Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 229

Tema: Sva djeca u čekaonici mirna, samo moje se dere

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je baš zanimljivo! Moja curka prvi put je jahala velikog konja s 2 i pol godine, kad sam je uhvatila i spuštala s konja dolje, pomislila sam kako nikad nije bila tako opuštena i smirena. I tad se zaljubila u konje.
    Senzorika, senzorika...

  2. #102
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    :ina:

    inace sam okruzena jarcima (stari, sestra, md, najbolji frend) i oni svi imaju neku vrstu tantruma i sa 40, 45, 75.. tako da sam navikla na teske karaktere.

  3. #103
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Imat će ona i drugih bliskih ljudi u životu, a teškim karakterima nije lako niti samima sa sobom.
    I ja sam inače jarac koji je dugo imao tantrume, pa ne pričam napamet.

  4. #104
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Imat će ona i drugih bliskih ljudi u životu, a teškim karakterima nije lako niti samima sa sobom.
    t.
    Ovo i mene ponekad malo brine, da ce malom s takvim karakterom biti jako tezko u zivotu, zato mu pokusavam objasniti da tantrumi i sl. nisu najbolji za rjesavanje

  5. #105
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ovako sa strane , kao neutralni promatrac od svo troje mikkine djece srednja ( o kojoj na ovoj temi pise) cini mi se kao najprisutnija i najuravnotezenija , sa izazitom ( zdravom ) empatijom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 19.02.2015. at 17:00

  6. #106
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Imat će ona i drugih bliskih ljudi u životu, a teškim karakterima nije lako niti samima sa sobom.
    I ja sam inače jarac koji je dugo imao tantrume, pa ne pričam napamet.
    ti si mi potencijalna nova najbolja frendica

  7. #107
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Hocu reci, obzirom da ih sve , pa i mikku , znam u stvarnom zivotu " ova problematicna srednja" mi se cini kao netko sa najvecim potencijalom u obitelji za dobre ( i zdrave ) drustvene odnose. Ako ju roditelji ne zeznu. :D

  8. #108
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    eto vidis sirius, to je istina, a ovo drugo dvoje su manje empaticni, vise solo brijaci, individualci. ali ja mislim da je to sve normalno i da ne moram poduzimati neke posebne korake

    za ovo zadnje
    Posljednje uređivanje od mikka : 19.02.2015. at 17:04

  9. #109
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Imat će ona i drugih bliskih ljudi u životu, a teškim karakterima nije lako niti samima sa sobom.
    t.
    Ovo i mene ponekad malo brine, da ce malom s takvim karakterom biti jako tezko u zivotu, zato mu pokusavam objasniti da tantrumi i sl. nisu najbolji za rjesavanje problema.
    Inace, i ja bas volim njegov neustrasivi karakter ali jbg, treba se znat i prilagodit u danasnjem svijetu. Nece zivjeti sam u dzungli, nego medju ljudima pa bi se trebao znati ponasati u drustvu...

    Kod nas su ti tantrumi sve rijedi, hvalabogu, obicno kad je jako umoran, mene najvise iztiri vjecito pregovaranje ( kad nemam vremena) i filozofiranje oko svega... I njegovo uvjetovanje - ja cu to ako budes ti ovo ...

  10. #110
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    Mima, ona ima tantrume samo s bliskim ljudima, tj samnom i md-om. u vrticu su nju isticali kao najpouzdaniju i naj socijalno angaziranu, maltene je pomagala tetama, svi ju vole i nikad nema problema s njom ovako. onda se iskali na nama i idemo dalje

    pa to ti je odgovor. dijete (svako ne samo ona) intuitivno, a neki i racionalno razumiju da je interakcija s drugim ljudima odnos. kao sto je i biti roditelj ili biti dijete odnos. u dinamickoj ravnotezi. (ili neravnotezi)
    a odnos znaci dvoje ili vise ljudi. koji taj odnos zajedno oblikuju. sa naglaskom na zajedno.
    dakle ako je mikki ok da se cura tako ponasa, onda je to i curi ok. odnosi u principu tako i funkcioniraju. kao interakcija.
    to sto ljudi vole da to drugacije tumace, je jedna stvar. druga stvar je, da se u to bas i nije dobro pacati sa strane , jer to ljudi dozivljavaju kao kritiku sebe. no tu se uopce ne radi o tome da bi se roditelj trebao osjecati kao luzer. nego o tome da razumije da podsvijest, ono nevidljivo ...igra jako veliku ulogu u odnosu.
    no dok oni to vide kao "tako je pao grah" i "odgajam svako dijete isto i jednako" nece se pomaknuti naprijed ni za milimetra.
    a ja sam potpuno sigurna da roditelj nikada ne odgaju svoju djecu jednako. to je naprosto nemoguce. jer taj takozvani "odgoj" nije tehnika, niti sablona koju navuces na sebe ili nekog drugoga. nego je to interakcija i suzivot, a on nikada nije isti, cim s akteri drugi.

    no s druge strane, sto ljudi, sto cudi.
    ako je roditeljima ok da se djeca ponasaju kako se ponasaju sve 5.

    ako im pak nije ok, te su na rubu zivcanog sloma, postoje strucni ljudi (nema ih bas puno, ali ipak) koji su u stanju i vidjeti i razumijeti modus operandi i roditelja i djeteta. odnosno obitelji. kod kojih se moze zatraziti pomoc. naravno ako je trebaju.
    ako je ne trebaju, sve 5.

  11. #111
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    pa to ti je odgovor. dijete (svako ne samo ona) intuitivno, a neki i racionalno razumiju da je interakcija s drugim ljudima odnos. kao sto je i biti roditelj ili biti dijete odnos. u dinamickoj ravnotezi. (ili neravnotezi)
    a odnos znaci dvoje ili vise ljudi. koji taj odnos zajedno oblikuju. sa naglaskom na zajedno.
    dakle ako je mikki ok da se cura tako ponasa, onda je to i curi ok.

    .

    Hoces reci: ono sto je moja mama tolerirala meni/svojoj djeci, ne mora tolerirati moj muz

    I ja ovako mislim, lijepo si to rekla.

    Osobno, u odnosu s drugim ljudima, najblizima, mijenjala sam se.
    Fakat, neke stvari je mama tolerirala, drugi ne :D

  12. #112
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    nije meni ok da se ona tako ponasa, ni kad se tako ponasa. ali se njoj to desi s vremena na vrijeme i to je kako je, pricam s njom u trenucima mira i lucidnosti i puno je bolje u odnosu na nekad, ali onakve se scene dogadaju i dalje. jednostavno ona upadne u taj mode i u tom trenutku se mozes jeee, nista nece pomoci da se smiri.

    uh seni kako si ovo napisala osjecam se ko totalni luzer a znam da se bas trudim i ulozila sam puno vremena, zivaca i svega u odgoj.

  13. #113
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    I ja sam popustljiva, ali bacanje po podu je za mene ( i za tatu im) posve neprihvatljivo ponašanje i nijedno se nije bacalo po podu. Očito isijavam neke vibre koje to ne dozvoljavaju
    Ne kažem da imam idealnu djecu, imaju oni svakojakih momenata koji bi drugima vjerojatno bili neprihvatljivi.

    Svatko od nas zna što može dozvoliti i što dozvoljava, i svako dijete zna do kuda može motati roditelja. No, roditelj je pametniji ( bar u tim malim godinama) i mora stati na kraj ponašanju koje nije prihvatljivo u društvu. To mora djeteta radi, koliko god njemu, roditelju, to bilo nevažno. Da se dijete ne osjeti osramoćeno u društvu s kojim je svakodnevno u doticaju, ili, još gore, manje vrijedno.

    Jer, kad dođe pubertet, ako ponašanje, tolerancija, relativna pristojnost, pa i autoritet, nisu uspostavljeni, jao i roditeljima i djeci. Moje mišljenje.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 19.02.2015. at 19:51

  14. #114
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    nije meni ok da se ona tako ponasa, ni kad se tako ponasa. ali se njoj to desi s vremena na vrijeme i to je kako je, pricam s njom u trenucima mira i lucidnosti i puno je bolje u odnosu na nekad, ali onakve se scene dogadaju i dalje. jednostavno ona upadne u taj mode i u tom trenutku se mozes jeee, nista nece pomoci da se smiri.

    uh seni kako si ovo napisala osjecam se ko totalni luzer a znam da se bas trudim i ulozila sam puno vremena, zivaca i svega u odgoj.
    gle, ja ti ovako gledam na to.

    slažem se sa seni. i uvjerena sam da su naše cure u nekoj drugoj obitelji da se ne bi tako ponašale. za tvoju pretpostavljam, za svoju znam npr da je prvi put kad je počela urlat/cendrat/tantrumirati dobila čepu iza uha, recimo. što nije tako rijetko, da se razumijemo. iako mi mislimo da je rijetko. odjednom više ne bi bila zahtjevno dijete.

    ili, nećemo u ekstreme, znam da seni nije mislila na čepu. recimo, ovo što kaže beti, da ti je to skroz neprihvatljivo.

    recimo, meni tantrumi, bacanje, cendranje naravno nisu poželjno ponašanje, al ne mogu reć da su mi skroz,100 posto neprihvatljivi.
    šta ja znam, oni bogati amerikanci ili japanci plaćaju da bi mogli u nekoj sobi razbijati pjate, lupati se s jastucima.
    ono, nekako i razumijem, kao izbacivanje frustracije na najjače. to je i mimi odgovor, ja stvarno mislim da, za razliku od roditelja im, njima to nije štetno :D

    a sve ono što mi je skroz neprihvatljivo, to ipak na kraju poštuju.
    plus na to dodaš karakter i voila.
    imaš one koje su easy going i ove koji su zahebani.

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije štetno? A zašto djeca imaju tantrume, nego zato što se ne mogu - emocionalno - nositi sa nekom situacijom, što ne znaju što će, što im neka sitnica sruši raspoloženje i više se ne mogu snaći, što su umorni, žedni, gladni, vruće im je, a ne znaju to izraziti i nositi se sa time. Tako da je sve to u redu i shvatljivo i normalno za dijete od dvije-tri godine koje je emocionalno nezrelo i ne zna izreći što ga muči. Ali sa šest, sedam, osam, deset, petnaest ili dvadeset godina? Pa tantrumi svakako nisu nešto što je lijepo i ugodno za onoga tko ih doživljava, a i potpuno su neprihvatljivi za okolinu - jer što ima veze što ova curica iz priče tantrum radi tati kad tome svjedoči cijela škola?! Jedno je znači kad se dijete od tri godine valja po podu u šoping centru jer ne trpi buku/vrućinu/gužvu, a sasvim nešto drugo kad to radi dijete od 6 godina, ili kad cura od 15 ima bijesne ispade jer ne zna što će od sebe.

  16. #116
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Slazem se s Mimom i Seni

  17. #117
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    nije meni ok da se ona tako ponasa, ni kad se tako ponasa. ali se njoj to desi s vremena na vrijeme i to je kako je, pricam s njom u trenucima mira i lucidnosti i puno je bolje u odnosu na nekad, ali onakve se scene dogadaju i dalje. jednostavno ona upadne u taj mode i u tom trenutku se mozes jeee, nista nece pomoci da se smiri.

    uh seni kako si ovo napisala osjecam se ko totalni luzer a znam da se bas trudim i ulozila sam puno vremena, zivaca i svega u odgoj.
    Nemoj se osjećati ko luzer. Lako je ljudima napisati nekakav poopćeni post. Ja sam najviše savjeta dobila od roditelja suradljive djece koja nemaju ništa zajedničko s mojim djetetom (pričam o svojoj najstarijoj, sad već trinaestogodišnjakinji). Oni koji imaju sličnu djecu znaju da nemaju puno šta za reći osim: Proći će.
    Nije se bacala i iz vrtića i škole smo uvijek slušali samo pohvale. Međutim, šta nam je radila doma (i još uvijek radi) i koliko takvo jedno stvorenje može biti tvrdoglavo, nije za povjerovati, naročito ne onima koji nemaju takvu djecu. Pročitali hrpu knjiga (i primijenjivali savjete iz njih), potražili i stručnu pomoć; malo je pomoglo.
    Iako tvrdoglavost neće nestati, stvari ipak postanu lakše s vremenom.

    a znam da se bas trudim i ulozila sam puno vremena, zivaca i svega u odgoj
    Ovo ti potpisujem i totalno kužim.

  18. #118
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    o boze, odjavljujem se s teme. sad je jos ispalo da se i u skoli baca po podu, djizs

    osim toga kako 'ne dopustiti' djetetu da se baci na pod? pod pretpostavkom da si imao uglavnom uvijek na sebi malu bebu i da ne mozes preko bebe dici dijete od 18+ kg jer nisam bilder. mislim stvarno sam se sad iznervirala

  19. #119
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    najbolje ste mi vi koje sve znate i sigurno bi kod vas bilo toootalno drugacije, mos mislit.

  20. #120
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne ispada da se u školi baca po podu, nego si sama napisala da je imala ispad (ne nužno bacanje po podu) ispred škole, i da je učiteljica spasila stvar.

    Ja što se mene tiče ne mislim da je djetetu moguće ne dopustiti da se baca po podu, posebno ne djetetu od 20 kila, nego mislim da djetetu od 6 godina koje se u frustraciji baca po podu treba pomoći da se nauči bolje nositi sa svojim frustracijama, a ne tolerirati takve ispade jer su nama OK.

  21. #121
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    o boze, odjavljujem se s teme. sad je jos ispalo da se i u skoli baca po podu, djizs

    osim toga kako 'ne dopustiti' djetetu da se baci na pod? pod pretpostavkom da si imao uglavnom uvijek na sebi malu bebu i da ne mozes preko bebe dici dijete od 18+ kg jer nisam bilder. mislim stvarno sam se sad iznervirala
    Normalno mi je da se trogodišnjaci bacaju na pod, ali stariji bi ipak trebali znati bolje.

    Ako u školskoj dobi još to ne znaju ili ne mogu, definitivno im treba pomoć. Imam iskustva s tim...

    Moj mlađi se nije baš bacao, ali se grizao do krvi (o gunđanju, dernjavi i cviležu ne bih - na to smo bili navikli).

    Rješenje - razgovori s psihloogom. I pomoglo je. Išao je bome nekoliko mjeseci, a i mi isto. Ono što pamtim iz tih vremena (i ranijih) je da se ne smije dopustiti pozitivna povratna veza, odnosno "nabildavanje" frustracije + samosažaljenje. Načini su razni i treba ih prilagoditi djetetu. Psihologinja iz Suvaga savjetovala je nježno, ali odlučno prekidanje takvog ponašanja na prvi nagovještaj. Odahnula sam kad mi je stručna osoba potvrdila da ne radimo ništa loše kad zahtijevamo da prestane s cirkusom.

    I danas je težak sam sebi, ali znatno bolje i lakše izlazi na kraj sa svojim emotivnim oscilacijama koje su izrazito velike.

    BITNO - kod mog sina izrazito velika pomoć protiv frustracija je dovoljno fizičke aktivnosti (na dnevnoj bazi) + aktivnosti koje voli i u kojima je uspješan.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    uh seni kako si ovo napisala osjecam se ko totalni luzer a znam da se bas trudim i ulozila sam puno vremena, zivaca i svega u odgoj.
    poznat mi je osećaj

    moje dete u školi, vrtiću i bilo gde gde nije sa mnom, može opušteno da ponese titulu najboljeg deteta (empatična, zaigrana, vesela, sarađuje...)
    e a kakva je kad je sa mnom, jasno mi je da je to jer sam ja tu, i da nosim 50% "krivice" u tom odnosu

    i onda kad nas neko upozna, vidi, mogao bi da joj prišije svakakve epitete. a nemaju pojma koliko je tu mog truda, vremena, svega uloženo. koliko sam učila i koliko sam se menjala zajedno sa njom. jbg ne znam kako se i kome i zašto složi takvo dete.

  23. #123
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Čitam i potpisujem. Uložila sam i ulažem hrpu truda,. Nema što nisam pročitala, primijenila, promislila, odrazgovarala sa dragim, bakama, tetama. Potonje se čude, njima je ona divno i suradljivo dijete, što god spomenem kao problem one se čude da je to dijete kakvo ne poznaju. Oni koji su češće s nama u slobodno vrijeme znaju koliko je živa i tvrdoglava i koliki vampir može biti.

    Rehab, pliz, pojasni onu senzoriku i konje, može i na pp, nisam te skontala.

  24. #124
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    jbg ne znam kako se i kome i zašto složi takvo dete.
    Kako mi je samo poznata ova rečenica (iz vlastitog iskustva)

    Dobra je vijest da sam je u posljednjih par godina već i zaboravila i sad me je vratila u prošlost.

    I potpisujem Zusku za ovo da čak ni bake nisu znale koliko je zahtjevan (do nekog trenutka).
    Posljednje uređivanje od Jurana : 20.02.2015. at 12:51

  25. #125
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    I potpisujem Zusku za ovo da čak ni bake nisu znale koliko je zahtjevan (do nekog trenutka).
    Ne, ne, naše bake znaju kakva je, svaka baka ima još po jednog unuka i uopće ne dvoje da je ova kompliciranija i teža. Tete u vrtiću se čude, njima je ona predivna, ma ono, nakon informacija u vrtiću, osjećamo se kao najbolji roditelji na svijetu. Dok ne dođemo doma...

  26. #126
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, ne, naše bake znaju kakva je, svaka baka ima još po jednog unuka i uopće ne dvoje da je ova kompliciranija i teža. Tete u vrtiću se čude, njima je ona predivna, ma ono, nakon informacija u vrtiću, osjećamo se kao najbolji roditelji na svijetu. Dok ne dođemo doma...
    Isto ovako. U vrtiću je čak i igračke spremala. Doma joj i dan danas treba zaprijetiti da išta napravi.

  27. #127
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ajme mikka, sad ti mene bacas u bed. niti si ti luzer, niti bi se tako trebala osjecati.
    a to sam i napisala u postu.
    nemam sada vremena nadugo i nasiroko pisati o svemu, ali cu se potrudi cim stignem.

    u postu sam i napisala da se ne radi o tome da se roditelj ne trudi, da ne ulaze puno u odgoj i slicno.
    a i napisala sam i ono, sto sam ocito dobro pretpostavila. da oci promatraca, vide to sto vide.

    dakle jos jednom, tu se uopce ne radi o tome da roditelj nesto "radi" ili ne radi" i to jos svjesno. pa je naravno po tome los roditelj, odnosno kako to obicno biva losa majka, jelte.
    radi se o tome da smo mi osobe sa svim svojim podsvjesnim, nesvjesnim...itd modus operandima i slicno. a to su i djeca, naravno na neki drugi nacin. i da ponekad/cesto u odnosu roditelj/dijete, upravo te "sile" iz nutrina bica koje nismo racionalizirali (a logicno je da nismo) mogu uvjetovati odredenu vrst odnosa. objasnjenje zahtjeva malo duzu elaboraciju. pa kad stignem.

    nema tu ni luzera, ni krivaca.

  28. #128
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    dasta da nema krivaca, moja sestra i njen muz su imali izuzetno kooperatvno prvo dijete. puno puta pricali kako se dijete da lako odgojiti ako se ima volje i tako to. slusali MM i ja upijali, gledali zivi primjer dok nije stigao necak.
    moja sestra je bila zamoljena da ne dolazi u jedan ducan vise s njim. i tako su sve teorije pale u vodu. dakle i ovdje sit gladnom ne vjeruje.
    ja sam se na srecu izvukla od tih tegoba, ali sastavile su me neke druge.
    tako da mikka nemas se sta krivom osjecati, jer je barica rekla to i to. ti najbolje znas svoje dijete, a i ono tebe. pa se medjusobno borite u cilju sto bolje buducnosti.

  29. #129
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    i da jos dodam.
    ja ne dajem nikakve savjete.

    dovoljno sam pametna da razumijem da je to jako kompleksna materija, te da aktere price ne poznam. sto je prva kljucna stvar. druga kljucna stvar je da mi to nije profesija. treca kljucna stvar, jest da sam ja zadnja osoba koja misli da djeca trebaju biti normirana po nekim DIN mjerama. niti da je to sto se netko baci na pod, odredujuce za njegovu licnost i daljni zivot.

    zato i rekoh, ako je netko sa vlastitim odnosom roditelj/dijete (tu naravno ne racunam patologije razne vrste) zadovoljan, odnosno nosi se s time, pa ma sto mislili drugi ljudi, sve 5. naravno to je opcenito gledano. dijelim mimino misljenje, da treba gledati i kako se dijete samo sa sobom nosi, te da opet globalno gledajuci (a gledam globalno, kako cu drukcije? ne poznam ni mikku, ni lavko ni njihovu djecu) za dijete nije dobro ako se sa svojim temperamentom i frustracijama ne moze barem u nekim okvirima nositi.

    no ako roditelj otvori topik kao lavko u kojem izlaze svoje muke, onda ljudi pisu sto o tome misle. i pisu sto misle da bi se moglo napraviti, ako su te muke za roditelja problem, koji ga zaista smeta i izbezumljuje.
    malo sam na forumu, a i kad sam bila vise, izbjegavala sam teme tipa zahtjevna djeca i slicno. iz razloga, da je to uvijek mutiralo u pricu, ah super nisam jedina, to su takva djeca ..itd..itd. te ako bi se netko javio s nekim diferenciranim misljenjem, onda on naravno pametuje, ima jelte nezahtjevno dijete/djecu...itd i maltene ispada neka zlocesta osoba, koja zapravo hoce roditelje uvjeriti da su losi, da se ne trude ili nesto slicno.

    pa sad ako je je ljudima vec pomoglo to da se mogu istresti i vidjeti da nisu sami, sve 5. super da postoje takvi topiki. i zapravo ako se dobro sjecam, oni su uvijek i prerasli u kao neke oaze podrske. i to je odlicno.
    dakle ja sigurno ovdje necu sada mikki ili lavko govoriti, a trebala bih ovako ili onako...

    no ako netko zaista vise ne moze i ta mu podrska nije dovoljna, moje je misljenje da je obracanje strucnim osobama jako dobra mogucnost. jer mislim da oni mogu naprosto vidjeti modus operandi nekog odnosa, te pomoci i roditeljima i djeci. ne vidim da time ikome kazem da je nedobar roditelj. ili da pametujem.

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Čitam i potpisujem. Uložila sam i ulažem hrpu truda,. Nema što nisam pročitala, primijenila, promislila, odrazgovarala sa dragim, bakama, tetama. Potonje se čude, njima je ona divno i suradljivo dijete, što god spomenem kao problem one se čude da je to dijete kakvo ne poznaju. Oni koji su češće s nama u slobodno vrijeme znaju koliko je živa i tvrdoglava i koliki vampir može biti.

    Rehab, pliz, pojasni onu senzoriku i konje, može i na pp, nisam te skontala.
    Nisam Rehab, ali ona će se sigurno javiti.

    Mene si ovim podsjetila na stare topice, još iz vremena dok su moji dečki bili u dobi kao tvoja curica. Pa evo, našla sam dva (iako ih je bilo još):

    http://forum.roda.hr/threads/38281-P...light=senzorna

    http://forum.roda.hr/threads/30980-senzorna-integracija

  31. #131
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja ne mislim da s eijedno dijet da lako ili tesko "odgojiti". ne volim ni tu rijec - odgajiti. ( to su doduse neki moji modus operandi. )
    vjerujem sto posto u to da je zivljenje roditelja i djece odnos.
    a sto netko drugi s tim hoce ili nece zapoceti, to je zaista osobna stvar.

    a eto malo cu se nasliti, pa cu dodati da mi se vec pomalo dize kosa na glavi od tih prica: ono jedno super suradljivo dijete, pa kao roditelji misle, ah to je tako lako... pa ih onda sudbina usreci sa recimo nesuradljivim djetetom, pa eto kazu, aha, aha, ipak je to tako kako ti padne grah.

    da su roditelji samo ljudi i to jako razliciti, te da su djeca isto tako samo ljudi jednako razliciti, znamo valjda svi. gledamo oko sebe, citamo knjige, gledamo filmove...
    da su neke konstelacije jednostavnije, a neke kompliciranije ista tako znamo.

    no isto tako znamo da recimo jedan juul svejedno napise knjigu sa nekim globalnim pogledom na stvari, koja pogada srz mnogo toga. uprkos svim tim razlicitim grahovima.

    no svatko mora za sebe sloziti svoju jednadzbu.
    Posljednje uređivanje od seni : 20.02.2015. at 13:44

  32. #132
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja mislim da je istina i u jednom i u drugom
    i u grahu i u odgoju

    i ako se roditelj žali da ga dijete satare, ali to dijete u društvu (vrtić, škola, vršnjaci, šira obitelj) dobro funkcionira, onda mi je baš to znak da je roditelj uspio sve to dovesti pod kakvu takvu kontrolu, ali se ovdje ventilira jer zna koliko je posla i energije iza svega, i koliko puta se do male stvari došlo okolnim i težim putem

  33. #133
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se sa seni. i uvjerena sam da su naše cure u nekoj drugoj obitelji da se ne bi tako ponašale. za tvoju pretpostavljam, za svoju znam npr da je prvi put kad je počela urlat/cendrat/tantrumirati dobila čepu iza uha, recimo. što nije tako rijetko, da se razumijemo. iako mi mislimo da je rijetko. odjednom više ne bi bila zahtjevno dijete.

    možda neka djeca ne, ali znam primjera gdje sve te tradicionalne metode odgoja nisu ništa pomogle
    kako je rekla jedna cura nedavno "zamisli ti te moje nećakinje, dobije batine i ništa, nastavi po starom"

  34. #134
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da je istina i u jednom i u drugom
    i u grahu i u odgoju

    i ako se roditelj žali da ga dijete satare, ali to dijete u društvu (vrtić, škola, vršnjaci, šira obitelj) dobro funkcionira, onda mi je baš to znak da je roditelj uspio sve to dovesti pod kakvu takvu kontrolu, ali se ovdje ventilira jer zna koliko je posla i energije iza svega, i koliko puta se do male stvari došlo okolnim i težim putem
    Slažem se.
    Definitivno postoje različiti karakteri i različiti stupnjevi suradljivosti kod djece. I naravno da je ove suradljivije lakše odgajati.
    Imam i izrazito suradljivo i izrazito nesuradljivo dijete (i jedno srednje suradljivo, LOL).

  35. #135
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ma srednja djeca su zakon

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da je istina i u jednom i u drugom
    i u grahu i u odgoju

    i ako se roditelj žali da ga dijete satare, ali to dijete u društvu (vrtić, škola, vršnjaci, šira obitelj) dobro funkcionira, onda mi je baš to znak da je roditelj uspio sve to dovesti pod kakvu takvu kontrolu, ali se ovdje ventilira jer zna koliko je posla i energije iza svega, i koliko puta se do male stvari došlo okolnim i težim putem
    Odlično si pogodila bit.

    Zahtjevna djeca u biti rade to isto - ulože maksimalni trud da izvan kuće budu suradljivi, a doma se ventiliraju.

    Često treba dugo čekati da se ulog vrati.

    Ja kad gledam svog mlađeg sina, vidim sebe u toj dobi. Nije mojoj mami bilo lako s tvrdoglavim ženskim potomkom čija je riječ uvijek morala biti zadnja... , pa sam sklona svom mlađem sinu ponekad progledati kroz prste (i to je dio priče). Ali kad se osvrnem, sad je super prema onome kako je bilo prije - i nama i njemu. Lakše se diše. Ono što mi je godinama olakšavalo stvari bila je jednostavna pomisao "A kako je tek njemu???"
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 20.02.2015. at 15:32

  37. #137
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    kljucna razlika je da odgoj (sto god on za svakog od nas znacio) i odnos nisu iste stvari.

    ja ne govorim o odgoju, ja govorim o odnosu i to iskljucivo u okvirima situacija u kojima su roditelji na rubu i traze nacin kako da sa sa tog ruba maknu.
    odnosno preciznije receno, uvijek se radi o odnosu, ali kad je on roditeljima prihvatljivim okvirima, onda ga ne neki nacin i ne moras tematizirati.

    ako pak taj odnosi iskace iz roditeljima podnosljivih okvira, pa su na rubu zivcanog sloma, (i to ne tu i tamo, ili u kracem periodu (sto je kod mnogih nas slucaj) ) nego se radi o konstantnom stanju, moja misljenje je da ce tu 65-a nova tehnika malo pomoci (mozda tu i tamo hoce), nego je kljuc u razumijevanju odnosa. koji roditelji sami, jer su akteri, tesko mogu dubinski pohvatati.
    a to naravno isto tako podrazumijeva, da to naravno nije carobni stapic, pa je od sutra sve savrseno.
    ali je put koji dugorocno daje ili moze dati rezultate.

  38. #138
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    seni, potpis ti potpuno potpisujem :

    pristojnost je jako podcjenjena vrlina
    pristojnost u razmisljanju, pristojnost u postupcima, pristojnost u izricaju
    ona cini svijet ljepsim, a ljude boljima

    Moja djeca nisu pristojna onoliko, koliko bih ja voljela da budu, priznajem. Da li je stvar u njima ili u meni? U njihovim stavovima prema svijetu ili u mom načinu odgoja i odnosa prema njima. Ili je samo stvar o mom visokom pragu za pristojnost? Možda su oni sasvim u redu po današnjim mjerilima, a ja zaostala u prošlom stoljeću.
    Mene su odgajali da su pristojnost, tolerancija, srdačnost, empatija, skromnost važne osobine svakog čovjeka.
    Kao da je i svijet bio tako postavljen. Zadnjih dvadesetak godina vrijednosti su se promijenile. Ili ovakvo razmišljanje dolazi protokom godina



  39. #139
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Inace, ja sam procitala te juulove knjige, i jos sam i u bransi, ali moram priznat da me ta prica odgajanja odnosom i autoriteta iz odnosa jos uvijek zbunjuje, u svakodnevnom zivotu nisam sigurna sta to znaci.
    I opcenito su mi razne stvari smislene kad pricam teoretski, a u praksi nerijetko, kao u stripu, gledam svoje dijete koje se oko neceg zainati pa nece, cesem se iza uha i mislim "je li on sad cuva svoj integritet ili trazi moje granice?", vrtim fensi izraze u glavi a pojma nemam sta mi je ustvari ciniti
    Kao i to u kolikoj mjeri trebam oblikovati svoje dijete a u kojoj ga prihvatit takvim kakvo je. Meni je recimo prvi dojam na Mikkine postove bio "gle kako je lijepo kako je ona u biti prihvatila tu svoju cer takvu kakva je", a Mimin dojam je drugaciji

  40. #140
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    hvala seni na pojasnjenju. malo sam razmisljala o ovome i shvatila da sam jako zadovoljna kako sam obavila taj posao dosad. uzivam u potpunosti s mojom djecom i, osim nekih dana kad nam bas ono nista ne ide i svi su ludi, super nam je odnos i suzivot. neskromno cu zakljuciti da sam dobar dio toga postigla bas ja tim svojim kako sam uvijek dosad mislila manjkavim karakterom--a evo opet je za ovo ispao dobar

    druga je jako napredovala na tom svom hiper emotivnom planu, iako se ekscesi i dalje dogadaju, nije to sad tako strasno kako se mozda dalo zakljuciti iz mojih slikovitih opisa, ali bude ziher emocionalno iscrpljujuce za obje (iako ja mislim da vise za mene ). s najmanjom sam imala taj odnos koji je vodio u trajno nezadovoljstvo jer je jako tvrdoglava i nesuradljiva, ali uspjela sam to okrenuti i jako sam ponosna na to. doduse, za najstarijeg koji je najsuradljivije dijete tek cekam erupciju, iako se potajno nadam da se nece dogoditi

  41. #141
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Aha, najstariji ce biti dobar i suradljiv kad ga hormoni puknu kao sto si i sama bila . :D

  42. #142

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    Jelka i meni je isto palo na pamet. ali kad se sjetim moje Druge, bude mi lakse. preplakala cijelu prvu godinu, imala je senzor za nadmorsku visinu, kolica su s njom ostala u drvarnici, s njom sam prestala ici na kave i citati novine u kaficu, pocela sam mrziti susjede i zvukove koje proizvode, zivci su mi se stanjili za 300%.. i dan danas je ona destruktivni element. najbolja zabava joj je dovesti nekog do ludila i onda se praviti blesava, kao nije ona, sta je nama. kao da imas mini atomsku bombu u kuci. cak i kad spava se trza, bori, stenje, ljuti..

    najmanja je isto luda na svoj nacin, kao mala je jela kamenje, a dohranu ne, sad s 3,5 lize stange u tramvaju, aute i slicno, popne se na bilo sto dok okrenes leda, skine se gola na snijegu, ma sta god hoces radi, ali ipak je mirnija od druge.

    a kad smo kod cekaonica, druga je bila mirna samo jednom, i to kad smo cekali u klaicevoj jer je prvi slomio kljucnu kost, ova gugutala a on se dva sata derao 'necuuuu, necuuu' da su ga na kraju prozvali ime 'necu' prezime kad smo ulazili unutra, hahahahah. ako nece jedan, drugi ce, ako nece, treci ce lol. nema mira nikad uglavnom.
    hahahahaha plačem moji nisu tako ekstremni....srednji je malo lud, ali uglavnom se uspijemo dogovorit.

  43. #143
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    To su gluposti o "tradicionalnim" metodama. Nasilje je uvijek bilo nasilje. Nikola Tesla se rodio u obitelji pravos. svećenika i bili su vrlo tradicionalni, ali da mu je mater umjesto da ga je vukla za sobom dok je montirala novu peć zaljepila šamar i dala pit bevande da spava malo morgen bi on izumio što je izumio.Ovako je uz sve svoje senzorike i aspergerovske bisere ipak stvorio nešto važno. Čisto sumnjam da ga u obitelji i Austro Ugarskim školama nisu učili pristojnosti, ali su očito i poštovali i tko je on i za što je rođen. Prvenstveno njegovi roditelji ipak ga je dugo mama houmskulala

  44. #144
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moje je misljenje da deca mogu, uz pomoc roditelja, nekog drugog (odraslog ili cak vrsnjaka) ili samostalno, da 'prerastu' slicne 'bubice', ali moze se desiti i drugacije. Moze se desiti i da okolina, pa i samo dete, bukvalno neguje taj obrazac ponasanja iz bazilion ralozloga, od kojih su najocigledniji privlacenje paznje i/ili neka trenutna korist. Takodje mislim da ne postoji striktan vremenski okvir u kom bi se issue trebao razresiti, sto znaci da mislim da je ponekad ocekivano i 'normalno' da sestogodisnje dete ima tantrume.
    Inace, sto se mikkine dece tice, slazem se sasvim s sirius, jer ih i ja sve dobro poznajem. Mikkina srednja devojcica generalno odaje utisak veoma prisutne i celovite osobe, s zdravim sprektrom reakcija na okolinu.

    Da ne bude samo teoretisanje, moj Novi je bio 'tesko dete', preosetljivo na zvuk i miris, razdrazljivo i (na izgled) bez empatije. Znacajan pomak se desio s oko 4.5 godine, sto ne znaci da se neke situacije nisu desavale i kasnije, i da se ne desavaju i sad. Izi je uvek bio sav super, ali on 'skici' (srednje dete). Luna je tornado dete s kasnjenjem u govoru. Susrela sam se se s razlicitim karakterima, razlicitim uslovima, razlicitim sredinama u odgajanju svojih troje dece, i ono sto je meni isplivalo kao najbitinije je da se (svoje) dece ne treba 'plasiti'! Taj odnos poverenja kad im zabrinuti roditelj 'pogleda u budicnost', osecaj da su oni vec sada i da ce biti i u buducnosti dobri ljudi, cak i onda kad se 'najruznije' ponasaju, meni je kao roditelju presudan.

    (Zen se valjda razvije kao odbrambeni mehanizam)

  45. #145
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Takodje mislim da ne postoji striktan vremenski okvir u kom bi se issue trebao razresiti, sto znaci da mislim da je ponekad ocekivano i 'normalno' da sestogodisnje dete ima tantrume.
    x

  46. #146
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ispada da se u školi baca po podu, nego si sama napisala da je imala ispad (ne nužno bacanje po podu) ispred škole, i da je učiteljica spasila stvar.

    Ja što se mene tiče ne mislim da je djetetu moguće ne dopustiti da se baca po podu, posebno ne djetetu od 20 kila, nego mislim da djetetu od 6 godina koje se u frustraciji baca po podu treba pomoći da se nauči bolje nositi sa svojim frustracijama, a ne tolerirati takve ispade jer su nama OK.
    Joj, koliko ste daleko otisle s temom, ne stignem sve popratiti. Ali ako netko vec nije, moram, moram samo na ovo reagirati. Kao majka 5 godisnjaka koji se baca na pod jer je nebo plavo.

    Nema to veze s toleriranjem ili ne, to si dijete ne moze pomoci. Tj. nisi nikad ok niti prihvatio to, nego u nekom trenutku osjecas da ne mozes bas puno napraviti. Tj. Pomagat ces mu da se nosi s tim burnim osjecajem, ali bit ce trenutaka kad ces ga moci samo pustiti da se baci. Nema tu lijeka, ucenja i prepoznavanja trigera koji ce dovesti do toga da se vise nikad ne baci. Ima nekih, npr. davanje sto je moguce vise autonomije u odlucivanju (o vaznim stvarims kao sto su boja hlaca ili strana ceste). Ali da ces naci jedinstveno rjesenje, neces, nema ga. To ne znaci da toleriras, nego, eto, ventiliras se malo po forumu, dok cekas iducu buru .

    Seni, kuzim ja (mislim) sto pricas o modus operandi, ali nisam sigurna da se mogu sloziti s tobom. Ako je dijete ok u vrticu, a scene radi doma, rijetko je slucaj da je samo u pitanju majka/jedna bliska osoba. Kod mene je npr. Bacanje jednako ucestalo i predamnom, i pred tatom, dedom, svekrvom, cuvalicom - njegov tantrum je njegov tantrum, jednak pred svima nama. A zbilja smo svi razliciti prema njemu.

    I opet Seni, koja je to srz juulove knjige koja ti je ovdje primjenjova?

    Kad smo kod knjiga, ja sam u knjiznici pronasla par knjiga psihologa koji su radili s ovakvom djecom, i citala o primjerima iz prakse. Poanta koju sam ja sebi izvukla je da je njima dovoljno tesko samima sa sobom, i da mi trebamo biti u drugom planu.

    Ako sam dobro shvatila neke od vas, mislite da je puno/vecinom do nas? No, ic nat me, ic him. Mogu ja tu puno napraviti da mu pomognem da se nosi sa svime time, ali ne mogu puno/sve napraviti da to nestane, ili da sam mogla nesto napraviti da do toga nije ni doslo.

  47. #147
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kli-kli, kod mog malog vecinom nisu pitanju stvari od kojih bi on imao bilo kakvu korist. Kod njega bi ja prije svela stvari pod nazivnik 'nije bilo kako je zamislio'. Npr. Dogorimo se jos 2 pjesmice i gasimo CD. On pristane, i nakon 2 pjesme ja stisnem stop. On se taj tren baci na pod i urla jer je on htio stisnuti stop. Zaigrano, veselo, naspavano i sito dijete plese i pjeva s mamom u sekundi se pretvori u cudoviste jer ga nisam pitala zeli li on stisnuti stop.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 20.02.2015. at 19:40

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, koliko ste daleko otisle s temom, ne stignem sve popratiti. Ali ako netko vec nije, moram, moram samo na ovo reagirati. Kao majka 5 godisnjaka koji se baca na pod jer je nebo plavo.

    Nema to veze s toleriranjem ili ne, to si dijete ne moze pomoci. Tj. nisi nikad ok niti prihvatio to, nego u nekom trenutku osjecas da ne mozes bas puno napraviti. Tj. Pomagat ces mu da se nosi s tim burnim osjecajem, ali bit ce trenutaka kad ces ga moci samo pustiti da se baci. Nema tu lijeka, ucenja i prepoznavanja trigera koji ce dovesti do toga da se vise nikad ne baci. Ima nekih, npr. davanje sto je moguce vise autonomije u odlucivanju (o vaznim stvarims kao sto su boja hlaca ili strana ceste). Ali da ces naci jedinstveno rjesenje, neces, nema ga. To ne znaci da toleriras, nego, eto, ventiliras se malo po forumu, dok cekas iducu buru .
    .
    Hm, a jesam li ja rekla da ima veze sa toleriranjem ?! (no, ipak - ima donekle, jer svi svjedočite da vaša djeca to rade samo roditeljima, dakle onima koji im to ponašanje toleriraju - ali ja to uopće nisam komentirala). U onome što sam ja napisala a ti citirala ja kažem: dijete od 6 godina koje ima tantrume i baca se po podu se ne zna nositi sa frustracijom na način na koji bi se od djeteta njegove dobi to već očekivalo, i potrebna mu je pomoć.

    Je li normalno da šestogodišnjak ima tantrume, i koji je vremenski okvir - pa, ne znam, zato sam prvo i pitala mikku kad očekuje da će takvo ponašanje prestati, Jer, ne znam je li normalno, ali očekivano svakako nije. Ako je normalno, kad prestaje biti, sa koliko godina - 10, 15, .. 40?

  49. #149
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nikad, nece prestati. Kako odrastaju naucit ce se nositi sa svojim osjecajima.

    Nisam sigurna da smo pisale da su takvi samo s roditeljima, nego sa bliskim osobama. A ne npr. u vrticu. Kako sam napisala, kod nas je sa svima ista situacija, i kod dede i kod cuvalice.

    Mogu umjesto rijeci tolerirati, upotrijebiti "prihvatiti". Prihvatiti da je to tako i da djetetu mozes samo pomoci da si olaksa preburne osjecaje, ali ne mozes nista uciniti i da ih u potunosti prestane imati.

  50. #150
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    I ajde, napisat cu i to, nije normalno da 6-godisnjak ima tantrume, zato to i nisu normalna, nego zahtjevna djeca o kojima ima red knjiga na polici. U Americi valjda ima 7 polica.

    Probaj samo zamisliti jednostavnu situaciju kako dijete ima problem sa svijetom. Samo to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •