Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 285

Tema: Cijepljenje protiv HPV-a

  1. #51
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    tako nešto su nama rekli na fax-u
    ne može od bazena, ali može u bazenu

    Odlično.

    No, znam jedan par koji je pobrao neku spolno prenosivu bakteriju i HPV. On njoj prvi i jedini, u braku skoro 10 godina, i ona na pregledu prije trudnoce otkrije HPV i tu bakteriju. Muž se kune da je bio vjeran. Uglavnom, na kraju su našli nekog ginekologa (mislim trećeg po redu) koji je rekao da postoji neki promil šanse da je obje stvari dobila u bazenu. Brak im se opasno uzdrmao, ali ajde, taj promil nade ih je spasio.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 10.02.2015. at 10:01

  2. #52
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne razumijem zašto sumnje, zašto petljanje bezgrešnog začeća u ovu raspravu?
    Niti su svi ljudi zli, niti lažu, niti varaju partnere.
    Činjenica je da mogućnost zaraze u bazenima postoji.
    Prije tri godine u Tuheljskima sam se već prilikom ulaska u bazenski prostor loše osjećala, malo poslije počela gušiti i oči su me strahovito pekle. Gledat nisam mogla.
    Potražili smo pomoć.
    Muž me vodio kao slijepu.
    Sve je ok. Sve je ok, govorilo je osoblje, a ja sve gore.
    Znate šta je bilo?
    Pokvarila im se pumpa za klor i šibala nekontrolirane i povećane količine klora.
    I nikom nije smetalo.
    Samo meni.
    Bazeni su bili krcati djecom.
    I ni jedno dijete nije imalo tegobe.
    Samo ja.
    Zaključak?
    Isto je i s bakterijama i virusima.
    Kod mene doma i na poslu su svi bolesni bili ili još jesu.
    Ja se za sad još jedina držim.
    Zaključak?
    Činjenica jest da se HPV ne prenosi isključivo spolnim općenjem i to ne treba zanemarit jer od tisuću žena možda dobijem baš ja ili neka od vas.

  3. #53
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    I HIV-om se moguce zaraziti ako smo se primili rukom na kojoj je neka ranica, za kvaku za koju se ranije primila osoba koja takoder ima otvorenu ranicu. Svasta je na svijetu moguce, ali je vrlo jasno kako se odredene vrste bolesti primarno prenose. Hpv se ne smatra bez razloga spolno prenosivom bolescu. Da su mogucnosti zaraze ovakvim virusima vece od pukih promila, kako je netko gore naveo, ljudi ne bi izlazili iz kuca. Ima ih takvih. Bolest se zove hipohondrija (i ne moze se zaraditi na bazenu).

    Malo se salim, neka nitko ne primi krivo. Ono sto sam ranije pisala je bio odgovor na ono sto je Mujica rekao o cijepljenju svojih kceri. Vrlo mi je logicno da se njegova zena nema potrebu cijepiti protiv hpv virusa (na stranu sad drugi razlozi), ukoliko su monogamni u svome braku. Reći da bi se ona trebala cijepiti, slicno je kao da se ja idem cijepiti protiv zute groznice, a nemam nikakvu namjeru putovati u zemlje u kojima vlada realna opasnost od zaraze.
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 10.02.2015. at 11:06

  4. #54
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja mislim da ću sigurno cijepiti m kad za to dođe vrijeme. ne vidim baš neki razlog zašto ne, osim standardnih matrix_gjalski_u ime obitelji: razloga
    nuspojave su kao kod svih cjepiva, a koliko sam nešto malo pročitala jer mi još nije u sferi interesa, cjepivo se pokazalo učinkovito.
    jedino je pitanje cijene cjepiva, skupo je, a koliko znam jedino grad zagreb financira za svoje građane

  5. #55
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Skupo je.
    Po 700 i nekaj kuna puta tri doze.
    ValaMala, meni i dalje nije jasno što ti hoćeš dokazati sa svojim upisima?
    Daj shvati već jednom da je HPV virus drugačiji od HIV virusa pa su samim tim i moguçnosti zaraze drugačije.
    HPV virus je nađen kod djevojčica koje su sigurno bile virgo intacta.
    Dakle, nisu zaražene spolnim odnosom.
    I to nema veze s hipohondrijom, a još manje je za šalu.
    I mislim da je krajnje neukusno raspravljat o Mujičinoj ženi i njihovoj monogamiji.
    Ovaj topic je trebao pomoći svima nama roditeljima da se odlučimo argumentirano hoçemo li cijepiti našu djecu ili ne.
    I meni je jako korisno pročitati što Mujica piše.

  6. #56
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Tanci, samo cu ti kratko odgovoriti, jer me ocito nisi shvatila, a onda da vise ne idemo dalje u bedastoce nevezane za temu. Ocito nisi skuzila da se ja slazem s Mujicom i da sam reagirala na ruznu primjedbu upucenu njemu u vezi njegove zene. Ono sto zelim reci, ako moram pojednostaviti, je da ne smatram da je potrebno cijepiti se ukoliko je netko monogaman i jedina opasnost mu je sekundarni prijenos zaraze, koji je iznimno rijedak.
    No ovdje govorimo primarno o djevojcicama i djevojkama i tome kako roditelji razmisljaju o tome hoce li ih ili nece cijepiti.
    Cheers

  7. #57
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Imamo jos dosta vremena do tada, ali da je izbor sad ili nikad, mislim da ne bih
    Iako su cure uredno cjepljene, nesto i izvan kalendara
    Najverojatnije cu tu odluku prepustiti njima

    cvijeto, bogati, nemoj matrix i markicku u isti kos
    film volim

  8. #58
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Ma mislila sam onaj sajt matrixworld il kako vec. I ja volem film :d

  9. #59
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    a ja se još uvijek nadam da ću od Forke, koja je otvorila temu, doznati koji su to argumenti protiv HPV cijepljenja kćeri.

  10. #60
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene doma i na poslu su svi bolesni bili ili još jesu.
    Ja se za sad još jedina držim.
    Zaključak?
    Možda još uvijek isparava klor iz tebe, koji si pobrala na bazenu? Pa te štiti....?

  11. #61

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    HPV virus je nađen kod djevojčica koje su sigurno bile virgo intacta.
    Ok, nađen je virus, da li to znači da će te djevojčice definitivno imati kakve posljedice? Ima li negdje podataka koji postotak osoba koji nosi virus stvarno obolijeva od karcinoma?

  12. #62
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, nađen je virus, da li to znači da će te djevojčice definitivno imati kakve posljedice? Ima li negdje podataka koji postotak osoba koji nosi virus stvarno obolijeva od karcinoma?
    A di je onda svrha cijepljenja?

  13. #63
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, nađen je virus, da li to znači da će te djevojčice definitivno imati kakve posljedice? Ima li negdje podataka koji postotak osoba koji nosi virus stvarno obolijeva od karcinoma?
    A di je onda svrha cijepljenja?
    Kumulativni rizik djevojčice u RH da do starosti (74 godine) oboli od karcinoma in situ vrata maternice je oko 1,2%, da oboli od invazivnog karcinoma vrata maternice je oko 0,5%, a kumulativni rizik smrti od raka vrata maternice je oko 0,1%.
    "Prosto k'o pasulj".
    Posljednje uređivanje od mujica : 10.02.2015. at 20:58

  14. #64
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Kumulativni rizik djevojčice u RH da do starosti (74 godine) oboli od karcinoma in situ vrata maternice je oko 1,2%, da oboli od invazivnog karcinoma vrata maternice je oko 0,5%, a kumulativni rizik smrti od raka vrata maternice je oko 0,1%.
    "Prosto k'o pasulj".
    Meni je to onda razlog da ne cijepim. Možda da to pokriva i rak dojke razmislila bih.
    Ovako, poučiti ću ih da se paze i da redovito idu na preglede.
    I onda jednoga dana neka same odluče za sebe.

  15. #65
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    supač

  16. #66
    Romeo85 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    321

    Početno

    Ja jos nemam djece i zdr.radnik sam...
    100% sam sigurna da nikada nebi svoje djete cijepila, cjepivo je neistrazeno, tj.otrov... Poznajem curu koja zivi u Njemackoj, prosle godine je primila cjepivo, ne samo ona vec i njezinih par prijateljica... Nakon cjepljenja svaka od njih ima nekakvih zdravstvenih problema, tocnije cura koju poznajem ima problema sa stitnjacom, hormoni su se skoz zbrkali, problem sa kilazom, napadaji panike itd....
    U svakom slucaju, moje misljenje je da to nije pametan potez.

  17. #67
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Neću sigurno cijepiti djecu protiv ičeg što ovisi o njihovom ponašanju tj mojem odgoju. Kad budu zreli, odgovorni pa samim tim i odnosi na redu ići će liječniku zajedno s budućim i ako tad zaključe da ima rizika naravno da će se cijepiti, ali dok oni imaju 12 godina ja bih radije cijepila sebe sjekirom u glavu nego da mi se dijete izlaže svim mogućim rizicima spolnih odnosa u dječjoj dobi. To mi je kao da je cijepim protiv ciroze jetre s 12 godina jer neka djeca piju iza škole već u 7 rz.
    Posljednje uređivanje od pikula : 10.02.2015. at 22:42

  18. #68
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ne cijepi se sa 12 godina
    a misliš da će tvoja djeca tebe pitati kad će se početi seksati?

  19. #69
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako li se cijepljenjem izlaže rizicima od spolnih bolesti?!

    Da citiram jednog pametnog doktora (na temu pobune oko zdravstvenog odgoja u školama) - to je kao da kažem da će padati kiša ako otvorim kišobran.

    No, potpuno se slažem sa tim da dijete samo treba sudjelovati u odluci oko cijepljenja; već sama konstrukcija "hoću li cijepiti 14-godišnje dijete" mi izaziva nelagodu.

  20. #70
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kako li se cijepljenjem izlaže rizicima od spolnih bolesti?!

    Da citiram jednog pametnog doktora (na temu pobune oko zdravstvenog odgoja u školama) - to je kao da kažem da će padati kiša ako otvorim kišobran.

    .
    odlično
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 10.02.2015. at 23:02

  21. #71

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne cijepi se sa 12 godina
    a misliš da će tvoja djeca tebe pitati kad će se početi seksati?
    Zašto ne bi djevojka od npr. 17 godina koja odluči imati spolni odnos s dečkom, išla se prije toga cijepiti, jednako kao što će se pobrinuti za kontracepciju? Ili bi se i za to trebali brinuti roditelji, pa joj od 14. godine dati svaki dan da popije tabletu, za svaki slučaj, jer ionako ne znamo da li se seksa?

  22. #72
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa recimo to da joj trebaju tri doze cjepiva
    sad ona odluči imati odnose i onda će oni čekati da se ona procijepi sa sve tri doze
    moš mislit

  23. #73
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    meni je nepojmljivo da su roditelji odgovorni brinuti za zdravlje i dobrobit svoje djece osim po pitanju spolnosti. Za mene je spolna aktivnost prije zrelosti u najmanju ruku rizično ponašanje kao i alkohol i cigarete prije 18.te. Sigurno neću reći moje dijete će sigurno piti i pušiti bez mojeg znanja i ja za to nisam odgovorna. Znam za propagandu da se djeci da posebna pravna autonomija po pitanju spolnosti, ali mislim da taj pravni eksperiment ipak neće proći. Ako ne mogu piti, voziti auto, sklapati brak, potpisati medicinski zahvat ne mogu imati ni spolne odnose. Ako ih imaju ja sam kao roditelj odgovorna za eventualne posljedice i treba me tužiti za zanemarivanje jednako kao da mi dijete vozi prijatelje u autu bez vozačke s 12 ili 14 godina. Ja sam sa svojim roditeljima razgovarala i išla liječniku prije spolne aktivnosti. I većina mojih prijateljica i nismo imale 12 ni 14 ni 16 godina. Jasno nam je dano do znanja da su zrelost fizička i psihička uvjet za započinjanje spolne aktivnosti i nije mi to bilo ništa čudnije nego da ne mogu voziti auto prije nego položim vozački.

  24. #74
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I da, mislim da je uvreda razumu hodati okolo s otvorenim kišobranom ako ne pada kiša.

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa recimo to da joj trebaju tri doze cjepiva
    sad ona odluči imati odnose i onda će oni čekati da se ona procijepi sa sve tri doze
    moš mislit
    Koliko treba vremena za sve tri doze?

  26. #76
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I jezivo mi je to svaljivanje odgovornosti na žensku stranu. Ako od prvog dana razmišljanja o spolnim odnosima oboje idu liječniku da vidiš kako im je poslje normalno dijeliti sve brige, terapije i ići na uzv u trudnoćo i na porod. Sve se to postavlja od početka u pravom ili krivom smjeru, ravnopravnom ili neravnopravnom. Sve manje od pune ravnopravnosti je navikavanje cura na nisko samopouzdanje.

  27. #77
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Pa ne dajete im dozvolu za ništa. I dalje je tu mogucnost zatrudnjivanja i ostalih spolnih bolesti. Ovim ih cjepivom stitimo od karcinoma vrata maternice. Ja iskreno ne vidim da bi mi to cjepivo otvorilo vrata icemu.

  28. #78
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    I jezivo mi je to svaljivanje odgovornosti na žensku stranu. Ako od prvog dana razmišljanja o spolnim odnosima oboje idu liječniku da vidiš kako im je poslje normalno dijeliti sve brige, terapije i ići na uzv u trudnoćo i na porod. Sve se to postavlja od početka u pravom ili krivom smjeru, ravnopravnom ili neravnopravnom. Sve manje od pune ravnopravnosti je navikavanje cura na nisko samopouzdanje.

    Naravno, u idealnom svijetu.

    S druge strane, može se npr. desiti da savršeno odgojena curica od 15g, bez obzira na svu roditeljsku edukaciju i napor, stisne se iza garaže sa lokalnim narkićem, jer eto, ima super plave oči i baš joj se sviđa.

  29. #79
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne cijepi se sa 12 godina
    Ovdje djevojcice dobijaju poziv za besplatno cijepljenje izmedju 11. i 12. godine.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ne bi djevojka od npr. 17 godina koja odluči imati spolni odnos s dečkom, išla se prije toga cijepiti, jednako kao što će se pobrinuti za kontracepciju? Ili bi se i za to trebali brinuti roditelji, pa joj od 14. godine dati svaki dan da popije tabletu, za svaki slučaj, jer ionako ne znamo da li se seksa?
    Ovo me podsjeća na onaj vic o baki koja kupuje tablete za kontracepciju i kaže ljekarniku da su joj to tablete protiv glavobolje - kad unuka navečer ide van, ona joj uvali tabletu pa je ne boli glava

  31. #81
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, u idealnom svijetu.

    S druge strane, može se npr. desiti da savršeno odgojena curica od 15g, bez obzira na svu roditeljsku edukaciju i napor, stisne se iza garaže sa lokalnim narkićem, jer eto, ima super plave oči i baš joj se sviđa.
    ja uopće ne gledam tako na to, i nekako ne mislim da će se s 15 stisnut iza garaže.

    mislim, i ako hoće, to mi nema nikakve veze s cjepivom. cjepivo ne štiti od rizika preranog ulaska u spolne odnose.

    valjda su istraživanja pokazala da su najbolji rezultati ako se cijepe u mlađoj dobi, da se optimalno razvijaju antitijela, ne znam, nek me mujica ispravi ako griješim.

    evo što kaže elly, ako je u italiji preporuka cijepiti s 12 godina, sigurno to nije zato jer se očekuje da će se s 12 godina početi seksati.

    a sad zašto samo djevojčice...idealno bi bilo i dečki, ali mislim da je teško očekivati veliku procijepljenost i cura, a kamoli dečki, obzirom da cjepivo primarno štiti od ženske bolesti - karcinom vrata maternice.

  32. #82
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ma u principu da, i mene zanima samo zasto tako rano i zasto ne u sklopu cijelokupne prevencije rizicnog ponasnja individualno uz dodatne informacije. kad kome dođe vrijeme.
    ostalo moje pjenjenje pripišite molimo neispavanosti ostarjele dojilje

  33. #83
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    evo što kaže elly, ako je u italiji preporuka cijepiti s 12 godina, sigurno to nije zato jer se očekuje da će se s 12 godina početi seksati
    Zapravo pise nakon 11. godine zivota, od preadolescencije.
    Pozivi pocinju stizati cca sa 11,4 mjeseca.
    Ginekolog kaze da je idealno prije prve mjesecnice, iako se naravno moze cijepiti i u odrasloj dobi.

  34. #84
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    zasto ne u sklopu cijelokupne prevencije rizicnog ponasnja individualno uz dodatne informacije.
    Pa i jest u sklopu cjelokupne prevencije, barem ovdje: uz predavanja iz seksualnog odgoja u skolama, od 6. razreda.

  35. #85
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da dob nema veze sa boljim rezultatima ako se cijepe u mlađoj dobi, nego sa tim da cijepljenje ima najviše smisla prije početka spolne aktivnosti.

  36. #86
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da dob nema veze sa boljim rezultatima ako se cijepe u mlađoj dobi, nego sa tim da cijepljenje ima najviše smisla prije početka spolne aktivnosti.
    jesi sigurna? mujica?
    ako je tome tako, onda stvarno ne vidim razlog zašto s 11 godina.

  37. #87
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Zato sto curice odu na maturalac i vrate se trudne. (Bio nedavno neki clanak, BIH mislim). Opet, mislim da se gleda cjelokupna populacija, a ne "super educirana" djeca "sektasica" s Rode

  38. #88
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno postoje nekakve statistike o tome kada djevojčice postaju spolno aktivne.

  39. #89
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ako sam dobro shvatila, cjepivo bi se trebalo primiti godinu i pol (ili tako nešto) prije početka spolne aktivnosti.
    a po statistikama, djeca postaju spolno aktivna s 15 godina

  40. #90
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Ginekolog kaze da je idealno prije prve mjesecnice, iako se naravno moze cijepiti i u odrasloj dobi.
    prvu mjesečnicu cure danas dobivaju oko 11.

  41. #91
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    znaci toliko slusamo o tome, a zapravo ne znamo tocan medicinski razlog koga, kada i zasto cijepiti? A da samo ukinu maturalac u BiH?

  42. #92
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    prvu mjesečnicu cure danas dobivaju oko 11.
    Mislim da se bas ta dob 11-12 godina uzima kao nekakva srednja dob za mjesecnicu, pa bas zato stoga i daju cjepivo od 11 godine nadalje.

    Iako znam i za slucajeve gdje je prva mjesecnica bila sa 8 godina, a i sa 17 godina.

    Dobivena mjesecnica ne sprijecava primitak ili ucinkovitost cjepiva.
    Ginokolozi tvrde da je bolje cijepiti prije (da li zbog hormona ili drugih razloga, ne znam - uostalom svatko se moze raspitati za sebe dalje kod strucnih osoba, ukoliko zeli vise informacija).

  43. #93
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne razumijem, kako ne znamo? Znamo, cijepljenje se preporučuje prije početka spolne aktivnosti.
    Bilo kakve ​ spolne aktivnosti.

  44. #94
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    znaci toliko slusamo o tome, a zapravo ne znamo tocan medicinski razlog koga, kada i zasto cijepiti? A da samo ukinu maturalac u BiH?
    ne kužim...baš znamo točan medicinski razlog, jedino što nam je nepoznanica je kada će nam djeca stupiti u spolni odnos i koliko će tada biti odgovorni. A to se možemo samo nadati kada će se desiti i kada. U sukobu hormoni vs. odgoj kod teen populacije ja se ne kladim na odgoj.

  45. #95
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Je li ovo pitanje svjetonazora? Mislim, valjda je jasno da svi mi ovdje djeci NE želimo prerane spolne odnose, ali isto tako nemamo kristalnu kuglu da znamo hoće li partner biti zdrav ili ne pa imali 15 ili 25g.
    Hipotetički, da su višedesetljetna istraživanja pokazala da je cjepivo u potpunosti sigurno, učinkovito i bez ikakvih posljedica, bi li ti, Pikula, cijepila dijete (djecu, nebitan je sad spol) prije 18. ? Ili ti je problematična predložena dob?
    Naime malo mi je nategnut plan da će ti kći nakon diplome (nikako ranije!) reći - čuj, mama, došlo je vrijeme, dogovori meni i dečku ginekologa jer idemo zajedno (možeš i ti s nama) da nam ispriča sve o rizicima spolnih odnosa i da s njim vidimo trebamo li se cijepiti prije.

  46. #96
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    nisam spomenula diplomu i stvarno ne smatram da je potrebno izvlačiti tu malograđanštinu nasuprot 12!godina. To su djeca. Ako ostaju trudne na maturalcu ja bih pitala gospodu nastavnike za odgovornostjer vode djecu, a ne sindikalni izlet.
    tebi je to iluzorni scenarij i vidim mnogimaovdje, meni i mojim prijateljicama bez obzirana svjetonazor, čak mi se činida većinom nisu bilevjernice niti narocito prskticirajuće familije, realnost i da za svoje dijete ne želim manje. Odgoj, otvoren odnos, ppovjerenje nema alternativu. Ako nema toga Hpv je najmanje sto se moze dogoditi. Nema cijepiva protiv droge, alkoholizma, prometnih nesreća na motoru s budalom..... Ali ima prevencije i to statistički i znanstveno dokazano jest samopouzdanje, voljenost, odnos povjerenja s roditeljima. Govorim o djeci čiji rast i razvojjos zahtijeva roditeljsku skrb.

  47. #97
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    I ne očekujem nikakve garancije, život može sve nas demantirati sutra i ako procijenim da opasnost postoji za bilo koje rizično ponašanje ići ću po stručnu pomoć: neću im kupiti auto ako nemaju vozačku, puno sterilnih igala ili ih cijepiti protiv hpv-a

  48. #98
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    neću im... ili ih cijepiti protiv hpv-a
    Nemoj se ljutiti, ne zelim polemizirati, ali me zanima ovo: znaci li ovo (pojednostavljeno) da je cijepljenje protiv HPV = dozvola za promiskuitet?


    Primjerice, netko to je imao CINII, netko tko ima u obitelji geneticku sklonost karcinomu reproduktivnih organa, i ima mogucnost cijepiti dijete protiv HPV-a, zar to ne bi trebao napraviti iz (pojednostavljeno) razloga 'bolje sprijeciti nego lijeciti'?

    Razlog da je netko sumnjicav prema cijepljenju jer je follow-up prekratak, nuspojave nedovoljno istrazene, itd. pa odbije cijepljenje mogu razumjeti.

    No, IMHO, i preventivno cijepljenje (za one koji prihvate moguce rizike) naravno da ide pod ruku sa edukacijom o spolnom odgoju i odgovornoscu, ne samo spolnom, nego opcenitim odgojem. Jedno ne iskljucuje drugo, dapace.
    Posljednje uređivanje od Elly : 11.02.2015. at 14:14

  49. #99
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ne i nisam to napisala. Napisala sam negdje ranije da sigurno postoji procijena rizika, dob i način na koji se smisleno može cijepiti bilo koja odgovorna osoba.
    Mene je zanimalo zasto u dobi od 12 godina kad je spol.akt. povezana s dodatnim rizicima ne uložiti ekstra trud da se spriječe kod velike većine djece svi ti rizici, umjesto ovog pristupa. To je sve.

  50. #100
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nisam sumnjičava prema cijepljenju. Ja sam za informirano cijepljenje u skladu s dobi i rizicima odnosno koristima.
    Ako je argument da će se jedino 90%tnom procijepljenošću iskorijeniti hpv i da se to mora strogo provesti ok i mi cemo se zrtvovati i cijepiti, ali čini mi se da nije to to. možda sam u krivu?

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •