Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 91 od 91

Tema: preosjetljiva djevojčica, prebrižna...

  1. #51
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    cure, sorry što više neću boldat svaku posebno, puno je toga sad već, i super da je!
    puno sam naučila, samo se moram sada podsjetiti odo što sam naučila.
    maloprije me nazvala moja kćer sa info da je dobila jednu 4. i dvije petice! ja sam rekla :" dvije petice, opet?" ( jer juče je dobila tri petice,) a ona na to kaže: " uf, fala bogu da nisi pitala iz čega četvorka!! tipično, jer to je bilo za očekivati! ja sam rekla da pored ovih silnih petica četvorka nije vrijedna spomena! bila je sva sretna!i rekla kako sam draga prema njoj!!! što će reći da inače baš i nisam!
    nisam ja sad tu nešto naglas davala tome važnost, ali u sebi jesam. dakle, kako me inače doživljava: ja sam joj najvažnija na svijetu, uvijek spomenem prvo ono loše i često nisam draga prema njoj! katastrofično!!!
    moram pod hitno to mijenjati......
    Posljednje uređivanje od nataša : 03.03.2015. at 13:56

  2. #52
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Moj stariji sin zna reći za brata da je ekstremist - ili plače ili pjeva, nema sredine, he he he.... Dobar opis! Ja vjerujem da je njemu samom ponekad teško izaći na kraj s tim burnim osjećajima, ali sklon je "napumpavanju" drame do granice tečenja. Često (i dobro) rješenje je uskraćivanje publike jer tada drama nema smisla. I pali. Ali treba dobro poznavati svoje dijete i prepoznati da li se radi o stvarnom ili napuhanom stanju.
    I moj mlađi je takav, haha... Moj tata za njega uvijek kaže "Joe ljubi il ubija, nema sredine"

  3. #53
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj nataša prvotno napisa Vidi poruku
    cure, sorry što više neću boldat svaku posebno, puno je toga sad već, i super da je!
    puno sam naučila, samo se moram sada podsjetiti odo što sam naučila.
    maloprije me nazvala moja kćer sa info da je dobila jednu 4. i dvije petice! ja sam rekla :" dvije petice, opet?" ( jer juče je dobila tri petice,) a ona na to kaže: " uf, fala bogu da nisi pitala iz čega četvorka!! tipično, jer to je bilo za očekivati! ja sam rekla da pored ovih silnih petica četvorka nije vrijedna spomena! bila je sva sretna!i rekla kako sam draga prema njoj!!! što će reći da inače baš i nisam!
    nisam ja sad tu nešto naglas davala tome važnost, ali u sebi jesam. dakle, kako me inače doživljava: ja sam joj najvažnija na svijetu, uvijek spomenem prvo ono loše i često nisam draga prema njoj! katastrofično!!!
    moram pod hitno to mijenjati......

  4. #54
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    opet me zvala, sva razdragana, da mi nešt ispriča....majko mila, dovoljno je da samo malo pokažem dobre volje i niko sretniji od nje! toliko se loše osjećam da vam ne mogu opisat! stvarno, ali stvarno moramo češće počet razmišljati kako se u određenim situacijama naša djeca osjećaju! čak i ova mala, od dvije godine, kad vrišti i protestira, zapravo traži objašnjenje za nešto, sigurno se ne inati namjerno da me izbaci iz takta!!!pa nije već sad toliko mudra, majku mu!
    kad sto drugih stvari me zaokupira i onda fulam na onom što je najvažnije, a to su moja djeca...i to jedva stečena..da mi je neko prije 10 gdoina rekao da ću se ovim mislila baviti, rekla bih da je lud, onda davno kad su Ivf postupci bili tek ispred mene joj joj

  5. #55
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    nataša, nemoj biti jako stroga prema sebi
    svi mi ponekad izgubimo iz vida neke stvari jer nismo samo roditelji, opterećenja i obaveza ima na pretek, a kad gledam oko sebe, nema baš puno ljudi koji su spremni zaustavit se, revidirat situaciju i krenut od sebe
    netko drugi bi još dijete opteretio kritikom "zašto si takav perfekcionist?"

  6. #56
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    pa je, istina, moguće da je tako, kad gledam oko sebe.....i ja sam osjewtljiva na nju, čim primjećujem sve svoje greške , zar ne?! nadoći ću ja, nadoći ćemo mi, ja se stvarno nadam....ma, ja uvijek krećem od sebe, to je dobro ako je u pitanju moje dijete, ali ostali oko mene, baš i ne, ali to je tema za "onu djecu" koja spadaju u kategoriju od 35-45 godina, pod temom "izazovi braka", a ne roditeljstva

  7. #57
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Nataša, razumijem tvoju curicu. Malo samootkrivanja da izvučeš nešto.

    Ja sam bivše turbo dijete, perfekcionist, kompetitivna, s druge strane nesigurna, hipersenzibilna, što rješavam naglašenom racionalnošću koju sam svjesno vježbala i pomaže mi, štiti me i to super čini.
    Ne znam koliko sam rođena kao takva, a koliko su roditelji pomogli, ALI - evo nekoliko primjera situacija koje su mi se usjekle u pamćenje i iz kojih, čini mi se, izvlačim obrazac ponašanja:

    - dolazim doma u 1. osnovne na polugodištu (nakon što moji starci ni minute nisu proveli sa mnom vezano za školu, s jedva napunjenih 6 godina) i donosim knjižicu mami i ponosno joj pokazujem (sve 5, jedino likovni 4). A mamina reakcija: "Zašto likovni 4?"
    Dakle, ni bravo, ni super, ni ponosim se tobom. Problem je fakin četvorka iz likovnog, iz predmeta kojeg nikad nisam voljela (a sad znam i zašto). Danas shvaćam da sam tada usvojila poruku pa obrazac da ništa nije dovoljno dobro. Uvijek će biti neka 4 iz likovnog i ja nikad neću zadovoljiti mamu (odnosno kasnije sebe). I neću se upuštati u stvari, ili ću ih napustiti, u kojima nisam dovoljno dobra (dovoljno, znači najbolja).

    - druga scena, dolazim doma i hvalim se tati da sam dobila 5 iz nebitno čega. Njegovo pitanje je, a koliko je dobio J.? (uz mene najbolji učenik u razredu) Preneseno, u svom malom mozgu shvaćam da je moja petica dobra samo ako je jedina, jer ako je D. isto dobio 5, onda nije dovoljno. Spomenuh kompetitivnost, je li.

    Da se razumijemo, nisu mi roditelji pacijenti, niti su to svakidašnji razgovori, ali sam ja u svojoj izrazitoj emotivnosti, takve situacije duboko proživljavala. Kad to spojimo s jako zaposlenim roditeljima s kojima sam htjela biti mnogo više, to bi značilo da sam odabrala put dokazivanja kako bih pažnju roditelja malo više usmjerila na sebe. I onda to postane obrazac...za koji više roditelji kasnije nisu bitni.

    Nadam se da iz ovoga možeš zaključiti da bi bilo jako važno da s curkom provodite više vremena. Vremena u kojem nećete procjenjivati ni ocjenivati nju i njene postupke, već jednostavno biti s njom. Razgovarati je, slušati je, dopustiti da vas vodi u razgovoru i igri.
    Njena postignuća uvažavajte bez nabijanja kompleksa da nešto nije dovoljno dobro (jer ona to zna i sama), dapače, razgovarajte s njom o tome, je li sretna zbog sebe, ponosna na ono što je postigla...
    Ono što radi tvoj suprug nije nikako dobro. Svakome se može dogoditi da nešto razbije, prolije i sl., a ovakvim reakcijama stvara još nesigurniju osobu kojoj će se takve negode događati sve češće zbog nesigurnosti i onda će ući u zatvoren krug samooptuživanja, nesigurnosti i pasivnosti.

    Svoje obrasce sam do kraja prokljuvila kad sam dobila prvo dijete i sad jako pazim da ih ne prenesem na nju (iako, vjerojatno, prenosim neke druge). Ali, evo, bitno mi je da se, kad nešto razbije, ne strese od straha kako ću ja reagirati, nego kaže - razbila sam i ode po metlu pa počistimo.
    Vidim da su joj jako važne naše pohvale, pa hvalimo nekad rezultat, nekad trud, nekad postupak...pazimo da ne uđemo u prečesto hvaljenje, ali ponekad je dovoljno samo primijetiti to nešto što ona radi, tada ni ne očekuje pohvalu (koji ono teoretičar beše, sa "vidi me?", Juul možda, pomiješale mi se knjige
    Volim kad u nečem uživa bez obzira na to je li dobra, izvrsna, najbolja...(iako je meni JAKO drago kad je tete u vrtiću ili na slobodnim aktivnostima hvale da je u nečemu naj, dakle, definitivno imam problem, ali ga pokušavam držati u sebi, nadam se...?)

    I da, na vašem mjestu bih svakako išla psihologu, i roditelji i dijete. Po malo savjeta i uputstva.
    Ovakvi su i moji roditelji bili. I, isto kao i Natasa, uvijek su se fokusirali na ono "lose".
    I meni je zao sto nisam imala hrabrosti usmjeriti svoj zivot u nekim drugim smjerovima (prirodne znanosti ili medicina npr), ali drago mi je sto mi se cini da sam se uspjela izvuci iz mnogih losih obrazaca ponasanja.

    Danas nemam problema sa perfekcionizmom (osim kada je posao u pitanju), rijesila sam se i nedostatka samopouzdanja, uzivam sama sa sobom, nemam potrebu zadovoljiti kriterije svojih roditelja. Dugo mi je trebalo da prijedjem taj put.

    Kada razmisljam o onome sto zelim za svog sina, uvijek mi je jedno na pameti - da se ostvari kao osoba, da bude ono sto on zeli biti, sretan, zadovoljan i ispunjen. A ja ga uvijek zelim prihvacati onakvog kakav jest, sa njegovim karakterom, manama i vrlinama.

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    nataša, nemoj biti jako stroga prema sebi
    svi mi ponekad izgubimo iz vida neke stvari jer nismo samo roditelji, opterećenja i obaveza ima na pretek, a kad gledam oko sebe, nema baš puno ljudi koji su spremni zaustavit se, revidirat situaciju i krenut od sebe
    netko drugi bi još dijete opteretio kritikom "zašto si takav perfekcionist?"
    X

    Roditeljstvo je hod po žici.

    Kaže majka dvojice tinejdžera

    nataša, probaj u svakoj stvari tražiti dobru stranu. Zbog sebe. To će tada i dijete naučiti (na stranu što to moji ponekad zlorabe, he he he). A ono što je bilo - bilo je. Nema veze. Djeca nisu zlopamtila. Bolje od nas prepoznaju što znači živjeti "tu i sada". Sretno!

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Još samo o roditeljima:

    - da mene moj tata nije naučio osnovne stvari iz matematike (što je učiteljica propustila), tko zna gdje bih ja danas bila...
    - da mene nije mama poslala u glazbenu školu, što nije bio moj prvi izbor (uostalom, nisam pojma imala što želim i što je dobro za mene) - tko zna za što neprimjereno bih imala vremena u osnovnoj školi
    - da me nisu poticali (i povremeno zvocali, kad bih zaslužila - što mi je išlo na živce, ali DANAS vidim da su imali razloga jer ja sam isto bila luftbremzerica - nije mi se dalo učiti) odustala bih od školovanja nakon srednje škole
    - da su imali manja očekivanja, ja bih sigurno manje postigla

    Umijeće je "naći pravu mjeru" tj. koliko nije premalo, ali ni previše.

    Dijete treba naučiti kako da SAMO SEBE motivira. Moj stariji to zna spontano, mlađega baš moram učiti. Ali netko je naučio i mene. Da su me pustili raditi ono što volim, možda bih se s vremenom trgnula, a možda ne bih... Ima puno stvari na kojima im mogu biti zahvalna, ali trebalo je dorasti do toga. Odnos s roditeljima je kompleksna stvar. Evo dvije krajnje točke - u teen godinama vidjela sam samo na loše strane tog odnosa, a kad sam dobila svoju djecu, prisjetila sam se SVEGA... Danas svjesno odabirem tražiti dobru stranu i u tome, kao i u svemu. A ti isti moji roditelji koji su puno od mene tražili, sad MENE ponekad opominju da je letvica djeci previsoko.

    Guramo nekako.

    Kako će stvari ispasti - doznat ću kad (ako) budem imala sreće da dobijem i unuke, he he he!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.03.2015. at 14:56

  10. #60
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ovakvi su i moji roditelji bili. I, isto kao i Natasa, uvijek su se fokusirali na ono "lose".
    I meni je zao sto nisam imala hrabrosti usmjeriti svoj zivot u nekim drugim smjerovima (prirodne znanosti ili medicina npr), ali drago mi je sto mi se cini da sam se uspjela izvuci iz mnogih losih obrazaca ponasanja.

    Danas nemam problema sa perfekcionizmom (osim kada je posao u pitanju), rijesila sam se i nedostatka samopouzdanja, uzivam sama sa sobom, nemam potrebu zadovoljiti kriterije svojih roditelja. Dugo mi je trebalo da prijedjem taj put.

    Kada razmisljam o onome sto zelim za svog sina, uvijek mi je jedno na pameti - da se ostvari kao osoba, da bude ono sto on zeli biti, sretan, zadovoljan i ispunjen. A ja ga uvijek zelim prihvacati onakvog kakav jest, sa njegovim karakterom, manama i vrlinama.
    Popis na sve, ovako je danas i kod mene. Samo trebalo je doći do toga
    (Još da poradim na hiperaktivnosti...)

  11. #61
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Uf, Peterlin, i mene slično muči , koliko masiranja je - previše. Osobito za veliku koja ima teškoće u učenju. A s druge strane vidim koliko joj znači ta svijest da može biti izvrsna u školi, koliko joj diže samopouzdanje. Pa tako ponekad slušam s raznih strana kako joj trebam smanjiti pritisak i kontrolu pa kako bude - nek' prolazi s 3 ili 4 i bude sretna. A meni se ne čini da bi je to baš usrećilo.

    Inače i ja sam iz zašto-minus-pet obitelji i itekako sam svjesna određenih pogrešaka mojih roditelja koje su me formirale. A opet se mislim - proradila sam sama svoju psihoanalizu u dvadesetim i koliko je bilo moguće preuzela kormilo u svoje ruke pa će tako valjda i naša djeca. Većina roditelja želi najbolje, naravno da se treba truditi i preispitivati , ali i na djeci je kad odrastu da postanu odgovorni za sebe i svoje postupke i nađu snagu da preusmjere krive drine.
    Na koncu, i mi smo ovdje nekakav primjer da se nismo baš podavili u zadanim gabaritima.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    pratim

  13. #63
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    report:
    dakle , moja djevojčica je svkako bila u čudu šta mi je, em smo išle zajedno u tgovinu( nije rijetkost, ali uz sve ostalo...), em smo otišle zajedno u kafić na cedevitu(što nije nikad), emsam naveče s njom legla! rekla sam joj nek se pomakne malo da malo legnem, a ona je rekla: " stvarno ćeš keć sa mnom?! stvarno?? jao, super! stvarno?! " i sve krenila sklanjat s kreveta, njene plišane pomoćnike u spavanju( koje još ima, da, sa 9 godina) i bila je jako sretna! u svakom slučaju, baš lijep dan... moram se naučiti i dalje imati samo lijepe dane

    pokušala sam joj sugerirati da stvarno nije važno imati baš sve petice, čak i iz glazbene škole, da ne treba sve bit savršeno! da se treba truditi, dati sve od sebe, ali se ne osuđivati kad sve i ne ispadne baš savršeno.... ne znam, vidjet ćemo kako će se sve razvijati.. nadam se dobrome

  14. #64
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno


  15. #65
    Sarfila avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zagreb - Rudeš
    Postovi
    73

    Početno

    Nataša, super za napredak, ali ja bih nešto pripomenula, ali da se ne naljutiš. Mislim da je promašen naziv teme i da uopće nije "greška" u djevojčici, nego u tebi. To su ti već cure na neki način i ukazale. Ona je samo malo senzibilnija i ništa više, a ti stroga koliko sam shvatila. Ovo što pišeš za trgovinu... Mojoj Sari je tako svejedno, ali Filip obožava to i sudjeluje samnom. Mi sve to radimo zajedno. Lijeganje u krevet, koliko mi se puta ne da....ali učinim joj to. Pomazuckamo se malo i ona je presretna. To su sitnice koje njima život znače. Baš lijepo da se mijenjaš <3
    Posljednje uređivanje od Sarfila : 04.03.2015. at 08:37

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    nataša, svaka čast!

    Evo, nisi puno napravila samo za dijete, nego i za sebe! Sretno i dalje!

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Sarfila prvotno napisa Vidi poruku
    Nataša, super za napredak, ali ja bih nešto pripomenula, ali da se ne naljutiš. Mislim da je promašen naziv teme i da uopće nije "greška" u djevojčici, nego u tebi. To su ti već cure na neki način i ukazale. Ona je samo malo senzibilnija i ništa više, a ti stroga koliko sam shvatila. Ovo što pišeš za trgovinu... Mojoj Sari je tako svejedno, ali Filip obožava to i sudjeluje samnom. Mi sve to radimo zajedno. Lijeganje u krevet, koliko mi se puta ne da....ali učinim joj to. Pomazuckamo se malo i ona je presretna. To su sitnice koje njima život znače. Baš lijepo da se mijenjaš <3
    Istina, ali rekla je to i sama već u prvom postu.

  18. #68
    Sarfila avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zagreb - Rudeš
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Istina, ali rekla je to i sama već u prvom postu.
    Da, ok, rekla sam da je promašen naziv teme. Sve 5...

  19. #69
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Sarfila prvotno napisa Vidi poruku
    Nataša, super za napredak, ali ja bih nešto pripomenula, ali da se ne naljutiš. Mislim da je promašen naziv teme i da uopće nije "greška" u djevojčici, nego u tebi. To su ti već cure na neki način i ukazale. Ona je samo malo senzibilnija i ništa više, a ti stroga koliko sam shvatila. Ovo što pišeš za trgovinu... Mojoj Sari je tako svejedno, ali Filip obožava to i sudjeluje samnom. Mi sve to radimo zajedno. Lijeganje u krevet, koliko mi se puta ne da....ali učinim joj to. Pomazuckamo se malo i ona je presretna. To su sitnice koje njima život znače. Baš lijepo da se mijenjaš <3
    Mogu li ja napisati nešto, a da se ne naljutiš?

    Mislim da je mama već od prvog posta osvijestila da je najveći problem u njoj, prihvatila naše sugestije i komentare i počela raditi na sebi. Nekako mi ovaj post napisan u stilu "ti - si - takva - a - vidiš - kako - ja - to - dobro - radim" nije baš produktivan za ovu temu niti za autoricu posta.

  20. #70
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A mogu li vas ja pitati nešto da se ne naljutite?

    Biste li ovako komentirale forumašicu sa više postova?

  21. #71
    Sarfila avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zagreb - Rudeš
    Postovi
    73

    Početno

    Ne *mamica*, ne ljutim se.

    Zašto odmah skačeš? Samo sam izrekla svoje mišljenje u najboljoj namjeri i dalje mislim da je krivo radila. Nitko nije savršen i super je da se mjenja u odnosu na nju, kao što sam i napisala. I što sam sad krivo napisala? Oh, pardon, nova sam, pa nije korektno. Kada smijem? S koliko postova ili forumaškog staža?

  22. #72
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A mogu li vas ja pitati nešto da se ne naljutite?

    Biste li ovako komentirale forumašicu sa više postova?
    Iskreno, nisam niti gledala koliko žena ima postova. To mi je totalno nebitno kada komentiram. A uostalom, nisam niti komentirala ženu nego njezin post.

  23. #73
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, ne bih rekla da je u redu nekome docirati jesu li mu postovi produktivni za temu ili nisu, drugo je suprotstaviti se sadržaju posta, ali procjenjivanje je li netko trebao nešto napisati ili nije - to ako nisi moderator nekako stvarno nije ok.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    moji misu ispitivali kakvu su ocjenu dobili moji prijatelji, nisu se čak ni kačili na vrlo rijetke minusiće, stalno su me hvalili( i učitelji i treneri..) i razvila sam perfekcionizam koji me često koči u životu.
    moji roditelji su imali težak život a u našem odgoju su se postavili kao autoriteti koji znaju sve i čiji stavovi su isključiva istina.
    uvijek sam se osijećala odgovornom za njihovu sreću i tek u tridesetima, kad sam djecu rodila, počela sam otvarati oči i shvatila da isključiva istina ne postoji. ali, koja je moja istina?
    mislim da se sklonost perfekcionizmu rađa i kod takvog djeteta ne treba pretjerano ni kuditi ni hvaliti već naprosto biti, sudjelovati ,vidjeti...
    'bravo, ispunjavaš moja očekivanja' bar ponekad treba zamijeniti' što ti misliš? što ti želiš? ja mislim ovako ali nismo svi isti, što ti misliš? i sl.
    jedno moje dijete je perfekcionsta. trudim se koliko mogu da joj bar na svjesnoj razini ne otežavam. na nesvjesno ne mogu utjecati...

  25. #75
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    sarfila, jasam stvarno odmah u startu na sebe svalila svu krivicu žaleći nad svojim ponašanjem sa mojom već preosjetljivom djevojčicom!
    ne mogu uvijek, stvarno ne mogu, pa nisam tako svemoćna da mogu baš uvijek učinit ju presretnom, bih ja rado, ali jednostavno nemam kada!trudim se, evo i sad sam došla iz njenog kreveta, nakon što smo malo se podružile i popričale, nekih 10 minuta, ona bi još, ali ja ne mogu, ručak za sutra će mi izgorit, moram prekinit sve ono što bi me možda i veselilo u drugim uvjetima, no bila sam...družile smo se, na sveopću radost.
    *mamica*, hvala na podršci jer da, zaista sam se ,čitavši sarfilin post osjećala malo lošijom mamom nego što bi mogla bit i trebala...i pomislila da ja baš volim svoju djecu pa kako onda ne stignem sve to ma koliko mi se nekad ne dalo!'
    bih ja čeasto, ali ja ne stignem...kad se sjetim onih lijepi sati porodiljnog dopusta, sve sam stigla, sve...sad, od pol 4 do pol 9, kad idu na spavanje, ja se gotovo raspadam.... no trudim se.....
    Posljednje uređivanje od nataša : 04.03.2015. at 21:39

  26. #76
    Sarfila avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zagreb - Rudeš
    Postovi
    73

    Početno

    A joj Natasa, ajde daj molim te... Ispričavam ti se ako sam te uvrijedila. Ali kakvo je zlo u tome sto sam istakla sto je klincima važno, a ti to baš nisi shvatila? I zato što sam napisala da ja to činim, ispada da te omalovažavam kao majku? Pa ni ja nisam savršena mama jer nitko nije, ali trudim se i nije mi srce na vrh guzice ako mi netko ukaže na nešto. Nisi se osvrnula na to što sam napisala da je super što se mjenjas? I stvarno mislim da je to za svaku pohvalu. Ne razumijem zašto se netko zakači za rečenicu koja doista nije bila zlonamjerna i s ciljem pametovanja.

  27. #77
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ja cu sad kao padobranac...
    Sarfila, ja ne mislim da si ti nesto lose rekla, zaista. Isla sam citati tvoj post i opet ne vidim. Evo, ako ista znaci :D

    I ako cemo posteno , i u mom postu stoji da ja "uspavljujem" svoju djecu i time nikako nisam mislila nekoga omalovazavati ili tjerati da se osjeca jos losije. Stvarno.
    Samo to da se nadjemo u slicnom situacijama i kako to hendlamo. Samo to.

    Sad odoh, hladi mi se serija

  28. #78
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj Sarfila prvotno napisa Vidi poruku
    A joj Natasa, ajde daj molim te... Ispričavam ti se ako sam te uvrijedila. Ali kakvo je zlo u tome sto sam istakla sto je klincima važno, a ti to baš nisi shvatila? I zato što sam napisala da ja to činim, ispada da te omalovažavam kao majku? Pa ni ja nisam savršena mama jer nitko nije, ali trudim se i nije mi srce na vrh guzice ako mi netko ukaže na nešto. Nisi se osvrnula na to što sam napisala da je super što se mjenjas? I stvarno mislim da je to za svaku pohvalu. Ne razumijem zašto se netko zakači za rečenicu koja doista nije bila zlonamjerna i s ciljem pametovanja.
    ja se ne bih stvarno svađala po forumima..stvarno ne bih..nisi me uvrijedila, znam šta je klincima važno, ne stignem, nekad mi se i ne da, možda nisam dovoljno dobra, stvarno to mislim, nisam sarkastrična, možda nisam dovoljno požrtvovna, jedva čekam 22h da si upalim SF seriju ili film i da kuliram uz bobi flips...često se žrtvujem, ali ne po pravilu...

  29. #79
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    dobro kažeš, anči, svi su sugerirali kako i šta, tako i sarflia, sve 5.
    zapravo mislim da je i *mamica* htjela reći da je poanta ove teme uputiti me kako bolje, ne eksplicitno navoditi ono što neko radi, a ja bih trebala i iz nekog razloga, možda sebičnog to ne radim..sad konkretno mislim na uspavljivanje!!
    no evo, već drugu večer i to činim jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeej!!!!!!!!!!!

  30. #80
    Sarfila avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Lokacija
    Zagreb - Rudeš
    Postovi
    73

    Početno

    Gle, i ja se koji put smatram komotno mamom. Ne kažem da si ti, da mi se opet ne bi izvrcale riječi. Radim do 16h, kuham za sutra, čistim, perem, peglam.. I ne žalim se, to je naš izbor, zar nije? Nije lako biti dobra mama. To je najteži posao. Ali posto sam prozvana, eto...

  31. #81
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Sarfila nisi nista lose napisala i nemas se zasto osjecat prozvanom.Tocka.

    natasa bravo za rad na sebi.jel ti moze malo muz uskocit i pomoc nisu ti vise djeca tako mala da se toliko iscrpljeno osjecas.ne znam jel brijem al ako sam dobro pohvatala 2 i 9 god mi se cini sasvim podnosljivo nego recimo mala razlika medju djecom.
    sretno dalje!

  32. #82
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    što je najgore, dođem da zaključka kako sam ponekad komotna, a svo vrijeme svijeta koje imam za sebe je od 22-23 h! i gotovo!!! ništa više!!!!! jel to komocija!? ako je.......o bože

  33. #83
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sarfila nisi nista lose napisala i nemas se zasto osjecat prozvanom.Tocka.

    natasa bravo za rad na sebi.jel ti moze malo muz uskocit i pomoc nisu ti vise djeca tako mala da se toliko iscrpljeno osjecas.ne znam jel brijem al ako sam dobro pohvatala 2 i 9 god mi se cini sasvim podnosljivo nego recimo mala razlika medju djecom.
    sretno dalje!
    razlika je fenomenalna i samo je dobrodošla, stvarno!!! što se toga tiče , olakšavajuća okolnost! ma nisam ja iscrpljena, ja samo ne znam pravi put, ošle smo sad krivim putem, sve ok, odgledam seriju od 10-11 i idem leć..dođe mi prijateljica na kavu..ma sve 5...problem je radim li sve dobro sa mojom djevojčicom koju povremeno od opterećenja i pritisaka naveče boli glava sa 9 godina!? e na tom sad radim i mijenjam se...mala me ima 100 %...ona i ne treba puno, zagrljaj, poljubac, igru povremenu.....mala je, i traži malo, velika traži i treba puno.....

  34. #84
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Onda idealno.
    Posveti se sad vise starijoj jer te ocito SAD jako treba. Samo nastavi kako si krenula i za 2 tjedna rezimiraj jel ima pomaka u ponasanju starije curke. Sretno i da joj glavobolje nestanu!

  35. #85
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Sad ja upadam kao padobranac, u vezi ocjena i onoga "zasto minus 5".

    Djeca koja zele postici visoke rezultate - a moja u te oduvijek spada, njena ex-nastavnica iz matematike je rekla da se "takmici sama sa sobom" su ponekad takva jer su takvog karaktera, neovisno o ocekivanju i zeljama roditelja.

    No onda stvar bude u tome da takvo dijete navikne (da ne kazem razmazi) roditelja na visoke ocjene. Ciste petice postaju normala. A normalu covjek ne preispituje, zar ne?
    No kad se dogodi niza ocjena van uobicajene putanje, kad se desi taj famozni "abnormalni -5", onda to bude neobicno, pa netko i pita, "a zasto?".

    Mislim da je u svemu tome najbitnije da taj "a zasto" ne bude kritika djetetu. Komentari se mogu preskociti, a moze se i analizirati u smislu "je li bilo tesko, sto nisi znao, -5 je i vise nego prihvatljivo"... da ne nabrajam.

    Bitno je da dijete to ne shvati kao kritiku i neuspjeh.
    I bitno je da dijete shvati da ne uci i postize visoke ocjene radi roditelja, nego radi samoga sebe. Veselje i ponos roditelja su pritom samo bonus.

  36. #86
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ok, -5 je 5
    tu ne pitam "a zašto".
    ali, ako dobije 4, a prije toga nije taknuo knjigu - e, to mi ne valja, kako je i anci čini mi se prije rekla. ako uči i dobije 4 ili 3 onda OK. al to se još nije desilo :D
    maloj je još sve dozvoljeno, u prvom razredu ne njurgam ni na trojku.
    nek se malo privikne i prilagodi. u školi je do 4, i to ne u produženom nego u cjelodnevnom i jedino što doma inzistiramo da malo radi je čitanje. jer joj baš ne ide tečno.

  37. #87
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ok, -5 je 5
    tu ne pitam "a zašto".
    ali, ako dobije 4, a prije toga nije taknuo knjigu - e, to mi ne valja, kako je i anci čini mi se prije rekla. ako uči i dobije 4 ili 3 onda OK. al to se još nije desilo :D
    maloj je još sve dozvoljeno, u prvom razredu ne njurgam ni na trojku.
    nek se malo privikne i prilagodi. u školi je do 4, i to ne u produženom nego u cjelodnevnom i jedino što doma inzistiramo da malo radi je čitanje. jer joj baš ne ide tečno.
    E, baš ovako je i kod nas. Ne gnjavim ako je dijete učilo i radilo, ali ako ZNAM da nije ni uhom mrdnuo, pa dobio četiri - to i čuje od mene.

  38. #88
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ako dijete dobije 4 iz testa iz imenica onda normalno da me zanima zašto, pitam i pogledam test na informacijama, jer hoću vidjeti u čemu je stvar, da li se zeznula ili nešto stvarno ne zna, ali ne komentiram tu ocjenu u smislu da je grdim (niti je previše hvalim za petice, onda se nekad sjetim pa joj kažem da je super u školi).

    Ali ovo o čemu je Zuska pisala, to je skroz nešto drugo, moji roditelji su bili isti takvi, to je jedna situacija koja ti stvara osjećaj da roditeljima valjaš samo ako se sa tobom mogu hvaliti, ako si super sa ocjenama, i ne samo super nego i bolji od svih drugih. Ja sam se upisala u MIOC sa jednom četvorkom (iz tjelesnog ), tata me vozio da se upišem u školu, i on je na tom upisu profesorici koja je tamo sjedila iskreno posramljen rekao da sam ja 'pri dnu liste', među ovima sa jednom četvorkom. Žena ga je gledala kao da je pao s Marsa, i rekla mu je da treba biti super ponosan na mene itd. Dakle, to je taj neki osjećaj da nikad nisi dovoljno dobar. No, kao što već rekoh na mene to nije posebno utjecalo niti je napravilo perfekcionista od mene, ali mi jest prilično uništilo samopouzdanje jer su mi roditelji zapravo oduvijek servirali da nisam baš previše pametna (kad sam se upisala na ETF bili su iskreno zabrinuti).

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    fala na pojašnjenju mima, ono, malo se zabrineš da si i ti u toj priči. ne, nisam od tih roditelja definitivno. a odrasla sam isto uz jako kritičnu mamu, al ipak ne u tom smjeru kao tvoji. uvijek smo znale i ja i sestra da smo pametne. al lijene. što je i bila istina :D

  40. #90
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ako dijete dobije 4 iz testa iz imenica onda normalno da me zanima zašto, pitam i pogledam test na informacijama, jer hoću vidjeti u čemu je stvar, da li se zeznula ili nešto stvarno ne zna, ali ne komentiram tu ocjenu u smislu da je grdim (niti je previše hvalim za petice, onda se nekad sjetim pa joj kažem da je super u školi).

    Ali ovo o čemu je Zuska pisala, to je skroz nešto drugo, moji roditelji su bili isti takvi, to je jedna situacija koja ti stvara osjećaj da roditeljima valjaš samo ako se sa tobom mogu hvaliti, ako si super sa ocjenama, i ne samo super nego i bolji od svih drugih. Ja sam se upisala u MIOC sa jednom četvorkom (iz tjelesnog ), tata me vozio da se upišem u školu, i on je na tom upisu profesorici koja je tamo sjedila iskreno posramljen rekao da sam ja 'pri dnu liste', među ovima sa jednom četvorkom. Žena ga je gledala kao da je pao s Marsa, i rekla mu je da treba biti super ponosan na mene itd. Dakle, to je taj neki osjećaj da nikad nisi dovoljno dobar. No, kao što već rekoh na mene to nije posebno utjecalo niti je napravilo perfekcionista od mene, ali mi jest prilično uništilo samopouzdanje jer su mi roditelji zapravo oduvijek servirali da nisam baš previše pametna (kad sam se upisala na ETF bili su iskreno zabrinuti).
    ajme mima fakat...ja ne mogu vjerovat da ljudi mogu razmišljat na takav način.Umjesto da puca od ponosa na svoju kćer, biti posramljen zbog jedne ocjene...majko mila

  41. #91
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,512

    Početno

    kad bolje razmislim ja imam jednu perspektivu svojih roditelja (al ja sam bila ona 5.0 zbog sebe) a moja seka koje je bila odličan učenik al ne 5.0 sasvim drugu, ima svoje zamjerke na naše roditelje. Kaže da nikad nije bila dovoljno dobra kao ja i da joj je to smetalo. Ja uopće nisam kužila da ona ima taj osjećaj.
    Završila isto faks al uz dosta "poticaja" od strane mame, njoj se uopće nije baš studiralo. Ima diplomu al ne radi jer živi u inozemstvu gdje nije priznata diploma al živi ko beg jer muž odlično zarađuje

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •