Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Laparoskopija - da ili ne

  1. #1
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno Laparoskopija - da ili ne

    Cure, molim Vas savjet, pomoć, iskustvo.Ukratko, HSG mi je ustanovio desni neprohodan i lijevi teško prohodan jajovod. Dr.koji je radio hsg nije za laparo, dr na VV gdje sam krenula u postupak nije za laparo, nego bi da krenemo u postupak i ako bude ovulacija na lijevom jajniku da radi inseminaciju, a ako bude na desnom, da radi punktiranje i IVF. Dr. Radaković (Petrova) kod kojeg sam danas bila na konzultacijama kaže da inspeminacija nema smisla i da bi on svakako laparo napravio da vidi pravo stanje. JOš jedna doktorica, privatnica, kaže da laparo uvijek stignem.Što da radim?? Da odem na laparo, pa da budem sigurna ili da probam par postupaka, pa ako ne uspije, da onda radim laparo?? Naime, ne čeka mi se jer već 2,5 godine radimo na djetetu. Osim toga, pretpostavljam da se nakon laparo ne smije odmah u ppstupak.Cure, pomagajate savjetima!!

  2. #2
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Odgovorim navečer, sad ne stignem- samo da upratim temu

  3. #3
    žužy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    kc
    Postovi
    6,455

    Početno

    kudri,
    Nakon laparoskopije mislim da ne smiješ ostati trudna dva,tri ciklusa...a na sva ova pitanja mislim da si sama odgovorila rečenicom "ne čeka mi se jer već 2,5 godine radimo na djetetu".
    I sama se spremam na laparo,nakon menge idem na dogovor. I veselim joj se. No ja nemam dijagnozu neprohodnih jajovoda,moj hsg nalaz je uredan.
    Po meni,inseminacija nema smisla. Ni da je folikul na lijevom jajniku...jer jako je velika šansa za vanmaterničnu a tad ti laparo ne gine.
    Neznam,razmisli si..vidim da si se savjetovala sa par doktora...vagni si. Dali želite pokušavati još malo ovako (u tom slučaju moraš na laparo) ili ne želiš gubiti vrijeme (nego odmah na IVF).

  4. #4
    Osoblje foruma Kadauna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7,419

    Početno

    dok Gabi25 ne stigne sa svojim odgovorom, ja ću pokušati.

    Ovako, Petrova voli raditi laparoskopije i iskreno nisam protiv "old school" načina rada ovdje. ALI - Petrova mi se čini s druge strane da samo radi te dijagnostičke laparoskopije, dakle uđu - vide - konstatiraju i zatvore. Ako su neprohodni jajovodi - ne vade ih nužno što po meni često opet nije dobro.

    Ovo što predlaže tvoj doktor s Vuka - meni se na prvu čini kao APP ali to s druge strane nije uopće sigurno jer tebi s neprohodnim i slabo prohodnim jajovodom ustvari jako jako jako raste rizik vanmaternične, i s tim teško prohodnim jajovodom, to ustvari može ukazivati u neke priraslice, dakle nije skroz neprohodan od recimo priraslica ali teško prohodan. Tako spermij (na inseminaciji) i spontano nema problem proći kroz tako teško prohodan jajovod, ali sigurino oplođena j.s. ima problem vratiti se kroz isti takav jajovod = vanmaternična, plod ostane u jajovodu.

    Vanmaternična iskreno je ono čega se trebaš bojati s takvim jajovodima i ja ne bih išla nikako na inseminaciju! Govorim iz osobnog iskustva.

    Ja bih išla na tu laparo, nek vide stanje i onda možete odlučiti što dalje. Nakon laparo stvarno već kroz 2-3 mjeseca možeš u postupak, nije to neki zahvat.

    Ako laparo kojim slučajem pokaže potpunu prohodnost - inseminacije.
    Neprohodnost - IVF.

    E sad, ako su već 2,5 godine prošle otkako vi radite na bebici doma, onda sigurno nešto je - jajovodi (spermiogram je normo???) ili neki drugi problem/prepreka.

    Nemoj sad biti nepotrebno strpljiva jer vanmaternična je ne samo vrlo rizična po tvoje zdravlje nego je iza nje rekuperacija ipak mnogo duža nego nakon laparoskopije.

    SRETNO!

  5. #5
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Ma zapravo ne želim gubiti vrijeme, a dr.Radaković bi vjerojatno htio probati sve da ostanem prirodno trudna. A meni je svejedno kako ću, samo da dobijemo konačnu tu bebicu! Ajoooj, opće nisam pametna i ne znam što da radim!! Ići na inspeminaciju za koju su šanse minimalne, raditi laparo i čekati, odmah na IVF??

  6. #6
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    žužy, kaduna, hvala puno!!

    da, dr na vv ide na app varijantu, što po meni, šta ja znam, nije ni tako loše. iako, ako već moram u postupak, pa kaj nije najbolje da odmah idem na ivf? a ne znam da li će pristati da preskaćemo inspeminaciju?!
    dr. radaković u petrovoj je zapravo ponudio i to kao varijantu. da se ne radi laparo, već da odmah radimo ivf. ja sam bila za to jer mi se ne čeka, a on je naginjao prvo laparo. uglavno, moram se odlučiti!

    inače, svi nalazi su ok. spermiogram uredan. malo hormoni zezaju (tsh), ali ništa što bi trebalo sprječiti oplodnju 2,5 godine! očito je nešto sa jajovodima, pa neznam ima li smisla otvarati i konstatirati ionako već gotovo sigurnu stvar?
    Posljednje uređivanje od kudri : 11.02.2015. at 17:59

  7. #7
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Gabi, čekam i tvoje iskustvo...

  8. #8
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Prvo ću ti reći da se ne moraš bojati inseminacije zbog male uspješnosti nego zbog komplikacija koje ih tebi može donijeti.

    Ja imam neprohodan jajovod, drugog nemam (i on je bio neprohodan pa se u njemu desila vanmaterična, spontana trudnoća).
    Onda su mi taj izvadili laparoskopski a utvrdili da je drugi neprohodan. I što sam ja imala od te informacije? To sam znala i prije. Neprohodni jajovodi se ne mogu laparoskopijom učiniti prohodnima jer su oni jako osjetljivi i svako diranje po njima može donijeti nove komplikacije. Tako se meni nakon 8. IVF-a dogodila nova vanmaterična i to u rogu maternice, u ''ostatku'' onog jajovoda što su mi ga izvadili, znači tamo gdje se on spajao s maternicom.
    Zašto ti sve ovo pišem- jer ti želim dati savjet iz vlastitog iskustva. Nisam liječnik pa je ovo zaista samo moj savjet- ja ne bih išla na laparoskopiju.
    Ne vidim što točno ti od toga možeš dobiti- ili da se utvrdi da su ti jajovodi neprohodni ili možda da je jedan prohodan ali već 2,5 godine ne dolazi do trudnoće, što zapravo u većini slučajeva upućuje na potrebu za daljnom obradom i liječenjem neplodnosti, tj. IVF-om.

    U svakom slučaju, ja bih na tvom mjestu odmah odbila inseminaciju, zapravo mi je nevjerojatno da ijedan liječnik predlaže inseminaciju sa neprohodnim ili slabo prohodnim jajovodima.

    Ono što ti još predlažem je da odeš na uzv kod nekog tko je dobar dijagnostičar i ima dobar aparat kako bi se vidjelo ima li eventualno u jajovodima toksične tekućine (tzv hydrosalpinx) koja može smetati pri začeću. U tom slučaju će ti većina liječnika preporučiti laparoskopiju i ukljanjanje oba jajovoda.

  9. #9
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    gabi, hvala puno i tebi!!
    Tako nekako i ja naginjem - da ne idem na laparo, da ne idem na inseminaciju, nego da odmah idem na IVF. PRvo dijete sam začela prirodno prije 5 godina, tako reći od prve, pa iskreno rađe ne bih da mi čačkaju po jajovodima nepotrebno.

    A reci mi, molim te, imaš nekog dobrog dijagnostičara za preporučiti za uzv? Iako, bila sam već na nekoliko kod raznih doktora, uključujući i privatnike i na onom nekom super 3d u Petrovoj i sve je bilo uredno.

    Inače, dr je u nalazu napisao i adenomiozu, pa ako je još i to...onda fakat nema smisla ništa osim odmah IVF-a, jel tako?
    Posljednje uređivanje od kudri : 11.02.2015. at 22:38

  10. #10
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Inače, danas sam upoznala curu u Petrovoj kojoj su dijagnosticirali prije nekoliko mjeseci hydrosalpinx. Uglavnom, na početku je odbila operaciju iako su doktori rekli da mora želi li ostati trudna, ali se naknadno predomislila i danas je imala zakazan dogovor za tu operaciju. No, kad je došlo, ispalo je da je trudna!! Mislim da oko 6 tjedana!

    Koja sreća!!! Baš mi je nekako jako drago bilo zbog nje!!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Kudri, ja sam u skroz slicnoj situaciji, s time da sam ja 2 puta bila na hsg-u i dobila 2 skroz razlicita nalaza: 1. put potpuno isti ko tvoj, jedan neprohodan, a drugi otezano prohodan, a 2. puta, obostrano prohodni jajovodi, sto se i na slici jasno vidi.
    toliko o pouzdanosti hsg-a.
    Sto se tice daljnjeg postupanja Mpo-ovci kod kojih sam bila su jednako reagirali: dakle spomenuli su laparoskopiju i/ili inseminaciju, ali mi to nitko "za ozbiljno"ne savjetuje. To je neki normalan slijed koji oni moraju "ponuditi", ali u stvari misle da je to gubljenje vremena

  12. #12
    xavii avatar
    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    458

    Početno

    Kudri ja nisam bas kompetentna, al evo primjer iz moje obitelji. Sestricna je radila HSG prije god dana, oba jajovoda neprohodna, u 12. mj je bila na laparo, "odstopali" su joj jajovode, imala je neke priraslice i dijagn. su joj endometriozu, sto je uzrokovalo zacepljenje(sto nitko do sada nije spominjao). Rekli su joj mjesec dana pauze, zatim je isla na kontrolni pregled i dobila je zeleno svjetlo za akciju. Nadamo se uskoro plusu, jer je i njoj sve ostalo ok, a 3 god nista. I ja cu na laparo, ako u iduca 2 ciklusa ne bude nista, meni se ne da ici na HSG.
    Posljednje uređivanje od xavii : 12.02.2015. at 02:31

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Xavii, zasto ne bi na hsg?
    Pa on ti je toliko bezazlen zahvat, da je po meni steta ne ici.
    Neke cure su zatrudnile bas nakon hsg-a jer on ipak malo "propuse" jajovode.

    Doduse ne vjerujem da se to bas svakoj drugoj dogodi, ali meni su i mpo-ovci rekli da se dogada.
    Nitko mi nije rekao da to preskacem, dapace, dr.L. mi je naglasavao da "me ne zeli samo tako poslat na operaciju" (laparo), a bez hsg-a.
    Lap. kao i svaka operacija opet ostavlja oziljke unutra.
    Naravno, ako ti sumnjaju na endometriozu onda je to druga prica...

    Sorry kudri sto sam malo skrenula s teme

  14. #14
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    733

    Početno

    Ja sam bila dva puta na laparo i nisam protivnik toga, ali možda da to ostaviš kao drugu soluciju...Ja sam napravila inseminaciju unatoč tome što sam morala na laparo i nije uspjelo. Na kraju sam otišla nakon nekoliko mjeseci i ono što nisam znala, ali sam sumnjala, bila je endometrioza. Puno toga se ne vidi na ultrazvuku kako god dr bio i kakav god imao ultrazvuk.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    82

    Početno

    Kudri,ja sam bila na laparo nakon 11 postupaka i 5 god,borbe i sumje na hydrosalpnix koj se kao vidilo na lijevom jajovodu,međutim na operaciji je lijevi jajovod bio sasvim zdrav,ali je zato desni izvađen zbog hydros.Hoću ti reći da se ne mora uvijek vidjeti na ultrazvuku,i eto ja sam nakon te operacije ostala trudna!
    To je samo moje iskustvo i nadam se da sam ti pomogla.

  16. #16
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    mrkvica, čestitam!!!
    ja sam danas uspjela dobiti doktora na telefon i rekla da ne želim čekati i hoću ivf odmah! Laparo stignemo. I rekao je nema problema, dođite sutra ujutro da vam sestra da papire i krećemo! Iznenadilo me što se odmah složio i to što je znao tko sam. Doduše, bila sam jučer, ali opet.
    Tako da sutra ujutro idem kod sestre Irene da mi da papire koje treba i rekao je da navratim do njega da vidi kaj mi još fali od pretraga. Držite mi fige da skoro krenem u sve to! Pusa svima i hvala na savjetima

  17. #17
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    I da, svjesna sam ja da je lapao najsigurnija dijagnostika, ali nemam više strpljenja čekati!! Čekam već 2,5 godine i ništa se ne događa! A s obzirom da je kod mm sve super, a i kod mene (osim hsg), svjesna sam da su jajovodi problem. Odradit ćemo taj prvi IVF, a onda ionako moram čekati par ciklusa, pa mogu u toj pauzi na laparo.
    Nadam se da sam dobro odlučila!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    kudri mislim da si najbolje moguce odlucila!

  19. #19
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    hvala ti bubi!!!

  20. #20
    xavii avatar
    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    458

    Početno

    Orange80 ja sam nekako to shvatila da hsg može pomoći i dati neke naznake al opet ništa konkretno ne znam nakon njega. Ako jajovodi budu zacepljeni opet mi slijedi laparo, pa cemu se onda 2 puta izlagati jer nije ni hsg bas potpuno bezopasan. Jos cu sve dobro izvagati. Kudri sretno

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj kudri prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, molim Vas savjet, pomoć, iskustvo.Ukratko, HSG mi je ustanovio desni neprohodan i lijevi teško prohodan jajovod. Dr.koji je radio hsg nije za laparo, dr na VV gdje sam krenula u postupak nije za laparo, nego bi da krenemo u postupak i ako bude ovulacija na lijevom jajniku da radi inseminaciju, a ako bude na desnom, da radi punktiranje i IVF. Dr. Radaković (Petrova) kod kojeg sam danas bila na konzultacijama kaže da inspeminacija nema smisla i da bi on svakako laparo napravio da vidi pravo stanje. JOš jedna doktorica, privatnica, kaže da laparo uvijek stignem.Što da radim?? Da odem na laparo, pa da budem sigurna ili da probam par postupaka, pa ako ne uspije, da onda radim laparo?? Naime, ne čeka mi se jer već 2,5 godine radimo na djetetu. Osim toga, pretpostavljam da se nakon laparo ne smije odmah u ppstupak.Cure, pomagajate savjetima!!
    Mislim da odgađanje laparoskopije je u stvari odgađanje dijagnoze. Što prije se uradi laparoskopija, prije će se znati pravo stanje, a što i jest cilj i uvjet za daljnje liječenje. Laparoskopija sama po sebi nije preteška niti štetna da se nebi smjelo odmah u postupak. Laparoskopija je u stvari - dijagnostika, a koliko ja znam radi se na način da se kroz mali rez od 1 cm ubaci mala žaruljica, napumpa se sa CO2 (možda i nije točno, ali tako sam čula) trbušna duplja da se razdvoje svi organi i da bi se tako moglo vidjeti stvarno stanje i postaviti dijagnoza. Naravno sve u totalnoj anesteziji. Ništa drugo. Ako je u pitanju nešto malo, onda se može i odmah operirati dok je pacijentica u anesteziji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •