Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: kortikosteroidi i druge bolesti

  1. #1
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno kortikosteroidi i druge bolesti

    zanima me koji je razlog da se kod određenih bolesti ne smiju uzimati kortikosteroidi i što umjesto njih.

    recimo trenutno me zanimaza vodene kozice i Flixotide, ja klinca češće inhaliram na Nabulkonoser s fiziološkom i kapi mirte, kak dreugi.

    kak je s kožom, mada se ne maže s kortićima već neko vrijeme,ali me zanima.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Čuj, kortikosteroidi utječu na kolagen u koži (mislim da smanjuju prirodnu proizvodnju kolagena). Možda je to razlog zašto ih se ne smije koristiti kod kozica. Lako je moguće da bi u tom slučaju ostali ožiljci (zaista ne znam niti sam išta tražila po netu, odgovaram samo iz glave).

    Moj sin je isto već dugo na inhalacijskim kortikosteroidima. Znaš i sama - na Srebrnjaku ih uvijek važu i mjere visinu, jer kortikosteroidi znaju usporiti rast.

    Što još? Znam da negativno utječu na očnu pozadinu (imam situaciju u obitelji - moja mama boluje od degeneracije žute pjege i vid joj je ozbiljno ugrožen; nije dokazano da je degeneracija očne pozadine izazvana višedesetljetnim terapijama kortikosteroidima, ali ne bi me iznenadilo da je i to jedan od uzroka). Isto, izazivaju gubitak kalcija iz kostiju i time su generator osteoporoze.

    Ne mogu se sjetiti da li ima još čega, ali oni suzbijaju upalne procese tako da djeluju na obrambeni sustav organizma (smanjuju imunitet) pa me ne bi začudilo da su ljudi koji ih koriste skloniji zarazama. Vodene kozice su zarazna dječja bolest.

    Uostalom, pitaj liječnika koji je tvojoj djeci preporučio tu terapiju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Meni je jucer pedijatrica rekla da normalno i dalje dajem Flixotide, iako mi sin ima vodene kozice. Doduse, on nema problema s kozom, alergican je na pelud.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    3

    Početno

    Dobar dan,ja sam decko 18 godina vec 5 mj pijem dekortin najvisa doza mi je bila 60 mg i par puta smo ga probali skinut al simptomi su se opet vratili,ja imam dijagnozu neke reumatske upalne bolesti koja se jos nije pokazala u svojem pravom svijetlu ali uglavnom moji simptomi su ti da imam izljeve oko srca i oko pluca i jaka bol u prsistu zanima me dal ima neko ko je imao iste takve simptome?
    Dobio sam prije mj dana imuran i kolhicin i moram jos 8 tjedana piti kortikosteroide udebljao sam se 13 kg i dobio strije i napuhnuo se u licu zanima me kolko treba vremena da se dode u normalu nakon sto se prestane piti dekortin jer ce me prebacit malo na medrol pa onda skroz skinut jer medrol nema nuspojave velikog apetita i ne napuhava hvala...

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj vaskic prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar dan,ja sam decko 18 godina vec 5 mj pijem dekortin najvisa doza mi je bila 60 mg i par puta smo ga probali skinut al simptomi su se opet vratili,ja imam dijagnozu neke reumatske upalne bolesti koja se jos nije pokazala u svojem pravom svijetlu ali uglavnom moji simptomi su ti da imam izljeve oko srca i oko pluca i jaka bol u prsistu zanima me dal ima neko ko je imao iste takve simptome?
    Dobio sam prije mj dana imuran i kolhicin i moram jos 8 tjedana piti kortikosteroide udebljao sam se 13 kg i dobio strije i napuhnuo se u licu zanima me kolko treba vremena da se dode u normalu nakon sto se prestane piti dekortin jer ce me prebacit malo na medrol pa onda skroz skinut jer medrol nema nuspojave velikog apetita i ne napuhava hvala...
    Dobar dan!
    Autoimune bolesti su nezgodne, a visoke doze kortikosteroida se koriste za suzbijanje upalnih procesa i da se tijelu omogući oporavak.

    Ja imam pozitivno iskustvo sa visokim dozama Decortina, ali zbog drugačije dijagnoze (detalji su nebitni, ali silom prilika znam odgovore na neka tvoja pitanja). Dakle, uzimala sam Decortin nekoliko mjeseci, zatim se doza lijeka postupno smanjivala, a organizmu je trebalo otprilike dvostruko više vremena da dođe do kondicije kakvu sam imala prije bolesti. Isto sam bila sva podbuhla i puna vode, ali decortin je uspješno riješio moju osnovnu autoimunu bolest. Kortikosteroidi su lijekovi koji se daju kad je njihova korist veća od potencijalne štete. Čini mi se da je i ovdje tako. Pitaj liječnika (svog obiteljskog, ali i reumatologa) za detalje jer različiti ljudi različito reagiraju na isti lijek.

    Ne znam puno o medrolu, ali to je isto kortikosteroid koji se daje alergičarima i astmatičarima kad im otiču sluznice, pa bi to moglo biti dobar izbor, jer za razliku od decortina manje utječe na zadržavanje tekućine u organizmu.

    Nadam se da će sve biti ok. Godina dana oporavka možda izgleda dugo, ali brzo prođe ako stvari idu na bolje. Držim fige da sve bude ok.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2017
    Postovi
    10

    Početno

    Sa kortikosteridima treba biti vrlo vrlo oprezan !

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •