Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 320 od 320

Tema: Kako doživljavate nedojilje?

  1. #301
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    edit: @ Tash
    Ok, možemo govorit o svojim osobnim iskustvima, ali možemo se malo i odmaknut od njih.
    Zapravo, Deaedi je pitala kako bočica može biti komodnija od sise, pa sam tvoj citat iskoristila za odgovor.
    Dakle, može, jer je to situacija u kojoj je najjednostavnije da drugi preuzmu bebu.
    Još neke situacije kad je komodnije davati bočicu a ne sisu je onda se dojenje teško uspostavlja, kad dobiješ mastitis, kad se budiš mokar do struka, kad te bole prepunjene dojke pa ideš negdje malo izdojiti, kad se ne možeš fino obući jer ti curi mlijeko pa ti trebaju jastučići (jedno 6 do 8 mjeseci)...mislim, ovo zadnje su bezazlene stvari, ali evo, govorimo o komodu, a to i spada u lagane teme.

    Naravno sigurna sam da i hranjenje na bočicu ima svoje zamke, ali ostaje ono da se to može rasporediti na više ljudi, a kod dojenja je sve na mami.

    I sad čitam Sizifa , u pravu si, uopće me ne čudi, to je bio stvarno glupi izbor govorne figure :D
    Posljednje uređivanje od vertex : 11.05.2015. at 15:02

  2. #302
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Pretpostavljam da svaka žena ima ozbiljan, opravdan razlog zašto ne doji. Stoga ne znam zašto bih imala negativno mišljenje. Nije da biramo probleme.

  3. #303
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da je ipak puno jednostavnije na bocicu - stetiliziranje je ionako mozda prvih par mjeseci (ako i toliko - vecina koju znam samo opere bocice u sudjerici s ostalim sudjem), a za obrok imaju unaprijed prokuhane vode, kad zatreba ubace na par sekundi u mikrovalnu, promuckaju, ubace unaprijed doziran prah, jos jednom promuckaju i gotovo u 30 sec. Nakon cega beba obicno sama drzi bocicu i jede a one imaju slobodne ruke. Ili uostalom sve to napravi netko drugi. Sva priprema se ionako radi 1x dnevno.

    Za razliku od npr nemogucnosti da se maknes od bebe na dulje od 2h prvih par mjeseci, 4h drugih sest mjeseci i vise od 24h iducih jos godinu dana bez logistickog poduhvata izadajanja (koje mi uopce nije islo) pa skupljanja u sto bijednih izdajanja, hladjenja, podgrijavanja i sto cuda a na kraju beba ne zeli ni vidjet bocicu s mlijekom nego pljuje, urla i opet moram biti ja i ja i nitko drugi. 10-ak bakterijskih mastitisa, visemjesecne ragade i nipple dermatitis da ne spominjem. Nije da zalim zbog svega, dapace, ali da je bilo "komotno" - e pa nije...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 11.05.2015. at 20:56

  4. #304
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    kako se kome posreći,može i jedno i drugo bit prilično jednostavno...

    ja sam nakupovala dovoljno boca da samo ujutro sve odjednom steriliziram..ne mogu vjerovat da se netko po noći ustaje i prokuhava,ja bi si pripremila u termosici vodu prave temperature i u bocu dozu praha na polici iznad glave...sve što je trebalo je uliti i promućkati...poluležećki....

    moja dojeća kolegica se vratila na posao kad joj je beba napunila 3mj....dodje na 6h, podoji,izdoji, to se izdojeno da na boćicu nakon 3h te se onda ona vrati nakon ukupno 6h na idući podoj....već nakon mjesec dana je tako izbivala iz kuće na par sati dnevno....evo je danas (beba ima 4mj) na cjelodnevnom poslovnom putu...napunila je frižider izdojenim koje suprug i baka davaju na bočicu...
    rekla sam joj da bi stope dojenja bile 80% da svima tako glatko ide....imala je mastitis nakon prvih par dana i to je bilo to od problema....
    ima električnu izdajalicu,mučila se s ručnom i rekla da ju je ova preporodila,jako brzo izdoji!

    prija sa faxa zivi i radi u Belgiji,na posao (8h dnevno) se vratila po zakonu nakon 4mj, doji i dalje (mali sad ima godinu dana)...izdojeno se davalo na bočicu u vrtiću/jaslicama a izdajala se u pauzi na poslu... (radi predaleko od vrtića da bi fizički tamo otišla)
    ciljano je od starta navikavala dijete na pijenje izdojenog na bočicu...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 11.05.2015. at 21:18

  5. #305
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Malo off, ali kad je skulirana vec spomenula.. Neki dan sam listala vrijeme porodiljnog po zemljama, došlo mi je da plačem kad sam vidjela da je bolovanje negdje 3 mjeseca! Pa ja sam tek nakon 3 mjeseca došla k sebi od poroda!
    U stvari, mi smo jedna od rijetkih zemalja koje imamo porodiljni godinu dana, zaprepastila sam se.
    Jadne žene i jadna djeca

  6. #306
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    oooo da,moja bi prija sa faxa rado bila zamijenila svoj porod u bolnici (soba u kojoj su bile i kada i stolcic,lopta, primalje stalno uz nju...) za HR zakon o porodiljnom dopustu...
    poznanica u USA mi je ostala bez posla kad je odlučila produžiti svojih zakonskih 6 tjedana...
    često ovdje čitamo u superlativima o boljim uvjetima poroda drugdje/vani, no pitam se tko bi mijenjo 12mj porodiljnog za 4mj pa sve i da dolazi uz, bubam, legalni kućni asistirani....

  7. #307
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa sve je to relativno. Ja sam 'ostala bez posla' u SAD-u kad sam, nakon rodjenja djeteta, odlucila svojih 12 zakonskih (djelomicno neplacenih) tjedana produziti na vise-manje nedefinirani i neodredjeni period. A ostala sam bez posla tako sto sam dala otkaz, a dala sam otkaz jer sam si to mogla priustiti. Ne moze svatko, uvijek ima nekoga kome to nije opcija, ali svakako su mogucnosti raznolikije nego u HR.

  8. #308
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno

    Ma problem s porodiljnim u USA jest da on nije dobro zakonski reguliran i ne odnosi se na sve. Ovo sto Kaae prica da je imala 12 zakonskih tjedana ide ovako:
    a) ako radis u firmi vecoj od 50 ljudi
    b) ako si tamo vise od godinu dana
    c) ako ima netko tko te moze zamijeniti
    d) ako imas ustedenog godisnjeg i bolovanja da ti bude placeno tih 12 tjedana.

    Moj je muz uzeo nekih 11 tjedana roditeljskog dopusta na taj nacin - sve mu je bilo placeno. Bilo je placeno zato sto je imao ustedenog godisnjeg/bolovanja radeci tamo preko 5 godina. Potrosio je skoro sve tijekom tog dopusta. Nemaju sve zene (ili muskarci) takve mogucnosti. Znam slucajeve da su zene radile do dana prije carskog reza, a onda se tri tjedna kasnije vracale na posao.... Meni je to katastrofa, ja tri tjedna nisam mogla grudnjak obuci.

    I tu su UZASNO svi opsjednuti izdajanjem. Jel izdajas, koliko izdajas, kakvu izdajalicu imas... Mame koje su doma s djecom izdajaju pa onda ne znaju kud ce s tim mlijekom. Pokloni se uvijek nekome, sto je super, ali ta opsesija s izdajanjem je strasna. I zalihama "za svaki slucaj". Meni to nema smisla za HR uvjete (ili mene koja sam doma s djetetom u US), ali za prosjecnu americku mamu ima, na zalost.

  9. #309
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Mene stegne oko srca na samu pomisao da ostavim tako malu bebu
    Al sta ces, kad se mora, mora se
    Da je grozno - grozno je, i za mamu, i za bebu

    plavaa, pa ajd super da izdajaju, ja sam bas pomislila kako onda itko doji, ako moraju tako brzo natrag na posao

  10. #310
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno

    Velika vecina hrani bebe formulom, to je sigurno tako. Medutim, mame koje sam ja tu upoznala su iz babywearing ili clothdiapering grupa i tu ima dosta dojilja. Moja rodica doji i dopunjuje formulom jos, malena ima 10 tjedana, a rodica radi vec mjesec dana. Meni je zao, no sretna sam da beba barem dio prehrane dobiva mm.

  11. #311
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja sam plakala ko konj kad sam isla prvi (i drugi, i treci, i jos mi se grlo stegne! dan da posao, a dijete imalo vec 17 mjeseci! Ono, ni malo ovisan samo o meni, zanima ga svijet, skoro ni ne doji vise, voli biti sa ukucanima...
    Ne vidim nacin kako bi mogla otici sa 3,4 mjeseca, ili ovo akme sa par tjedana! Mislim da bi ostala doma pa makar bila gladna.
    Strasno je to

  12. #312
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa nije baš tako jako strašno.
    sve žene koje ja znam, po raznim zemljama, sve su ostale doma s djecom.
    evo, najnoviji primjer, živi u dubaiu, tamo je isto porodiljni nekih 45 dana. ali je ona uzela neplaćeno godinu dana i posao ju čeka.
    sestra od šogora, u švicarskoj, isto je tri godine već doma. kad god se želi vratiti, može se vratiti. cijelo to vrijeme im njena plaća uopće ne fali.
    meni je strašno jedino to što jako puno žena se ne vraća na posao. vrtići su preskupi, ne fali im jedna plaća, i one ostaju doma iako su prije poroda radile.

  13. #313
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    cvijeto, na stranu sve ostalo, al bome meni nije strasno sto im ne fali jedna placa
    kod nas ljudi jedva prezivljavaju s dvije

  14. #314

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Pff. Zivis s dvije i jos ti starci pomazu , a koliko ih imaju u hr di samo jedna osoba radi na njih 6 ili di nitko ne radi na njih 4, 5 , 7 i vise....

  15. #315
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Meni nije strasno sto se zene ne vracaju na posao, vise mi je strasno sto mi nemamo takav izbor. Pa zar nije ljepse baviti se nekim dobrotvornim radom 3 sata dnevno, nego biti blagajnica u konzumu 10 sati dnevno. Ne mora znaciti da ako ostanu doma da imaju isprazan zivot, naprotiv.

  16. #316
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nitko ne govori o ispraznom zivotu, nego o time da se zena zapravo destimulira da se vrati na posao. to nije ok
    isto tako, vjerojatno je ogromna brojka zena u americi koje si ne mogu priustiti ne vratiti se na posao, samo mi ovdje poznajemo one koje to mogu

  17. #317
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno

    Tocno tako. Ili ne da rade jedan posao, nego rade dva posla ili dvije smjene, mozda i treci vikendom, jer su manje placene jer su zene, jer su hispanke, jer su crnkinje.. Nemaju svi luksuz da mogu biti doma s klincima.

  18. #318
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Naravno da nemaju svi taj luksuz, ali dobar dio ima. Pogotovo oni koji planiraju unaprijed. Nije Amerika tako strasna kao sto se cini nekome tko ju gleda s drugog kontinenta, stvarno. Postoji i sasvim razuman sustav raznih socijalnih pomoci preko kojih je pokriveno i zdravstveno osiguranje. Nije ni dojenje tako strasno kako se nekome cini (razlikuje se izmedju saveznih drzava): http://www.cdc.gov/breastfeeding/pdf...reportcard.pdf Ne znam tocne statistike za Hrvatsku, ali placenih 12 mjeseci porodiljnog sigurno (nazalost) ne utjecu izuzetno pozitivno na to. Zene ipak posezu za formulom, zar ne?

    Isto tako nije istina da svi Amerikanci koji rade vise od jednog posla to rade zato sto im trebaju dodatna primanja. Neki svakako da (zar nije super da imaju tu priliku, a ne da je kao u Hrvatskoj pa da ne mozes naci niti jedan jedini?), ali neki rade nekoliko raznih jer im je to bolje/ljepse/zabavnije i svi ti poslovi naravno nisu puno radno vrijeme.

    Sto se tice rane razdvojenosti, je, strasno je. Ali opet postoji izbor pristupacan ogromnom broju obitelji i raste, cesto, proporcionalno s obrazovanoscu i opcenitim planiranjem zivota i odogovornim ponasanjem prema novcu. Ne upali uvijek svakome, ali moze se. Vrtici su, takodjer, u velikom broju slucajeva organizirani tako da se za 30 djece ne brinu jedna ili dvije tete, bebe nisu vezane za krevetice cijeli dan... svakako je drugacije. Plus sto ovdje ljudi zaposleni na puno radno vrijeme imaju jednosatnu pauzu za rucak koju onda cesto iskoriste na boravak s djecom. Zene dolaze dojiti u vrtice. Nekima otac ostaje kod kuce pa dovozi bebu na posao na podoje. Neke mogu ponijeti bebu sa sobom. Nije nimalo za pohvalu to sto je SAD jedina razvijena zemlja na svijetu bez placenog roditeljskog dopusta, ali to ne znaci da su svi zbog toga cijele dane placu. Postoje drugi mehanizmi koji kompenziraju taj propust.

    I ovaj odlazak na posao i ostavljanje bebe/djeteta, i to se razlikuje od osobe do osobe... a i od okolnosti. I ja sam bila uvjerena da ce mi puci srce, da ce me dijete zaboraviti, da ce patiti i umirati bez mene.... a nije. Krenuo je u vrtic s devet i pol mjeseci i nista nije bilo ni njemu, a ni meni. Naprotiv. Ide u krasan vrtic, za njega i ostalu djecu se brine prekrasno osoblje i nitko ne pati. Nema nikakvih nasilnih odvajanja, privikavanja koja propisuju institucije, tete, ili netko treci... nista. Sve ide onako kako bi trebalo biti.

  19. #319
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ovo sto cvijeta kaze je istina i ovdje - odredjen postotak roditelja se ne vraca na posao zbog cijene vrtica i ostaju kod kuce sve dok djeca ne krenu u skolu, jer je skola besplatna. Jedno dijete se jos i moze provuci, vise od jednog... puno, puno teze.

  20. #320
    Carmina406 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1,707

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeto, na stranu sve ostalo, al bome meni nije strasno sto im ne fali jedna placa


    kod nas ljudi jedva prezivljavaju s dvije


    meni to isto nimalo nije strašno. Dapače..životni san mi je da idem na posao iz zabave

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •