Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 199

Tema: Portal Dokazi u medicini

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mim, evo odgovora zašto je u potpisu "urednički tim", vezano za "skrivene interese" i kako možeš reagirati:

    Zato što često na jednom članku radi nekoliko ljudi,i to s različitim doprinosom, tako da u konačnici to jest stav uredničkog tima, pri čemu glavna urednica preuzima najveću odgovornost za napisano.

    Drago im je da si svjesna koliki je to veliki posao, i žao sto ne možeš shvatiti da postoje ljudi koji to rade volonterski i bez skrivenih namjera, s puno iskustva u objavljivanju i uređivanju znanstvenih radova no greške su uvijek moguće i svaka pomoć dobrodošla. Pozivaju te da im se direktno obratiš - slobodno javi ako su nešto krivo napisali za ehinaceu (ili bilo sto drugo) pa će ispraviti.
    Ček, ček....!! Hoćeš reći da NEKOLIKO LJUDI S "puno iskustva u objavljivanju i uređivanju znanstvenih radova" nije bilo sposobno pretražiti CIJELU JEDNU SLUŽBENU TRAŽILICU (!!!!) kliničkih istraživanja npr. vezano za echinaceu, a ja sam to bila sposobna napraviti SAMA U NEKOLIKO SEKUNDI !?!?!? I PUBMED S 3,3 MILIONA (!!!!) objavljenih relevantnih radova ne smatraju relevantnom tražilicom!?!?!? Onda ću još više posumnjati u njihovu stručnost i pobude. Hvala im puno na pozivu, ali u tome ću sudjelovati jedino i samo onda kad stave mogućnost javnog komentiranja svojih objavljenih članaka. Sve dok rade tako kako rade (a rade anonimno, polovično, nestručno i krajnje pristrano)... žao mi je-moral mi brani da sudjelujem u takvom poslu. Slobodno im proslijedi moje linkove za barem jednu temu-kad ih već sami nisu "uspjeli" pronaći. Npr. ovaj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23024696. Koliko loš engleski čovjeku mora biti da ne razumije zaključak??? Echinacea reduced the total number of cold episodes, cumulated episode days within the group, and pain-killer medicated episodes. Mislim da je boldano ključno: "Ljudi, ne uzimajte echinaceu jer-tko će popiti sve proizvedene lijekove" ???

    U starijoj verziji Hipokratove zakletve koju su ti "znanstvenici" morali položiti stoji: "Svoje propise odredit ću po svojim silama i znanju na korist bolesnika i štitit ću ga od svega što bi mu moglo škoditi ili nanijeti nepravdu." Pravedno je da pacijent bude samo polovično informiran???? Dokazana je štetnost echinacee??? Nepravedno je informirati pacijenta da, uzimajući echinaceu, neće trebati toliko lijekova protiv bolova??? Istina je samo u tome da je NEinformiranje pacijenta o učinku echinacee korisno-ali ne pacijentu.

    Danas se polaže Ženevska zakletva koja glasi: ""U času kada stupam među članove liječničke profesije, svečano obećajem da ću svoj život staviti u službu humanosti. Prema svojim učiteljima sačuvat ću dužnu zahvalnost i poštovanje. Svoje ću zvanje obavljati savjesno i dostojanstveno. Najvažnija će mi briga biti zdravlje mojega pacijenta. Poštovat ću tajne onog tko mi se povjeri. Održavat ću svim svojim silama čast i plemenite tradicije liječničkog zvanja. Moje kolege bit će mi braća. U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene utjecati nikakvi obziri vjere, nacionalnosti, rase, političke ili klasne pripadnosti. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog začetka. Niti pod prijetnjom neću dopustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti. Ovo obećajem svečano, slobodno, pozivajući se na svoju čast."
    Neka je se dotični prisjete pa si, kad ih već ima dovoljno, daju truda da pacijente informiraju o SVEMU DOSTUPNOM: ne samo onom što ide u prilog nekom drugom-najmanje pacijentu.


  2. #52
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Sori mim, time sto im se odbijas obratiti, tvrdis da su anonimni a nisu, tvrdis da su 'znamstvenici', a nisu, loptas se sa studijama i bazama koje laici ne mogu razumjeti nit ce na njih ici a cherry picking za koji optuzujes portal mozes I ti radit jer nema sanse da bi te itko skuzio od laika, izbjegavas konfrintaciju s onima koji mogu, nalazis im neke skrivene porive za mene prestajes bit kredibilna na ovu temu.

  3. #53
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni se čini da je mim puno kredibilnija od tebe na ovu temu. I konkretnija.

  4. #54
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da je mim puno kredibilnija od tebe na ovu temu. I konkretnija.

    Meni je žao da se tako bahato postavlja prema stručnjacima i znanstvenicima.

  5. #55
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Osobno sam jako zainteresirana za neke od tih "lijekova", jer mi je struka takva da me se gotovo pa prisiljava da koristim u istraživanjima neke od tih preparata. Ovo je preozbiljno područje za nabacivanje linkovima. Ja i dalje nemam ništa protiv neka svatko uzima što želi, ali kao što sam napisala na temi o koloidnom srebru, užasava me da se daje djeci.

    I nemam namjeru sudjelovati u borbi link na link jer je moje područje usko, i ostat ću pratiti literaturu vezanu uz to, a ona se povremeno dotiče i tih preparata.
    Činjenica je i da će pravi znanstvenik puno opreznije izlaziti s tvrdnjama van, a ljudi vole odgovore "DA" i "NE".

  6. #56
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Koliko sam ja vidjela i iscitala, Portal se u odgovorima koristi dokazima po stupnju njihove pouzdanosti.
    Kad na neku temu postoji sustavni cochrane pregled, onda se pozivaju na njega - ne zato sto ne bi znali pretraziti pubmed/medline, nego zato sto je baza cochrane sustavnih pregleda nekakav zlatni standard u medicini. Sustavni pregledi i metananalize su kao vrste radova pouzdaniji i bolji vodic za odlucivanje nego pojedinacne klinicke studije. A pogotovo cochrane sustavni pregledi, koji su radjeni po utvrdjenoj, razradjenoj i vrlo strogoj proceduri (a cochrane kolaboracija je neprofitna medjunarodna organizacija). A pocetak izrade takvog sustavnog pregleda je svakako detaljno (i znalacko, znaci svaki tim mora imati vjestog pretrtazivaca) pretrazivanje pubmeda/medlinea, i jos pokoje baze. I istina je da u tim pregledima ne daju jednaku vaznost svim klinickim istrazivanjima, jer nisu sva klinicka istrazivanja jednako metodoloski cvrsta.

    Tamo gdje nemaju na raspolaganju cochrane sustavni pregled, vidim da sami nalaze klinicka istrazivanja, znaci opet pretrazju pubmed.

    Toliko ja kuzim metodu nastanka portala, o sadrzaju ne mogu, nisam medicinar.
    Ja im definitivno vjerujem.

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    a zakaj, drago mi te vidjeti

  8. #58
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    I u tom mom uskom području ima puno kontroverznih članaka. I iako sam za to školovana preko 10 godina (samo za to, ne spominjem obrazovanje prije punoljetnosti) na 3 sveučilišta, jedno do njih svjetsko elitno, ponekad se teško probijem do toga što je istina u člancima. O novinskim napisima da i ne govorim. Zato me čudi kad netko misli da može na temelju članaka sam zaključiti što je optimalno.

    Zato zahvaljujem svima koji mi daruju svoje vrijeme i daju svoj sud u svom znanstvenom području.

  9. #59
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    a zakaj, nedostajes nam

    Blisko sam povezana sa znanoscu.
    i slazem se s jelenom. meni se ne svidja stil pisanja od mim, jer je prilicno bahat. mozda je iznervirana pa pise na nacin na koji pise.
    nisam povezana s medicinskom strukom, pa ne bi ulazila u dubinu klinicar vs neklinicar, ova baza vs ova baza.

    jos par stvari dopisati a to je da pubmed je svima dostupan za pretrazivanje, no svi clanci nisu dostupni ni HR znanstvenicima, koliko je meni poznato.
    prevodjenje clanaka me malo buni, jer vecina clanaka je napisana na engl jeziku. OK ima casopisa di su stvari napisane na jeziku zemlje u kojem se tiska, ali takvi casopisi ne kotiraju visoko po relevantnosti (e sad birajte IF, Q, itd.)

  10. #60
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Eh da, i ja bih rado info o tajnim donatorima. Možda mi se kvaliteta života popravi, ako bih uspjela do njih doći

    Svjesna sam toga da postoje neki trendovi u istraživanjima i ako se u nekom trenutku velik novac troši na istraživanja vezana uz Alzheimera i HIV, netko tko bi možda istraživao endometriozu ima malu šansu dobiti vrijedan projekt. Nije tako samo u medicini. Trendove zaista određuje onaj tko ima više novca. Al mislim da se kod ovih tajanstvenih donatora nije riječ o tome, budući da svatko vidi što je trenutno "in" i pitanje je ima li sredstava da se pokuša ubaciti u taj krug. Što nikako ne znači da bi potpisao ugovor s vragom, nego bi se bavio područjem gdje ima perspektivu preživljavanja u znanosti.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 09.03.2015. at 11:19

  11. #61
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko sam ja vidjela i iscitala, Portal se u odgovorima koristi dokazima po stupnju njihove pouzdanosti.
    Kad na neku temu postoji sustavni cochrane pregled, onda se pozivaju na njega - ne zato sto ne bi znali pretraziti pubmed/medline, nego zato sto je baza cochrane sustavnih pregleda nekakav zlatni standard u medicini. Sustavni pregledi i metananalize su kao vrste radova pouzdaniji i bolji vodic za odlucivanje nego pojedinacne klinicke studije. A pogotovo cochrane sustavni pregledi, koji su radjeni po utvrdjenoj, razradjenoj i vrlo strogoj proceduri (a cochrane kolaboracija je neprofitna medjunarodna organizacija). A pocetak izrade takvog sustavnog pregleda je svakako detaljno (i znalacko, znaci svaki tim mora imati vjestog pretrtazivaca) pretrazivanje pubmeda/medlinea, i jos pokoje baze. I istina je da u tim pregledima ne daju jednaku vaznost svim klinickim istrazivanjima, jer nisu sva klinicka istrazivanja jednako metodoloski cvrsta.

    Tamo gdje nemaju na raspolaganju cochrane sustavni pregled, vidim da sami nalaze klinicka istrazivanja, znaci opet pretrazju pubmed.

    Toliko ja kuzim metodu nastanka portala, o sadrzaju ne mogu, nisam medicinar.
    Ja im definitivno vjerujem.
    e, ovaj dio mi je falio. ne kontam se u ništa i nije mi bilo jasno zašto cochrane, a ne pubmed.
    sad mi ima smisla.
    a zakaj

  12. #62
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Tx, a zakaj, što si to lijepo objasnila i skrenula topic s fajta linkom-na-link među laicima . Jer, inače ostaje "beauty contest" (tko kome zvuči uvjerljivije), a nema šanse da ja sama idem u iščitavanje baza i linkova (nisam stručna za to, zato mislim da bi se bilo koji laik, kao i na temi cijepljenje i na temi sto toga, izgubio u moru linka na link, bez osjećaja relevantnosti, samo s osjećajem "ovaj mi je simpa"/"onaj mi je simpa").
    Posljednje uređivanje od ina33 : 09.03.2015. at 16:50

  13. #63
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Evo o njihovoj "misiji": http://dokaziumedicini.hr/sto-su-dokazi/, podvlačim ovo:

    "Vrlo brzo nakon pokretanja portala počeli smo dobijati kritike da smo plaćenici farmaceutske industrije i zastupnici liječničkih lobija kojima je jedini cilj boriti se protiv alternative. To je potpuno netočno. Velik broj članova uredničkog tima sudjeluje volonterski u radu organizacije Cochrane Hrvatska koja promovira dokaze u medicini, bez obzira na to kome mogu ići u prilog. Nedavno smo sudjelovali u promociji knjige Loši lijekovi koja na vrlo otvoren i dobro dokumentiran način kritizira brojne grijehe i propuste farmaceutske industrije. U brojnim svojim aktivnostima ističemo kako se liječnici i autoriteti ne smiju oslanjati samo na svoje iskustvo nego to iskustvo zajedno s najboljim dokazima u medicini iskoristiti za boljitak pacijenata. Nitko od nas ne želi da se ljudima uskraćuju “korisne terapije” nego želimo pružiti nepristrane i znanstveno utemeljene informacije o tome imaju li razne terapije i proizvodi koje se nude na tržištu i koji obećavaju medicinske učinke ikakvu potporu u pravim testovima – propisnim kliničkim pokusima – koji su jedini objektivni način da se provjeri učinkovitost i sigurnost terapije."

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Sori mim, time sto im se odbijas obratiti, tvrdis da su anonimni a nisu, tvrdis da su 'znamstvenici', a nisu, loptas se sa studijama i bazama koje laici ne mogu razumjeti nit ce na njih ici a cherry picking za koji optuzujes portal mozes I ti radit jer nema sanse da bi te itko skuzio od laika, izbjegavas konfrintaciju s onima koji mogu, nalazis im neke skrivene porive za mene prestajes bit kredibilna na ovu temu.
    Ina, zaista me ne tangira jesam za tebe kredibilna ili ne. Važno je da ljudi koji čitaju slijepo ne vjeruju nikome. Ni meni, ni njima. Ostavljam im otvoreno da sumnjaju jer će jedino tako biti ponukani da pročitaju više, a što više znaju-bolje za njih.
    Laici jako dobro mogu razumjeti činjenicu da dotični nisu ni pogledali tražilicu 3,3 miliona kliničkih istraživanja. Da to ne razumiješ trebao bi imati ograničenu inteligenciju. To što izabiru Cochrane, a ne Pubmed njihov je osobni izbor. Da ja radim takav posao potrudila bi se pregledati SVE prije nego što bih objavila članak i na kraju bih ga potpisala imenom i prezimenom jer bih stajala iza svake napisane riječi. Urednik je taj koji ima zadnju, ali članci moraju biti potpisani. I zato tvrdim da se skrivaju iza anonimnosti i tu sam u pravu.
    Onaj tko imalo zna engleski razumjet će i što je korisnicma portala zatajeno samo za jednu jedinu biljku. Ne namjeravam im tražiti greške u svakom članku jer je i ovo dovoljno za sumnju, a konfrontaciju i to javnu izbjegavaju oni, a ne ja samim time što poručuju da im se obratim-ali ne javno i što onemogućuju komentare meni sličnih. Je li riječ o strahu ili egotripu-sasvim mi je svejedno. Važno mi je samo da se u takav rad opravdano sumnja, a nakon toga svatko će izabrati za sebe najbolje: netko nesteroidne protuupalne lijekove s nizom nuspojava, netko echinaceu bez nuspojava npr.

  15. #65
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni se čini da je mim puno kredibilnija od tebe na ovu temu. I konkretnija.
    sorry ina ali potpisujem martu u vezi mim. Meni je mim odlična,iza nje stoji iskustvo i strucnost i nije laik kao dosta nas ovdje.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    sorry ina ali potpisujem martu u vezi mim. Meni je mim odlična,iza nje stoji iskustvo i strucnost i nije laik kao dosta nas ovdje.
    Lili, drago mi je da razumiješ, ali ovo zaista nije tema ina vs. mim nego potpuna istina vs. polovična istina.

    Samo kao mali primjer (kad sam se već primila echinacee):
    bezreceptni LIJEK na bazi echinacee Esberitox N: http://www.halmed.hr/upl/lijekovi/PI...9-06-02-22.pdf vs Neofen forte http://www.almp.hr/upl/lijekovi/SPC/...-10-02-153.pdf ili Lupocet 500 http://www.almp.hr/upl/lijekovi/SPC/...-09-02-337.pdf. Riječ je o vjerojatno dva najprodavanija bezreceptna lijeka kod nas koja pacijenti uzimaju šakom kod viroze. Neka vam ne bude teško otvoriti uputu o lijeku s linka i pročitati za sva tri kontraindikacije, nuspojave i interakcije s drugim lijekovima. I onda se naravno čovjek pita zašto pacijent ne može biti informiran o učinkovitosti i neštetnosti prvog koja je dokazana, ali u dotičnom članku nije spomenuta. Jer-da nije dokazana lijek kao takav ne bi mogao biti registriran.

    Usput, takav lijek pripada u grupu spojeva koji se zovu imunostimulatori. Što definitivno pobija tvrdnju da je na imunološki sustav nemoguće utjecati, a to tvrdi barem polovica naših liječnika. Ako je istina to što tvrde-kako to da postoji cijela grupa lijekova sa dokazanim stimulirajućim učinkom na imunološki sustav i zašto se kao takvi ne sugeriraju pacijentu ako se već ne mogu izdavati na recept (a jasno je da se to barem kod nas nikada neće dogoditi-iz poznatih mi razloga)?

    Dotični znanstvenici barem bi trebali poznavati službeno priznate grupe lijekova s dokazanim učinkom ako već ne poznaju dovoljno dobro tržište dodataka prehrani i njihove učinke. A i ako ne poznaju-to nije sramota, ali onda ih treba proučiti prije pisanja ikakvog rada-pa makar to bio i samo komentar dijela tuđih istraživanja.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Nova, vrlo opasna, nebuloza istraživačkog tima...

    Dotični tvrde da mononatrijev glutamat nije štetan za ljudsko zdravlje (poznatiji vam je kao pojačivač okusa koji se nalazi u Vegeti i raznim drugim proizvodima): http://dokaziumedicini.hr/natrijev-g...-i-predrasude/

    U isto vrijeme niz kliničkih istraživanja potvrđuje štetnost istog po neurone dovodeći ga u vezu s raznim bolestima. Da ne duljim- riječ je o izrazito opasnoj tvari iz grupe eksitotoksina koji oštećuju živčane stanice ukoliko se one pretjerano podražuju. Da ne linkam sve radove na tu temu (jer sve nisam nikad ni pročitala nego samo jedan dio) evo samo kratki sažetak jednog u kojem je dokazana štetnost-posebno na najosjetljivije skupine ljudi: djecu i starije. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7854587
    Thus, the human food supply is a source of excitotoxins that can damage the brain by one type of mechanism to which immature consumers are hypervulnerable, or by other mechanisms to which adult and elderly consumers are peculiarly sensitive.

    Dakle, ne samo da pacijent dobiva informaciju o tome da dodaci prehrani nisu korisni nego je informiran i o tome da otrovi nisu štetni. Naravno, ni taj njihov članak nije moguće javno komentirati. Šteta...
    Posljednje uređivanje od mim : 11.03.2015. at 21:06

  18. #68
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, drago mi je da razumiješ, ali ovo zaista nije tema ina vs. mim nego potpuna istina vs. polovična istina.

    Samo kao mali primjer (kad sam se već primila echinacee):
    bezreceptni LIJEK na bazi echinacee Esberitox N: http://www.halmed.hr/upl/lijekovi/PI...9-06-02-22.pdf vs Neofen forte http://www.almp.hr/upl/lijekovi/SPC/...-10-02-153.pdf ili Lupocet 500 http://www.almp.hr/upl/lijekovi/SPC/...-09-02-337.pdf. Riječ je o vjerojatno dva najprodavanija bezreceptna lijeka kod nas koja pacijenti uzimaju šakom kod viroze. Neka vam ne bude teško otvoriti uputu o lijeku s linka i pročitati za sva tri kontraindikacije, nuspojave i interakcije s drugim lijekovima. I onda se naravno čovjek pita zašto pacijent ne može biti informiran o učinkovitosti i neštetnosti prvog koja je dokazana, ali u dotičnom članku nije spomenuta. Jer-da nije dokazana lijek kao takav ne bi mogao biti registriran.

    Usput, takav lijek pripada u grupu spojeva koji se zovu imunostimulatori. Što definitivno pobija tvrdnju da je na imunološki sustav nemoguće utjecati, a to tvrdi barem polovica naših liječnika. Ako je istina to što tvrde-kako to da postoji cijela grupa lijekova sa dokazanim stimulirajućim učinkom na imunološki sustav i zašto se kao takvi ne sugeriraju pacijentu ako se već ne mogu izdavati na recept (a jasno je da se to barem kod nas nikada neće dogoditi-iz poznatih mi razloga)?

    Dotični znanstvenici barem bi trebali poznavati službeno priznate grupe lijekova s dokazanim učinkom ako već ne poznaju dovoljno dobro tržište dodataka prehrani i njihove učinke. A i ako ne poznaju-to nije sramota, ali onda ih treba proučiti prije pisanja ikakvog rada-pa makar to bio i samo komentar dijela tuđih istraživanja.
    ma znam mim da nije. (btw ina mi je jako draga forumašica )

    Ali kad mujica krene svojim blago rečeno osebujnim stilom onda se ostali (laici) nemaju šta miješat i pametovat,a kad ti nešto kažeš argumentirano i stručno, onda se laici mogu miješat i negirat rečeno. Ta dvostruka mjerila su mi bezvezna (da ne bude zabune u bilo kojoj sferi života ih ne volim). Bljak.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ma znam mim da nije. (btw ina mi je jako draga forumašica )

    Ali kad mujica krene svojim blago rečeno osebujnim stilom onda se ostali (laici) nemaju šta miješat i pametovat,a kad ti nešto kažeš argumentirano i stručno, onda se laici mogu miješat i negirat rečeno. Ta dvostruka mjerila su mi bezvezna (da ne bude zabune u bilo kojoj sferi života ih ne volim). Bljak.
    Meni to uopće ne smeta u ovom slučaju. Zaista mi je samo važno da se zna istina i da ljudi shvate da ono što izgleda bijelo na prvi pogled ne mora tako izgledati i na drugi. Tema je pregledana preko 3000 puta. Ako izuzmemno nas aktivne na njoj to znači da je barem 2500 ljudi pročitalo i da možda barem polovica neće bezrezervno vjerovati dotičnom portalu nego će istraživati dalje, učiti.... Jedino to želim postići pisanjem, a što se dvostrukih mjerila tiče-na njih sam nakon n godina pisanja na forumu već navikla .
    Slobodno sve što pišem svatko može negirati ako za to ima argumente, ali njih još nisam pročitala. Nepobitna činjenica je da dotični portal ne iznosi potpunu istinu i to ću tvrditi sve dok ne promijene pristup i ne omoguće upravo laicima da je mogu pročitati. Ne samo jednu njenu stranu. A ovo zadnje na što sam naišla više ih ne svrstava samo u grupu ljudi koja loše radi svoj posao (pa makar bio i volonterski) nego postaju i potencijalno opasni.

  20. #70
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ovo je s jednog drugog sajta. www.otrovno.com odličan sajt. nemojte se svega bojati.

    Neki radovi su pokazivali da bi glutaminska kiselina uzimana u golemim količinama mogla izazvati neurotoskičnost, te da teški ovisnici o glutaminskoj kiselini mogu na nju postati preosjetljivi. U svakom slučaju, nije mudro kao jedini obrok uzeti čistu glutaminsku kiselinu bez kruha i vode. Neki su vrlo rado preuzeli krilaticu da glutaminska kiselina nije dobra i da je treba uzimati s velikim oprezom, a da je to nerazumno shvatit će svatko. Kada se ona nalazi u grahu, soji ili mesu onda nema nikakvih problema, ali navodno problemi nastupaju ako umjesto kuhinjske soli upotrijebite natrijev glutamatPosebno je važno da građani ne odlaze u kineske ili japanske restorane, jer ti čudni ljudi koriste natrijev glutamat kao neku vrstu začina. Moram priznati da natrijev glutamat .ipak daje hrani nekakav poseban okus kao što ga daje hrvatska Vegeta i da se meni koji puta sviđa uporabiti natrijev glutamat kod priprave mesnih jela. Pitanje o opravdanosti korištenja natrijevog glutamata je nerazumno, jer se zaista radi o normalnoj aminokiselini, koja je čovjeku potrebna. Naravno da nije dobro sjesti za stol i pojesti 100 g natrijevog glutamata umjesto bilo kojeg drugog priloga, ali to ne vjerujem da bi tako postupio bilo tko. Međutim, neki smatraju već uživanje u malim količinama natrijevog glutamata opasnim, a da nije jasno zbog kojih razloga.
    lili, a šta ti je bljak. tko brani mim da piše, pa cijelo vrijeme piše. šta ti je točno - bljak. jer to znači da se s njom svi moramo složiti or what?

  21. #71
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Gledala sam nedavno jednu emisiju s Lidijom Gajski kao gošćom..
    I pita ju netko iz publike da li mu može navesti neki pouzdani internetski izvor za informiranje.

    I ona kaže- cochrane

  22. #72
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Gledala sam nedavno jednu emisiju s Lidijom Gajski kao gošćom..
    I pita ju netko iz publike da li mu može navesti neki pouzdani internetski izvor za informiranje.

    I ona kaže- cochrane
    Zapravo ne mora biti daleko od istine.
    Ali treba pretraziti njihovu knjiznicu ( centralnu) na engleskom.
    Vec sam napisala da volonteri sami odabiru istrazivanja koja ce prevesti i staviti u bazu na hrvatskom, a u centralnoj bazi je more toga, sigurno se svasta nade. Prevoditelj subjektivno odabire istrazivanje ( metaanalizu) koje prevodi! Na to treba uvijek imati na umu.

  23. #73
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Evo iz mog iskustva, kad vec opasni znanstvenici zlonamjrrno petljaju s bazama-jedno 5 pedijatara (odlicnih klinicara ) mi je vec otprije ponovilo njihov stav o utjecaju na imunitet-nema tog vitamina, normalan zivot i cijepljenje i pricekat skolsku dob.

  24. #74
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Evo iz mog iskustva, kad vec opasni znanstvenici zlonamjrrno petljaju s bazama-jedno 5 pedijatara (odlicnih klinicara ) mi je vec otprije ponovilo njihov stav o utjecaju na imunitet-nema tog vitamina, normalan zivot i cijepljenje i pricekat skolsku dob..a sve druho je papilova i placebo za roditelje.

  25. #75
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Mim, silno si jednostrana u svojim postovima. Toliko da zivciras.
    Sa stanovišta osobe koja ne voli uzimati lijekove, a sve "dodatke prehrani" smatra bacanjem novca, kažem da je osoba kojoj pomogne ehinacea, i ne treba nista gore ni jace da izliječi svoju bolest ili stanje, sretna osoba. Jako sretna osoba.
    Bez obzira na dokaze i portale.

  26. #76

  27. #77
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mislim, meni je još jedna stvar nevjerojatna. kao, lijekovi se plaćaju pa su doktori potkupljivi, kao i uredništvo portala...
    kao da se dodaci prehrane besplatno dijele.
    pa u svakoj ljekarni, ovako odokativno, dodaci čine bar 70% artikala na policama.
    postali su kao stil života, svi ih uzimaju, ako ništa drugo, bar vitamin C.

    meni osobno je bliskiji ovaj drugi portal, otrovno.com, jer me užasno nerviraju paranoje oko svega. sve je otrovno.

    a ovaj inin hm, osobno, bez obzira u dokaze (uostalom zašto bi netko uopće sustavno istraživao ne znam, utjecaj one senine kokošje juhe na prehladu i gripu), iako znam da to nema veze s vjerom, ali vjerujem u te neke prirodne i narodne medicine. do neke granice, naravno. i dalje ću kupiti propolis, gospinu travu, i trputac i koristiti ih.

  28. #78
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Cvijeto hvala sto ukaza na moju nedorecenost.pod bljak sam mislila na dvostruka mjerila.
    i natavno da vjerujem u narodnu prirodnu medicinu kod mene doma uvijek ima toga sto si nabrojala.

    tko hoce nek se celici do skole ja cu samo reci da moja djeca nisu nikad pila antibiotik pa se sad mislite kolika vjerojatnosy moze biti ds bas oboje djece ima tako odlican imunitet.

    mali je jednom zavrsio u bolnici jer su ga zarazili u Klaicevoj al to je druga prica.

    i znam puno vise zdravije djece cije mame ljube fitoterapiju i sl. Priridnije pristupe zdravlju i lijecenju.
    uostalom svatko zna najbolje za sebe.

    meni mim bas dobro zbori a to joj je i struka.

  29. #79
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno


  30. #80
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete ti se igra sa mobitelom? :D

  31. #81
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Dijete ti se igra sa mobitelom? :D
    aha

  32. #82
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Hahahah to me podsjeća na jedan post na fejsu o užasno opasnoj tvari koja čini najveći dio kiselih kiša i može izazvati katastrofe svjetskih razmjera i sve tako, a na kraju ispade da je tvar voda. Sve se može predstaviti užasno opasnim i možemo vjerovati da su doktori i znanstvenici dio zavjere CIAe i Vatikana, no nisu. Potpisujem azakaj, nabacivanje linkovima mi ide na živce još od Davorovog doba, zna se sto je sustavni pregled i metaanaliza u znanosti i bez obzira sto postoji clanak koji tvrdi suprotno i može ga se naći na Pubmedu ili WOSu ne znaci da dotični portal laže i skriva istinu. Btw, mnoge prirodne stvari zaista koriste u jednoj mjeri jer imaju aktivnu tvar, koju zli farmaceuti iskoriste da naprave još efikasniji lijek. Lili ovi tvoji iskustveni dokazi o tome kako ti djeca nisu nikad bolesna radi propolisa, osim kad ih ONI(?) zaraze u bolnici je važan koliko i ona priča o djedu koji je do stote godine pio i pušio i bio zdrav ko dren pa svejedno ne možemo zaključiti da su cigarete i alkohol dobri za naše zdravlje.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeto hvala sto ukaza na moju nedorecenost.pod bljak sam mislila na dvostruka mjerila.
    i natavno da vjerujem u narodnu prirodnu medicinu kod mene doma uvijek ima toga sto si nabrojala.

    tko hoce nek se celici do skole ja cu samo reci da moja djeca nisu nikad pila antibiotik pa se sad mislite kolika vjerojatnosy moze biti ds bas oboje djece ima tako odlican imunitet.

    mali je jednom zavrsio u bolnici jer su ga zarazili u Klaicevoj al to je druga prica.

    i znam puno vise zdravije djece cije mame ljube fitoterapiju i sl. Priridnije pristupe zdravlju i lijecenju.
    uostalom svatko zna najbolje za sebe.

    meni mim bas dobro zbori a to joj je i struka.
    Zapravo si imala nevjerojatnu sreću. Imam i ja jednu susjedu čija djeca ne znaju što je sirup. Nit žive išta bolje, nit išta lošije od nas. Niti koriste ikakve blagodati medicine, bilo prirodne, bilo "neprirodne".

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    I općenito, da je sve toliko štetno oko nas, vjerujem da bi davno već svi poumirali. A životni vijek čovjeka se produljuje.
    I, molim vas, nemojte mi sada o tumorima, dijabetesu, krvožilnim bolestima i slično.
    Nekada su ljudi umirali od kuge, danas umiru od tumora. Kada se riješimo tumora, naići će nešto treće. Ako me ne ubije čajna žličica vegete u ručku svaki dan, ubit će me možda prometna nesreća. Kakogod, taman da se nalijevamo čajem i propolisom svaki dan, od nečega moramo umrijeti.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ina niz.
    Nemojte me pogrešno shvatiti, ne kažem da ne trebamo brinuti o svom zdravlju. Ali, ja ne želim provesti život promišljajući o teorijama zavjere, isčitavajući etikete na svakom mogućem proizvodu u trgovini, razmišljanjima trebam li popiti antibiotik koji mi je propisao liječnik ili ne, i slično. Ono, živjeti neki umjeren život, kako kome odgovara, i to je to.

  36. #86
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    bas tako, rehab.

  37. #87
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo si imala nevjerojatnu sreću. Imam i ja jednu susjedu čija djeca ne znaju što je sirup. Nit žive išta bolje, nit išta lošije od nas. Niti koriste ikakve blagodati medicine, bilo prirodne, bilo "neprirodne".
    apsolutno potpisujem
    nesklonost oboljenjima doživljavam isključivo kao sreću a ne kao pametan potez roditelja

  38. #88
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    nsrsvno, i ne možemo se pozivati na stručnost, a onda argumentirati osobnim iskustvima..

  39. #89
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Sasa
    lijecnici u Zaraznoj su rekli da su mi dijete najvjerojatnije zarazili u Klaicevoj prilikom sivanja usnice.ne da mi se raspredat o tome.
    cure nisam htjela generalizirat nego tvrdim da bi m9ja djeca bila bolezljivija da sam sklon8ja davanju antibiotika.
    bili su nam propisani 2 x al ih nisam dala al imam izvrsnog pedijatra koji vjeruje takodjer mom majcinskom instinktu.tesko mi ovako objadnit jer sam u zurbi al ista prica ko s dojenje. Bolji imunitet tog istog djeteta (nego ako ne doji) ukoliko doji pa tako i sto se manje antb naguta radi crijevne flore koja je glavna u obrani organizma.

    Ako sam imala srece s djecom kako to da moj muz vise nije bolestan a dok je bio kod mame sklone ant stal

  40. #90
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Stalno je bolovao otkad sam ga prebacila na svoj rezim evo ga ko dren

    Ajd eto i s njim imah srece ha ha

  41. #91
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno mu ti kvalitetnije kuhaš

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Joj, Lili, djeca bi ti mozda bila bolezljiva da NISI dala antibiotik onda kada je trebalo ( da je stvarno trebalo!) .
    Puno je veca sansa da se imunizet srusi ako se ne popije POTREBAN antibiotik , nego ako se popije nepotreban ( tj.onaj koji su vjerojatno prepisali u hitnoj za " svaki slucaj").

    ali se isti tako NE slazem da zdrava hrana, svjezi zrak, dobri zivotni uvjeti , i miran obiteljski zivot NEMAJU utjecaja na imunitet. Sigurno imaju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 12.03.2015. at 11:55

  43. #93
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sasa
    lijecnici u Zaraznoj su rekli da su mi dijete najvjerojatnije zarazili u Klaicevoj prilikom sivanja usnice.ne da mi se raspredat o tome.
    cure nisam htjela generalizirat nego tvrdim da bi m9ja djeca bila bolezljivija da sam sklon8ja davanju antibiotika.
    bili su nam propisani 2 x al ih nisam dala al imam izvrsnog pedijatra koji vjeruje takodjer mom majcinskom instinktu.tesko mi ovako objadnit jer sam u zurbi al ista prica ko s dojenje. Bolji imunitet tog istog djeteta (nego ako ne doji) ukoliko doji pa tako i sto se manje antb naguta radi crijevne flore koja je glavna u obrani organizma.

    Ako sam imala srece s djecom kako to da moj muz vise nije bolestan a dok je bio kod mame sklone ant stal
    ti hoćeš reći da imaš super imunitet jer ne piješ antibiotike?
    ili da ne piješ antibiotike jer imaš super imunitet?

  44. #94
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno mu ti kvalitetnije kuhaš
    Ja se moram popraviti...eno ga moj opet bol boluje...

  45. #95
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    mislim, ne pijem ih ni ja
    dobila sam ih vjerojatno jedino kad sam carski rez imala
    i fakat sam zdrava, na mene ni prehlada neće
    al ja sam uvjerena da se radi o sreći, ili dobroj kombinaciji gena, whatever
    jer ne pijem baš nikakve pripravke, čak ni voće ne jedem osim povremeno
    ni homeopatiju ni antibiotike ni fitoterapiju, baš ništa
    eto, ja sad mogu zaključit da je za imunitet najbolje ništa
    ali neću to zaključit jer to nije točno

  46. #96
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Moj je prestao bolovati od kad se cijepi. (ne moram misliti o kuhanju )

    Edit: To je trebalo biti ispod Sirius
    Posljednje uređivanje od NetkoMiOteoNick : 12.03.2015. at 12:01

  47. #97
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo ne mora biti daleko od istine.
    Ali treba pretraziti njihovu knjiznicu ( centralnu) na engleskom.
    Vec sam napisala da volonteri sami odabiru istrazivanja koja ce prevesti i staviti u bazu na hrvatskom, a u centralnoj bazi je more toga, sigurno se svasta nade. Prevoditelj subjektivno odabire istrazivanje ( metaanalizu) koje prevodi! Na to treba uvijek imati na umu.
    Pa da! To sam i mislila.

  48. #98
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Sreca I geni (pretpostavljam da su i roditelji ko djeca bili nebolezljivi) I nema neke teze bolesti koja bi dijete ili tebe cinila osjetljivom.

  49. #99
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Cure nasmijaste me s kuhanjem.ja kuham za pravi sami vikendom a mama je kuhala svaki dan jedino ja ne kuham samo sto bi.on jeu nego i zdravije kombinacije.

    betty ma nisam ja protiv antb fala Bogu da postoje nego ih ne volim piti ako bas nije jaka sila pa tako ni davat djeci.ne panicarim oko temp. I sl npr ko moja draga sveki.

    sirius slazem se s navedenim sve ti pomaze samo tako.

    ina ma kakvi ja sam bila super zdrava al moj muz non stop neke angine streptokoki ma 100 cuda vjerujem da je sveki stalni isla na hirnu po obe antb za svaki slucaj.irganizam se skrsio i stalni je pobolihevao.
    ostahe ona opcija da su oboje naslihedili moje gene, puno smo na zraku

  50. #100
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ina niz.
    Nemojte me pogrešno shvatiti, ne kažem da ne trebamo brinuti o svom zdravlju. Ali, ja ne želim provesti život promišljajući o teorijama zavjere, isčitavajući etikete na svakom mogućem proizvodu u trgovini, razmišljanjima trebam li popiti antibiotik koji mi je propisao liječnik ili ne, i slično. Ono, živjeti neki umjeren život, kako kome odgovara, i to je to.
    amen!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •