Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: 20mj ne hoda samostalno

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    257

    Početno 20mj ne hoda samostalno

    Pozdrav mame.
    Od pocetka nasa curka lagano zaostaje sa motorikom.ali uvjek se dogodio skok u razvoju pa bi dostigla svoje vrsnjake(,ne one naprednije).
    Propuzala je sa 10 mj prije toga je mrzila polozaj na trbuhu.prvo je bio vojnicko puzanje pa cetveronozno.kada je skuzila cetveronozno niju ju vise zanimalo dizanje uz rubove namjestaja. Trenutno se dize uz sve,sama napravi dva koraka i onda pocinje panika.najgore je sta po krevetu savladala hodat 7-8 koraka i onda se baci.na podu ipak boli pa se ne usudi bacit. Obavili smo pregled neuropedijatra i fizijatra koji su utvrdili lagano odstupanje sa motorikom. Ovaj tjedan idemo u poliklinuku na pregled i da nam napokon da neke vjezbe.jel ima itko slicno iskustvo sa nehodanjem u toj dobi?i naravnk savjet je dobro dosao!!!

  2. #2
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Ja ne bih pravila paniku. Moja je prohodala sa 16 mjeseci. Sjecam se da su svi hodali prije nje. Neke bebe jednostavno vole puzati. Osim toga, bas je puzanje jako bitno i daleko bitnije za motoriku od samog hodanja. Navodno djeca koja nisu puzala kao posljedicu mogu imati disleksiju ili disgrafiju.
    Prohodat ce ona, budi bez brige. Svi oni prohodaju kad tad

  3. #3
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Btw, neka se djeca boje hodati jer ih hodanje cini nesigurnima. Ja sam bila takva, barem su mi tako roditelji pricali. Taj su problem dali tako da su mi dali dvije pastele, u jednu ruku svaku da se drzim za njih dok hodam. To mi je dalo sigurnost. Kasnije su mi nabavili tregerice, pa sam se za tregere drzala

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    moj najstariji je prohodo s 12.5 ali je najviše u početku volio hodati s mišaflinom, možda i yummyna ideja i nije loša, svakako nastaviti s pračenjem i vježbama.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    moja mama kaze da je moj brat dosta kasno prohodao,nakon 20 mjeseci. Sad je snazan,krsan momak

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    257

    Početno

    Hvala na rijecima utjehe.sutra idemo na pregled pa cemo bit pametniji. Dobivali smo svakojake savjete,bosa ce prije prohodat,pa cvrste cipele. Meni djeluje samo da ima velik strah od hodanja.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Njuskalica prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na rijecima utjehe.sutra idemo na pregled pa cemo bit pametniji. Dobivali smo svakojake savjete,bosa ce prije prohodat,pa cvrste cipele. Meni djeluje samo da ima velik strah od hodanja.
    Ovo moze biti istina, pogotovo ako je dijete palo i udarilo se.

    Moji su obojica kasno prohodali sa 15+ mjeseci, s tim da je stariji imao problematicnu motoriku, a mladji je bio ranije rodjen.

    Smisli nacin kako ces dijete motivirati. Mi smo znali djecu znali "mamiti" igrackom. Klinac se drzao za fotelju, a ja sam sjedila na kaucu (na metar udaljenosti, cak i manje), zvala ga i mahala njegovom najmilijom igrackom.

    Udaljenost se malo pomalo povecava. Idealno je kad su dvije odrasle osobe, pa klinac hoda od jedne do druge - prvo 2 koraka, poslije malo pomalo sve vise.

    Hodali su i oko stola i uz krevet, bitno da su se mogli za nesto drzati. Dugo su hodali "za jednu ruku" ali sve to dodje na mjesto s vremenom. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 11.03.2015. at 12:08

  8. #8
    butterfly_ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    187

    Početno

    mi smo prohodali isto kasno, s 16 i pol mj.
    puzacica je bila jako dugo, dizala se uz sve predmete i hodala je jako puno uz našu rukicu (neki kažu da nikako ne prohodavati dijete, ali naša mrva je baš htjela hodati uz prstić).
    ali nikako se nije htjela sam pustiti..

    par dana prije nego što je sama prohodala - napravila je par samostalnih koraka, ali cim je primjetila da nas nema iza nje - gotovo, stop i povratak na sve četiri.

    kod nje je strah i nesigurnost bila prepreka.

    šetali smo jako puno s njom "za jednu ruku" i odjednom se samo pustila.

  9. #9
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Da li ste vi do sada isli na bilo kakve vjezbe? Mi smo prohodali kasno sa 17mj ali vjezbali smo na goljaku od 4 mj. Na goljaku su nam rrkli da do 20 mj toleriraju ne hodanje, al poslije toga treba dodatna obrada. Rodila sam prijevremeno u 36 tjednu, bio je na zadak i zato je kasnio u motorici, bar nam je tako fizijatrica rekla.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    257

    Početno

    Bili smo sa napunjenih 6mj i 10mj kod fizijatra i neuropedijatra.date su nam vjezbe koje smo radile uz negodovanje,nikad ih nije prihvatika.Kako to odstupanje u motorici nije bilo veliko, ocito nam se nisu dovoljno posvetili oko vjezbi.naravno i njeno odbijanje vjezbanja ima veliku ulogu u svemu. Sutra idemo kod nove ekipe po nove savjete i vjezbe.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    257

    Početno

    Pregledala nas fizijatrica i posle nam fiziotarapeut pokazao vjezbe. Refleksi nogu i gornji dio tjela dobri.
    Ima mekanije misice na nogama koje moramo vjezbat sa raznim cucnjevim.neki se obavljaju na lopti neki na nasim nogama a neki na djecjoj stolici.obavezno koristit krutu obucu tokom cjelog dana. Kontrola kroz mjesec-dva.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Njuskalica prvotno napisa Vidi poruku
    Pregledala nas fizijatrica i posle nam fiziotarapeut pokazao vjezbe. Refleksi nogu i gornji dio tjela dobri.
    Ima mekanije misice na nogama koje moramo vjezbat sa raznim cucnjevim.neki se obavljaju na lopti neki na nasim nogama a neki na djecjoj stolici.obavezno koristit krutu obucu tokom cjelog dana. Kontrola kroz mjesec-dva.
    Nije lose...

    Gle, probaj od tih vjezbi napraviti igru.

    Moj stariji je za prvi rodjendan dobio guralicu - ovako nesto: http://www.emmezeta.hr/igracke/za-na...uralica-tiggi/

    Nisam bas bila odusevljena, ali je POMOGLO, jer on je bio klimav na nogama, a na ovo je zasjeo i gurao se nogama, pa je tako ojacao misice. Imao je i konjica za ljuljanje i neki tricikl koji je isto mogao biti guralica, po potrebi.

    Jos ideja - doma postavi igracke ili nesto zanimljivo na policu koju dijete moze dohvatiti samo ako stoji na nogama, tj. smisli nacin da se mora uspraviti. Mozes joj staviti igracke na stol (kuhinjski) ili tako nesto.

    Moj L. je isto nosio krute papuce, gleznjace. Nije ih bas volio i vjecito ih je skidao, dok nismo prokuzili da mu je u njima vruce za nogu, pa smo nabavili otvorene sandale gleznjace. To je pomoglo.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    257

    Početno

    Hvala na savjetima imamo cak dva auta na kojima se vozi i guralicu. Na autu se svako malo vozi ali guralicu ne zeli.auto gura klececi. Nakon pregleda odmah smo krenuli u akciju vjezba. Dijagnoza nije strasna ali nije nam svejedno da tako velika cura a jos ne hoda

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    Krapina
    Postovi
    19

    Početno

    i moja cura je prohodala kasnije od svojih vršnjaka. Sa 15 mj. je napravila prvih nekoliko koraka, a tek sa 17 bila dovoljno sigurna da možemo šetati na primjer. Također smo hodale na vježbice od 4. mj zbog nečeg potpuno sporednog, to se u međuvremenu ispravilo, pa nastavile do prohodavanja. Pokušaj joj postaviti što više predmeta uz koje se može podići kao što je već netko napisao. Ja sam joj cijeli boravak napravila kao mali zabavni park. Razmjestila bih stolice na udaljenost od pola metra i na svaku ustavila nešto primamljivo, na svakom predmetu, kutiji, komodi uz koju bi se mogla podići, čekalo ju je nešto novo. To joj je bilo ludnica. Postupno sam povećavala razmak, stavljala zanimljive igračke na više police i slično. Uglavnom, njoj je to bilo odlično

  15. #15
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Ja bih se ubacila u ovu temu, da ne otvaram novu. Nasa curica ima nesto vise od 20mj. I hoda. Ali po stepenicama uvije dize desnu nogu, nikad na lijevu. I kad joj branis pa mora ici s lijevom vidi se da je slaba u misicima. E sad. Da li je to za pregledavati i spominjati pedijatru?

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih se ubacila u ovu temu, da ne otvaram novu. Nasa curica ima nesto vise od 20mj. I hoda. Ali po stepenicama uvije dize desnu nogu, nikad na lijevu. I kad joj branis pa mora ici s lijevom vidi se da je slaba u misicima. E sad. Da li je to za pregledavati i spominjati pedijatru?
    Spomeni pedijatru.

    Možete ići i ortopedu i/ili fizijatru. Možda i neurologu (to je moj stariji imao veselje, ima i danas ali tko ne zna, ne može primijetiti).

    Ono što možeš doma napraviti je kućna plaža ili sobna plaža po kojoj dijete treba hodati boso. Ovako nešto: http://www.njuskalo.hr/medicinska-op...-oglas-5521863

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih se ubacila u ovu temu, da ne otvaram novu. Nasa curica ima nesto vise od 20mj. I hoda. Ali po stepenicama uvije dize desnu nogu, nikad na lijevu. I kad joj branis pa mora ici s lijevom vidi se da je slaba u misicima. E sad. Da li je to za pregledavati i spominjati pedijatru?
    Nemoj se naljutiti, ali meni nikad ( pa ni onda) ne bi palo na pamet da gledam kojoj se nogom itko penje ili spušta po stepenicama.

    Da li postoji razlog da moraš paziti na to?
    Da li postoji razlog zbog kojeg ne bi smjela kretati desnom nogom?
    Koji razlog može biti da joj braniš kretanje lijevom nogom?! OK, ako je ona bolesna, ali ako nije...pa daj djetetu slobodu.
    Oprosti, ali totalno sam zbunjena tvojim postom

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo još primjera sobne plaže: http://www.njuskalo.hr/medicinska-op...oglas-11025446

    Ali pitaj pedijatra da li je to ok za mala stopala.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj se naljutiti, ali meni nikad ( pa ni onda) ne bi palo na pamet da gledam kojoj se nogom itko penje ili spušta po stepenicama.

    Da li postoji razlog da moraš paziti na to?
    Da li postoji razlog zbog kojeg ne bi smjela kretati desnom nogom?
    Koji razlog može biti da joj braniš kretanje lijevom nogom?! OK, ako je ona bolesna, ali ako nije...pa daj djetetu slobodu.
    Oprosti, ali totalno sam zbunjena tvojim postom
    Beti, to je istina, ali pedijatri uvijek kažu i na forumu je puno puta napisano: ako nešto laiku ubada oči, treba provjeriti o čemu se radi

    Možda nije ništa, ali ja bih se založila i za puhanje na hladno. Možda zbog vlastitog iskustva.

  20. #20
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Hahaha beti. To i moj muz kaze.
    Imali smo gadnih problema na porodu. Pa pusem na hladno, nadam se. Jer su svi pregledi do sad, a i njen napredak, pokazali da je sve ok.
    Primjecujem da sve radi s desnom nogom, npr lupka s njom po podu.
    Ako pocnem plazu doma raditi i ja i plaza letimo van iz kuce hehe, ali nisu ni skupe..
    Mogla bi u pjescanik staviti jednu polovicu oblutci, a druga pjesak?

  21. #21
    lavko avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,647

    Početno

    Znate zakaj je to bitno? Ja sam s malom isla na Goljak pa smo vjezbali bas to ravnomjerno podizanje nogica, bitno je da se simetricno razvijaju obje strane tijela tj. i lijeva i desna noga, a samim time i sve povezano s tim u to neuromuskulatornom procesu.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj se naljutiti, ali meni nikad ( pa ni onda) ne bi palo na pamet da gledam kojoj se nogom itko penje ili spušta po stepenicama.

    Da li postoji razlog da moraš paziti na to?
    Da li postoji razlog zbog kojeg ne bi smjela kretati desnom nogom?
    Koji razlog može biti da joj braniš kretanje lijevom nogom?! OK, ako je ona bolesna, ali ako nije...pa daj djetetu slobodu.
    Oprosti, ali totalno sam zbunjena tvojim postom
    Kad smo sa sinom išli na fizikalnu terapiju zbog deformiteta stopala (od rođenja pa do prvog rođendana, a i kasnije), fizioterapeutica nam je davala usput i savjete o razvoju motorike. Jedno od glavnih pravila bilo je: u tim ranim razvojnim fazama treba spriječiti razvoj bilo kakve asimetrije.
    Znači, kod odraslih ljudi je fakat svejedno kojom nogom se penju po stepenicama, ali u male djece koja tek prohodavaju važno je da koriste obje noge podjednako u svim situacijama.
    Ovo vrijedi i za djecu s poteškoćama i za potpuno zdravu djecu.

    Edit: vidim da je i lavko napisala praktički istu stvar.
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 08.01.2016. at 14:39

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj suma prvotno napisa Vidi poruku
    Hahaha beti. To i moj muz kaze.
    Imali smo gadnih problema na porodu. Pa pusem na hladno, nadam se. Jer su svi pregledi do sad, a i njen napredak, pokazali da je sve ok.
    Primjecujem da sve radi s desnom nogom, npr lupka s njom po podu.
    Ako pocnem plazu doma raditi i ja i plaza letimo van iz kuce hehe, ali nisu ni skupe..
    Mogla bi u pjescanik staviti jednu polovicu oblutci, a druga pjesak?
    Pa metni bilo kaj - nek dijete hoda boso po tepihu, otiraču od kokosa, naopako okrenutom tepihu... Ne moraš od toga raditi nikakvo vježbalište, ali pusti dijete da štajaznam prije kupanja hoda boso po različitim podlogama. Ljeti - trava i prava plaža je zakon. Pijesak u pješčaniku je isto odličan, ne moraš čak ni oblutke stavljati, ali i možeš - kako ti padne na pamet.

    Mi nikad nismo imali pravu kupljenu sobnu plažu, ali je moj sin hodao po nagužvanim ručnicima, oštrom otiraču, gumenoj prostirci, parketu, običnom tepihu... svega je bilo. Spuštena stopala ima i danas, ali probleme s ravnotežom je odavno nadvladao (vozi bicikl od desete godine, što je kasno za prosjek, ali odlično za mog sina koji je imao slične simptome - lijeva i desna strana nije bila jednako razvijena).

  24. #24
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Puno hvala. Budem ju vjezbala... I poticala da malo vise lijevu nogu koristi, a bude i bosa...
    A kad sam ja neuropedijatra pitala da li ima veze sto cesce okrece glavu lijevo (dok je bila skroz mala, vecinom je dok bi lezala sva nasa akcija bila njoj s ljeva) on je rekao da nema veze, da samo strojevi, roboti, sve rade podjednako s ljevom i desnom (rukom, nogom...).
    Reci cu pedijatru...

  25. #25
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Nismo isli kod pedijatra, zdrava je pa mi glupo...
    Koristi sve vise i lijevu nogu, ja je gnjavim i poticem pa jadno djete slusa. Uskoro cemo kod doktora pa cu i pitati...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •