Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 117

Tema: Dojenje i IQ

  1. #51
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj lulu-mama prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je more zagadjeno zivom, ziva se akumulira u ribi, koju jedu ljudi. Teski metal ziva je toksicna, negativno i dokazano utjece na losiji neuralni razvoj i smanjenje inteligencije.
    E sad, jel more u dalmaciji zagadjeno zivom?
    Nije sva riba zagađena živom, samo plava i to one veće tipa tune, pa se ja ipak ne bih ribe odrekla tek tako, još uvijek vjerujem da je zdrava i da omega 3 masne kiseline dobro utječu na razvoj mozga, isto tako vjerujem da na to utječe i majčino mlijeko. Kao općenito da bolja i zdravija prehrana mogu utjecati na živčani sustav a time valjda i na IQ. Jer IQ nije definiran samo genetikom na njega ipak utječe i okolina jednim djelom, on je potencijal koji će se dalje razvijati ovisno o okolnostima

  2. #52
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam znanstvenik i neću prosuđivat...Iskreno, ja sumnjam i u imunitet-tvrdnju jer je teško dokaziva i jer sumnjam da je imunitet tako jednostavan da bi jedan čimbenik samo imao utjecaj, a i gledajući oko sebe.
    Pa ipak prosuđuješ, i to gledajući oko sebe
    Teško dokazivo je apsolutno sve u medicini.
    Ne znam kako stoje tvrdnje o dojenju i imunitetu (naime, meni uopće nije stalno da išta osobito "prilijepim" dojenju, iako ti to htijenje kolektivno (dosta nepravedno ) lijepiš na mnoge, ali iskreno sumnjam da netko tvrdi da je to jedan presudan čimbenik.

    A ne znam baš ni zašto pišemo o imunitetu, tema je bila konkretno istraživanje o dojenju i inteligenciji? To dođe kao neko zamagljivanje fokusa, ili šta? :D

  3. #53
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ipak prosuđuješ, i to gledajući oko sebe
    Teško dokazivo je apsolutno sve u medicini.
    Ne znam kako stoje tvrdnje o dojenju i imunitetu (naime, meni uopće nije stalno da išta osobito "prilijepim" dojenju, iako ti to htijenje kolektivno (dosta nepravedno ) lijepiš na mnoge, ali iskreno sumnjam da netko tvrdi da je to jedan presudan čimbenik.

    A ne znam baš ni zašto pišemo o imunitetu, tema je bila
    konkretno istraživanje o dojenju i inteligenciji? To dođe kao neko zamagljivanje fokusa, ili šta? :D
    Pišem tako jer znam da će taj argument "moje iskustvo" većina razumjeti i najviše će rezonirati s njihovim razmišljanjem . A moj su fokus sve nedokazane tvrdnje, pa mi je sve to ista pašta, sori ako je off-topic, fokus je tu ionako zamagljen.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.03.2015. at 18:17

  4. #54
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A moj su fokus sve nedokazane tvrdnje, .
    a kako nešto postane - dokazana tvrdnja?
    ne pitam samo tebe nego me zanima.
    dakle, u ovom slučaju su prezentirani rezultati dugogodišnjeg istraživanja koje su provele znanstvene/renomirane institucije, valjda po nekoj znanstvenoj metodologiji.
    i još uvijek je nedokazano.
    znanstveno.
    kad nešto postane znanstveno dokazano?

  5. #55
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a kako nešto postane - dokazana tvrdnja?
    ne pitam samo tebe nego me zanima.
    dakle, u ovom slučaju su prezentirani rezultati dugogodišnjeg istraživanja koje su provele znanstvene/renomirane institucije, valjda po nekoj znanstvenoj metodologiji.
    i još uvijek je nedokazano.
    znanstveno.
    kad nešto postane znanstveno dokazano?
    Ja sam to ovako shvatila (upravo zato jer me već duže vrijeme muči plejada po novinama "dokazano je ovo/dokazano je ono", a ne muči me filozofski toliko - sada da, ali prije ne) nego me zanimalo jer imam dijete s problemom pa ono sam bila zbunjola od sve sile natpisa i savjeta po netu da su super za to, a doktori su tvrdili lijekovi, a drugo ništa):

    http://dokaziumedicini.hr/sto-su-dok...az-u-medicini/

  6. #56
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku

    kad nešto postane znanstveno dokazano?
    svaki eksperiment moras napraviti vise puta i moraju rezultati biti ponovljivi.

  7. #57
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Zene drage, ljudska vrsta je dojena tisucama godina u svim djelovima svijeta..i dokazano nisu svi imali jednak i visok IQ i bili genijalci. Povjest je proizvela tek nekolicinu genija za koje se ionako sumnja da su bili na granici sa ludoscu ( Mozart, Tesla, Einstein, ..... ) Dijete je pametno koliko se roditelj posveti djetetu i nauci ga i uputi u zivot uz naravno genetsku predispoziciju. Uzmite za primjer zemlje u kojima je dojenje standard ( ruralna India, Juzna Amerika, Afrika, bliski Istok....) a uvelike im fali kvalitetnog skolstva i kvalitenog uvjeta za zivot..

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    IQ je nesto sto nema veze sa skolovanjem , niti obrazovanjem. Pa niti akdemskim uspjehom u zivotu ( ako cemo pravo).

  9. #59
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Isto tako kroz stoljeca djeca su iako dojena cesto umirala u ranoj dobi od raznih infekcija, upala i bolesti cisto zbog uvjeta zivota. Mislim da je broj umrlih dojencadi bio jaaaako visok dok nije uvedena obavezna primarna zdravstvena zastita i opce poboljsani higijenski uvjeti zivota. Prije se na porodu pupcana vroca rezala skarama, nozem, srpom pa cak i pregrizla ako ne bi nista dr bilo pri ruci. Zene radjale u stalama, na polju i sl.... nije bilo kasica, sokica, lezaljki, didaktickih igracki, kolica, bodija, varalica, slikovnica, ljuljacki, udobnih krevetica i sl... i dr cudesa bez kojih danas ne mozemo zamisliti odgoj djeteta....Sjetite se pocetkom proslog stoljeca malo koje dijete bi prezivjelo upalu pluca pa bilo ne znam koliko dojeno.. i dan danas dojena djeca imaju infekcije, upale i trebaju i pedijatra i antibiotike, lijekove... Boze dragi cak i za nicanje zubica ako poraste temp neke zene daju Lupocet. Prije nije bilo lijeka iz apoteke za skidanje visoke fibre vec raznorazna domaca medicina i puno vjere

  10. #60
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Hocu reci da mi se cini da generaliziranje tipa sva dojena djeca su pametnija i zdravija tesko vrijedja djecu koja mozda igrom slucaja nisu bila dojena a jednako su mozda u nekim sl i vise pametna i zdravija. To je isto da ja susjedi koja ima krasnu bistru curicu od 18 mj koja nije dojena jer je majka iza poroda jedva ostala ziva i bila u bolnici prvih par mj odvojena od malene da ce joj dijete imati nizak IQ, biti vjetovatno opterecenje za zdravstvo zbog boljezljivosti i posli kad naraste tesko naci posao ili biti lose placena...
    najveci svjetski diktatori i zacetnici ratova kroz povijest isto su bili dojeni... sta je tu poslo po krivu?

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Orcha, zapravo uopce ne razumijem sto zelis reci.
    Postoje dokazane dobrobiti dojenja, crno na bijelo, bez nagadanja. Mnogi su , znanstveno su dokazani i sto puta su vec spominjani na forumu.
    Postoji i ta najnovija studija koja potvrduje da dojenje / majcino mlijeko pozitivno utjece i na IQ.
    Obzirom da je IQ prilicno podlozan i drugim utjecajima ( pozitivnoj stimulaciji u raznoj dobi) ne moze se tvrditi da je samo ( ili iskljucivo) dojenje tj. majcino mlijeko bilo presudno u rezultatima. Tako barem pise u clanku.

  12. #62
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Pamet, zdravlje i uspjesnost u zivotu ovisi o mnogim faktorima... od socioekonomskih, zdravstvu, skolstvu, nasilja u obiteljima, prehrani.. u tom mislim na zene koje doje a svakodnevno dobiju bubotak od muza a djeca su svakodnevno izlozena gledati i slusati nasilje i da se nitko nije upita koliko to ostavlja posljedice i traume za dijete.. ne zelim nikoka uvrijediti, 100 posto podrzavam dojenje ali covjek tteba biti realan

  13. #63
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Danas sigurno neces dobiti dobar posao jer si bio dojen vec ako imas vezu...

  14. #64
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Hocu reci da mi se cini da generaliziranje tipa sva dojena djeca su pametnija i zdravija tesko vrijedja djecu koja mozda igrom slucaja nisu bila dojena a jednako su mozda u nekim sl i vise pametna i zdravija. To je isto da ja susjedi koja ima krasnu bistru curicu od 18 mj koja nije dojena jer je majka iza poroda jedva ostala ziva i bila u bolnici prvih par mj odvojena od malene da ce joj dijete imati nizak IQ, biti vjetovatno opterecenje za zdravstvo zbog boljezljivosti i posli kad naraste tesko naci posao ili biti lose placena...
    najveci svjetski diktatori i zacetnici ratova kroz povijest isto su bili dojeni... sta je tu poslo po krivu?
    U istrazivanju kazu da su dojena djeca imala bolje rezultate za do 4 boda na testu.
    e, sad , ako su moji roditelji inteligentni iznad prosjeka, a je mene zapao dobar gen, mama se dobro hranila u trudnoci , nakon poroda sam primala svu stimulaciju i nije me dojila... Moj susjed je imao roditelje prosjecne inteligencije, ispao je u prosjeku , mama se prosjecno hranila , dobivao je prosjecnu stimulaciju i dojio je do 3 godine.
    Susjed ce na svojih prosjecnih 100 dobiti u najboljem slucaju jos 4 boda, pa ce biti 104.
    Ja cu u startu biti 130 , pa mogu prezivjeti i bez ta cetri boda.
    Opet sam inteligentnija od susjeda kako god okrenes.
    ali to ne znaci da dojenje NE potice i inteligenciju.
    Susjedu je sigurno dobro doslo ta cetri boda.

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sigurno neces dobiti dobar posao jer si bio dojen vec ako imas vezu...
    Koliko dobar posao ima veze sa dojenjem, priblizno toliko ima i sa inteligencijom.
    Istina , u istrazivanje se spominje i uspjesnost te bolji akademski uspjeh dojene djece, ali ja nisam sigurna da su oni uspjeli iskuciti i druge pozitivne ucinke ( osim dojenja).

  16. #66
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo pitanja: sta mislite da li su danasnji nesposobni hrvatski politicki uhljebi i oni koji su krivi za pljacku u privatizaciji i opce stanje krize u Hrvatskoj bila dojena ili nedojena kao djeca? Sta mislite jesu li ubojice, pljackasi, sociopati, pedofili i sl bili dojeni ili nedojeni?
    Zar nisu i djeca koja su dojena nazalost razvila neki od perazivnog spektra.

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Kakve veze inteligencija ima sa svim tim sto si nabrojala ?
    Mozes biti prosjecan ili niske inteligencije pa biti u Saboru.
    Ili u drzavnoj upravi. Ili na TV-u.
    Mozes imati iznadprosjecnu inteligenciju , a biti psihopat, sociopat, ponavljac 7. razreda, prosjak na cesti, beskucnik, prodavacica u Konzumu, uzgajivac pilica ili slasticar.
    Mozes imati poremecaj paznje , autizam , disleksiju, neuroloske smetnje, epilepsiju i biti visokog IQ.
    Jedno ne iskljucuje drugo( trece, cetvrto ili peto).
    Isto tako mozes biti dojen i ispodprosjecno inteligentan.
    ili nedojen pa u Mensi.
    Kakve to veze ima?

  18. #68
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo moj primjer, dojena sam do trece god. Nisam uspijela zavrsiti fakultet jer sam sa 17 god tragicno ostala bez roditelja. Godinama sam radila vani da bi sad po povratku u Hrvatsku shvatila da su nasi zakoni tako skrojeni da mi se nista to ne prizna jer mi je placa sjedala u inozemni racun i tako danasnji HZMO ne priznaniti dana radnog staza. Drugo zbog istih zakona ne mogu niti uplatiti naknadno doprinose jer u nas ne postoji zvanje guest services outsourcing. Tako sam vec god na biro bez iti dana radnog stsza i sa SSS jer visu zavrseni studij vani se ne prizna jer nije upisan u registar hrv agencije za znanost sa kojima imaju potpisan ugovor. Ne mogu dobiti niti prekv ili osposobljavanje jer po zakoni ako imas vise od god dana upisanog i neupisanog radnog staza nisi u toj kategoriji iako te zasvaki posao manje vise traze ispis HZMOa. Svako malo nadjem na primjer iz okoline di je netko tko poznanekog uvalio nekog svog na posao... desila nam se trudnoca i saf

  19. #69
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Sad sam stay home mama i kucanica sa 40 g. I vrlo vjerovatno bez ikakve mogucnosti mirovine.. muz dojen i sa fakultetom ne moze naci posao u struci pa je radio razne poslove od konobarenja do zidanja.

  20. #70
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Da , ali kakve to veze ima sa dojenjem?
    Istrazivanje kaze da su dojena djeca inteligentnija ( za do 4 boda ) i bila uspjesnija u zivotu.
    Statisticki. U prosjeku.
    ne pise da je svako dojeno dijete zavrsilo fakultet. Niti da je svako inteligentno dijete zavrsilo fakultet.
    Niti da je svako dojeno inteligentno dijete naslo dobro placen stimulirajuci posao.
    To je statistika. Nije dojene garancija da ces imati super inteligentno dijete, koje ce poslusno zavrsiti fakultet po tvom izboru , te naci dobro placen posao u struci dva tjedna nakon diplome.
    Ne ide u zivotu tako. Sa dojenjem ili bez njega.

  21. #71
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam stay home mama i kucanica sa 40 g. I vrlo vjerovatno bez ikakve mogucnosti mirovine.. muz dojen i sa fakultetom ne moze naci posao u struci pa je radio razne poslove od konobarenja do zidanja.
    Ali nisi nam rekla koliki vam je IQ da bi mogli povuci neku paralelu sa istrazivanjem.

  22. #72
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Ima veze iz clanka na koji se pozivate da su znanstevo dokazano dojena djeca vise skolovanja i fakultetski obrazovana poradi visokog IQ stecenog aminokiselinama iz majcinog mlijeka te stoga imaju bolje poslove i place i zivotni standard...
    zvuci krasno na papiru, zivot je nesto drugo..... djeca trebaju da znaju da zato sto su dojena ne znaci da c e imati krasne poslove,skole, place, zdravlje, biti emocionalno zadovoljni i sretni do kraja zivota.......
    kao i sto je bilo oduvijek kroz povijest a ne samo u tabelama zadnjih 30 g neke studije.a dojenje je nesto normalno, prirodno i iskonsko svim sisavcima i samim time se ne moze usporedjivati alternativom. Isto tako svaka majka mora znati da ju dojenje samo po sebi ne cini vrhunskim roditeljem.
    .

  23. #73
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Ima veze iz clanka na koji se pozivate da su znanstevo dokazano dojena djeca vise skolovanja i fakultetski obrazovana poradi visokog IQ stecenog aminokiselinama iz majcinog mlijeka te stoga imaju bolje poslove i place i zivotni standard...
    zvuci krasno na papiru, zivot je nesto drugo..... djeca trebaju da znaju da zato sto su dojena ne znaci da c e imati krasne poslove,skole, place, zdravlje, biti emocionalno zadovoljni i sretni do kraja zivota.......
    kao i sto je bilo oduvijek kroz povijest a ne samo u tabelama zadnjih 30 g neke studije.a dojenje je nesto normalno, prirodno i iskonsko svim sisavcima i samim time se ne moze usporedjivati alternativom. Isto tako svaka majka mora znati da ju dojenje samo po sebi ne cini vrhunskim roditeljem.
    .
    Da mi je znati tko govori djeci da ce biti super uspjesna zato sto su dojena?! :D

    a ovo sa dojenjem i super mamama vec smo obradili ( i ) na drugim temama.

    nisu jos radili istrazivanje povezanosti dojenja i super mame. Mozda zbog toga sto bi morali utvrditi sto uopce pojam "super mame" znaci.

  24. #74
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Tko je shvatio shvatio je. Djeca ce biti uspjesna onoliko koliko se potrudimo ugraditi im prave vrijednosti tipa tolerancije, postivanja, etike... sta mi vrijedi sta mi npr suprug koji je isto bio dojen do druge god. svakodnevno dobivao teskih batina od iste majke i sa kojom nindan danas nema kontakt jer joj nikad nije mogao prici u zivotu i u odrastanju sa nekim problemom, dobiti podrsku, zastitu.. mlad upa u probleme, bjeza is skole, tuka se... sta mu vrijedi to dojenje kad nikad nije imao majku kad mu je najvise trebala u zivotu...

  25. #75
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Brutalno iskreno ali vrlo cesto u drustvu.. djeca maltretiraju dr djecu po internetu, skolama, neka nemaju za obrok ni igracku.... hocu reci da uz promociju dojenja treba mijenjati svijest i o samom roditeljstvu....
    toliko od mene. Pozdrav svima koji su imali strpljenje da citaju moje gore postove..

  26. #76
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da mi je znati tko govori djeci da ce biti super uspjesna zato sto su dojena?! :D

    a ovo sa dojenjem i super mamama vec smo obradili ( i ) na drugim temama.

    nisu jos radili istrazivanje povezanosti dojenja i super mame. Mozda zbog toga sto bi morali utvrditi sto uopce pojam "super mame" znaci.





    citajuci puno komentara i postova dosta ako ne vecina majki koje su dojila i prosle sve cari i muke dojenja jako malo imaju toleranciju i vrlo cesto osudjuju zene koje nisu dojile . Mozda i iz cinjenice da je tesko priznati i pojmiti i u svojim uvjerenju da neka tamo koja nije dojila vjerovatno iz svog komoda moze biti jednako uspjesna majka i odgojiti jednako zdravu normalnu skolovanu i uspjesnu djecu... imati jednaku povezanost sa djetetom

  27. #77
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    I ne samo u tom segmentu. Oduvijek usporedba djece kao same i njihovih postignuca u razvojnom procesu, odgojnih pristupa... oduvjek prisutno kritiziranje i cudjenje drugih mama cesto i coporativno napadanje kao da postoji idealan model djeteta i majke. I da se neka mama osjeca lose jer njeno dijete na primjer ima manje kila, nize visine ili slabije jede,, kasnije progovorilo-prohodalo, vise zivo, nije puzalo vec sa sest mj i sl... uvijek takmicenje cije dijete je bolje, naprednije ... jer u tome vide uspijeh sebe kao bolje majke..

  28. #78
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    orcha čitajući ove tvoje postove meni se čini da si ti jedna ogorčena majka koja nije uspjela u dojenju i sada se svim silama trudi ljudima ukazati kako dojenje nije vrijedno spomena.

  29. #79
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo upravo o tome pricam.. o predrasudi jer mora da sam neka frustrirana zena jer postavim pitanje na kojen nitko nije odgovorio...i ocito nisi procitala sve postove jer jesam dojila jedno a drugo nisam. Bas zbog toga sam puno realnija u misljenju i stavu..
    Isto su odgojeni, zdravi i sretni... i posvetila sam se njima sto posto. Kako ce ispasti i sta ce biti u njihovim zivotima ne zna ni jedna studija... jedino ogorcenje me hvata kad vidim ovakav i sl postove jer samo potvrdjuje sve vecu negativnu sliku o radu i biti roda i nazalost sve veci br zena koje se iz straha od predrasuda kritike i napada boje kontaktirati rodine brojeve..ja koja podrzavam vas rad sve me cesce razaloste komentari u nekim temama.

    ako nisam jasna zao mi je. Procitajte price naseforumadice Davine i njenoj usvojenoj curici Princezi...

  30. #80
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Prica o majci i bezgranicnoj neuvjetovanoj ljubavi majke koja nije rodila ni dojila... a veca je majka od vecine....mozda nekome otvori oci.

  31. #81
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    O boze, orcha ,tebe bas pere promjena vremena...

  32. #82
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    A moze biti i jer me majka dugo dojila i imam veci IQ pa me nekad tesko shvatiti. Zivim sa time svaki dan

  33. #83
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    jos jedna

  34. #84
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    jos jedna

    Mene moja nije , srecom.
    Ali to sam vec napisala.

  35. #85
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno


    Vidis Sirius a ispala si divna osoba i gust mi sa tobom pricat

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    zapravo ne smijemo pričati. jer ako pričamo to sigurno znači da osuđujemo sve oko sebe.
    ako razmišljamo o roditeljstvu to sigurno znači da smo uvjereni u svoje savršensto.
    majke doje svoju djecu tisućama godina a nesreće u svijetu ima još uvijek. kako je to moguće?

  37. #87
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    IQ je nesto sto nema veze sa skolovanjem , niti obrazovanjem. Pa niti akdemskim uspjehom u zivotu ( ako cemo pravo).
    ali standardne mjere IQ imaju (iako ni ovo prvo nije baš tako jednostavno)

  38. #88
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj orcha prvotno napisa Vidi poruku
    Evo upravo o tome pricam.. o predrasudi
    Mislim da je predrasuda da te nitko ne razumije.. Apsolutno je lako razumljivo sve navedeno s tvoje str. Osobno mi djeluje bas suprotno, da ti ne razumijes kako ovo sto si navela nema veze s povedenom temom - a to su konkretni rezultati navedenog istrazivanja - koji (kao sto i sama kazes) ne garantiraju apsolutno nista kroz zivot, oni su samo dio matematicke racunice u navedenom kontekstu.

    Ovo o cemu ti pricas su dalje razvuceni zakljuchci za koje smatram da ovdje nisu upitni.

    Btw, majka mi nije dojena, ja nisam dojena niti mi je malena.. eto, takvi su nam geni.. pa..

  39. #89
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    potpis na Dogu i cipelicu, izgleda da orcha misli kako smo si mi umislile da ćemo dojenjem spasiti svijet od zla i stvoriti neke nadljude??
    Sigurno su sve dojilje upravo iz tog razloga dojile svoju djecu

  40. #90
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    potpis na Dogu i cipelicu, izgleda da orcha misli kako smo si mi umislile da ćemo dojenjem spasiti svijet od zla i stvoriti neke nadljude??
    Sigurno su sve dojilje upravo iz tog razloga dojile svoju djecu
    Mislim da je @orcha je otisla u overthinking..

  41. #91
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja u stvari ne razumijem cemu tolika nabrijanost na te rezultate i zelja da ih se ospori.
    Da li je inteligencija kombinacija nasljedja (vecinom) i razvojne okoline? Je.
    Da li je dojenje jedan od elemenata razvojne okoline. Je.
    Da li se nacelno svi elementi okoline mogu pokusati propitati i vidjeti njihov efekt i da li postoji i kakav je? Mogu.

    Eto, znanstvni clanak kaze da se naslo da dojenje utjece pozitivno na IQ. Ima takvih clanaka i o slusanju Mozarta i o jos valjda sto drugih stvari. I svi oni kazu da je pozitivni efekt relativno mali (par bodova).

    Da li mene grize savjest ili se smatram losom majkom sto djeci nisam pustala Mozarta iako sam znala za to istrazivanje? Ni najmanje. Ne volim slusat Mozarta. Eto. Outala sam se. Nisam se zrtvovala za njihovu vecu inteligenciju i "ostvarenje maksimalnih mogucnosti" zbog vlastitog komfora. I tako jos brdo toga. Zasto? Jer vjerujem da generalno zdravi uvjeti za odrastanje su vise nego dovoljni da od njih nastanu kasnije uspjesni ljudi bez da sam od njih napravila projekte. Bilo to dojenje ili Mozart. Pa kao sto mene ne dira Mozart ne kuzim zasto ikog tko nije dojio diraju tih cetiri upitnih (jer su prosjecni) potencijalnih bodova manje.

  42. #92
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    koliko nas uopće zna koliki nam je IQ? naravno ne sada, nego jesmo li se ikad testirale?
    jedino čega se ja sjećam je na kraju osnovne škole kad smo išli na profeionalnu orjentaciju, ja sa imala izvrsne rezultate i pitala sam za IQ ali su mi objasnili da je to zastarejo način vrednovanja (mislim da je to bila 1986.) i mislim da mi ga nisu rekli (možda i jesu pa sam zaboravila).

  43. #93
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ali standardne mjere IQ imaju (iako ni ovo prvo nije baš tako jednostavno)
    Jasno. Statisticki ce osobe sa vecim IQ imati bolji akademski uspjeh i veci uspjeh u poslu.
    ali to ne znaci da ce akademski uspjeh biti proporcionalan visini IQ svakog pojedinca.
    zato mi bude smjesno ono : " vidi mene, dojena sam, pametna sam, a fakultet nisam zavrsila."

  44. #94
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ne znam sto znaci "zastario" kad meni za svaki natjecaj za posao gurnu onaj test licnosti i IQ test pod nos? Jedino sto ne kazu rezultate, ali ako su me primili valjda nisu nezadovoljni Bas si razmisljam, da odem u HR i pitam ih da li bi mi rekli? Onak, zanima me pomalo, znam da nisam rijesila sve ali mislim da nije bilo lose..

  45. #95
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    upravu si sillyme - natječaj za posao. to sam skroz zaboravila. išla sam jednom na natječaj za posao u hep-u i nakon što sam radila već pola godine nazvao me psiholog i pitao zašto ga nisam nikad kontaktirala i pitala kakvi su mi rezultati. obzirom da su me primili, mislila sam da je ok, ali nije bilo. imala sam jako loše rezultate u dijelu gdje se procjenjuje sposobnost vodstva, a kako je velika vjerojatnost da će dipl.ing.el. kad tad postati šef, ja nisam bila dobar kandidat, samo što su drugi bili još gori. točno su me pročitali jer sam birala zanimanje u kojem sam se nadala da ću raditi nešto zanimljivo i što manje surađivati sa drugim ljudima.

  46. #96
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo razmislite.. zasto je tolika nabrijanost sa vase strane?????
    Otkad je svijeta covjecanstvo je dojeno znaci vise tisuca god sirom svijeta jer alternative tj ad nije bilo do unazad 50ak god. O cemu pricate? To bi znacilo da kroz stoljeca sirom svijeta upravo zbog dojenja ljudi su trebali biti emocionalno sretni stabilni zdravii jako inteligentni... pisana dokumentirana povijest dokzuje upravo suprotno i pobija izracunate tabele istrazivanja provedeno na podacima unazad 30 ak god. IQ testovi ne bi dali iste rezultate u dojenog djeteta Afrike i nedojenog u SADu jer zbog loseg skolskog sustavi da je jaako bistro dijete Afrike ne bi postiglo zadovoljavajuce rezultate. Dr razmislite tokom stoljeca smrtnost djece i dojencadi je bila jaako velika poradi banalnih infekcija i bolesti koje se zahvaljujuci otkricu antibiotika prenatalne neonatalne i pedijatrijske skrbi...iako su bili dojeni...

  47. #97
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Danas eliminirani.... najveci intelektualni i industrijski napredak covjek je postigao upravo u proslom stoljecu do danas a u isto vrijeme dojenje u svijetu opada...umjesto sta ste uvijek nabrijane na zene koje se usude pitati pitanja i misljenja trebalo bi se vise fokusirati na pomoc zenama koje to trebaju umjesto pljuvanja zena koje nisu dojile i cija djeca su vec odrasla i zive normalnim zivotima... zanimljivo nikad se nije povela tema npr Severine koja je javno zbog svog komoditeta i karijere odlucila roditi carskim i ne dojiti. Nikad neg komentara sta vise : zena majka kraljica.....

  48. #98
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Danas je opet juzina?
    uopce ne kuzim cemu tvoja nabrijanost na istrazivanje ( koje je usput receno bilo u Brazilu)?
    da li bi se uzrujala toliko i na istrazivanje kojim se potvrduje da dojena djeca imaju puno manji broj upala uha tokom prve godine za razliku od nedojene? ( mislim, ima takvo istrazivanje, pa samo pitam)
    I zasto bi to meni kao dojilji ili nedojilji smetalo? To su cinjenice. I na meni je da odlucim sto cu izabrati za sebe i svoje dijete.
    a ako izbora zbog okolnosti nemam, zar je vazno sto kaze istrazivanje?
    ili ako me briga za istrazivanja, zar je vazno sto ona potvrduju ili ne?

  49. #99
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Evo ti podatka. Moja curica koja je dojena do svoje navrsene god preboljela 4 bakterijske i dvi virusne upale uha. Stariji koji ima 2.5 i nije dojen samo jednu bakterijsku... moj IQ je prosjecan a testirala sam u SADu di sam zivjela vise od 15 god. Sad mi je 40ta. Drugo na istom testu rezultati u matekatickom rjesavanju problema su mi bili niski. Znaci li to da nisam dojena da bi bila retardirana?.. a ako je vec problem prihvatiti cinjenice e onda je juzina.... toliko od mene. Odjavljujem se a vasa zelim sve naj bez ogorcenja nabrijanosti i osuda.. ja ipak podrzavam dojenje i jesam-nisam dojila. Zanima me otkud tolika negativnost? Kladim se da ste bar jednomu zivotu djetetu dale sokic ili kssicu upravo od istog ad proizvodjaca kojeg ne smim spominjati zbog krsenja kodeksa...

  50. #100
    orcha avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    176

    Početno

    Sorry na gramatickim greskama. Pisem na mob a imam debele prste i problem sa tezinom i da bila sam dojena.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •