Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 221

Tema: psiholog za velike odbijače dohrane

  1. #51

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ako je spreman bar malo probati nešto novo, možda će s vremenom proširiti listu namirnica, ovo ne izgleda tak malo. Ja svakih par godina probam masline, ali još su mi bljak

    Kaj se tiče jabuka, bilo bi dobro da proba više vrsta. Moji doma imaju puno vrsta jabuka, i cure vole različite. Starija voli kiselije tipa granny smith, a mala slađe. Da starijoj ponudim deset vrsta jabuka, neke bi joj bile prefine, a neke odvratne.

  2. #52
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    moram reći da sam ja svojeg izborljivca natjerala da jede i sad nakon god mislim da sam dobro napravila.
    od druge do četvrte godine sužavao je jelovnik dok nismo ostali na točno određenim teksturama, bojama i okusima u koje sam ja pokušavala ugurati sve prehramb.skupine sve teže. Onda je pedica rekla da ako od voća i povrća jede samo škrobno: delišes, jabuke, banane, krumpir da će morati uzimati multivitamine i da će ga slati na pretrage. Uglavnom ja sam presjekla i uvela pravilo da mora probati. Griz ili dva i progutati. Ako mu nije fino ne mora jesti. Zabranila sam promatranje i analiziranje, pipkanje i šnjofanje. Sam je morao zalogaj u usta i progutati. Sve na što nije doslovno povratio ponudila sam mu opet za par dana. Nekad uz nagrade, nekad kazne, ali ključna taktika je bila blitzkrieg. Ne dozvoliti da se sve lampice u vezi s hranom upale.Beznajave što ćemo jesti. Samo na tanjur mikrozalogaj i izvoli brojim do tri, u pripremi čaša vode, kruh, sve što treba da ublaži aftertaste.
    mikrokoracima došli smo do toga da je naučio da njegove brije nisu tako jako važne i da se daju zaobići. Vrhunac sreće je bio kad je otkrio da dlakava i pikava malina s puno koštica ima super okus, skakao je od sreće kao da je pobijedio na olimpijadi. i je sam sebe.
    recentna pobjeda je da je u školi počeo jesti voćnu užinu: neoguljenu jabuku za sad, kad dođemo do toga sam oguli bananu slavimo.
    Neke stvari su se i nama potvrdile na testiranjima, intolerancija na salicilate i očito djeca osjećaju što im smeta. Bogu hvala i to je iza nas. Jede i visoku kategoriju tipa cimet i ništa.
    Bavljenje intenzivnim sportom na otvorenom je dosta pomoglo kod svih njegovih preosjetljivosti.
    Tako da kod nas pali nježno i kreativno, ali ipak navikavanje i navikavanje postupno i informirano, ali odlučno

  3. #53

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To je jos malo dijete i nema govora o poremecaju.
    u vasem slucaju bi smanjivanje broja podoja vjerojatno pomoglo da pokusa jesti vise dohranu ( tj. normalnu hranu).

    ma da jasno mi je da je još mala što se tiče poremećaja, ali kako joj objasniti da je sisala ima 15-20 min i da sad sljedeće što treba jesti je druga hrana, a ne sisa....a kad ja kažem nema sike i pokušam se dignuti i otići to je drama .... (neće biti druge nema mi sjedanja nigdje cijeli dan )

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Blekonja prvotno napisa Vidi poruku
    ma da jasno mi je da je još mala što se tiče poremećaja, ali kako joj objasniti da je sisala ima 15-20 min i da sad sljedeće što treba jesti je druga hrana, a ne sisa....a kad ja kažem nema sike i pokušam se dignuti i otići to je drama .... (neće biti druge nema mi sjedanja nigdje cijeli dan )
    Tu nije problem u dojenju nego u postavljanju granica. Dijete od 16 mj nije vise novorodence da mora dojiti non stop, a ti imas pravo reci " ne" da ne zelis dojiti svaki put kad sjednes na stolac. Pozrebu za zabavom, paznjom i bliskosti moze se u toj dobi zadovoljiti i na drugi nacin. Probaj njezno preusmjeravati paznju sa dojenja na nesto drugo u vrijeme kad ne zelis dojiti.

  5. #55
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Ne slažem se. Najvjerovatnije jeste fora u tome sto puno doji i želudac joj je pun pa nece nista drugo, ali ako odbija iz nekog drugog razloga to ce ostati...

    Meni su svi govorili da ce projesti kad ne bude sise... Aha, kako da ne. Nista se nije promijenilo. Do dana današnjeg sisa je upisana kao jedino sto nije nikad odbio...

    Ja sam vise luda od hranjenja... Ja nemam problem sa izbirljivoscu, moj sin sve jede - odnosno bolje je reci ne jede. Na istu stvar po dva sata mu se diže želudac a onda kad mu uspijemo uvaliti zalogaj-dva desi se da pojede čitavu porciju... Kazem desi se, ali uglavnom ako odbija onda odbija...
    Najbolje prolaze sirovo voce i povrće, supe na mesnoj vodi i makaroni. Najvise odbija mlijeko i jaja. Ali svaki obrok vec vise od tri godine kod nas je borba...

  6. #56
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    ovo je opet priča kaj smo pričali lani(?) i kad sam rekla da moj svekar je imal samo par namirnica koje bi samo primirisao, ja sam klincu kuhala karfiol čovek samo da se ne povrača, a onda mi otiđemo živet dalje od njih i čovek koji 60 godina nije jel karfio veli ženi da mu to napravi, što će reć da je bit u glavi.

  7. #57
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    enela, nisam mislila da me zezaš. stavrno sam zahvalna kad me netko tješi jer sam okružena ljudima koji uglavnom žale dijete i nas roditelje i ponekad nas osuđuju.

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    enela, nisam mislila da me zezaš. stavrno sam zahvalna kad me netko tješi jer sam okružena ljudima koji uglavnom žale dijete i nas roditelje i ponekad nas osuđuju.
    Ma daj, ne obracaj paznju na to. Zaista nije drama. Jest - gnjavaza, ali nije drama. Daj pogledaj na youtubu filmice o ljudima koji se bave fitnesom pa ces vidjeti da jedu stalno isto, svojim izborom i nista im ne fali.
    Kao i coksa primjecujem da se stvari ipak krecu na bolje kako on ulazi u pubertet ( sad ce 13) , pocinje probati hranu koju godinama nije u usta stavio. Ne nesto puno ili cesto, ali pomaka ima.

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    mamitzi, kad se roditelj nađe u situaciji da više ne može sam izlaziti na kraj s djetetovim ponašanjem, najpametnije je potražiti pomoć.

    Evo našeg iskustva (nije isto jer nije u pitanju prehrana): moj sin je išao psihologu na razgovore i savjetovanja zbog samoozljeđivanja (grizao je ručne zglobove do krvi na dva mjesta) kod prof. Ane Čović, Suvag (na uputnicu), s tim da je već i ranije bio u istoj ustanovi na obradi i dijagnostici zbog drugih razloga, pa smo po inerciji prvo tamo pitali. Išao je na savjetovanje cca 6 mjeseci u dobi od nekih 8-9 godina (ne sjećam se da li je to bio 2. ili 3. razred) i stvar se riješila. Ja sam bila na razgovorima kod nje možda dvaput (i dobro mi je došlo), a on je išao koliko je trebalo (i njemu je dobro došlo).

    Suvagu to nije temeljna djelatnost, ali to je jedino što smo direktno iskusili, pa eto - možda informacija dobro dođe.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Imam i ja izbirljivca doma, ali kad čitam što vaši jedu, vidim da se nemam što žaliti. Ipak jede od svake vrste hrane ponešto, a to što se meni taj njegov meni čini jednoličnim, očito i nije toliki problem.
    Računam da će više jesti kad uđe u pubertet, jer trenutno jede kao vrabac. Natjeram ga da svaki dan pojede neko voće, bar da vitamina dobije. Dobrog je zdravlja, ali ima podočnjake, ponekad izgleda kao sova. Ali to vjerojatno nije od ishrane, nego od genetike, jer mu i tata ima podočnjake.

    Ali u zadnje vrijeme primijetila sam nešto drugo. Dakle, najveći problem s jelom je ujutro, doručak jede više od pola sata, i vidi se da mu baš teško ide (iako sam bira što će jesti). Ručak pojede, kako-tako, ovisi o meniju, ali onda ga navečer uhvati glad i želi jesti više (i onda bi jeo jaja, i tjesteninu, i svašta). Meni se to čini malo naopaki ritam, da li da pokušam utjecati da se to promijeni, ili mu je naprosto takav bioritam? Znam da nije baš zdravo puno jesti navečer, ali vrijedi li to i za djecu?

  11. #61
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mamitzi
    ne bud luda. ko te osudjuje? bas te briga sto neka tamo mara misli kako bi ti trebala hraniti svoje celjade.
    i onaj ko nije vidio ili iskusio nejedenje djeteta (na srecu ja samo sam vidjela kod necaka koji je po mom sudu bio gori od tvog sina), nema pojma o cemu govori. i ja sam se radila pametna i govorila sestri da mu servira tanjur za svaki obrok, ali da moze jesti samo sto je na stolu i da ce posustati, pa kad nije posustao ni treci dan, posustali su svi oko njega pa i ja.
    i to roditelju nije niti lako gledati, pogotovo ako ima drugo dijete koje nije tako izbirljivo, a bome ni zivjeti. ja sam te i sama pitala kako ti se svaki dan da pohati, a znam da nemas izbora. i rekla sam ti da bi ja prolupala, ne zato da ti kazem da to treba mijenjati, vec da ti pokazem da se suosjecam s tobom. no mozda to nije zvucalo tako.

    i OT nisam znala da tako mi kolac dobro kotira kod sina ti, ove godine vjerovala ili ne bacili smo pola, s obzirom na sve sto se dogadjalo ostala nepojedena kad se odlucim na novu zovem vas obavezno

  12. #62
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja dam kad trazi . Ne obracam paznju na ritam. Ujutro rijetko jede. Nije da ne nudim. Popije kakao ili sok od narance.
    nekad malo kruh ili palacinku. Ima placen obrok u skoli, ali cesto i pakiram dodatno , jer 2/3 ponudenog ne jede, pa onda gladuje i sizi kad mu secer padne.
    Posljednje uređivanje od sirius : 22.01.2015. at 09:55

  13. #63
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imam i ja izbirljivca doma, ali kad čitam što vaši jedu, vidim da se nemam što žaliti. Ipak jede od svake vrste hrane ponešto, a to što se meni taj njegov meni čini jednoličnim, očito i nije toliki problem.
    Računam da će više jesti kad uđe u pubertet, jer trenutno jede kao vrabac. Natjeram ga da svaki dan pojede neko voće, bar da vitamina dobije. Dobrog je zdravlja, ali ima podočnjake, ponekad izgleda kao sova. Ali to vjerojatno nije od ishrane, nego od genetike, jer mu i tata ima podočnjake.

    Ali u zadnje vrijeme primijetila sam nešto drugo. Dakle, najveći problem s jelom je ujutro, doručak jede više od pola sata, i vidi se da mu baš teško ide (iako sam bira što će jesti). Ručak pojede, kako-tako, ovisi o meniju, ali onda ga navečer uhvati glad i želi jesti više (i onda bi jeo jaja, i tjesteninu, i svašta). Meni se to čini malo naopaki ritam, da li da pokušam utjecati da se to promijeni, ili mu je naprosto takav bioritam? Znam da nije baš zdravo puno jesti navečer, ali vrijedi li to i za djecu?
    Ovo smo mi iskusili s mlađim sinom u vrijeme kad je izašao iz boravka (4. razred). Nije mogao jesti krutu hranu ujutro. Budući da imam takvo radno vrijeme da ga ne mogu kontrolirati, on je često odlazio u školu bez doručka, tj. popio bi samo mlijeko/kakao. Nije mu odgovarala kruta hrana. Dosjetila sam se jadu i počela miksati frape svako jutro, s dodatkom malo kakaa. To pije i danas skoro svako jutro radnim danom (i to na slamku), ali uz to pojede i pol peciva ili malo kruha s nekim namazom (obožava slane namaze - bakalar, zaseka, ajvar...). Alternativa frapeu je griz ili zobene pahuljice, tako da banana nije baš svaki dan. Vikendom normalno jede krutu hranu, ali vikendom ima vremena. Ne pada mu teško ako odspava sat vremena dulje. Stariji sin to ne jede jer mu ne paše mlijeko, on pije čaj s medom i jede sendvič s integralnim kruhom i sirom ili slanim namazom.

    Kuhani večernji obrok je i danas u igri kod nas gotovo svaki dan (u 19 h, ako nema drugih obveza). Budući da nam je to jedini zajednički obrok, ne smeta me, samo gledam da nije prekasno.

  14. #64
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imam i ja izbirljivca doma, ali kad čitam što vaši jedu, vidim da se nemam što žaliti. Ipak jede od svake vrste hrane ponešto, a to što se meni taj njegov meni čini jednoličnim, očito i nije toliki problem.
    Računam da će više jesti kad uđe u pubertet, jer trenutno jede kao vrabac. Natjeram ga da svaki dan pojede neko voće, bar da vitamina dobije. Dobrog je zdravlja, ali ima podočnjake, ponekad izgleda kao sova. Ali to vjerojatno nije od ishrane, nego od genetike, jer mu i tata ima podočnjake.

    Ali u zadnje vrijeme primijetila sam nešto drugo. Dakle, najveći problem s jelom je ujutro, doručak jede više od pola sata, i vidi se da mu baš teško ide (iako sam bira što će jesti). Ručak pojede, kako-tako, ovisi o meniju, ali onda ga navečer uhvati glad i želi jesti više (i onda bi jeo jaja, i tjesteninu, i svašta). Meni se to čini malo naopaki ritam, da li da pokušam utjecati da se to promijeni, ili mu je naprosto takav bioritam? Znam da nije baš zdravo puno jesti navečer, ali vrijedi li to i za djecu?
    Čuj Španjolci ti ne doručkuju baš nešto, a večeraju u 10 navečer, ono što bi mi pojeli za ručak. Tako da te priče o tome jel zdravije jesto ujutro il navečer ne uzimam baš u obzir. Daj djetetu kajganu sa slaninom za večeru.

  15. #65
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    moja ćupi je isto u stanju ne jesti ništa do podne.
    onda ju krene za ručak koji pojede kao i ja i onda iza toga imam osjećaj da svaka dva sata nešto žvače...
    prestala sam se opterećivati samo pazim da ta večera nije baš pred spavanje i da nije nešto teško.

    sad kad je u boravku sigurna sam da joj je prvi obrok ručak, užina ovisi, kako kada (puno puta joj nije po volji) i onda je prvi obrok doma oko pola 6.
    i iza toga je u stanju još tražiti i tost i voće i slatko i svašta nešto.... a ide spavati u 9.

    sad smo promijenile pa je prvi obrok doma malo kasniji, oko pola sedam pa iza toga više ne traži...ako joj je baš volja, uzme voće.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo smo mi iskusili s mlađim sinom u vrijeme kad je izašao iz boravka (4. razred). Nije mogao jesti krutu hranu ujutro. Budući da imam takvo radno vrijeme da ga ne mogu kontrolirati, on je često odlazio u školu bez doručka, tj. popio bi samo mlijeko/kakao. Nije mu odgovarala kruta hrana. Dosjetila sam se jadu i počela miksati frape svako jutro, s dodatkom malo kakaa. To pije i danas skoro svako jutro radnim danom (i to na slamku), ali uz to pojede i pol peciva ili malo kruha s nekim namazom (obožava slane namaze - bakalar, zaseka, ajvar...). Alternativa frapeu je griz ili zobene pahuljice, tako da banana nije baš svaki dan. Vikendom normalno jede krutu hranu, ali vikendom ima vremena. Ne pada mu teško ako odspava sat vremena dulje. Stariji sin to ne jede jer mu ne paše mlijeko, on pije čaj s medom i jede sendvič s integralnim kruhom i sirom ili slanim namazom.

    Kuhani večernji obrok je i danas u igri kod nas gotovo svaki dan (u 19 h, ako nema drugih obveza). Budući da nam je to jedini zajednički obrok, ne smeta me, samo gledam da nije prekasno.
    Eh da, moj doručkuje svako jutro kakao s udrobljenim petit beurre keksima, i tako svaki dan otkako je vadio mandule, što znači, već šest godina A pazi sad ovo: ako smo negdje na putu, onda NEĆE jesti kekse s kakaom, jer njih jede samo iz svoje, točno određene zdjelice, kakvu ima doma :sheldon: Dakle, izvan kuće uredno doručkuje kruh s medom i čaj ili kakao, kako mu već dođe. I obje vrste hrane jednako sporo jede. On naprosto nije gladan ujutro.
    Meni je to nepojmljivo, ja ne funkcioniram ako ne pojedem nešto ujutro, šećer mi je tako nisko da nisam u stanju ni misliti ni raditi išta bez doručka. A navečer imam običaj jesti malo ili gotovo ništa, zato mi je skroz novo da mi dijete hoće jesti navečer, a ujutro slabo.
    Kuhala bih mu ja raznovrsnije za večeru, ali opet je tu problem izbirljivosti, jer malo toga hoće jesti. Zasad nam je na večernjem meniju ili omlet sa sirom, ili tjestenina s tunom, ili zapečeni kruh sa sirom i jajetom. To je u stanju pojesti u vrlo kratkom vremenu (za razliku od jutarnjeg razvlačenja za stolom).

  17. #67
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ovo je moja tema.
    Puno puta sam nabrajala što moje dijete jede. Moj zaključak je izbirljiv je, osjetljiv na mirise,... ali u konačnici jede na dnevnoj bazi dobre omjere svega. Naravno to zahtjeva velike planove što će se jesti i kad.

    Ako nekog tješi dok sam bila mala nije mi valjalo ništa i dan danas se sjećam koliko mi je hrana smrdjela i/ili neprimamljivo izgledala, pa sam ipak već u OŠ počela jesti pomalo sve, a od neke 16 godine jedem svo voće, povrće,... apsolutno sve.

    Moje pitanje je:
    - što s školskim izletima, kad se negdje jede?
    - što s nekim višednevnim školama u prirodi? Kako prehraniti takvo dijete?

  18. #68
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    To ti je forumska komunikacija.
    mamitzi, ja sam ono "prijateljice" shvatila kao ironiju. Sve ok.
    Ovo s jelom navecer je i nama problem. Ujutro ne bi nista, a navecer u 9 moze i spek fileke :D

  19. #69
    ninik avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    986

    Početno

    a što se tiče izbirljivosti, ona jede sve, svi ju hvale kako hoće svašta i kako dobro jede.
    ali recimo doručak je problem, kud ga ne voli, nije joj do jela ujutro uopće, tu joj nemaš kaj osim špeka dati da jede...

    namaze ne jede gotovo nikakve, tu i tamo ABC sir, od slatkih ništa, pekmez joj se gadi, mlijeko ne voli, pahuljice razne prođu jednom u mjesec dana, jaja ne voli baš pečena, tu i tamo ju primi pa pojede, kuhana skoro nikad...i onda fakat ispadne da mi se i ne isplati isprobavati s doručkom nego kad smo doma jednostavno ranije ručamo.

  20. #70
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Isto tako imamo "problem" kad ide u školu prije podne. Njemu ne odgovara jesti prije 10, pa ide u školu gotovo gladan (ponekad uspije pojesti komad žemlje).
    U školskoj kuhinji mu rijetko što valja, pa mu pakiram barem pola žemlje da ne pregladni.
    Poslije podne je ok.
    Pojede doma doručak, u međuvremenu voće, pa ručak i tek tada ide u školu. To je ok.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Senzorna integracija može imati veze s hranjenjem, ali prvo je potrebno isključiti sve moguće organske uzroke (krvna slika, gastropregled..) i onda sumnje usmjeriti na senzoriku.
    Najbolje je otići logopedu koji je završio edukaciju iz senzorike i koji će raditi na desenzitizaciji usta i provoditi trening hranjenja (ako se pokaže da je uzrok senzorika). S tim da moram napomenuti da je trening hranjenja često jako krupan zalogaj i za terapeuta i dijete i roditelja. Roditelj bi trebao imati konjske živce i egzaktno se držati uputa, a to je jako težak posao.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Inače, moj mlađi sin sigurno već godinu dana nije pojeo niti jedan jedini zalogaj voća. Mi svi jedemo voće, nudimo mu, ali nema šanse da prihvati. Vidi se na njemu da mu se gadi. I stariji je imao jedno vrijeme fazu kad mu se gadilo voće, ali to nije dugo trajalo. Mlađi je baš otegao s tom, nadam se, fazom. Tješi me da voli i jede povrće na sve moguće načine.

  23. #73
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je moja tema.
    Puno puta sam nabrajala što moje dijete jede. Moj zaključak je izbirljiv je, osjetljiv na mirise,... ali u konačnici jede na dnevnoj bazi dobre omjere svega. Naravno to zahtjeva velike planove što će se jesti i kad.

    Ako nekog tješi dok sam bila mala nije mi valjalo ništa i dan danas se sjećam koliko mi je hrana smrdjela i/ili neprimamljivo izgledala, pa sam ipak već u OŠ počela jesti pomalo sve, a od neke 16 godine jedem svo voće, povrće,... apsolutno sve.

    Moje pitanje je:
    - što s školskim izletima, kad se negdje jede?
    - što s nekim višednevnim školama u prirodi? Kako prehraniti takvo dijete?
    Pitaj dijete što bi on želio nositi na školski izlet, pa mu pripremi. Nek nosi "za svaki slučaj", iako na tim izletima obično bude hrana koju djeca vole. U našoj školi često se ide na izlete gdje nije organizirana hrana (to je za drugu temu - imam dojam da im se ne da voditi djecu u restorane) ali to je možda dobra stvar u cijeloj priči.

    Moji dečki obavezno za izlet traže pohano pileće bijelo meso. Budući da to ne jedu prečesto, uvijek im udovoljim jer sam sigurna da će to pojesti. Uz to prigradnje po želji - stariji mini rajčice i debele crvene paprike narezane, mlađi crne masline. Stariji ne bi ponio nikakvo voće osim banane, a mlađi nosi jabuke, mandarine, što god se sezonsko zatekne (čak i jagode u tvrdoj kućici). Obavezno nose vodu, eventualno neko manje pakiranje ledenog čaja.

    Škola u prirodi - u Novom Vinodolskom možeš tražiti posebnu prehranu (u dogovoru s učiteljicom) i izlaze u susret. Moji dečki imaju u razredu djecu s alergijama, djeccu s posebnom prehranom zbog visokih masnoća... susjeda ima dijabetes - svi su išli na terensku. S druge strane, ako ti dijete nema alergija nego samo ne voli neke stvari, možda mu baš terenska bude "klik" kad će u grupi ipak probati nešto što doma ne bi...

    Moj E. nema nikakve papire o prehrambenim alergijama ali ne jede nutelu, jede rijetko koji suhomesnati proizvod (trajni ili polutrajni) ali taj je sam za sebe s kuharicama u N.Vinodolskom dogovarao što bi jeo (to radi i u školi na mliječnom obroku - ako je nutela, užica prazan kruh, pa dobije kruh s nečim što jede)... I još prodaje priče o zdravoj hrani! Cirkus! Na Sljemenu nije bio (razbolio se) ali i tamo bi im sigurno solio pamet... Mamino dijete!

  24. #74
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    anemona, što se tiče izleta svih vrsta rješenje je kruh ili pecivo - to pojede bez probema. roditelji su se jedne godine bunili što djeca dobiju pohanac na nekom seoskom imanju, ja sam valjda jedina bila zadovoljna.
    škola u prirodi je bila problematična, spakovali smo suhe kekse i na pitanja o hreni u anketi odgovorili? "ne nije alegičan na ništa" i "da, izbirljiv je (to učiteljica zna od prvog dana boravka) i dajte mu suhog kruha ako ne želi obrok".
    mislim, izleti su predragocjeni da bi ih preskočio zbog nejela.
    u školskoj kuhinji je drugoj djeci gadio hranu, uglavnom bi mu bilo strašno kad bi se jeo sir ili salama na kruhu (jer mu to jako smrdi), pa bi govorio: "kako možete to jesti? povratiti ću i sl.".

  25. #75

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    u školskoj kuhinji je drugoj djeci gadio hranu, uglavnom bi mu bilo strašno kad bi se jeo sir ili salama na kruhu (jer mu to jako smrdi), pa bi govorio: "kako možete to jesti? povratiti ću i sl.".
    Uh, ja sam po tom pitanju jako stroga i ne dozvoljavam komentare na tuđu hranu. Ne mora jesti ono što i ja, ako neće, ali ne smije ni raditi gadljive face (a pokušavao je, nije da nije ).
    Mene je svojedobno užasno smetalo kad su mi to radila djeca u školi, pa sad ne dozvoljavam svojem djetetu da to radi drugima.
    Isto kao što ne dozvoljavam ni komentar "fuj" na hranu.

  26. #76
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Eh da, moj doručkuje svako jutro kakao s udrobljenim petit beurre keksima, i tako svaki dan otkako je vadio mandule, što znači, već šest godina A pazi sad ovo: ako smo negdje na putu, onda NEĆE jesti kekse s kakaom, jer njih jede samo iz svoje, točno određene zdjelice, kakvu ima doma :sheldon: Dakle, izvan kuće uredno doručkuje kruh s medom i čaj ili kakao, kako mu već dođe. I obje vrste hrane jednako sporo jede. On naprosto nije gladan ujutro.
    ako maknes mandule koje ja jos uvijek imam, opisala si mene. i dan danas kad sam u nekoj jandoj fazi, bolesnoj i sl. pojedem kakao i petit.

  27. #77
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane, ako ti dijete nema alergija nego samo ne voli neke stvari, možda mu baš terenska bude "klik" kad će u grupi ipak probati nešto što doma ne bi...
    U taj "klik" ne vjerujem. Godinu dana u maloj školi, cijela grupa je jela, on je možda 3 puta nešto kušao.
    Na izletu, on ne kuša ništa ni od svojeg.
    Odnosno prošli put je pojeo komadić žemlje.
    Na rođendanima ako je nešto što on voli tamani nemilice, ako je nešto njemu čudno ne kuša.
    Kušao je npr. dječji šampanjac na prošlom rođendanu, što sam se iznenadila, jer voli samo vodu. Naravno, ne valja mu, ali mu je bilo fora probati.

    On nije dijete koje ne osjeća glad, on jede prilične količine, ali hrane koju voli.
    Nije opcija da bude 3 - 4 dana negdje na kruhu i vodi.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    U taj "klik" ne vjerujem. Godinu dana u maloj školi, cijela grupa je jela, on je možda 3 puta nešto kušao.
    Na izletu, on ne kuša ništa ni od svojeg.
    Odnosno prošli put je pojeo komadić žemlje.
    Na rođendanima ako je nešto što on voli tamani nemilice, ako je nešto njemu čudno ne kuša.
    Kušao je npr. dječji šampanjac na prošlom rođendanu, što sam se iznenadila, jer voli samo vodu. Naravno, ne valja mu, ali mu je bilo fora probati.

    On nije dijete koje ne osjeća glad, on jede prilične količine, ali hrane koju voli.
    Nije opcija da bude 3 - 4 dana negdje na kruhu i vodi.
    Onda za terensku dogovori s učiteljicom što učiniti... Pitaj, učitelji često imaju iskustva s tim jer nije tvoje dijete jedini nejelac ili izbirljivac (ovdje se vidi da ih ima dosta).

    Za jednodnevne izlete spakiraj hranu u dogovoru s djetetom, za višednevne tipa Sljeme ili N.Vinodolski (ili kamo već vaša škola vodi djecu - možda Pionirac) nek unaprijed pošalje plan prehrane (mislim da se to mora koordinirati). Možda ti i pedijatar ili obiteljski liječnik može pomoći oko toga, ne znam. A u torbu - obavezno suhi keksi (to su svi klinci nosili, bar koliko ja znam) i slična hrana koja može stajati. Vjerujem da je tvom sinu dovoljno stalo ići na izlete da se i s njim može dogovoriti što i kako se može, a što se mora.

  29. #79
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, ja sam po tom pitanju jako stroga i ne dozvoljavam komentare na tuđu hranu. Ne mora jesti ono što i ja, ako neće, ali ne smije ni raditi gadljive face (a pokušavao je, nije da nije ).
    Mene je svojedobno užasno smetalo kad su mi to radila djeca u školi, pa sad ne dozvoljavam svojem djetetu da to radi drugima.
    Isto kao što ne dozvoljavam ni komentar "fuj" na hranu.
    Je i ja sam svojima zabranila da negativno komentiraju hranu, a pogotovo 'fuj'.
    Sjedili bi za stolom, bezvoljno žvakali i ponavljali: Fino Ukusno Jelo, Fino Ukusno Jelo, Fino Ukusno Jelo...

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je moja tema.
    Puno puta sam nabrajala što moje dijete jede. Moj zaključak je izbirljiv je, osjetljiv na mirise,... ali u konačnici jede na dnevnoj bazi dobre omjere svega. Naravno to zahtjeva velike planove što će se jesti i kad.

    Ako nekog tješi dok sam bila mala nije mi valjalo ništa i dan danas se sjećam koliko mi je hrana smrdjela i/ili neprimamljivo izgledala, pa sam ipak već u OŠ počela jesti pomalo sve, a od neke 16 godine jedem svo voće, povrće,... apsolutno sve.

    Moje pitanje je:
    - što s školskim izletima, kad se negdje jede?
    - što s nekim višednevnim školama u prirodi? Kako prehraniti takvo dijete?
    E to je upravo ono šte mene muči. Jer kod moje nije problem da ona ne jede to što se na izletu nudi, evo na prvom bili u ponudi pileći ražnjići koje inače pojede, pomfri i sladoled, koje obožava i od svega toga je pojela dva griza. Imala je u ruksakiću stvari koje jede, uzela dva griza, popila dva gutljaja vode. Cijeli dan. Došla doma, popila sokić iz ruksaka, digao joj kiselini i ispovračala se. Ona jedostavno ne jede gdje su velike grupe. U maloj školi i na početku prvog razreda nije htjela jest na odmoru, ali sad pojede par griza nečega što joj zapakiram. Nadam se da ćemo taj problem riješit do 4. razreda kad se ide u školu u prirodi.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    Je i ja sam svojima zabranila da negativno komentiraju hranu, a pogotovo 'fuj'.
    Sjedili bi za stolom, bezvoljno žvakali i ponavljali: Fino Ukusno Jelo, Fino Ukusno Jelo, Fino Ukusno Jelo...
    Ovako i moja isto

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    i ja isto ali to je palilo dok smo bili s njegovim starcima ( oni su stalno komentirali klopu) i posle sami, ali sad kad je dvoje veće djece a jedno malo to nikak ne hoda

  33. #83
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Jelena, čini mi se da nisi skužila da fino ukusno jelo znači - fuj

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Kad je isao u skolu u prirodi jeo je sto voli.
    Kuharice pripremaju najcesece najsigurniji djecji jelovnik sa krumpirom ,pohanim i bistrom juhom.
    Kad je isao 10 dana na pripreme sa klubom u Cesku spremila sam proteinske plocice i one napitke za bolesnike koje se prodaju u ljekarnama. Osim toga pojeo je ponesto od ponudenog , ali samo " sigurnu hranu" . Dorucak najcesece koji je izgledao najsigurnije. Vecinom je operirao po automatu sa grickalimama u hodniku.
    Ne uzrujavam se oko hrane, mozda mu klikne da proba nesto , ako vidi da se druga ekipa nije otrovala.
    U ovim godinama moj utjecaj je znacajno manji od ekipe.

  35. #85
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    OMG, Tanja, ovo sam ljeto našla sliku mene i sestre (ona 7., ja 3.r.OŠ) kako doma doručkujemo: svaka sa svojom 3 dl - šalicom kakaa, a pored svake naslagan neboder Petit Beurrea .
    Druga je varijanta bila hrpa udrobljenog kruha u kakao.

  36. #86

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    OMG, Tanja, ovo sam ljeto našla sliku mene i sestre (ona 7., ja 3.r.OŠ) kako doma doručkujemo: svaka sa svojom 3 dl - šalicom kakaa, a pored svake naslagan neboder Petit Beurrea .
    Druga je varijanta bila hrpa udrobljenog kruha u kakao.
    Onda ne trebam dodati da je ideju za takav doručak u našem domu dao MM kojem je to bilo omiljeno jelo u djetinjstvu, a i sad to nekad doručkuje, kad mu se jako žuri.

    Nekako smo naivno mislili da će i dijete, koje ujutro sporo jede, takav doručak brzo savladati. Moš mislit Scena na koju redovito dobivam alergiju je A. kako sjedi za stolom i zuri negdje u prazno, a ispred njega puna zdjelica petit beurrea u kakau, a sa žlice, naslonjene na zdjelicu, kap po kap kakaa polako curi na stolnjak.

  37. #87
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    He he he.... moja svekrva je i dan danas ovisnik o tim keksima.

    MM je uznapredovao - on doručkuje integralni kruh, putar i džem i tako već skoro pol stoljeća.

  38. #88
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    molila bih vas za pomoć - znate li u zg psihologa koji se bavi s problematičnim nejedačima?
    već deset godina, otkad smo počeli s dohranom, filip nas izluđuje. jede samo nekoliko namirnica, neku hranu ne može vidjeti ili nanjušiti (odlazi na dvorište dok mi jedemo), ako ga silimo da jede naše obroke neće pod cjenu da ne jede ništa i sjedi za stolom i plače satima, ako je negdje gdje nema ništa za njega trpi glad (zna da ga glava i trbuh bole od gladi, ali ne posustaje).
    kad je bio star između 4 i 7 godina odlazili smo gastroeneterologici zbog problema s kakanjem, i u to vrijeme nije imao nikakvih zdravstvenih problema (nekakanje i nejelo bilo je samo psihičke naravi).
    voljela bih ga odvesti na neki pregled, ili u neku grupu koja se bori s takvim problemima, bilo gdje... jer se jako bojim da će mu se takav način prehrane uskoro osvetiti.
    inače je krupan desetogodišnjak (150cm, 36kg), bavi se nogometom, izvrstan je učenik, rijetko bolestan - sve prosječno i normalno, osim tog odbijanja većine namirnica.
    razmišljam da pokušam uzeti godišnji, poslati muža i kćer negdje daleko i s njim doma se zatvoriti dok ne vidim hoće li pojesti neko jelo koje mu nije fino (ovako u našem svakodnevnom životu ako ja ne dam npr. kruh (to mu je omiljeno jelo) uvijek može izići s psom i kupiti pecivo, ili negdje u sobi iskopati keks kad muž i ja odemo na posao) - samo se bojim da netko ne bi preživio.
    Ovo kad citam je kao da netko pise o meni kad sam bila dijete. Roditelji su me znali ostaviti za stolom satima, dok ne pojedem. Nista nije pomoglo. Imala sam par namirnica koje sam jela i to je to. Vjecno su sa mnom vodili rat oko toga i uglavnom gubili jer, ili sam jela ono sto sam htjela ili bi bila gladna cijeli dan. To se zapravo promijenilo tek kad sam upoznala svog muza
    Bio mu je malo cudan moj izbor hrane, ali, on je jeo svoje, a ja svoje. kako je on pravi gurman, cesto se na njegovom tanjuru naslo nesto sto sam bar htjela probati, bez da mi je on ikada nudio. I tako sam, kroz kojih godinu dana braka pocela jesti sve osim rajcica-jos ih sad prezirem vise od smrti
    Ne znam jesam li dala ikakav konkretan savijet, ali, u mom slucaju je taktika mog muza bila vise nego uspijesna

  39. #89
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    sjetila sam se priče mog direktora o početku njegovog braka. (navodno je bio ekstreman nejedač u obitelji sa puno djece i uvrijeme kad hrane nije bilo u izobilju).
    došla mu je mama u posjet i našla ga kako sjedi za stolom u kuhinji jer se nije smio maknuti dok ne pojede bar nešto od ručka koji mu je žene skuhala.
    što mislite kolike godine ga je zezala zbog toga?

  40. #90
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    sjetila sam se priče mog direktora o početku njegovog braka. (navodno je bio ekstreman nejedač u obitelji sa puno djece i uvrijeme kad hrane nije bilo u izobilju).
    došla mu je mama u posjet i našla ga kako sjedi za stolom u kuhinji jer se nije smio maknuti dok ne pojede bar nešto od ručka koji mu je žene skuhala.
    što mislite kolike godine ga je zezala zbog toga?


    tema mi je super (znam da vama nije)
    i sada ću ubaciti totalno nepotrebni i bzvz komentar
    jer nemam za napisati ništa što bi vam pomoglo
    jedino mogu citirati jednu mamu, koja mi je to rekla prije puno, puno godina
    "teško je kada dijete ne želi jesti
    teško je kada ga moraš tjerati
    ali je još teže kada mu moraš braniti"

  41. #91
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    Jelena, čini mi se da nisi skužila da fino ukusno jelo znači - fuj
    je ali kad oni počnu 5 puta reč fuj,dotle se i drugima počne smračivati

    moji znaju i reć fuj-fino ukusno jelo

  42. #92
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Onda ne trebam dodati da je ideju za takav doručak u našem domu dao MM kojem je to bilo omiljeno jelo u djetinjstvu, a i sad to nekad doručkuje, kad mu se jako žuri.

    Nekako smo naivno mislili da će i dijete, koje ujutro sporo jede, takav doručak brzo savladati. Moš mislit Scena na koju redovito dobivam alergiju je A. kako sjedi za stolom i zuri negdje u prazno, a ispred njega puna zdjelica petit beurrea u kakau, a sa žlice, naslonjene na zdjelicu, kap po kap kakaa polako curi na stolnjak.
    Pa to je moja svakodnevica - velika ujutro jede cca 30 min. (što god da jede), a najdulje traje najomiljeniji doručak - sitne zobene pahuljice u 2 dl mlijeka ili kakaa.

    Mala pojede za 3,5 min.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    sjetila sam se priče mog direktora o početku njegovog braka. (navodno je bio ekstreman nejedač u obitelji sa puno djece i uvrijeme kad hrane nije bilo u izobilju).
    došla mu je mama u posjet i našla ga kako sjedi za stolom u kuhinji jer se nije smio maknuti dok ne pojede bar nešto od ručka koji mu je žene skuhala.
    što mislite kolike godine ga je zezala zbog toga?

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Sad sam vidjela ovu temu. Prilažem vam prevedni članak jednog liječnika o tom poremećaju prehrane iz američke klinike Kartini.

    Selective Eating in Children
    posted by Julie O'Toole on March 14, 2013 at 5:48pm

    Jako je malo govora o pedijatrijskom poremećaju prehrane koji nije opsežno istražen niti je pokriven u većini rasprava.

    Kao većina pedijatra malo sam znao o tome dok nisam pročitao Dr. Rachel Bryant - Waugh i dr Bryan LASK -a Poremećaji prehrane - Vodič za roditelje. (Eating Disorders: A Parents' Guide. To je poremećaj "normalne " prehrane , naziva " selektivno jedenje". Od tada sam vidio mnogo takvih pacijenata.

    Moje iskustvo je da je selektivno hranjenje potječe iz obitelji, a često se događa kod muškaraca. I dok to nije nikakva smrtonosna bolest, niti nužno u pratnji drugih psihičkih poteškoća, ipak ovaj poremećaj uzrokuje puno roditeljske muke i samim time teško djetinjstvo.

    Ok. Dakle, što je selektivno hranjenje? SE je stanje prisutno još od najranijeg djetinjstva u kojem dijete jede hranu u vrlo uskom rasponu i odbija sve druge, a opet uglavnom raste normalno.
    Takvoj djeci ne vrijede uvjeravanja ni mito, kazne, pokloni, niti da ih se ostavi na stolu " dok ne završe svoju hranu". Roditelji selektivnih jedača redovito izvješćuju da su pokušali sve te stvari pa još i više, ali bez uspjeha. Ova djeca bi doslovno radije umrla od gladi nego jela hranu izvan njihovog raspona.

    A što je raspon! Obično su njihove omiljene namirnice takve da se roditelji mogu samo osjećati loše nudeći ih : flips, čips, čokoladni sirup u određenoj vrsti mlijeka, glatke namirnice (hidrogenirani) maslac od kikirikija, piletina Nuggets iz McDonald' samo, bijeli kruh posebno anti - hranjivog tipa ... uglavnom škrob, šećer i masti.

    Rijetko će takvo dijete jesti bilo koji kruh ili bilo koji kikiriki maslac - ne, ona mora biti određene marke (okusa, izgleda koji njima odgovara) i ne mogu se mijenjati ili poboljšati na bilo koji način.
    Možete li zamisliti koliko je frustrirajuće to za roditelje? A pedijatar uglavnom kaže da je dijete normalno i da će rasti.

    Pa ... . normalno, da. Rastu i od te hrane, to je istina.
    Onima koji selektivno jedu dosadi jedna određena namirnica pa pronađu nove nadomjeske.
    I obično u odrasloj dobi jedu u vrlo uskom rasponu. I tako postanu muškarci (ili rjeđe žene), da jedu samo "bijele stvari, obične i neuljepšane"
    Ne zeleno povrće, samo kukuruz, bez voća, itd, a oni funkcioniraju savršeno dobro.
    Warren Buffet je poznata osoba koja selektivno jede, a on je više nego uspješan.

    Samo Bog zna zašto su ta djeca u mogućnosti da rastu tako dobro i postanu tako pametni na flipsu, čokoladnom mlijeku i piletini nuggets.

    Pod uvjetom da nisu isfrustrirana zbog njihovih prehrambenih navika ta djeca nemaju loše ponašanje, oni su dobra djeca, možda malo imaju neofobiju (strah od promjene i novih stvari), ali u cijelosti ta djeca definitivno nisu psihički bolesni.

    No, roditelji su u pravoj nevolji. Oni se osjećaju loše ako ne mogu hraniti djecu. Majke su posebno na udaru dobronamjernih savjeta: "oduzmite mu iPad dok se jede jer je to problem", ili "Samo neka sjedi za stolom, jesti će kad bude dovoljno gladan ".

    Ali ne.. ona / on ne će. Apsolutno ne.
    I to nije neuspjeh roditeljstva, niti je to zbog neke nebrige.
    Dakle, jedna od prvih stvari koje činim kao liječnik kada uočim kod te djece uglavnom normalan rast je da pohvalim roditelje jer su dobro vodili brigu o svom djetetu.

    Onima koji i dalje vjeruju da se takvu djecu može natjerati na drugu hranu moram objasniti na ovaj način: „Što bi vi da vas netko uvjerava da morate jesti pseći izmet?“

    Razumijete što mislim? Vjerojatno, da ste bili prisiljeni morali bi povraćati - upravo ono što mnoga od te djece učine kada forsiramo s hranom izvan njihovog dometa.

    Koliko je vjerojatno da ćete se predomisliti o ovoj poslastici, bez obzira na to što drugi misle i što su vam rekli da je to zdrava.

    Smilujte se djetetu čiji mozak odbacuje ono što mi smatramo da je normalna hrana.

    Ako to dijete raste normalno, mi trebamo biti opušteni. Ne dopustite ovim roditeljima osjećaj neuspjeha, podržite ih na njihovom dobrom putu podizanja djeteta koje uglavnom dobro raste, i neka se njihova djeca suoče sa stvarnim zadacima djetinjstva: zabavom, učenjem novih stvari, sklapajući prijateljstva i prolaženjem svog mjesta u svijetu.

  45. #95
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Evo nas još uvijek na ovoj temi.
    Zaključila sam definitivno da Noa ima Selective eating disorder. Ovaj post od nerali je odličan, točno opisuje poremećaj i što raditi a što ne.
    Vjerujem da je to sve povezano s senzornom problematikom, jer on ima i usporeni razvoj govora. Logopedica nam je isto rekla da vjeruje da je sve to kod njega povezano.
    Inače je psihički potpuno zdravo dijete.
    E sad, naš je problem, osim što Noa jede ekstremno malo namirnica i taj što on jako nizak, tj. ne razvija se normalno, od 1,5 g je ispod 5 percenti na krivulji rasta i težine. Bili smo na obradi kod endokrinologa, oni nisu našli ništa (hormon rasta je ok) što bi objasnilo tako niski rast a ja sam uvjerena da je to zbog prehrane.
    Pa mene brine ovaj dio teksta: "Ako to dijete raste normalno, mi trebamo biti opušteni."

    Što da radim? Ima li tko kakav savjet?

  46. #96
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mozda da posjetite nutricionista i gastroenterologa. Oni bi mogli napraviti jelovnik koji pokriva sve djetetove potrebe. Da li tvoje dijete je samo jako izbirljivo ili i kolicinski izrazito malo jede? Ako je oboje u pitanju, zlatno pravilo je da u tu malu kolicinu hrane stavis sve potrebno. Postoje i dodaci prehrani poput maltodekstrina za ispodprosjecno mrsavu djecu. Takodjer imaju i razni shakeovi koji mogu zamijeniti jedan obrok. Takve stvari daje specijalist i ide na recept.

  47. #97
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    kolko on zaprav ima godina, kila i visina??

    jelsi uvela možda ulja u prehranu, moj mali iako mu je bio pripisan maltodekstrin iako kao neutralnog okusa tu hranu nikad nije htio pojesti,shakeove zbog njegovih brojnih dijagnoza nisam nikad tražila ( ima tu svakaj unutra), moj s 5. 5 godina je doguro na 50 i sitno centilu a s 2-3 godine je bio ispod 3 centile, s time da on ima ogranićenja maxsimalnau namirnicama, ali je njegova nutricionistica zadovoljna s izborom hrane, u vrtiću večinom sve pojede, doma dosta.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    E sad, naš je problem, osim što Noa jede ekstremno malo namirnica i taj što on jako nizak, tj. ne razvija se normalno, od 1,5 g je ispod 5 percenti na krivulji rasta i težine. Bili smo na obradi kod endokrinologa, oni nisu našli ništa (hormon rasta je ok) što bi objasnilo tako niski rast a ja sam uvjerena da je to zbog prehrane.
    Pa mene brine ovaj dio teksta: "Ako to dijete raste normalno, mi trebamo biti opušteni."

    Što da radim? Ima li tko kakav savjet?
    Ja iskreno vjerujem da je visina određena genetski. Inače bi sva (iloi barem većina) izuzetno mršave djece bila niska, a nisu.

    U sinkovu razredu je dječak izuzetno niskog rasta, uopće ne mršav, ali izgleda kao da ima zastoj u rastu. S 9 godina izgleda kao prosječni 5-6 godišnjak. A nema, sve pretrage su uredne.

  49. #99
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Mamitzi, brzo ću, nemam sad vremena, ali imamo iskustvo s prof. Marom Vukadin iz Klaićeve, s time da sam ja imala bebu koja odbija dohranu...išli smo individualno na savjetovanja, razgovore, i objašnjavala je meni kako da se postavim a išli smo i na grupna hranjenja gdje bi svu takvu djecu okupili i onda bi u neobaveznom dtruženju ponudili hranu koju bi djeca po svojoj volji probavala ili ne, ništa nije bilo obavezno, to oni zovu piknikom..i preporučili su mi literaturu autorice Ellen Satter, kupila sam 2 knjige preko Amazona i knjige su me naučile puno toga ne samo o hranjenju već o odgoju općenito. Imaš i njezinu stranicu. Klaićeva radi po Ellen Satter.
    Ako te zanima nešto više, pitaj.

  50. #100
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    I, da, mislim da tvoj Filip sasvim dovoljno raznoliko jede...nemoj stvarati veći problem nego što je...u knjizi kažu da su djeca u jedenju "erratic", ne znam kako bih sad to prevela..ali ono, jedan dan se dave u nečemu, drugi dan im smrdi.

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •