Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 267 od 267

Tema: menstruacija kod žena u 40 tima

  1. #251
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kaae nisam shvatila da pisemo iskljucivo o zenama mladjim od 45 god koje su na hormonima.

    Ja sam pisala o svom krugu rodbine i prijateljica koje su usle u menopauzu u dobi starijoj od 45 god.

  2. #252
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Kaae, slažem se s tobom. Takvo sam objašnjenje dobila od svoje gin. kada sam se našla u situaciji da mi je ciklus prestao, i to sa 39 godina. Godinu prije se već dalo zaključiti da nešto ne štima jer su se ciklusi skraćivali, pa se prorijedili i na kraju, samo više jedan mjesec jednostavno nisam dobila menstruaciju. Sve je to već tada bilo popraćeno strašnim posljedicama. Što psihičkim, što fizičkim. Ne želim se prisjećati.
    Trebalo mi je nekoliko mjeseci da se odlučim za hormonsku nadomjesnu terapiju (baš zbog ovakvih razmišljanja kakve opisuje Lili75) ali kada sam krenula-preporod. Kvaliteta života mi je vraćena u potpunosti, terapija nakon cca godinu dana mi je dozom prilagođena-smanjena. Ja se osjećam super, apsolutno sve nuspojave koje sam imala zbog prestanka menstruacije su nestale. Dapače, osjećam se bolje nego ikad a i nalazi koji su bili loši (krv, štitnjača) su mi puno, puno bolji. Menstruacije uz terapiju dobivam redovito, jajnici ne rade, nisu se uopće oporavili, kao da su se "ugasili".
    Probala sam sa nekim biljnim preparatima u početku (baš zato jer sam zazirala od HNT) ali taj efekt je bio zanemariv, apsolutno nedovoljan za moju situaciju.

  3. #253
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Enchi, bas mi je drago da si nasla rjesenje svog problema

  4. #254
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Preletjela sam temu, ali nisam bas nasla mnogo o anemiji i cestim menatruacijama..naime od prestanka dojenja treceg djeteta, a pogotovo nakon korone zadnjih pola godine menzes dolazi dvaput mjesecno. I inace mi je ciklus kratak, 22/23 dana otprilike, ali sad bi doslo nakon 16, pa 18, pa 19, pa 20..pa traje 4 pa jednom 10 dana i sl. Fsh mi je povisen, cekam progesteron. Uglavnom, vadila sam KKS nakon skoro godinu dana i po nekim parametrima sam anemicna: hgb (107) i htc snizen isto, feritin isto nizak (7), ali zeljezo 17! Doslovno sam prepadnuta..je li moguce da je poviseno zbog konzumacije hrane bogate zeljezom dan prije vađenja? Iznutrice, žličica Manuka-meda i malo orasastih plodova? Čitajući po internetu, nailazim na svasta…moze li uzrok anemiji,( ako to uopce i je anemija-zbog zeljeza koje je ok), biti te ucestale menstruacije? Pod stresom sam, letam na sve strane, prehrana nije Bog zna kakva.. nisam izvadila vit B12, vit D, hormone stitnjace..koji su inace uvijek ok, ali imam cvor na desnom reznju i morat cu ga vadit s vremenom. Lijecnik opce prakse smatra da je to sve zbog cestih krvarenja i da popravim prehranu i sredim situaciju ginekoloski. Ginekoloski ovulacije izostaju, nema mioma i polipa i evo cekam vrijednost progesterona pa ce mi kao dati terapiju. Ima li tko slicno iskustvo? Hvala puno na citanju romana

  5. #255
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Naravno da uzrok anemiji mogu biti ceste menge, to je najlogicniji razlog u tvojon situaciji. Najjednostavnije rjesenje mi se cini mirena (to je domena ginica), a to dobije dosta zena u tim godinama za rijesit anemiju. Ciklusi se skracuju kako se priblizava menopauza (dolaze na 28 24 dana itd), sto znaci relativno vise krvarenja godisnje, sto dize rizik za anemiju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.04.2022. at 19:50

  6. #256
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    U obradi sam kod ginekologa, cekam jos nalaz progesterona koji ce biti sutra pa cemo vidjeti… Mirenu je spominjao kao mogucnost. Mozda bi to bilo efikasno rjesenje..i mirna.

  7. #257
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam sad bila na svojim redovitim krvnim pretragama i zeljezo mi je nize nego inace (nije anemija),a zalihe feritin odlicne, pa je dr.rekla.da nista ne brigam. Nemam nikakve simptome ionako.

    To povezujem s malo skracenim menstr.ciklusom koji mi je poceo u zadnje vrijeme ili darivanjem krvi tik pred marat.pripreme koje i same crpe zeljezo. Kako nije nista prenisko, zasad samo pijuckam kupinovo vino
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.04.2022. at 22:47

  8. #258
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    U obradi sam kod ginekologa, cekam jos nalaz progesterona koji ce biti sutra pa cemo vidjeti… Mirenu je spominjao kao mogucnost. Mozda bi to bilo efikasno rjesenje..i mirna.
    Meni se cini da da. A propos feritina, ako se iscrpi zeljezo, pocne se i on trosit. Menu ga nadomjestaju umjetno (infuzija zeljeza) pa to lijepo pratim, prvo padne zeljezo, a feritin se drzi, pa onda pocne i on na dole pa je za nekih godinu, godinu i pol vrijeme za novi sus. Vjer. ce tako bit do menopauze, a onda ce valjda stat. Ja ne mogu oralno nadoknadkivat jer su mi ta vina, c vitamini, prepqrati zeljeza prirodni il od farme izazvali zestoki gastritis pa zaobilaznimp ovako gastro trakt, a mirena nije bila opcija zbog gino problema (strasna sklonost upalama, ne zna se razlog osim idiopatije).

  9. #259
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Inace, kako sam anemicna valjda zadnjih barem 10 god, mogu vam rec da je divno bit punokrvan, fanta osjecaj. Ostale zene oko mene moje dpbi te osjecaj male snage itd, a ja, kuc-kuc da se ne ureknem, zivim the time of my life energetski. Bas je to zeljezo vazno, a simptomi su diskretni i krecu mic po mic kad ga nemas dovoljno.

  10. #260
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sjecam se da je trenutak kad sam skuzila da nesto sa mnom nije ok kad sam bjesnila kad je muz predlagao ajmo vamo, ajmo namo, a ja ono..ma kako ti se da. Pa sam se usporedjivala s 80-godisnjom sveki koja je bila u vecem zivotnom elanu od mene ja sam htjela spavat i bila sam zivcana. Tek tada shvatila da fakat nesto nije ok, a tad mi je zeljezo bilo 5 i feritin 5. Par mjeseci sam pila nesto i digla ga na 15, al feritin se nije mako, plus probavni problemi pa sam shvatila i ja i dri da nema nego infuzija. Spasila sam se.

  11. #261
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Evo progesteron nije nizak, iako jest u opadanju..FSH povisen sto govori u prilog PCOS i predmenopauzi. Ina kad si dobila te gastro probleme? Bas sam se uplasila kad sam procitala da ta anemija moze biti i zbog nekog krvarenja iz gastro regije..znam biti naduta, ponekad me boli s lijeve strane, vise onako žigne zapravo. Najcesce kad sam pod atresom i zabrinuta. Dijagnosticiran mi je iritabilni kolon, ali od strane interniste, ne gastroenterologa.

  12. #262
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Smajlich prvotno napisa Vidi poruku
    Evo progesteron nije nizak, iako jest u opadanju..FSH povisen sto govori u prilog PCOS i predmenopauzi. Ina kad si dobila te gastro probleme? Bas sam se uplasila kad sam procitala da ta anemija moze biti i zbog nekog krvarenja iz gastro regije..znam biti naduta, ponekad me boli s lijeve strane, vise onako žigne zapravo. Najcesce kad sam pod atresom i zabrinuta. Dijagnosticiran mi je iritabilni kolon, ali od strane interniste, ne gastroenterologa.
    Gastro probleme sam dobila nakon pokušaja dizanja iz anemije pustim preparatima željeza - ferumlek, kupinovo vino, kendural C, sokovi cikle itd. u ovoj sad nekoj "starijoj" dobi, prije sam povremeno isto to uzimala, ali je želudac bio mlađi. Znači, tretman za anemiju je kod mene bio triger da uđem u dijagnozu kroničnog erozivnog gastritisa, plus me zatvorilo pa sam dobila i hemoroide, dakle 2 nova izvora malog krvaruckanja (taj erozivni gastritis je točkasto krvarenje sluznice želuca kad se iziritira). Ne vjerujem da zbog hemića i tog gastrisa gubim baš toliko krvi, glavni razlog kod mene je menga jer sam oduvijek imala duge i obilne menge, ali me spašavalo u mladosti to što nisam imala pravilne cikluse (bili su dugi - tipa 38 dana, pa 10 dana krvarenja nije bed). Sada su pravilniji i kraći (28, 26, 30), pa je sad pak bed da krvarim toliko obilno toliko dana i toliko često. Meni su 52 godine. I ja imam iritabilni, sve to ide često u kompletu - te gastro dg. Gastro probleme ima svaka x-ta žena u ovoj dobi - prije sam se hvalila da mogu jest brokve (u mladosti), sad se to mijenja. To nadustost i žiganje s lijeve strane su ti tipični simpt. iritabilnog i mislim da ne trebaš oko toga pretjeranu brigu brinuti, znam x žena ove dobi te ova iritabilni te ona gastritis, nije sad to tako čudno za ovu dob. Riješi anemiju i vozi dalje. Najjednostavnije ti je možda Mirenom, ne znam. Nije tako lako doći pak do intravenoznog željeza koje je mene spasilo, uzima se u bolničkim uvjetima, opasnost je uvijek alergijska reakcija (ja je nisam imala, neke žene jesu - neke osipe i slično).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 11.04.2022. at 20:13

  13. #263
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ina33, kad procitam tvoje postoje ispada da sve zdravstveno krece nizbrdo iza 40-e ili 45-e ili 50-te, pravo nas prepadas

  14. #264
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33, kad procitam tvoje postoje ispada da sve zdravstveno krece nizbrdo iza 40-e ili 45-e ili 50-te, pravo nas prepadas
    Za to cu dobit nobela . Najbolje mi je kako je jedna poznanica kad smo planinarili i silazili pitala 'ma jel vas bole kolina, sta je ovo sa mnom? A mi svi pras u smijeh. Svi 50 plus, ona neiskusna pa bez stapa. Ne brini, ja sa zeljezom zivim time of my life!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.04.2022. at 09:32

  15. #265
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Za to cu dobit nobela . Najbolje mi je kako je jedna poznanica kad smo planinarili i silazili pitala 'ma jel vas bole kolina, sta je ovo sa mnom? A mi svi pras u smijeh. Svi 50 plus, ona neiskusna pa bez stapa. Ne brini, ja sa zeljezom zivim time of my life!
    Baš mi je drago čuti da živiš time of your life bravo!

    Ja sam neki dan planinarila po kršu i kamenjaru tvog otoka (ja sam uvijek bez štapova jer se ne znam s njima služiti i volim imat slobodne ruke), no zasad nemam nikakve tegobe, ni ove s koljenima, ni gastro kuc-kuc. Trenutno 46 i pol, al nedrago mi čut šta bi me sve moglo čekat iza 50-e.

  16. #266
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Nece to zahvatit svaku/ga, al nije bas sad svjetsko cudo, a smajlich mi se cino da se cudi kako se nitko ne zali i ono...jel moguce da se samo njoj dogadja. Podsjeca me na onaj vic kako se baba razbolila od neceg u 90-toj pa ono... zar bas ja? Ti ces bit baba iz tog vica mozda . Ja sigurno nisam, ja se fajtam sa svojim boljeticama dugo, pa nastojim smirit nekog kome je to prvi put da ne misli da je sad to neka nevidjena katastrofa koja je samo njega spopala, a svima drugima sve super. U mojoj dobi pocinju konverzacije s konobrarima 'ima li cesnjaka' itd. Nisam jedina sigurno .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 12.04.2022. at 12:46

  17. #267
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    umireeem
    Nadam se da me zapadne da budem ta baba, na tatinu genetiku vučem, možda se i posreći, a ako ne, onda ko i drugi kuburit s boljkama i šibat dalje po svome

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •