Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: sisanje prstića

  1. #1
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno sisanje prstića

    S 2-3 mjeseca Jana je stalno sisala prstiće, a s nekih 5-6 mjeseci je potpuno prestala. Malo sam zbunjena jer se sjećam da sam ja svoj kažiprst sisala negdje do 5. god. a i viđam veliku djecu s dudom. Iskusni roditelji, vraća li se ta navika u nekim fazama ili mogu računati s tim da je Jana svoje odsisala?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    63

    Početno sisanje prstića

    Ista situacija je i kod nas. Sad imamo 10 i pol mjeseci i vidim da u zadnje vrijeme povremeno (rijetko) ima palac u ustima, ali sa strane (ne siše ga), rekla bi da je od zubi. Ima 8 zubi pa ju možda kutnjaci svrbe.

  3. #3
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    noa siše palac samo kada joj se počne spavati

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Budi sretna ako je prestala, jer to loše utječe na rast zubića i oblikovanje čeljusti, mnogo gore nego anatomska duda. Valjda se to neće vratiti.

  5. #5
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Budi sretna ako je prestala, jer to loše utječe na rast zubića i oblikovanje čeljusti, mnogo gore nego anatomska duda. Valjda se to neće vratiti.
    To si pročitala na nekom promotivnom letku Nuka ili sl?
    U knjizi "Što očekivati 1. godine" kaže "sisanje palca koje je prestalo do pete godine ne remeti položaj trajnih zuba; svaka nepravilnost usne šupljine koja se dogodi prije te dobi ispravlja se sama od sebe kad se navika prekine".
    No, sretna sam ja što je prestala, ali se pitam vraća li se ta navika (jer mi je čudno da je prestala tako rano)???

  6. #6
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Nisam, to mi je rekla zubarica. Moj M. je sisao kažiprstić do 2,5 godine i od toga mu je nastala rupa u zagrizu. Srećom, nakon posjeta zubarici, prestao je istog dana i zagriz mu se skroz zatvorio. Onda smo razgovarali o tome i zubarica mi je rekla da su anatomske dude mnogo manje štetne nego prstići. Međutim, moj M. je proveo prvu godinu svog života u domu za nezbrinutu djecu, a oni nemaju dude, samo prstiće. Poslije mi nije bio prioritet da mu ukinem to tješenje, a kad je došlo na red, sam odustao je od toga preko noći.

  7. #7
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Nisam, to mi je rekla zubarica. Moj M. je sisao kažiprstić do 2,5 godine i od toga mu je nastala rupa u zagrizu. Srećom, nakon posjeta zubarici, prestao je istog dana i zagriz mu se skroz zatvorio. Onda smo razgovarali o tome i zubarica mi je rekla da su anatomske dude mnogo manje štetne nego prstići. Međutim, moj M. je proveo prvu godinu svog života u domu za nezbrinutu djecu, a oni nemaju dude, samo prstiće. Poslije mi nije bio prioritet da mu ukinem to tješenje, a kad je došlo na red, sam odustao je od toga preko noći.
    Uf, kako ovo s domom za nezbrinutu djecu zvuči :/ Ispada da sam ja nemajka što svojem djetetu nisam dala dudu. No, eto tvoj slučaj potvrđuje tezu iz navedene knjige da se nepravilnosti do 5. godine isprave.

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ne mislim ja da si ti "nemajka", samo ti velim što mi je rekla zubarica - to jest da anatomska duda lijepo oblikuje čeljust djeci. I nije mi rekla koje marke.

  9. #9
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    samo ti velim što mi je rekla zubarica - to jest da anatomska duda lijepo oblikuje čeljust djeci.
    da postoje i sasvim drugačija mišljenja pokazuje ovaj tekst Noela Stimsona, jednog od svjetski najpoznatijih zubara ortodonta i kranialno-sakralnog terapeuta.
    Build dental health with breastfeeding: nursing is a key player in the development of your child's healthy smile
    I know of no situation in which a baby has gained any advantage from having a pacifier inserted in his or her mouth. I believe it fair to say that the only people to gain from the use of a dummy are the child's parents or caregivers--hence the term pacifier itself. Furthermore, in 40 years of dentistry, I have seen literally hundreds of young mouths severely damaged by dental decay and by dento-facial distortion, very probably as a direct result of the excessive use and abuse of these devices.
    ---
    Thumb-sucking has a major advantage over a pacifier, in that when the child enters an episode of activity, playing or moving about, the thumb will invariably be removed from the mouth; a pacifier tends to remain in position. So the potential for dento-facial distortion is perhaps less with the thumb, at least in a child of normal activity.
    u svakom slučaju, postoje brojne studije koje dokazuju da jedino što lijepo oblikuje dječju čeljust je-dojenje.
    i to je jedna od mnogih prednosti dojenja, a vrlo često zanemarena.

  10. #10
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Novi je sisao prst samo 15-ak dana! I to kad je imao oko 2.5 meseci.
    Svi smo pomislili da ce da ce to da mu postane navika i ja sam se vec bila informisala o svemu sto ide uz to kad on prestao!
    Bilo mi je malo i zao... dudu nikad nije imao, a i ja mislim da je dojenje najbolji izbor i po pitanju oblikovanja vilice i zuba!
    (u nasem slucaju sisanje prstica je bilo zbog pocetka izbijanja zubica, sto smo saznali mesec dana nakon toga)

  11. #11
    Karin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    398

    Početno

    Marko je intenzivno počeo dudati prst sa 7.5 mjeseci. Sad ga uvijek stavi u usta kad je pospan, a često ga sisa i kad je vani u kolicima. Dudu je koristio povremeno do 4. mjeseca, kad ju je sam potpuno odbacio. Kad nađe među igračkama svoju staru dudicu, proučava je sa zanimanjem, eventualno malo gricka i ispljune.
    Malo me brinu sve te priče o dugom sisanju prsta, deformiranim zubima i palcu, no ne čini mi se pametnim da mu to sad branim. A kamoli čupam prst iz usta i uvaljujem dudu (čula sam da to savjetuju neki pedijatri). Ipak ima tek 9 mjeseci. Pa nek duda ak' ga to veseli. Samo se nadam da će prestati prije škole

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •