Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 320

Tema: Što napraviti kad dijete gurne ili udari drugo dijete?

  1. #251
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    I uopce ne mislim da je to privlacenje paznje.
    Malac se uzbudi kad vidi frendove i kocnice popuste. On uopce ne razumije sto radi krivo jer im ne zeli nauditi nego je to njegov nacin komunikacije.

  2. #252
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne mislim da je agresivan, znam da je to normalno ponasanje za uzrast ali ne znam preostaje li mi to ponavljanje ili postoji li jos koji trik u rukavu.
    E, impulsivan je dobra rijec.
    Prekidas opasne stvari. Ne ispravljas svaku komunikaciju koja se tebi cini pre( bilo sto). Ako ga ispravljas i kaznjavas za sve sigurni se nece osjecati dobro.

  3. #253

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    I uopce ne mislim da je to privlacenje paznje.
    Malac se uzbudi kad vidi frendove i kocnice popuste. On uopce ne razumije sto radi krivo jer im ne zeli nauditi nego je to njegov nacin komunikacije.
    Ali im moze nauditi, pogotovo kad uzme malom naocale.

  4. #254
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Naravno da trebaš to prekinuti.
    Sad ih lupa i otima naočale, sljedeće će gristi i štipati i tako redom dok ne naleti na jačeg koji će ga ozbiljno ozlijediti ili će ga pas ugristi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #255
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    slažem se sa sirius
    inače je meni i uživo sa mojom vlastitom djecom koju dobro poznajem često bilo teško razlučiti jel to sad traži pažnju il traži granice, nekad sam frustrirana znala priupitat dvogodišnjaka "reci dušo, da li to ovaj čas izražavaš potrebu da ti poštujem integritet ili da ti postavim granice?"

    hoću reći, nema jedno objašnjenje i jedan trik, mateaa
    mislim da radiš ok, ja osobno ne bih puno inzistirala na tim klupicama i sličnim "kutevima" u smislu da sad ti tražiš da on tu mora sjedit, on vrišti..iako mi se čini da si i sama to skužila
    malo mu pokazuješ, budeš model kako postupiti
    malo upozoravaš "ne to raditi"
    kad postane previše, odete ća
    sve ovo što radiš, samo tisuću puta
    i obavezno kad nešto dobro napravi pohvališ

  6. #256

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    E pa zato sam pustila da djeca regiraju da mu ne govorim samo ja..voljela bi da vidi reakciju od djeteta kojemu nesto radi.
    Ali nisu reagirali, a on bi nastavio npr navlaciti majicu..onda mi bude neugodno i zbog mama te drugr djece, pogotovo sto djeca to ne rade.
    Ne stavim ja njega svaki put na klupu ali mu svaki put kazem da to ne radimo.

  7. #257

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Pohvalim ja njega obavezno, bas pazim na to da ne bude uvijek samo ne ne ne.

  8. #258
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    E pa zato sam pustila da djeca regiraju da mu ne govorim samo ja..voljela bi da vidi reakciju od djeteta kojemu nesto radi.
    Ali nisu reagirali, a on bi nastavio npr navlaciti majicu..onda mi bude neugodno i zbog mama te drugr djece, pogotovo sto djeca to ne rade.
    Ne stavim ja njega svaki put na klupu ali mu svaki put kazem da to ne radimo.
    Premali su da rade reda među sobom.
    Ali napadnuti se može i treba braniti.
    Što ako je jači i ozbiljno ozlijedi tvoje dijete?
    Zato trebaš ti reagirati i prekinuti to nepoželjno ponašanje.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #259
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Tako ti reagiraju djeca koja se ne znaju snaći u socijalnim situacijama. Kao prvo, to nije slatko, pa pazi kakve mu signale šalješ.

    I stvarno pazi na psa, ne daj mu blizu psa dok se tako ponaša.

  10. #260

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Imam osjećaj da sad ne reagiraju jer vide da je mali..ne znam..mama od tih vecih deckica govori za njega " beba" pa ga oni tako dozivljavaju pa ne reagiraju, a ovaj manji je inace miran i gleda samo ono sto ga zanima.
    A to za pse, slazem se..bas smo nedavno vidjeli psa i on se zatrcao kod njega i poceo mu rep navlaciti. Svasta moze biti.

  11. #261

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Slazem se..meni to isto nije slatko ni simpaticno.

  12. #262
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tako ti reagiraju djeca koja se ne znaju snaći u socijalnim situacijama. Kao prvo, to nije slatko, pa pazi kakve mu signale šalješ.

    I stvarno pazi na psa, ne daj mu blizu psa dok se tako ponaša.
    Tocno to.
    Zato treba naci mjeru i prekidati opasno ponasanje , a za sve ostalo pokusati diskretno moderirati.

  13. #263

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno to.
    Zato treba naci mjeru i prekidati opasno ponasanje , a za sve ostalo pokusati diskretno moderirati.
    Ali kako? Evo npr danas nije ni izasao iz kolica, vec je malog lupio po glavi jer je bio sretan da ga vidi. Ja nisam ni stigla nista npraviti. Dobro, nije da ide i lupa ih bas cijelo vrijeme dok smo s njima, ali svejedno :/

  14. #264
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Zaboravila sam kako. Srecom imam selektivnu memoriju , pa sam puno toga izbrsala iz pamcenja sto se tice mog sina.

    Obzirom da znas i pretpostavljas kako ce se ponasati ( ne kuzim kako si uopce iznenadena obzirom da to napravi svaki put ) mozda da pokusas svojim prmjerom pokazati kako prije nego ga on zgrabi, ali ne ocekuj da ce to ici odmah. To je proces.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.07.2019. at 14:36

  15. #265
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    A to za pse, slazem se..bas smo nedavno vidjeli psa i on se zatrcao kod njega i poceo mu rep navlaciti. Svasta moze biti.
    slicno se dogodilo meni neki dan kad je jedan trogodisnjag naskocio na moju pasicu (na lajni) koja je zarezala. nakon toga se mama izderala na mene jer njeno dijete je od dragosti htjelo pozdravit psa, a pas je rezao.

    zamisli da je pas drugacije reagirao
    Posljednje uređivanje od magriz : 18.07.2019. at 15:04

  16. #266
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Moj nije imao nikakvu potrebu za djecom u toj dobi, uopće ih nije percipirao. Još uvijek više voli društvo odraslih, premda se veseli kad sretne svoje iz vrtića.
    Našeg je jedno malo dijete do krvi ugrizlo za rame. Djedu je bilo jako neugodno, a ja sam baš bila ljuta, uz svo razumijevanje - malo dijete itd. Ja ponavljam da ako je malo dijete da se makne, a ako je veće nek vrati. Isto nije vratio dječaku, ali je bio jako tužan i plakao dugo.

    Mi imamo isto svojih bisera pa ga ja ne vodim u te situacije dok ne sazrije za njih. Ili bih birala vrijeme kad je parkić prazan ili bih otišla u manje popularan parkić. On očito nije zreo da shvati da je to nešto krivo, a isto mi se čini kontraproduktivnim stalno govoriti - ne ovo, ne ono, za one stvari koje ne moraju biti.

  17. #267
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Baš tako...tko je odgovoran ako malo dijete gnjavi psa i ovaj ga ugrize?

  18. #268
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Baš tako...tko je odgovoran ako malo dijete gnjavi psa i ovaj ga ugrize?
    A gle, redovito imam taj problem.
    Da mi pokušavaju gnjaviti psa.
    I to mala djeca.
    I kažem ne i molim roditelje i stalno sam na oprezu...
    Uzalud.
    Moj pas je mali i slatki.
    Aliii nije plišanac i ne voli da ga diraju, a posebno ne voli djecu.
    I reži i vjerujem da bi i ugrizao da može.
    I stalno vodim rat s roditeljima koji misle da je njihovo čedo svima neodoljivo.
    I stalno čuđenja pa i uvrede kad kažem da se klone psa i pripaze na djecu.
    Uzalud.
    Da se kojim slučajem što dogodi, sigurna sam da bi zvali policiju i moj bi Bobby ni kriv, ni dužan izvukao kraći kraj.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #269
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Baš tako...tko je odgovoran ako malo dijete gnjavi psa i ovaj ga ugrize?
    pa ono... roditelj?

    ja sam poprilično bezobrazna, pa uglavnom odgovorim roditeljima, ali ovaj jedan put me zaskočilo

    nego, jednom, ali samo jednom mi se dogodilo da nam je prišlo dijete od 5 godina i pitalo smije li pomaziti pasicu. e to je odgojeno i dobro naučeno dijete

  20. #270
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    A joj, ima tu i ovakvih i onakvih priča. Ja sam veliki ljubitelj pasa pa mi je zbilja teško nekad braniti neke vlasnike. Ja sam pak vlasnicima prijetila komunalnim redarima - mi na klupi kod ljuljački (dječje igralište), a doga nas dođe eto malo onjušiti, al neće ona ništa, mlada je. Ma nemoj! I to ekipa dođe s autima i sjednu se na klupicu na dječje igralište, a psi okolo trče.

    Ja učim svoga da ne ide nepoznatim psima. Imamo dosta poznatih da se može igrati. Takav smo kvart s velikom populacijom pasa, svakakvih ljudi ima.

  21. #271
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    istina, ima svakakvih ljudi

  22. #272
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pa ono... roditelj?

    ja sam poprilično bezobrazna, pa uglavnom odgovorim roditeljima, ali ovaj jedan put me zaskočilo

    nego, jednom, ali samo jednom mi se dogodilo da nam je prišlo dijete od 5 godina i pitalo smije li pomaziti pasicu. e to je odgojeno i dobro naučeno dijete
    Pa o tome i govorim - roditelji ponekad nisu potpuno svjesni da su u ovoj dobi ONI odgovorni za svoju djecu, jer dijete do 3 godine ne zna da pas nije plišana igračka, nego živa životinja kojoj ponekad ne možeš predvidjeti reakciju.

    Isto, dijete ne razumije da drugu djecu boli ako ih ono udari, pa je roditelj tu da to spriječi i koordinira. U dobi ispod dvije godine ne razumiju u čemu je problem, pa je zadatak roditelja da misli za njih. Neke situacije neće moći predvidjeti, ali ako poznaje svoje dijete - mnoge hoće. Mateaaaa je tu na dobrom tragu, ali trebat će dosta vremena da klinac doraste do spoznaje kako se treba ponašati prema drugoj djeci, drugim ljudima, životinjama itd. Do tada - ona mora misliti za njega, što i čini.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.07.2019. at 15:43

  23. #273
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja bih ga svaki put udaljila iz parkića kad krene maltrat drugu djecu.
    Sa psom isto ne bih dozvolila da ga navlači, kad bi počeo s tim maknula bih ga od psa.
    Mislim da djeca mogu relativno brzo povezat uzrok i posljedicu ako vide da ta posljedica postoji (bit ću dosadna i reći da treba bit dosljedan u smislu da osjeti posljedicu na svojoj koži).
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 19.07.2019. at 17:56

  24. #274
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kad je moj sin bio u fazi da je volio gristi onako bezveze sjedi pokraj i kao da brusi zubiće zagrize me za ruku..prvo sam bila wtf,a poslije sam mu lijepo nepedagoški vratila i ugrizla ga, gle čuda kako je jako brzo prestao s tom blesavom navikom.

    Jednako sam uputila kćerku da mu vrati da osjeti kako je drugima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 19.07.2019. at 17:59

  25. #275

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Ne znamo jel djetetu griženje ‘zgodna’navika ili gubitak kontrole. U svakom slučaju bi udaljila dijete iz parkića SVAKI PUT kad to učini bez obzira na uzrok. Ako grize zbog gubitka kontrole mislim da nikakvo griženje’ milo za drago’ ne može pomoći. Samo vrijeme ( može trajati mjesecima).

  26. #276
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nama je oduvijek bilo efikasnije pokazati ono sto ili kako treba, a ne kaznjavati za ono sto se ne smije, pogotovo kod tako malog djeteta.

  27. #277
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kaae pa rekla bih da upravo tako mama i radi,al ne vidim da joj takav pristup polučuje rezultate zato sam i navela svoj primjer gdje sam postupila suprotno i pokazala djetetu kakobse drugi osjećaju kad im se to radi. Upalilo je.

  28. #278

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Lili, slazem se ali ne bi ga bas htjela lupiti po glavi, lupi on sam sebe u glavu ili se negdje udari, zna da to boli.
    Ja sad posvetim paznju ili djetetu ili psu pa sad on ostane malo zatecen. Nadam se da ce to pomoci.
    Kaae, pokazujem ja njemu kako treba, zna npr. dragi decko ili dragi pas i lijepo i polagano podragati.
    Ili kad dodemo u parkic, prvo ja lijepo pozdravim djecu da on vidi, pa tek onda on dode do njih.

  29. #279

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    [QUOTE=Lili75;3115878]
    Sa psom isto ne bih dozvolila da ga navlači, kad bi počeo s tim maknula bih ga od psa. [QUOTE]

    Tako i radim.

  30. #280
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, slazem se ali ne bi ga bas htjela lupiti po glavi, lupi on sam sebe u glavu ili se negdje udari, zna da to boli.
    Ja sad posvetim paznju ili djetetu ili psu pa sad on ostane malo zatecen. Nadam se da ce to pomoci.
    Kaae, pokazujem ja njemu kako treba, zna npr. dragi decko ili dragi pas i lijepo i polagano podragati.
    Ili kad dodemo u parkic, prvo ja lijepo pozdravim djecu da on vidi, pa tek onda on dode do njih.
    Mozda da preskocis ovaj dio sa : dragi ovaj/onaj.
    Probaj s tim da on NE dira i ne ulazi u tudi privatni prostor cim nekoga vidi.

  31. #281
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Mateaaa ovako bi kako kaže sirius.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.07.2019. at 13:24

  32. #282

    Datum pristupanja
    Jan 2018
    Postovi
    174

    Početno

    Da, bilo bi najbolje da uopce nema potrebu druge dirati. Pokusat cu tako, ali s psom je malo teze s obzirom da smo svi skupa stalno zajedno.
    Hvala vam nesto od toga ili kombinacija svega ce upaliti, nadam se.

  33. #283
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mateaaa prvotno napisa Vidi poruku
    Da, bilo bi najbolje da uopce nema potrebu druge dirati. Pokusat cu tako, ali s psom je malo teze s obzirom da smo svi skupa stalno zajedno.
    Hvala vam nesto od toga ili kombinacija svega ce upaliti, nadam se.
    Jednom hoce. Ali sigurno ne odmah.

  34. #284
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mozda da preskocis ovaj dio sa : dragi ovaj/onaj.
    Probaj s tim da on NE dira i ne ulazi u tudi privatni prostor cim nekoga vidi.
    Da, na to sam mislila.

    U smislu, rukama ne udaramo, ne diramo, gle, rukama mozes dirati ovo - i onda mu dati neku njegovu igracku.

    Nisu ljudi dragi; ne diramo ih nasumice po parkovima, koliko god nam se 'oce.

  35. #285
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jednom hoce. Ali sigurno ne odmah.
    x

    puno strpljenja treba
    pa dijete od 18 mjeseci je još praktički beba

  36. #286
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    A joj, ima tu i ovakvih i onakvih priča. Ja sam veliki ljubitelj pasa pa mi je zbilja teško nekad braniti neke vlasnike. Ja sam pak vlasnicima prijetila komunalnim redarima - mi na klupi kod ljuljački (dječje igralište), a doga nas dođe eto malo onjušiti, al neće ona ništa, mlada je. Ma nemoj! I to ekipa dođe s autima i sjednu se na klupicu na dječje igralište, a psi okolo trče.
    ili uvečer puste doge, ovčare i slične da hodaju slobodno po naselju, njuškaju prolaznike i vrše nuždu ispred tuđih ograda
    jedan takav pas je jednom napao mene, sva sreća da sam imala veliku torbu pa je pobjegao kad sam ga udarila, a taj isti je nakon nekog vremena ugrizao mog tatu
    muka mi je od takvih vlasnika
    Posljednje uređivanje od n.grace : 22.07.2019. at 19:21

  37. #287
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Podižem temu nakon drugog dana iste scene u vrtiću.

    Ne znam više kako da trogodišnje dijete naučim da ne smije udarati drugu djecu. Moj L konstantno ima problem s istim djetetom u vrtiću. Potuku se svako malo. Muka mi je više od toga što se ni jedan ni drugi ne ponašaju kako treba. Scena jučer - mali govori L da je mala beba (iste su dobi, ali L je nešto sitniji od prosjeka, a mali je čini mi se najveći u skupini), štipa ga kad god ga dohvati, lupka ga - nikakvo strašno udaranje, ali često. Onako kao kvrckanje ako me kužite. To mi je teta sve ispričala, ona kaže da nije čudno što je L poludio jer je i ona malog slala nekoliko puta na hlađenje i isto bi se ponavljalo svaki put kad bi se vratio. I na sve to L njega udari. Ali baš udari nekom drvenom igračkom, dijete ima masnicu na čelu. Ne vrati nikad istom mjerom, vrati puno jače.

    Danas je išao samo na tri sata u vrtić jer ima kontrolu kod doktora, ali htio je ići jutros pa ajde, barem kratko. I u tom kratkom vremenu opet scena. Mali ga je opet štipao, pa je moj nakon nekoliko štipanja potegnuo rukom prema njegovom licu i raskrvario mu usnu. Znači ovo je sad već dva dana za redom, nije više svakih par dana ili tjedana. I ovo je sad prvi put da je moj počeo tako agresivno vraćati.

    Do sad smo surađivali s njegovim roditeljima i pokušavali skupa riješiti problem, e pa sad ni oni više ne žele prijateljsku suradnju nego sam imala baš nezgodan razgovor s tom mamom maloprije jer me zvala, morala je pokupiti svog u vrtiću jer se nije mogao smiriti. Teta mi naglašava par puta da moj nikad nikoga prvi ne dira. Okej, super, ali to mi ne znači puno ako će boksat nakon svakog štipanja. Mislim, njihovo dijete ima vidljive ozljede od mog, bit će me sramota dovest ga sutra u vrtić i sresti tu mamu.

    Toliko razgovaramo, vježbamo glasno "nemoj me štipati!" i slične rečenice, učimo ga da se mora obratiti tetama, a ne udarati nazad.. ali ne, moje dijete šuti i šuti dok ne pop... pa vrati jače. I šta sad? Jel pali tu neka kazna?

    Ne znam ni odakle mu to uz sva ponavljanja i razgovore, ne gleda nikakve nasilne sadržaje, s bratom koji je mlađi 13 mjeseci je super, odlično se slažu i igraju zajedno.. i opet udara ko da ga treniramo svaki dan. I ne znam jel trebam naglasiti, ni muž ni ja ga nikad nismo udarili, nikad.

    Nisam dosad išla ni na one kazne tipa "odaberi si igračku koju ti uzimam", jer mi se to čini besmisleno, a možda bi trebala. Kazna mu je dosad bila recimo, ne znam, ako napravi scenu u parkiću, idemo kući. Ako je scena u trgovini, ne vodim te u trgovinu dok ne naučiš. Ne znam, možda bih trebala probati s nečim drugim.

  38. #288
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ne znam, moje misli su skroz kaotične oko toga. Ako si sigurna da nije prvi napao, meni to iz mojih cipela izgleda sjajno, jer se meni nekad čini da sam Dalaj Lamu odgojila i voljela bih da je moj nekad vratio, ali mu naprosto intrinzično nije OK vratiti. Sad ću vjerojatno biti popljuvana ovdje, ali da znaš koliko sam ja puta govorila da vrati kad ga netko udari, i nikad nije. Nije moj sunce i zlato, nego naprosto ne rješava na taj način problem, nego udavi čovjeka pričom i pametovanjem što je i kako trebalo (ne znam gdje je to vidio ). S druge strane piše u našem Pravilniku o izricanju pedagoških mjera (za škole) da kad bi vratio nasilniku da bi i on bio kažnjen nekakvim ukorom. Čitala sam jer imamo nasilnika i ja sam govorila djetetu da se mora braniti od njega, jer ga škola slabo štiti, da ne ostane bez oka na kraju.
    Možda će vaš klinac prestati provocirati kad vidi par puta da će dobiti natrag. Naš ne bi, vjerojatno, jer nije samo nestašluk u pitanju. Kako god, ja sam bila tip koji je uzvraćao udarac, moja sestra nije. I obje smo slično završile. Na kraju mi se čini da mi je svejedno kakva je filozofija iza, da mi je samo bitno da mi dijete ne završi kao invalid zbog nasilnika, s ukorom ili bez ukora. Škola zna tko je tko, kod nas, tako da sumnjam da bi ih jednako tretirali, ali moj ionako ne uzvraća.

  39. #289
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Sa uskoro dvadesetjednogodišnjim roditeljskim stažem mogu ti reći slijedeće:
    1. Te male beštije rode se sa vlastitim JA i kako god i koliko god ih učio i odgajao samo ponekad će primijeniti naučeno prije nego ono instiktivno što im je prirodno i to ne u situacijama poput ove kad se osjećaju ugroženo.
    Oni koji vrate jednostavno imaju to u sebi. Oni koji ne znaju vratiti nego plaču u ćošku isto tako.
    2. Ono na čemu možeš poraditi je razina vlastitog nerviranja i energije koju trošiš oko ovakvih situacija. Pokušaj samo slegnuti ramenima i reći mami tog klinca da je samo vratio njenom klincu i da ga ona nauči da ne zadirkuje tvog jer ti ne uspijevaš svog naučiti da mu ne vrati.
    3. Za xy godina koje će proći jako brzo ovakve anegdote će vam biti zanimljiva zabava na obiteljskim druženjima.
    Posljednje uređivanje od Barbi : 24.05.2023. at 14:43

  40. #290
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Evo Jelenin post uletio ispred mog i taman potvrđuje ovo što sam napisala.

  41. #291
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    MM se isto uopće ne opterećuje oko toga, njemu to taman tako i treba, ako te netko dira ne daj se nego vrati. Njemu je, eto, baš zgodno ispalo što je L takav sam od sebe, a da nismo ništa ni stigli raditi po pitanju toga da ga naučimo da ne trpi. Ja opet razmišljam prvo, što bi se dogodilo da ta drvena igračka nije završila na čelu nego npr. na oku, pa to bi bilo strašno. I drugo, naletit će nekad na provokatora kojem će vratiti, na što se provokator neće rasplakati tetama kao ovaj mali, nego će vratit njemu još gore.

  42. #292
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Tete kažu da on nikad ne napada prvi i da se lijepo igra sa svima, da sve sluša, ne radi probleme. Ali da vraća redovno kad netko dira njega. To i ja vidim u parkiću, neće on provocirati, ali vraća ako netko krene prvi. Samo što dosad stvarno nije nanosio neke ozljede, a sad me ovo iznenadilo.

  43. #293
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Tete kažu da on nikad ne napada prvi i da se lijepo igra sa svima, da sve sluša, ne radi probleme. Ali da vraća redovno kad netko dira njega. To i ja vidim u parkiću, neće on provocirati, ali vraća ako netko krene prvi. Samo što dosad stvarno nije nanosio neke ozljede, a sad me ovo iznenadilo.
    Ne opterećuj se, ovo je taman kako treba. Nasilnici razumiju jedino jezik vraćanja istom mjerom ili mrvicu jače. Moj mlađi sin je sam riješio problem nasilnika u nižim razredima OŠ tek kad ga je dohvatio istom mjerom (Prestao je slušati nas i zanemario mirno rješavanje sukoba, jer ni u školi od osoblja nije dobivao nikakvu zaštitu. Prekipjelo mu je kad mu je nasilnik izbio mliječni zub. Zveknuo ga je pošteno, a tada je nasilje prestalo. Trebam li reći da sam stala u obranu svog djeteta?).

  44. #294
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja vjerujem da mu ponavljaš da to nije u redu i to mi se čini OK. Ne mislim da ti trebaš poticati svoga da vraća
    Ali ne bih ja neke kazne smišljala. Mislim da je važno usaditi mu društveno prihvatljivo ponašanje.

    Ja imam problem da stalno objašnjavam zašto nešto nije dobro. I jako bih rado odgajala pohvalama dobrog, a ne pokudama lošeg ponašanja. I onda nekad ne znam je l u meni problem, vidim li ja samo loše, ali vjeruj da se iscrpljujem do granica u preusmjeravanju ponašanja. I evo nedavno smo došli do toga da ga svako jutro i navečer pohvalim za dobro ponašanje, jer naprosto imam elemenata za to, dijete se lijepo ponaša. Nemam pojma niti hoće li to trajati dulje, niti je li to posljedica mog ponavljanja ili je naprosto sazrio. Da li se loše ponašao jer je preumoran već kad se probudi? Je li kozmičko zračenje u pitanju ili je Mars u Neptunu? Jako je to složeno. Radiš najbolje što možeš. A savjete koje pročitaš uzmeš kao nekakav orijentir, a ne pravilo, jer je svaka osoba i situacija drugačija.

    Da je to lako objasniti tvojim dečkima kako treba, to bi odgajateljica rutinski napravila.

  45. #295
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ma da, naravno, stvarno puno razgovaramo s njim. I ovu situaciju smo odmah prošli još u autu pa ponovo kući. Njemu je žao, htio je da zovem da vidimo jel malom još curi krv. Samo što sam sigurna da koliko god mu je danas žao, ponovio bi on to opet sutra da "mora".

    Čini mi se da je i kod mene problem što više preusmjeravam loše nego što hvalim dobro. Pohvalim ja njega, daleko od toga, ali nekad se uhvatim da više objašnjavam zašto nešto nije dobro, nego da uzmem za primjer nekad kad je bilo dobro i to pohvalim. Meni se to kad je dobro kao podrazumijeva. Nekidan ga je susjeda pohvalila 300 puta u pola sata kako lijepo mazi mačku i kako je dobar prema njoj, a ja si mislim pa šta bi trebao s tom mačkom pobogu u biti trebala bih ja poraditi kod sebe na tim pohvalama jer znam da se nekad kod male djece stvarno ne podrazumijeva.

  46. #296
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ko zna čega se susjeda nagledala s djecom i mačkama

  47. #297
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Ko zna čega se susjeda nagledala s djecom i mačkama
    Baš

  48. #298
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Meni je tvoj mali zakon , da smo barem ja i moja djeca takvi, mi smo oni koji plaču u čošku .
    Osim jedne scene kad je najmlađa još u jaslicama ugrizla drugo dijete do hematoma, braneći se… uglavnom samo dođu doma kukajući.

    Ja ne bih tu više jako puno pričala/“zvocala”. Dijete ima taj poriv u sebi i dokle god ga ovaj tlači, teško će se vječno suzdržavati. Uvela bih mu neku “mjeru” - posljedicu, ne kaznu. Nešto što će mu biti poticaj da svoju obranu izrazi na prihvatljiv način, da se suzdrži od prve reakcije. Ovako nekako…

    1. “Vidim sa si ljut. Napravio ti je to i to… “ - dakle na početku mu pokazuješ da prepoznaješ i uvažavaš emociju koju izražava zbog onog što mu se dogodilo

    2. I onda samo kratko nešto i u stilu: “vidim da ti je teško, ali ne želim da to rješavaš batinama/da ga udaraš/da mu napraviš to (nešto u tom stilu) jer to nije u redu. Nitko ne smije udarati ili ozlijediti nekoga drugoga.”

    3. Kad te opet naljuti molim te pokušaj ovo, stavi ruke ispred sebe i jasno i glasno mu reci: “ne želim da mi to radiš, to me boli!” Dakle naglasak mora biti na tome da on izgovori ovo “ne želim da mi to radiš”, da izrazi sebe. A ne da kaže “prestani” - što je naredba/ti poruka, na koju ovaj ne mora reagirati. Nego ideš dakle iz ja poruke: “ja ne želim da mi to radiš”.

    4. Uvedeš posljedicu obavezno (fency ime za kaznu), i opet ti počinješ s ja-porukom. “Ja ne želim da mu vratiš na taj način, jer to nije u redu. Ne želim da to radiš jer je opasno i može se nekoga ozlijediti. Želim da mu na drugi način pokažeš da ti smeta kad ti on to radi. Teško mi je i ne želim više o tome razgovarati s tetom i njegovom mamom. Možeš li pokušati ovako? Možeš li se potruditi? Jer ako se ovo opet dogodi neću te moći nekoliko dana odvesti u vrtić.”. I zbilja ako ponovi udarac ako je moguće ostavi ga dan-dva doma. Ili uvedi bilo koju drugu posljedicu koja je njemu bitna i koju možeš provesti ako se ponovi. Ali kratko, odrješito i jasno, ne još 7 kartica moraliziranja.
    I naravno, pohvaliti ga za napredak .

    I naravno, neće upaliti iz prve, ali samo pilaj, ali kratko po nekom ovakvom obrascu: ne želim da mu tako vratis nego da napraviš ovo inače nema vrtića. I točka. Bez puno moralnog zvocanja kako se to ne smije. Mi smo životinje, treba vremena naučiti što se ne smije .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 25.05.2023. at 05:39

  49. #299
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne sekiraj se.
    Tvoj mali je napadnut i ima se pravo braniti.
    Moja kći, nekad najvišlja u razredu, je u 1. Osnovne doslovno zakucala klinca u ogradu koji ju je danima pikao s olovkom i na druge načine maltretirao.
    Poslije je bio mir.
    Njegova mama je pokušala napraviti dramu od toga, ali je učiteljica sve zaustavila jer je znala što se zapravo dogodilo.
    Tvoj sin i taj drugi mali imaju samo tri godine pa to ide malo drukčije, sporije, ali vjerujem da će taj mali shvatiti da mora prestati.
    Još jednom, molim te ne sekiraj se i nikako ne kažnjavaj sina jer je s njim sve u redu. Branit se mora.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  50. #300
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja se načelno slažem s ovim "ne želim", ali kod mene doma to ne djeluje. Odnosno, možda djeluje, ali na skali desetljeća, a to jos nismo dosegli. Dakle, i ja to radim, ali ne vidim bas da funkcionira. Strpljen-spašen.
    U kolektivu, moj ne stoji u kutu plačući, nego verbalizira problem, čak i docira, prijavi učiteljici (ne radi se o gurnuo me je, nego o - baca stolce i metle po ucionici na djecu, ulijeva vodu u cipele na hodniku i sl) i ono sto je lijepo, al ja kao roditelj sam podvojenog misljenja, odmah oprašta divljačke ispade.

Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •