam da ih ima jako malo koji su za posvojenje u toj dobi. Većina djece koja se posvoji su ona djeca za koje biološka majka dobrovoljno potpiše da se odriče roditeljstva i da dijete mora ići na posvojenje, a one to u pravilu čine odmah. Ako su maloljetne, njihovo dijete može ići na posvojenje. Ostala djeca ostaju u domu, a za neke od njih se pokreće sudski postupak, s neizvjesnim ishodom, međutim, takve je djece malo i sve manje.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Ako su maloljetne, njihovo dijete može ići na posvojenje... .
    ... po isteku (idiotskog) roka od 12 mjeseci + nešto malo čekanja da sud riješi papire.

  21. #21
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Čokolada, hvala na ispravci 8) , u brzini sam ispustila glavno, dakle - mora se čekati dok dijete ne navrši godinu dana.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •