Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 221

Tema: psiholog za velike odbijače dohrane

  1. #1
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno psiholog za velike odbijače dohrane

    molila bih vas za pomoć - znate li u zg psihologa koji se bavi s problematičnim nejedačima?
    već deset godina, otkad smo počeli s dohranom, filip nas izluđuje. jede samo nekoliko namirnica, neku hranu ne može vidjeti ili nanjušiti (odlazi na dvorište dok mi jedemo), ako ga silimo da jede naše obroke neće pod cjenu da ne jede ništa i sjedi za stolom i plače satima, ako je negdje gdje nema ništa za njega trpi glad (zna da ga glava i trbuh bole od gladi, ali ne posustaje).
    kad je bio star između 4 i 7 godina odlazili smo gastroeneterologici zbog problema s kakanjem, i u to vrijeme nije imao nikakvih zdravstvenih problema (nekakanje i nejelo bilo je samo psihičke naravi).
    voljela bih ga odvesti na neki pregled, ili u neku grupu koja se bori s takvim problemima, bilo gdje... jer se jako bojim da će mu se takav način prehrane uskoro osvetiti.
    inače je krupan desetogodišnjak (150cm, 36kg), bavi se nogometom, izvrstan je učenik, rijetko bolestan - sve prosječno i normalno, osim tog odbijanja većine namirnica.
    razmišljam da pokušam uzeti godišnji, poslati muža i kćer negdje daleko i s njim doma se zatvoriti dok ne vidim hoće li pojesti neko jelo koje mu nije fino (ovako u našem svakodnevnom životu ako ja ne dam npr. kruh (to mu je omiljeno jelo) uvijek može izići s psom i kupiti pecivo, ili negdje u sobi iskopati keks kad muž i ja odemo na posao) - samo se bojim da netko ne bi preživio.

  2. #2
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    pratim

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Dosla sam pratiti.
    Inace bila je ljetos zanimljiv dokumentarac na ovu temu, moram probati naci.
    Hrana ne bi trebala biti bojno polje i strah od odredene hrane kod neke djece je stvaran.
    M. ima skoro 13 godina i isti problem kao i vas.

  4. #4
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    osim što ga je komplicirano hraniti, koja je posljedica takvog njegovog ponašanja? zdravlje? krvna slika? da li se izgladnjuje ili bi se bez problema najeo onog što voli?

    na Rebru ima dječja endokrinologija, ima tamo i psiholog. Možeš se naručiti, čisto da vidiš što će ti oni reći...

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mamitzi, znam sve probleme.
    znas da je i moj necak bio slican. ali ne pratim. vec se tjeram napisati post, ne bi li se sjetila pitati sestru kako su oni uspjeli.
    jedan od prijedloga je da mozda zejedno kuhate. da mu das da sam isprobava namirnice i zacine.
    ne mislim da mu gurnes paradajz pod nos ili lubenicu (ako se dobro sjecam)
    o psiholozima nemam pojma.
    i jos da se mozda vratiti na gastro. jer ako mu se riga na paradjaz mozda ima nekog razloga.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ja sam digla ruke.
    ali doslovno. I odlucila sam mu servirati samo hranu koju jede.
    to zapravo nije i tako malo, i solidno je uravnotezeno ako se gleda zastupljenost makronutrijenata.
    Da, dosadno je i ogranicavajuce. Npr. on ne bi pojeo cijeli dan nista u gostima ako mu hrana nije pripremljena ncin kao i kod kuce. Niti bi u hotelu okusio nepoznatu hranu, radije bi bio gladan ili zivio na kruhu.
    Povrce ne jede nikakvo osim spinata na mlijeku i mahuna u sezoni sa mrvicama.
    Prije mjesec dana je poceo jesti banane nakon dobrih 6-7 godina.
    isto tako je nakon dugo vremena pojeo mrkvu kuhanu na pari.
    uglavnom, ne silim. I ne obracam paznju. Trudim se da je koliko toliko uravnotezeno i da je dovoljna kolicina jer je premrsav i na rubu anemije.

  7. #7
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Podsjetilo me na ovu temu:
    http://forum.roda.hr/threads/82673-S...der?highlight=

    Kako misliš da će mu se način prehrane osvetiti?

    Hrana ne bi trebala biti bojno polje i strah od odredene hrane kod neke djece je stvaran.
    S ovim se slažem.

  8. #8
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A da napravite test intolerancije na hranu? Mojoj kumi je test pokazao da u stvari ne podnosi vecinu namirnica koje ionako nije voljela jesti.Mozda organizam jednostavno zeli samo onu hranu koja mu odgovara.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    i s njim doma se zatvoriti dok ne vidim hoće li pojesti neko jelo koje mu nije fino - samo se bojim da netko ne bi preživio.
    neće pojesti, vodit ćeš ga na infuziju

    ja imam slični "problem", ali to ne bih nazvala problemom u normalnoj životnoj situaciji kad kombinacijom razne hrane možeš dobiti sve što ti je potrebno i možeš izbjeći hranu koja ti ne paše

    i mislim da prisiljavanje nekog da pojede ono kaj mu ne paše je jako okrutno
    Posljednje uređivanje od Sirius Black : 20.01.2015. at 19:15

  10. #10
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Mara Vukadin, psihologinja u Klaicevoj se bavi teskocama i poremecajima hranjenja.

  11. #11
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Zurila na engleski pa nisam napisala. Niu ludilu nemoj ostati s njim sama doma i povesti rat. Zavrsit ces ga i prije prve bitke.

  12. #12
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nemoj dijete tjerati da jede ono što ne voli!!

    Hrana je užitak, a ne muka. Oko hrane se ne vodi rat.

    Odrasla sam na 3-4 vrste hrane. Malo. pomalo, tijekom dvadesetih i tridesetih godina života proširila sam repertoar . No, nema ni najmanje šanse da pojedem išta što ne volim. Zašto bih?

    Ako hoće svaki dan isto, neka jede svaki dan isto. Jednu vrstu voća, jednu vrstu povrća ( sirovo ili kuhano, nebitno), neke ugljikohidrate, ako hoće meso, ako ne, sir ili jaje. Toliko je u životu važnije da je zadovoljan sa životom nego da jede ono što ti hoćeš-

    Svako jutro od kad pamtim jedem isto. Tost ( točno određenu vrstu), tilzit od vindije tanko rezan i nes sa kapljicom mlijeka. I NIKAD mi ne dojadi. Tako da posve razumijem djecu i odrasle koji jedu samo neka jela.

    Daj djetetu mira, neka jede što želi.

    Ja mojima svakome kuham ili spremam svoju hranu, jer znam kako je kad ti daju ono što ti nije fino, na što ti se želudac okreće, što ti smrdi...

  13. #13
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    Ja mojima svakome kuham ili spremam svoju hranu, jer znam kako je kad ti daju ono što ti nije fino, na što ti se želudac okreće, što ti smrdi...
    Svaka cast! Kako samo stignes? Ja kad dodjem doma u 18h i ceka me jos kuhanje, kucanski poslovi, djeca i muz, obicno skuham 1 jelo za 2 dana, za sve, nema sanse da kuham vise jela. Ok, jedino ako sam na godisnjem, vikendom ili dok sam bila na porodiljnom doma, onda sam vise kuhala.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 20.01.2015. at 22:09

  14. #14
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Potpis beti3, od a do ž.

    Hrana nije stvar oko koje ću ratovati. Pratim količinu kod ovog mršavog, kod punašnih ni to.

    Ja sam osoba kojoj hrana predstavlja emocionalni doživljaj, nema šanse da to priuštim svojoj djeci.

  15. #15
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    mamitzi, što ti sin jede?

    Ja ti samo mogu reći da suosjećam iako je moj još mali, ali sve me strah da to ne jedenje neće samo tako prerasti.
    Pisala sam na drugoj temi jučer http://forum.roda.hr/threads/82673-S...disorder/page4

    Kuhamo obavezno posebno za njega, ne mogu drugačije. Nema što nismo probali, pustiti ga pa kad ogladni će jesti (nikad više ), podmićivanja, ucjene, ignorirati neko vrijeme ali mene to jako muči što on jede toliko ne zdravo.
    Ne bi se ja uopće opterećivala da on hoće jesti meso, mlijeko, ribu, blitvu ali on jede većinom ugljikohidrate i ozbiljno me strah za njegovo zdravlje kao i tebe mamitzi.

    Gledala sam taj dokumentarac i to je bio prvi put da sam bila sretna koliko raznovrsno Noa jede ali nisam skužila da se radi o poremećaju i da bi on uopće mogao to imati.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Bfamily, meni je pomoglo opustiti se tek kad sam sam pocela proucavati fitness jelovnike i filmove o tome na youtubu.
    Zasto?
    Upravo zbog toga sto sam shvatila da ti ljudi imaju izuzetno ogranicen jelovnik vlastitim izborom , a ipak izbalansiran.
    Znaci , sto on jede od hrane ?
    Smjestiti cemo to u kategorije pa ti mozda bude lakse.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ja sam od onih koja ne kuha posebno za nekog ko ne želi jest nekaj, uvijek se nađe nekaj od onih drugih kaj taj netko hoće i želi pojesti.
    A pošto imam alergičare kuham za onoga koji ima najviše problema, a drugima dodam usput još dodataka koji se ne kuhaju ili minimalno kuhaju tipa jogurt, sir, tjesto, krumpir

    usput moja klinka ne želi ni pogledati kelj, blitvu jako voli, mali klinac jhako voli zeleno, jako često skuham mu kelj na lešo u listovima u zadnje vrijeme je i klinka počela malom to ćerupat
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.01.2015. at 11:10

  18. #18
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Kopiram sa one druge teme di sam pisala

    Njegova prehrana se sastoji od 5 kuhanih namirnica

    Riža (na bijelo)
    Palenta (bez ičeg)
    Krumpir prženi
    Tjestenina (isto bez ikakvog preljeva i sl)
    i Jaje (samo bijelo) - ovo je najzdravije što pojede

    Dukatino, kruh i maslac, čokolada, kroasan/krafna, rijetko kad banana i jabuka

    I to je to, ništa više on ne stavi usta

  19. #19
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i ja preporučujem Maru Vukadin iz Klaićeve
    Posljednje uređivanje od Lutonjica : 21.01.2015. at 11:27

  20. #20
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Ne radi se da on ne želi neku hranu, on ne želi većinu toga. Ono što mi jedemo njemu se gadi, izaziva povraćanje kad vidi na stolu...
    Mala mi je pravi gurman, obožava finu hranu, ali ništa od toga ne djeluje na njega. On će ili jesti ovih par narmirnica ili biti gladan danima

  21. #21
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Kopiram sa one druge teme di sam pisala

    Njegova prehrana se sastoji od 5 kuhanih namirnica

    Riža (na bijelo)
    Palenta (bez ičeg)
    Krumpir prženi
    Tjestenina (isto bez ikakvog preljeva i sl)
    i Jaje (samo bijelo) - ovo je najzdravije što pojede

    Dukatino, kruh i maslac, čokolada, kroasan/krafna, rijetko kad banana i jabuka

    I to je to, ništa više on ne stavi usta
    Eto , nije tako strasno.
    imas ugljikohidrate i proteine ( jaje , dukatino)
    probaj masnoce ubaciti u rizu i zgance, to se nece osjetiti na okusu.
    kakva je krvna slika? Obzirom da ne jede meso niti zumanjak?
    voce ipak jede , ali malo. Tu bi pomogao multivitamin.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi se da on ne želi neku hranu, on ne želi većinu toga. Ono što mi jedemo njemu se gadi, izaziva povraćanje kad vidi na stolu...
    Mala mi je pravi gurman, obožava finu hranu, ali ništa od toga ne djeluje na njega. On će ili jesti ovih par narmirnica ili biti gladan danima
    Ja te kuzim . On zapravo ima strah od hrane. To ne ide nikakvom silom.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Kod moje 7. godišnjakinje isti problem jede par vrsta hrane, ako neko jede nešto što ona ne voli i njoj smrdi, bježi iz prostorije, u Hotelu nam se desilo da je plačući izašla iz restorana za vrijeme doručka jer joj je bilo previše izbora i previše mirisa, a bilo je doista svega, čak i onog što ona inače jede. Od kad je krenula u školu situacija se malo popravila, više jede, ali i dalje samo ono što ona hoće. Mi smo k tome imali i zdravstvenih problema, non stop je bila bolesna dok nismo izvadili mandule, k tome i VUR, i bilo mi je bitno bildat imunitet. Isto tako je imala period kad je povraćala skoro svaki dan i više nema šanse da pojede hranu od koje si je ona zafiksirala da je povraćala. Tako više neće okusit mlijeko, od mliječnog jede samo voćne jogurte i tu i tamo šniticu sira. Naša sreća je što je ona po doktorima "pozitivno izbirljiva" jede bistru juhu skoro svaki dan, voće sve, zelje salatu, a odrasla je na pilećim nogicama (jedino meso koje je jela 5 godina) i sada na pohanim pilećim krilcima. Ali nama se javlja problem kad treba ić na izlet sa školom jer ona ne jede gdje jede puno djece jer joj se to gadi, sendviče ne jede, zadnji put je doslovce natašte se vratila s izleta u 3 popodne. Ali evo, od kad je izvadila mandule je zdrava, pa mi je bar s te strane ok.

  24. #24
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Stavim mu maslinovog ulja kad kuham rižu i palentu. Multivitamini mu dajem i imunoglukan jer je često bolestan.
    Krvna slika mu je ok, željezo mu je uvijek u granicama normale.
    Jedino što je jako sitan, a mislim da je to baš zbog prehrane.

  25. #25
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ajme cure suosjećam....i moji brljave s hranom mali voli jedno malena drugo al nam je izbor namirnica puno puno veći i uvijek se da nešto iskombinirat.
    Brien me što mali ne voli baš povrće. Voće sve al povrće, čim vidi zelenu boju uh.....jede od povrća jedino grah i nekad mahune.

  26. #26
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa Vidi poruku
    Stavim mu maslinovog ulja kad kuham rižu i palentu. Multivitamini mu dajem i imunoglukan jer je često bolestan.
    Krvna slika mu je ok, željezo mu je uvijek u granicama normale.
    Jedino što je jako sitan, a mislim da je to baš zbog prehrane.
    šta ne bi bilo dobro da staviš i maslaca kad radiš rižu? Moja kćer ne voli umake po riži (u trenutnoj fazi) al zato voli maslonovo pa dodat kiselo vrhnje i naribat sira preko.Možda nešto od tih dodataka koji nisu uobičajeni i ne padaju nam na pamet.

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    zakaj ne bi bili uobičajeni, ja svojima ponudim uvijek ulje za prek nećega, klinac većinom i uzme. Veći vole ak ima vrhnja, dobro oni smiju vrhnje, a vole i senf. Klinka si voli umakati u ulje, mast.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Da se i mi prijavimo, pet i pol godina, jako izbrljiv, glad je tu ali malo namirnica jede. Njegov je najveci problem sto je jako gadljiv ne samo na hranu nego na jos mnogo toga... trenutno mu se dize zeludac na koru kruha, pogotovo ako je malo tamnija, "zagorjela". Nezeli probati nove namirnice...
    tjesim se da je to kod nas genetski, ima nas hrpa izbrljivih u siroj obitelji, mene ukljuceno. Kao djete isto nisam nista jela, pomalo sam probala nove stvari, ali je trebalo puuuno mirisanja i malih pokusaja.
    Nudim mu stalno novo nebi li kod njega taj proces ubrzala, ali slabo napredujemo.
    Silom dobijemo samo povracanje, tako da smo to odavno izbacili

    mene bi zanimsla ta dr sto je preporucate, ako netko moze napisati svoje iskustvo odnosno proceduru. Voljela bi ga odvesti negdje zbog te njegove gadljivosti ( povraca kad vidi snijeg) ali smo mi daleko od zagreba tako da nebi bas bili u mogucnosti stalno dolaziti na terapiju i sl.

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Imaju li ti problemi veze s poteškoćama sa senzornom integracijom? Moja je isto jako slabo i ograničeno jela (meso, tijesto, krumpir) do polaganog dolaska puberteta, a sad od jeseni baš promjena. Jede i više i raznolikije. Inače ne podnosi ništa što ima koru, kožicu ili opnu: kora kruha, grah, leća, svo voće koje se ne guli.

  30. #30
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    šta ne bi bilo dobro da staviš i maslaca kad radiš rižu? Moja kćer ne voli umake po riži (u trenutnoj fazi) al zato voli maslonovo pa dodat kiselo vrhnje i naribat sira preko.Možda nešto od tih dodataka koji nisu uobičajeni i ne padaju nam na pamet.
    Maslac je jeo na kruh, jedno vrijeme je to bilo jedino što bi jeo, sad je prešao na margo a maslac ne želi ni pomirisati.
    Ako on vidi ili okusi ikakvu razliku, odbija jesti a to ne smijem dozvoliti jer me strah ne ne izbaci nešto od tih par namirnica koje jede.
    Jednom mu je baka napravila rižu s mrvicu vegete, riži su naravno bili malo žuti i ni pod razno ih nije htio kušati.
    On neće baš ništa novog da kuša, a i mi mu više toliko ni ne nudimo, znam da je to pogrešno ali što da vam kažem, imali smo grozne trenutke, bilo je vremena kad sam bila sretna jer je barem pojeo nekoliko smokića u cijeli dan, doduše onda je dojio pa je to olakšavalo cjelu situaciju

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    I meni se cini da je tu senzorna integracija u igri, alinemam pojma kako da mu pomognem, osim probati ga pomalo navikavati na novo

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Da se i ja javim. Moja 2,5 godisnjakinja jede svojevoljno samo:
    Tijesto bez umaka (iako u vrticu pojede i s pestom i paradajzom u tragovima...)
    Bijelu rizu (uspijevam prosvercati naribanu tikvicu)
    Bijelo od jajeta
    Kruh i sl.
    Meso samo ako je pohano, par zalogaja, ako i to
    Cokolino (jedino mlijeko koje hoce je u cokolinu)
    Jabuku ponekad
    Sirovu mrkvu
    Grozdjice
    Smiksano voce uz negodovanje ipak pojede.
    Pije samo vodu.

    Dojena je do 2g i tad je krvna slika bila dobra.

    Sram me ali ja joj svakih par dana smiksam povrce samo ili s mesom i kombinacijom mita/ucjene/prisile natjeram da pojede 10 zlica.

    Spremam se popricati s pedijatricom ali bas me zanima i vase misljenje. Strah me silnih ugljikohidrata i manjka vitamina Ona nije cesto bolesna, nije mrsava ni debela, stolica uredna. Ali dugorocno to ne moze biti dobro...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    ooooo kako znam kako vam je samo ja imam malu prd*lju od 16 mj. i moram ovo pratiti

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    ma eto i da vas ovdje pitam nešto što me muči već duuugo dugo vezano za njeno nejelo, ona i dalje sisa, ali to znači sisanje u pravom smislu riječi, znači 100 puta dnevno po 2-3-5 minuta, ne smijem sjesti na trosjed eto je tapa-tapa "mama sika, mama sika" i ne staje dok se ne prišteka

    jel razlog njenog odbijanja može biti upravo to što puno puta sisa i što joj se tako smanjuje potreba za drugom hranom, tj. napuni joj se želučić!

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    naravno

  36. #36
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Moze biti. I ja sam mislila da je to razlog, no s druge strane nisam htjela prestati dojiti jer je to bilo najhranjivije sto je dobivao.
    Dojenje nas nebrojeno puta spasilo kod viroza i temperatura od dehidracije, kada danima nista nebi htio staviti u ista.
    Nakon prestanka dojenja s pune 3 godine, naravno nista se nije promjenilo.

  37. #37
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Charlie, znam da nije neka utjeha ali barem ti jede to smiksano, jos i meso i razno povrce.....
    Jeli ti ikad jela vise namirnica od sad nabrojenih? Mislim, dali to sad trenutno strajka ili

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    moji moraju jesti sve, kao što sam i ja morala jesti sve.

    normalno da onog što baš ne vole ne moraju pojesti puno, ali moraju barem nešto.

    postigli smo to na način da sam im oduvijek trubila činjenicu da bi čovjek bio
    zdrav mora jesti sve, kao što je i meni mama trubila.

    negodovali su kad su bili jako mali, ali su morali sjediti za stolom dok ne bi barem malo pojeli.
    na taj su se način valjda navikli na svu hranu (dakle i na iznutrice, mekušce, svo povrće i sl.).
    od cca 3-ce godine više nema negodovanja. sto više vole - više pojedu, što manje - manje.

    super je što je i mm iz obitelji u kojoj se jede sve pa se djeca uopće ne susreću sa postojanjem mogućnosti
    da se nešto ne voli.
    i sa prijateljima oko mene i njihovom djecom je uglavnom tako.

  39. #39
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    moji moraju jesti sve, kao što sam i ja morala jesti sve.

    normalno da onog što baš ne vole ne moraju pojesti puno, ali moraju barem nešto.

    postigli smo to na način da sam im oduvijek trubila činjenicu da bi čovjek bio
    zdrav mora jesti sve, kao što je i meni mama trubila.

    negodovali su kad su bili jako mali, ali su morali sjediti za stolom dok ne bi barem malo pojeli.
    na taj su se način valjda navikli na svu hranu (dakle i na iznutrice, mekušce, svo povrće i sl.).
    od cca 3-ce godine više nema negodovanja. sto više vole - više pojedu, što manje - manje.

    super je što je i mm iz obitelji u kojoj se jede sve pa se djeca uopće ne susreću sa postojanjem mogućnosti
    da se nešto ne voli.
    i sa prijateljima oko mene i njihovom djecom je uglavnom tako.

    Ali tvoja djeca nemaju problem.
    To nije stvar odgoja i principa, nego stvarni poremecaj . Kad iza druge-trece godine ostane strah od odredene vrste hrane ( i uopce probanja iste). Takvo dijete ima simptome prave anksioznosti kada ga se prisiljva da jede nesto sto ne zeli. Jedini nacin je pokusavati utjecati da on sam odluci da ce nesto probati bez pritiska i straha.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Blekonja prvotno napisa Vidi poruku
    ma eto i da vas ovdje pitam nešto što me muči već duuugo dugo vezano za njeno nejelo, ona i dalje sisa, ali to znači sisanje u pravom smislu riječi, znači 100 puta dnevno po 2-3-5 minuta, ne smijem sjesti na trosjed eto je tapa-tapa "mama sika, mama sika" i ne staje dok se ne prišteka

    jel razlog njenog odbijanja može biti upravo to što puno puta sisa i što joj se tako smanjuje potreba za drugom hranom, tj. napuni joj se želučić!
    To je jos malo dijete i nema govora o poremecaju.
    u vasem slucaju bi smanjivanje broja podoja vjerojatno pomoglo da pokusa jesti vise dohranu ( tj. normalnu hranu).
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.01.2015. at 17:29

  41. #41
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ali tvoja djeca nemaju problem.
    To nije stvar odgoja i principa, nego stvarni poremecaj . Kad iza druge-trece godine ostane strah od odredene vrste hrane ( i uopce probanja iste). Takvo dijete ima simptome prave anksioznosti kada ga se prisiljva da jede nesto sto ne zeli. Jedini nacin je pokusavati utjecati da on sam odluci da ce nesto probati bez pritiska i straha.
    Baš tako. I ja sam prije govorila da nikad nebi dopuštala djetetu da određuje što će jesti, nego što je za ručak to se jede i gotovo.
    Lako mi je bilo govoriti kad je moja curica jela sve, i nisam kužila da tome nisam previše ja zaslužna nego je ona sama po sebi voljela jesti.
    Kako se kaže, vratilo mi se kao bumerang u glavu ta moja izjava.
    Tko nije probao nezna kakva je to muka.

  42. #42
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju li ti problemi veze s poteškoćama sa senzornom integracijom? Moja je isto jako slabo i ograničeno jela (meso, tijesto, krumpir) do polaganog dolaska puberteta, a sad od jeseni baš promjena. Jede i više i raznolikije. Inače ne podnosi ništa što ima koru, kožicu ili opnu: kora kruha, grah, leća, svo voće koje se ne guli.
    Stvarno ne znam ništa o tome, evo upravo guglala da vidim o čemu se radi.
    Jeli tko zna kako se vidi dali dijete ima problema u tom području?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Bfamily, je, jela je kao manja vise voca, npr. obozavala je s godinu dana borovnice, sipak, marelice, breskve. Iduce ljeto ni da bi probala. Znala je pojesti komadic pizze sa sunkom i sirom nekad, ali u zadnje vrijeme samo koricu. Pitanje je koliko ima smisla to moje miksano, ja sam vec par puta prestala i mislila, sta bude, bit ce; pocet ce jest. Pa se vratila u ocaju bar na to, iako znam da vjerojatno ne radim dobro

  44. #44
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    hvala na informaciji za psihologicu u klaićevoj. obzirom da mi više nismo kod pedijttra nego obiteljskog liječnika, što mislite je li moguće da mi on napiše uputnicu za točno određenu osobu u klaićevoj?

    pokušati ću pobrojati što filip jede i biti će jasnije zašto je to čudno: povrće ne jede (osim malo krumpira +mrkva pirea, vodicu od mahuna s krumpirom iz mahuna, tako i grašak vodicu, ponekad malo špinata s mlijekom, ali svaki put borba), bistru juhu bez ičeg (nekoliko rezanaca ili slova smiju pobjeći), ribu: pastrvu ili malo bijele morske ribe, voće: mandarina, naranča, banana, jagode u proljeće (ali ne svaki dan), meso: bolonjez, lazamnje, ćufte.

    ono što voli: kruh, peciva, lisnato, pohanu ili naglo pečenu piletinu, pečeni batak sa placa, tople sendviče s dvije određene salame i jednim određenim sirom, palačinke, tortu zahericu ili hopla kocke, jednu vrstu čokoladnih kuglica, vruću čokoladu, kraš ekspres, sladoled, čokoladu za kuhanje, biskvitne kolače.

    gadljiv je na lubenicu, krastavce, paradajz, salate sa octom i sl. salate.
    često proba kekse ili čokoladu ili kolač (to je spreman probati) i kaže da mu nije fino.
    moj tata mu je nudio sto kuna da pojede malo variva i nije htio. jednom je za deset kuna gricnuo jabuku i vratio deset kuna jer je bila pregozna. jedini put kad je obećao popustiti i to stvarno učino je put u gardaland gdje je pojeo za večeru tjesto sa šalšom i pečeno meso sa kruhom, te za doručak mramorni kolač.

    ma, čudan je i jako sam tužna.
    trenutno ima tešku crijevnu virozu i sramim se što ga ovako ogovaram dok iznemogao spava.

  45. #45
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    mamitzi, ali ja mislim da to nije tak malo namirnica. Ja bi ga pustila da jede to sto voli.
    Povrce je malo skakljivo, ali barem jede voce.

  46. #46
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    mamitzi, da moja jede toliko vrste hrane kao tvoj sin, ja bih uzbrdo preskakala Trsačke škale .

    Ovo što tvoj sin jede je dovoljno raznovrsno, samo tebi vjerojatno dosadno i naporno pripremati, no to nije njegov problem

  47. #47
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    hvala enela i beti, prave ste prijateljice.
    osim povrća i nije strašno, samo traje 10 godina i često se vrati s mjesta gdje ništa nije okusio ili dovede svačiju baku na rub suza.
    zaboravila sam i njegov omiljeni kolač: mađaricu koju radi spajalica (moju ponekad proba, ponekad i jede, ali uvijek kaže: tvoja imenjakinja za 10, a a ti mama skoro 6 ili skoro 4 ili čak +1)

  48. #48
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    oprosti ako si moj post shvatila kao provokaciju, to mi stvarno nije bila namjera.

  49. #49
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    mamitzi, kao što su ti već rekle, meni je to raznoliko, bila bi presretna da Noa jede sve što si nabrojila.
    Znam da te vjerovatno izjeda što neće sve ostalo, ali pročitaj svoj popis ponovno, vidiš koliko voća pojede, pa i povrća pa makar bila vodica.

  50. #50
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mamitzi, ne samo da on jede prilicno saroliko za jednog izbirljivca , nego uz nagovor ponekad i proba nesto novo.
    To je dobar znak, i vjerojatno ce sa vremenom njegov otpor malo popustiti.
    Dok odseli od kuce sigurno ce jesti jos dvije vrste povrca i tri vrste voca.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •