Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 263

Tema: Danasnja djeca-previse ekrana,premalo igre?!

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Prije nekoliko mjeseci izašao je u Jutarnjem članak o iskustvu jedne profesorice koja je predavala informatiku djeci. Žena je frustrirana jer djeci mora predavati o binarnom sustavu i slično (naravno, sve ono klasično, ona priča, a djeca sjede i slušaju), i to djeci koja već naveliko barataju s facebookom i slično.
    Da ne govorim da sam ja na fakultetu, ne tako davno, na satovima informatike slušala o abakusu. Mislim da nije potrebno napisati da mi je to bio jedan od najmržih i najdosadnijih predmeta ikad. A volim kompjuter i rado se njime služim.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se, samo treba klincima osvijestiti da igranje igrica na mobitelu ili tabletu nije isto što i informatička pismenost
    A kod igranja online igrica i chatanja na istima, nije loše podučiti ih i bontonu. Imali smo u kući primjere vrlo ružnih razgovora među djecom na tim online igricama, koje je MM pokušao riješiti na najbolji mogući način, ali je naišao na zid nerazumijevanja kod drugih roditelja.
    Pa otud se počinje
    Sva sreća da imaju tatu, jer mama niti ima igrice na svom prastarom mobitelu, niti ih zna upaliti na tatinom mobitelu

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    da, stvarno je teže baratati facebookom nego binarnim sustavom.

    Djecu se na satovima informatike valjda uči onome što informatika jest, a ne korisničkom nivou.

    Što se tiče korisničkog nivoa, čisto sumnjam da će ijedno od naše djece uspjeti odrasti a da neće savladati korisnički nivo korištenja računala - znači baratanje fejsbukom, pretraživanje interneta, pisanje dokumenta, korištenje programa kakav je power point, pronalaženje i instaliranje software-a - to će sasvim sigurno savladati sami, kao što ja znam uključiti perilicu veša a moja prababa nije znala.

  4. #54
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Mozda hoce , mozda i nece.
    ali po meni je ukljucivanje informatike u skolovanje pozeljno .
    na nacin da se ukljucuje u sve predmete ( hajde dobro, mozda ne u tjelesni) kao metoda rada.
    a ne da bude " ili" - " ili"

  5. #55
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Igranje igrica na računalu nije početak ničega, druga je stvar što će osoba koja ima nekakvih tehnoloških sklonosti vrlo vjerojatno biti sklona i igricama, pa vjerojatno nema "informatičara" koji nije bar malo sklon ovisnosti o igricama.

    Ja ne mislim da djeci treba braniti računalo i igrice, i mislim da je autorica ove teme previše dramatična i da stvari uopće nisu takve kakvim ih ona prikazuje, i ne mislim da je sadnja cvijeća plus a igrica na računalu minus, ali da igrice na računalu imaju potencijal stvoriti ovisnost - imaju, kao što fejsbuk i generalno online socijaliziranje kriju opasnosti za (pre)mlade korisnike.

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sigurno da informatika, bolje rečeno rad na računalu, treba biti uključena u školovanje kao metoda rada, i to u sve predmete - ali onda djeci treba dati sredstva za taj rad, jer se ne može po podrazumijevati da ih svatko ima na raspolaganju.

  7. #57
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Igranje igrica na računalu nije početak ničega, druga je stvar što će osoba koja ima nekakvih tehnoloških sklonosti vrlo vjerojatno biti sklona i igricama, pa vjerojatno nema "informatičara" koji nije bar malo sklon ovisnosti o igricama.

    Ja ne mislim da djeci treba braniti računalo i igrice, i mislim da je autorica ove teme previše dramatična i da stvari uopće nisu takve kakvim ih ona prikazuje, i ne mislim da je sadnja cvijeća plus a igrica na računalu minus, ali da igrice na računalu imaju potencijal stvoriti ovisnost - imaju, kao što fejsbuk i generalno online socijaliziranje kriju opasnosti za (pre)mlade korisnike.
    Slazem se.
    Meni je razumljvo da netko sa djetetom od godine dana ne moze zamisliti zivot kada tom isto djetetu bude 12 godina.
    Zato i ne vidim previse smisao u tako generalnoj temi.

    kod nas se pojavila neki dan susjeda od 7 godina sa pametnim telefonom kojeg je dobila jer nije plakala na vadenju krvi za upis u skolu. To je pomalo zbunilo moju predskolku koja vadi krv svako malo, ali bez telefona za nagradu.

  8. #58
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče korisničkog nivoa, čisto sumnjam da će ijedno od naše djece uspjeti odrasti a da neće savladati korisnički nivo korištenja računala - znači baratanje fejsbukom, pretraživanje interneta, pisanje dokumenta, korištenje programa kakav je power point, pronalaženje i instaliranje software-a - to će sasvim sigurno savladati sami, kao što ja znam uključiti perilicu veša a moja prababa nije znala.
    ...
    Igranje igrica na računalu nije početak ničega, druga je stvar što će osoba koja ima nekakvih tehnoloških sklonosti vrlo vjerojatno biti sklona i igricama, pa vjerojatno nema "informatičara" koji nije bar malo sklon ovisnosti o igricama.

    Ja ne mislim da djeci treba braniti računalo i igrice, i mislim da je autorica ove teme previše dramatična i da stvari uopće nisu takve kakvim ih ona prikazuje, i ne mislim da je sadnja cvijeća plus a igrica na računalu minus, ali da igrice na računalu imaju potencijal stvoriti ovisnost - imaju, kao što fejsbuk i generalno online socijaliziranje kriju opasnosti za (pre)mlade korisnike.
    ovako i ja mislim, malo sam iskombinirala postove.
    iako, kad su u pitanju igrice - one su u slučaju j ipak bile početak interesa za tehnologiju. tu je trebalo ubaciti neki hakerski program, pa onda zakupiti server - ne znam dalje ni ponoviti
    sad je za tri koplja ispred mene, tipičnog korisnika. to što ja odlično znam excel jer mi treba u poslu, a on ne - to je manje bitno.
    inače, u školi sam imala sliejdeće predmete : paskal, basic, fortran i C. i niš se nije uvatilo. :D to mi onda bio bauk i tako je i ostalo. pitam se jel su još uvijek ti programski jezici u funkciji il je sad i to sve puno jednostavnije.
    pisali smo program na papir, profesorica ga je tipkala na komp - ako ne radi (npr zaboravio si jednu točku) - jedan.

  9. #59
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Bez obzira na to koji se danas programski jezici uče u školi na svakom od njih se mogu shvatiti načela programiranja (a sigurno se počinje od nekog proceduralnog jezika kakav je C).

    Inače, TO su jednostavni jezici.

  10. #60
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    viš da nemam pojma
    malo nedostatak interesa, malo loša profesorica i tako. već onda je znala tri puta manje od par genijalaca u našem razredu. zahvaljujući kojima smo svi imali napisane programe :D

  11. #61

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Mislim da ste malo krivo protumacili ono sto ja smatram problemom. Naglasak je na tome da djeca danas premalo vremena provode vani i u igri. Nisam rekla da su igrice na ekranu nuzno zlo,ali ako gledamo da je djetetovo slobodno vrijeme ograniceno,npr nakon skole i ispunjenja obaveza koje ima (a sve se obavljaju u zatvorenom prostoru), ono premalo vremena provodi vani. Brine me sto eto danas djeca od malih nogu imaju te mobitele,tablete,televizori obicno rade doma bez obzira da li se gleda nesto korisno. Govorim o onom sto je najcesca pojava,naravno da nije uvijek i svugdje tako.
    Dakle,dijete koje je u vrticu,skoli,dok dodje doma,pojede,napise zadacu,obavi sto vec ima,recimo da ima jos malo vremena za slobodnu aktivnost. Ako dio od tog vremena provede uz ekran,a ne uz igru,moze se reci da je premalo bio vani.
    Dijete bi dnevno trebalo provesti na zraku,na danjem svjetlu minimalno 2 sata,mnogi preporucuju cak 3-4 sata po bilo kakvim vremenskim uvjetima. Em zbog vitamina D,em zbog svjetlosti,em zbog zraka.
    Ja nisam rekla da zelim da mi dijete bude informaticki nepismeno,ali ne mislim da sestogodisnjak mora imati svoj mobitel i znati raditi u power pointu. Mislim da se djeca moraju igrati i uzivati. Za postizanje informaticke pismenosti mislim da nije kasno krenuti niti kasnije.
    Ja znam da postoje drustvene norme i pravila i takodjer ocekivanja od drustva-netko je napisao (sirius?) da bi djeca do prvog razreda (vani) vec trebala savladati inf pismenost.
    Ako to znaci (a znaci) da cu dijete od 4-5godina poucavati koristiti word ili excell ili power point, i don't think so.
    Najbitnije mi je da moje dijete prozivi sretno i igrom ispunjeno djetinjstvo,a u zivotu ce se nasjedit i naradit za kompjuterom.
    Nisam rob navika ni hodanja u masi i imam kriticki stav prema drustvu u kojem zivim. Ocigledno je da previse sjedimo i biljimo u ekrane,a kontakt s prirodom nam je parkic izmedju zgrada (bar u gradovima).
    Dakle,nisam protivnik informaticke pismenosti,ali pretjerano igranje igrica,bivanje na fejsbuku,imanje mobitela iz fore kod npr sestogodisnjaka,ne smatram postizanjem inform.pismenosti.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    LOL ali dete može i 4 sata sedeti na suncu i vazduhu uz ekrančić telefona-tableta-čegaveć...
    Ja sam svojoj deci pokazala osnove word-a sa 2,5 godine. Word je u svojoj osnovi samo zamena za pisaću mašinu, zaboga? A power point je kreativniji od prosečne igrice namenjene tom uzrastu.
    Što se tiče prirode i svežeg vazduha, ja živim u selu nad selima, tj. selendri, pa niti imam prirodu (osim ako njive i korovišta ne računaš u prirodu, naše selo ima 0,6% površine pod šumom ) niti imam sa kime da pošaljem svoju decu u tu silnu prirodu jer je broj ekranozavisnika isti ako ne i veći nego u velegradu (jer grad nudi puuuno više sadržaja od sela, verovala ti ili ne...).

  13. #63

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Htedoh reći, moja deca provode stvarno dosta vremena i na vazduhu i na suncu ali često se ispostavi da se socijalizovati mora unutra i uz ekrane jer u mojoj bližoj okolini ja nemam previše istomišljenika. Ako ću da biram da li će mi dete samo lutati po prirodi ili u društvu gledati ekran, avaj, ja biram društvo, jer smo se do sada ohoho našetali sami.
    Naravno, kada je moje starije dete imalo 16 meseci, i ja sam razmišljala identično kao ti. Sad kada ona ima 6 godina i svoje najbolje drugarice, gledišta su mi nešto drugačija.

  14. #64
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Ja sam bila kreativna u pronalazenju drustva za igru na zraku. Vozila sam 100kila u kolicima raznoraznih sadrzaja i fino ih "plasirala" u, recimo, finom hladu svojij curi. Tu se u jednom danu nasle dvije sarene i ogromne dekice, skoljke iz mora, par slikovnica, lopta, kantica s dodacima, a i kantica puna kamencica oblutaka, malene i prakticne igracke... boze, sto li sam jos znala ponijeti??? I da vidis kako se na nepoznatoj dekici s nepoznatim malenim djetetom od godinu dana i sitno odjednom nacicka 15ero djecice, a ja samo sjedim na klupici kraj njih i kazem- samo se posjednite sami i slobodno se igrajte! Dode ti da places od srece kako je to lijep prizor! A sve nepoznata djeca... misici maleni- SVI bi se oni igrali tako, a znate li zasto? ZATO STO JE NAJBOLJA IGRACKA NOVA I/ILI TUDJA IGRACKA!!! Zivjela djecja logika, ljubi ih teta zekana! hahahhahahaha! Treba da kupim stvarni kolica za blizance da mogu jos vise toga potrpati ovog ljeta

  15. #65
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Bas sam si mislila dali da stavim ovaj link.. Pa eto, kako se sakuplja lova po najnovijoj ideji Vinogradskog odjela za ovisnosti: http://www.jutarnji.hr/-roditelji--o...oman-/1248996/.. Apsurdne ideje bedastog Zoricica i Marsica..

    Tako da koliko god autorica smatrala ovu temu aktivnom, toliko i vodi u rastegnute zakljucke koji nemaju veze sa zdravim razumom.. Kako je na pocetku napisala @tangerina, osluskuj svoje dijete i djeluj prema tome.. a ako ti smeta tehnologija - makni je.. Kako veli @sirius, pohvatati ce u skoli..
    Posljednje uređivanje od Doga : 15.04.2015. at 06:30

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam si mislila dali da stavim ovaj link.. Pa eto, kako se sakuplja lova po najnovijoj ideji Vinogradskog odjela za ovisnosti: http://www.jutarnji.hr/-roditelji--o...oman-/1248996/.. Apsurdne ideje bedastog Zoricica i Marsica..
    Uzmi u obzir da ja ne znam apsolutno ništa o idejama i radu dvojice ljudi koje pominješ osim toga što čitam na linku, tako da u raspravu o njima konkretno ne mogu ni da ulazim.
    Međutim, sve činjenice sa linka su potpuno tačne, MM je prosvetni radnik i već godinama primećuje sve negativne posledice neumerenog korišćenja ekrana.
    Pojedini srednjoškolci dolaze totalno neispavani i nesposobni da uopšte prate nastavu, jer spavaju par sati, ostalo vreme igraju igrice. SVI učenici na odmorima sede i gledaju u ekrane.
    Ove godine je stanje takvo da đaci zahtevaju da učionice ostanu konstantno zamračene i tokom odmora (!), jer inače ne vide ekrane...Jedna učenica je promenila razred zbog facebook zlostavljanja "drugova" iz razreda. Jedan učenik je na pragu da ponovi razred jer sve svoje vreme van škole troši na igrice, ne jede, ne pije i ne spava, doslovno.
    Što su sve pokazatelji da ni roditelji, ni škola nimalo nisu dorasli problemu ove zavisnosti, tj. ili je ne percipiraju kao problem ili nemaju rešenje.
    Uostalom, nemam rešenje ni ja.
    Ako moje dete bude deo razreda koji na odmoru zuri u ekrane, ja stvarno ne znam kako (i zašto?) bi joj zabranila da im se pridruži.

  17. #67
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Naglasak je na tome da djeca danas premalo vremena provode vani i u igri.
    Mene zbilja zanima na temelju čega ovo zaključuješ? Je li to tvoje subjektivno mišljenje ili je objavljeno neko istraživanje na tu temu?
    Iz moje subjektive perspektive to uopće nije tako. Moja djeca od jasličke dobi provode vani svaki dan sigurno dva sata samo ako uzmem u obzir vrijeme u instituciji (jaslice, vrtić, produženi boravak u školi) plus naše popodnevno vrijeme i vikend. Osim valjda ako sjekire padaju.
    U svakom slučaju provode puno više vremena vani nego ja i na tome im beskrajno zavidim, uredski posao baš ne dozvoljava puno sjedenja na suncu.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam si mislila dali da stavim ovaj link.. Pa eto, kako se sakuplja lova po najnovijoj ideji Vinogradskog odjela za ovisnosti: http://www.jutarnji.hr/-roditelji--o...oman-/1248996/.. Apsurdne ideje bedastog Zoricica i Marsica..
    Čitala sam taj članak još onda kad je prvi put objavljen. Ne poznajem dotične ljude, niti zaposlenike Vinogradske, pa me zanima zašto ih nazivaš bedastima, a ideje apsurdnima?

    Ovisnost o kompjutorskim igrama zaista postoji, pitanje je samo što ulazi u definiciju ovisnosti. Povremeni kontrolirani kontakt djeteta s ekranom ne znači automatski i ovisnost, ali činjenica je da je roditeljska kontrola upotrebe ekrana danas sve potrebnija. Pogotovo kod djece koja pokazuju sklonost nekontroliranom sjedenju uz elektroniku.

    S druge strane, ne slažem se ni s pokretačicom teme da je danas standard da šestogodišnje dijete ima mobitel, jer mislim da ipak nije. Koliko mogu pratiti djecu iz naše obližnje osnovne škole, i još nekih drugih škola, mobitele obično dobivaju u ruke negdje u 3. razredu. Ne kažem da je to idealna dob, ali ipak je više od 6 godina. I većina ih se, usprkos mobitelima, i dalje često igra vani. Kako cvijeta reče, veći je problem smisliti zabavu za kišne dane kad se ne može van, a djeca na ponuđene kreativne roditeljske zabave kolutaju očima ili s prezirom govore "ne"

  19. #69
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da , ovisnost o ekranima postoji.
    samo ako se pita neurologe i neuroznanstvenike postoje odredene predispozicije da dijete/odrasla osoba razvije ovisnost , kao i bilo koju drugu ovisnost. Predispozicije u radu mozga odredenog pojedinca , a ne samo izlozenost i dostupnost tehnologije.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zbilja zanima na temelju čega ovo zaključuješ? Je li to tvoje subjektivno mišljenje ili je objavljeno neko istraživanje na tu temu?
    Iz moje subjektive perspektive to uopće nije tako. Moja djeca od jasličke dobi provode vani svaki dan sigurno dva sata samo ako uzmem u obzir vrijeme u instituciji (jaslice, vrtić, produženi boravak u školi) plus naše popodnevno vrijeme i vikend. Osim valjda ako sjekire padaju.
    U svakom slučaju provode puno više vremena vani nego ja i na tome im beskrajno zavidim, uredski posao baš ne dozvoljava puno sjedenja na suncu.

    To je i moje subjektivno misljenje,a i postoje mnoga istrazivanja koja to potvrdjuju. Rekla sam,mozda necija djeca i provode dosta vremena vani,pa roditelj ne smatra da danas postoji taj problem,ali CINJENICA je da danas djeca vise vremena provode unutra,a premalo vani.
    Ne znam zasto svi kao primjer navode svoje djecu koja su kao dosta po vani,pa jel tako tesko shvatiti da su GLOBALNO djeca puno vise u zatvorenom nego vani.

    Ne znam kako zaljepiti linkove ovdje (pisem preko moba), pa cu navesti naslove clanaka koji govore o tome.


    "Kids don't spend enough time outside" (sustaineblebrands)

    "Children spend less than 30 minutes outside per week" (telegraph.co.uk)

    "Children spend too long at screens and not long enough outdoors" (theguardian.com)

    "Researchers warn kids dont get enough outdoor playing" (CBC News)

    "Myiopia risk lowered when children play outdoors" (medscape.com)

    Ima 800 clanaka na tu temu. Nije mi jasno kako taj problem nije ocigledan.
    Pa i sama vodim svoje dijete van svaki dan po par sati,ali sam svjesna da generalno djeca puno manje vremena provode vani nego u moje vrijeme.
    To vidim npr po oblacnom vremenu ili kad malo zapuhne,kad sve one mame koje sam vidjala vani s kolicima,nestanu..

  21. #71

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam si mislila dali da stavim ovaj link.. Pa eto, kako se sakuplja lova po najnovijoj ideji Vinogradskog odjela za ovisnosti: http://www.jutarnji.hr/-roditelji--o...oman-/1248996/.. Apsurdne ideje bedastog Zoricica i Marsica..

    Tako da koliko god autorica smatrala ovu temu aktivnom, toliko i vodi u rastegnute zakljucke koji nemaju veze sa zdravim razumom.. Kako je na pocetku napisala @tangerina, osluskuj svoje dijete i djeluj prema tome.. a ako ti smeta tehnologija - makni je.. Kako veli @sirius, pohvatati ce u skoli..
    Nisi uopce shvatila sto sam napisala. Nisam pisala o ovisnosti i definiciji iste. Pisala sam o okolini i utjecaju na moje dijete.
    Ne da mi se opet objasnjavati receno.
    Ovo sto si linkala nema veze sa mojim tvrdnjama. A ne bih se slozila da moji zakljucci nemaju veze sa zdravim razumim!?! Cemu takva izjava??

  22. #72

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čitala sam taj članak još onda kad je prvi put objavljen. Ne poznajem dotične ljude, niti zaposlenike Vinogradske, pa me zanima zašto ih nazivaš bedastima, a ideje apsurdnima?

    Ovisnost o kompjutorskim igrama zaista postoji, pitanje je samo što ulazi u definiciju ovisnosti. Povremeni kontrolirani kontakt djeteta s ekranom ne znači automatski i ovisnost, ali činjenica je da je roditeljska kontrola upotrebe ekrana danas sve potrebnija. Pogotovo kod djece koja pokazuju sklonost nekontroliranom sjedenju uz elektroniku.

    S druge strane, ne slažem se ni s pokretačicom teme da je danas standard da šestogodišnje dijete ima mobitel, jer mislim da ipak nije. Koliko mogu pratiti djecu iz naše obližnje osnovne škole, i još nekih drugih škola, mobitele obično dobivaju u ruke negdje u 3. razredu. Ne kažem da je to idealna dob, ali ipak je više od 6 godina. I većina ih se, usprkos mobitelima, i dalje često igra vani. Kako cvijeta reče, veći je problem smisliti zabavu za kišne dane kad se ne može van, a djeca na ponuđene kreativne roditeljske zabave kolutaju očima ili s prezirom govore "ne"
    Obicno dobe mob kad krenu u skolu,da se mogu cuti s roditeljima. Ali ako ti kazes da vidis da to nije tako,jos bolje,drago mi je da nisam bila u pravu. Ja sam medju svojom rodbinom primjetila da djeca obavezno dobe mob,vrlo cesto i prije skole.
    Jedan necak po cijele dane igra igre na kompu. Mama (moja sestricna) uopce nije zabrinuta. Rekla bih da nije osvijestena/informirana.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    LOL ali dete može i 4 sata sedeti na suncu i vazduhu uz ekrančić telefona-tableta-čegaveć...
    Ja sam svojoj deci pokazala osnove word-a sa 2,5 godine. Word je u svojoj osnovi samo zamena za pisaću mašinu, zaboga? A power point je kreativniji od prosečne igrice namenjene tom uzrastu.
    Što se tiče prirode i svežeg vazduha, ja živim u selu nad selima, tj. selendri, pa niti imam prirodu (osim ako njive i korovišta ne računaš u prirodu, naše selo ima 0,6% površine pod šumom ) niti imam sa kime da pošaljem svoju decu u tu silnu prirodu jer je broj ekranozavisnika isti ako ne i veći nego u velegradu (jer grad nudi puuuno više sadržaja od sela, verovala ti ili ne...).
    Pa jel imate dvoriste? Ma ako ste na selu ni ne morate ici u sumu,selo je super zbog cistog zraka! Slazem se-djeca na selu mozda cesce i budu za ekranom,jer im je dosadno,ali rekla bih da je i svijest ljudi tamo slabija o tim nekim stvarima. Naravno,govorim opcenito.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Pa jel imate dvoriste? Ma ako ste na selu ni ne morate ici u sumu,selo je super zbog cistog zraka! Slazem se-djeca na selu mozda cesce i budu za ekranom,jer im je dosadno,ali rekla bih da je i svijest ljudi tamo slabija o tim nekim stvarima. Naravno,govorim opcenito.
    Imamo dvorište, i taj deo "prirode" je skroz OK. Ali, i to s vremena na vreme dosadi deci. Čak i tuđa dvorišta vremenom dosade .
    Ja sam se zapravo nadovezala na tvoju tezu da su deca "premalo napolju u prirodi", jer je meni, (a živim na selu), tvoja zamisao prirode pomalo romantičarski nerealna.
    Da li su globalno deca previše unutra-pa, verovatno jesu ako već ima toliko istraživanja na tu temu, ali nisam sigurna da su ekrani UZROK, nego samo pojava koja prati i podupire trend dece koja ne izlaze napolje. Zašto deca ne izlaze, već si i sama napisala-puno boravka u institucijama, roditelji koji dugo rade, nedostatak mesta za boravak napolju itd. itd.

  25. #75
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Čitala sam taj članak još onda kad je prvi put objavljen. Ne poznajem dotične ljude, niti zaposlenike Vinogradske, pa me zanima zašto ih nazivaš bedastima, a ideje apsurdnima?
    Upoznata sam s njihovim radom, Zoricic je specijalista striktno za alkoholizam (a gura nos i u sva druga podrucja o kojima ne zna nista, kao sto je i napomenuo za ovu vrstu ovisnosti) a Marsic je antropolog (s jednim vulgarnim smislom za humor, bez ijedne kvalitetne ideje).. U pozadini njihovog rjesenja problema stoje nove farmaceutske tvrtke koje se probijaju na Hrv. trziste i traze nove konzumente - bitka za ljekovima - dok ih iste drze na zivotu.

    Apsurdne su ideje upravo zbog mutila u kojem 'love'. Olako se razna stanja (npr. 3h za kompjutorom) pripisuju ovisnoscu, koju sami definiraju kako im odgovara, a izlijecenih gore nemaju vise od 1 posto.. Doticni se ne bave 'pravom' psihijatrijom; ne rade psihoanalize, oni rade svoju pseudoanalizu koju tretiraju striktno medikamentima.

    Bas kao sto je rekla @sirius:
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da , ovisnost o ekranima postoji.
    samo ako se pita neurologe i neuroznanstvenike postoje odredene predispozicije da dijete/odrasla osoba razvije ovisnost , kao i bilo koju drugu ovisnost. Predispozicije u radu mozga odredenog pojedinca , a ne samo izlozenost i dostupnost tehnologije.
    Akonto toga, kao sto sam rekla, ako ce mi se djete najbolje, najkreativnije izrazavati kroz ekran, kompjutor, muziku - dakle, bilo koji tehnoloski medij - dapace! Slazem se i da svaki objekt, koji se pretjerano koristi te zloupotrebljava, doticni subjekt potencijalno vodi u ovisnost, ali za to stanje (po mom skromnom misljenju) nije striktno nuznan uzrok 'sama izlozenost ekranima i dostupnost tehnologije'. Mislim da sve ovisi o nacinu na koji se sto koristi, te o krajnjim ciljevima za koje se koristi..

    @AmaranthQ, pricala sam o gore navedenom, a ne o tebi - vezano za zdrav razum. Nesporazum, sorry

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Citiraj Doga prvotno napisa Vidi poruku
    Upoznata sam s njihovim radom, Zoricic je specijalista striktno za alkoholizam (a gura nos i u sva druga podrucja o kojima ne zna nista, kao sto je i napomenuo za ovu vrstu ovisnosti) a Marsic je antropolog (s jednim vulgarnim smislom za humor, bez ijedne kvalitetne ideje).. U pozadini njihovog rjesenja problema stoje nove farmaceutske tvrtke koje se probijaju na Hrv. trziste i traze nove konzumente - bitka za ljekovima - dok ih iste drze na zivotu.

    Apsurdne su ideje upravo zbog mutila u kojem 'love'. Olako se razna stanja (npr. 3h za kompjutorom) pripisuju ovisnoscu, koju sami definiraju kako im odgovara, a izlijecenih gore nemaju vise od 1 posto.. Doticni se ne bave 'pravom' psihijatrijom; ne rade psihoanalize, oni rade svoju pseudoanalizu koju tretiraju striktno medikamentima.

    Bas kao sto je rekla @sirius:


    Akonto toga, kao sto sam rekla, ako ce mi se djete najbolje, najkreativnije izrazavati kroz ekran, kompjutor, muziku - dakle, bilo koji tehnoloski medij - dapace! Slazem se i da svaki objekt, koji se pretjerano koristi te zloupotrebljava, doticni subjekt potencijalno vodi u ovisnost, ali za to stanje (po mom skromnom misljenju) nije striktno nuznan uzrok 'sama izlozenost ekranima i dostupnost tehnologije'. Mislim da sve ovisi o nacinu na koji se sto koristi, te o krajnjim ciljevima za koje se koristi..

    @AmaranthQ, pricala sam o gore navedenom, a ne o tebi - vezano za zdrav razum. Nesporazum, sorry
    Ok,sorry,tak je zazvucalo,krivo sam skuzila

  27. #77
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    ''Tako da koliko god autorica smatrala ovu temu aktivnom, toliko TEMA (djeca, tehnologija, izlasci) vodi u rastegnute zakljucke koji nemaju veze sa zdravim razumom..''

    Da, nezgodno sroceno.. Eto, ja i tehnoligija.. kromanjonac i balet.. uvijek se uspijem neuspijelo izraziti ovim putevima..

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Obicno dobe mob kad krenu u skolu,da se mogu cuti s roditeljima. Ali ako ti kazes da vidis da to nije tako,jos bolje,drago mi je da nisam bila u pravu. Ja sam medju svojom rodbinom primjetila da djeca obavezno dobe mob,vrlo cesto i prije skole.
    Jedan necak po cijele dane igra igre na kompu. Mama (moja sestricna) uopce nije zabrinuta. Rekla bih da nije osvijestena/informirana.
    Pokazi joj ovo: http://www.huffingtonpost.com/cris-r...b_3343245.html

    Imam ja slican materijal (obradu na hrvatski od iste autorice), vec sam to stavljala na forum, ali ako treba, mogu opet.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Moze,ako imas na hrvatskom-poslat cu joj to. Jako je detaljno sve opisano-vrlo zanimljivo. Hvala

  30. #80
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Moze,ako imas na hrvatskom-poslat cu joj to. Jako je detaljno sve opisano-vrlo zanimljivo. Hvala
    Evo na hrvatskom (imam to u power pointu, pa je malo trapavo ispalo. U prijevodu nisu navedene sve reference koje se nalaze u izvornom članku, da se ne opterećuje sadržaj, ali su dostupne na linku:

    TAMNA STRANA INFORMACIJSKIH TEHNOLOGIJA
    IZVOR: CHRIS ROWAN: http://www.docstoc.com/docs/11547491...y---Cris-Rowan

    JESMO LI SVJESNI?
    • Koliko vremena naša djeca provedu dnevno pred ekranima?
    • Koliko od toga je posvećeno učenju, a koliko je zabava i gubljenje vremena?
    • Jeste li sigurni da to nema štetne posljedice?
    • DOKAZANO JE DA ŠTETNIH POSLJEDICA IPAK IMA...

    JE LI IZLOŽENOST EKRANIMA ŠTETNA?
    • Izloženost tehnologiji je svakodnevna pojava
    • Lako se može dogoditi da to i ne primijetimo
    • Treba razmisliti o mogućim posljedicama
    • Svjetski stručnjaci su to već učinili – istražili i utvrdili posljedice pretjeranog izlaganja “ekranima”, pogotovo u najranijoj dobi

    ŠTO KAŽU STRUČNJACI?
    • Cris Rowan – kanadski pedijatrijski radni teraput
    • Bavi se utjecajem tehnologije na ponašanje djece, njihovu sposobnost učenja i razvoj općenito
    • Obavila je opsežno istraživanje o negativnim posljedicama pretjerane izloženosti tehnologiji u ranoj dobi
    • Više o CHRIS ROWAN: http://www.docstoc.com/docs/11547491...y---Cris-Rowan

    KAKVO JE DANAS STANJE?
    • Djeca i mladi koriste se tehnologijom 4-5 puta više od preporučene količine, s ozbiljnim i po život opasnim posljedicama
    • Mobilni uređaji (mobilni telefoni, tableti, elektroničke igrice) dramatično su povećali dostupnost i uporabu tehnologije, pogotovo u vrlo male djece, dobi do 3 godine

    PREPORUKE ZA RANU DOB
    • Američka akademija za pedijatriju i Kanadsko pedijatrijsko društvo tvrde da djeca u dobi do 2 godine ne bi smjela biti izložena nikakvoj informatičkoj tehnologiji
    • od 3 do 5 godina trebala bi se ograničiti na ukupno najviše jedan sat dnevno
    • 6 do 18 godina na ukupno najviše 2 sata dnevno

    EVO ŠTO BI TREBALO UČINITI...
    • Cris Rowan poziva roditelje, nastavnike i vlade da zabrane uporabu svih mobilnih uređaja djeci mlađoj od 12 godina
    • Više detalja o istraživanju dostupno je na www.zonein.ca , gdje se nalazi Zone'in-ova tablica s činjenicama u vezi sa spomenutim istraživanjima
    • Slijedi 10 razloga za tu zabranu temeljenih na istraživanjima


    DESET RAZLOGA za zabranu uporabe mobilnim uređajima djeci
    1. Utjecaj na razvoj mozga
    2. Kašnjenje u razvoju
    3. Epidemijska pretilost
    4. Nedostatak sna
    5. Duševne bolesti
    6. Agresija
    7. Digitalna demencija
    8. Ovisnosti
    9. Emisija zračenja
    10. Neodrživost dosadašnjeg pristupa


    Utjecaj na razvoj mozga
    • Od rođenja pa sve do druge godine djetetov se mozak trostruko poveća i tako nastavi funkcionirati u stanju brza razvoja do 21. godine
    • Rani razvoj mozga određuju podražaji iz okoline ili pak njihov izostanak
    • Stimulacija mozga u razvoju koju je prouzrokovala pretjerana izloženost tehnologiji ima negativan utjecaj na izvršnu funkciju te uzrokom deficita pažnje, kašnjenjem kognitivnoga razvoja, otežanim učenjem, povećanim impulzivnošću te smanjenom mogućnošću samoregulacije, čega su primjer tantrumi
    • Pretjeranu stimulaciju mozga izazivaju:
    • mobilni telefoni
    • Internet
    • iPad
    • TV

    Kašnjenje u razvoju
    • Uporaba tehnologije ograničava pokret, što može rezultirati kašnjenjem u razvoju. Jedno od troje djece danas započinje svoje školovanje nedovoljno razvijeno za svoju dob, što negativno utječe na pismenost i uspješnost u obrazovanju
    • Kretanje pojačava koncentraciju i povećava mogućnost učenja
    • Uporaba tehnologije u djece mlađe od 12 godina štetna je za djetetov razvoj i učenje

    Epidemijska pretilost
    • TV i igranje videoigrica koreliraju s povećanom pretilošću
    • Djeca kojoj je doušteno imati mobilni uređaj u sobi imaju 30% veću incidenciju pretilosti
    • Jedno od četvero kanadske te jedno od troje američke djece pretilo je
    • 30% pretile djece razvit će dijabetes, a pretili pojedinci u većem su riziku od ranijega moždanog i srčanog udara, ozbiljno skraćuje životni vijek
    • poradi pretilosti, djeca 21. stoljeća mogla bi biti prva generacija u kojoj većina njih neće nadživjeti svoje roditelje

    Nedostatak sna
    • 60% roditelja ne nadzire djecu tijekom korištenja tehnologije, a 75% je djece kojoj je korištenje tehnologije dopušteno u spavaćoj sobi
    • 75% djece u dobi između 9 i 10 godina pati od pomanjkanja sna do te mjere da im ono štetno utječe na zdravlje i ocjene

    Duševne bolesti

    • Pretjerana je uporaba tehnologije vjerojatan uzrok višim stopama raznih bolesti
    • dječje depresije
    • Anksioznost
    • Poremećaj privrženosti
    • Deficit pažnje
    • Bipolarni poremećaj
    • Psihoze
    • Raznih oblika problematičnoga dječjeg ponašanja
    • Jednom od šestero kanadske djece dijagnosticirana je duševna bolest, a mnoga zbog toga uzimaju opasne psihotropne lijekove

    Agresija

    • Medijski sadržaj koji uključuje nasilje može uzrokovati dječju agresiju Mlađa su djeca više izložena povećoj incidenciji fizičkoga i seksualnoga nasilja u današnjim medijima.
    • Mnoge emisije/serije prikazuje eksplicitni seks, ubojstvo, silovanje, mučenje i sakaćenje
    • Amerika je kategorizirala medijsko nasilje kao javni zdravstveni rizik jer utječe na dječju agresiju

    Digitalna demencija

    • Velika brzina medijskoga sadržaja može pridonijeti deficitu pažnje kao i umanjenoj koncentraciji i pamćenju poradi toga što se tako reduciraju neuronski tragovi do frontalnoga korteksa
    • Djeca koja ne mogu usmjeriti pažnju, ne mogu učiti
    • Izvori / istraživanja: Christakis 2004; Small 2008

    Ovisnosti

    • Kako roditelji pridaju sve više i više pažnje tehnologiji, udaljavaju se od svoje djece.
    • U nedostatku roditeljske privrženosti djeca prepuštena sebi mogu se povezati s uređajima, što može rezultirati ovisnošću
    • Jedno od 11-ero djece u dobi od 8 do 18 godina ovisno je o tehnologiji

    Emisija zračenja

    • U svibnju 2011. Svjetska je zdravstvena organizacija klasificirala mobilne telefone i druge bežične uređaje kao 2B-kategoriju rizika (moguće kancerogeno) zbog emisija zračenja
    • James McNamee iz Health Canada u listopadu 2011. izdao je upozorenje u kojem tvrdi: „Djeca su osjetljivija na različite agense od odraslih jer se njihovi mozgovi i imunosni sustavi još uvijek razvijaju, pa se stoga ne može reći da je rizik jednak za mlađu odraslu osobu i dijete“

    Emisija zračenja – daljnji koraci

    • U prosincu 2013. doktor Anthony Miller iz Škole za javno zdravstvo Sveučilišta u Torontu preporučio je da, temeljem istraživanja, izloženost radiofrekvencijama bude reklasificirana kao 2A (vjerojatno kancerogeno), a ne 2B (moguće kancerogeno)
    • Američka akademija za pedijatriju zatražila je preispitivanje emisija EMF-zračenja tehničkih uređaja navodeći tri razloga u vezi s utjecajem na djecu

    Neodrživost dosadašnjeg pristupa

    • Načini na koje su djeca odgojena i obrazovana u vezi s tehnologijom više nisu održivi
    • Djeca su naša budućnost, no nema budućnosti za djecu koja se pretjerano koriste tehnologijom
    • Timski je pristup potreban i hitan kako bi se smanjila upotreba tehnologije među djecom
    • Referencu potražite ispod slikokaza na www.zonein.ca pod „videos“ kako biste ovo podijelili s onima koji su zabrinuti zbog pretjerane uporabe tehnologije među djecom
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 23.04.2015. at 09:41

  31. #81
    anika2 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    157

    Početno

    Kako petogodisnjaku efikasno objasniti ako njegov best frend ima nintendo da ne mora i on?

    carpe diem

  32. #82
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Ne možeš. Skreni pažnju nečim.

  33. #83
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Jel.on ima nesto sto nema njegov friend?
    Reci da se mogu igrat s tim kad su kod frenda a kod njega nesto drugo.

    mene ne bi brinuo sam nintendo nego to sto hoce imat nesto samo zato sto to ima netko drugi.
    to im se mora objasnjavat od ranog djetinjstva i tupit. To je povezano s komplesknijom pricom o samopostovanju samopouzdanju nepovodjenju za drugima i dr.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.10.2015. at 16:12

  34. #84
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Napokon su sve srocili tako da ne zvuci suludo, a da se uklapa u moderan zivot: http://www.forbes.com/sites/jordansh...d-screen-time/

  35. #85
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne možeš. Skreni pažnju nečim.
    hahaha, kod petogodišnjaka? iznenadila bi se koliko dugo oni mogu tupit o tome

    moje je iskustvo da većini njih ne možeš nikako objasniti
    šta god kažeš njima je to glup razlog

  36. #86
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Ok, možeš objasniti ali ne znači da će dobiti.
    Objasniš jednom, dvaput a onda prestaneš objašnjavati i ukratko kažeš ne. Imaju 5 ali nisu blesavi.
    Posljednje uređivanje od ribice : 09.10.2015. at 22:46

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ribice prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, možeš objasniti ali ne znači da će dobiti.
    Objasniš jednom, dvaput a onda prestaneš objašnjavati i ukratko kažeš ne. Imaju 5 ali nisu blesavi.
    Iz iskustva, ovo mi se pokazalo kao najefikasnija metoda odbijanja nemogućih prohtjeva.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    mene ne bi brinuo sam nintendo nego to sto hoce imat nesto samo zato sto to ima netko drugi.
    to im se mora objasnjavat od ranog djetinjstva i tupit. To je povezano s komplesknijom pricom o samopostovanju samopouzdanju nepovodjenju za drugima i dr.
    U dobi od 5-7 godina (a i još neko vrijeme kasnije), većina dječjih želja potječe upravo zato što su to vidjeli kod nekog drugog. I nema veze sa samopoštovanjem, povodljivošću i sl., nego je to, čini mi se, uobičajena socijalizacijska faza. Naravno, to ne znači da će nešto i dobiti zato što to ima netko drugi i zato što je dijete upravo u toj fazi

  39. #89
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj anika2 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako petogodisnjaku efikasno objasniti ako njegov best frend ima nintendo da ne mora i on?
    Mama i tata rade, zaradjuju novce, novaca ima ograniceno, ne mogu svi imati sve sto pozele. Valjda ima sin nesto sto frend nema. Ili je bio negdje gdje frend nije. Nakon sto dva puta ponovis nakon toga samo govoris ne.

    ovisno o tome koji ti je stav prema nintendu mozes ostaviti nadu da ce dobiti jedan dan za rodjendan ili mu donijeti djed mraz, ali nemoj popustiti odmah jer treba koristiti prilike za vjezbanje samokontrole (osim ako imas sina koji bas nikad ne zica i uvijek je sretan sa sitnicama - onda mislim da bi mu ipak kupila ako mogu).

    Meni su super bili silni rodjendani i kupovanje poklona za njih, nakon tri godine kupovanja se samo malo rastuzi to i ona nece dobiti to nesto, ali se prisjetimo silnih poklona za bozic, uskrs, rodjendan i ostale neprigode pa je prodje brzo. A kad se sjetim drame prvih biranja
    Posljednje uređivanje od sillyme : 10.10.2015. at 07:30

  40. #90
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Napokon su sve srocili tako da ne zvuci suludo, a da se uklapa u moderan zivot: http://www.forbes.com/sites/jordansh...d-screen-time/
    When screen time is simply becomming time... Lol, upravo tako. A ne one paranoje oko pretilosti i ne znam cega sve vec ne. Ako postoji korelacija to je jos daleko od uzrok-posljedica.

  41. #91
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ribice prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, možeš objasniti ali ne znači da će dobiti.
    Objasniš jednom, dvaput a onda prestaneš objašnjavati i ukratko kažeš ne. Imaju 5 ali nisu blesavi.
    naravno, nisam mislila da to što im nećeš uspjet objasnit znači da ćeš postupit po njihovom
    samo da sam ja odustala od svoje naivne ideje da će moje dijete razumjeti zašto ne dam
    što se njega tiče, ne dam jer sam grozna i ništa ne razumijem. jedino mislim da je razumio zašto ne dam igrice sa pucanjem i sličnim.


    ali, ja sam koristila i argument da nema realno ni potrebe za tim, ima instalirane igrice na kompu i igra ih već do kraja mojih granica

  42. #92
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Kaae, odlicno! Peterlin, moras azurirati smjernice, malo su zastarjele

  43. #93
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ajme... becoming :
    oops:
    Posljednje uređivanje od sillyme : 10.10.2015. at 10:34 Razlog: tableeeet !?!?!

  44. #94
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,176

    Početno

    Sjećam se sebe kada sam htjela Nintendo, i nije bilo zbog toga što ima prijateljica. Ta mi je stvar jednostavno bila genijalna. No, imala sam nekih 9-10 g, čini mi se.
    Ugl. ja bih svojoj kćeri rekla da će dobiti, ali kada bude dovoljno stara za to, jer to nije za malu djecu, a do tada se ima igrati društvenih, logičkih igri i vani sporta.
    Možda bih joj uzela dalekozor umjesto Nintenda.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 10.10.2015. at 12:52

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Ja svojoj kažem da smo siromašni i da joj to ne mogu kupiti jer nemamo novaca. Ni sad niti bilo kad. Gotova rasprava.

  46. #96
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Eh,slušat amerikenjce koji imaju TV u maltene svakoj prostoriji u kući + autima....naravno da će imati blaže standarde...

    Naši su fala Bogu stroži:
    http://www.zadarski.hr/teme/clanak/i...e-i-bol-drugih

    Ukratko:
    EVO ŠTO STRUČNJACI PREPORUČUJU O TOME KOLIKO VREMENA DIJETE SMIJE PROVESTI PRED EKRANOM:
    DO 3 GODINE - 0 MINUTA
    OD 3 DO 7 GODINA - OD 30 MINUTA DO JEDAN SAT
    OD 7 DO 12 GODINA - MAKSIMALNO JEDAN SAT
    OD 12 DO 15 GODINA - MAKSIMALNO SAT I POL DNEVNO
    OD 16 GODINA - MASKIMALNO DVA SATA DNEVNO

    Vjerujem da 90% djece gleda više od ovog....
    Moja je počela negdje sa 2,5god, ja sam pred porod doslovno trajno ugasila TV i odjavila Max tv,samo sa MM-om gledam navečer filmove...
    Počeli smo joj puštat na laptopu "staromodne" crtane bez previše nasilja i nekih kerefeka,više je gledala u vrtiću kad je krenula (sa 2,5god) nego što joj mi dozvoljavamo doma...I sada smo na razini cca 15-20min ujutro nakon doručka i toliko navečer iza večere pred spavanje....iznimka su neki dulji crtani koje pogleda na kišni vikend kad ne možemo van,kad je bolesna (što nije skoro nikad ) isl...

    Živimo blizu šetnice od kojih 4km kroz šumu i polja,ovdje živi jako puno djece no dok tuda šetamo jako ih rijetko srećemo...
    Evo jučer smo vidjeli 2 dječaka na bicikli i bilo mi je wooow....mi smo svaki dan van negdje u điru,nedavno smo nabavili i psa koji će održavati tempo boravka u prirodi i kad poraste pa utjecaj društva bude veći nego sad...

    Što se tiče imanja stvari koje imaju drugi, problem je što drugi tate pomorci svaki put kad dođu doma nešto obavezno kupe djeci,mi našoj ili ništa ili MM donese čoksu
    (crnu naravno ).
    Nisam ni shvaćala da je to tako dok joj u više navrata okolina ne bi rekla:aaaaa,dolazi tata,šta misliš što ti je kupio?
    Djeca od MMovih kolega imaju I padove,I phonove itd...sa 6-7god....katastrofa...
    Do sada nemam tih problema,nije baš da puno traži i zahtjeva ali meni nije nikakav problem odbit i bit babaroga....
    Jednom objašnjavam a iza toga ide samo oštro i kratko ne.
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 10.10.2015. at 19:19

  47. #97
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Eh,slušat amerikenjce koji imaju TV u maltene svakoj prostoriji u kući + autima....naravno da će imati blaže standarde...

    Naši su fala Bogu stroži
    A cuj, nasi standardi su da na vjeronauk ide 90-i-nesto posto osnovoskolaca od prvog razreda dva sata tjedno a informatika je izborni predmet, pa su nam takve i preporuke. Da mislim da je to "fala Bogu" - ne, ne mislim

    Što se tiče imanja stvari koje imaju drugi, problem je što drugi tate pomorci svaki put kad dođu doma nešto obavezno kupe djeci,mi našoj ili ništa ili MM donese čoksu
    (crnu naravno ).
    Nisam ni shvaćala da je to tako dok joj u više navrata okolina ne bi rekla:aaaaa,dolazi tata,šta misliš što ti je kupio?
    Djeca od MMovih kolega imaju I padove,I phonove itd...sa 6-7god....katastrofa...
    Do sada nemam tih problema,nije baš da puno traži i zahtjeva ali meni nije nikakav problem odbit i bit babaroga....
    Jednom objašnjavam a iza toga ide samo oštro i kratko ne.
    Tebi je katastrofa sto necija djeca imaju poklone kojima se vesele? Meni je katastrofa sto roditelji ne mogu kupiti djeci poklone koje im mozda zele kupiti, a svakodnevni su dio modernog zivota. To da roditelji mogu i zele djeci kupiti nesto takvo mi nije katastrofa. Valjda zato sto opcenito ne procjenjujem sto drugi imaju i zasto.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 10.10.2015. at 23:37

  48. #98
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Da mi je vidjeti 15 godisnjaka koji zadovoljava preporuku od 1,5 sat ekrana dnevno...

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A cuj, nasi standardi su da na vjeronauk ide 90-i-nesto posto osnovoskolaca od prvog razreda dva sata tjedno a informatika je izborni predmet, pa su nam takve i preporuke. Da mislim da je to "fala Bogu" - ne, ne mislim
    I vjeronauk je izborni predmet, a Bogu hvala da djeca vole taj predmet i žele ga pohađati. A zapravo ne znam kakve veze imaju vjeronauk i informatika, ali eto...

  50. #100

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da mi je vidjeti 15 godisnjaka koji zadovoljava preporuku od 1,5 sat ekrana dnevno...
    X

Stranica 2 od 6 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •