Stranica 37 od 51 PrviPrvi ... 27353637383947 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,801 do 1,850 od 2535

Tema: Prvašići 2015/2016

  1. #1801

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    OT: Ginger ... ček...ti si trudna?!?!?!?!?! hahahah Čestitam!
    Posljednje uređivanje od andiko : 14.10.2016. at 14:29

  2. #1802

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Mene isto priroda izluđuje... ne mogu se snaći...zašto ne mogu stranice raditi po redu? WTF?

  3. #1803
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Rijetko čitam ovu temu, sad sam provrtila zadnjih par strana i imam osjećaj da nam se djeca školuju u različitim državama.

    Moj drugaš nema nikakve prijepise a i diktati su vrlo rijetki (1 ili 2 u prvom razredu).

    Prirodu za 3. i 4. razred neću komentirati, imam ptsp od svoje prirode i udžbenika Split i okolni krajevi.

    Tata je zadužen za objašnjavanje prirode, ja odrađujem matematiku i jezike, mlađem i glazbeni.

  4. #1804
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    e sad ste me malo utjesile, ja sam mislila sa samnom nesto ne stima

    al jooooj, a sad kad u prirodi krenu o rodbinskim odnosima

    andiko

  5. #1805
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    al jooooj, a sad kad u prirodi krenu o rodbinskim odnosima
    Ginger, ma što s tobom ne bi štimalo
    Nego što je problematično o rodbinskim odnosima pa to je lako? Nisam skužila issue :/.

    Kćer treba napraviti plakat s obiteljskim stablom pa smo malo i poslikali bake i dede i tako

  6. #1806
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ginger, ma što s tobom ne bi štimalo
    Nego što je problematično o rodbinskim odnosima pa to je lako? Nisam skužila issue :/.

    Kćer treba napraviti plakat s obiteljskim stablom pa smo malo i poslikali bake i dede i tako
    Čuj, mojima je bilo teško to pohvatati jer imaš cake: mamina sestra = teta, tatina sestra = isto teta, tatin brat = stric, a mamin brat = ujak

    I još ako tome dodaš razne druge odnose (punica, svekrva i slično) fakat se stvar komplicira. Još kad krenu šogori i šogorice (a ja ni sama ne znam što su zaove, jetrve i slično - u dvakom dijelu Hrvatske ti rodbinski odnosi imaju drugačije nazivlje), definitivno je to recept za katastrofu.

    Ako je razumna učiteljica, ne ide jako u širinu.

  7. #1807
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ma to je sve ok, ali kad krene dijete pričati tetka, baba, nono i slično znaju letiti jedinice, napose kad se stvore zaove i kom. isto

  8. #1808
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Jeste vidjeli ovo?
    http://net.hr/danas/hrvatska/trebamo...ju-za-drugima/

    Ja sam se prije cudila rezultatima, no nakon ovih godinu i nesto susreta s osnovnoskolskom prirodom moram priznati da sam iznenadjena da ne stojimo i losije...

  9. #1809
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj, mojima je bilo teško to pohvatati jer imaš cake: mamina sestra = teta, tatina sestra = isto teta, tatin brat = stric, a mamin brat = ujak

    I još ako tome dodaš razne druge odnose (punica, svekrva i slično) fakat se stvar komplicira. Još kad krenu šogori i šogorice (a ja ni sama ne znam što su zaove, jetrve i slično - u dvakom dijelu Hrvatske ti rodbinski odnosi imaju drugačije nazivlje), definitivno je to recept za katastrofu.

    Ako je razumna učiteljica, ne ide jako u širinu.
    ne znam meni se i dalje to uopce ne cini kompliciranim jer djeca trebaju znati u odnosu na sebe.
    Pa djjete zna tko mu je tetka, strina, ujna(ako ih ima) nije mi to neka velika filozofija.
    Ja testirala na wvom 5godisnjaku i iz prve zna sve te odnose bez ikakve poduke.

    al dq se ogradim kod nas je olaksavajuce sto ja (a i muz) koristimo sve nazive kao po knjigama.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.12.2016. at 23:40

  10. #1810
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Zato moje dijete ne zna sto je sparhet a trebalo j3 povezati sa stednjakom
    Nikad cula ni od koga od nas

    Ja ne kazem ni frizider nego hladnjak, perilica sudja, perilica rublja..mozda nam to olaksava prirodu.
    Nemam pojma ja bih rekla da je recimo hrv pa i eng puno zahtjevniji predmet od prirode. po mojim dojmovima... a opet vidim da bitke vodite s PiD.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 06.12.2016. at 23:44

  11. #1811
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja kod prirode uopce ne komentiram tezinu (jer je vecina sadrzaja skoro pa vrticke razine) nego po meni katastrofalnu nepovezanost sadrzaja s praksom. Tako na kraju npr moje dijete ima bez problema pet iz nacina davanja brojeva kucama u ulici i sve tocno rijesi u rb ali i dalje pojma nema u stvari sto to znaci kad ona treba to "znanje" primjeniti u praksi i dodijeliti brojeve kucama u nasoj imaginarnoj ulici. A takvih je primjera mnogo. Da ide na boravak na nacin da knjige nosi samo vikendom vjerojatno bi doma gledali petice u ednavniku i divili se njenom znanju, bez da udjemo malo dublje u srz stvari. Ovako ipak dosta toga svakodnevno "ispliva" na vidjelo.

    Skoro nikad se ne bavimo ucenjem nego vjezbamo razumijevanje naucnog.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 07.12.2016. at 00:21

  12. #1812
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Vidis ja bas nisam primjetila iz prirode tu nepovezanost. Bas suprotno ugodno se iznenadim kako dijete fino cita kalendar i sl, mozda je i do uciteljice.

  13. #1813
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zato moje dijete ne zna sto je sparhet a trebalo j3 povezati sa stednjakom
    Nikad cula ni od koga od nas

    Ja ne kazem ni frizider nego hladnjak, perilica sudja, perilica rublja..mozda nam to olaksava prirodu.
    Nemam pojma ja bih rekla da je recimo hrv pa i eng puno zahtjevniji predmet od prirode. po mojim dojmovima... a opet vidim da bitke vodite s PiD.
    E, vidiš, moja djeca znaju što je šparhet i štednjak i peć, a od druge grane obitelji znaju i izraze tipa kaciola, vida, šugaman i slično. Nije bitno za nastavu PiD ali je dobro došlo kad su se radila narječja ih HJ.

    * * *
    Slažem se sa ovim što je sillyme napisala o dubljem razumijevanju stvari, jer s tim smo i mi imali problema i rješavali na isti način, u hodu. Ne zbog ocjena nego zbog nekih osnovnih znanja koja u školi nije dobio, ni iz knjiga ni od učiteljice.

  14. #1814
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Mislila sam da je druga godina u naslovu i otvorila temu. Dosadno je na forumu od kad steka, kao da nitko nista ne pise i zato sam krenula citati. I, naravno, moram ja komentirati...

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Jos ti nitko nije rekao da ne ides TI u skolu?!
    Ovo je osnovno U skolu ide dijete. Uci ih uciteljica-profesori. Roditelji uskacu samo ako ih dijete treba.

    Citiraj tocekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prekjučer čitala radnu iza matematike i jedan zadatak me izbacio iz takta... zvao se razumijem što čitam. Pola strane teksta, ali ukratko ide ovako- Sunčan je dan. Mila i mala Lili su išle u park. Mila je stavila veliki šešir, velike klompe i uzela veliki kišobran , a mala Lili mali šešir, male klompe i mali kišobran. Stigle su u park zajedno. Mila je napravila 50 velikih koraka, a Lili 99 koračića...
    Prvo pitanje: tko će više od njih dvije pokisnuti? Zašto?
    Drugo: kojoj je trebalo više vremena da dođe do
    ...
    Zadatak je odlican. Zove se: razumijem sto citam. Priznajem da me cude komentari, tu se nema sto razmisljati, pa suncan je dan. I ne mogu vjerovati da nitko u razredu to o suncu nije procitao, statisticki je nemoguce.

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja kod prirode uopce ne komentiram tezinu (jer je vecina sadrzaja skoro pa vrticke razine) nego po meni katastrofalnu nepovezanost sadrzaja s praksom. Tako na kraju npr moje dijete ima bez problema pet iz nacina davanja brojeva kucama u ulici i sve tocno rijesi u rb ali i dalje pojma nema u stvari sto to znaci kad ona treba to "znanje" primjeniti u praksi i dodijeliti brojeve kucama u nasoj imaginarnoj ulici. A takvih je primjera mnogo. Da ide na boravak na nacin da knjige nosi samo vikendom vjerojatno bi doma gledali petice u ednavniku i divili se njenom znanju, bez da udjemo malo dublje u srz stvari. Ovako ipak dosta toga svakodnevno "ispliva" na vidjelo.

    Skoro nikad se ne bavimo ucenjem nego vjezbamo razumijevanje naucnog.
    Zasto biste vjezbali u imaginarnoj ulici. Pa ima pravih! Samo usput djetetu pokazes na pravim kucama kraj kojih prolazite, kako su brojevi slozeni kad su kuce s obje strane ulice, a kako kad su samo s jedne.

  15. #1815
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Mi imamo sreco sto smo selo moje malo pa jih uciteljica uzme pod ruku i idu van - pa gledaju gdje su kucni brojevi, gdje je kolnik, gdje ulica itd... pa sve nauce kroz praksu. A puno toga i zna od svakodnevnog zivota.

    A kad smo vec kod prirode, bilo je u radnij biljeznici jedno pitanje Koji kucanski aparat sluzi za razonodu? I mali me gleda i razmislja i kaze : Pa nikoji, svi su za rad Pa je tako i odgovorio.

    Nama priroda ne stvara probleme, jer sve su to neke zivitne situacije u kojima su klinci stalno. Rodbinske odnose je nekako usvojio jer nije to toliko detaljno da klinci ne bi skuzili ( iako se mi u rodbini ne nazivamo tako).

    Ali opet - najvise je do uciteljice. Na zalost.

  16. #1816
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    A jel se sjećate o čemu je bio test u prvom razredu iz prirode dom i obitelj?
    Uopće ne znam kaj bi tu morao znati...nema nista previse u knjizi.

    Sent from my LG-K350 using Tapatalk

  17. #1817
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Moj je neki dan u radnoj iz prirode ispunjavao koje kućanske poslove obavlja on, a koje roditelji. I nije mu se svidio omjer, pa otad radi sve više kućanskih poslova. ja obožavam prirodu i društvo!

  18. #1818
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Tang

  19. #1819
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ja potpisujem Peterlin i sillyme

    Lili nemaju svi sve rodbinske veze, jel
    i recimo, u obitelji mm-a sve zovu tetama i stricevima
    meni je ludo, al kod njih je tako...
    kod njih nema ujaka, kao ni kod tebe sparheta

    moja ima dobru uciteljicu pa zapravo sve klapa
    al knjige su mi cesto

    tang zakon!

  20. #1820
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    mene u prirodi najviše živciraju netočnosti - smokve: jesenski plod; mandarine zimski, a jela ih je već dva tjedna u trenutku kad su obrađivali jesenske plodove, i to domaće, iz svog vrta...

  21. #1821

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Moj je neki dan u radnoj iz prirode ispunjavao koje kućanske poslove obavlja on, a koje roditelji. I nije mu se svidio omjer, pa otad radi sve više kućanskih poslova. ja obožavam prirodu i društvo!
    Zakon

  22. #1822
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da li netko od vasih ima za nauciti pjesmu Plava uspavanka? Svasta je do sada morala nauciti ali ova mi je bas koma, dodje mi da zaspim od dosade svaki put
    Na karaju je jos onaj udzbenik iz glazbenog za prvi razred od Profila bio suiper spram ovog od skolske knjige, ja nemam pojma ni jednu pjesmu i vecina mi ih se ne svidja. Ona ih nauci ali ih nikad spontano ne pjevusi, one proslogodisnje su ipak bar bile zabavne...
    Posljednje uređivanje od sillyme : 14.12.2016. at 20:42

  23. #1823
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Nikad cula ni ja ni kci.
    Ja taj glazbeni i vjeronauk nikad ni ne gledam. Ovo zavirim sto su rafili taj tjedan onako brzinski hrv mat pid i eng.

    mene cudi rijecca li dala bih se kladit da smo mi pisali rjecca.

  24. #1824
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ne znam meni se i dalje to uopce ne cini kompliciranim jer djeca trebaju znati u odnosu na sebe.
    Pa djjete zna tko mu je tetka, strina, ujna(ako ih ima) nije mi to neka velika filozofija.
    Ja testirala na wvom 5godisnjaku i iz prve zna sve te odnose bez ikakve poduke.

    al dq se ogradim kod nas je olaksavajuce sto ja (a i muz) koristimo sve nazive kao po knjigama.
    U knjigama piše teta a ne tetka.

  25. #1825

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Kako vam ide mnozenje i dijeljenje? Imate li kakav trik koji moze pomoci ili se stvarno samo bubanjem napamet moze usvojiti?

  26. #1826
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    A da joj pomogneš s šahom?

  27. #1827
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Dugoročno, bubanjem nećete postići ništa
    Jeste probali sa kockicama (ili bilo cime) vizualizirati djetetu? Ono 10:2=5 nek slozi 5 hrpica po 2, i 2 po 5 i slicno.

  28. #1828
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa Vidi poruku
    Kako vam ide mnozenje i dijeljenje? Imate li kakav trik koji moze pomoci ili se stvarno samo bubanjem napamet moze usvojiti?
    Dvije su stvari kljucne kod mnozenja i dijeljenja.
    Razumjevanje procesa i automatizacija.
    Razumjevanje procesa se se vjezba sa predmetima (hrpice graha xputa ili slicno. Mi smo radila sa kockicama za covjece ne ljuti se.)
    Automatizacija -to jest bubanje u pocetku. Ali najprakticnije (dugorocno) je svaki broj uciti od jedinice po visekratniciam. Na pocetku to dulje traje (kretati uvijek) od 1 , ali kasnije je vrlo korisno.

  29. #1829
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    U sloveniji se u zadnje vrijeme koristi ovakav crv http://www.amprojekt.eu/postevanka
    ja ga nisam isprobala, kad bi mi trebao za najstariju nisam znala za to, a malih dvoje imaju matematiku u malom prstu.

    to je za tablicu množenja
    Posljednje uređivanje od In love : 02.04.2017. at 11:16

  30. #1830
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je imala u 2.r. velike teškoće s tablicom množenja, , ne s razumijevanjem, nego s automatizacijom i s brzinom. Učiteljica je davala papiriće s po 20 parova faktora (odnosno djelitelja /dijeljenika) i štopala vrijeme od 2 min. Njeno početno vrijeme bilo je po 4 ili 5 min. .

    Pomoglo joj je:

    - štrebetanje višekratnika uzlazno i silazno

    - učenje ne od faktora, nego od umnožaka (zato što je tako odmah savladavala i "tablicu dijeljenja") :

    ispisala sam joj listu svih umnožaka, a ona bi pridruživala faktore - počinjala je od onih koji imaju više kombinacija, npr.
    12 (2 i 6, 3 i 4)
    18 (2 i 9 , 3 i 6)
    24 (8 i 3, 4 i 6)
    36 (6 i 6, 9 i 4)


    - povezivanje umnoška i pripadajućih faktora s nekom asocijacijom:

    56 se stvara od niza (56=7, 8),
    35 je lijepa Snjeguljica (jer ima SEDAM PETuljaka),
    debelu 18icu stvaraju velike cice (3) i guza (6)
    kad je požar, dolazi 27 vatrogasaca (br.tel.tada je bio 93)
    kad ti je zlo, dolazihitna pomoć s 36 doktora (br. je bio 94)
    zbroj u 81 "daje" 9 (zato je 9 i 9 )
    kad startaš ne kažeš "3, 4, sad!", nego "3, 4, 12!"
    42 dana je kod nona na moru (6 tjedana po 7 dana)
    49 je nastao od dvije sedmice, a 7749 je bio početak davnog tel. broja moje bake, a ona ga je iz nepoznatog razloga zapamtila čim sam joj ga rekla. Mislim da smo imali i neki aviončić upravo s tim brojem 7749
    8 puta 4 nije 12 (kao da zbrajaš), nego 32 (nemam pojma zašto, ali tu je rečenicu zapamtila odmah)

    itd, itd.

    I dodatan tip: vježbajte tablicu usput i preko ljeta inače ćete od jeseni kretati ispočetka.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 02.04.2017. at 13:01

  31. #1831
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    To si ti Zmislila?

  32. #1832
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Zar misliš da bi to pisalo u nekoj stručnoj literaturi?

  33. #1833
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    To si ti Zmislila?
    Pa mnemotehnike i asocijacije su nalakše pamtljive kad ih učenik sam smisli.

  34. #1834
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Zar misliš da bi to pisalo u nekoj stručnoj literaturi?
    To s cicama i guzicom ne

  35. #1835

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Čokolada, tnx, odlučile smo početi s umnoškom pa pridruživati faktore - tek smo počele ali možda bi to moglo pomoći.
    Cice/trice i guzica su joj se odmah svidjele, tako da sad za sve vijeke vjekova zna što čini debelu 18-cu

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Dvije su stvari kljucne kod mnozenja i dijeljenja.
    ...
    Automatizacija -to jest bubanje u pocetku. Ali najprakticnije (dugorocno) je svaki broj uciti od jedinice po visekratniciam. Na pocetku to dulje traje (kretati uvijek) od 1 , ali kasnije je vrlo korisno.
    Razumijevanje imamo, ali ova automatizacija nam zadaje probleme. Taman naučimo sve množiti s 4 i onda dođe množenje sa 6 i ono što je naučila s 4 negdje ispari....
    Daj mi pliz samo objasni na što misliš pod "svaki broj uciti od jedinice po visekratnicima"? Zapamtiti niz 3,6,9,12.... pa do 30? Ovo što čokolada kaže?


    Citiraj In love prvotno napisa Vidi poruku
    U sloveniji se u zadnje vrijeme koristi ovakav crv http://www.amprojekt.eu/postevanka
    Mlao sam gruntala o tom crvu ali ne uspijevam skužiti kako funkcionira? Spor mi je mozak ovih dana, solidarna sam s Mrkvončicom pa mi sve treba objasniti

  36. #1836
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, tako po visekratnicima.
    Moja lupa po nizu, ali ja mislim da je bolje govoriti cijeli niz.
    4x1-4
    4x2-8
    4x3-12
    ...
    to pomaze automatizaciji .
    E. poticem da u isto vrijeme koristi prste, da zna na kojem je broju ( pomice prate kako napreduje po visekratnicima). Ali ona se i inace jos jako sluzi prstima pa joj to pomaze da se ne izgubi, tj. da zna na kojem je broju.
    daleko je ona jos od automatizacije, a pogotovo joj je tesko u zadacima presaltavanje sa djeljenja na mnozenje, sa plusa na minus. ( ali ona inace ima problema sa vezanjem simbola uz broj i pojam, tako da se to samo dodatno zakomplicira sa novim simbolima)

  37. #1837
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Mi uz ucenje na glas ubacimo i pokret, dobacivanje lopticom ili hodanje po stepenicama.
    Kod puno klinaca pokret pomaze.

  38. #1838
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da treba oprezno s tim mnemotehnickim metodama, meni osobno se pokazalo vise napora zapamtiti "pomocnu" ideju nego osnovnu cinjenicu.

    A sto se tice tablice mnozenja zar nije lakse djetetu zapamtiti par lakih "tocaka" u tablici a "rupe" popuniti zbrajanjem i oduzimanje? Ja dan danas ne znam automatizmom umnoske s 9 i 8 nego od x10 oduzimam, za x6 i x4 mnozim s 5 (ponekad cak mnozim s 10 pa dijelim s dva) i onda oduzimam ili dodajem broj. Sa 2,3,i 7 sam uspjela automatizirati (bar do x8) a ovaj ostatak racunanja mi je dovoljno brz da mi ne treba ostatak.

    Usput se nauci da je redoslijed u mnozenju nebitan jer ako mi dodje 4x9 dodjem do rezultata kao 9x4=40-4 jer mi je 90/2-9 prekomplicirano posto oduzimam preko desetice

  39. #1839
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Nasa najstarije je imala uzasne probleme s tablicom mnozenja. Nikako da je zapamti. Milion nacina smo probali i nista.

    Na kraju ju je upamtila po sluhu, meni nevjerojatno ali njoj super. A do toga je dosla sama.

  40. #1840
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da treba oprezno s tim mnemotehnickim metodama, meni osobno se pokazalo vise napora zapamtiti "pomocnu" ideju nego osnovnu cinjenicu.

    A sto se tice tablice mnozenja zar nije lakse djetetu zapamtiti par lakih "tocaka" u tablici a "rupe" popuniti zbrajanjem i oduzimanje? Ja dan danas ne znam automatizmom umnoske s 9 i 8 nego od x10 oduzimam, za x6 i x4 mnozim s 5 (ponekad cak mnozim s 10 pa dijelim s dva) i onda oduzimam ili dodajem broj. Sa 2,3,i 7 sam uspjela automatizirati (bar do x8) a ovaj ostatak racunanja mi je dovoljno brz da mi ne treba ostatak.

    Usput se nauci da je redoslijed u mnozenju nebitan jer ako mi dodje 4x9 dodjem do rezultata kao 9x4=40-4 jer mi je 90/2-9 prekomplicirano posto oduzimam preko desetice
    Izgubila sam se samo čitajući .

  41. #1841
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da treba oprezno s tim mnemotehnickim metodama, meni osobno se pokazalo vise napora zapamtiti "pomocnu" ideju nego osnovnu cinjenicu.

    A sto se tice tablice mnozenja zar nije lakse djetetu zapamtiti par lakih "tocaka" u tablici a "rupe" popuniti zbrajanjem i oduzimanje? Ja dan danas ne znam automatizmom umnoske s 9 i 8 nego od x10 oduzimam, za x6 i x4 mnozim s 5 (ponekad cak mnozim s 10 pa dijelim s dva) i onda oduzimam ili dodajem broj. Sa 2,3,i 7 sam uspjela automatizirati (bar do x8) a ovaj ostatak racunanja mi je dovoljno brz da mi ne treba ostatak.

    Usput se nauci da je redoslijed u mnozenju nebitan jer ako mi dodje 4x9 dodjem do rezultata kao 9x4=40-4 jer mi je 90/2-9 prekomplicirano posto oduzimam preko desetice
    ovako otprilike i ja

  42. #1842
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Ajme cure imaju super savjete ja ono s cicama i guzicama ne bi mogla pamtit na taj nacin.mozak mi tako uopce ne funkcionira, iako super kome pomaze.
    Ja ne znam kako bi to.objasnjavala da joj ne ide. Meni je nekako logicno a opet tesko za objasnit.

    Bas su imali test sa 58 bodova, imala je 57 tocnih, al ono meni se to cini jako puno bodova tj zadataka .

    a Pinokio na 150 str? Nevjerojatno za 2.razred!!! i to bez ilustracija. Tko odabra tu lektiru za drugase?!

  43. #1843
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    mi smo pinokia citali za vrijeme zimskih ferija. cijele ferije smo se mrcvarili sa tim

  44. #1844
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    "Moje" su obje učiteljice to preskočile smatrajući ga neprimjerenim za drugašića.

  45. #1845
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    "Moji" nisu preskočili.

  46. #1846
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kod moje su citali neku slikovnicu Pinokio, po meni ok izbor, mojoj je bila fora cak je i bratu je citala za pred spavanje (pa nisam morala ja nista citati )
    Ali posdila je na nagovor uciteljice i Anku brazilijanku jer su isli gledati film, to joj je bilo pretesko (sadrzaj, ne broj stranica - jer je knjigu o Violeti procitala ekspresno)

  47. #1847
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Nasi su u kinu gledali Uzbunu na zelenom vrhu. Pinokia su preskocili, u stvari rekla je tko zeli moze citati preko zimskih ferija, moj nije, citao je druge knjige.

  48. #1848
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pinokio je prije svega u totalnom neskladu s ostalim lektirama za drugi osnovne, pričice i slikovnice i onda puf - Pinokio.
    To je stvarno kao da oni koji su sastavljali popis uopće nisu pročitali tu knjigu ??

    (npr. vidim da je na popisu i Medo Winnie Pooh, što bi bilo puno primjerenije)

  49. #1849
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    I nama je uciteljica presutno rekla da potrazimo krace izdanje i da ne ocekuje da procitaju cijelu knjigu al ono fakat...

    da mi je netko rekao da cu djetetu reci da cita napreskokce knjigu rekla bi mu da je lud al eto

    Slikovnicu je citala puno puta pa ionako zna sadrzaj.

  50. #1850
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Kako mislis uciteljica rekla? Sto vi lektire posudjujete u gradskoj knjiznici?
    Kod nas se sve posudjuje u skolskoj, ja niti jednom nisam brinula oko toga - uciteljica im kaze sto trebaju, odu u kniznicu a knjiznicarka vec ima sve pripremljeno (uciteljice medjusobno paze da jedna ne zada neku lektiru dok drugi razred nije gotov s njom). Bar jedna briga manje...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •