Stranica 39 od 51 PrviPrvi ... 29373839404149 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,901 do 1,950 od 2535

Tema: Prvašići 2015/2016

  1. #1901
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ako se predmetnog profesora ne ticu vanskolske aktivnosti zanimljivo je da ih onda on predlaze za dijete.
    Iako se dijete vec bavi takvom aktivnosti bez pauze i vrlo ozbiljno cijelu osnovnu skolu.
    Osim toga, ako se skolu ne ticu vanskolske aktivnost zasto su navedene u papirima i zasto onda izostanci zbog njih su regulirani raznim pravilnicima?
    Mora da postoji neki razlog..,
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.04.2017. at 17:26

  2. #1902
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Nema ovo jos previse veze sa prvasicima berbe 2015/2016, ali i oni ce vrlo skoro doci u predmetnu nastavu.

  3. #1903
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Žalosno je napisati da se nastavnika u školi ne tiče bilo što u vezi djeteta. Posebno kad se radi o djetetu s poteškoćom, koje još k tome ima poteškoće baš s predmetom tog nastavnika.
    Čovjek bi pomislio da se na sjednicama, razrednim vijećima, ili kako se već zovu ti događajii razgovara o djeci, njihovim poteškoćama, ali i njihovim postignućima - znači o tome tko i što su u stvarnosti ta djeca.

  4. #1904
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    A zašto bi on trebao brigati kaj djeteta radi u slobodno vrijeme? Misliš li ti da na sjednicama pričaju kak Marko trenira svaki dan po tri sata i još što Šta? Bitni su tu rezultati u školi i izostanci,

  5. #1905
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja kuzim glediste od jelene i od sirius u neku ruku...

    nego kako planirate na jesen hoce vam djeca odmah ostajat sama po 4-5 sati doma ili planirate nego prijelazno razdoblje nq pocetku da netko uskoci djetetu podgrijat rucak i sl.

    ja sve vise razmisljam da joj pokazem detaljno sve sa plinom i strujom jer me neki dan zicala telefonom kad je htjela ugrijat vodu za zobenu kasu.jesam ja prelezerna ili vas ima jos koji tako postupate/razmisljate?

    mikrovalnu nemamo i ne znam jel bi je nabavljala (radi svih onih istrazivanja oko zracenja).dakle pitanje se ne odnosi na mikrovalnu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 29.04.2017. at 20:43

  6. #1906
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    Ne kuzim zasto mislis da si prelezerna.

    Moja je sama od prvog razreda jer neide u boravak. Sve ovisi o djetetu.

  7. #1907
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Baš sama ili povremeno sama?

  8. #1908
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    pa sirius je lijepo rekla da je predmetna učiteljica njoj došla s idejom da dijete treba upisati u neki sport...mogla je pametovati ali se nije mogla prije toga raspitati li ej dijete već upisano na sport ili ne
    ali i mimo toga, stvarno ne kuzim zasto predmetni učitelj ne bi trebao biti zainteresiran za dijete...ne za djetetovo znanje iz matematike, nego za dijete! moje dijete glumi, na produkcije ali i na predstave su mu dolazile i raska i profa iz hrvatskom, mislim i iz gee...nema sumnje da ce se tih profa sjecati najduze u zivotu.

  9. #1909
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Moj kad je bio u toj dobi i ranije nije ni htio čuti da bi bio sam, pa smo odlučili i rodili mu mlađeg brata, kasnije je to prihvatio, klinka je bila uz velikog slučajno su ispali ista smjena, i sve je klapalo ok. Ali klinka je sasvim drugačijeg karaktera od velikog

  10. #1910
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Bubica, ali to se tvoja cura hvali s nastupima i poziva učitelje, ali zamisli koliko ima klinaca ko recimo moj veliki koji se ni nije pohvalio profaci iz tjelesnog da je dobio medalju ili dve, ili profaci iz likovnoj da su mu u jednom časopisu objavljene slike.

  11. #1911
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Bubica, ali to se tvoja cura hvali s nastupima i poziva učitelje, ali zamisli koliko ima klinaca ko recimo moj veliki koji se ni nije pohvalio profaci iz tjelesnog da je dobio medalju ili dve, ili profaci iz likovnoj da su mu u jednom časopisu objavljene slike.
    Ne kuzim. Ne treba se nitko hvaliti ili pozivati. U imeniku pise cime se dijete bavi izvan skole. Treba samo baciti pogled. Ili
    razgovarati sa razrednicom ili strucnim sluzbom O djetetu. Ne samo o problemu kojg mozda ima dijete.

  12. #1912
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Gle a kak je profa od male bubice znala za predstavu? Neko je reko,kaj ne? Isto kak veliš kak tvoj nema pet iz tjelesnog, on je odabran neki sport koji mu leži, a u tjelesnom ima više elemenata koji se ocjenjuju, kaj ne? Isto nije isprika da ako trenira svaki dan i ima vikendom utakmice, probe... da ne piše zadaće, uči, ima mozak na paši. Već s time kaj ima Ip ili PP ima neki skraćeni program bar sam tak vidla kod dečki koji su išli s mojim u razred, ali u tim i smanjenim elementima se treba pokazati. To je moje misljenje

  13. #1913
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Gle a kak je profa od male bubice znala za predstavu? Neko je reko,kaj ne? Isto kak veliš kak tvoj nema pet iz tjelesnog, on je odabran neki sport koji mu leži, a u tjelesnom ima više elemenata koji se ocjenjuju, kaj ne? Isto nije isprika da ako trenira svaki dan i ima vikendom utakmice, probe... da ne piše zadaće, uči, ima mozak na paši. Već s time kaj ima Ip ili PP ima neki skraćeni program bar sam tak vidla kod dečki koji su išli s mojim u razred, ali u tim i smanjenim elementima se treba pokazati. To je moje misljenje
    Moj nema nikakav skraceni program.
    Ima isti program kako i ostali. Metode ispitivanja bi trebale biti prilagodene, a najcesece nisu.
    i nema on nikakvih problema sa bilo cim iz tjelesnog, u svim elementima je iznad prosjeka ( cudno bi bilo da nije nakon toliko treniranja). U nizim razredima je imao cetvorku samo iz pedagoskih razloga. Jer je tesko podnosio poraz.

    Ali ti fulas potpuno poantu.
    Niti je razgovor o sportu bio zbog ocjena, niti sam trazila bilo kakve povlastice (?!) zbog treniranja.
    Profesorica je predlozila sport da bi on mozda bolje usmjerio energiju , poboljsao koncentaciju i motivaciju.
    Ili sto god. U svakom slucaju to spominjem samo kao naglasak na to kako u sustavu vrlo cesto ne gledaju djecu kao kompletne osobe.
    Posljednje uređivanje od sirius : 29.04.2017. at 21:39

  14. #1914
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    s tim da ako učiteljica kaže da ne treba slušat psihologe i da ona ne vjeruje u to i da su to sve roditelji krivi, sretno psihologici s uvjeravanjem!
    X

  15. #1915
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    možda nisam bila jasna, nije upitna njena samostalnost i ostajanje sama u stanu, pitala sam za plin i struju i podgrijaavanje hrane.
    ona već duže vrijeme ostaje doma sama (doduše ne na 5 sati).

    jesu vaši sami podgrijavali ručak u 3. razredu (a da nije u mikrovalnoj)?
    (s tim da moja još nema ni 8 godina al nema veze, ona je zrelija od vršnjaka, na jesen će imat 8 god i 4 mjeseca)

    jelena_o da bit će stalno sama, ne povremeno.

  16. #1916
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kuzim zasto mislis da si prelezerna.

    Moja je sama od prvog razreda jer neide u boravak. Sve ovisi o djetetu.

    anatom jel sama podgrijava ručak? to je pitanje.

    jel odmah ostajala sama po 5h ili ste postupno to uveli s par provjera na početku?
    zanimaju me tuđa iskustva.

  17. #1917
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ja ne bih dala da koristi plin.
    Indukciju moze.
    Ali mi imamo mikrovalnu za podgrijavanje ( iskljucivo kupljenu zbog toga), a ona i nece biti dulje sama ( mozda dva-tri sata kad ima nastavu popodne).

  18. #1918
    Mia_Lena avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    125

    Početno

    Moj stariji je bio sam od 1. razreda i podgrijavao si hranu na struju,nemamo plin.
    Mlađi ce sad 10 i nije ni blizu tako samostalan i odgovoran kao stariji.
    Povremeno ostaje sam doma po sat-dva vremena.
    Ne koristi stednjak.
    Ovisi od djeteta.
    Ako mislis da moze sama, ja bi joj pokazala.

  19. #1919
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Moji podgrijavaju na plin, većinom si sami naprave prilog, struja nam je zadnji ring i jako nezgodno doc do njega, napose malima. Mikrovalnu nemam, ali imam iskustvo od frendice, kod njih je samo jedan razred boravak i to prvi, ali najmanjeg nije dala u boravak, ima dva starija brata ali su bili suprotna smjena, mali čini mu se međusmjena.mali od početka sam podgrijavao ručak za sebe u mikrovalki.
    Sirius mislila sam na prilagođeni način ispitivanja i testova, kod nas se to baš jako pazi, bar kolko sam čula na primjeru od mojih vršnjaka.

    Moje pitanje da li je bila sama, iso je anatom.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.04.2017. at 06:18

  20. #1920
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Zaboravila sam, može i u školi ići na rucak

  21. #1921
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    baš to sam htjela reć, kod nas i nakon boravka, do 8. razreda se može ići na ručak u školu, to je super

  22. #1922
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kod nas ima neki limit sad koji ne znam, ali znam par njih koji su to koristili do kraja osnovne, ali nažalost isti nisu napravili ništa više od muckanja juhe iz vrecice

  23. #1923
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Svakako bi joj uzela opciju rucka u skoli al ne jede bas sva jela, pa kad je popodnevna smjena ne bi htjela da gladna mora biti do npr. 17h.Zato razmatrat vasa promisljanja da vidim hocu li izbjec mikrovalnu ili ne.

  24. #1924
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kolko se ja sjećam većina popodnevno nastave počne u 12.20kod nas za klince do četvrtog razreda. Ručak onda treba ići prije škole, ima raspored kad se može uzeti ručak, jedino negativno je da se nemoze uzeti povremeno ručak, nek se mora za cjeli mjesec, tj.odma se treba predbilježite za cijelu godinu.

  25. #1925
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    kod nas ne za godinu, nego mjesec po mjesec...a što se tiče izbora hrane, ne mogu niti ja doma spremati samo ono što oni vole, moj je u školi projeo svu hranu...

  26. #1926
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Razgovarala danas s muzem.kaze on sta ti pada na pamet,naravno da nece petljat s plinom.kupit cemo mikrovalnu ha ha

    moja je tip od zdravije prehrane ja je zovem : prilog blitva a sin mesar.
    dakle ona ce radije pojest meso na naglo nego npr.pohanac. pohance ne voli a meni ne pada na pamet da je silim na nezdraviju hranu jer ne moze birat izmedju bar 2 jela ko ja u kantini.
    u ovom slucaju radije joj nesto skuham doma.

    kod nas u skoli ako je meso u 90% slucajeva je pohano jer vecina djece to vise voli. Moja ne jede ni hamburgere ni pomfri (ajd tu i tamo)...ona je takav tip.i ja volim laganije i zdravije. Al ce potamanit pire i slani krumpir.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.05.2017. at 15:56

  27. #1927
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Sina bih cak vise forsirala jer ne jede dovoljno povrca al najsmjesnije je sto bi njemu vise odgovarala takva prehrana u skoli nego njoj koja se "zdravije" i uravnotezenijw hrani.
    mwni nije problem skuhat 1-2x tjedno nesto sto ce podgrijat.

  28. #1928
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Jesi li gledala meni za 4.mjesec,kod nas se na početku godine moraš prijaviti za obroke na koje ćeš ići, a plaća se mjesečno, ne možeš jedan mjesec jest, pa dva ne, pa će tri opet da. Vidim lili da ćeš imat novu disciplinu brzo kuhanje, nećeš moći reći svi mi jedu u ustanovama
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.05.2017. at 17:12

  29. #1929
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Jelwna pa naravno da cu placat cijwlu godinu.ne kuzm sta je tu upitno.ako djetetu jeeno jelo tjedno nije naj nes ti skuhat joj rucak za taj dan.

    nego da se ja malo pohvalim.u inozemstvu sam sad a kcer me maloprije zovnula da mi kaze da je medju 10% najboljih u cijeloj Hrvatskoj na matematickom natjecanju Klokan . Sva je happy jer joj je cijeli razred pljeskao.to joj je najveca nagrada
    A ja sam moram priznat ponosna jer znam da je dvojila dal da uopce ide na natjecanje i naravno nije se ni pripremala za isto.
    Didino dite-dida prof.matematike a nisu ni starci za bacit u podrucju matematike ha ha

  30. #1930
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    evo me došla sam reći da ne mogu vjerovat koliko gradiva se propusti u 5 radnih dana. imali smo jedan obiteljski put u inozemstvo, planiran pola godine unaprijed i n L. nije išla u školu od pon do pet.

    Gospe moja koliko je gradiva trebalo nadoknadit, samo iz MAT 12 str zadataka (zbirka, radna, knjiga) + 3 stranice u bilježnici ukupno 15 str, a di su još svi ostali predmeti.

    Bome više nikad nećemo tako složit put al ovaj put nije bilo nekog izbora.

  31. #1931
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Vidim da nitko nije napisao niti jednu oprostajnu za kraj godine?
    Eto meni je ova godina prosla brze nego prethodna, i puno lakse nekako - dijete se dodatno uozbiljilo, sve zadace rjesavalo na boravku, stvarno je bila super.
    Ja sam isto odrasla i pomirila se sa situacijom, iako nisam odoljela da se ne bar malo ne nerviralam oko PID (npr. osoba koja je sastavljala u RB primjere za vozni red dolazaka i odlazaka izgleda nikad u zivotu nije vidjela neki uzivo...) ili zadataka iz matke i sto uciteljica smatra tocnim (npr zadatak 16:4=4 provjeri oduzimanjem, moja napise 16-4=12-4=8-4=4-4=0, ja joj kazem kako to nije tocno jer nije dobila isti rezultat drugim nacinom a ona me gleda sa 100 upitnika u ocima jer je uciteljica rekla da tako treba i ona ima sve kvacice iz takvih zadatka )

    Moja je isto izostala 6 dana nastave zbog putovanja ali nadoknadila je bez problema tako da ne vidim neki problem da u buducnosti ponovimo isto

    Zato iduce godine krecu novi izazovi - nema boravka, smjenski rad, ne znam jos uopce kako ce s ruckom - valjda ce sve bit ok. Mikrovalna je na pultu i ne bojimo se koristiti je

  32. #1932

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Lili i Jelena...nama nisu dali ručak (ispisali ga iz boravka u listopadu) i cijelu godinu smo muku mučili. Muž je leteći, pa mu je on grijao ili kuhao ponekad. Mali koristi mikrovalnu. Plin mu sene bih usudila davat da sam petlja.

    Lili - moj je bio na skijanju pet dana...ali ja sam pitala učiteljice kaj će radit i on je na skijanju popodne rješavao zadatke i pročitao te neke pjesmice i riješio par stranica iz prirode. Nije bio nikakav bad kad se vratio, a tamo mu je taman ubilo vrijeme iza ručka..

    Godina je lijepo prošla. Poučena iskustvom nema previše bauljanja po ljeti, jer mu je trebalo do Božića da se ufura u školu. Red, rad i disciplina i po ljeti

  33. #1933
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Kod nas se može doslovno do kraja osnovne jesti u kuhinji, ali se treba na početku godine prijaviti koji obrok, može to biti kombinacija a može biti samo Užina ili samo ručak. Malo mi je čudno da u titusu nije tako

  34. #1934
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj andiko prvotno napisa Vidi poruku
    Lili - moj je bio na skijanju pet dana...ali ja sam pitala učiteljice kaj će radit i on je na skijanju popodne rješavao zadatke i pročitao te neke pjesmice i riješio par stranica iz prirode. Nije bio nikakav bad kad se vratio, a tamo mu je taman ubilo vrijeme iza ručka..

    je andiko ako dijete ima vremena popodne, al mi smo bili u Londonu, cijele dane smo hodali i razgledali, nije bilo niti malo vremena za primit se gradiva a i učiteljica mi je rekla da joj niste slučajno davali na putu da unapriejd rješava neka uživa na putu, ne ide se svaki dan u London

    ok možda je nas potrefilo i nezgodno razdoblje mjesec i pol pred kraj godine kad su jakooo puno toga učili i pisali, i bome trebao je cijeli tjedan iza da se nadoknadi propušteno, ispišu silne stranice u bilježnicamai knjigama i paralelno polaže testove koje je propustila tjedan dok je bila na putu.

    Kod nas je zaključak da više definitivno ne idemo na put koji će joj "uzeti" cijeli tjedan nastave ako nije baš neki turbo izuzetak od puta tipa New York :mrgeen: a toga mislim (sigurna sam) da neće biti u dogledno vrijeme.

  35. #1935
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    malko Lili pretjeruješ, moja je bila tri tjedna u trećem razredu izvan škole, došla i sve rješila jako brzo, i dobila odmah par petica čim je došla.

    usput sillyme nadam se da 16:4=4 provjeri oduzimanjem, moja napise 16-4=12-4=8-4=4-4=0 ovako nije pisalo ni u jednoj knjizi u hr, jer to se jednostavno ne smije raditi

  36. #1936
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Bome moja je jako brza i snalažljiva i bilo je brdoo gradiva koje su prešli tom tjednu (ja sam ostala paf a ja sam rijetko u tom stanju ) i trebalo joj je par dana (ima dijete i druge vanškolske aktivnosti), kažem mislim da je do tog razdoblja u godini.

    I tvoja ako je bila na BO ili slično sigurno je mogla pomalo rješavat zadatke koje je preskočila il je odmah u prvom tjednu nadoknadila gradivo od sva 3 tjedna? to mi se čini skoro nemogućim, prepisati sve te silne stranice teksta, brdo zadataka za rješiti, zadaća...u jednom tjednu a da se nije u međuvremenu ipak nešto od gradiva obradilo.

    a možda nam ni učiteljice nisu jednako zahtjevne
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 26.06.2017. at 11:38

  37. #1937
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    ma kaj cviliš, bilo pa prošlo

    ma i tvoja je mogla ponavlajti gradivo u šetnji, ko i moja, pa i dok se igrala na plaži, njemački je vježbala s jednom njemicom koju smo slučajno sreli, vjerujem da tvoja nije trebala tražiti engleze usred bilog svita
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.06.2017. at 12:01

  38. #1938
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    usput sillyme nadam se da 16:4=4 provjeri oduzimanjem, moja napise 16-4=12-4=8-4=4-4=0 ovako nije pisalo ni u jednoj knjizi u hr, jer to se jednostavno ne smije raditi
    Ne razumijem komentar. Meni ja naravno jasno da ovo nije tocno rijeseno, ali ako uciteljica u RB za 10 takvih zadataka stavi 10 kvacica onda sam odlucila da se vise necu petljati i cekam vise razrede matematike. Mislim napisala sam skracenu verziju, oni su radili npr provjeri 36:9=4 ali meni je to sasvi isto ako zavrsi zadaatk s 0

    Sto se tice nadoknade i mojoj je trebalo par dana, bilo je toga isto poprilicno a nismo mogli nista raditi na putu jer smo bili - na putu. Bez popodnevnog odmora

  39. #1939
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    po tome bi ispalo da je i 16-4=0, što nikako nije, znači u matki znak = se smije koristiti ogranićeno, ali da je svaka ta rećenica u novom redu onda je ok napisano, jel kužiš stvar sada???

  40. #1940
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    po tome bi ispalo da je i 16-4=0, što nikako nije, znači u matki znak = se smije koristiti ogranićeno, ali da je svaka ta rećenica u novom redu onda je ok napisano, jel kužiš stvar sada???
    Ja jako dobro znam za što se i kako korisit znak jednakosti ali to u ovom zadatku uopće nije ni od kakve važnosti! Napisano je skraćeno, i to je posve irelevantno.

    Jedina stvar koja je bitna je da piše da se na drugi način riješi zadatak - a to uvijek i svugdje znači da rezultat mora biti isti. A ona ide isti zadatak rješavati na drugi način i dobije različit rezultat!
    Znači, dijete bi trebalo shvatiti da treba zbrajati i preostalu četvroku prilikom oduzimanja dok broji koliko puta oduzima 16-4=12-4=8-4=4 i tu treba stati jer ima već 4 4-orke čime je dokazala tvrdnju da je 16:4=4. Da je metodika matematike ičemu radili bi to preko skupova (da npr dobiju set od 16 zrna graha pa oduzimanjem dijele)

    Umjesto toga, a što mi je najgore od svega, kao "bonus" ne utvrde činjenicu da kad piše "riješi na drugi način" da to uvijek znači da moraš dobiti isti rezultat.

  41. #1941
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Na drugi ili duži?o jako je bitno kako je napisano
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 26.06.2017. at 13:28

  42. #1942
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice nadoknade i mojoj je trebalo par dana, bilo je toga isto poprilicno a nismo mogli nista raditi na putu jer smo bili - na putu. Bez popodnevnog odmora
    identična situacija, na nogama od jutra do mraka, čak i bez dolaska u apartman.

    Nije mi padalo na pamet da u šetnji i razgledanjima između muzeja, znamenitosti, parkova ponavljamo školsko gradivo, upoznavali smo ih sa znamenitostima tog grada, što bih rekla da im je čak i bolje iskustvo gledano dugoročno i sigurno će te infromacije duže zapamtit nego neke druge iz "regularnog" gradiva jer je sve vidjela uživo.

  43. #1943
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku

    Jedina stvar koja je bitna je da piše da se na drugi način riješi zadatak - a to uvijek i svugdje znači da rezultat mora biti isti. A ona ide isti zadatak rješavati na drugi način i dobije različit rezultat!
    Znači, dijete bi trebalo shvatiti da treba zbrajati i preostalu četvroku prilikom oduzimanja dok broji koliko puta oduzima 16-4=12-4=8-4=4 i tu treba stati jer ima već 4 4-orke čime je dokazala tvrdnju da je 16:4=4. Da je metodika matematike ičemu radili bi to preko skupova (da npr dobiju set od 16 zrna graha pa oduzimanjem dijele)
    Ako broje koliko puta su oduzeli četvorku, onda zaista treba još jedan korak, tako da na kraju bude 0. Tek onda su 4 puta oduzeli četvorku, i dobili ostatak 0 (što vjerojatno još i ne komentiraju).
    Ovaj zapis s jednakostima je potpuno nekorektan, i držim da je jako loše da tako rade. Matematička jednakost ima svoje značenje, a formalizam zapisa u matematici je jako bitan.

  44. #1944
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ako broje koliko puta su oduzeli četvorku, onda zaista treba još jedan korak, tako da na kraju bude 0. Tek onda su 4 puta oduzeli četvorku, i dobili ostatak 0 (što vjerojatno još i ne komentiraju).
    Ovaj zapis s jednakostima je potpuno nekorektan, i držim da je jako loše da tako rade. Matematička jednakost ima svoje značenje, a formalizam zapisa u matematici je jako bitan.
    OK, ako bi isli do kraja mogli bi još jednom uzeti 4 kako kažeš i vidjeti da je ostatak 0 i onda brojati samo oduzimanja (ali naravno da radi preko skupova kad joj ostane zadnja četvorka onda više nema što oduzimati jer je preostala četvorka tu i zbroje se hrpice - da se svedu na konkretni primjer u praksi a ne na apstraktne brojeve kako rade). Isto tako oni uopće nisu radili pojam ostatka kod dijeljenja. A iskreno, nisam primjetila ni da su brojali četvorke - nisu bile ni na koji način posebno istaknute ni prebrojane - nego su samo radili mehaničko oduzimanje bez ikakvog dubljeg smisla. Tako da je ostalo da rješavajući zadatak na drugi način dobiju drugačiji rezultat (nula vs četiri).

    Ne slažem se oko ovog s jednakostima, ja sam tako redovito pisala u zadacima i nikad mi nitko nije oduzeo ni bod ni išta slično što sam skratila zapis dokle god je bilo jasno da samo nastavljam raditi s rezultatom prethodne operacije. OK, moja sjećanja su pretežno vezana za srednjoškolske i fakultetske dane matematike. Osnovne se samo sjećam kao nezahtjevne, da ne kažem dosadne...

  45. #1945
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Naprotiv to se ne smije pisati ni u osnovnoj a kamoli fakultetskoj matematici, još uvijek se nadam da to nije tako bilo napisano, jel je to potpuno pogresno

  46. #1946
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    silly, to što ti ističeš kao rezlultat, nije rezultat. Kako bi radila da imaš 15:5?
    15-5=10
    10-5=5 (ti bi tu stala i zaključila da je rezultat 5?)
    5-5=0
    Triput smo oduzeli peticu, završili smo s nulom, dakle: rezultat dijeljenja je 3.

    Moguće da te netko puštao da pišeš da je jednako ono što nije jednako, ali to ne znači da je to bilo dobro. To je ok kad čovjek sam sebi radi svoje bilješke (iako je i to upitno, ali ako poslije zbog toga ne griješiš - zašto ne), ali ako taj zapis treba nekome nešto iskomunicirati, onda to ne funkconira. Ja svojim studentima na ispite napišem u napomeni da ne čitamo misli i da raspolažemo samo onim što su napisali (doslovno tako), jer oni iskreno misle da upće nije važno je li piše jedno ili drugo, kad su oni MISLILI dobro.
    Posljednje uređivanje od vertex : 26.06.2017. at 15:07

  47. #1947
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    OK, priznajem da sam malo zabrijala s "isti rezultat" jer se poklopilo u primjeru, no u svakom slučaju naravno da je onda zadatak trebao biti dovršen na način da se broje 4-ke i da se dobije isti rezultat koji se provjerava. I može se bilo ići oduzimati do nule (pa brojati samo oduzimanja) ili oduzimati do zadnje četvorke i brojati i nju (meni je to prirodnije). U svakom slučaju nisu ništa prebrojavali, nisu dobili isti rezultat drugim načiniom, i nisu shvatili poantu zadatka nego je ostalo samo mehaničko oduzimanje...

  48. #1948
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Vjerujem da i ti nisi shvatila bit zadatka, i nadam se da nisi tako maloj rekla da se to rjesava

  49. #1949
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerujem da i ti nisi shvatila bit zadatka, i nadam se da nisi tako maloj rekla da se to rjesava
    Ma naravno, ja uopce ne razumijem sto znaci fraza "na drugi nacin rijesi", kakve veze ima dijeljenje s oduzimanjem niti znam koristiti znak jednakosti - sto je to, one dvije crtice? Cemu to ono sluzi... ?

  50. #1950
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Ničemu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •