Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 263

Tema: Danasnja djeca-previse ekrana,premalo igre?!

  1. #101
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    I vjeronauk je izborni predmet, a Bogu hvala da djeca vole taj predmet i žele ga pohađati. A zapravo ne znam kakve veze imaju vjeronauk i informatika, ali eto...
    Pa jednostavno - da se mom djetetu nudi 2h tjedno izbornog predmeta informatike integriranog u satnicu i po nekom suvislom programu (a ne da uci nesto nemusto na nerazumljivom jeziku koji niti jedan IT-jevac ne koristi, kako je bilo u knjizi koju sam vidjela) onda bi upisala dijete na to. Umjesto toga drzava mi nudi integrirana 2h vjeronauka i nikakvu alternativu. Prema tome, usporedba je jasna u smislu prioritizacije znanja potrebnih nasoj djeci od strane skolskog sustava.

  2. #102
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Ufff, imam zelju napisati poduzi post (sa referencama; profesionalna deformacija ), ali ne stizem, pa cu samo ukratko.

    Pozdravljam nove smjernice ponajvise utoliko sto, umjesto da rade baukom i strase roditelje necime sto je postalo sastavni dio suvremenog zivota, nude informaciju kako da vrijeme provedeno pred ekranima ne bude nekvalitetno i postane interaktivno obiteljsko vrijeme, a ne zamjena za isto.

    Najlakse je ugasiti ekrane, tezi dio je nauciti sebe i djecu kako ih odgovorno i uravnotezeno koristiti.
    Ekrani ne mogu i ne smiju biti zamjena za loptu, stap, bicikl, bojice, knjigu, drustvo obitelji i druge djece, ali mogu biti sastavni dio zivota bez da ugrozavaju igru.

  3. #103
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nije do toga da se vjeronauk voli jer je super i naučiš tako puno bitnih / zanimljivih stvari. "Voli ga se" jer lako dobiješ dobru ocjenu u imeniku koja podiže prosjek. To bi bilo usporedivo kao da ti školski frend, dosadan i glup, svakodnevno dozvoli da kod njega igraš Nintendo misleći da mu se sviđa tvoje društvo, a zapravo sve što te zanima je Nintendo.

    Kroz vjeronauk društvo uči djecu potkupljivanju.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 10.10.2015. at 23:43

  4. #104
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Hajde malo ohladite sa vjeronaukom ( i na ovoj ) temi.
    Ima drugih tema o vjeronauku pa opletite tamo.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Moja je dosta dugo bila jako malo izlozena ekranima. Nije imala starije braće li sestara da od njih pokupi igranje na kompjuteru tako da je znala pogledati neki crtić. No u skolskoj dobi su se stvari počele malo pomalo mijenjati, narocito s prestankom boravka i samostalnim ostajanjem kod kuce . A osim godina druga stvar je to sto ekran vise nije bio samo tv i komp nego su tu dosli pametni telefoni, tableti ... I eto sad je dosla u fazu da joj je prvi izbor zabave neki od ekrana, na youtubu bi mogla visiti 24 sata. Tako da smo u stalnoj borbi i pregovorima oko količine.
    Uglavnom ekran u bilo kojem obliku joj je uvijek prvi izbor zabave nakon toga dolazi citanje a sva sreća sto ima puno aktivnosti pa joj ostaje manje vremena za ekrane.
    Uglavnom kao sto sam ja ko klinka koristila svaki slobodan trenutak da se zavucemo u kut s knjigom u rukama tako ona isto radi ali s ekranom.

  6. #106
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    Eh,slušat amerikenjce koji imaju TV u maltene svakoj prostoriji u kući + autima....naravno da će imati blaže standarde...
    Neki imaju, neki nemaju. Ono sto svakako nemaju je jednak broj mobitela po glavi stanovnika kao sto to ima Hrvatska. Cisto kao primjera radi. Tako da... sve je to relativno.

    S obzirom na rasprostranjenost tehnologije u svakodnevnom skolstvu, ove hrvatske preporuke ovdje ne prolaze. Osobno se skroz slazem s novim preporukama AAP.

    Dijete gleda TV, a i sjedne nekad ispred kompjutera (s jednim od nas). Ne utjece lose na njega, naprotiv. A zivimo u prirodi, vani je non stop.

  7. #107
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Tebi je katastrofa sto necija djeca imaju poklone kojima se vesele? Meni je katastrofa sto roditelji ne mogu kupiti djeci poklone koje im mozda zele kupiti, a svakodnevni su dio modernog zivota. To da roditelji mogu i zele djeci kupiti nesto takvo mi nije katastrofa. Valjda zato sto opcenito ne procjenjujem sto drugi imaju i zasto.
    kompenziranje za odsutstvo iz djetetova života kupovanjem skupih gadgeta koji nisu primjereni dobi je nažalost učestalo,a sad jesu li ti oni više ili manje unutar budgeta je drugi par rukava...to što je moderno ne mora značit da je dobro i poželjno...

    ako je za uplitanje vjeronauka u priču zaslužno ovo moje poštapanje sa Bogu fala onda stvarno...da mi je bar dulji edit...

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Najlakse je ugasiti ekrane, tezi dio je nauciti sebe i djecu kako ih odgovorno i uravnotezeno koristiti.
    Ekrani ne mogu i ne smiju biti zamjena za loptu, stap, bicikl, bojice, knjigu, drustvo obitelji i druge djece, ali mogu biti sastavni dio zivota bez da ugrozavaju igru.
    bome,nije mi ga bilo tako lako ugasit,i ja sam bila pomalo ovisna i blejala sam u TV puno previše....ali računam,amo se primjerom postavit od starta...još da mi je svest na minimum ovaj net gdje bi mi bio kraj...no,bolja sam od MM-a pa npr. nemam net na mobitelu dok njega moram stalno opominjat da odloži mob dok smo za stolom...

    da, i meni su ekrani sastavni dio života i ne ugrožavaju igru sa svim prethodno navedenim samo što se toliko dnevno danas provodi uz ekrane da ove preporuke izgledaju svima drakonske i puno premalo...a ne bi trebalo jer kad pogledaš koliko djeca imaju malo slobodnog vremena bila bi šteta da se i minut više provede uz neki ekran!

    edit:primjene tehnologije u školi mi ne upadaju u ovo naravno nego pričamo o slobodnom vremenu! pa razlog više ako se već i u školi koristi...ostavi ga se u slobodno vrijeme...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 11.10.2015. at 01:09

  8. #108
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ovo je linija manjeg otpora. Tipa kao da imate situaciju gdje su droga i narkomani posvuda, ne možete ih izbjeći, i onda se predate pa kažete "Dobro, hašiš i trava nisu tako strašni. Kada bude stariji može se bosti iglom 1-2 mjesečno. Ne više."

  9. #109
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Svašta.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pa jednostavno - da se mom djetetu nudi 2h tjedno izbornog predmeta informatike integriranog u satnicu i po nekom suvislom programu (a ne da uci nesto nemusto na nerazumljivom jeziku koji niti jedan IT-jevac ne koristi, kako je bilo u knjizi koju sam vidjela) onda bi upisala dijete na to. Umjesto toga drzava mi nudi integrirana 2h vjeronauka i nikakvu alternativu. Prema tome, usporedba je jasna u smislu prioritizacije znanja potrebnih nasoj djeci od strane skolskog sustava.
    A miša mu, pa gdje si baš vjeronauk našla pljuvati, hm hm... A da se možda smanji satnica likovnog, glazbenog, da se 1 sat vjeronauka i 1 sat informatike stavi, to ne jelda... I zutaminuta, ima djece koja taj predmet jako vole, majka sam dvije takve djevojčice i ne pohađaju ga zbog petica, niti svi imaju petice iz vjeronauka. Ali to nije tema...

  11. #111
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Super mi je pametovanje roditelja o tome što bi trebala raditi djeca s računalima- ni manje ni više nego - na forumu. Da ste se našle na kavi, pa ajde. Ali ne

    I korisnički nivo informatike danas ne treba nikome, tko se nije uspio u današnje vrijeme (na mlade mislim) sam naučiti excelu, wordu, pptu i aktivnom korištenju neta, ni neće.
    Ali zato, ko što kaže mima, informatika nije fejsbuk nego JEST binarni sustav i jest programska logika, ista za sve jezike (i djeca odvazda uče logo, pa pascal, pa C).
    I to je znanje korisno za život jer razvija posebnu vrstu logike i kreativnosti.

    Kužim sillyme koja priča o integraciji i prioritetu integracije u satnicu, i molim te leirmam da ne reagiraš tako dramatično. Tema nije o vjeronauku ko predmetu.

  12. #112
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    I potpisujem cvijetu, da djeca imaju što drugo radit, ne bi visila na računalima. Tek kad zblokira i odabere računalo umjesto ponuđene bolje opcije, onda bi se stiltala i stiltam se. Dok nema boljih opcija, a ono...

  13. #113
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    LeirMAM, okladim se da je to i moja mama mislila za mene

  14. #114
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Super mi je pametovanje roditelja o tome što bi trebala raditi djeca s računalima- ni manje ni više nego - na forumu. Da ste se našle na kavi, pa ajde. Ali ne
    Ali zato, ko što kaže mima, informatika nije fejsbuk nego JEST binarni sustav i jest programska logika, ista za sve jezike (i djeca odvazda uče logo, pa pascal, pa C).
    I to je znanje korisno za život jer razvija posebnu vrstu logike i kreativnosti.
    ja sam prva rekla,zagasila sam TV,da još smanjim i net gdje bi mi bio kraj..nisam licemjerna,pred djetetom se suzdržavam i trudim se bit na kompu kad nije kraj mene..a ovdje se ne priča samo o školskoj djeci nego i onoj kojoj su informatika i binarni sustav još daleki pojam...shvaćam da onaj kome je posao blisko vezan uz informatiku mora opravdavat upletenost iste u život pa se skrenulo na isticanje korisnosti upotrebe radi škole i učenja,a problem je u ovisnosti o gledanju crtića (na raznim vrstama ekrana),igranju igrica,višenju na društvenim mrežama odnosno gubljenju i ono malo slobodnog vremena na ekrane! radi toga mi je da, i za 15togodišnjaka tih 1,5h puno previše jer koliko on objektivno tokom tjedna ima slobodnog vremena?

    a i ne poznam roditelja koji se sa svojim vrtićarcem ne svađa oko vremena provedenog na I padu,pa ga se oduzima,sakriva te generalno žali za kupovanjem istog za dijete.
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 11.10.2015. at 11:42

  15. #115
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja osobno ne poznajem niti jednog roditelja vrticaraca koji s ipadom ima problema (ili nekim drugim tabletom, ili cak TV-om). Cisto pararelele radi. A to je jos u zloj zemlji Americi. Znaci ili im je TV toliko bitan kao sastavni dio zivota da nitko ne primjecuje da netko u obitelji gleda previse u ekran, ili se ipak bave necim drugim pa ne gledaju ni u sto previse. S obzirom da vecina ljudi s kojima se druzim boravvi 9.5 - 10 sati dnevno van kuce i da u vrticima nema TV-a i drugih ekrana, mislim da im je zapravo sve skroz taman.

    Zapravo, neki kucni vrtici imaju TV-e, ali postoje i neke smjernice kojih se moraju prijavljeni odgojitelji pridrzavati.

  16. #116
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam prva rekla,zagasila sam TV,da još smanjim i net gdje bi mi bio kraj..nisam licemjerna,pred djetetom se suzdržavam i trudim se bit na kompu kad nije kraj mene..a ovdje se ne priča samo o školskoj djeci nego i onoj kojoj su informatika i binarni sustav još daleki pojam...shvaćam da onaj kome je posao blisko vezan uz informatiku mora opravdavat upletenost iste u život pa se skrenulo na isticanje korisnosti upotrebe radi škole i učenja,a problem je u ovisnosti o gledanju crtića (na raznim vrstama ekrana),igranju igrica,višenju na društvenim mrežama odnosno gubljenju i ono malo slobodnog vremena na ekrane! radi toga mi je da, i za 15togodišnjaka tih 1,5h puno previše jer koliko on objektivno tokom tjedna ima slobodnog vremena?

    a i ne poznam roditelja koji se sa svojim vrtićarcem ne svađa oko vremena provedenog na I padu,pa ga se oduzima,sakriva te generalno žali za kupovanjem istog za dijete.
    Evo poznas mene. Nemamo i pad. Nemamo tablet. Vrticarka mi bulji samo u TV u RTL kockicu ili slicne emisije pogodne za dob. Sa njom se ne svadam oko tv-a, a drugo ne koristi. Kad ima zabavnijih stvari , bavi se njima.
    Sa 14 godisnjakom se svadam oko kolicine igrica, ali samo iz razloga jer je to njegov hiperfokus. Bez igrica ( koje je poceo igrati debelo iza 10+) i tako ne bi imao interesa za skolu jer interesa nije bilo niti u eri prije igrica.
    Posljednje uređivanje od sirius : 11.10.2015. at 17:30

  17. #117

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Moj sestogodisnjak nit ima ipad niti tablet (nemamo ni mi oboje), nit ima mobitel.
    A bome ne znam niti jedno dijete u toj dobi da ga ima.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 11.10.2015. at 17:30

  18. #118
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Ufff, imam zelju napisati poduzi post (sa referencama; profesionalna deformacija ), ali ne stizem, pa cu samo ukratko.

    Pozdravljam nove smjernice ponajvise utoliko sto, umjesto da rade baukom i strase roditelje necime sto je postalo sastavni dio suvremenog zivota, nude informaciju kako da vrijeme provedeno pred ekranima ne bude nekvalitetno i postane interaktivno obiteljsko vrijeme, a ne zamjena za isto.

    Najlakse je ugasiti ekrane, tezi dio je nauciti sebe i djecu kako ih odgovorno i uravnotezeno koristiti.gru.
    A kak se to može naučit

  19. #119
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto, Jelena? Kako provoditi kvalitetno vrijeme pred ekranom? Pa pocni s onim clankom sto sam linakala (sorry, na engleskom je, nadam se da razumijes), a ima i drugih izvora.

    Postoji sadrzaj primjeren za vise manje svaku dob. Ok, ne mozda za najmanje bebe, sto je ok. Zatim mozes koristiti ekran kao zamjenu za igru, ili kao dopunu, ili cak kao vrstu igre. Mozes ga koristiti kao jeftinog babysittera, ili kao obiteljsku aktivnost. Bezbroj je nacina.

  20. #120
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    sirius,daleko ste ispod prosjeka! ne smatram problematičnog onog tko igrice počne igrati debelo iza 10god ....no danas se ta granica opasno pomakla,članak koji sam linkala spominje djecu koja govore engl riječi umjesto hr radi buljenja u baby tv isl..počinje se prerano i onda logično da to progresivno raste s godinama...

    i u bivšem pvt vrtiću moje male je bio TV, X puta bi došla po nju a oni svi sjede i bleje u neke crtane,dakle nit nešto smisleno (tipa da uče o jeseni pa neke pjesmice isl) nit potrebno...a znam da ih u dosta drugih vrtića ne dozvoljavaju....

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sestogodisnjak nit ima ipad niti tablet (nemamo ni mi oboje), nit ima mobitel.
    A bome ne znam niti jedno dijete u toj dobi da ga ima.
    da imaju mob ili ovo prvo dvoje? ja mob razumijem,ono neka kanta koja nema net u svrhu javljanja kad si kreno iz škole ako ideš sam pješke isl...
    ali to nipošto ne bi trebao biti smartphone a u mojoj ih okolini ima dosta...i meni to nikako nije normalno...

    jelena, trebalo bi neke (po mogućnosti edukativne ) crtiće gledat skupa pa ih poslje komentirat,razglabat itd...a to sigurno nisu oni nasilni sa kreveljenjima koji se nude po TV-u...
    što se tiče vremenskog ograničavanja,meni je pomogao kuhinjski tajmer (ko u slikovnici Petra želi gledat TV ), cura bi mi se bunila kad bi ja rekla da je dosta gledala crtiće i da je već prošlo toliko i toliko vremena (njoj apstraktan pojam) ,tako da ga sada navijem na 15-20min i kad zazvoni gasi se laptop....

    mene i MMa je jedan period navečer uhvatilo igranje onog Wii-a , tješila sam se da je to neki vid skakanja,mahanja...al što proleti vrijeme to je strašno...ne bi se ni okrenuli a prošla bi 3h...odavno nas prošo djir nego čuvam dok mala poraste pa ćemo svi skupa mlatarat s tim...ali uz tajmer!
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 11.10.2015. at 19:59

  21. #121

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Zasad skulirana, sestogodisnjaci oko mene jos ne idu u skolu jer ovi s kojima se mi druzimo su rodeni u rujnu i kasnije, a kod nas idu u skolu oni koji do 31.8. navrse 6 godina.
    Ali u prva cetiri razreda rijetko tko ima mobitel, u prva dva ne znam nikoga da ima mob.
    Ali slazem se s tobom oko svrhe starog moba u toj dobi, oko 9-10 godina.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 11.10.2015. at 20:27

  22. #122
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ne znam da li ste primjetili , ali danasnja starija djeca ( koja vec imaju pametne telefone) zapravo ne znaju da je primarna funkcija telefona - telefoniranje.
    Moj sin u telefonu ima samo dva telefonska broja memorirana, i niti jedan broj od svojih prijatelja i skolskih kolega.
    Isto tako nikad se ne sluzi telefonom za telefoniranje.
    Vjerujem da je to skoro pravilo, a ne iznimka.
    Pa vodite racuna o tome kad ce te telefone nabavljati. :D

  23. #123
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    članak koji sam linkala spominje djecu koja govore engl riječi umjesto hr radi buljenja u baby tv
    Ovo se moze protumaciti ili, jos bolje, prevesti u praksi u nesto sasvim drugacije -

    moje dijete, jos malo pa trogodisnjak, tecno govori dva jezika, engleski i hrvatski. Engleski zato sto je rodjen i odrasta na engleskom govornom podrucju, a hrvatski zato sto ga govorim ja, moja obitelj (90% vremena na nekom od ekrana) i - TV ili kompjuter. Kod njega se 'buljenje' u ekran od relativno rane dobi svodi na gledanje biranog sadrzaja. Vecina crtica ili programa za djecu su na hrvatskom. To sto gleda, gleda sam otkako smo shvatili da zna sto gleda i da je u stanju prepricati sadrzaj (recimo da je to pocelo s nekih godinu i pol). Mobitele i tablete ne trazi, a na kompjuteru uglavnom gleda slike buba i zivotinja s tatom, ili uce slova. Na djetetov zahtjev. Inace obiteljski gotovo nikad ne gledamo TV. Sama naprava sjedi u sobi i glumi crnu (ugasenu) umjetnicku sliku, osim ako ne upalimo neki ciljani crtic za dijete. Nemamo pretplatu ni na sto osim na Amazon Prime i Netflix koje u pravilu takodjer nitko ne gleda.

    Ove nove AAP preporuke se ne odnose na to da je pozeljno da mala (ili bilo koja) djeca gledaju u ekran sa svrhom gledanja u ekran. Teoretski, bilo bi super da ni odrasli to ne rade. Ono sto objasnjavaju je da se u danasnje vrijeme ne moze, a i ne treba ocekivati da djeca nece provoditi vrijeme ispred ekrana. Bitno je stvarno znati servirati im pravi sadrzaj i koristiti ekrane kao 'parenting tool', a ne svrhu samo po sebi. Funkcionira na vrlo slican nacin kao, recimo, duda. I duda ima svoje mjesto, u odredjenim slucajevima.

  24. #124
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam da li ste primjetili , ali danasnja starija djeca ( koja vec imaju pametne telefone) zapravo ne znaju da je primarna funkcija telefona - telefoniranje.
    Moj sin u telefonu ima samo dva telefonska broja memorirana, i niti jedan broj od svojih prijatelja i skolskih kolega.
    Isto tako nikad se ne sluzi telefonom za telefoniranje.
    Vjerujem da je to skoro pravilo, a ne iznimka.
    Pa vodite racuna o tome kad ce te telefone nabavljati. :D
    Ja sam poprilicno staro dijete, a primarna funkcija mojeg telefona nikako nije telefoniranje. Bozesacuvajimajkobozja. Ne javljam se u 95% slucajeva kad zazvoni (a nemam problema s komunikacijom, nije na psihckoj bazi, majkemi!). Jednostavno ne volim da me itko smeta kad meni to ne pase, jeb'ga. Dovoljno mi je sto ponekad na poslu moram podici slusalicu (a izborila sam se za to da moj stol/ured nemaju direktan broj ). Telefon, a imam jedan od najvecih koji se mogu naci na trzistu, ima super kameru (prva bitna stvar kad sam ga kupovala) i ogroman ekran da mogu fino citati i tipkati kad mi se cita i tipka. Bljak, telefoniranje.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    LeirMAM, okladim se da je to i moja mama mislila za mene
    Ne znam kakav odnos imaš sa svojom mamom, ili si imala, ali moje cure jako vole vjeronauk, sada su već dovoljno velike da mi to i kažu, molitva prije spavanja im je najdraži ritual, učiteljica iz vjeronauka im je najdraža učiteljica, svaka u svojoj ladici noćnog ormarića ima Bibliju... Da ne uzurpiram temu, i zbilja ne želim zvučati dramatično, nisam ja načela temu vjeronauka, ali kad je već spomenuta, ja bih pukla da ne komentiram

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    A što se teme tiče, moje cure koriste internet zbilja duže nego onih 1,5h dozvoljenih, ali ne za igrice nego za školu ili informiranje o svojim omiljenim pjevačima, grupama, kupnju DVD-a preko e-baya i tako. Facebook, Instagram, Ipad i pametni telefoni ..., ne stanuju u našoj kući

  27. #127
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj LEIRmam prvotno napisa Vidi poruku
    svaka u svojoj ladici noćnog ormarića ima Bibliju...
    A čitaju li je kad? Ima dost onako "zgodnih" stvari.

  28. #128
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ako na ovoj temi nastavite sa vjeronaukom -brisem i djelim opomene.
    idite na temu O vjeronauku.
    Ova to NIJE!

  29. #129
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Sirius, jel možeš ukratko o tom hiperfokusu, čini se da imam kandidata.

  30. #130
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ovo je kratko i slikovito. I pozitivno.
    negativno je ono u zadnjoj recenici : zaboli ih dupe za ostalo:
    http://www.budenje.hr/emotivni_zar.php

  31. #131
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Sirius, hvala.

    Većina stvari je definitivno prisutna.

  32. #132
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Hajde malo ohladite sa vjeronaukom ( i na ovoj ) temi.
    Ima drugih tema o vjeronauku pa opletite tamo.
    E brate mili, baš tako sirius, stalno ista ekipa po istim temama dere.

    Mi i dalje slabo gledamo TV doma al zato ja i muž previše surfamo po mobitelima (po mojim kriterjima) i ne bih voljela da djeca gledaju takav primjer, ima li nam spasa? :D
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 12.10.2015. at 00:03

  33. #133
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    For the record, LEIRmam je prva počela.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.10.2015. at 00:05

  34. #134
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Slažem se sa zasad skuliranom, meni je nezamislivo da tako mala djeca imaju takve gadgete. Ja se iskreno nadam da ću sljedeći put kupit neki mob s malim ekranom i onda više nema čitanja non stop. Baš me to živcira, a šta zapravo čitam-95% vremena Rodu :D

  35. #135
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    For the record, LEIRmam je prva počela.
    nije, da budemo precizni ni ti ni ona nego Sillyme
    Ajd brate više stvarno dosta, stalno dvije oprečne strane Hrvatske u nekom boju

  36. #136
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdravljam nove smjernice ponajvise utoliko sto, umjesto da rade baukom i strase roditelje necime sto je postalo sastavni dio suvremenog zivota, nude informaciju kako da vrijeme provedeno pred ekranima ne bude nekvalitetno i postane interaktivno obiteljsko vrijeme, a ne zamjena za isto.
    Apsolutno. Sam tekst je vise-manje zdrav razum, ali bar jedan argument manje ekipi koja okolo hoda i plasi babarogom (zato je vec krenulo - ma to su Ameri, oni nisu normalni - cista klasika kad ti se vise odjednom ne svidja sto "autoritet" kaze )

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    I korisnički nivo informatike danas ne treba nikome, tko se nije uspio u današnje vrijeme (na mlade mislim) sam naučiti excelu, wordu, pptu i aktivnom korištenju neta, ni neće.
    Ali zato, ko što kaže mima, informatika nije fejsbuk nego JEST binarni sustav i jest programska logika, ista za sve jezike (i djeca odvazda uče logo, pa pascal, pa C).
    I to je znanje korisno za život jer razvija posebnu vrstu logike i kreativnosti.
    Znanje korisnickog nivoa je takodjer zalosno nisko kod prosjecnog zavrsenog srednjoskolca, pretezno zbog razvijene averzije skolskog sustava u kojem se jednostavno ne shvaca da je informatika danas pogon svega, i prozima sve aspekte naseg zivota, umjesto da je se dise i zivi svodi je na sat-dva neceg u rangu s povijesti (bez uvred povijesti) a u stvari bi trebala biti u rangu s pisanjem, citanjem i elementarnim racunskim operacijama. Praksa u svakodnevnom skolskom radu, osim za skinut lektiru i podijeliti pitanja s testa, je prakticno nula i iz skole nam masovno izlaze maturanti koji jedva znaju sum funkciju u excelu i ne znaju da postoji bcc polje u mailu pa masovno spamiraju sve oko sebe i dijele tvoj mail svima i svakome.

    Ali moram napomenuti da osim uvijek spominjanog programiranja informatika je neusporedivo vise, tu su sistem admini, db admini, mrezni admini, it arhitekti, poslovni analiticari, test menadzeri i testeri, konzultanti za implementacije raznih poslovnih sustava (neki SAP ekspert zaradjuje debelo vise od eksperta za programiranje jer mora znati logiku poslovanja cijele tvrtke i sustava i kako jedno spojiti s drugim), projektni menadzeri, dwh arhitekti, data arhitekti, bi eksperti, podrska korisnicima poslovnih aplikacija, it podrska, web i sl. dizajneri, 3d programeri, specijalisti za sigurnost, itd. Lista je ogromna, i znanje programiranja cesto uopce nije preduvjet za neki od tih poslova. Ali, takodjer, to je izgleda misljenje koju danas vecina ima - ako netko radi u IT onda valjda programira, sjedi pred crnim ekranom i gleda u zelena titrava slova. Hollywood style.

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    a i ne poznam roditelja koji se sa svojim vrtićarcem ne svađa oko vremena provedenog na I padu,pa ga se oduzima,sakriva te generalno žali za kupovanjem istog za dijete.
    A ja ne znam roditelja koji se sa svojim vrticarcem ne svadja oko: oblacenja, svlacenja, jela, spavanja, izlaska iz kuce, povratka u kucu, zasto je nebo plavo a ne zeleno, zasto vice u stubistu da cijela zgrada odzvanja, zasto non stop trci umjesto da hoda, zasto skace po krevetu nakon sto je vec 10x udario glavom o zid, zasto po 1000x pusta najiritantniju muziku na dobivnoj jeftinoj kineskoj igracki koju bi najradije bacio prek balkona ali je djetetu bas ta najdraza itd. Nes ti drame, svadjat se s djetetom oko necega.
    Ali, kao i sve ostalo, ako je tablet, laptop ili smartphone jamo jos jedna od bezbroj stvari koja se moze dobiti svaki dan, koristiti neko razumno vijeme, i ponovno dobiti sutra, onda dijete nakon nekog vremena to shvati i nema drame, kao ni kod svega gore navedenog. To se zove ucenje, odgoj, sazrijevanje itd. Uglavnom - odrastanje u normalnu osobu koja zna koristiti i istovremeno se kontrolirati oko ovog kao i svega drugog. Ili se potrudis kao roditelj ili ne.

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sestogodisnjak nit ima ipad niti tablet (nemamo ni mi oboje), nit ima mobitel.
    A bome ne znam niti jedno dijete u toj dobi da ga ima.
    Pa ja ih znam podosta koji ili imaju pristup roditeljskim ili imaju svoje vlastite mobitele (obicno bez sim kartice), tablete i laptope. Jos im nije izrasla treca glava, nitise itko od roditelja na to zali ista vise nego na gore navedeno. Ukljucujuci mene i moju djecu.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 12.10.2015. at 07:00

  37. #137
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, odlicno! Peterlin, moras azurirati smjernice, malo su zastarjele
    He he he.... smjernice su bile primjerene za moju djecu kad su bila vrtićke i rane školske dobi - iz tih vremena datira taj dokument.

    Kakva je danas situacija - isto postoje granice oko kojih sustavno pregovaramo.

    Slažem se sa svima da korištenje ekrana nije jednoznačno - aktivno i učinkovito korištenje ekrana nije isto što i buljenje ili zloupotreba...
    Slažem se i s onima koji kažu da se u većini škola to ne uči. Naravno, jer ovu generaciju nema tko poučavati. Prestigli su i učitelje i roditelje jer rastu s tom tehnologijom i prema njoj ne osjećaju otpor.

    S druge strane, djecu treba naučiti i bonton koji pripada novim tehnologijama (na primjer, zlo mi je svakodnevno na poslu od nepotpisanih upita koji stižu svakodnevno) a ne mislim da je to stvar škole. To je kućni odgoj. Dakako, treba i u školi napomenuti da se poruke potpisuju, da je pristojno ljude pozdraviti bez obzira na medij koji se koristi za komuniciranje itd.

    A upravljanje vremenom je nešto što se također uči - u biti, svejedno je da li klipan školske dobi provede cijelo popodne na nogometu ili na računalu/mobitelu, ako za to vrijeme nije napisao zadaću, ispraznio suđericu i slično. Sve se to uči. Svatko će ponekad zabrazditi. Ponekad će i roditelji profulati u postavljanju granica (i preoštro i preblago) ali ista je stvar i s izlascima i slatkišima i gomilom drugih stvari. To je život. Treba djecu naučiti da ne možeš živjeti tako da te "voda nos". Najbolji način za to je da roditelj bude dobar primjer. U mom slučaju to je značilo da moram dooobro paziti na SVOJE ponašanje. Kad sam sebe strpala pod nadzor, s djecom je išlo puno lakše.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 12.10.2015. at 08:24

  38. #138
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad čitam svoje postove na ovoj temi, nije niti godinu dana prošlo, a situacija se skroz promijenila.
    j je preko noći postao od geeka :D koji visi za kompjuterom, momak koji svaki slobodni trenutak visi sa društvom vani. sad više ne smeta ni kiša, skupljaju se u nekakvom kafiću gdje može njih 15 biti s 1 coca colom. u principu to je problem - oni nemaju gdje biti. nisu još za kafiće, nemaju ni novaca za to, a nemaju prostor gdje bi se mgli okupljati.

  39. #139
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    To je grozno.

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    sad čitam svoje postove na ovoj temi, nije niti godinu dana prošlo, a situacija se skroz promijenila.
    j je preko noći postao od geeka :D koji visi za kompjuterom, momak koji svaki slobodni trenutak visi sa društvom vani. sad više ne smeta ni kiša, skupljaju se u nekakvom kafiću gdje može njih 15 biti s 1 coca colom. u principu to je problem - oni nemaju gdje biti. nisu još za kafiće, nemaju ni novaca za to, a nemaju prostor gdje bi se mgli okupljati.
    Da, to je baš gadno...

    Moj stariji baš nije tip koji bi izlazio (treba ga tjerati) a mlađi je ovakav kao tvoj - društvo je zakon. Dok je bilo toplo, bicikli su im bili zakon. Sada uglavnom šeću pješice ali istina, nemaju gdje biti. Znaju svratiti u kvartovsku knjižnicu na grijanje. To im je navika od malih nogu. Osim toga, tamo ima par računala (pa poigraju koju rundu, a da mame ne zvocaju oko količine ekrana) i povremeno odu jedni k drugima. Vole i kvartovsku slastičarnu iz doba dok su išli u glazbenu školu - tamo se odlazi na pizzu i čaj.

    Za taj uzrast kod nas moraš biti u nešto upisan (ovaj ide na dramsku u kvartovsko kazalište) inače si osuđen na birtije u kojima ovoj generaciji nije mjesto. Znaju se prehodavati po lokalnom shopping centru (o tome imam svoje mišljenje i nije mi to baš špica filma za provođenje slobodnog vremena) ali baš sam u subotu vidjela gomilu te generacije u cc1. Dresiranje potrošača od malih nogu.

    Btw. kad se sjetim sebe - ne vidim baš neki napredak. Ufff...

  41. #141
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    To je grozno.
    što? ovo moje? ma nije baš tako grozno skupljaju se sad u tom pubu, veliki je prostor, inače za noćne izlaske, a po danu, odnosno u vrijeme kad se oni skupljaju, nema ljudi pa imaju mjesta. veliko je društvo, njih 20-tak, tako da tamo slave i rođendane.
    to sam napisala kao osvrt na provođenje vremena pred ekranom. i igricama. odjednom, od problema, više uopće nisu interesantne.
    a vezano uz vrijeme provedeno pred ekranom, ha, činjenica stoji da dok se ulogiraš i kreneš igrati iole ozbiljniju igru na netu, već ti prođe sat i pol.

  42. #142
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno. Sam tekst je vise-manje zdrav razum, ali bar jedan argument manje ekipi koja okolo hoda i plasi babarogom (zato je vec krenulo - ma to su Ameri, oni nisu normalni - cista klasika kad ti se vise odjednom ne svidja sto "autoritet" kaze )
    .
    eh,rekli bi neki da je i ESPGHAN autoritet kao i APP jeli tako? a ovi prvi sada opet jako objektivno govore da dohranu treba započet od 4tog mj...proizvođači baby-hrane nemaju niiikakve veze s tim,ma kakvi...

    no,ajde secirajmo malo taj članak,ne vidim u stvari po čemu je onaj moj toliko babarogast i različit od ovog?

    It used to recommend that children, ages two and under, have absolutely no exposure to screens. For older kids, the AAP recommended limiting ‘screen time’ to just two hours a day. Now, the guidelines have been changed. - ok, a ove u HR kažu i dalje 0 minuta do 3god i maltene 90% članka govore o djeci ispod 3god...

    a onda u AAP tekstu: We learn from each other. Neuroscience research shows that very young children learn best via two-way communication. “Talk time” between caregiver and child remains critical for language development. Passive video presentations do not lead to language learning in infants and young toddlers. The more media engender live interactions, the more educational value they may hold (e.g., a toddler chatting by video with a parent who is traveling). Optimal educational media opportunities begin after age 2, when media may play a role in bridging the learning achievement gap. - pa istu stvar govore i naše, a bome nisu nimalo pomakli donju granicu, i dalje je after age 2....a ne vidim konkretno nigdje korekciju ovih početnih 2h za starije....vjerojatno ne žele eksplicitno napisat: umjesto dosadašnjih 2h po nama je OK da sada provedu 4h dnevno,jer i nije tako..uzevši u obzir sve što preporuke koje su naveli ostaje se i dalje na istoj satnici nego su samo malo elaborirali stvar...

    naravno da je u USA tehnologija naprednija i sveprisutnija nego kod nas (otud i blagonakloniji članci o istoj), pa u početku se spominju TV-i na pumpama,otkad ih mi imamo? a da ne govorim koliko je jeftinija i time pristupačnija....
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 13.10.2015. at 00:19

  43. #143
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    i evo jednog prikladnog linka: http://dangerousminds.net/comments/p...ssed_we_are_wi
    bilo bi i u nas materijala za ovakve fotke...

  44. #144
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    inače, ja sam postala jedna od tih čije šestogodišnje dijete ima tablet

    dobio ga za rođendan od bake i djeda, prethodno su pitali mene za dopuštenje.
    objektivno, nije se ništa promijenilo. samo je igrice koje je prije igrao na kompu prebacio na tablet, na kompu je ionako grafička kartica preloša i počeo je često padat pod igricama. kad ga je dobio, rekli da i dalje vrijedi isto pravilo oko vremena igranja, i iako je tablet njegov, mama i tata ga mogu oduzet ako misle da treba. i da ga mora nakon korištenja vraćat na mjesto. i da kad dođu prijatelji, igrica se gasi.

  45. #145
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Uh sva sam se najezila na fotke i vrlo cesto vidim ovqkve situacije oko sebe.

  46. #146
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mene uopce ne smetaju takve fotke, kamoli jos da se od njih jezim. Zamijeni mobitel knjigom, motikom, kuhacom, cime god i opet je ista stvar - umjesto da komuniciraju (kao da, zapravo, ne mozes govoriti dok radis nesto drugo?!) ili da drze knjigu, motiku ili kuhacu zajedno (?!), u cemu je razlika? Ljudi citaju i na tabletu/mobitelu/kindleu/kompjuteru. Ali valja je takva knjiga sama po sebi losija od smrdljive rabljene knjige iz knjiznice (ne volim bas te kolektivne, hebi ga).

  47. #147

  48. #148
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno


  49. #149
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Mene uopce ne smetaju takve fotke, kamoli jos da se od njih jezim. Zamijeni mobitel knjigom, motikom, kuhacom, cime god i opet je ista stvar - umjesto da komuniciraju (kao da, zapravo, ne mozes govoriti dok radis nesto drugo?!) ili da drze knjigu, motiku ili kuhacu zajedno (?!), u cemu je razlika? Ljudi citaju i na tabletu/mobitelu/kindleu/kompjuteru. Ali valja je takva knjiga sama po sebi losija od smrdljive rabljene knjige iz knjiznice (ne volim bas te kolektivne, hebi ga).
    Cekaj u restoranu ces sjedit s knjigom kuhacom ili motikom ? Pa nije bas isto jer u puno situacija ti nije omoguceno da uopce nesto takvo imas.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 14.10.2015. at 07:10

  50. #150
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Uostalom ja itekako s kuhacom mogu uspostavit eye contact dapace to i radim al kad smo oboje na mobu to je strasno.svatko u svom svijetu.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •