Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 79

Tema: Harmony prenatal test / Nifti prenatal test

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno Harmony prenatal test / Nifti prenatal test

    Pozdrav svima!

    Prvi put otvaram ovu temu a razlog je taj što se nadam da ću bar nekoj od vas skratiti muke koje se danas (zahvaljujući naprednim testovima) mogu skratiti.

    Ovako,
    imam 38 g. i prvi put sam prirodno ostala trudna (suprug i ja nismo htjeli ranije djecu), inače sam zdravstveni radnik i obrazovana sam osoba.
    Danas sam u 14 tj. i situacija je tekla do sada ok.

    Prije 10 dana sam uradila Harmoyu prenatal test i rezultate sam dobila mail-om za 7 dana. Test je loš. Ukazuje na trisomiju 21, 99/100, dakle 99% a to znači Down sindrom.
    Obzirom da su bili blagdani te da sam trebala čekati 2 dana da odem na pregled (u međuvremenu dogovorila amnio) ali za 1 tj tj kada budem u 15 tj tako da sam bila ... jako loše, zapravo za to stanje ne mogu niti naći odgovarajuću riječ.

    Za vas koji niste upoznati sa ovim testovima kratko pojašnjenje... Do sada su se u HR radili prenatalni testovi iz krvi (double/triple i sl) koji takođe nisu loši (rade se i dalje) ali nisi pokazivali DNA fetusa dok Harmony i Nifti testovi pokazuju upravo to i koštaju cca 5000 kn (testove rade dosta privatnih poliklinika u HR a sve imate na internetu i to su novi prenatalni testovi stari cca 1 - 2 god).
    Dakle, to su neinvazivne krvne pretrage i nisu dijagnostičke.
    Krv se šalje u USD ili Hong Kong.

    Obzirom da imam poznanstva i u UK i u USD (a pri tom mislim na ljude iz struke) u momentu kada sam dobila svoj loš nalaz sam ih sve panično kontaktirala (tada su bili blagdani) kao i genetskog stručnjaka i ovako su mi rekli: da su ti testovi 99% sigurni ali ja sam opet tražila onih 1% šanse i pročitala sam mislim sve forume i iskustva os USD do Australije i ima vrlo rijetko slučajeva da je ove testove pobila amnio ili CVS (npr. ukoliko je bila blizanačka trudnoća te je jedan fetus odmah odumruo tako da se na DNA placente registrira taj odumrli plod ili sl...), tako da su rodili zdravu bebu unatoč što im je ovaj test pokazao 99% vjerojatnosti na trisomy (ima i toga tako da svakako morate na amnio ako vam je ovaj test loš) ali nemojte se puno nadati da vam poslije ne bi bio još veći šok.

    Uglavnom želim vam svima savjetovati da ukoliko ikako možete napravite ovaj test i to odmah u 10 tj (jer tada se najranije može) i ukoliko je loš onda imate vremana napraviti amnio i vidjeti da li je uistinu loš te tako na taj način izbjeći inducirani porod po KBC-ima i mučiti se po bolnicama jer ukoliko vam i amnio pokaže loš rezultat onda imate vremena otići na kiretažu privatno i tu muku omah skratiti koja traje 1 dan. Kiretaža košta cca 4000 kn a ne ići po našim klinikama i mučiti se danima i produžavati agoniju.

    Ja sam dakle u 13 tj dobila loš nalaz Harmony, za 2 dana otišla na UZV koji je pokazo da srce ne kuca i dan nakon otišla i napravila kiratažu (sve kod privatnika, sve bezbolno) i odmah doma.

    Psihočki sam ovo podnijela dobro hvala Bogu, tako da mi je u svoj ovoj muci drago da je UZV odmah pokazao da je plod mrtav tako da nisam morala čekati još 1 tj da idem na amnio (jer bilo je prerano da ga odmah uradim) pa onda na rezultate od amnio a da ne govorim koliko mi je trajao taj 1 dan i o strahu da ću morati ići na inducirani porod/pobačaj ako se sve to oduži tako da sam si skratila cca 3 tjedna muke pa onda pobačaj tj. inducirani porod (jer bi možda bilo kasno za kiretažu) u KBC-u, pa prizivi savjesti, hospitalizacija, patologija.

    Kiretaža se sigurno može napraviti do 15 tj a i kasnije (za one koje se boje induciranog poroda) a znam 2 moje prijateljice koje su morale na inducirani, fizički vam daju anesteziju pa tako da ne boli ali psihički kažu da im je kiretaža bila puno lakša za podnijeti.

    Rezime...
    ako si ikako možete priuštiti napravite jedan od ova DNA testa a pogotovo ako imate preko 35 god, ako su vam ovi testovi ok i ako vam je UZV ok onda vam je beba zdrava i nema potrebe da idete na amnio.

    Nadam se da sam bar nekoj od vas pomogla.

    Obziom da sam upravi iz poliklinike došla ta da sam rastresena još ukoliko imate bilo kakvih pitanja i ako vam mogu pomoći pišite pa se možemo i čuti.

    Pozdravljam vas.

  2. #2
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Xsenia prvotno napisa Vidi poruku
    ....
    Uglavnom želim vam svima savjetovati da ukoliko ikako možete napravite ovaj test i to odmah u 10 tj (jer tada se najranije može) i ukoliko je loš onda imate vremana napraviti amnio i vidjeti da li je uistinu loš te tako na taj način izbjeći inducirani porod po KBC-ima i mučiti se po bolnicama jer ukoliko vam i amnio pokaže loš rezultat onda imate vremena otići na kiretažu privatno i tu muku omah skratiti koja traje 1 dan. Kiretaža košta cca 4000 kn a ne ići po našim klinikama i mučiti se danima i produžavati agoniju.

    .....
    Zelim ti brz oporavak od svega.

    Medjutim, moram primjetiti da ti ovi savjeti bas ne stoje u potpunosti - neovisno o tome kad napravis neki od tih ranih testova amnio ne mozes prije nekog 15-16 tjedna, a i tad imas jos minimalno par dana za rezultat. Nakon toga je za kiretazu u bolnici prekasno pogotovo sto po zakonu je to pobacaj nakon 10-og tjedna i mora se na komisiju. Privatnik ti po zakonu ne smije napraviti "kiretazu" ako je plod ziv jer je to pobacaj koji je privatnicima zabranjen.

    Jedina od varijanta je koliko znam nakon loseg ranog testa ici na cvs i onda temeljem toga pobacaj do nekog 14-og ili 15-og tjedna.

    moguce je i napraviti nifti i to najranije moguce i ici na varijantu "obicnog" pobacaja u zakonskom roku ali onda se nema te dodatne potvrde vec je iskljucivo temeljem "99%" tocnosti.

    Inace, ima zbirna tema o ranim testovima i tamo ima dosta detalja kad je i sto je moguce.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 05.01.2015. at 21:16

  3. #3
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Strašno.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    16. meridijan
    Postovi
    747

    Početno

    Znači, preporuča se napraviti testove rano, kako bi mogli ubiti dijete koje po nečijim kriterijima nije savršeno. Meni je to užas, ja sam definitivno pro-life i ne pada mi na pamet igrati se Boga. Ali, svatko ima pravo na svoje mišljenje, ne želim trolati temu.

  5. #5
    Slomljeno srce avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    60

    Početno

    Bože sačuvaj...post za prekrižiti se...žao mi je djeteta,ali Xenia ovako nešto preporučiti je prestrašno,a tvoj post je teška konfuzija... neka ti Bog oprosti za ove riječi koje si izgovorila,meni se raspadala duša dok sam ovo čitala

  6. #6
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Molim osoblje foruma da reagira.
    Xsenia je otvorila temu i sasvim je legitimno raspravljati o pravnoj i medicinskoj točnosti i utemeljenosti njenih informacija, ali zgražavati se nad njenim postom zbog različitih uvjerenja nije u redu, pogotovo ne na ovom podforumu.
    Cure, otvorite si pro life temu na filozofskom pa raspravljajte i zgražavajte se.

    Citiraj Slomljeno srce prvotno napisa Vidi poruku
    neka ti Bog oprosti za ove riječi koje si izgovorila(
    Jel' se smijem zgroziti na ovo?
    Slomljeno srce, nisi ti, ni itko od nas jedinica za ispravnost, niti je bog kojeg zazivaš nešto što bi se po difoltu trebalo odnositi na druge. Vjeruj i živi po svojim uvjerenjima, ali nadam se da razumiješ da ona nisu nešto što bi svi drugi trebali prihvaćati.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Tu sam. Pratim. Zadrzimo se na temi bez moraliziranja o tudim izborima.

  8. #8
    Slomljeno srce avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    60

    Početno

    Samo da odgovorim da sam i ja kao zdravstveni djelatnik zgrožena nad nekim tko radi u zdravstvu tko svojim primjerom nekome preporuča što učiniti ako je test loš.Meni to nema veze s medicinom,tj.očuvanjem ljudskog života...ne namjeravam više ulaziti u dubioze s dotičnima,ali svako tko iznese svoju stranu priče mora očekivati da će naići na negativne komentare i suprotno mišljenje...ja živim moralno i to su moja načela,a vi živite po svojoj "savjesti"...pozdrav

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Slomljeno srce, kako ne dozvoljavam ometanje tvoje teme, isto tako ne dozvoljavam prozivanje drugih za njihove izbore.
    Postujmo tude izbore , oni su tudi, nisu -nasi.
    Brisati cu postove i djeliti opomene , ako tema nastavi dalje u ovom smjeru.

  10. #10
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Mi smo se odlucili za harmony u 11tt, tsko da nismo radili double-tripple testove. Za 10ak dana su nam stigli rezultati koji su bili negativni na sve navedene kromosomske poremecaje, a saznali smo i spol djeteta.
    Mislim da je ok da ljudi budu upoznati s time da postoje opcije testova koji s velikom sigurnoscu pokazuju postoji li prisutnost ovih poremecaja, a moralne dvojbe i odluke svaka od nas treba donositi sama.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Pozdrav svima!

    Moj ginekolog radi Harmony test i kaze da je razlika izmedu njega i Nifty-a skoro nikakva.
    Koliko sam uspjela istraziti po net-u cini mi se da je nifty bolji.
    Inace doktor mi je stvarno ok i cak misli da mi takvo testiranje nije potrebno, ali ako zelim mogu ga napraviti.
    Da li bi puno pogrijesila da napravim Harmony test?
    Ima li tko od vas iskustva s tim???

  12. #12
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Ja sam radila harmony. Htjeli smo znati s velikom sigurnoscu postoje li kromosomski poremecaji i izbjeci probire, amnio itd. Ne shvacam zasto mislis da bi pogrijesila? Raditi test ili ne je stvar osobnog izbora.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 28.01.2015. at 13:41

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    ValaMala, kad sam pitala da li cu pogrijesiti mislila sam da li sam izabrala dobar test. Navodno je Nifty pouzdaniji i otkriva vise. A bojim se i da se moj doktor ne bi mozda "naljutio" ako odem na nifty. Znam ja da je to moja odluka, ali posto mi je rekao da je to ista stvar i vec smo dogovorili termin uzv da ne bi mislio da nemam povjerenja u njega...

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj izluđena prvotno napisa Vidi poruku
    ValaMala, kad sam pitala da li cu pogrijesiti mislila sam da li sam izabrala dobar test. Navodno je Nifty pouzdaniji i otkriva vise. A bojim se i da se moj doktor ne bi mozda "naljutio" ako odem na nifty. Znam ja da je to moja odluka, ali posto mi je rekao da je to ista stvar i vec smo dogovorili termin uzv da ne bi mislio da nemam povjerenja u njega...
    Tebe svasta brine.
    izaberi ono sto zelis. I tako placas iz vlastitog dzepa. Kakve veze dr.ima sa tim? To su relativno novi , skupi testovi i doktori nemaju ogroman uzorak pacijentica koje su radile testove.
    Posljednje uređivanje od sirius : 28.01.2015. at 14:07

  15. #15
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Nije ista stvar, nifty je malo sigurniji test, tj manja vjerojatnost pogreske. Harmony je bio inicijalno zamisljen kao jeftinija verzija niftyja, ali se ta razlika u cijeni kod nas izgubila.
    Ja bih ti savjetovala da napravis onako kako ces se ti bolje osjecati, bez obzira sto dr kaze. Nifty se moze napraviti 2 tjedna kasnije nego harmony. Obzirom da su nalazi gotovi unutar 10 dana, kod harmonyja teoretski mozes (u slucaju loseg nalaza) napraviti prekid trudnoce prije 12tog tjedna. Kod niftyja se svakako mora cekati amnio, jer se nifty radi tek s 12 tjedana.
    Oba testa imaju pouzdanost preko 99%.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Odlucila sam se ipak za Nifty. Nekako sam vise njemu naklonjena. Valjda nece biti problema sa dr.

  17. #17
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Izludena, sad kuzim dvojbu, sori. Vidi, ti si pacijent, subjekt, placatelj, kako god hoces i nemoj imati nekakve nepotrebne obzire ili sram. Promisli, istrazi i odluci onako kako osjecas da je najbolje. Mi smo prvo rekli nasem dr. da cemo raditi nifty i kad smo dosli odlucili smo se ipak za harmony. Nismo imali pojma da je dr. morao ispunjavati unaprijed nekakvu papirologiju i svasta, ali smo mi se ispricali i rekli da smo ipak odlucili za h. I sve pet. Misli na sebe, u ovoj situaciji dr. je tu kako bi tebi pomogao i nema ti sto biti neugodno.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Dogovorila sam Nifty i otkazala Harmony. Ispricala sam se i sestra je rekla da je sve ok. Sad me samo muci sto mi je nalaz ultrazvuka od utorka, a krv idem vadit u petak. Koliko sam skuzila svog dr. kad smo pricali o harmony-u da ne smije proci, mislim vise od 48 sati do vadenja krvi,a za nifty si mi sad rekli da je ok. Kak je to islo kod vas?

  19. #19
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Nisam znala da treba uzv za harmony/nifty. Pa to je analiza krvi, nema veze s uzv.

  20. #20
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Slazem se s bellom. Za harmony nije bio potreban uzv, samo uzorak krvi i podaci o trudnici.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Nisam ni ja znala dok mi moj doktor jucer to nije rekao. To nigdje ne pise. A i sad kad sam se narucivala na Nifty su me pitali da li i kad sam bila na uzv. Meni vise nis nije jasno. Vi niste radile uzv?

  22. #22
    red pepper avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    965

    Početno

    Ultrazvuk sluzi samo da se vidi da bebi kuca srce u vrijeme vadjenja krvi...cisto da se potvrdi da je sve ok jer je velika lova u igri...tako je meni objasnjeno.

  23. #23
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Cekajte, oba testa su pouzdana preko 99% ? Oba iz krvi?
    Pa kako i koliko je to onda nifty pouzdaniji?
    I koje je objasnjenje zasto harmony moze ranije?

    red, jesam ja nesto propustila?

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    To sa kucanjem srca ima smisla, ali meni je moj dr. rekao da se valjda upisiju i mjere nuhalnog nabora... Ja sam se mozda sa niftiy-em malo pozurila. Rizicna mi je trudnoca. Harmony sam trebala u dogovoru sa dr. radit tek za dva tjedna. Zakaj sam se pozurila neznam ni sama.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Harmony je navodno 99% tocan samo za down dok nifty valjda za sve trisomije

  26. #26
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Pouzdano znam da se za harmony ne trazi nuhalni. Gledala sam obrazac koji je dr. ispunjavao i slao uz uzorak krvi.
    Sad gledam u moj nalaz i evo, za T21 pouzdanost je >99%, za T18 >98%, a za T13 >95%. X,Y analiza >99%. Mislim da su razlike izmedu N i H doista iznimno male i da nije pogresno odluciti se ni za jedan od njih.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    ValaMala, neznam ni ja sto se tocno trazi. Znam samo da je dr. rekao da on nesto napise na neki obrazac i spominjao je nuhalni i razmak tjeme- trtica. Mozda sam ga ja krivo shvatila, ti si ipak radila taj test pa znas bolje.

  28. #28
    red pepper avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    965

    Početno

    Harmony kao može ranije,ali je zato veći postotak testova koji zahtjevaju ponavljanje zbog nedovoljno fetusne dna u krvi...Nifty se radi od 12.-18. tjedna i ima jako malo nevažećih testova (tj onih kojih treba ponoviti)
    Nifty je 99 % pouzdan za sve tri trisomije,a harmony je 99 % samo za down, a za ostale dvije je 95-98% pouzdan.
    Nifty nudi još i opciju otkrivanja nekih dodatnih kromosomskih nepravilnosti, ali to doktor pita da li želiš uopće pa onda ako želiš označi i tu opciju (ali naravno za te pare uzmeš sve šta se nudi, haha)..

    Meni je doktor objasnio da je bitno da je nalaz ultrazvuka što svježiji da ja budem sigurna da postoji KČS u trenutku vađenja krvi, znači da je to nešto što se radi radi moje sigurnosti,a ne kao nekakav dodatak nifty /harmony testu..I meni nije nuhalni nabor nigdje upisao, samo datum zadnje menstruacije...Nema logike da je nuhalni bitan kad se kod ovih testova analizira baš DNA fetusa,a ne radi se o pukoj statistici kao kod kombiniranog probira...

    Ginger - čini se da jesi ..kao crnjak i hipohondar ne volim radit ražanj dok je zeko još debelo u šumi..

  29. #29
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    red aaaaaaaaaaaa
    daj pisi negdje neke detalje

    I thnx svima na pojasnjenjima
    Nije da ce mi trebati, jel, al bas me zanimalo

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Ja sam u 12 tt i prije dva tjedna sam radila Harmony test i nakon cekanja 15 dana na rezultat testa dobila sam poziv iz poliklinike gdje sam ga radila da moram ponoviti vadjenje krvi jer mi se vratilo da moram ponoviti. Naime kao da nije nista lose sa plodom ili icim drugim nego da nisu mogli ocitati rezultat. Da li se ikome takvo nesto dogodilo? ponovila sam vadjenje krvi ovaj tjedan i sada ponovno cekam na rezultat. Doktor me je detaljno pregledao i izmjerio nuhalni nabor i on je 1,4 mm, znaci u granicama normale. Plod je ziv i vidi mu se otkucaji srca i cirkulacija.
    Ovoj poliklinici je ovo prvi slucaj da se test morao ponavljati.
    Spadam u rizicnu grupu jer imam preko 40 godina i ovo je bio moj izbor samo da ne moram na amnio.

  31. #31
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Nemoj se brinuti, radi se samo o tome da im uzorak krvi nije bio dostatan za analizu. Dakle niposto se ne radi o tome da nesto nije u redu, nego jednostavno nisu imali dovoljno fetalnih stanica da bi dobili rezultate. Lijepo mirno cekaj nalaze i javi nam da je sve ok.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Hvala ti ValaMala na umirujucim rijecima. Iako u sebi mislim da je sve ok, uvijek postoji tu i ono "a sto ako"?
    nemam drugog izbora nego cekati.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    5

    Početno

    evo da se javim sa zadnjim novostima sto se tice mog Harmony testa. Nazalost test mi nije iz dva puta uspio i morat cu na amniocentezu jer ne znam sto bih drugo. Sada sam u 14.tjednu trudnoce i izgubila sam mjesec dana cekajuci rezultate Harmony testa. objasnjenje je bilo da nije postignuta odgovarajuca kvaliteta uzorka za testiranje i da je to analiticko-laboratorijski problem a ne da nesto nije u redu s plodom.
    Da li itko od Vas zna gdje je najbolje napraviti amniocentezu u Zagrebu. Informacije mi dolaze sa svih strana ali od vecine sam naisla na ime dr.Kos za kojeg kazu da je odlican.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Evo da se javim da mi ni drugi put test nije dao rezultate. odgovor je bio da uzorak nije zadovoljavao analiticko-laboratorijsku kvalitetu. Izgleda da za mene taj test ne vrijedi. Ipak cu morati na amnio. Ne znam da li je itko imao ovakav moj slucaj. Bas me interesira hoce li mi ponuditi povrat novaca ili cu se morati izboriti za to? Posto zivim u Dubrovniku amnio moram raditi u Zagrebu i nemam pojma koliko se to placa, plus sto moram pronaci negdje i smjestaj jer koliko sam citala trebalo bi dva-tri dana mirovati i skupa avionska karta. Ali nije mi nista tesko dati samo da budem mirna da mi je s bebom sve u redu. Da li itko zna gdje je najbolje napraviti amnio?
    Genomu je ovo treci slucaj da test nije uspio.

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Sunshine, zao mi je zbog neuspjesnog testa. Ja sam radila nifty i u njegovoj cijeni bio je pokriven i trosak eventualne amniocinteze. Mozda je tako i kod harmony-a. Moja preporuka ti je dr.Kos. Kod njega vodim trudnocu i da mi je kojim slucajem trebala amnio isla bi k njemu, a ne tamo gdje sam radila nifty.

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj SunshineCT prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da se javim da mi ni drugi put test nije dao rezultate. odgovor je bio da uzorak nije zadovoljavao analiticko-laboratorijsku kvalitetu. Izgleda da za mene taj test ne vrijedi. Ipak cu morati na amnio. Ne znam da li je itko imao ovakav moj slucaj. Bas me interesira hoce li mi ponuditi povrat novaca ili cu se morati izboriti za to? Posto zivim u Dubrovniku amnio moram raditi u Zagrebu i nemam pojma koliko se to placa, plus sto moram pronaci negdje i smjestaj jer koliko sam citala trebalo bi dva-tri dana mirovati i skupa avionska karta. Ali nije mi nista tesko dati samo da budem mirna da mi je s bebom sve u redu. Da li itko zna gdje je najbolje napraviti amnio?
    Genomu je ovo treci slucaj da test nije uspio.
    Pišem ti kao mama koja je svoje zdravo dijete rodila sa 40 godina. Nisam radila nikakve testove na bebi, ni o bebi.

    A sada da te pitam nešto. Pišeš da ti nije ništa teško dati da budeš mirna da je s bebom sve u redu.
    Zašto smatraš da nešto nije u redu? Vidjeli su nešto što izlazi iz prosjeka na UTZ?

    Ti znaš koliki su rizici amniocenteze?
    Posve si spremna na rađanje ploda nesposobnog za život, ako amniocenteza pokaže da "nešto nije u redu" sa tvojom bebom?

    Jer ako je odgovor da ideš na amniocentezu samo zato da budeš "mirna", onda to i nije neki razlog. Ni za trošak putovanja, ni za rizike kojima izlažeš sebe i svoju trudnoću, a i bebu, naravno.

    Biti mirna i biti mama su dva posve nespojiva pojma. Mame uvijek brinu, no matter what.

    Usput, indicirana amniocenteza se ne plaća, zar ne, ide na trošak HZZO?

  37. #37
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ja bih isto preporucila dr. Kosa. Ne znam koji je razlog sto radis harmony tj. amnio. Moj je bio godine i nista vise.
    Ako je i tvoj samo godine, eventualno da napravis anomaly u 16-18 tj. isto kod dr. Kosa, pa da on preporuci trebas li amnio, jer nije bez rizika. A dr. ce i odmah vidjeti prilikom anomalyja gdje bi bio eventualni ubod za amnio, obzirom na posteljicu i kolicinu plodne vode.
    Mislim da je cijena amnio oko 5.000 kn, mozda vise, tako mi je ostalo u sjecanju s cjenika kod dr. Kos.

  38. #38
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Sunshine, ja sam oba puta išla na amnio, ako budeš imala pitanja, tu sam. Doduše, išla sam u Rijeku kod dvoje različitih doktora, ne znam dr. Kosa.
    Inače, najbolje ti je ići na amnio negdje u 17. ili 18. tjednu (pazi da ne uđeš u 19.) kad ima više plodne vode pa je postupak sigurniji nego u ranijim tjednima.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih isto preporucila dr. Kosa. Ne znam koji je razlog sto radis harmony tj. amnio. Moj je bio godine i nista vise.
    Ako je i tvoj samo godine, eventualno da napravis anomaly u 16-18 tj. isto kod dr. Kosa, pa da on preporuci trebas li amnio, jer nije bez rizika. A dr. ce i odmah vidjeti prilikom anomalyja gdje bi bio eventualni ubod za amnio, obzirom na posteljicu i kolicinu plodne vode.
    Mislim da je cijena amnio oko 5.000 kn, mozda vise, tako mi je ostalo u sjecanju s cjenika kod dr. Kos.
    Savjetovala sam se sa svojim doktorom i on je za to da se napravi amnio s obzirom na moje misljenje o svemu. narucila sam se u dr.Kosa slijedeci tjedan. Rezultati kod njega budu gotovi u roku 10-14 dana ali se to placa 250eur jer se salje na analizu u Sloveniju. I plus jos 2000 kn za postupak vadjenja plodove vode, uzv i jos jedan pregled dan iza. Mislim da je to mala cijena za ono sto meni treba.
    Imam oko sebe par zena koje imaju djecu sa posebnim potrebama i znam koji je to zivot i ne zelim takav zivot nikome. imam vec zdravu djevojcicu i najvise radi nje idem na ovo sve.
    Eh, i da napomenem da sam dobila potpuni povrat novaca za neuspjeli Harmony test.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Najvaznije je da znas sto ces sa rezultatima.
    Vjerujem da si svjesna da i amnio sluzi za otkrivanje nekoliko mogucih problema i stanja, ali nije garancija 100% da ( nekih drugih ) problema nema ili ih nece biti. Sretno.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Sinoć sam na forum.hr procitala post jedne mame koja je nakon loseg kombiniranog radila nifty koji je bio ok,a rodila je curicu sa down sindromom. Nakon poroda se javila ginu koji je radio nifty i on je zatrazio ponovno testiranje uzorka koji je opet pokazao niski rizik.
    Navodno je razlog sto se testira dna posteljice koji je vecinom jednak dna fetusa ali u njenom se slucaju razlikovao.
    Takoder, tih 99% tocnosti navodno se ne odnosi na svaki pojedinacni slucaj.
    Da li su svi ovi novi neinvazivni testovi samo uzimanje love???
    Pitam se koliko mogu vjerovati svom nalazu?

  42. #42
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    koma, ali zato i je 99%

    ja čak razmišljam da odustanem od bilo kojih prenatalnih testiranja.

  43. #43
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Pa onda bi i amnio dala pogresan rezultat?

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Neznam puno o amnio jer nisam isla istrazivati, ali ta mama kaze da bi amnio dala tocan rezultat.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj izluđena prvotno napisa Vidi poruku
    Sinoć sam na forum.hr procitala post jedne mame koja je nakon loseg kombiniranog radila nifty koji je bio ok,a rodila je curicu sa down sindromom. Nakon poroda se javila ginu koji je radio nifty i on je zatrazio ponovno testiranje uzorka koji je opet pokazao niski rizik.
    Navodno je razlog sto se testira dna posteljice koji je vecinom jednak dna fetusa ali u njenom se slucaju razlikovao.
    Takoder, tih 99% tocnosti navodno se ne odnosi na svaki pojedinacni slucaj.
    Da li su svi ovi novi neinvazivni testovi samo uzimanje love???
    Pitam se koliko mogu vjerovati svom nalazu?
    mozes mu vjerovati 99% .
    I ne razumijem sto te tocno muci? Nema garanicije za 100 % nista u zivotu.

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj izluđena prvotno napisa Vidi poruku
    Neznam puno o amnio jer nisam isla istrazivati, ali ta mama kaze da bi amnio dala tocan rezultat.
    Amnio takoder ima odredeni postotak greske , malo manje od 1%.

  47. #47

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    mozes mu vjerovati 99% .
    I ne razumijem sto te tocno muci? Nema garanicije za 100 % nista u zivotu.
    Moja percepcija o ovom testu je prema procitanom bila pogresna pa me zanima da li su vama to doktori objasnili.
    Navodno da tih 99.nešto% u praksi npr. znači da na svaku dvadesetpetogodišnjakinju s pozitivnim nalazom koja zbilja nosi fetus s Downovim dolaze četiri dvadesetpetogodišnjakinje s pozitivnim testom i fetusom koji nema Downov. Također, negativan nalaz ne mora biti točan.

  48. #48
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ali ne ide svaka dvadesetpetogodisnjakinja na testiranje ( za pocetak) .
    To da negativan nalaz ne mora biti tocan, ... pa jasno da ne mora.
    Ne znam sto bih ti rekla , nema ti 100% garancije za nista u zivotu.
    Testovi su vrlo pouzdani, ali nisu svemoguci , i to je to.

  49. #49

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    352

    Početno

    Znam da nista nije 100% sigurno. Sjecam se kad je jednom jedan doktor za trudnocu rekao da je to kao macak u vreci, ali da uglavnom ispadne ok.

  50. #50
    Muma avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    4,061

    Početno

    99% uvijek ostavlja prostor za onih 1% bad luck. Mi smo sad s cvs-om dobili rezultat da je malecka u buši isto heterozigot nosioc, kao i mm i ja. Automatski se posumnjalo s 1% vjerojatnosti da su iz korionskih resica izdvojili moju dna a ne njenu - pošto je nalaz isti. Nakon dobivenih nalaza provjerili su neki dan ponovno na Rebru da li su dobro izdvojili, te su zaključili da nema greške. Ali, onih 1% će uvijek biti 1%. U životu ništa nije 100%.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •