Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Bojim se da gubim mlijeko

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    1

    Početno Bojim se da gubim mlijeko

    vjerujem da se mlijeko ne moze izgubiti "preko noci" ali....
    cice su mi postale bas mekane, vise se ne stvrdnu cak ako cijelu noc ne doji.
    nije toliko zainteresirana dok doji, imam osjecaj da nema puno za pojesti. I ono sta me najvise brine, pelene nisu pune kao prije...piski ona redovito, ali prije su bile bas bas pune, a sada ono li-la..beba ima 8 mj

  2. #2
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    ne moze se izgubiti preko noci, osim u nekim jakojakojako ekstremnim situacijama, sto kod tebe vjerujem nije slucaj.

    daj nam malo vise informacija. koliko podoja imate u 24 sata? kako je isao prirast tezine? kako je prihvatila dohranu, koliko krutih obroka imate? kako spava?

  3. #3
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    zeza me ipad. ona je vec velika beba i krute i nabrekle grudi vec dulje nisu i ne bi trebale biti znak dovoljne kolicine mlijeka, sistem ponude i potraznje sad je vec dobro uspostavljen.

    ima li stolicu redovito? kakvog je opceg stanja?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Pozdrav! Evo takodjer imam slican problem. Beba osam mjeseci.
    Dojimo ujutro kad se probudi, onda ide kasica, za rucak je opet podojim (obje dojke). Popodne opet kruti obrok. Nekad zna zatraziti sisanje jos koji put ii naravno pred spavanje. Ono sto mene brine je to budjenje po noci skoro kao da je novorodjence. Svako dva sata, ide spavati oko osam.
    Probudi se vec oko 11, pa u 1, pa oko 3-4, pa 6. I spava do 8-9 sati.
    Jednostavno imam osjecaj da to mlijeko vise nije dovoljno. I uopce mi se ne stvrdnu dojke onako kao prije. Bas sam se pokusala prije dvije veceri izdojiti jer sam isla sa MM na veceru, jedva da sam izdojila 60mL na jednu dojku (bas sam muku mucila). I mlijeko nije bijelo onako kado prije 20 dana, nego sve nekako blijedo. Kao da se voda zamutila.
    Sto da radim? Sto se uopce dogadja?

  5. #5
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nakon osam mjeseci dojenja, za ocekivati je da se dojke nece lako stvrdnuti, ako uopce. Tim vise sto dijete zapravo i dalje sise. Isto tako je logicno da se smanjila proizvodnja mlijeka u odnosu na rane dane dojenja jer, prema ovome sto pises, dijete sisa tri puta na dan (i eventualno nocu?). Moguce da zeli vise mlijeka i da se zbog toga budi, ali isto tako je moguce da se budi jer je takvo dijete. Neka djeca jednostavno ne spavaju vise od par sati u komadu.

    Izdajanje nije dobar pokazatelj kolicine mlijeka, pogotovo kad se izdaja zena koja to ne radi svaki dan. Neke zene ne uspijevaju izdojiti ama bas nista, iako proizvode dovoljno mlijeka za svoju djecu. Boja mlijeka takodjer ne govori puno, ako ista, o njegovoj kvaliteti. U samom pocetku, u ranim danima nakon rodjenja bebe, mlijeko je obicno zuckasto ili zuto i djeluje gusce od mlijeka izdojenog mjesecima kasnije, ali i jedno i drugo mlijeko je super za dijete za koje je namijenjeno.

    Preporucila bih vise dnevnih podoja za dijete od osam mjeseci. Jeste li to pokusale? U dobi od osam mjeseci dijete postaje aktivnije i vrlo radoznalo pa je najvjerojatnije stalno zaposlena svijetom oko sebe i zaboravlja traziti dojku. Ponudi joj, umjesto cekanja da se sama sjeti. S povecanjem broja dnevnih podoja, povecat ce se i kolicina mlijeka.

  6. #6
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    gle i mene na ovoj temi... moje cure će uskoro 11 mjeseci... sa 10 mjeseci smo uveli tri obroka, ostalo dojimo...
    dakle doručak (voće, žitarica, jogur, sir...) , doje prije spavanja, ručak (povrće, meso, riba), doje prije popodnevnog spavanja, večera (žitarica, jogurt, sir, voće...), doje prije noćnog spavanja
    po noći minimalno po tri podoja, možda i više...
    eh, sad...
    jedna od blizanki je počela manje dojiti, dakle aktivno možda 2-3 minute i onda se igra, smije, vuče, grize (nemaju zube!?)
    druga od blizanki je bila bolesna (temp.) i doji kao i do sada....cca 5 min
    činjenica je da me danas prvi put posjetila "gospođa" od poroda...
    da li je do toga ili jednostavno počinje onaj put ka kraju?
    mlađa kćer mi je u toj dobi prestala dojiti sama, upravo na ovaj način, mengu dobila tek kasnije, dok sam jednog sina dojila 23 mjeseca i imala cikluse od prije 1. rođendana, ništa nisam primjetila...
    help!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon osam mjeseci dojenja, za ocekivati je da se dojke nece lako stvrdnuti, ako uopce. Tim vise sto dijete zapravo i dalje sise. Isto tako je logicno da se smanjila proizvodnja mlijeka u odnosu na rane dane dojenja jer, prema ovome sto pises, dijete sisa tri puta na dan (i eventualno nocu?). Moguce da zeli vise mlijeka i da se zbog toga budi, ali isto tako je moguce da se budi jer je takvo dijete. Neka djeca jednostavno ne spavaju vise od par sati u komadu.

    Izdajanje nije dobar pokazatelj kolicine mlijeka, pogotovo kad se izdaja zena koja to ne radi svaki dan. Neke zene ne uspijevaju izdojiti ama bas nista, iako proizvode dovoljno mlijeka za svoju djecu. Boja mlijeka takodjer ne govori puno, ako ista, o njegovoj kvaliteti. U samom pocetku, u ranim danima nakon rodjenja bebe, mlijeko je obicno zuckasto ili zuto i djeluje gusce od mlijeka izdojenog mjesecima kasnije, ali i jedno i drugo mlijeko je super za dijete za koje je namijenjeno.

    Preporucila bih vise dnevnih podoja za dijete od osam mjeseci. Jeste li to pokusale? U dobi od osam mjeseci dijete postaje aktivnije i vrlo radoznalo pa je najvjerojatnije stalno zaposlena svijetom oko sebe i zaboravlja traziti dojku. Ponudi joj, umjesto cekanja da se sama sjeti. S povecanjem broja dnevnih podoja, povecat ce se i kolicina mlijeka.
    Ma nudim joj al ne zeli. Znaci nakon sto pojede prvi obrok na zlicu sat i pol, dva iza ide spavati i tada pojede obje dojke. Kad se probudi ruca, drugi obrok na zlicu, nakon dva sata joj ponudim al nece. Okrece glavu il me cupka za bradavice. I prije spavanja zeli, najcesce tako zaspe.

  8. #8
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Lili, sto se tice spavanja , moguce da je to regresija.
    ona je vec veca , svjesnija scijeta oko sebe, pa prerajuje dojmove i dnevna iskustva noc, u snu.
    Nastavi nuditi cicu cesto , mozes pokusati u hodu , ili u miru, u malo zamracenoj prostoriji.

    i ne opterecuj se izdajanjem, to nikako nije mjerilo kolicine koju si beba moze navuci dojenjem.
    sto se boje tice , to sto si izdojila je bljedunjavo jer vjerojatno nisi ni dosla do masnijeg mlijeka.

  9. #9
    Mariachi2906 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2014
    Postovi
    136

    Početno

    AndrejaMa, navodno za vrijeme menstruacije, mlijeko malo promijeni okus. Možda su dekle zbunjene.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    258

    Početno

    Da, ovo za izdajanje sam shvatila jos od pocetka. Dok su oko mene izdajale po 120mL iz JEDNE dojke, ja bi uspjela oko 70-80,uz tesku muku. A kad bi cura jela to bi trajalo i odlicno je napredovala.
    Sad ne doji toliko dugo, mozda ce sama s vremenom i sve manje htjeti. Imam osjecaj da joj je sika sada samo neka igra, stalno me cupka pa se smije pa malo podoji pa opet tako...

  11. #11
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Lili, stvarno pokusaj nuditi u nekom mirnom prostoru, skroz opusteno.

    AndrejaMa, puno djece reagira na okus mlijeka u lutealnoj fazi ili na samom pocetku ciklusa. Put prema kraju, po definiciji ustaljenoj uglavnom u Velikoj Britaniji, pocinje onog trenutka kad dijete dobije bilo kakvu hranu koja nije majcino mlijeko, a neki cak broje i dudu. No to sto cure smanjuju broj podoja ne mora znaciti nista drasticno. Rijetko koje dijete prestaje samo prije navrsene druge godine zivota, tako da sve dok ti zelis dojiti i sve dok je curama podoj na raspolaganju, vjerojatno nece odustati. Lako moguce da ce se igrati s brojem podoja i da ce nekad traziti vise, a nekad manje, ali sumnjam da ce, ako im nastavis nuditi, skroz prestati traziti sisu.

  12. #12
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Cure, pomozite. Treće dijete, i opet problem s dojenjem. Više ne znam gdje je problem. S prvom zutica, slabo vukla, pa izdajah 6mj; s drugom od silne želje za dojenjem a njenim vristanjem na dojci i mekanih grudi te slabog let downa zbog stresa neuspjeh u dojenju, a sada s trećom ne znam gdje je nastao problem. Došla sam kući s prepunjenim dojkama, da bi nakon par dana one postale mekane. Danas ima 16 dana, iz bolnice izašla s 236 povišenim blirubinom, uspavana je, sporo jede na prsima, ne znam jel mi dobro radi let down jer meni treba vući pa progutati (i tako za svaki gutljaj) jer mlijeko ne curi samo od sebe, zna mi se češće desiti dok dojim na jednoj, iz druge mi lagano procuri u kapima, lijeva dojka-izvukla bradavicu i trudnoći, ali jako uski kanalici, ona se brzo umara i zaspiva na dojci, nemirno spava tijekom dana, znala je i par noći prespavati a ja ju od umora nisam bila u stanju probuditi (mog umora), imam osjećaj da sve manje mlijeka (kažu ponuda potražnja uravnotežene) ali sve usporedjujem kako sam znala nekoć imati dojke na dodir nakon 4 h 'punjenja', sad je još nosic zastopan zadnja tri dana, ja se razboljeh, jucer proplakah cijelo popodne i večer, a ona nervozna nema što povući, kompresije ne pomažu najbolje jer ne guta onda nego tu i tamo proguta. Od jučer kao da su praznike dojke, plus trebala jučer povratiti porodjajnu i to me dotuklo i obeshrabrilo jer nije. Rođena s 3800, otpust 3520. Na patronazinoj vagi nakon dva dana 3500, ju dva dana nakon 3600, pa za pet dana 3720, a sada zadnje ispada da u tri dana dobila samo 20gr. I to jučer izmjereno, dakle 15.Dan i ima 3740. To me odmah obeshrabrilo i povezala sam to sve s mekanim dojkama.Ovu noć jedva zdurali, pokleknuh i dala joj 2x15ml AD na spricu. Sada prijepodne spavucka samo na mene, ali ne prihvaća dojku.plaće, drži zatvorene oči, nos nije skroz prohodna, a još je žuta. Inače, ima 6 dobro popiskinih pelena i cca 2-3 pokakane u 24h. Stolica spricajuca zlatna - voda i zrnata struktura. Ne znam što više napraviti, bolesna sam i premorena, vjerujem i ona uz zastopan nosic (koristim FO i Arianu jer jedino taj aspirator kratkoročno pomogne....Ne znam koliko dnevno ga mogu koristiti), plus to njeno sporo hranjenje i desetak-petnastak gutljaja u podoju ne mogu biti dovoljni da se najede. Što ako nema svaka žena istu razinu hormona prolaktina, da li i to nekako utječe na količinu ponuđenog mlijeka (unatoč bebinom disanju)? Ja imam osjećaj da kako ona ne isprazni do kraja dojku (ni ja sama ne mogu), kako onda mogu povećati količinu ako se ona povećava ako ide sisanje/pumpanje 'u prazno' ili svako disanje utječe na povećanje?! Zasad toliko. nadam se da će mi netko moći pomoći. Pa da bar ovaj treći put uspijem. Puno teže objasniti ovako mejlom ili telefonom. Koliko bi bilo lakše da nam država osigurava laktacijsku savjetnici po porodu, koja ipak uživo može pogledati u čemu je problem. P.s.polozaj je mislim dobar jer me ne bole bradavice. Lezecki ji teško mogu tako da po cijele dane sjedim, ne mogu ni odspavati

  13. #13
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    bi li nazvala sos popodne? Tamo ces dobiti najbrzu i konkretnu pomoc. 091 2277 220 ili od 3 do 8 popodne, sutra od 10 do 20

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Pozdrav svima
    Nakon što sam pročitala post od Mirne 99 shvatila sam da sam u sličnoj, nimalo zavidnoj situaciji. Možda netko može dati koji dobar savjet. Izašle smo iz rodilišta prije 16 dana s ragadama i "kamenjima" u sisama koje mi je patronažna morala razbijat da bi krenulo dojenje. Sve je bilo začepljeno od mlijeka koje je nadošlo naglo i u ogromnim količinama. to razbijanje smo morali ponoviti još 3 puta u tom tjednu..kad sam pomislila da smo napokon uhvatile ritam, jedna se sisa zacrvenila jer se začepio kanalić zbog kraste od ragade... mrvica je to uspjela izvući dojenjem. U tom svom kaosu, izgubila je 10 gr na težini i patronažna je preporučila nadohranu uz sisanje.
    Sada nakon nekoliko dana dodavanja ad nakon dojenja, mlijeka imam duplo manje, nedovoljno za njen apetit i čini mi se da je ljuti to što mora vući mlijeko jer se pomalo navikava na bocu. Unatoč svim problemima, jako želim nastavit s dojenjem pa me zanima kako da povećam produkciju mlijeka (jedem, pijem puno ali ne pali baš)?
    Hvala

  15. #15
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Bella, prvo, pocetna prepunjenost je normalna stvar , a najbolja izdajalice je beba. Ajde napisi detaljno s koliko je rodjena, otpustena , najniza tezina, koliko je mokrih i pokakanih pelena u 24 sata, koliko podoja, dajes li obe dojke u podoju, , koju kolicinu ad i koliko cesto dajes.

    Sada, dok se jos uhodavate i ponuda i potraznja se jos uspostavlja, vazno je stavljati ju na cicu na svaki kme.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    ej
    znam da je prepunjenost normalna, ali meni se to toliko stvrdnilo da mi mala cijelu noć nije mogla ništa pomoći i patronažna mi je morala razbijati masažom i izdajanjem...i tako 3 puta u tjedan dana.
    rođena je s 4200 gr, otpuštena s 3950. Doma je pala na 3930,pa se počelo povećavati. Jede svaka 3 sata, mijenjam je svaki drugi podoj i bude svaka mokra...zadnjih par dana stolicu ima skoro iza svakog hranjenja. Jede svaka 3 sata, 10 puta u 24 sata, ad dodajem iza svakog podoja i 2 hranjenja samo ad. Dok sam imala mlijeka davala sam joj jednu dojku po podoju i bilo joj je dovoljno.
    Evo danas sam primjetila da je sisanje počelo strašno nervirati. Siše i onda se počne ljutit i plakat...očito se polako navikava na bocu i to mi je trenutno još veći problem nego manjak mlijeka.

  17. #17
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Koliko je to ad u svakom obroku i koliko ukupno u danu? Jedi li/ bi li probala neku alternativu bocici? Casu, spricu?
    Dajes li joj obe dojke u podoju?
    Kada vidis da prestaje sisati ili krene nervoza , kreni sa kompresijama. Ne mogu sad linkati, ima na portalu tekst i objasnjenje, nek netko stavi ako moze. Kompresije ce potaknuti da se mlijeko brze otpusti. Kad vise nece, podigni ju, podrigni i ponudi drugu dojku, pa opet isto. Tek kad drugu zavrsis , ponudi dohranu.

    Nakon svakog podoja mozes izdajati 10-15 minuta, makar u prazno, izdajanje salje signal mozgu da stvori jos mlijeka.

    Kako je po noci? Nocu je razina hormona visa, mlijeko se brze i vise stvara.

    Zasto svaka tri sata? Tako trazi ili si ti tako isplanirala?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Po obroku iza dojenja oko 30-40ml ad,a cijeli obrok 90ml 2 puta dnevno. Nisam probala s casom ili spricom. Sada joj dajem obje dojke jer mi s jednom (a u ovoj situaciji ni s dvije) nije za nju dovoljno. Po noci je situacija ista, prije bi se stvrdnile po noci za poludit,a sad ni upola toliko. Svaka 3 sata se ona budi i trazi jest.

  19. #19
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Koliko je to podoja po noci? Imas prostora uvesti jos jedan? Recimo, kada ti ides spavati, da ju podojiz u polusnu?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Po obroku iza dojenja oko 30-40ml ad,a cijeli obrok 90ml 2 puta dnevno. Nisam probala s casom ili spricom. Sada joj dajem obje dojke jer mi s jednom (a u ovoj situaciji ni s dvije) nije za nju dovoljno. Po noci je situacija ista, prije bi se stvrdnile po noci za poludit,a sad ni upola toliko. Svaka 3 sata se ona budi i trazi jest.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    26

    Početno

    Sorry otisao mi ovaj post od prije. Od ponoci do 6 ujutro jede 2 puta,u 3 pa u 6. A za ovo hranjenje u polusnu...ne znam koliko bi upalilo jer se inace borim s tim njenim spavanjem dok doji. Prvih 5 min sise ko luda a onda pocinje skakljanje,diranje po nosicu... borba prava

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2016
    Postovi
    1

    Početno

    Drage mame, ovo nije vezano uz temu niti zelim ikoga uvrijediti ali kao majke i sa osnovnim obrazovanjem, trebale bi znati da se ne kaze da DIJETE DOJI. Vec dijete SISA. Ne razumijem kako možete to miješati, ta dva pojma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •