Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 320 od 320

Tema: Što napraviti kad dijete gurne ili udari drugo dijete?

  1. #301
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Nasmijala sam se na bunilo, nećeš ići u vrtić
    E moji bi tu bili još gori, jer tko bi poželio ići u vrtić

  2. #302
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ako sam dobro pratila, malac voli vrtić.

  3. #303
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Meni to nije baš da bi rekla kao većina vas: Bravo sine, samo tako dalje! Da,treba se branit i vratit mu (po mom mišljenju inače postaje žrtva),ali reakcija je da ostavlja drugo dijete s čvrgama na glavi i raskrvarenom usnom (ne sjećam se sad točno ozljeda,al nisu zanemarive).

    Prvo zato što reagira na neprihvatljiv način jer vraća trostruko jače i tako usvaja obrazac ponašanja za stariju dob,a u pubertertu i kasnije to već postaje problem s ozbiljnijim posljedicama.

    Drugo danas sutra možda neće bit pod nadzorom neke tete pa učiteljice, pa će bit teško dokazat tko je zapravo započeo a nekad nije ni toliko bitno ako je jedno dijete s vidljivim ozljedama. Neki roditelj će to prijaviti nadležnim službama vrtića/škole...a i meni bi bio neugodnjak doć u vrtić i vidjet to drugo dijete u takvom stanju. NedajBože da mu je ozlijedio oko, to bi bilo nepopravljivo i što onda?!
    Uostalom možda mu neka učiteljica/razrednica neće bit naklonjena zbog takvih reakcija, pa se može dogodit da dijete bude prozvano nasilnikom, što naravno čovjek ne želi.

    Treće mislim da ako se navikneš na takav obrazac ponašanja u djetinjstvu koji se potiče i od strane uže obitelji, onda u tinejdžerskoj, adolescentskoj i odrasloj dobi slijede problemi jer si naučen tako se žestoko fizički "obračunavat"a nekad ćeš naići na fizički nadmoćnog, pa se može završit i pretučen.

    Riri evo to je moje vidjenje, slažem se s tobom da nešto treba napravit, al nemam trenutno ideju što i kako.Morala bih razmislit no ne bih to samo tako pustila kao što ni ti ne puštaš.

    Branit se treba apsolutno i super je da reagira, ali to ne smije biti na ovakav način da ga lupa drvenom igračkom po glavi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.05.2023. at 08:54

  4. #304
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Da, Bubilo, dobro si skužila, on stvarno voli ići u vrtić, njemu bi neodlazak bio kazna desetljeća. Odnosno posljedica

    Puuuno radimo na ja-porukama, ali bez ikakvog uspjeha. Oduvijek pokušavam s ja-porukama jer eto, kažu u knjigama da to tako treba ali moje dijete meni kaže da zna i nastavi po svom. Ne želim da radiš to i to. Znam mama. Nastavi. Maknem ga iz situacije koju nastavlja, naravno, ali on NIKAD ne shvati da to ne bi trebao ponoviti idući put. Ajd, veliki nam je uspjeh što već jedno pola godine nije imao tantrum u trgovini, ali iskreno uopće ne znam jesmo to mi postigli ili je samo prerastao scene kad mu se nešto ne kupi. Ili, ne želim da radiš to i to (uz sve ono da razumijem kako se osjeća, sve ja to po knjigama), pa mi on kaže da on želi.
    Sve razumije i odlično se verbalno izražava, mislila sam da će s njim zbog toga biti lako, ali neee.

    Jedno vrijeme smo brojali, kao brojim ti do 3. Meni ispala totalno glupa metoda, jer šta ću iza 3. mogu mu uzeti igračku, možemo otići iz parkića ili šta god već, ali nije mu to nikad bilo nešto bitno. Vrhunac metode je bio kad sam počela brojati, a on sa mnom. Pa je otišla u zastaru.

    Ali ja-poruke stvarno prakticiramo i nadam se da će jednom doći dan kad ću reći da je poslušao moju poruku. Nekidan je radio scenu navečer jer je gledao samo jedan crtić. Uvijek gleda samo jedan crtić, jer ako mu damo još jedan, to je onda natezanje do ponoći zašto ne može i treći ako može drugi. Pa se naljutio i išao lupati vratima od sobe. To zna da mi smeta jer inače kad njih dvojica trče vječno govorim da ne lupaju vratima jer me strah da će jedan drugom zalupit prste. I to mu je valjda ostalo kao nešto što meni smeta, a naljutio se na mene. Pa sam ja-porukala do besvijesti, ništa to ne dopire, pa je muž viknuo, ali se istovremeno malo i zaj*ebao jer mu je rekao da ako još jednom lupi da skida vrata. Tom djetetu je najdraža aktivnost ispitivanje granica valjda pa je, naravno, lupio još jednom. Skinuta su vrata, još uvijek. A idući dan na obiteljskom okupljanju je kao najbolji glumac iz najtužnije scene rekao: tata, ako budem dobar danas, jel smijem opet imati vrata?

  5. #305
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    U redu, sve mi je jasno. Samo ću sad reći: jadna ti majka .

    Moja srednja, o kojoj se ovdje nekad puno pisalo, sada ima 10 godina i jučer je imala tantrum od sat vremena.
    Ja 6 od 7 dana u tjednu sama u sebi patim kako sam loša majka, iako i dalje redovito čitam i čitam, a kao što vidiš i dijelim savjete drugima .

    Pa ću ukratko… ako imaš tvrd orah, onda ti je nažalost muž u pravu… tako i ja pričam i pričam i čini mi se da ne prolazi, ali onda jednog dana i ja “skinem vrata”. Slušaju oni, apsolutno sve znaju, sve su čuli, i zapamtili i sve im je jasno. Ali idu po svome dokle mogu. A dok samo govoriš misle da još mogu.

    Moje iskustvo je da ne pale ni ne znam kakve kazne (posljedice je l), pogotove one koje se događaju u budućnosti. Niti pali deranje, urlanje i kad izgubim živce.

    Pali kad shvate da sam stvarno ljuta i da stvarno mislim ozbiljno. A nažalost nekoj djeci je ozbiljno tek to skidanje vrata.

    Naša zadnja epizoda je bila ta da sam odnijela iz kuće svaki mogući ekran (sve mobitele, laptope, tablete, uključujući reciver za TV). Plus nisam s njima progovorila 48 sati, osim: “hrana je na stolu” i sl.
    Problem nije bio u ekranima i svađi oko ekrana, ali je to bilo moje “skidanje vrata”. Tih 2 dana nisam ni zucnula, ni vikala, ni ja poruke, ni ništa. I sve im je bilo jasno, točno su znali šta me dovelo do toga i što trebaju/ne trebaju raditi.

    S nekom djecom je nažalost tako, mic po mic.
    Moji su super ljudima izvana, svi ih hvale i ne vjeruju stvari koje im ja govorim. Da npr. ne želi pisati zadaću i vježbati zadatke nego mi podere papir i vrišti “neću”. Nitko mi ne vjeruje. Ta dva dana je samo mirno sjela za stol i radila.

    Što sam se raspisala… uglavnom. Ja na tvom mjestu ne bih više pričala. Kratko bih mu rekla:
    - to je ružno, opasno, to se ne radi
    - ne želim da to radiš
    - ovo su ti alternative ako te gnjavi
    - ako to ponoviš dogodit će se to i to (ali mora biti nešto iz čega vidi da si jako ljuta i da je prešao granicu i da ne opraštaš ovaj put)

    Je l pratiš onu grupu na fejsu “odgoj i osobni razvoj”? Mislim vjerojatno sam napisala puno toga što bi mi tamo rekli da ne podržavaju , ali dobra je grupa. Možeš pretraživati po nekom pojmu, bilo je tamo već ovakvih priča.

  6. #306
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    A šta je tako tragično u tom skidanju vrata?

    Nije uvredljivo, nije osobno, nije agresivno, povezano je s njegovim radnjama, ne pokazuje nemoć, nego obratno, skraćuje beskrajne razgovore...

  7. #307
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Teško je

    Zvuči mi više kao kazna za roditelje

  8. #308
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ma nije uopće tragično, briga mene za vrata. Nek ih baci što se mene tiče, manje čišćenja. Samo sam htjela dati primjer koliko nam ne djeluje odgoj po "pravilima", po ja-porukama i slično, kad dođemo do toga da skidamo vrata.

  9. #309
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja hoću reći da mi skidanje vrata (koliko se sjećam teorije odgoja od kojeg sam odavno odustala) ne zvuči kao neka edukativna posljedica.

  10. #310
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    U redu, sve mi je jasno. Samo ću sad reći: jadna ti majka .

    Moja srednja, o kojoj se ovdje nekad puno pisalo, sada ima 10 godina i jučer je imala tantrum od sat vremena.
    Ja 6 od 7 dana u tjednu sama u sebi patim kako sam loša majka, iako i dalje redovito čitam i čitam, a kao što vidiš i dijelim savjete drugima .

    Pa ću ukratko… ako imaš tvrd orah, onda ti je nažalost muž u pravu… tako i ja pričam i pričam i čini mi se da ne prolazi, ali onda jednog dana i ja “skinem vrata”. Slušaju oni, apsolutno sve znaju, sve su čuli, i zapamtili i sve im je jasno. Ali idu po svome dokle mogu. A dok samo govoriš misle da još mogu.

    Moje iskustvo je da ne pale ni ne znam kakve kazne (posljedice je l), pogotove one koje se događaju u budućnosti. Niti pali deranje, urlanje i kad izgubim živce.

    Pali kad shvate da sam stvarno ljuta i da stvarno mislim ozbiljno. A nažalost nekoj djeci je ozbiljno tek to skidanje vrata.

    Naša zadnja epizoda je bila ta da sam odnijela iz kuće svaki mogući ekran (sve mobitele, laptope, tablete, uključujući reciver za TV). Plus nisam s njima progovorila 48 sati, osim: “hrana je na stolu” i sl.
    Problem nije bio u ekranima i svađi oko ekrana, ali je to bilo moje “skidanje vrata”. Tih 2 dana nisam ni zucnula, ni vikala, ni ja poruke, ni ništa. I sve im je bilo jasno, točno su znali šta me dovelo do toga i što trebaju/ne trebaju raditi.

    S nekom djecom je nažalost tako, mic po mic.
    Moji su super ljudima izvana, svi ih hvale i ne vjeruju stvari koje im ja govorim. Da npr. ne želi pisati zadaću i vježbati zadatke nego mi podere papir i vrišti “neću”. Nitko mi ne vjeruje. Ta dva dana je samo mirno sjela za stol i radila.

    Što sam se raspisala… uglavnom. Ja na tvom mjestu ne bih više pričala. Kratko bih mu rekla:
    - to je ružno, opasno, to se ne radi
    - ne želim da to radiš
    - ovo su ti alternative ako te gnjavi
    - ako to ponoviš dogodit će se to i to (ali mora biti nešto iz čega vidi da si jako ljuta i da je prešao granicu i da ne opraštaš ovaj put)

    Je l pratiš onu grupu na fejsu “odgoj i osobni razvoj”? Mislim vjerojatno sam napisala puno toga što bi mi tamo rekli da ne podržavaju , ali dobra je grupa. Možeš pretraživati po nekom pojmu, bilo je tamo već ovakvih priča.
    E pa to, kužiš me. Tantrumi od sat vremena, i to minimalno. To me izludi, dok dođemo do posljedice, već budem mrtva umorna od tog urlikanja i razvlačenja situacije.

    Razlika je što meni vjeruju jer ga vide, ne suzdržava se on pred ljudima nimalo, nažalost hahaha. Ali dođe mi da vrištim kad mi znaju reći: meni se moj ne bi tako ponašao

    Tvrd je orah definitivno, lakše se dogovorim s mlađim koji je skoro pa potpuno gluh i koji još ne govori ništa. Kod njega nekad i upale ja-poruke. moram svakako smanjiti objašnjavanje, ja stvarno kako je i Jelena rekla, cijelu litaniju navedem o tome zašto se nešto ne smije, prestane i slušati nakon prve dvije rečenice. Ne pratim grupu, nemam fb, ali pogledat ću s muževog.

  11. #311
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Da, i nju su svi sa 3 gledali kako vrišti, i naravno govorili “meni ne bi” .
    Ali kako je starija zna se suzdržavati u javnosti. Ali nekad taman toliko da dođe do auta, uđe, zalupi vrata i krene…

    Stvarno nemam nikakav “preko noći” savjet. Samo bih u vezi takve reakcije u vrtiću pokazala i neku drugu stranu… ne samo objašnjavanje, nego da na tebi trajno/duže vremena vidi koliko ti je to veliko “ne i ne, i ne dolazi u obzir”.

  12. #312
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ok te litanije, silne ja poruke, objašnjavanja koja trajuuu, definitivno bih izbacila. Pa to ne đogu slušat ni ja kao odrasla osoba

    Jasni, glasni, kratko i autentično.

  13. #313
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    *jasnO,glasnO,..

  14. #314
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ne želim vas puno plašiti ali tek u pubertetu kreću pravi tantrumi :cupakosu
    :
    Posljednje uređivanje od Barbi : 25.05.2023. at 15:35

  15. #315
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne želim vas puno plašiti ali tek u pubertetu kreću pravi tantrumi :cupakosu
    :
    Zato je bolje u što ranijoj dobi "intervenirat"

  16. #316
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ja se slazem s Lili. To vracanje lupanjem igrackama po glavi je totalno neprihvatljivo. I isto ne znam cemu silne poruke kako to nije dobro - ko sto ga ne bi pustili da istrci na cestu pred aute tako ga ne treba pustit ni da lupa drugu dicu po glavi igrackama.

    Ne treba doduse ni ovog drugog pustit da ga stipa. A to isto ne razumijem, tete gledaju i vide da jedan stipa drugoga i ne reagiraju??

    Ipak, s tri godine su oni jos pravi malisi. To sto ga je sad lupio po glavi ne znaci, po meni, puno za kasnije ponasanje.

  17. #317
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne želim vas puno plašiti ali tek u pubertetu kreću pravi tantrumi :cupakosu
    :
    Ma ne mora biti. Moj stariji je bio jako zahtjevna beba i toddler, sa svakodnevnim vrištanjem i plakanjem, pa njegov pubertet nismo ni osjetili. Valjda sad to mogu reći, danas kad mu je zadnji dan srednje škole.

    (Inače sam ja to predvidjela kad je imao 8 godina pa me se tapšalo po glavi, kao, vidjet ćeš ti )

  18. #318
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Moram se zahvaliti svima na savjetima, pogotovo Bubilo na preporuci za grupu, baš je bilo dobrih stvari tamo.

    Evo skoro mjesec dana kasnije mogu reći da vidim neki napredak. Nije odjednom postao zlatan, gurne, štipa kad drugo dijete krene, ali barem ne nanosi prave ozljede. Dokad će potrajati ne znam, nadam se za stalno
    Tete kažu da razgovaraju stalno s obojicom, da ih razdvajaju, ali da je ovo sad svakako puno bolje.

  19. #319
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Super Riri,odlično!

  20. #320
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Duplić
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.06.2023. at 17:48

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •