Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Samo majčino prezime djeteta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    507

    Početno Samo majčino prezime djeteta

    Drage moje, pregledavam forum već više puta u više navrata i nigdje ne vidim neku sličnu temu gdje bih dobila odgovor na svoje pitanje, pa otvaram novu. Dakle, nakon što sam zatrudnila dečko je rekao da ne želi dijete i rekao da je jedino rješenje pobačaj. Ja sam odmah rekla da to nije opcija za mene i da ću zadržati dijete. Prekinuli smo vezu, ali je naknadno rekao da će priznati dijete ako sam ga odlučila zadržati.
    E sad, ja bih djetetu dala samo svoje prezime kad se rodi. On se za sad s time složio (kažem za sad jer tko zna s kakvim idejama će doći u dogledno vrijeme ili kad rodim). Je li to moguće? Postoji li neki pravilnik ili zakon u kojem piše da dijete može nositi samo majčino prezime?
    Hvala vam na bilo kakvim informacijama

  2. #2
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Ako se oboje slozite, dijete moze imati prezime koje odaberete. Tvoje, njegovo ili jedno i drugo.
    Sve je stvar vaseg dogovora.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kod nas rodilište prijavljuje dijete. Ako je majka neudata, ono se prijavljuje osobnim imenom koje mama kaže službenici u rodilištu i majčinim prezimenom. Tatu službenica ne upisuje, bez obzira bila mama u bilo kakvoj vrsti veze koja nije brak ( službenim rječnikom rečeno).

    No, kako je sada Obiteljski zakon "pao", možda je i drugačije.

    Do sada su, u roku od mjesec dana nakon rođenja djeteta trebali doći roditelji zajedno u Matični ured i tamo je otac pred matičarem priznao dijete. Tada se upisao otac djeteta u rodni list ( u Rijeci kao naknadni upis, ne znam kako je u drugim Matičnim).
    Ime i prezime djeteta se moglo dogovoriti u isto vrijeme. A možda i moralo, no ako se roditelji ne dogovore u zakonskom roku, tada ime i prezime daje CZSS.

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ispravnije jeda dijete bolnica prijavi s onim prezimenom s kojima je mama došla u bolnicu, tj. kaj piše na dokumentima.

    moja kuma je rodilqa iako oženjena ali nije prebacila papire na novo prezime ( koje su zajedno izabrali) pa je dete prijavljeno pod njenim prezimenom s dokumenta

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    507

    Početno

    Koliko sam shvatila, ocito se moze. E samo da li ću bez obzira na to moći tražiti alimentaciju? Ili to nema veze nego je bitno samo da on prizna dijete?

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    alimentacija ide ako je upisan kao otac bar kolko ja znam

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2014
    Postovi
    7

    Početno

    Vaše dijete ima u ovom slučaju vaše prezime. Očevo ni ne može dobiti bez dozvole oca. Tako da ne brinite.
    O alimentaciji odlučuje sud. Ako je otac upisan u rodni list dijete ima pravo na alimentaciju. Ako otac nije upisan, a vi to želite, na sudu se utvrđuje očinstvo, a nakon toga i alimentacija.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    507

    Početno

    Odlično! Hvala vam puno svima

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj liras prvotno napisa Vidi poruku
    Vaše dijete ima u ovom slučaju vaše prezime. Očevo ni ne može dobiti bez dozvole oca. Tako da ne brinite.
    O alimentaciji odlučuje sud. Ako je otac upisan u rodni list dijete ima pravo na alimentaciju. Ako otac nije upisan, a vi to želite, na sudu se utvrđuje očinstvo, a nakon toga i alimentacija.
    Bio upisan otac ili ne, alimentacija se ne dobiva automatski.
    Treba na sudu riješiti pitanje skrbništva i alimentacije.

  10. #10
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    ja sam u izvanbracnoj vezi i moje dvije djece ima moje prezime...nikakvih problrma nisam imala...

    cak u ni jednom trenutku nisu ni pitali zelim li da bude tatino prezime...

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    lidač pričaš o bolnici, ili o prezimenima djece sad kad su veliki?

  12. #12
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    moje cure imaju moje prezime od rodenja...i u bolnici su napisali moje prezime...

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Je u bolnici pišu ime na koje imaš važeće oapire bez obzira jel to tvoje novo ili staro, ali na općini pitaju kak će se dete zvat

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •