Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 107

Tema: Zadrzavanje stolice

  1. #1
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno Zadrzavanje stolice

    Tko o cemu, ja o govnetu.


    Long story short: zadrzava stolicu u prosjeku po tri dana. Danas je, prvi put, dogurao do cetvrtog. Ima 25 mjeseci.

    Nije rijec o zatvoru, stolica je sasvim zdravog oblika i konzistencije u rijetkim trenucima kad izadje van. S prehranom je sve u najboljem redu, jede raznoliku hranu, puno voca i razumnu kolicinu povrca za svoju dob. Jos uvijek sisa kao novorodjence, a uz to konzumira samo vodu. Povremeno mu nudim sok od sljiva u nadi da ce ga protjerati protiv njegove volje, ali rijetko kad ga zeli popiti (a kad popije, nema nikakve razlike sto se tice stolice). Nema nikakvih poznatih intolerancija i alergija na hranu, osim na indijski orascic i pistacije koje ne jede.

    Drami oko govanceta od uvodjenja dohrane odnosno od trenutka kad je dohrana pocela utjecati na stolicu. Nekad davno, dok je jos bio stvarno mali, imao je tvrdje stolice i znao se malo muciti, ali to je u principu proslo relativno brzo. Negdje s 19 mjeseci je odlucio traziti WC/tutu za kakanje i bilo je sve super jedno mjesec dana, cak je kakao svaki dan. Onda je odjednom odlucio da nece ni tutu, ni WC i prebacio se na trodnevni raspored. Ima super kontrolu sfinktera i nema sansi da mu nesto pobjegne. I dalje trazi WC/tutu, ali treba mu otprilike 4-5 sati da se napokon odluci na to, uz brdo drame. I dok sjedi na WC-u urla i buni se, a kad mu napokon dodje visa sila, onda je sve super. Nema suza, presretan je i zadovoljan, obozava povlaciti vodu. Nitko ga ni na sto nikad nije tjerao, a najmanje na WC ili tutu, tako da nemam pojma odakle mu traume.

    Podijelili smo muke s pedijatrom koji je zakljucio da je sve na psiholoskoj bazi i da ce proci. U pocetku je mislio da je zatvor pa da probamo dati MiraLAX, no nismo htjeli, a i svakako nemam namjeru izazivati proljev. Sve u svemu, nista nije proslo, samo ide na gore jer je sve spretniji i spretniji u zadrzavanju do suludih razmjera.

    Sto dalje? Muzu pada na pamet da ipak dogovorimo neki pregled, a ja nisam bas skroz sigurna je li to suluda ideja. Dok je bio samo dojen, kenjao je non-stop, tako da cisto sumnjam da ima neki fizioloski problem s crijevima.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I kod nas bi ti gastroenterolog preporucio mlijecni secer ( kod nas se to prodaje isto u sirupu) i omeksavanje stolice dok se ne regilira. Samo tako se on moze rijesiti straha od kakanja ( i boli koju mu tada uzrokuje tvrda stolica koja je predugo u crijevima).
    Bila je slicna tema na forumu , probaj potraziti.

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hvala! Znala sam da ima negdje tema, ali je nisam uspjela naci.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nemaš puno toga što možeš napraviti. Davati laktozu ili laktulozu (kod nas Portalak/Duphalac sirup) kako bi stolica bila mekša, nastojati da pije dovoljno tekućine, i čekati da prođe. Može potrajati par mjeseci, a može i par godina. Naravno, što veću frku dižete oko toga, dulje će i trajati (tu roditelji najčešće griješe i naprave cijele cirkuse od kakanja, pa djetetu to na kraju postane način privlačenja pažnje). Pojava je dosta česta u toj dobi.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Kod nas nikada nije prošlo
    Dakle vrlo slična situacija. S tim da ja ne znam da li zadržava namerno ili joj je metabolizam takav.
    Počelo je isto sa uvođenjem dohrane. Ima 7.5 godina.

    Nema nikakvih problema sa konzistencijom stolice, meka je čak i posle par dana (formirana i meka). Najduže nam je bilo 12 dana i tada sam davala laktulozu jedno 7 dana. I opet kad smo prestali počelo je svaki drugi dan i onda se, standardno ustalilo na svaki treći. I sad je otprilike tako, nekad bude i na četiri dana, uglavnom je tri.
    Jede odlično, velike količine voća i povrća, svežeg, kreće se dosta, pije i tečnost (uglavnom vodu). Supe i čorbe jede i po nekoliko puta dnevno.
    Probala sam laneno seme, šljive, sokove, bla, sve.... Ništa nije donelo neke bitne promene.

    Sad kad je već velika kaže da je ništa ne boli kad kaki. Samo je mrzi da ode u wc i sedi tamo kad ima zanimljivijih stvari (njene reči). U tutu nikad nije mogla, plašila se da je go*no ne dodirne (sama je to rekla). Moguće da ima nešto do toga što je strašno gadljiva pa joj se diže želudac a ponekad i povrati kad vidi go*no.

    I tako... prestala sam da se uzbuđujem.

    E da, nama je sada plivanje dosta pomoglo, ide tri puta nedeljno i čim izađe iz bazena pravo u wc. I uopšte masaža stomaka pomaže u smislu da je potera. A inače se najčešće dešava da se digne negde oko ponoći. Predpostavljam da preko dana uspešno zadržava i onda je pritera kad se opusti u snu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    U takvim slučajevima laktuloza se preporuča davati kontinuirano 2-3 mjeseca, nekad i dulje od toga, kako bi dijete "zaboravilo" na probleme s kakanjem. Doza se prilagođava individualno tako da ne bude proljev, a nuspojava praktički nema (moguča je napuhnutost, ali to se rješava povećanjem unosa tekučine).
    Posljednje uređivanje od martinaP : 20.01.2015. at 10:36

  8. #8
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    I moja je imala tu fazu iza 2.5 godina. Jednom ju je zabolilo i onda drame..nece kakati i sto bi vise dana proslo opet bi joj bilo teze.. Bili i kod pedijatrice i stvarno to je samo psiholoski.. Mi smo rijesili tako da smo pokusavali ignorirati taj odlazak na tutu, a šopala sam je : sjemenke lana u sve ( u juhe, variva, jogurt-2 cajne zlice) jer poticu peristaltiku crijeva, sok od sljiva isto cesto nije htjela, ali jabuke i kruske voli pa sam davala to, puno povrca i variva ( a inace to i jede), vode dosta, i na kraju smo i kupili biljni sirup od šljive i smokve-prirodno je skroz i to joj je reguliralo, ne potice proljev. Dajes dok se ne regulira.Vjerojatno nesto tako mozes naci i tamo. Poslije kad se reguliralo , a ne bi kakala recimo 2 dana-dala bi joj navecer jednu zlicu sirupa i ujutro na tašte jednu i taj dan bi sigurno obavila. Stajao nam je za svaki slucaj jos par mjeseci..al sad je sve ok.

  9. #9
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Dok nećakinja je bila dosta dugo na toj laktulozi i reguliralo se, ali dan danas sa 7,5 god ide kakat bas kad mora tj ona ne mora nikad vec joj mama kaze idi na wc i ne dolazi dok ne obavis..i uvijek obavi normalno, al eto sama rijetko da ode...

  10. #10
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    moj j je u dobi od neke 2 godine odlučio da neće više pelene. sam, ničim izazvan. i to je sve bilo super nekih tjedan dana, a onda je počeo zadržavati stolicu. majko moja, to je bilo prestrašno. rekord mu je bio sedam dana. s time da kad bi mu došlo, legao je na krevet, grčio se, plakao i vikao - neeećuuu. ja sam ga molila da kaka di bilo, na zahod, u tutu, na pod, u pelenu - di god. ma kakvi.
    prestrašno.
    a nije bilo ni foruma. :D da bar znam da nije jedini, i to bi mi puno značilo.
    mm je bio lud, da idemo u bolnicu, bili smo u dalmaciji pa nismo išli. nego smo mu vratili pelene. pristao je na pelene i mi mu vratili.
    nakon godinu dana ih je skinuo i sve normalno.
    eto, to ti je moje iskustvo.

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma ovaj nosi pelene, nitko mu nije uzeo. Ali nece kenjat' ni u njih, ni van njih, ni na kauc, ako treba.

    Inace je sinoc odradio posao, na kraju cetvrtog dana. Pripreme su trajale jedno cetiri sata, a sve skupa se odigralo bez da je trepnuo (osim obaveznog performansa vezanog uz NECUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU).

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    POslušaj martinuP.

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dobili uputnicu za rentgen, a onda termin u labu sutra popodne. Nakon toga, ako ustanove da nema anatomskih ili slicnih problema, onda odo' ja psihijatru.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Dobili uputnicu za rentgen, a onda termin u labu sutra popodne. Nakon toga, ako ustanove da nema anatomskih ili slicnih problema, onda odo' ja psihijatru.
    da se i šališ
    moja frendica je upravo tako riješila kćerin problem zadržavanja stolice, otišla je kod neke psihologinje i bila je oduševljena. Ne znam šta joj je sve ona savjetovala, samo se sjećam da nisu smjeli uopće pričati o kakanju pred djetetom, nikakvu važnost pridavati tom problemu, ne pokazivati ni zabrinutost ni sreću kad se napokon pokaka.

    uglavnom, kako sam skužila, nije to rijetka pojava kod klinaca.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    daj ti njemu suhih šljiva još dan dva

  16. #16
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja najstarija je negdje do 3 ili 4 godine (nemajka se ne sjeća više) kakala svakih 7 dana
    ja to nisam zvala zadržavanje stolice, jer se meni činilo da jednostavno ima takav metabolizam, i svakih tih 7 dana stolica je bila apsolutno normalna, a ona nije imala nikakvih tegoba za vrijeme kakanja, niti ju je bolilo, niti teško išlo, niti je bilo tvrdo ni ništa
    i onda je počela svakodnevno kakati (kažem oko 3 ili 4 godine, ne sjećam se)

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ovo je svakako zadrzavanje stolice; jedno 36 sati mu dajem pod sporiji metabolizam, sudeci po onome kako se ponasa. Suhe sljive i slicno ne utjecu na njega ni pola posto. Jede ih lopatom i nema promjene.

    Tang, i ja se samo napola salim oko psihologa - nije mi uopce to bed kao opcija. Probali smo i potpuno ignoriranje i neki sistem nagrade poput naljepnice i citanje knjiga, i - nista. Zna da svi mi, a i sve zivotinje kenjaju, ali nece on, pa nece.

    Pisala sam jucer bas u jednoj Facebook grupi o tome pa cu samo kopirati, cisto da se vidi da je cijeli show. Na engleskom je, hebi ga.

    He shows no urge the first day, which is fairly ok, as some people really just don't go every day. The second day, he'll likely tell you to change his diaper when he farts (this is insanely amusing to him), or just let you know that he's farting, and occasionally just say "no, no, poop". If offered to sit on the toilet or potty, he will immediately decline. Overall, on day 2, nobody will be really affected by this.

    Day 3, however, is a whole new story. He will ask for breakfast, but eat only about 1/3 of it. Then he'll eat about 1/3 of his lunch and dinner will be completely out of question, no matter what kind of food you offer (even if it's his favourite, he will not touch it). During the day, he might show some interest in a snack, but it's got to be something he absolutely loves. He will not drink almost anything from a cup, but will nurse even more than normal (which tends to be very time consuming, if normal, for him, means 7+ times a day).

    Starting at around 3-4 pm, he'll start slowing down and avoiding physical activities. If we happen to be out and about, or in our ECFE class on Thursday, or gymnastics now on Mondays, he will participate, but half-assedly, and kind of make sure he's not running around or doing much of anything physical. He'll produce insane amounts of gas and at this point, he won't be telling you much about it. If we're at home, he'll likely choose to bury himself in the pillows on the couch and find something to do there, like play with small animals, etc. If the urge is really there, he'll talk to himself, or me, saying things along the lines of "no, nope, noooope".

    At around 7 pm or so, he'll actually start hopping around and stomping his feet when he can no longer just lay down or come up with something else. If you convince him to sit on the toilet, he'll get off within a few minutes. Potty is out of question (when he doesn't need to poop, he likes to sit on it, and now has even been asking to pee in quite often). Eventually, closer to 8 pm, he will agree to sit on the toilet again and then D will read books to him (usually Everyone Poops over and over again, or something else) and I'll often have to stand there, too, and make sure the wild kid doesn't faceplant from the stool during his exorcist activities.

    Sometimes he'll just talk about random crap and scream NO NO NOOOOOOOO occasionally, but sometimes he'll cry as if he's being skinned or tortured or murdered in a very slow and perverted way. (I'm glad we live in a detached home, really.) He will try to tell you that he's done about 10,000 times per minute. Eventually, always within an hour of the initial attempt, he will finally surrender and poop. Usually there won't be any special effects or performances around this awesome moment, except for his overall excitement and happiness. He'll then complain about having his butt cleaned, and will eventually happily flush the toilet.

    Then he'll eat dinner and go to bed. At this point, I feel like chewing on that turd and then watching myself as people in white coats are dragging me away.

    (Every once in a while, I get lucky and catch him at the right moment, so the toilet-sitting part takes no longer than a few minutes. The rest is always the same, as he follows a script, I'm sure.)

  18. #18
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    364

    Početno

    I moja je imala slicnu fazu nekoliko mjeseci od nekih 22 mjeseca pa do 2 i kusur godine. Nista nije pomagalo od silnih sirupa, dugih srtnji, masaza i sl. Zadrzavala je stolicu i do 5 dana samo sto je kod nje to bio show da pokaka jer je jedva islo van, bilo je iskakanja i po podu jer bi ju golu nosili po kuci sklupcanu uz nas od bolova dok joj ne bi nekako iskocio van, ma kad se sjetim, bilo je uzas. Njoj je jako pomogao caj od koprive i majcine dusice koji je pila svaki dan kroz cijeli dan po malo i nakon mjesec dana joj se stolica koliko toliko stabilizirala, u tom nekom periodu se rijesila i pelena skroz i od onda vise nema problema.

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Odradio je rentgen, danas smo se culi s pedijatrom. Ima prosirenje crijeva, cetiri puta je vece od normalnog. Usporedio je i ovu snimku sa snimkom iz kolovoza 2014. (snimali su kuk, ali su uhvatili i crijeva koja su i tad bila puna i blago uvecana) i sve je naraslo otprilike duplo, cak i malo vise. Ima i smisla jer je tad isao svaki drugi dan, a sad je dogurao do svakog cetvrtog. S obzirom na kolicinu zadrzane stolice, treba popiti tri udarne doze polyethylene glycola i Senne u kobinaciji, a nakon toga ce vjerojatno jos par mjeseci uzimati samo ovo prvo, u nekoj relativno maloj dozi jer i dalje nije rijec o klasicnoj konstipaciji. Uzrok svega je najvjerojatnije trauma zbog konstipacije od prijestopedeset godina, tj. otprilike godinu dana, kad je sve pocelo. Pedijatar pretpostavlja da ima i manju fisuru (manju zato sto ne krvari) i da ona ne prolazi zbog konstatno razvucenog crijeva.

    I tak'. Nije nam bas neka fora sto ce morati uzimati to cudo, ali ne svidja nam se ni ostatak scenarija. Dala sam mu danas prvu od tri doze pa sad cekamo.

  20. #20
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    uf gadno.
    cijeli život sam imala problema s tim
    i točno znam koji je to osjećaj kad nakon 5, 7 ili 10 dana konačno moraš na wc,
    s jedne strane osjećaš sve to što nosiš u sebi kao kamen koji je neko ubacio,
    a ne ide ti se jer znaš što te čeka
    ljubni riđeg

  21. #21
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Kaae, bitno da ste otkrili problem, nadam se da će lijekovi pomoći

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    93

    Početno

    moj savjet je da prvo probate sa homeopatijom
    (šaljem ti pp)

  23. #23
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    buble, u slucaju da homeopatska terapija ne pomogne, moguce je da ce mu crijevo jos rasti, a to svakako moramo u ovom trenutku izbjeci.

    Pitala sam moze li laktuloza umjesto ovoga sto mu je propisao i rekao je pedijatar da moze, ali da bi on preporucio ovo jer se u zadnjih 10 godina pokazalo ucinkovitijim, a ima i rjedje nuspojave (nadutost, proljev). Vidjet cemo kako ce ici.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    93

    Početno

    ok, ma samo da nešto pomogne!
    POZZ

  25. #25
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Update: odradio je neku 36-satnu udarnu kolicinu laksativa, a sad je vec preko tjedan dana na nekoj kakti normalnoj dozi za njegovu dob. Cini mi se da su izasle iz njega enormne kolicine, a sad recimo ide na WC svakih 48h. Jednom je cak obavio i nakon 24.

    Ono sto nas i dalje muci je ponasanje tj. uzasno i katastrofalno plakanje i histerija od pocetka showa u WC-u pa do samog kraja, iliti kulminacije kad govance pocne izlaziti. Onda prestaju suze i svi su sretni i zadovoljni. Obozava pustati vodu, itd. Nakon sto sam ispricala pedijatru na sto to sve skupa lici (i nakon sto sam mu potvrdila da se nista nije promijenilo sto se tice ponasanja, samo da ide na WC cesce nego prije), prepao se malo i on i poslao nas gastroenterologu. Dobili smo termin drugi utorak.

    Sad mi vise nis' nije svejedno, da budem iskrena. :/

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kaae, ako stvarno ima fisuru, onda ga to i pošteno boli.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    koji princip imaju vaši gastriči?

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pojma nemam?

  29. #29
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, ako stvarno ima fisuru, onda ga to i pošteno boli.
    Mislis da bi imao fisuru bez krvarenja? Krvavu tockicu promjera valjda pola centimetra smo vidjeli svega dvaput u cijelom zivotu, zadnji put prije barem 3-4 mjeseca.

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Nemam pojma. Imala je moja mama, baš ću ju pitati da li je krvarilo. Bolilo je za poluditi.
    Ali može ga i boljeti taj izlazak govna.

    U kratko, a da ne bude preodvratno: kad sam morala sakupljati uzorak djetetove stolice, uvjerila sam se da govno koje izvana izgleda mekano i glatko, iznutra može imati čvrste grudice govna koje grebe.
    Možda ga to smeta.

  31. #31
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Izgleda da fisura uopce ne mora krvariti - potvrdio danas gastroenterolog, cak stovise, pokazao mi je gdje je (vidi se bez ikakvog invazivnog pregleda). Nisam znala da to tako izgleda pa je nisam ni mogla primijetiti. Zato vristi i zato ga boli.

    Dobio je drugaciju, vecu kolicinu laksativa (kojeg ionako ne zeli popiti :/), mineralno ulje, plus ce nam napraviti u apoteci nekakvu kremu koja opusta misice anusa. I onda sve to skupa mora uzimati 4 - 6 tjedana, koliko ce trebati da fisura zaraste i da se tkivo skroz oporavi.

    Slag na torti: s obzirom da nema nekog logicnog razloga za konstipaciju (zdravo se i kvalitetno hrani), moram ga voditi na vadjenje krvi jer zele provjeriti stitnjacu i markere za celijakliju. Ovo zadnje bi bilo bas super, s obzirom da mora jesti i nut-free dijetu.

    Ako nije niti jedno od navedenih stvari, a fisura i stolica se ne izreguliraju uz sve ovo sto moramo izvoditi unutar 4 do 6 tjedana, onda bi oni rado endoskopiju, ili neku drugu skopiju, s biopsijom crijeva. Veselo.

    (Danas je izgleda pokupio i neku blagu crijevnu virozu pa, ako nista drugo, sretno mogu podijeliti da ga nista ne boli i ne smeta kad mu je stolica skroz kasasta... sto s miralaxom jos nismo postigli.)

  32. #32
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ajoj Kaae, i tebi i Šunku

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Uh Kaae.

  34. #34
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Slag na torti: s obzirom da nema nekog logicnog razloga za konstipaciju (zdravo se i kvalitetno hrani), moram ga voditi na vadjenje krvi jer zele provjeriti stitnjacu i markere za celijakliju. Ovo zadnje bi bilo bas super, s obzirom da mora jesti i nut-free dijetu.
    Poznajem dijete koje je imalo iste takve probleme i otkriveno je da štitnjača uopće ne radi.

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    sama dijeta kod celijakije nije neki bauk, moj klinac je na puno ristriknijoj dijeti i raste.

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije bauk, ali je sigurno puno veca tlaka od prehrane bez restrikcija.

    No... sve je ok, barem prema rezultatima koji su nam za sad stigli mailom. Hormoni stitnjace u redu, kalcij u redu, kreatin u redu, CRP nije povisen, markeri za celijakliju negativni i IgA takodjer u redu. Ostaje fisura, razni laksativi i kreme i nada da nece morati na kojuvecskopiju.

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Super Kaae, to je odlična vijest.
    Strah od boli kod djeteta napravi "čuda", tako da vjerujem da su vaši problemi samo posljedica tog straha.

  38. #38
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nije bauk, ali je sigurno puno veca tlaka od prehrane bez restrikcija.

    No... sve je ok, barem prema rezultatima koji su nam za sad stigli mailom. Hormoni stitnjace u redu, kalcij u redu, kreatin u redu, CRP nije povisen, markeri za celijakliju negativni i IgA takodjer u redu. Ostaje fisura, razni laksativi i kreme i nada da nece morati na kojuvecskopiju.
    naravno da je lakše bez restrikcija, ali bar ovo drugo što se tiče nalaza je ok.
    koji se tam markeri za celijakiju rade?

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kaae, lijek koji je mene spasio bolova od fisure je kamilica.

    Mjesecima sam se patila, nikakve masti nisu zacijeljivale, a nije krvarila. I tada sam, na svoju ogromni sreću, išla kod jednog starog liječnika koji mi je rekao da će me kupke u kamilici spasiti.

    Već nakon dva dana smanji se bol, a za desetak dana je sve prošlo. Nisam mogla vjerovati.

    Skuhaš jaču kamilicu ( jedna vrećica na 1 dl vode), neka odstoji 10-15 minuta dok ne postane temperature tijela. Uliješ u neki lavor, i neka sjedi par minuta u tome.

    Ako ne želi sjediti, možeš staviti mlaku kamilicu u onu pumpicu za bebe (http://www.emmezeta.hr/repository/im...gory_large.jpg ) ili špricu i polivaj mu mjesto fisure, nekoliko puta dnevno. Jako je bitno to učiniti nakon kakanja.
    Nakon što zaraste dobro je još neko vrijeme ispirati kamilicom nakon kakanja.

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto ne govore za kamilicu, na sve strane, da uzasno isusuje i da se zapravo ne preporuca ni za sto, osim za pice? Mislim, nije mi na odmet probati, iako ima i kremu za fisuru i laksative za stolicu i svastanesto, ali najveci problem je trenutno u tome sto ne uzima dovoljno laksativa dnevno. Trebao bi popiti po jednu dozu ujutro i jednu navecer, obje po otprilike 150ml tekucine a - nece. U vodi osjeti prasak, sokove ne voli, a i kad nadjem neki koji eventualno hoce, onda ni pod razno ne zeli iskapiti toliko.

    Jelena, radili su ukupni IgA i TTG IgA. Prvo je unutar normalnih vrijednosti, a drugo je negativno (manje od 1.2 unit/mL). Napomena je da 10% oboljelih od celijaklije testira negativno, pogotovo ako su vec na bezglutenskoj dijeti, te se zbog toga, a ukoliko postoji osnovana sumnja da celijaklija postoji, savjetuje HLA-DQ tipizacija. Mi je necemo raditi.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    je to rade i kod nas, moj je baš iz tog razloga kaj si navela ne negativan nego -1, HLA je radio i on je pozitian,ali pošto on ne jede gluten, onda to za sad nije celijakija, ali će se jednog dana kad se možda počne uvađat gluten morat jako pazit, i odma sve ponovo testirat.

    Bety kolko bi te kamilice trebalo napraviti da se sjedi u kadu 2-3litre ( bar za klinca)?

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    jelena, pa ne u kadu , u lavor http://www.plastika-mares.hr/wp-cont...3/03/lavor.jpg , ne mora biti zeleni, ovo je samo pasent uz boju kamilice.

    Kaae, kamilica je zakon. Da jednom osjetiš bol fisure koju iznutra pritišće stolica, sjela bi u bilo što samo da nestane ta bol. A što će isušiti? Dobra je i za piti, super laksativ, nježna i zdrava u normalnim količinama. Probaj, po mome iskustvu, dijetetu će za dan, dva biti puno bolje.

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Je u lavor, ali ipak treba napravit litru dve da se malo digne razina9

  44. #44
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    moj bivsi je dobio preporuku za sjedenje u kamilici nakon uklanjanja hemeroida. njemu je pomagalo.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kaae, koliku dozu polietilenglikola mu dajes i koliko cesto? Moja cura super reagira na laktulozu ali onda i puno prducka. Dala sam joj nekoliko dana PEG (6,5 grama po
    dozi), ali ne reagira bas nesto za sada. Ona ne zadrzava stolicu, ali kaka malo i tvrdo.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 15.03.2015. at 19:30

  46. #46
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dobiva 7.5g dnevno, jednom, ujutro, u oko pola deci 100% soka jabuke. Ima oko 13.7kg.

    Trebalo je oko 4 dana da se uspostavi neki ritam i sad je na jednoj stolici dnevno, ponekad dvije. Preporuka gastroenterologa je bila dva puta po 7.5g dnevno, plus doza mineralnog ulja, ali nismo niti jednom dali tu kombinaciju. Probala sam 2x7.5g i bila je grozota od rijetke stolice. Jedna doza je taman. Mineralno ulje nisam dala nikad, sad mi je zao sto sam ga uopce kupila. Krema koju je dobio je bila super (to je koristio dva tjedna; inace je rijec o aktivnoj tvari koja se koristi, izmedju ostalog, za tokolizu).

    Bas se spremam zvati pedijatra i/ili gastrica ovih dana da vidim ima li kakvih novih uputa sad kad je uredan preko mjesec dana. Fisuru vjerujem da vise nema, opcenito ne pokazuje nikakve probleme oko kakanja, osim sto izricito ne zeli na WC ili tutu (no zna i javlja kad mu je sila). No ok, ne brine me za sad to.

    Za prduckanje, to nam je gastric objasnio trik - pedijatar je rekao da se PEG moze staviti u bilo sto, tipa jogurt, puding, sok, shake, stvarno sto god. Ja sam stavljala u jogurt jer bi jedino tako popio/pojeo cijelu dozu, ali rezultat je bio katastrofalan. Toliko je bio napuhan da nije ni uspijevao prduckati, mlatio bi me nogama cijelu noc u potrazi za pravim polozajem. Uglavnom, gastric je rekao da je problem u nacinu na koji konzumira PEG i da ga obavezno dajem u vodi ili bistrom soku, i to tako da umijesam prah navecer i ostavim u frizideru preko noci. I stvarno, em mu ne smeta tekstura jer 10-12 sati odmora u frizideru skroz otopi prah, plus nema nadutosti. I popije cijelu dozu uz malo (mojeg) truda. Nije ljubitelj soka (a ni vode) i tu nema pomoci.

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    niosam pozorno čitala kaj je PEG?

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    PEG je polietilenglikol (macrogol).

    Kaae,
    možeš mi još provjeriti koji PEG mu daješ, 3350 ili 4000?

    Moja cura od PEG-a uopće nije napuhana (to je kod nas Movicol, PEG 3350 s elektrolitima). Niš joj ne smeta, ali za sad ni ne djeluje (bar ne kao laktuloza). Rastopim joj ga u soku i bez problema ga popije.
    Ali sad vidim da je njoj to malo u odnosu na to koliko ti svome daješ (ona ima 26-27 kila). Probat ću s duplom dozom.

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Polyethylene Glycol 3350, NF (inace se tu prodaje kao Miralax, ali nama su dali bocu generickog praha, na recept).

  50. #50
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije me dugo bilo, ali... pitanja, gaaah.

    Uzima cijelo vrijeme, zadnjih oko tri mjeseca samo oko 4 grama svako jutro. I sve super. Nista se ne dogadja ako koji put zaboravimo - nista lose, jel. Stolica ima jednu do dvije na dan, vrlo rijetko preskoci, normalne su konzistencije, normalne su kolicine.

    Pedijatar savjetuje da ne ukidamo jos, recimo barem dok ne zavrsi skidanje iz pelena (to je druga prica; cupam kosu vec stoljecima jer sve zna i moze i bas otvoreno ne zeli). Zadnjih mjesec dana smo, malo zbog putovanja, malo zbog opcenito opustenije ljetne atmosfere, svako malo zaboravljali. I opet sve super, nikakvih promjena sa stolicom.

    Onda sam odlucila bas ne dati, ciljano, da vidim kako ide. Zadnju dozu dala jedan petak i sve je funkcioniralo do jucer, znaci osam dana. Stolica je u principu bila sasvim ok, mozda neznatno tvrdja od one kad uzima redovne doze. Jucer navecer - drama. Vice da ne zeli kakati jer boli. I na kraju je obavio u suzama. Izasla kuglica, tvrda skoro kao kamen.

    I sad opet, udri po Miralaxu ujutro, valjda. Uzasno me vise zanima u cemu je problem. Ono, zasto ne moze probava funkcionirati normalno? Stvarno mu je prehrana ok.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •