Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: zamuckivanje, trebam li se brinuti?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno zamuckivanje, trebam li se brinuti?

    Moj Marko, 9 i po godina, povremeno zamuckuje. Nije to često, nije to povezano sa određenim riječima, to mu se javlja, čini mi se po mojoj slobodnoj procjeni, kad je pod pojačanim stresom.

    Inače, on je dijete koje nikad nije tepao, kad je progovorio nije bilo nikakvog zamuckivanja, i inače je dijete koje može pričati i pričati..... Zamuckivanje s počelo sa školskom dobi.

    Imam osjećaj, kad je napetost u školi veća (strepi od rezultata ispita, posvađao se s najboljim prijateljem...), da je i to zamuckivanje veće. A kad mu se u školi zareda par dobrih dana, sve netragom nestane.

    Kako da mu pomognem da se oslobodi te napetosti? Što je u stvari normalna napetost i stres za devetogodišnjaka, a kad to postaje zabrinjavajuće?

    On je inače hiper senzibilno dijete, moram jako paziti što gleda i čita (sa šest godina pročitao bi cijeli zadarski list, skupa sa osmrtnicama, kad sam to skužila nastala je stroga kontrola dostupnog štiva, ali ajde ti to objasni i starcima kojima je sve to bilo simpatično), npr. čuje vijest da je negdje bio potres, odmah ga je bilo užasno strah da će potres biti i u Zadru, smirilo ga je znanje: u jednoj super super dječjoj knjizi o prirodi lijepo pojašnjava sudaranje tektonskih ploča, i navodi mjesta na Zemlji gdje se te ploče često sudaraju, Hrv. je naravno daleko od svega toga), e kad je to sve pročitao smirio se. Hoću vam reći, on na sve reagira vrlo intezivno, i mislim da je to zamuckivanje izraz teškog nošenja za školom.

    Odličan je učenik, ali teško prihvaća nastavnicu (koja mu nikad nije uputila ni krivu riječ ni krivi pogled, nego ona je općenito hladna i oštrog nastupa sa svom djecom).

    Pretjerujem li ja sa svojim strahom za njegovo emocionalno zdravlje i kako da mu pomognem?

    Ne želim na prvu loptu ići po institucijama jer njega bi to ubilo u pojam, to želim taktično i suptilno, da on to ne osjeti.

    Mame školaraca, sorciere, forumašice psihologinje, vi mi trebate...

  2. #2
    sandra14 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    S.Obrez
    Postovi
    173

    Početno

    Mogu odgovoriti tek kao učiteljica ili mama jedne jednako hipersenzibilne osobe.
    Kao ovo prvo...utješno je da ta vrsta zamuckivanja(to što si navela nije mucanje) nestaje u pubertetu,negdje između 6-7 razreda.
    Loše je što će do tada postati svjestan svojeg problema i uvući se još više u sebe.
    Kao mama....ja sam uvijek za razgovor. Sjesti, razgovarati s njim kao odraslim i reći mu što si zamjetila. Reci mu da danas mnogi kad su uzbuđeni gutaju pojedina slova(neki i riječi), ali da treba pričekati(sekundu,dvije) prije nego izgovori nešto.Mora sam prepoznati koji su to trenuci i naučiti kako se nositi s tim.

    Nije stručan savjet, ali je iz srca.
    Mama 9,5 god. djevojčice koja se boji mraka, napuštanja i samoće.

  3. #3
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno Re: zamuckivanje, trebam li se brinuti?

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Moj Marko, 9 i po godina, povremeno zamuckuje. Nije to često, nije to povezano sa određenim riječima, to mu se javlja, čini mi se po mojoj slobodnoj procjeni, kad je pod pojačanim stresom.

    Mame školaraca, sorciere, forumašice psihologinje, vi mi trebate...
    Moja malena je s 3,5 godine bila pocela jako mucati, mi smo bili izvan sebe od uzasa, ali , hvala Bogu, trajalo je mjesec dana i prestalo. Rekli su nam da je rano za ikakve terapije, ali mi smo sami proveli terapiju: Izolirali smo se od svih, ona je i bila zeljna tate i mame, koji non-stop rade, i tako malo, po malo ona se toga oslobodila. Medutim receni nam je da se tako nesto moze vratiti kod prvog slijedeceg stresa, npr. polaska u skolu.
    Medutim ovo sve nije tvoj slucaj, ali buduci si takoder iz Zadra htjela sam ti preporuciti logopedicu kod koje smo isli s njom prije par mjeseci(ona sad ima 5,5 god) zbog slova R.
    Dakle buduci da R nije samo izaslo, potrazili smo pomoc. Pokusali smo u bolnici ali tamo mozes dobiti tretman samo 1 put tjedno, i to ako uleti praznik cekas slijedeci tjedan... u svakom slucaju to je bilo premalo.
    Onda su nam poznanici preporucili logopedicu Antonelu, koja radi u skoli ali radi i privatno doma. Ona je za nekoliko posjeta R uspjela istjerati van.
    Mislim da ti je najbolje otici s njim k njoj, neka ona poprica s njim, pa nek ti kaze sto ti je ciniti. Njemu ce to definitivno biti stresna situacija, jer ide kod nepoznate tete, tako da ce ona sigurno osjetiti to njegovo zamuckivanje.

    Ne znam jesam li ti pomogla, ali to je ono sto bih ja na tvome mjestu.
    Naravno da je i moja malena hipersenzibilna, to ti se i dogada samo takvima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •