Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Televizor u jaslicama?

  1. #1
    macaklinka? avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Krasno, Velebit
    Postovi
    84

    Početno Televizor u jaslicama?

    Šta god čitam o TV-u i sitnoj djeci po internetu, uvijek je NE-NE za malce do 2. ili čak 3. godine.

    Kod nas u mlađoj jasličkoj grupi stalno zvrnda televizor s crtićima. Meni to nije nikako OK. Htjela bih se pobuniti, ali smišljeno i planski.

    Kako je kod vas? Da li imaju TV u jaslicama? Da li je često upaljen?

    Zna li netko za kakvu stručnu literaturu u kojoj se spominje utjecaj televizije na malu djecu? Neke službene preporuke? Što se uči na faksu za odgajatelje?
    Htjela bih nešto ozbiljno s čim bih animirala druge roditelje i došla na razgovor, a ne nepotpisane članke na popularnim portalima.

  2. #2
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Kod nas u jaslicama nije bilo televizora, ni u jednoj grupi. Jedan tv je bio na hodniku i njega se palilo jako rijetko, ja ga nisam nikad vidjela upaljenog. Ne bih olako prešla preko tv prijamnika u jasličkoj grupi jer mislim da mu tamo nije mjesto. U vrtićkoj grupi ok, ali ni tamo ne bi smio biti upaljen često, već dozirano, planski i sa smislom. U našem vrtiću nemaju ga sve grupe, naša ga ima, ali tete ga jako rijetko pale jer mu nisu sklone.

    U pravu si, preporučuje se što manje televizije (i ekrana općenito) za klince, a pogotovo za one ispod 3 godine. Ne znam za stručnu literaturu, ali u većini knjiga koje sam pročitala o djeci i odgoju televizori i ekrani spominju se kao no-no za klince jer loše utječu na pažnju, koncentraciju i razvoj govora. Vjerujem da će ti se detaljnije javiti pedagoginje, psihologinje ili odgajateljice, a ja ti preporučujem da se obratiš ravnateljici i/ili upravnom vijeću jer ako uspiješ maknuti tv iz jasličke grupe, učinila si dobro djelo ne samo za svoje dijete.
    U potpunosti te podržavam.

  3. #3
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Taman mi iskočilo u newsfeedu koliko-televizije-je-previse

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    u Bajki nema, crtici pocinju s mladom grupom vrtica

  5. #5
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,508

    Početno

    Ja nisam za TV ni u jaslicama ni u vrtiću.Šta će im to, pa ima toliko drugih stvari koje tete mogu raditi s djecom osim buljenja u crtiće?
    Al ja sam i protiv mobitela i svakojakih gadgeta koja djeca danas uredno koriste u raznim situacijama.

    ja svojiam još niakd nisam pokazala nijednu igricu baš ništa na mobu ni na kompu, a stariej dijete mi ima 5,5 god.

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,508

    Početno

    ok ispravljam se, starije dijete mi voli rješavat zadatke na CD-u Mozgalice od Rajovića i još jedan CD za pripremu za školu.To je sve.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    je to je problem kad se klinci dočepaju televizora, mobitela kompića ne možeš ih otkeljiti od toga, ja doziram televizor kad sam doma.

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,508

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    je to je problem kad se klinci dočepaju televizora, mobitela kompića ne možeš ih otkeljiti od toga, ja doziram televizor kad sam doma.
    kod mene radi radio i slušamo glazbu

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam za TV ni u jaslicama ni u vrtiću.Šta će im to, pa ima toliko drugih stvari koje tete mogu raditi s djecom osim buljenja u crtiće?
    Al ja sam i protiv mobitela i svakojakih gadgeta koja djeca danas uredno koriste u raznim situacijama.

    ja svojiam još niakd nisam pokazala nijednu igricu baš ništa na mobu ni na kompu, a stariej dijete mi ima 5,5 god.
    Tako je. Moji su imali televizor u jezičnoj grupi u vrtiću, a u ostalim grupama (pogotovo jasličkim) nije toga bilo. I ovaj se uključivao samo kad je trebalo zbog učenja jezika.

    Doma - moji su stariji, pa u "njihovo vrijeme" nije baš bilo puno igrica na mobitelu. Igrali su tetris na mom mobitelu isključivo u čekaonici pedijatra i to je pomagalo da ostanu mirni. Doma, nisu ni tražili.

    Računalo sam dozvoljavala, uz ograničenje vremena, negdje od četvrte godine (tj. treće za mlađeg sina) ali u to vrijeme puno je važnije poticati igranje i kretanje, tj. igre koje razvijaju motoriku, jer to se kasnije teško nadoknadi.

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    peterlin a kako sad to konzumiraju?

  11. #11
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam za TV ni u jaslicama ni u vrtiću.Šta će im to, pa ima toliko drugih stvari koje tete mogu raditi s djecom osim buljenja u crtiće?
    Al ja sam i protiv mobitela i svakojakih gadgeta koja djeca danas uredno koriste u raznim situacijama.

    ja svojiam još niakd nisam pokazala nijednu igricu baš ništa na mobu ni na kompu, a stariej dijete mi ima 5,5 god.
    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    kod mene radi radio i slušamo glazbu
    mogu samo sve potpisat, zatekla sam X puta upaljen tv u nasem vrticu i vecinu djece kako sjedi i bulji u njega...
    to su doduse starija djeca,da je slucajno to u jaslicama ja bi sigurno nesto komentirala i negodovala...

    vec vidim da ce u buducnosti moja mala bit zadnja bez mob-a u razredu....

    doma imamo rutinu par crtica poslje vecere/prije kupanja i spavanja...i nikad me ne trazi da palim tv,tako se lijepo zaigra dok je u nonica u prizemlju druga pjesma...nakon 10min ih odma pegla da joj upale tv i oni naravno popuste....

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin a kako sad to konzumiraju?
    Misliš kako sad koriste elektroniku?

    Jednostavno - imaju jednosmjensku nastavu, a popodne glazbenu školu. Nemaju vremena puno visiti na tome. Imaju previše toga (pametne mobitele, tablet, laptop i još moje veliko računalo, iako je trenutno u kvaru, krepalo je napajanje) ali odavno se to ne koristi za igru, tj. igranje ne prevladava.

    Imaju sve, ali ne pretjeruju jer fizički ne stignu. Ne računam korištenje računala za školu (stariji ide na natjecanja iz informatike pa se priprema na računalu, oba obožavaju prezentacije, pišu referate i sastavke, pišu lektiru, gledaju filmove tipa "Tko pjeva zlo ne misli" jer je to dio nastave hrvatskog jezika - multimedijska kultura).

    Igrice - mlađi rijetko, on više voli glupave filmiće, a stariji se ponekad preko skype-a poveže s ekipom i poigra minecraft na mreži. To dolazi u obzir tek nakon večere, pa nema puno vremena. Oni više vole povezati sintić s računalom i igraju se sa play synthesia i još nekim drugim programima (za editiranje glazbe), ni ne znam više čime jer ne pratim.

    Inače, da se vratim na topic - moj stariji je imao 4 godine kad je samostalno uz tatin nadzor instalirao prvu igricu na računalu (vidio od tate, imali smo neki demo koji je često trebalo nanovo pokrenuti) i silno nas je iznenadio. To mu je ostalo i danas. Kaže mu jučer brat da veliko računalo ne radi i nek mu stavi mrežni softver za printanje na laptop... napravio mu je to u roku keks! Da se razumijemo - ja pojma o tome nemam, a djeca žive u tom svijetu i to im je normalno.

    Ali trudili smo se da im računalo ne pojede svo slobodno vrijeme. U dobi od 4 godine mogao je stariji igrati 2x15 minuta (to je bio dio vježbanja slabovidnog oka), do škole max. pol sata u komadu. Još uvijek imamo kuhinjski timer koji je služio za to. Sad ne ograničavam, ali bratemili moja djeca imaju slobodan jedino utorak popodne, pa koliko stignu u tom jednom danu nakon učenja i zadaće - nek rade što god žele. Gledaju televiziju povremeno, ako su slobodni - jednu epizodu NCIS dnevno, ako i toliko.

    Televiziju su u jasličkoj dobi gledali uz nas, ali ima tu raznih cveba... Kad su se navukli na Toma i Jerryja (mm i ja smo u tome uživali, pa smo dali i klincima da gledaju cartoon network), počeli su se mlatiti ko sivonje, pa je Tom & Jerry na brzinu protjeran iz naše kuće.

    OK crtići (isto ograničeno timerom na max pol sata dnevno) su u ono vrijeme bili: Teletubbies, Fifi i cvjetno društvo, Zvonko i Bob Graditelj

    To mi je ponekad bio spas u zimsko doba kad ne možeš s djecom van, ali trebalo je to dobro držati pod nadzorom. Osim ove epizode agresivnosti Toma i Jerryja, sjećam se da sam jednom kasnije špotala mlađeg sina kad se navukao na Bratz (bio bolestan, ležao doma, pa buljio u tv). Nije me se dojmilo. Ima tih programa za djecu svakakvih - od dobrih (tipa Dora istražuje) do svakovrsnog smeća.

    Nema tu ništ pametno za reći - treba nadzirati. Ništ drugo.

    Eto, sorry na offtopičarenju.

  13. #13
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    vec vidim da ce u buducnosti moja mala bit zadnja bez mob-a u razredu....
    Pa kad ju jedan dan zaboraviš, tj fulaš vrijeme kad trebaš doći pred nju, a ona u suzama čeka, predomislit ćeš se

    Doduše, nije škola nego trening, al kad ide mora imati mob.

  14. #14
    macaklinka? avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Krasno, Velebit
    Postovi
    84

    Početno

    Ja mislim da im ne treba potpuno zabraniti pristup tehnici, jer danas oni jezik tehnike savladavaju paralelno s govorom i to im daje jednu intuitivnost u ophođenju s elektronikom koju mi ne možemo imati a možda ni razumijeti.

    Mislim da im to ne treba uskratiti, i ok mi je da im se dozvoli eksperimentirati s tehnikom na isti način kao i s drugim svakodnevnim predmetima - jer oni najviše žele shvatiti kako to funkcionira.

    Ali sam protiv toga da bulje u crtiće na TVu i YouTubu ili u igrice na mobu ili kompu dok su tako mali (jaslička dob).
    Posljednje uređivanje od macaklinka? : 25.01.2015. at 15:37

  15. #15
    macaklinka? avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Krasno, Velebit
    Postovi
    84

    Početno

    Da li netko zna za neku stručnu literaturu kojom bih mogla potkrijepiti izbacivanje tv-a iz jaslica?

  16. #16
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa kad ju jedan dan zaboraviš, tj fulaš vrijeme kad trebaš doći pred nju, a ona u suzama čeka, predomislit ćeš se

    Doduše, nije škola nego trening, al kad ide mora imati mob.
    bome,imat ce pokaz i izvoli na bus....tako smo i ja i MM od 2gog osnovne (on za ici u skolu udaljenu 15km a ja busom na balet popodne,u skolu sam isla pjeske bila mi je blizu),eto bar jedne prednosti zivota u manjoj sredini...

  17. #17
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Budes vidjela

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja kad je prešla u vrtićku grupu je došla u sobu gdje je bio televizor. Nakon nekog vremena sam skužila da jedna od teta već ujutro ima upaljen TV. A kad sam ih našla i popodne pozalila sam joj se na to, a ona je rekla da im to treba za razbuđivanje. Reko moja kćer gotovo da ne gleda TV (u toj dobi je bilo tako ) a kamoli da se razbuđuje s TV-om. I slijedeći put pitam ja svoju kćer jel i danas bilo gledanja TV-a. Kaže ona meni ja nisam gledala TV nego sam crtala. Reko sama ? Ona kaže da, ali onda je i Matija dosao i crtao s mnom. Eto teta je to odlučila riješiti vrlo adekvatno
    A kako sam u to vrijeme trebala otići i kod ravnateljice za predbilježbu za sportsku grupu spomenula sam joj pretjerano gledanje TV-a. Nakon toga sam odslušala njenu jadikovku kako u podrumu ima par novih TV-a i ne usuđuje ih se dati u grupe bas zbog toga.

  19. #19
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    A ja...ja bih mogla knjigu napisati o TVu i crticima u vrticu...STRASNO sam ljuta zbog toga, a znam...nista ne poduzimam zato sto me je strah da ce mi dijete biti "obiljezeno". Pokusala sam suptilno tetama nabaciti koju u vezi crtica...i danas me zaobilaze u velikom krugu. Samo cu Vam reci ovo, da su tete na 1. roditeljskom "žicale" vec da im se snime novi crtici na CD, jer eto..djeca bas vole gledati to. MM i ja smo ostali na paaf! odmah jer kod nas je TV iskljucen uvijek a crtici dozirani. Moje dijete prva tri mjeseca u vrticu / krenuo u rujnu/ je bilo 2x po 20 min.vani. ZNAM jer ih gledam s prozora. Ocajna sam!!!!

  20. #20
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Kad slusam roditelje drugih vrticanera, sto rade i koliko u vrticu...moj samo gleda crtice . A najgore od svega_ niti nagodinu, to ne mogu promjeniti (traziti drugi vrtic), jer se v.dobiva po mjestu prebivalista....znaci ovaj nas kaci svakako.

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,508

    Početno

    Jel bi palila anonimna dojava ravnateljici i gradskom uredu kad vec neces javno?

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj macaklinka? prvotno napisa Vidi poruku
    Da li netko zna za neku stručnu literaturu kojom bih mogla potkrijepiti izbacivanje tv-a iz jaslica?
    Da.

    Chris Rowan (ona je radni terapeut specijaliziran za djecu s poremećajima komunikacije) godinama piše o negativnom utjecaju suvremenih tehnologija na razvoj djece.

    Evo na engleskom: http://www.huffingtonpost.com/cris-r...b_3343245.html

    Evo jednog teksta na hrvatskom koji je naše VR pripremalo za roditelje školske djece (sorry na netransparentnosti, kopiram iz prezentacije):

    n Koliko vremena naša djeca provedu dnevno pred ekranima?
    n Koliko od toga je posvećeno učenju, a koliko je zabava i gubljenje vremena?
    n Jeste li sigurni da to nema štetne posljedice?
    n DOKAZANO JE DA ŠTETNIH POSLJEDICA IPAK IMA...
    n Izloženost tehnologiji je svakodnevna pojava
    n Lako se može dogoditi da to i ne primijetimo
    n Treba razmisliti o mogućim posljedicama
    n Svjetski stručnjaci su to već učinili – istražili i utvrdili posljedice pretjeranog izlaganja “ekranima”, pogotovo u najranijoj dobi
    n Cris Rowan – kanadski pedijatrijski radni teraput
    n Bavi se utjecajem tehnologije na ponašanje djece, njihovu sposobnost učenja i razvoj općenito
    n Obavila je opsežno istraživanje o negativnim posljedicama pretjerane izloženosti tehnologiji u ranoj dobi
    n CHRIS ROWAN: http://www.docstoc.com/docs/11547491...y---Cris-Rowan
    n Djeca i mladi koriste se tehnologijom 4-5 puta više od preporučene količine, s ozbiljnim i po život opasnim posljedicama
    n Mobilni uređaji (mobilni telefoni, tableti, elektroničke igrice) dramatično su povećali dostupnost i uporabu tehnologije, pogotovo u vrlo male djece, dobi do 3 godine

    n Fundacija Kaiser 2010, Active Healthy Kids Kanada 2012
    n Američka akademija za pedijatriju i Kanadsko pedijatrijsko društvo tvrde da djeca u dobi do 2 godine ne bi smjela biti izložena nikakvoj informatičkoj tehnologiji
    n od 3 do 5 godina trebala bi se ograničiti na ukupno najviše jedan sat dnevno
    n a od 6 do 18 godina na ukupno najviše 2 sata dnevno


    n Izvor: AAP 2001/13, CPS 2010
    n Cris Rowan poziva roditelje, nastavnike i vlade da zabrane uporabu svih mobilnih uređaja djeci mlađoj od 12 godina
    n Više detalja o istraživanju dostupno je na www.zonein.ca , gdje se nalazi Zone'in-ova tablica s činjenicama u vezi sa spomenutim istraživanjima
    n Slijedi 10 razloga za tu zabranu temeljenih na istraživanjima
    n Utjecaj na razvoj mozga
    n Kašnjenje u razvoju
    n Epidemijska pretilost
    n Nedostatak sna
    n Duševne bolesti
    n Agresija
    n Digitalna demencija
    n Ovisnosti
    n Emisija zračenja
    n Neodrživost dosadašnjeg pristupa
    n Od rođenja pa sve do druge godine djetetov se mozak trostruko poveća i tako nastavi funkcionirati u stanju brza razvoja do 21. godine
    n Rani razvoj mozga određuju podražaji iz okoline ili pak njihov izostanak
    n Stimulacija mozga u razvoju koju je prouzrokovala pretjerana izloženost tehnologiji ima negativan utjecaj na izvršnu funkciju te uzrokom deficita pažnje, kašnjenjem kognitivnoga razvoja, otežanim učenjem, povećanim impulzivnošću te smanjenom mogućnošću samoregulacije, čega su primjer tantrumi
    n Pretjeranu stimulaciju mozga izazivaju:
    n mobilni telefoni
    n Internet
    n iPad
    n TV
    n Uporaba tehnologije ograničava pokret, što može rezultirati kašnjenjem u razvoju. Jedno od troje djece danas započinje svoje školovanje nedovoljno razvijeno za svoju dob, što negativno utječe na pismenost i uspješnost u obrazovanju
    n Kretanje pojačava koncentraciju i povećava mogućnost učenja
    n Uporaba tehnologije u djece mlađe od 12 godina štetna je za djetetov razvoj i učenje
    n TV i igranje videoigrica koreliraju s povećanom pretilošću
    n Djeca kojoj je doušteno imati mobilni uređaj u sobi imaju 30% veću incidenciju pretilosti
    n Jedno od četvero kanadske te jedno od troje američke djece pretilo je
    n 30% pretile djece razvit će dijabetes, a pretili pojedinci u većem su riziku od ranijega moždanog i srčanog udara, ozbiljno skraćuje životni vijek
    n poradi pretilosti, djeca 21. stoljeća mogla bi biti prva generacija u kojoj većina njih neće nadživjeti svoje roditelje
    n Izvori / istraživanja
    n Tremblay 2005; 2011
    n Feng 2011
    n Centar za kontrolu i prevenciju bolesti 2010
    n Prof. Andrew Prentice, BBC News 2002
    n 60% roditelja ne nadzire djecu tijekom korištenja tehnologije, a 75% je djece kojoj je korištenje tehnologije dopušteno u spavaćoj sobi
    n 75% djece u dobi između 9 i 10 godina pati od pomanjkanja sna do te mjere da im ono štetno utječe na zdravlje i ocjene

    n Izvori / istraživanja:
    n Fundacija Kaiser 2010
    n Boston College 2012
    n Pretjerana je uporaba tehnologije vjerojatan uzrok višim stopama raznih bolesti
    n dječje depresije
    n Anksioznost
    n Poremećaj privrženosti
    n Deficit pažnje
    n Bipolarni poremećaj
    n Psihoze
    n Raznih oblika problematičnoga dječjeg ponašanja
    n Jednom od šestero kanadske djece dijagnosticirana je duševna bolest, a mnoga zbog toga uzimaju opasne psihotropne lijekove
    n Izvori / istraživanja:
    n Sveučilište u Bristolu 2010, Mentzoni 2011, Shin 2011, Liberatore 2011, Robinson 2008)
    n Waddell 2007
    n Medijski sadržaj koji uključuje nasilje može uzrokovati dječju agresiju Mlađa su djeca više izložena povećoj incidenciji fizičkoga i seksualnoga nasilja u današnjim medijima.
    n Mnoge emisije/serije prikazuje eksplicitni seks, ubojstvo, silovanje, mučenje i sakaćenje
    n Amerika je kategorizirala medijsko nasilje kao javni zdravstveni rizik jer utječe na dječju agresiju

    n Izvori / istraživanja:
    n Anderson 2007
    n Huesmann 2007
    n Velika brzina medijskoga sadržaja može pridonijeti deficitu pažnje kao i umanjenoj koncentraciji i pamćenju poradi toga što se tako reduciraju neuronski tragovi do frontalnoga korteksa
    n Djeca koja ne mogu usmjeriti pažnju, ne mogu učiti

    n Izvori / istraživanja:
    n Christakis 2004
    n Small 2008
    n Kako roditelji pridaju sve više i više pažnje tehnologiji, udaljavaju se od svoje djece.
    n U nedostatku roditeljske privrženosti djeca prepuštena sebi mogu se povezati s uređajima, što može rezultirati ovisnošću
    n Jedno od 11-ero djece u dobi od 8 do 18 godina ovisno je o tehnologiji

    n Izvori / istraživanja:
    n Rowan 2010
    n Gentile 2009
    n U svibnju 2011. Svjetska je zdravstvena organizacija klasificirala mobilne telefone i druge bežične uređaje kao 2B-kategoriju rizika (moguće kancerogeno) zbog emisija zračenja
    n James McNamee iz Health Canada u listopadu 2011. izdao je upozorenje u kojem tvrdi: „Djeca su osjetljivija na različite agense od odraslih jer se njihovi mozgovi i imunosni sustavi još uvijek razvijaju, pa se stoga ne može reći da je rizik jednak za mlađu odraslu osobu i dijete“

    n Izvori / istraživanja: SZO 2011
    n Globe and Mail 2011
    n U prosincu 2013. doktor Anthony Miller iz Škole za javno zdravstvo Sveučilišta u Torontu preporučio je da, temeljem istraživanja, izloženost radiofrekvencijama bude reklasificirana kao 2A (vjerojatno kancerogeno), a ne 2B (moguće kancerogeno)
    n Američka akademija za pedijatriju zatražila je preispitivanje emisija EMF-zračenja tehničkih uređaja navodeći tri razloga u vezi s utjecajem na djecu

    n Izvori / istraživanja:
    n AAP 2013
    n Načini na koje su djeca odgojena i obrazovana u vezi s tehnologijom više nisu održivi
    n Djeca su naša budućnost, no nema budućnosti za djecu koja se pretjerano koriste tehnologijom
    n Timski je pristup potreban i hitan kako bi se smanjila upotreba tehnologije među djecom
    n Referencu potražite ispod slikokaza na www.zonein.ca pod „videos“ kako biste ovo podijelili s onima koji su zabrinuti zbog pretjerane uporabe tehnologije među djecom

    Izvor:
    CHRIS ROWAN: http://www.docstoc.com/docs/11547491...y---Cris-Rowan

  23. #23
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel bi palila anonimna dojava ravnateljici i gradskom uredu kad vec neces javno?
    Nemam pojma Čak sam razmišljala, kolega s kojim sam radila trenutno je (politički, jel ..) na mjestu pročelnika za kulturu i obrazovanje u Gradu. To je njegov "rajon" zar ne ??

  24. #24
    macaklinka? avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Krasno, Velebit
    Postovi
    84

    Početno

    Duma,

    Mene to isto brine. Mislila sam razgovarati s drugim roditeljima pa da nastupimo zajedno.

  25. #25
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Prijateljica je imala sličnu situaciju. Debeljuškasto dijete upisala je u sportsku grupu, bez TV-a, kako bi se možda motiviralo na više kretanja i aktivnosti uz djecu. A onda je neki roditelj vrtićku grupu dobronamjerno počastio spektakularnom plazmom pa su svi nekoliko dana bili hipnotizirani. Ona je razgovarala s roditeljima (rječita je) i onda svi s tetama - TV je vraćen roditelju.

  26. #26
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kod nas tv ima samo najstarija, odnosno predškolska grupa, i koliko sam primijetila upaljen je samo kad je popodnevno dežurstvo i ako je vani ružno vrijeme (inače su vani)

  27. #27
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ja u nasem vrticu nisam nikada nigdje vidjela televizor. Osim u holu gdje se vrte snimke djecjih aktivnosti.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    101

    Početno

    U mom kvartovskom vrtiću ima televizor, ali osobno nemam ništa protiv toga. Oni kolko znam imaju nekakav "program", odnosno, crtiće gledaju jednom tjedno, pola sata prije popodnevnog odmora, odnosno spavanja. Nekada imaju neke predstave u vrtiću koje se snimaju, pa onda to idući tjedan zajedno gledaju, što je meni čak i super. U konačnici, mislim da problem nije u televizoru, već u tome kako ga se koristi.

    Tako je i doma. Televizor nije loše imati i djeca ga nekad trebaju gledat. Čak i kompjuter (moji doma gledaju online crtiće, ali u uče neke korisne stvari - bitno je kontrolirati). Tehnologija je danas neizbježna i djeca moraju imat doticaj s istom. Danas - sutra se više ni u skladištu nećeš moć zaposlit bez poznavanja novih tehnologija. Takva je realnost.

    U konačnici i ja bih se pobunila na televizor koji je stalno upaljen u vrtiću. Protiv toga sam i doma. To nije normalno.

  29. #29
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    i jeste dosli do razgovora...

    ja sam totalni protivnik TV-a u vrticu...
    smatram da tamo TV nije mjesto...ima puno klinaca,svi bi se trebali medusobno druziti/igrati,imaju hrpu organiziranih aktivnosti preko dana (bar kod nas)i jednostavno nema mjesta gledanju u ekran...a ako se bas djetetu pozeli gledati moze slobodno kada dode kuci ,naravno do odredene mjere...

    mozda bi nekako razumjela.da su stavili u predskolsku grupu tv...ponavljam mozda...no u jaslickim definitivno nema kaj rditi televizor i preko toga nebi prosla...
    po tome ti mali kikaci i nista ne rade,druze se,igraju se vec bleje u tv...uzas

  30. #30
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Kod nas nije bilo tv-a ni u jaslicama, ni u vrticu. Slusaju pjesmice i plesu i to je to. Da vidim da su stavili tv, mislim da bi bilo belaja, a sigurna sam da bi i ostali roditelji digli buku. Nadam se da cete to uspjeti promijeniti. Mozda na nekom roditeljskom? Ako ne ide direktno s tetama, idite pedagogici, ravnateljici, pa na vise instance. Kod nas bi pedagogica prva pozvala tete na red da cuje da je i jednoj to palo na pamet.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 07.03.2015. at 13:47

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citam i ne vjerujem. Mislim da se tako nesto desi u Austriji, da bi zavrsilo isti dan u novinama.
    A u Zagrebu, u vrticu u nasem kvartu znam sa sigurnoscu da nema televizora.
    Meni je to jako neprimjereno.

  32. #32
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj ValaMala prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas nije bilo tv-a ni u jaslicama, ni u vrticu. Slusaju pjesmice i plesu i to je to. Da vidim da su stavili tv, mislim da bi bilo belaja, a sigurna sam da bi i ostali roditelji digli buku. Nadam se da cete to uspjeti promijeniti. Mozda na nekom roditeljskom? Ako ne ide direktno s tetama, idite pedagogici, ravnateljici, pa na vise instance. Kod nas bi pedagogica prva pozvala tete na red da cuje da je i jednoj to palo na pamet.

    A meni se čini da je puno "buke" u ovom upisu, u kojoj je očit apriori stav protiv, a bez argumenata...

    Pa evo ja pitam, baš me zanima: Roditelji imaju nešto protiv da djeca prilikom obrade neke teme npr životinje (domaće, divlje), voda (mora, rijeke, močvare- Tajne i zgode nestašne vode, Putovanje jedne kapljice), ozonski omotač, šuma, proljetno cvijeće i cvjetanje, zdravlje tijela, zdravlje zuba (Gric i Grec), promet (Crvenkapica u prometu) itditd da ne nabrajam do beskraja, gledaju t.-v?? Roditelji imaju nešto protiv da djeca pogledaju takve edukativne i korisne video materijale?? Zašto???

    Hoće li ti isto roditelji sutra u školi imati nešto protiv da se koristi tehnologija (što tv prijemnik i dvd player i jesu)?? Hoće li tvrditi da su kreda i ploča dovoljni??

    Zbunjena sam, vrlo, stavovima na ovoj temi, ako možete, vi koji ste protiv, evo, prosvijetlite me, argumentima prije svega...jer "bit će buke" i "belaja" i "tete će biti primljene na red" ne smatram primjerenom argumentacijom..
    Posljednje uređivanje od anin : 14.03.2015. at 19:25

  33. #33
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    anin, pričamo o jaslicama, ne školi, pa ni vrtiću
    to su dakle djeca do 3 godine
    stav je struke da djeca te dobi ne bi trebala uopće biti izložena ekranu
    što naravno da nije istina za 99,9% djece, svi su oni pred ekranom doma, kod bake i dide, susjeda..
    ali i dalje je van svake pameti da se jedna pedagoška institucija ogluši na tu preporuku

  34. #34
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    anin, u pravu si, imam apriori stav protiv toga da umjesto bezbrojnih pedagoskih i razvojno-poticajnih aktivnosti za koje su educirane, tete upale u jaslicama crtice. Ako ne razumijes argumente protiv takvog postupka, vjerojatno nisi procitala ovu temu.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 14.03.2015. at 20:38

  35. #35
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj anin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa evo ja pitam, baš me zanima: Roditelji imaju nešto protiv da djeca prilikom obrade neke teme npr životinje (domaće, divlje), voda (mora, rijeke, močvare- Tajne i zgode nestašne vode, Putovanje jedne kapljice), ozonski omotač, šuma, proljetno cvijeće i cvjetanje, zdravlje tijela, zdravlje zuba (Gric i Grec), promet (Crvenkapica u prometu) itditd da ne nabrajam do beskraja, gledaju t.-v?? Roditelji imaju nešto protiv da djeca pogledaju takve edukativne i korisne video materijale?? Zašto???
    da je to u ovakoj ulozi ne bi imala ništa protiv (jer moja ima 3,5g) ali ja sam X puta zatekla upaljenu RTL kockicu,dakle nije riječ o nikakvom tematskom edukativnom materijalu...

  36. #36
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    anin, pričamo o jaslicama, ne školi, pa ni vrtiću
    to su dakle djeca do 3 godine
    Ne, ne pričamo samo o djeci do 3...u postu koji sam ja citirala, forumašica je napisala "ni u jaslicamna ni u vrtiću!" i nadalje, kad je spominjala "buku" i "belaj", to se odnosilo i za jaslice i za vrtić, dakle i na djecu od 3 do 6-7 god.... a i vidim da se kroz cijelu temu provlači vrtić općenito..

  37. #37
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Evo, ja mislim da u vrtiću (ne u jaslicama) tv i dvd player su itekako korisni i poželjni, za korištenje određenih materijala, pedagoški opravdanih ( nikakva kockica i sl)..
    To smatram zato što su djeca po 10 sati u prostoru sa cijelom grupom, više manje svaki dan, i taj prostor je potrebno što više obogatiti na sve dostupne, a pedagoški opravdane načine.. I kada odgojitelji donesu pripremljene nove poticaje za taj dan (ovisi što je u planu, koja tema)kao što su izrađene društvene igre, slagalice, lutke, kada to daju djeci u ruke, pa na tome zajedno rade, kada ispričaju priču, kada proigraju igre koje su za taj dan planirali i kada djeca sama proigraju svoje igre koje su na to sva sama inicirala, još uvijek ostaje vremena u danu koje treba iskoristiti...
    Pa ako radimo promet, ako smo crtali slikali, izrađivali makete, znakove, vozila, ako smo išli i šetnju poštujući prometna pravila, ako znamo značenje nekih prometnih znakova, zebre, kako prijeći cestu, boje i značenje na semaforu, ako smo pjevali crveno-zeleno uz aplikacije. čitali slikovnice o tome itditd, ne vidim ni jedan argumentiurani i suvisli razlog za ne pogledati "Crvenkapicu u prometu", u kojoj se na zabavan i djeci promjeren način sve to naučeno ponavlja... Tko nije pogledao a ima predškolca, neka pogleda, velika preporuka..

    I Vala Mala, ja sam isto protiv tv-a u jaslicama, ali ne i protiv tv-a u vrtiću, i to sam argumentirala..
    A inače preporučam dogovor, suradnju i razmjenu argumentiranih mišljenja, te sam apriori protiv "buke", "belaja", "pozivanja na red" i svega što si gore napisala, a što ne ide u uspješnu suradnju roditelja i odgojitelja.
    Posljednje uređivanje od anin : 15.03.2015. at 09:25

  38. #38
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    "Dignuti buku" je izraz, Anin i njime sam podrazumijevala suprotnost od sutjeti i pognuti glavu. Nisam aludirala na srednjevjekovni linc, niti mi je to bilo na pameti, vec upravo na razgovor i to pocevsi od najnize stepenice (tete), pa na vise. Zao mi je sto nisi razumjela poantu posta. On se odnosio na ono sto je netko napisao da tete puste djeci crtice i tako cijele dane. Sumnjam da ce ovdje i jedna osoba imati ista protiv zanimljivih i edukativnih sadrzaja koje pedagozi mogu pokazivati djeci s vremena na vrijeme.

  39. #39
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    kod nas se vise gleda tv u jaslicama nego u vrticu.
    u jaslicama se gledaju crtici u svakojako doba dana , a u vrticu im tete stave pola sata crtic prije popodnevnog spavanja. ostalo vrijeme ni ne stignu, jer uvijek nesto rade, crtaju, uce, setaju ili su na dvoristu.............

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •