Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 267

Tema: menstruacija kod žena u 40 tima

  1. #201
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj filip prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam ugazila u 41,u mladosti uvijek ciklusi do 34 dana,sad u zadnjih 4-5 godina mi se skratili na 24-28.
    Isto normalna pojava.
    Oko četrdesete se ciklusi skraćuju. Meni se tada sa 28 dana skratio na 18 i to je trajalo nekih šest mjeseci i zatim se polako produživalo.

  2. #202
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I meni se skratilo, na ca 21-24. Kad nema menge do 28.-og dana, već sam luda od brige da sam trudna!

  3. #203
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    I meni se skratilo, na ca 21-24. Kad nema menge do 28.-og dana, već sam luda od brige da sam trudna!
    Ovako i ja, samo sto mi je ciklus 25-26 dana.

  4. #204
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Meni zasad jos uvijek na 28 dana kic kuc sad imam 45,a mama izgubila u 47oj. Valjda necu to povuc na nju, nadam se

  5. #205
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moji su se negdje u cetrdeset prvoj skratili s 31 na 27/28, zatim produzili na 45-60, onda sam otkrvarila jedan od sezdesetak dana, zatim nista sljedecih 60-ak. Nakon prvog vala pretraga i desetak mjeseci uz combo pill kontracepciju, potvrdjena je menopauza par tjedana nakon 43. rodjendana. Trenutno isprobavam neki flaster, ali ne bih ni njega, a ni menopauzu, pozeljela ni najgorem neprijatelju. Prije nekih dva mjeseca sam zapravo i prestala dojiti, nakon gotovo punih osam godina, tako da je vjerojatno i to pridonijelo cijeloj prici.

    Zapravo ne znam sto je gore, fizicki i psihicki kaos, ili cinjenica da me zapravo nitko (od zdravstvenih radnika) ne slusa. Ja jedno, oni drugo.

    Trenutno krvarim, nakon duge pauze, vjerojatno zbog tog flastera. Za dva tjedna imam telehealth konzultacije s jednom starijom gospodjom (certified nurse midwife) s klinike za menopauzu. Doslovno se drzim za nekakvu slamku da ce me razumjeti jer je zena od nekih sezedesetak godina.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 05.12.2020. at 08:41

  6. #206
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja baš ne mogu po majki kontakt, ona je izgubila od kemoterapije u 40-ima. Nadam se da imam još desetak godina fore. Htjeli bi još jednu bebu barem za par godina, nek mlađu izvadim iz pelena.

  7. #207

    Datum pristupanja
    May 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Pozdrav, nova sam na forumu. Kod mene je lani krenula perimenopauza. Lani su se ciklusi smanjili na 26 dana i bili obilni drugi i treći dan ciklusa, trajali 6 dana (jedanput dobila menstr. nakon 15 dana) U 07/2020 skidala dva polipa i dijagnoza je i onda bila perimenopauza. Pila sam nakon skidanja polipa pa sve do 12 mjeseca čajeve Botana (stolisnik, vrkuta, rusomača, kupina) i mogu reći da su ciklusi bili uredni i na kontroli kod ginekologa u 01/2021 sve uredno UTZ, papa i pregled. Ovaj mjesec mi je menzis kasnio prvi put u životu i došao 35 dan uz nervozu, valunge i to nikako da krene, tj. prvih četiri dana malo više, a sada 9 dan još uvijek traje (nije puno ali je i dalje krv a ne iscjedak). Htjela bih znati kakva su vaša iskustva ... da li uzimate hormone, nešto prirodno, koliko vam traju menstruacije.. kako sve ovo proživljavate.... Mene je ovo produženo krvarenje jako uznemirilo... Naručila sam se na UTZ kod ginekologa drugu sedmicu ali znam unaprijeda da će mi prepisati Duphastone (prepisala mi ga je lani prije otklanjanja polipa ali sam s njim bila sva napuhana i menzis mi je od njega trajao 12 dana).

  8. #208
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Tonka49 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, nova sam na forumu. Kod mene je lani krenula perimenopauza. Lani su se ciklusi smanjili na 26 dana i bili obilni drugi i treći dan ciklusa, trajali 6 dana (jedanput dobila menstr. nakon 15 dana) U 07/2020 skidala dva polipa i dijagnoza je i onda bila perimenopauza. Pila sam nakon skidanja polipa pa sve do 12 mjeseca čajeve Botana (stolisnik, vrkuta, rusomača, kupina) i mogu reći da su ciklusi bili uredni i na kontroli kod ginekologa u 01/2021 sve uredno UTZ, papa i pregled. Ovaj mjesec mi je menzis kasnio prvi put u životu i došao 35 dan uz nervozu, valunge i to nikako da krene, tj. prvih četiri dana malo više, a sada 9 dan još uvijek traje (nije puno ali je i dalje krv a ne iscjedak). Htjela bih znati kakva su vaša iskustva ... da li uzimate hormone, nešto prirodno, koliko vam traju menstruacije.. kako sve ovo proživljavate.... Mene je ovo produženo krvarenje jako uznemirilo... Naručila sam se na UTZ kod ginekologa drugu sedmicu ali znam unaprijeda da će mi prepisati Duphastone (prepisala mi ga je lani prije otklanjanja polipa ali sam s njim bila sva napuhana i menzis mi je od njega trajao 12 dana).
    Ne znam više je li primjereno da pišem za "40-te", jer sam već u 50-te, ali ovaj dio i mene najviše subjektivno muči i inače, a i kod preskakanja ciklusa - nadutost. A nisam ni uzimala Duphanstone. Doduše, kod mene je oduvijek to muka, u 40-tima posebno, u 50-tima još i više. Pretpostavljam da "s druge strane", u menop. to izgleda još i teže, tko je tome sklon...

    Napisala sam ti na drugom topicu što uzimam, a ne uzneimirava me krvarenje zasad, ali si ga ne mogu douzvoliti baš preko 9 dana jer odmah meni ide upala ako predugo nosim uloške, bez ozbira što nosim samo vir80/veoplast. Imam jedan hematološki lijek koji skraćuje malo to krvarenje, ali to sve tebi zapravo nije primjenjivo. Imam prijateljicu koja je imala baš duga krvarenja, pa pauze, stalno je bila na rubu toga da će joj ginić staviti spiralu, pa onda je rekao ma ajmo pričekati, mislim da ne treba i da je to kraj... tako ona zadnjih god dana, godina 51.

  9. #209
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ina33 jesi probala mooncup?
    Ja isto bas ne podnosim uloske jer mi se upali bikini zona, al otkako sam na mooncupu, sve mi super.

  10. #210
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ina33 jesi probala mooncup?
    Ja isto bas ne podnosim uloske jer mi se upali bikini zona, al otkako sam na mooncupu, sve mi super.
    Nisam... zašto nisam - ne znam. Valjda zato što sam zapamtila davno, pradavno, da je bolje tampone ne gurati jer su onda još jače upale - ne nastaju meni primarno upale izvani, po vanjskom spolovilu (iako i tu nastaju), nego unutra, čim je pretoplo i predugo vlažno, evo candide. Tx na sugestiji, provjerit ću s ginićkom što misli za moj slučaj cjeloživotnih upala (ja sam rubno autoimuni bolesnik, čekam da Pfizer skroz prodjeluje pa da idem provjerit profil šećera kako mi je sugerirala). Ne znam kako bi se to uparilo s guranjem plastike - od toga je mooncup, jel' da? Iako, ja sam uglavnom alergična na prirodno, ne na plastiku - jedino ako zbog plastike nastaje nekakvo grijanje i vlaženje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.06.2021. at 16:56

  11. #211
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Menstrualne casice su napravljene od silikona. Nema opasnosti od toxickog shocka kao s tamponima, drugi je princip.
    Jako su ugodne, ja (pre)cesto zaboravim da je imam unutra.

  12. #212
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Da evo kli kli je odgovorila, od silikona.
    I ja skroz zaboravim da je imam
    A ulosci kad me podgriju odozdo poludiiim, posebno ljeti uf.....

    Niie ni slicno tamponu koji natopljen krvlju dodiruje stijenke, mooncup odvaja silikonom sadrzaj casice od kontakta sa stijenkom.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.06.2021. at 21:45

  13. #213
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Jako su ugodne, ja (pre)cesto zaboravim da je imam unutra.
    potpisujem1
    jedino za vrijeme najjačeg krvarenja ne zaboravim, to su drugi i treći dan
    i nije mi dovoljna smao čašica
    moram je prazniti svaki sat-dva vremena inače ode sve van
    tako da, ako netko smatra da su čašice baš super za velika krvarenja, moje iskustvo je da to nije istina
    za sve ove druge dane je spas i svakome bih je preporučila
    da ne pričam o ekološkim prednostima - potrošnju uložaka sam smanjila za pola sigurno
    s stim da noću prva tri dana koristim pamučne home made uloške

  14. #214
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Moje su casice dosta velike, kupila sam najvecu mogucu jer sam pocela koristiti nakon rodjenja 4. deteta. Davno je bilo ali trazila sam da je ok za zene u slicnoj situaciji.
    Ali da, ja imam i dosta oskudne mece.

  15. #215
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tx, flopice, ja imam baš obilne menge - prva 3 dana su baš baš obilne (ja ono imam hematološku dg. neku). Traju 7 dana, koji put uz spotting i 10. Zasad.

  16. #216

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ja sam godinama koristila Mooncup i onaj najkritičniji dan mi je znao procuriti već nakon sat-dva. Prošle godine sam nabavila Ziggy cup i on mi izdrži bez problema. Jedina mu je mana je što mi se na njega bilo teško naviknuti jer je način umetanja skroz drugačiji. Kod njega mi je još super što ga mogu djelomično isprazniti bez da ga do kraja izvadim, pa ga ne moram vaditi ako sam negdje vani - pražnjenje Mooncupa u javnim wc-ima bez umivaonika u kabini mi je uvijek bilo traumatično.

  17. #217
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    https://www.mueller.de/marken/alle-marken/lunette/
    moja je ovakva, bile su dvije veličine, uzela sam veću
    i trenutno je na moru koristim ali tek 4. ti dan po više sati
    a prva dva vrlo kratko, samo dok kupanje traje
    s tim da sam 2. dan morala hitno na wc jer ni jedno kupanje od ure nije izdržala
    tako da se uvijek čudim kad cure kažu da je spas za njihove obilne menge
    možda imaju neke bolje/veće pa zato izdrže, meni se nije dalo pročavati baš detaljno sva dostupna tržišta kad sam kupovala

    uglavnom za ove ostale dane je spas, meni isto traje oko 7-8 dana...
    Posljednje uređivanje od flopica : 01.07.2021. at 16:01

  18. #218

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.mueller.de/marken/alle-marken/lunette/
    moja je ovakva, bile su dvije veličine, uzela sam veću
    i trenutno je na moru koristim ali tek 4. ti dan po više sati
    a prva dva vrlo kratko, samo dok kupanje traje
    s tim da sam 2. dan morala hitno na wc jer ni jedno kupanje od ure nije izdržala
    tako da se uvijek čudim kad cure kažu da je spas za njihove obilne menge
    možda imaju neke bolje/veće pa zato izdrže, meni se nije dalo pročavati baš detaljno sva dostupna tržišta kad sam kupovala

    uglavnom za ove ostale dane je spas, meni isto traje oko 7-8 dana...
    Ako sam dobro našla podatke na netu, Lunette (veći) ima zapremninu 25 ml, Merula XL 50 ml a Ziggy cup 76 ml.

  19. #219
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zamislila sam se da mijenjam mooncup gdje inače mijenjam tampone i kako bi to išlo.... ljeto, obilna menga, na sup-u satima. Tampon mogu promijenit na dasci, al možda je sve stvar vježbe. Jednom sam se zezla pa pokušala u moru promijeniti, ne ide unutra. Plus još onaj strah od ajkule i krvi ko iz filmova.

  20. #220
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zamislila sam se da mijenjam mooncup gdje inače mijenjam tampone i kako bi to išlo.... ljeto, obilna menga, na sup-u satima. Tampon mogu promijenit na dasci, al možda je sve stvar vježbe. Jednom sam se zezla pa pokušala u moru promijeniti, ne ide unutra. Plus još onaj strah od ajkule i krvi ko iz filmova.
    Tampon ili mooncup to ti je sve manje više isto.

  21. #221

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Zamislila sam se da mijenjam mooncup gdje inače mijenjam tampone i kako bi to išlo.... ljeto, obilna menga, na sup-u satima. Tampon mogu promijenit na dasci, al možda je sve stvar vježbe. Jednom sam se zezla pa pokušala u moru promijeniti, ne ide unutra. Plus još onaj strah od ajkule i krvi ko iz filmova.
    Joj, ja sam jednom izlila čašicu u moru i krv se nije raspršila nego je ostala crvena mrlja na dnu. Srećom, nije bilo nikoga u blizini. Ali isto su mi kroz glavu prošli morski psi.

  22. #222
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ninaXY tnx na info, isplati se onda uzeti veći...
    Nisam u moru nikad mijenjala jer mi nije trebalo a ni ne znam kako bi ti izvela, cini mi se totalno...nespretno i čudno

  23. #223
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja sam jednom izašla iz mora s čašicom punom morske vode koju sam onda "popiškila" kad sam sjela na ručnik
    kako, ne znam, biće sam široka
    ili previše širim noge
    uglavnom meni nije neka sreća more i menstruacija

    zapravo, menstruacija mi uopće nije sreća, i sve sam više uvjerena da nam to ne treba

    prije sam živjela u uvjerenju da žena generalno, ako je zdrava, treba imati menstruaciju, jer je imanje menge zdravo
    odnosno da je nezdravo svjesno eliminirati menstruaciju
    al onda sam naletila na neki članak koji je rekao da mjesečnica evolucijski zapravo besmislena

    ovaj kojeg ću linkati nije taj, ali govori o sličnoj stvari:
    https://www.theguardian.com/lifeands...ing-up-periods

    So, if women do not want a period, is there a medical reason that they should? Many may be surprised to learn that the short answer is: no.
    Judith Stephenson, the Margaret Pyke professor of sexual and reproductive health at University College London, says the same. “In some ways, it seems like one of God’s great design faults … It is not helpful to have these periods – in fact, if you don’t have them, one of the biggest benefits would be reducing iron deficiency anaemia.”
    The idea that bleeding is necessary has been fuelled by decades of advice that women on the combined pill should take a break for one week a month. This results in a withdrawal bleed, or “fake” period (which is why the combined pill is often referred to, somewhat misleadingly, as “regulating” periods). Some claim that this was contrived by the pill’s inventors to make it acceptable to the Catholic church; others argue it was chiefly a practice to reassure women that they were not pregnant and to give them a break from the high doses of hormones.

    u svakom slučaju se radi o zanimljivoj temi

  24. #224
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Ja si uvijek prije godisnjeg pocmem piti pilule mjesec 1 ciklus prije odlaska na more i ne prekidam ih do zadnjeg dana boravka na moru.
    Inace imam jake menge pa ne bi mogla prismrditi plazi par dana a ovako uopce ne dobijem.

  25. #225
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Uvijek se čudim da nije izumljena do danas neka carobna pilula koju progutas i menge nema
    Za nas koje je vise stvarno ne trebamo
    A tare nas svaki mjesec vec 30 godina...
    Ne mislim na kontracepcijske i na to sto ki ki pise
    Ja bi sad jednu popila i cao đaci...

  26. #226

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ninaXY tnx na info, isplati se onda uzeti veći...
    Nisam u moru nikad mijenjala jer mi nije trebalo a ni ne znam kako bi ti izvela, cini mi se totalno...nespretno i čudno
    Meni je taj put bila frka, vraćali smo se s mora i stali na kupanje. Cijeli dan nisam imala nikakav WC u blizini, a činilo mi se predugo da čekam da dođemo do doma.

  27. #227
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    E cure moje i meni je znala ici na zivce, al kad sad vidim kako mi se muče frendice u menopauzi kad menge vise nema, uf...samo si kazem neka meni moje menge sto duze.

  28. #228
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Lili ako ti je krvarenje takvo da nemaš nekih problema onda razumijem
    meni je tlaka stvarno
    užasno mi narušava kvalitetu življenja
    na kraju ću mirenu staviti, odlučila sam
    više nemam izbora
    dosta mi je anemije, suplementiranja, izljeva, nespavanja, straha od probijanja, prilagođavanaj garderobe, micanja jastučića ispod guzice, itd..

  29. #229
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma da neusporedivo je teza tvoja situacija. Ja se mucim samo prva 2 dana tad minje jako obilna i procurim na sve strane, al nikad anemija i sl.zdravstv.problemi.
    Jedino sam imala strahovito bolne menge prije da bez tableta nisam prolazila. Preporodit ces se s mirenom.

    Samo opcenito pricam kako prolaze moje prije kroz (peri)menopauzu, to mi zvuci a jedno 10x strasnije od jako obilnih mengi i posljedica istih.

    O kvaliteti zivota bez sna bolje da ne pricam, nocu valunzi znojenje, konstantno bdijenje, insomnia konstantna, preskakanje srca, plitki dah, promjene raspolozenja na n-tu svako malo, debljanje, ma straavaa.

    Kad sam sve to cula, vidjela, malo sam promijenila perspektivu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 03.07.2021. at 10:44

  30. #230

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Lili, s koliko godina obično kreću ti problemi?

  31. #231
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kako kome. Nekima vec u 40ima, nekima pocetkom 50ih.
    Ja ih jos nemam, ali moja mama je imala groznu menopauzu a i vidim oko sebe, pa se pribojavam.

    Obicno sve krene kad krenu i hormonalne promjene.

  32. #232
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije stvarno neki bauk uzeti HRT kad pocnu promjene. Jedino moze potrajati dok se nadje nesto sto ti odgovara, od vrste do doze.

  33. #233
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nije stvarno neki bauk uzeti HRT kad pocnu promjene. Jedino moze potrajati dok se nadje nesto sto ti odgovara, od vrste do doze.
    Ja sam 3 mjeseca na HNL. Za sad mi odgovara (jedino moram paziti da ne zaboravim uzeti svako jutro tabletu ).
    Spasila sam se brojanja i proučavanja duljine ciklusa: 22, 50, 23, 74 dana... Ko da igram loto i čekam glavni zgoditak.

  34. #234

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citajuci ove zadnje komentare cini se ko da nema drugog rjesenja do mirene..
    moje frendice i ja priblizavamo se menopauzi i sigurno necemo tak lako nis ne poduzeti
    ko sto Kae i pise HNT vise nije bauk..
    dostupni su i hormoni prirodnog porijekla, ovo je prevazno da sam tak pustimo
    i da si pronađemo ono kaj nam odgovara da dalje zivimo kvalitetno
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 05.07.2021. at 18:08

  35. #235
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Pozdrav svima u klubu!
    Prošla sam 50-tu, ciklus redoviti još uvijek, pms mi je zadnjih godina jako izražen, mislim da sam imala i jedan mali valung prije 2 mjeseca.
    Ali, spavanje me muči. Zaspim bez problema, ali se noću budim nekoliko puta. Najčešće odspavam prva 3-4 sata i onda slijedi buđenje oko 3 u jutro i to je to - nema više zaspati. Baš sam neispavana.
    Svašta pokušavam pravilna prehrana, bez puno kofeina, bez imalo alkohola, umjereno vježbam skoro svaki dan, ali ništa ne pomaže.

    Ima li koja sa sličnim problemom i kako si pomažete?

  36. #236
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Još jedan glas za Mirenu
    Ali ona ne rješava perimenopauzu i prateće simptome. HRT nažalost nije za mene. Da jest, uzela bih je svakako što zbog osteoporoze, što zbog pada kognitivnih sposobnosti što mi je doslovno kruh.

  37. #237
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Draga Inesz,
    ima još jedna tema Perimenopauza http://forum.roda.hr/threads/94448-Perimenopauza
    Nije baš nešto živahna, al je možda primjerenija.
    Ima i nesanica:
    http://forum.roda.hr/threads/93725-Nesanica
    U svakom slučaju, želim ti dobro spavanje

  38. #238
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Naravno treba si olaksati, ima i raznih cajeva, frendica mi se kune u vrkutu i jos neke preparate fitoterapije.

    Osobno ne bih uzimala hormone osim u slucaju hude sile i da nema nikakve druge opcije. Svatko ima pravo na svoje izbore.

    Mirena nece rijesiti problem (peri)menopauze, ali hoce problem preobilnih mengi, anemije, kvalitete zivota...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.07.2021. at 14:38

  39. #239
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno treba si olaksati, ima i raznih cajeva, frendica mi se kune u vrkutu i jos neke preparate fitoterapije.

    Osobno ne bih uzimala hormone osim u slucaju hude sile i da nema nikakve druge opcije. Svatko ima pravo na svoje izbore.
    Ha, ili biljka ima fitoestrogene ili nema. Ako nema onda je kamilica, ako ima onda bih ja radije kontrolirane doze i kvalitete. U čajevima od godine do godine nije isti sastav, ovisi koliko je kiše palo, je li rastao pokraj Jakuševca ili na planinskom proplanku.

    (Meni je isto, ne uzimam estrogen u bilo kojem obliku, iz stolisnika ili iz estradiola).
    Tu mi je nejasna sklonost bilju (ja nisam zadrti NO bilju). To bi baš trebale biti kontrolirane doze i sastav kakav bi ti trebao. Uzima se na dulje staze i nešto se želi postići. A baš Mijo iz Posušja zna kakav mu sastav ima zadnja berba.

  40. #240
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Jelena,
    Ne bi uzimala od Mije iz Posusja al bome onaj Mijo iz Solina muzu poboljsao spermiogram u mjesec dana ko da je od drugog čovika nalaz
    Luči je bio u šoku, samo sam sramezljivo natuknula da je nesto konzumirao u tih mjesec dana.

    Bogapitaj jel Mijo jos ziv

  41. #241
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni biljni preparati nisu pomagali ni pod razno. Ama bas nista se s njima nije dogadjalo.


    Nije me mucila nesanica, ali spavam bolje otkako uzimam 100mg progesterona prije spavanja (ne sinteticki progestin, vec progesteron). Jedan od pokusaja je bila doza od 200mg, ali to mi je bilo previse i budila sam se ujutro mamurna i to uz jake glavobolje. Flaster estradiola nosim cijelo vrijeme, mijenjam ga dva puta tjedno. I tu je rijec o bioidenticnom estrogenu (sto znaci da je derivat biljke, kao i ovaj progesteron koji uzimam.

    Meni je bilo bitno ovo sto Jelena pise, da mi netko garantira sastav hormona koje uzimam i da znam tocno koje su mi prednosti i nedostaci uzimanja i neuzimanja. S obzirom na dob i stanje (odnosno nedostatak) ciklusa, uzimanje hormona smanjuje rizike koje bi donosilo neuzimanje. Ne bih se ni pod razno uzdala u biljke i njihovu moc ili nemoc, a nisam od onih koji srljaju lijekovima. Naprotiv.

  42. #242
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Znam da se u Hrvatskoj opcenito gleda na hormonalnu terapiju (ukljucujuci kontracepciju) potpuno drugacije nego tu u SAD-u i da je sve skupa puno veci bauk.

    Samo jedan od odlomaka koji objasnjava kome je HRT, izmedju ostalog, namijenjen:

    Experience early menopause or have estrogen deficiency. If you had your ovaries surgically removed before age 45, stopped having periods before age 45 (premature or early menopause) or lost normal function of your ovaries before age 40 (primary ovarian insufficiency), your body has been exposed to less estrogen than the bodies of women who experience typical menopause. Estrogen therapy can help decrease your risk of certain health conditions, including osteoporosis, heart disease, stroke, dementia and mood changes. (iz ovog clanka: https://www.mayoclinic.org/diseases-...y/art-20046372)

    Kad sam razgovarala s ginekologom i poslije primaljom o terapiji, dobila sam detaljnije informacije (a i puno pise u uputstvima koja su dosla s flasterima, npr.) o tome koji benefiti nadilaze koje rizike, a u odnosu na dob. Pocela sam uzimati HRT oko 43. rodjendana (steta sto nisam malo ranije, namucila sam se bas, iako je kontracepcija mrvicu pomagala oko nekih stvari) i za sad planiram uzimati do 45. rodjendana, a onda cemo vidjeti sto dalje.

  43. #243
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Uopće nije sporno da hormonalna nadomjesna terapija ima svojih prednosti, no isto tako ima i nedostataka. Čak i mali Toša će na prvu izguglat nedostatke: razvoj malignih bolesti (rak dojke, rak jajnika, endometrija..), razvoj kardiovaskularnih bolesti, venske tromboembolije...
    Nije svatko kandidat za hormonalnu, sve ovisi o procjeni rizika naspram koristi.

  44. #244
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Lili, zasto mislis da je fitoestrogen nepoznate količine bolje rjesenje od izbalansirane terapije? Zasto mislis da ce estrogen iz biljke biti bolji za rak? Jedino sto je doza vrlo vjerojatno niža, al nemas pojma kolika.
    Odnosno ako fitoestrogen djeluje kao nadmjesna terapija za zene u menopauzi, zasto mislis da ce djelovati samo blagotvorno, dok ce testirani koktel hormona kontroliranog sastava djelovati istovremeno blagotvorno i toksicno?

  45. #245
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Mislim - i azbest dolazi iz prirode. Pa tko voli...

  46. #246
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ja sam samo navela nedostatke hormonalne terapije koje svaki bedak zna.
    Naravno da nekome u neku ruku spasi zivot, kvalitetu zivota al netko je ne smije primati iz raznih razloga npr netko kome su 3 generacije sa zenske strane umrle od trombova. No i za takve slucajeve postoji rjesenje iz prirode kad vec drugo ne ide.

    I nista ne mislim nego vidim iz primjera svojr majke i prijateljica koliko im je fitoterapija pomogla. I tim putem planiram ici i ja ako mi zatreba, pa cemo vidjet kako dalje

    Sasvim sigurno bi bilo boljebza moj organizam da nisam primala hormone tijekom potpomognute al eto nije bilo druge. Tijelo mi je tada podivljalo. Kazem svatko zna najbolje za sebe, ja za benignu stvar necu otic u ljekarnu nego vadim iz svoje kucne ljekarne pripravke. Zasad kuc kuc sve rjesavali.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.07.2021. at 20:02

  47. #247
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Lili, ili ima aktivnu supstancu ili nema.
    Ja ne smijem estrogen ni iz biljke ni ig farmacije. Ako ne smijes, ne smijes. Ako smijes, onda je valjda razumno uzeti kontroliranu terapiju.
    Moja mama meni desetljecima nudi caj kojeg ja ne smijem ni pomirisat. Jer je pomogao i Marici.

  48. #248
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Tipfeler ne benignu nego: za nesto ozbiljnije prvo probam rijesiti svojom ljekarnom,ako ne ide onda idem dr i u ljekarnu. Srecom rijetko. Uglavnom uspijem rijesit sama. A mozda samo imamo srece.

  49. #249
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Uopće nije sporno da hormonalna nadomjesna terapija ima svojih prednosti, no isto tako ima i nedostataka. Čak i mali Toša će na prvu izguglat nedostatke: razvoj malignih bolesti (rak dojke, rak jajnika, endometrija..), razvoj kardiovaskularnih bolesti, venske tromboembolije...
    Nije svatko kandidat za hormonalnu, sve ovisi o procjeni rizika naspram koristi.
    Pa to je upravo i objasnjeno: prestanak ciklusa (menopauza) u ranijoj dobi donosi rizik razvoja malignih bolesti (nabrojeno + dodatne), kardiovaskularnih bolesti, ukljucujuci aneurizme, srcane udare, i svastanesto drugo, plus povecan rizik osteoporoze. Zbog toga se preporuca uvodjenje HRT-a osobama koje vise nemaju menstruaciju, a mladje su od 45 godina. Sto je osoba mladja, to je veci rizik neuzimanja hormonalne terapije (kod osoba koje nemaju neke specificne bolesti i/ili stanja jer se u tom slucaju dodatno razmatra sto i kako je bolje za tu pojedinu osobu).

  50. #250
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Drugim rijecima, prosjecna zena mladja od 45 godina je pod vecim rizikom od [gore navedenog] ako je prosla menopauzu od zene ispod 45 godina istoj situaciji s menopauzom, a koja uzima pazljivo propisane hormonske nadomjestke.

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •