Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 199

Tema: Portal Dokazi u medicini

  1. #101
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    U uravnitezenom obit okruzenju kuku lele a mi svi temperamentni kad grmi onda grmi
    Al ajd jesu smirena su i zadovoljna djeca lako podnise stres nemaju neke frustracije..i dodajem uzimaju prir pripravke

    FalatiBoze onda nek su moje gene pokupili da su cacini bolovali bi

  2. #102
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Sorry na tipfelerima radim nesto drugo

  3. #103
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni kod ovog portala smeta što mi djeluju ostrašćeno. Imam dojam da navijaju za jedan tip ishoda i da će bit skloni "štimat podatke na model", umjesto da bude obrnuto.
    Taman sam pročitala što pišu o organski uzgojenoj hrani...nađeno je više pesticida u konvencionalno uzgojenoj nego u organski uzgojenoj, pa između ostalog piše ovo:
    Kako su pesticidi u prehrani nepoželjni, postoji mogućnost da bi dodatno smanjenje njihovog unosa moglo imati učinak na zdravlje, no za takve tvrdnje nemamo dokaza, jer dugoročna istraživanja tog tipa na ljudima nisu provedena.
    Nakon toga objašnjavaju da je konvencionalno uzgojeno voće dovoljno dobro oprati, osim agruma koji se tretiraju fungicidima, i slijedi:
    (Ipak, nije vjerojatno da malo limunove korice naribane u kolač predstavlja rizik za zdravlje!)
    Odkud sad tako paušalna izjava? Zar nije potrebno dobro kontrolirano istraživanje na ljudima?

  4. #104
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    I već od ranije, iz uvoda:
    Portal Dokazi u medicini pokrenut je s ciljem zaštite laika od prevaranata i šarlatana koji nude čudotvorne terapije za liječenje i sprječavanje bolesti, a koje se ne temelje na odgovarajućim znanstvenim dokazima.
    Zapravo se dobar dio preparata o kojima pišu prodaje u ljekarnama. Ne kažem da ih to čini kvalitetnima, nego da ih ljudi kupuju tamo gdje kupuju lijekove i od ljudi ovlaštenih da prodaju lijekove. Stvari su dosta komplicirane, čini i se.
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.03.2015. at 12:51

  5. #105
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    I već od ranije, iz uvoda:
    Portal Dokazi u medicini pokrenut je s ciljem zaštite laika od prevaranata i šarlatana koji nude čudotvorne terapije za liječenje i sprječavanje bolesti, a koje se ne temelje na odgovarajućim znanstvenim dokazima.
    Zapravo se dobar dio preparata o kojima pišu prodaje u ljekarnama. Ne kažem da ih to čini kvalitetnima, nego da ih ljudi kupuju tamo gdje kupuju lijekove i od ljudi ovlaštenih da prodaju lijekove. Stvari su dosta komplicirane, čini i se.
    Stvar je i u tome da neke prirodne stvari ( koje zapravo djeluju, ili ako nista drugo olaksavaju simptome ) ne mozes patentirati. Nije topla voda da odredene biljke imaju pozitivan ucinak na organizam . Samo ne mozes bazgu ili cesnjak patentirati. Mozes pokusati, ali to nije to.
    Isto tako , jedno su istrazivanja i laboratoriju , a nesto drugo na ljudima.
    i tako, ima puno kuteva gledista.

  6. #106
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj NetkoMiOteoNick prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je prestao bolovati od kad se cijepi. (ne moram misliti o kuhanju )

    Edit: To je trebalo biti ispod Sirius
    Ja bi rado. Da postoji takvo cjepivo.
    Ali za cjepivo za nemogucnosti naplate obavljenog posla u Hrvatskoj za sada ne postoji.

  7. #107
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Meni kod ovog portala smeta što mi djeluju ostrašćeno. Imam dojam da navijaju za jedan tip ishoda i da će bit skloni "štimat podatke na model", umjesto da bude obrnuto.
    Taman sam pročitala što pišu o organski uzgojenoj hrani...nađeno je više pesticida u konvencionalno uzgojenoj nego u organski uzgojenoj, pa između ostalog piše ovo:
    Kako su pesticidi u prehrani nepoželjni, postoji mogućnost da bi dodatno smanjenje njihovog unosa moglo imati učinak na zdravlje, no za takve tvrdnje nemamo dokaza, jer dugoročna istraživanja tog tipa na ljudima nisu provedena.
    Nakon toga objašnjavaju da je konvencionalno uzgojeno voće dovoljno dobro oprati, osim agruma koji se tretiraju fungicidima, i slijedi:
    (Ipak, nije vjerojatno da malo limunove korice naribane u kolač predstavlja rizik za zdravlje!)
    Odkud sad tako paušalna izjava? Zar nije potrebno dobro kontrolirano istraživanje na ljudima?
    Meni to s limunom zvuči slično kao - ipak nije vjerojatno da svakodnevni prelazak najprometnije ceste predstavlja rizik za zdravlje (mislim na opasnost od čestica, ne od vozila). A granice su u USA za sve puno više, nego u EU. Ja se time tješim.

  8. #108
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Meni to s limunom zvuči slično kao - ipak nije vjerojatno da svakodnevni prelazak najprometnije ceste predstavlja rizik za zdravlje (mislim na opasnost od čestica, ne od vozila). A granice su u USA za sve puno više, nego u EU. Ja se time tješim.
    Odnosno tko će platiti to istraživanje. Gdje je granica - koliko će udisanje tinte iz kemijske olovke dugoročno utjecati na moje zdravlje ili isparava li lak s mog radnog stola. U Njemačkoj gdje sam radila nije smio biti laserski printr u sobi gdje netko radi. Ovdje mi stoji na radnom stolu i ne mislim o tome, baš mi je praktično.

  9. #109
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ma i ja se osobno vodim navlas istom logikom, i ribam i koricu dobro opranog limuna iz dućana, ako nemam provjereni. Samo mi se čini da primjećujem dvostruke kriterije, o tome govorim...

  10. #110
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i ja se osobno vodim navlas istom logikom, i ribam i koricu dobro opranog limuna iz dućana, ako nemam provjereni. Samo mi se čini da primjećujem dvostruke kriterije, o tome govorim...
    Pa jasno. Uvijek SVE u zivotu ovisi o kutu gledista i kriterijima odabira.

  11. #111
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Čini mi se da kao što je vjerojatno da korica limuna u povremenom kolaču ne šteti, da je jednako vjerojatno da pesticidi u svemu što jedeš svaki dan - ipak štete. Ako ćemo zdravorazumski. Ako nećemo, nego se držimo dokaza - onda nema paušalnih izjava.
    Kad za neku tvar nisu zapravo provedena prava istraživanja (jer, kako kažeš ti Jelena i cvijeta ranije - tko će plaćat istraživanje kokošje juhe), oni napišu: nije dokazano da je učinkovito. Onda budi strog u oba smjera! Nije dokazano (možda) da povremena korica imuna šteti, ali nije dokazano ni da ne šteti pa ne daji izjave o njenom utjecaju na zdravlje.
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.03.2015. at 13:37

  12. #112
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da, kao i ovo istrazivanje o homeopatiji ( preletih malo)...
    sva istrazivanja koja su potvrdila odredeni ucinak su izbacena jer po kriterijama onog tko ih je birao za clanak nisu zadovoljavala kriterije da bi bila uvrstena kao relevantna. E, sad, ja ne znam koji su to nijima bili kriteriji, niti koje su se bolesti usporedivale. Idem bas vidjeti tocan citat...

  13. #113
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Procitaj te onaj dio na dokazima (sto je spomenula I a zakaj) sto se smatra dobrim dokazom. To je kriterij. Znaci, to je trenutni pregled za sto danas postoje dokazi, sto je*strazivano. Vise od toga nw mogu ici, to bi bilo izmisljanje.

  14. #114
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    http://dokaziumedicini.hr/sto-su-dok...az-u-medicini/


    Eveo. A vjerojatno je dojam ostrascenosti iz bolesti danasnjeg vremena a to je politicka korektnost stila ok ti u to vjerujes pa je za tebe to istina. Oni govore o trenutno statisticki dokazanoj istini. Ljudi su nenaviknuti na popu pop komunikaciju.

  15. #115
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    http://dokaziumedicini.hr/sto-su-dok...az-u-medicini/


    Eveo. A vjerojatno je dojam ostrascenosti iz bolesti danasnjeg vremena a to je politicka korektnost stila ok ti u to vjerujes pa je za tebe to istina. Oni govore o trenutno statisticki dokazanoj istini. Ljudi su nenaviknuti na popu pop komunikaciju.
    pa čini mi se da nisi dobro shvatila vertex. ina, kužiš razliku:

    1. ne postoje znanstveni dokazi da ako unosimo manje pesticida kroz organsku hranu to ima utjecaj na zdravlje.
    2. nije vjerojatno da malo naribane korice u kolaču konvencionalno uzgojenog limuna ima utjecaj na zdravlje.

    ako se u prvoj tvrdnji pozivaš na znanost, čemu onda u drugoj tvrdnji - nije vjerojatno. što uopće znači to "nije vjerojatno"

  16. #116
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    da, bobu bob, ina, nisi baš skužila
    I bobu bob, dr. Matko Marušić me jako odbija od te ekipe. Evo, da ga se malo podsjetite.
    Posljednje uređivanje od vertex : 12.03.2015. at 16:27

  17. #117
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ma i ja se osobno vodim navlas istom logikom, i ribam i koricu dobro opranog limuna iz dućana, ako nemam provjereni. Samo mi se čini da primjećujem dvostruke kriterije, o tome govorim...
    Ja ne ribam iz dućana, ali se pravim da je ovaj domaći s placa provjereni

    A propos antibiotika - ja sam dobila konjske prošlo ljeto, a CRP mi je bio 89 i bila sam slomljena ne samo fizički, nego to ni psihički nisam više mogla izdržati tako da sam se bez razloga rasplakala kod opće prakse - jer mi je teško. Da mi je dr. ponudila homeopatsko rješenje i propolis, premjestila bih karton. (Moja upala nije imala veze s dišnim putevima.)

  18. #118
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne ribam iz dućana, ali se pravim da je ovaj domaći s placa provjereni

    A propos antibiotika - ja sam dobila konjske prošlo ljeto, a CRP mi je bio 89 i bila sam slomljena ne samo fizički, nego to ni psihički nisam više mogla izdržati tako da sam se bez razloga rasplakala kod opće prakse - jer mi je teško. Da mi je dr. ponudila homeopatsko rješenje i propolis, premjestila bih karton. (Moja upala nije imala veze s dišnim putevima.)
    Nitko ti za to ne bi nudio homeopatiju.

    Ali za gripu bi mogao. I tako je pun grad reklama da se ne lijeci antibioticima.

  19. #119
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, da ga se malo podsjetite.
    U, fakat! Što im bi da su ga prihvatili?!

    Na pokretačicu i na još par znanstvenika s popisa sam nalijetala i prije i sve u pozitivnom kontekstu.

  20. #120
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    da, bobu bob, ina, nisi baš skužila
    I bobu bob, dr. Matko Marušić me jako odbija od te ekipe. Evo, da ga se malo podsjetite.
    Probaj malo pretraziti i druge.

  21. #121
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko ti za to ne bi nudio homeopatiju.

    Ali za gripu bi mogao. I tako je pun grad reklama da se ne lijeci antibioticima.
    Bez lijekova prođe za tjedan dana, a s lijekovima za 7 dana.

  22. #122
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    da, bobu bob, ina, nisi baš skužila
    I bobu bob, dr. Matko Marušić me jako odbija od te ekipe. Evo, da ga se malo podsjetite.
    Što im je on suradnik? Nisam znala!

    A propos vjerojatno, meni je to jasno - barem ako gledam svoj primjer npr. neplodnosti. Nije bilo apsolutno nemoguće da ja zatrudnim (nema dokaza da apsolutno ne mogu). Ali - nije vjerojatno. Pa sam uredila svoj život po tome da to neće bit vjerojatno i ošla na IVF. Tako da je to likely - not likely meni nešto s čim mogu sasvim dobro živjeti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2015. at 20:11

  23. #123
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Upitala sam koliko bi gripa prošla uz akupunkturni tretman .

  24. #124
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nitko ti za to ne bi nudio homeopatiju.

    Ali za gripu bi mogao. I tako je pun grad reklama da se ne lijeci antibioticima.
    Što ide u prilog činjenici da je "aletrnativna medicina" bizniz samo takav.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 12.03.2015. at 20:21

  25. #125
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Što ide u prilog činjenici da je "aletrnativna medicina" bizniz samo takav.
    A što nije taj konkretni plakat neki "javnozdravstveni" koji nema veze s alternativom, nego ono da ljudi ne kljukaju antibiotike koje imaju doma?

    Čula sam komentare doktora da je pola sadržaja ljekarni nešto što zapravo samo ljudima pomaže da pričekaju kraj bolesti koji bi došao iovako-ionako, stila čaja-meda-limuna, ne odnosi se to nužno samo na nešto što bi se svelo pod "alternativu" (ja pod tim razumijevam te fito i homeo stvari).

  26. #126
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ma krivo sam citirala.
    Mislila sam na nuđenje homeopatije za gripu.

  27. #127
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Meni ina uopce nije jasno zasto homeo i fito stvari svrstavas pod alternativno prodavanje magle.
    ajde, za homeo mi je jasno , ali fito ?!
    brate mili, ima klinickih istrazivanja more koja dokazuju djelotvornost odredenih biljaka. Nije to nikakva topla voda. Cijela medicina i moderna farmacija ima korjene u tome...
    Ali dobro , svakom njegovo.
    jasno da cu posegnuti za kemijom kad treba, ali sigurno si necu uskratiti niti mogucnost da si olaksam ili rjesim neki problem sa fito i homeo. Jasno , mogle bi te stvari proci i bez alternative, ali ako mi nesto skracuje patnju ili neugodu , zasto ne.

  28. #128
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ma krivo sam citirala.
    Mislila sam na nuđenje homeopatije za gripu.
    Bez brige, to se nece dogoditi. Doktori nemaju vremena nuditii niti ono sto bi trebali , a kamoli da se sa nekim tamo ciribuciriba pripravcima bave.

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ali se isti tako NE slazem da zdrava hrana, svjezi zrak, dobri zivotni uvjeti , i miran obiteljski zivot NEMAJU utjecaja na imunitet. Sigurno imaju.
    Ja nisam onaj njihov o imunitetu pročitala da je to sve skupa nevažno, koliko sam ja shvatila, piše da uz normalan život (dovoljno sna, zraka, uravnotežene prehrane) i propisano cijepljenje, nema te neke jedne stvari (C vitamin itd.) za koju bi bilo dokazano da djeluje.

    Kužim sad vertexin point - trebali su reći "nije dokazano da pesticidi štete" i "nije dokazano da neće ništa bit ako se ostruže limun"? Mislim da je to puno cjepidlačenja za volontersko pisanje, ali možda i ukazuje na određeni bias i predefinirani stav (koji je vjerojatno - likely, ali nije dokazano ) posljedica već stečenog znanja i istraživanja na neku temu, koji je i bio motivator da se krene to znanje dijelit sa širom publikom, ne znam).

    Enivej, nakon ovog njihovog nije vjerojatno ja sad stružem i koricu Billinog limuna za kolač.

  30. #130
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Bez brige, to se nece dogoditi. Doktori nemaju vremena nuditii niti ono sto bi trebali , a kamoli da se sa nekim tamo ciribuciriba pripravcima bave.
    Iznenadila bi se, privatnici to već uključuju u svoju paletu "proizvoda" jer njuše tržište (nadam se... ono, nadam se da u to ne vjeruju). O fito stvarima ja nemam pojma, čekam da dođe odgovor na dokazima, valjda je netko pitao. Za homeo su mi već rekli da to nema smisla i to d svrstavam. Za akupunkturu čekam odgovor.

  31. #131
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Kao sto rekoh. Svakom njegovo. Meni homeopatija ima smisla , pa ju i koristim . Mora da spadamo u onaj mali postotak kod kojih radi , ali smo bili u onim istrazivanjima koja nisu uvrstena u statistiku jer nisu zadovoljila kriterije.
    i fitoterapija isto tako ( za nju sigurno imas more klinickih ispitivanja koja bi morala potvrdivati djelotvornost, ako toga nema , iskreno bih se zabrinula.).

  32. #132
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    a akupinktura je cak i sluzbeno priznata u Hrvatskoj, koliko sam dobivala info davno je i na uputnicu isla ( za migrene npr.). Mora da je to bilo doba prije ovakvih trazilica.
    Mozda su se vremena promjenila, ipak su godine prosle od kad sam to cula.

  33. #133
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ma ja ti upravo pokušavam reći da svakom njegovo meni nije racionalni argument (razumijem emotivno). Mislim... evo, mogu se sama sebi lijepo smijat - ja sam svojedobno po forumu tražila ko prodaje magareće mlijeko za astmu.. lijepo me namagarčilo . I zato mi je drago da mogu pitati nekog racionalnog, jer toga meni ovo pomaže, a meni ono - pa to je opća zaraza postala . Što znači "službeno priznato"? Mislim, i Princ Charles je zagovarao homepoatiju, a liječnik privatnik mi je rekao da je u Austriji homeopatija priznata... . Čekam što će Dokazi ekipa reći, pa ako kažu da ima smisla - a, Bože moj, živiš i učiš, ko ja namagarčena s magerećim mlijekom svojedobno pa je izbila sprdačina što nije ljudsko dobro (a ja čula da magareće liječi hripavac i super je za bronhe). Baš mi drago što sam mogla pročitati sada odgovor na Dokazima, ne bi se mučila s firmom tovara iz Zadra .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2015. at 20:52

  34. #134
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    I znas sto je meni jos super?
    znanstveni dokazi pa se onda prema njim ravnaju lijecnici i hzzo sa listom odobrenih lijekova.
    uzmimo npr. ADHD. On je klasificiran kao neuroloski poremecaj organskog uzroka. Postoje i lijekovi koji po klinickim istrazivanjima povoljno utjecu na simptome ( uz prilicne nuspojave) , ali ima dokaza da rade. Koriste se u vecini zemalja kao terapija. Jasno, osim u Hrvatskoj. Jer psihijatrija je drogiranje i prodavanje magle, pa psihijatri ne mogu dati osobama lijek koji po klinickim ispitivanja djeluje.
    i sto onda? Nista . Platis 500 kn za mjesecnu terapiju pa vidis da li radi ili ...Uvijek ti ostaje akupunktura, homeopatija i caj od kamilice.
    a da ne pricam o drugim granama medicine.
    Onkologiji npr.
    Vise bih se ja brinula zasto pacijenti ne mogu dobiti adekvatnu terapiju u pravom trenutku , nego oko toga da li ce netko uzalud uzeti kuru sumeceg C- vitamina koji su mu uvalili u ljekarni.

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Ja se općenito najviše brinem za stanje ekonomije u zemlji itd. Ali, to mi je sad preširoko polje, nemam pojma o onkologiji, ADHD-u, problematici zdravstva u Hrvatskoj točno itd. Ja gledam iz praktične perspektive onoga što mene muči, što meni može pomoći, a nisam u nekoj maloj niši jer slične probleme dijeli dosta ljudi - zato jer mi dijete ima bolest za koju se nudi puno toga nedokazanog pa mi je zato to super. A nisu ovi s Dokaza oni koji će Hrvatsku izvuć' iz krize, riješit kompletno stanje zdravstva itd.... ono.. nisu oni neki Mesije hrvatskog zdravstva, otkud ta ideja i zašto bi to morali biti? Oni su entuzijasti, okupljeni, oko, po meni, hvalevrijednog projekta.

    Dakle, to nije projekt ljudi koji se bore za npr. lakšu dostpunost lijekova u onkologiji, za to postoje neke druge udruge.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2015. at 21:02

  36. #136
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Je, ovo je projekt koji ljudima stedi novac da ne kupuju zelenu kavu, kefir i c-vitamin.
    Kako su stvari krenule stvarno bih se iznenadila da bilo gdje nadu bilo kakve dovoljno pouzdane studije sa dovoljnim brojem ispitanika koji zadovoljavaju kriterije , za bilo sto.
    Bas me zanima tko bi provodio takva skupa testiranja zbog dokazivanja pozitivnog ucinka lubenice ili maslacka?

  37. #137
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da se razumijemo i ja bih na magarece mlijeko pukla od smijeha. Isto kao sto pucam na kolostrum u ljekarni , jer je kravlji , a ne ljudski ( i jos u kapsuli ). Ali sto mogu...

  38. #138
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Smij se ti, ali ako zbrojiš sve te comsodiskove, tretmane u slanim sobama (paket po deset), magareće mlijeko moje - evo, to ti je mislim bilo 400 kn (vjerovala ili ne) a nešto sitno, niti litra, ako se dobro sjećam, plus poštarina, a sve pod krilaticom "a, ne može škodit" iznenadila bi se kolika se tu lova obrće. Mislim... a zašto bi ljudi to sve proizvodili, imali farme magaradi, otvarali slane sobe i obrte za to da tu nema love. A ne možeš ove moje "jednostrane ostrašćene tzv. znanstvenike" krivit za sve, i zašto nema istraživanja o maslačku... i ono...kad će više taj world piece, zašto se time, npr. ne bave, nego kavom i kefirom, neš ti rabote .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2015. at 21:21

  39. #139
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Cuj, moj tetak u Njemackoj je bez ucinka prosao tamo 6 mjeseci terapija zbog isijasa. I narucio je cosmodisk. On mu pomaze. I sto sad? Da je znao pljuno bi prije tih 350 kn.
    I sto ja mogu reci na to. Nista. Njemu stvar ocito radi, tebi mozda ne bi.

    Nemam ja nista protiv portala. Neka pisu.
    Ali neka uzmu i neke druge stvari na propitivanje. Mozda neke koje se propisuju na recept . Ili kod nas provode kao uobicajena praksa u zdravstvenim ustanovama. Tada ce mi mozda biti zanimljiviji...

  40. #140
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kao sto rekoh. Svakom njegovo. Meni homeopatija ima smisla , pa ju i koristim . Mora da spadamo u onaj mali postotak kod kojih radi , ali smo bili u onim istrazivanjima koja nisu uvrstena u statistiku jer nisu zadovoljila kriterije.
    i fitoterapija isto tako ( za nju sigurno imas more klinickih ispitivanja koja bi morala potvrdivati djelotvornost, ako toga nema , iskreno bih se zabrinula.).
    X na sirius i njene postove.

    za sve u zivotu trazit racionalan dokaz....ne bi ja tako mogla zivjet.kako dokazat racionalno ljubav odanost povjerenje odoh ot.sorry.
    ja nesto probam pa vidim jel mi djeluje.eto mojoj djeci lupocet sjrup ne djeluje a znanstveno je dokazano da djeluje.

  41. #141
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    I briga me za takav dokaz ne kupujem taj sirup.

  42. #142
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Ina ako mujica priznaje fitoterapiju onda ces morat i ti
    No offence ina i mujica

  43. #143
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam ja nista protiv portala. Neka pisu.
    Ali neka uzmu i neke druge stvari na propitivanje. Mozda neke koje se propisuju na recept . Ili kod nas provode kao uobicajena praksa u zdravstvenim ustanovama. Tada ce mi mozda biti zanimljiviji...
    Ne znam koja im je točno misija i je li im misija analizirat studije vezano za lijekove na recept, mislim da ne jer za svaki postoje brojne studije. Ali, mislim da je glavna šefica portala prevela knjigu Bena Goldacrea Bad Pharma (mislim da je prevedeno kao "Loši lijekovi" na hrv (toliko o potrebi da se "znanstvenicima" prevode članci s engleskog jer, bidni, ne znaju, što su ranije spominjali). Ta knjiga se tiče baš toga, ne znam ide li case-by-case o konkretnom lijeku na recept, ali mi je na "to do" listi za čitanje, ako to bude nešto što ću moći pojmiti i ako je laik-friendly. Ne znam je li ti već došla ruku, ali vjerojatno će te zanimati i možda nađeš poveznice jer sigurno naše zdravstvo ne solira izolirano od svjetskih trendova (dobrih i loših).

    A vezano za racionalnosti - ja ih za ono što mi prodaju kao lijek ili terapiju tražim. Ne tražim ih za prijateljstvo, ljubavne odnose itd. Iako bi me vjerojatno i u tom području veselili i sigurno toga i tamo ima . Mislim... ko da ja prva nisam iracionalna u puno toga, ali vezano za liječenje hoću da je dokazano, neću ovo "moj tetak je rekao i pomoglo mu je, jer tu si tek izgubljen, ima tetaka kojim imaju ovakvo iskustvo i onakvo, a svakakvih bi se ideja za liječenje našlo".
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.03.2015. at 21:43

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Evo nešto što mi je fora, ne znam više jesam li ga ovdje linkala... ovaj "tetak" argument (ne mislim na konkretnog tetka, nego na to prenošenje iskustava - moje je ovakvo, tvoje je onakvo) je mislim pod "testimonials" navedeno. Ovo su nekakvi "semafori" kako prepoznat pseudoznanost:

    http://sci-ence.org/red-flags2/

  45. #145
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ajmo ih pitati za dojenje

  46. #146
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    eto mojoj djeci lupocet sjrup ne djeluje a znanstveno je dokazano da djeluje.
    čak niti ako daš maksimalnu dopuštenu dozu, točno mg paracetamola po kg tjelesne mase? čak niti sat i pol nakon uzimanja?

  47. #147
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    čak niti ako daš maksimalnu dopuštenu dozu, točno mg paracetamola po kg tjelesne mase? čak niti sat i pol nakon uzimanja?
    Dala par puta (moji rijetko imaju temp.) propisanu dozu nije djelovalo, temp. rasla, po preporuci pedijatra uzela Nurofen i on im skida jako brzo.

    Moje metode skidanja temp. su ionako vrlo osebujne (po narodski), prvo razodjeni, pa u kupku mlake vode ih uvali, pa hladne obloge (voda ili ocat), natankaj ih tekućinom,pa čekam da se malo organizam bori jer je meni temp dobar znak da se tijelo brani. Kad ne ide dolje, nego raste dajem sirup al baš za višu temp. posebno naveče (ne smijem ni reći koliko je to meni). Po danu čak znam ni ne tretirati temp. posebno ako je dijete iole ok i nije klonulo. Čim im padne temp. i vrati energija, ja nakratko na čisti zrak da udahnu i osvježe se

    Majko mila kad ovako čitam, zvučim grozno kao da sam totalno nonšalantna (što MM tvrdi) a ja mislim da je bolje ne paničarit ako baš nije panika

    Ajme za moje metode nema nigdje nikakvih dokaza,dobro da su mi djeca živa.A mene su ko dijete uvijek mazali rakijom, i nudera viđe me, zdrava ko drijen
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.03.2015. at 00:40

  48. #148
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    još dok nisam govorila R, sjećam se ko danas da sam govorila: Akija, akija liječi sve!!!

  49. #149
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ajmo ih pitati za dojenje
    cvijeto, cvijeto izazivaš vraga

    Nego da se vratim na temu, ja baš volim te iskustvene metode, netko kaže da mu je nešto pomoglo, pa ja mogu ili neću probat. i nikome ništa.
    Tako je nama pomogao onaj čaj od trava za nevjerojatno bolji spermiogram kod muža nakon 2 mjeseca pijenja (nakon 2 god jako lošeg spermiograma).

    Da mi tu informaciju nisu rekle drage forumašice, ja ga nikad ne bih nabavila mužu i ne bih možda danas bila mama dvoje dječice (čak sam imala i jednu T. između al bio spontani).A netko će uporno trubit, čaj ne pomaže, pomaže samo potpomognuta. Eto nama je upalio čaj, a potpomognuta nije (i to 3x), mislim meni svejedno na koji način samo da ja stignem do cilja.

  50. #150
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja imam dobru podlogu u nevjerovanju,
    jer jednostavno nikada ništa nije pomoglo.
    a vjerujem da ne postoji to što nismo kupili,
    osim magarećeg mlijeka
    ili sami smućkali svakojake narodne recepte.
    uvijek ponavljam ono što nam je naš pedijatar rekao
    još prve godine njegovih boleština,
    kupila mu ja mineralnu vodu ili raznorazne pripravke u ljekarni,
    na kraju dođe na isto i tako i je.
    bolje da sam mu davala mineralnu, a ostatak love štedila,
    imao bi finu svoticu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •