Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 402

Tema: Krizma, pokloni, pretjerivanja naša svagdašnja...

  1. #51
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi smo fala Bogu jucer obavili krizmu. Bez pretjerivanja, kupio si je za obuci sto je htio, proslavili smo kako je htio, zadovoljan je poklonima.
    I na kraju, sinoc u krevetu, pita me mm : A zasto se to uopce slavi? Reko Nemam pojma...
    I nemam.

  2. #52
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno se s ovim slažem.
    I da nadodam: stavila sam ovo namjerno na filozofski da čujem razna iskustva i mišljenja.
    I ispalo je "da mene neki ne kuže"
    Očekivano.
    Neću se s tim zamarati, ni opravdavati zašto smatram da je moja kći zaslužila i to krvavo, svoje gadgete.

    Ne mora me nitko kužiti.
    Ako je nekome ok raditi kravale od svakog iole svečanijeg događaja u obitelji, neka im.
    Ako je nekome ok davati nezaslužene poklone i nagrade , neka im.
    Meni nije.
    Ja sam u životu sve sama stvorila i zaslužila i to očekujem i od svoje kćeri.
    I da se vratim na temu: danas smo proučavale te slike i zaključile da su lažne.
    Odnosno novčanice nisu prave. Najgornja jest, ali donje ziher nisu.
    Tak su složene da izgleda kao hrpa, ali se zapravo uopće ne može razaznati koliko je na slici novca.
    I sad se pitanje samo nameće: zašto?
    Zašto to djeca rade?
    E, to ja ne kužim.
    Na boldano se osjećam dužna odgovoriti, jer se osjećam prozvano ti se ne želiš zamarati ni opravdavati zašto misliš da je tvoja kći to zaslužila. Mislim da od tebe nitko nije tražio opravdavanje, osobno sam ti samo htjela reći da mi nije jasno zašto se toliko čudiš da je netko drugi dobio, ono što tvoje dijete već ima? To su sve nečija djeca, ti eto svojoj kupuješ poklone kao nagrade za uspjeh u školi, netko kupuje kao nagradu za neki uspjeh u sportu, netko za rođendane, netko za krizmu i pričest, a netko ni ne treba povod za poklon i to je to.

  3. #53
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    tanči ja razumijem tvoju curu.

    bilo joj je teško, poklopio se horoskop, Mjesec, kaj ja znam.

    bude to sve došlo na svoje .

    svi mi imamo puno više materijalnog od žedne i gladne Afrike , ako ćemo tako postavljat kriterije .
    Apsolutno.
    Već je danas sve došlo na svoje.
    Jučer je ona bila i umorna i iscrpljena od višednevnih priprema. Rano se ustala, a inače puno spava.
    I sve ju je to igleda slomilo.
    A ja, kao i svaka majka ne mogu gledati kako mi dijete pati, plače.
    Ne mogu gledati njene suze.
    Ona zbilja rijetko plače pa mi je tim više užasno teško gledati kako plače, kako se muči.

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    moji su imali vrlo skromne prve pričesti, poklone vezane za vjeru kako od koga: Bibliju u stripu, katekizam, križić, mali nasljeđeni zlatni privjesak od bake, krunicu i naravno Lego paketić.
    Na temu usporedbi s drugom djecom slegnuli smo ramenima i rekli da nas se to uopće ne tiče i da svaka obitelj ima svoje prioritete.
    Slavimo samo zato jer želimo da se sjećaju velikog dana ni zbog čeg drugog, a na pritisak okoline se moraju naviknuti.
    Kad mi zbog bilo čega kažu da se osjećaju "drugačije" ili da im se rugaju ja im kažem da se ne brinu jer da ti koji se žele rugati uvijek će naći nešto ili imaš naočale ili prišteve ili nemaš novaca tko bi se zamarao s tim.

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Mi imamo ove godine jednog krizmanika, iduće drugog.

    Tja, ne znam ni sama što ćemo s poklonima - moja djeca to ne očekuju, a ionako imaju sve što mi mislimo da bi trebali imati. Nabavit ćemo odjeću (i to ne za jednokratnu upotrebu nego nešto trajnije nosivo) i proslavu u krugu obitelji i kumova.

    Ni sama ne znam što bih još. Moja mama mu je nabavila narukvicu od kirurškog čelika kakve sad mladi nose i to mi se čini ok. Da nije ona, mi bi vjerojatno kupili tako nešto. Ovako - lako je ženskom djetetu kupiti neku sitnicu od zlata, a što s muškim? Nemam pojma. Bolje je potrošiti lovu na njegove ne baš jeftine dioptrijske naočale, a za uspomenu - ne znam ni sama, možda neki mali zlatnik sa prigodnom slikom (Kamenita vrata ili slično)

  6. #56
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Peterlin, ima nesto u ovom da je lakse kupiti zenskom djetetu neku sitnicu od zlata. Ja bih cak rekla i ne samo zlato..Meni je uvijek bilo lakse kupiti za curice i odjecu i igracku i bilo sto...Mozda zato sto imam dvije curice pa sam se ravnala po njima. A kad bi nekom muskom djetetu trebalo nesto kupiti, pa sad i mojem uvijek imam "problem". Moj brat je od svoga kuma dobio lancic sa krizem. Mislim da ga nikad poslije nije nosio, jer ne nosi nista od nakita, al svakako je to jedna lijepa, vjecna uspomena.

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zlatarna Celje ima jako zgodnu foru za poklon - karticu na kojoj je pričvršćena zlatna pločica gramaže po želji http://www.gifts-to-remember.si/zgp_...sp?lang=si&g=1 .


    Inače, uvijek se pitam jesu li te svadba-krizme i pričesti i silni pokloni stvarnost ili samo urbana legenda o kojoj se sezonski piše u medijima i po forumima.

    Bila sam na mnogobrojnim krizmama/pričestima u životu, pa nit' sam vidjela takve poklone o kakvima se piše, niti svadbena slavlja.
    (dapače, mi smo lani napravili pričest u restoranu i to je u našoj sredini teška iznimka, jer gotovo svi slave kod kuće)
    Isto tako sam lani vidjela kako se slavilo kod nekolicine prijateljica moje kćeri.

    Znam da postoje sredine gdje se stvarno slavi naveliko i daju se skupi pokloni, ali imam osjećaj da kao i svadbe u takvim sredinama te stvari funkcioniraju na bazi reciprociteta, pa danas ti mom djetetu kupiš laptop, a sutra ću ja tvom.

    btw. ja sam svojoj kćeri planirala kupiti komad zlata za pričest, ali jednostavno nisam imala novaca, i tako sam joj objasnila - da imamo velike troškove da financiramo odjeću i ručak i da joj nećemo kupiti poklon, bilo bi mi krivo da to nije shvatila.

  8. #58
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    bas sam htjela staviti ovaj poklin od zatarne celje, jer sam i sama poklonila mom necaku. to im se cini fora.

  9. #59
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    imam nekoliko krizmanika kao frendove na fejsu (još me nisu zblokali) - i nisam vidjela niti jednu fotku darova - ili objavljuju obiteljske fotke ili onak pokazuju haljine/frizure.

    Mislim da sve stvarno ovisi o familiji - mi si i inače ne poklanjamo skuplje darove, što ne znači da nemaju nešto od toga - obično rješavamo stvari tako da neko vrijeme štede novce (a to traje, jer nemamo puno familije) pa mi nadodajemo kaj fali.

  10. #60
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    bas sam htjela staviti ovaj poklin od zatarne celje, jer sam i sama poklonila mom necaku. to im se cini fora.
    a čemu to služi? to sam i ja mislila pokloniti za jedno krštenje, al onda sam poklonila bibliju, tvrdi uvez, po preporuci drage forumašice
    bile su mi fora te pločice, al poslije si mislim da mi je ipak nekako glupo kupiti nešto što će stajati u ladici. ili za kad prifali će se prodati?

  11. #61
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    pa ako je dijete tip baje patka njemu je to san snova poklon. zato sam i poklonila, jer krizic ga ne bi radovao kao ovo sto pise moje prvi gram zlata

  12. #62
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a čemu to služi? to sam i ja mislila pokloniti za jedno krštenje, al onda sam poklonila bibliju, tvrdi uvez, po preporuci drage forumašice
    bile su mi fora te pločice, al poslije si mislim da mi je ipak nekako glupo kupiti nešto što će stajati u ladici. ili za kad prifali će se prodati?
    Ja si nekako mislim ovo kao i ti, ali moja djeca su ovakva kako je spajalica opisala u slijedećem postu.

    Ima svaki svoju vrećicu sa zlatom, a unutra darovi za rođenje, za krštenje, za ovo, za ono.... Dugo vremena su voljeli po tome prebirati dok su bili mali. Sve znaju - od koga su što dobili, a što naslijedili. Sad već odavno dobro kuže kaj je to, pa su ohanuli s tim prekopavanjem (to je imalo svrhu da zapamte porijeklo pojedinih predmeta), ali mislim da bi ih jednako veselilo investicijsko zlato.

    S druge strane, bezličnu pločicu je lakše prodati ako bude huda sila (čini mi se), a neki zlatnik ili nakit malo teže. Ne znam.

    ***
    Imate li kakve originalnije ideje, što bi se još moglo darovati djeci? Smartphone i laptope imaju, fotoaparate također, a osim toga elektronika tako brzo zastarijeva da mi to nije špica filma.

    Novac? Možda.... jer moji su štedljivi do te mjere da me to ponekad brine i sigurna sam da ga neće neodgovorno potrošiti, ali ne znam... Ima argumenata "za" i "protiv", kao i sve ostalo.

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa baš tako, prodat će kad mu bude trebao novac, to je kao da nekom daš novce, samo u boljem obliku.

  14. #64
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mi smo za krštenja uvijek poklanjali zlatnik od Franje Josipa i to djeci unutar familije.
    Za kumstvo poklanjam lančić s križićem.
    Na ljeto ću ponovno biti kuma jednoj bebici i dobit će to.
    A što se tiče Krizme i pretjerivanja kod nas; čula sam jučer da je nekima čak i rodbina iz Njemačke došla.
    Eto, ima nas zbilja svakakvih.
    Nekome je važno imati čim više gostiju, nekome su važni pokloni, nekome ništa i svašta.
    A meni je važan sakrament.
    I ja sam se cijelo vrijeme plakala dok je to trajalo.
    I zamišljala kako moja velika, pametna i lijepa cura stoji za nekih 10-20 godina u vjenčanici pred istim oltarom.
    :romantika:

  15. #65
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tanci ovo sto cu napisati nije napad, ali mislim da su te jako pogodila suze tvoje ljepotice, pa i sama sad se osjecas previse tuznom.

    ja sam napisala da mi nismo od velikih slavlja MM i ja, no u mojoj familiji su drugi ipak drugaiciji od nas. i ja u svakoj takvoj prilici uzivam, radujem se i veselim, svakom uzavniku, jer mi je drago vidjeti ih i uzivam u njihovom drustuvu. i drago mi je da moja djeca imaju priliku upoznati svoju rodbinu. nakon svako takvog druzenja sama sebi obecam, da cu sljedecu nasu priliku i ja tako napraviti, no eto ipak do tad "zaboravim" i uzivam u najuzem krugu meni bliskih ljudi. tako da iskreno ne razumijem u cemu je problem ako je dosla rodbina iz njemacke?
    kao da je bitno od kud je ko dosao, i koliki put je prevalio. bitno je da su uzivali onako kako je njima drago, a da ste ti i tvoja familija imali slavlje kakvo se vama svidja.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 27.04.2015. at 10:29

  16. #66
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    ***
    Imate li kakve originalnije ideje, što bi se još moglo darovati djeci? Smartphone i laptope imaju, fotoaparate također, a osim toga elektronika tako brzo zastarijeva da mi to nije špica filma.

    Novac? Možda.... jer moji su štedljivi do te mjere da me to ponekad brine i sigurna sam da ga neće neodgovorno potrošiti, ali ne znam... Ima argumenata "za" i "protiv", kao i sve ostalo.
    Sat možda? Ukoliko misliš da bi ga nosili.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj anabeg prvotno napisa Vidi poruku
    Sat možda? Ukoliko misliš da bi ga nosili.
    Imaju, nose još od pričesti, ali lani smo im kupili nove.

    Ali pitat ću, jer ne moraš imati samo jedan sat.

    Od nakita mi pada na pamet igla za kravatu - ne zato što bi to nosili nego zato jer je to nosivi muški nakit za cijeli život. Vidjet ćemo. Nije to nikakva obveza, ali budući da imamo dvojicu, što kupimo jednom, iduće godine dobiva i drugi.

  18. #68
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Ako mislis na iglu za kravatu, onda mozda da razmislite i o gumbima za mazete. ima ih predivnih, pa ih bar na svom piru mogu nositi.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Imaju, nose još od pričesti, ali lani smo im kupili nove.

    Ali pitat ću, jer ne moraš imati samo jedan sat.

    Od nakita mi pada na pamet igla za kravatu - ne zato što bi to nosili nego zato jer je to nosivi muški nakit za cijeli život. Vidjet ćemo. Nije to nikakva obveza, ali budući da imamo dvojicu, što kupimo jednom, iduće godine dobiva i drugi.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 27.04.2015. at 10:42

  19. #69
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Imate li kakve originalnije ideje, što bi se još moglo darovati djeci? Smartphone i laptope imaju, fotoaparate također, a osim toga elektronika tako brzo zastarijeva da mi to nije špica filma.

    .

    Uplati im neko putovanje - ili odite svi skupa - neki lijepi grad koji je blizu - tipa Budimpešta, beč, ili ono kaj djeca vole - Gardaland

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Budimpešta - daaaaaaaaa

    Gardaland - neeeeeeee (to JA ne volim, a moja djeca su potpuno ravnodušna, pa se ne bih žrtvovala). Ali Budimpešta, to bi zapravo bilo super.

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako mislis na iglu za kravatu, onda mozda da razmislite i o gumbima za mazete. ima ih predivnih, pa ih bar na svom piru mogu nositi.
    Možda... iako imaju i toga (obiteljska baština, ali to je više uspomena nego što je nosivo, iako sve te starine sada ponovno dolaze u modu). Tim prije što moj stariji sin obožava košulje.

    Ali bit će još prilika - matura itd.... skupit će se još toga.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.04.2015. at 11:19

  22. #72
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Budimpešta ti je odličan izbor - vidim kako našoj djeci ta putovanja ostanu u lijepom sjećanju. Budimpešta nije skupa, a krasna je. sada bih išla opet jer mi baš frendica vele da imaju razgledavanje Parlamenta iznutra. ma divota. A u Budimpešti je krasan akvapark, ako ipak dečki vole malo akcije tog tipa.
    Gardaland ne volim niti ja

  23. #73
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci ovo sto cu napisati nije napad, ali mislim da su te jako pogodila suze tvoje ljepotice, pa i sama sad se osjecas previse tuznom.

    ja sam napisala da mi nismo od velikih slavlja MM i ja, no u mojoj familiji su drugi ipak drugaiciji od nas. i ja u svakoj takvoj prilici uzivam, radujem se i veselim, svakom uzavniku, jer mi je drago vidjeti ih i uzivam u njihovom drustuvu. i drago mi je da moja djeca imaju priliku upoznati svoju rodbinu. nakon svako takvog druzenja sama sebi obecam, da cu sljedecu nasu priliku i ja tako napraviti, no eto ipak do tad "zaboravim" i uzivam u najuzem krugu meni bliskih ljudi. tako da iskreno ne razumijem u cemu je problem ako je dosla rodbina iz njemacke?
    kao da je bitno od kud je ko dosao, i koliki put je prevalio. bitno je da su uzivali onako kako je njima drago, a da ste ti i tvoja familija imali slavlje kakvo se vama svidja.
    Ovako i ja. Da mene Tanči gleda sa strane, sigurno bi mislila o meni isto što i o roditeljima o kojima piše ovaj post

    Ali ja pretjerujem kada su pokloni i druženja u pitanju. Imam veliku obitelj i širok krug kumova i prijatelja i jako volim proslave i zabave svih vrsta (svadbe, rođendane), volim pomoći u pripremi, volim se družiti, ama ne pada mi teško ni pospremiti poslije

    Znam pozvati drage ljude na okupljanje i ručak/večeru čak i kada za to nema posebne prigode.

    Nije mi drago vidjeti da djeca dobivaju skupe gadgete i skutere, ali volim poklanjati odjeću, knjige, nakit i mislim da su to sasvim ok i primjereni pokloni za djecu svake dobi. Mislim da stvari za uspomenu kao što su naušnice koje si poklonila kćeri ostaju kao uspomena za cijeli život i mislim da to ima veliku sentimentalnu vrijednost. Ja svakako brižljivo čuvam sav nakit koja su moja djeca dobila za krštenje, svaki komad ima svoju priču i vezan je uz onoga tko im je to poklonio i drago mi je što im mogu sačuvati takvu materijalnu i sentimentalnu vrijednost za cijeli život.

    Ono što mi nije drago, a što su i drugi primijetili, a mislim da sam to već spominjala u nekoj drugoj temi, jest to što za tebe veliku vrijednost imaju petice i uspjesi u školi. I ja bih nesumnjivo bila ponosna na takve uspjehe da je moje dijete u pitanju, ali mislim da nije ok identificirati dijete sa tim uspjesima. Slično sam nešto prošla i sama - uvijek sve petice, uvijek najbolja i uvijek sam bila promatrana kroz tu prizmu. A ja nisam htjela da budem "vrednovana" na temelju svog uspjeha. Često bi me sreli moji profesori koji su mnogo godina poslije predavali mojoj sestri i rekli bi mi kako su je pitali - "zašto ti nisi kao xy". Ili i sami moji roditelji koji i dan danas nabrajaju hvalospjeve o mojoj školskoj prošlosti.

    Meni osobno je to grozno te sam i jednima i drugima "začepila usta" jer ne želim više biti moja svjedožba/sastavak/ispit/diploma u roku i slično. A pogotovo to nije relevantno danas, skoro 10 godina nakon što sam završila svoje školovanje. Ja sam kompletna osoba sa svojim manama i vrlinama, nedostacima i neuspjesima kao i uspjesima, majka, domaćica, supruga, poslovna žena i kao takva želim biti i vrednovana.

    I ti učenici koji ne postižu uspjehe kao tvoja kćer su osobe sa svojim ljudskim kvalitetama, sa potencijalom, to su nečija djeca čiji roditelji ipak vide i njihove druge pozitivne odlike i koji žele svojoj djeci priuštiti ono što smatraju da zaslužuju radi onoga što jesu. Neka djeca imaju poteškoća u učenju i ponašanju, neka jednostavno prolaze kroz taj period u svom životu, a pogotovo je pubertet krizno razdoblje.

    Neka su uistinu i neodgojena i njihovi roditelji ne žele prihvatiti istinu o sebi i svojoj djeci i slavlje krizme je ujedno i stvar njihove taštine i ega. Ali ne bih rekla da se radi baš o svih 90% (je li taj postotak spomenut na početku cijele priče, nisam sigurna?) krizmanika koji su se krizmali sa tvojom kćeri i neskromno proslavili taj događaj.

    Ukratko, djeca ne trebaju biti vrednovana samo na temelju svojih školskih uspjeha i ocjena, to je samo dio čitavog mozaika koji ih čini osobama, niti bi roditelji svoju ljubav, pažnju, naklonost i darivanje trebali temeljiti samo na tome.

    A tvoju kćer će mnogo toga zaboljeti u životu. Jedan put će to biti skuplji i mnogobrojniji pokloni, drugi put će biti ljepša frizura, treći put dečko za kojim ona čezne. H...ga, bolit će i nju i tebe, ali to je život, nasreću ili nažalost, nisam sigurna.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 27.04.2015. at 12:04

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    93

    Početno

    Mm je sad bio kum jednom krizmaniku i to nam/mu je sveukupno 9 kumstvo djeci i još dva puta vjenčani. pokloni su uvjek bili skromni i nitko njega/nas nije zvao radi love i poklona osim možda jednog s kojima više nismo u kontaktu (još uvijek ne znam da li to ima veze jedno s drugim, želim misliti da nema). Za krštenje je poklon uvijek bio skromni lančić sa križićem i za cure i za dečke. Za vjenčanja lova ili poklon (tu smo se svaki put dogovorili) a za krizmu bicikl.
    Za ovog zadnjeg smo kupili sat i to sam ja išla u kupovinu i prije toga sam se malo raspitivala kakve satove sad nose klinci.... dakle sat koji nose 14-ogodišnjaci je u rangu (po izgledu ne po cijeni) sa onim što nosi moj predsjednik uprave!! ja sam imala u glavi sat koji nije ono kina nije jeftinjava ali je narukvica gumena i sat ide pod vodu ali ono što njih zanima je daleko od toga i ovaj što sam ja imala u glavi nosi se i kupuje valjda za prvu pričest??

    Što se tiće sad tih velikih poklona za krizmu to je rekla bih i prije bilo tako, možda ne u tolikoj mjeri ali bila je. Pa čak i sama prošnja kume ili kuma nije prolazila bez velikih poklona. Ja sam moju krizmanu kumu/tad najbolju prijateljicu pitala samo tako iz ničega hoćeš mi biti kuma dok je moja frendica iz razreda mjesecima prije sa svojom mamom pripremala poklone za njenu kumu i kuminu obitelj! A o pokolonu koji je ona dobila za krizmu smo pričali još mjesecima poslije, to je između ostalog bila neka velika kugla šminke od Pupe koja je tad bila vrh vrhova što se tiće šminke... radili smo prave maškare iz te kugle u školi! A s druge strane ja sam od svoje kume dobila prekrasan prsten jednostavan sa srcima i još dugo godina poslije bilo mi ga je strah nositi da ga ne izgubim i da još i buketić cvijeća i bile smo obje tako ponosne što smo kao mi sad okrunile naše prijateljstvo.
    e da jedna cura je od svog oca dobila čak i plac (halo), a bilo je tu i skutera.

    U ovom kraju gdje ja sad živim (prigorje) veliki pokloni za krizmu nisu nikakva novost ali zato u kraju iz kojeg dolazim (istočna slavonija) je to danas velika novost ali opet ima obitelji/kumova koji idu u nebesa sa poklonima a s druge strane ima i još uvijek prizemljenih.

    Ono što ja mislim da je bitno je kako se ja tj. sada naša djeca nose sa materijalizmom današnjice tj. kojim vrijednostima ih učimo.

    PS oprostite na dugom postu ali baš ova teme i mene potiče na razmišljanje.

  25. #75
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Možda... iako imaju i toga (obiteljska baština, ali to je više uspomena nego što je nosivo, iako sve te starine sada ponovno dolaze u modu). Tim prije što moj stariji sin obožava košulje.

    Ali bit će još prilika - matura itd.... skupit će se još toga.
    Evo mi preživjeli Krizmu prošli vikend, pa čisto da podjelim iskustvo...
    Imali smo ručak u restoranu najuža rodbina i najbliži prijatelji. Da je Krizma bila kasnije i da nam je vrijeme omogućilo imali bi doma na terasi najvjerovatnije u istom angažmanu. Osobno volim fešte i volim se podružit sa familijom,mojih je doduše jako malo i daleko su nažalost ali od supruga familija je blizu i ima ih puno i kad bi išli raditi feštu da zovemo tako i malo širi krug(bratiće i sestirčn njegove) nakupili bi bez problema 80-ak ljudi no za ovakav događaj to mi je previše.
    Što se poklona tiče, sve je bilo skromno-koga sam zvala tako sam i rekla.Većinom je dobila novce i par sitnica.Od kumova je dobila 600 kn + torta, a od ostalih po 200-300 kn. Po meni sasvim pristojno-sve više od toga smatrala bih previše.
    Ljudi danas malo pretjeruju sa vrijednošču pokolona pa se tako da čuti da kumovi kupuju mobitele od 2-3 tisuće kuna i sl. Ja kao roditelj bih na prvom mjestu zabranila da se kupi takav poklon i našim kumovima sam jasno dala do znanja da si je ona kumu izabrala zato jer ju voli a ne zato da joj kupuje neke kerefeke.

  26. #76
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako i ja. Da mene Tanči gleda sa strane, sigurno bi mislila o meni isto što i o roditeljima o kojima piše ovaj post

    Ali ja pretjerujem kada su pokloni i druženja u pitanju. Imam veliku obitelj i širok krug kumova i prijatelja i jako volim proslave i zabave svih vrsta (svadbe, rođendane), volim pomoći u pripremi, volim se družiti, ama ne pada mi teško ni pospremiti poslije

    Znam pozvati drage ljude na okupljanje i ručak/večeru čak i kada za to nema posebne prigode.

    Nije mi drago vidjeti da djeca dobivaju skupe gadgete i skutere, ali volim poklanjati odjeću, knjige, nakit i mislim da su to sasvim ok i primjereni pokloni za djecu svake dobi. Mislim da stvari za uspomenu kao što su naušnice koje si poklonila kćeri ostaju kao uspomena za cijeli život i mislim da to ima veliku sentimentalnu vrijednost. Ja svakako brižljivo čuvam sav nakit koja su moja djeca dobila za krštenje, svaki komad ima svoju priču i vezan je uz onoga tko im je to poklonio i drago mi je što im mogu sačuvati takvu materijalnu i sentimentalnu vrijednost za cijeli život.

    Ono što mi nije drago, a što su i drugi primijetili, a mislim da sam to već spominjala u nekoj drugoj temi, jest to što za tebe veliku vrijednost imaju petice i uspjesi u školi. I ja bih nesumnjivo bila ponosna na takve uspjehe da je moje dijete u pitanju, ali mislim da nije ok identificirati dijete sa tim uspjesima. Slično sam nešto prošla i sama - uvijek sve petice, uvijek najbolja i uvijek sam bila promatrana kroz tu prizmu. A ja nisam htjela da budem "vrednovana" na temelju svog uspjeha. Često bi me sreli moji profesori koji su mnogo godina poslije predavali mojoj sestri i rekli bi mi kako su je pitali - "zašto ti nisi kao xy". Ili i sami moji roditelji koji i dan danas nabrajaju hvalospjeve o mojoj školskoj prošlosti.

    Meni osobno je to grozno te sam i jednima i drugima "začepila usta" jer ne želim više biti moja svjedožba/sastavak/ispit/diploma u roku i slično. A pogotovo to nije relevantno danas, skoro 10 godina nakon što sam završila svoje školovanje. Ja sam kompletna osoba sa svojim manama i vrlinama, nedostacima i neuspjesima kao i uspjesima, majka, domaćica, supruga, poslovna žena i kao takva želim biti i vrednovana.

    I ti učenici koji ne postižu uspjehe kao tvoja kćer su osobe sa svojim ljudskim kvalitetama, sa potencijalom, to su nečija djeca čiji roditelji ipak vide i njihove druge pozitivne odlike i koji žele svojoj djeci priuštiti ono što smatraju da zaslužuju radi onoga što jesu. Neka djeca imaju poteškoća u učenju i ponašanju, neka jednostavno prolaze kroz taj period u svom životu, a pogotovo je pubertet krizno razdoblje.

    Neka su uistinu i neodgojena i njihovi roditelji ne žele prihvatiti istinu o sebi i svojoj djeci i slavlje krizme je ujedno i stvar njihove taštine i ega. Ali ne bih rekla da se radi baš o svih 90% (je li taj postotak spomenut na početku cijele priče, nisam sigurna?) krizmanika koji su se krizmali sa tvojom kćeri i neskromno proslavili taj događaj.

    Ukratko, djeca ne trebaju biti vrednovana samo na temelju svojih školskih uspjeha i ocjena, to je samo dio čitavog mozaika koji ih čini osobama, niti bi roditelji svoju ljubav, pažnju, naklonost i darivanje trebali temeljiti samo na tome.

    A tvoju kćer će mnogo toga zaboljeti u životu. Jedan put će to biti skuplji i mnogobrojniji pokloni, drugi put će biti ljepša frizura, treći put dečko za kojim ona čezne. H...ga, bolit će i nju i tebe, ali to je život, nasreću ili nažalost, nisam sigurna.
    Svakom njegovo.
    Netko će nagraditi rad, a netko neće. Nekome je svejedno.
    I jasno da svatko svoje dijete voli najviše na svijetu i da se u skladu sa time i ponaša.
    Ja lijenost i nerad ne nagrađujem, ali kužim one koji idu linijom manjeg otpora i rade drugačije.
    Kužim i da su ljudi jalni. Sve je to normalno.
    Moj suprug i ja smo sve sami stekli, niš nismo dobili od nikoga. Ni plac, ni kuću, ni svadbu, ni auto, ništa! I tako učimo i jedinu kći. Šta sama napravi, napravila je.
    I ona tako radi. Uči i trudi se. I unatoč bolesti napreduje i dalje, a vjeruj mi da ju ne tjeram. Ne forsiram. Ne znam ni kaj uči sada.
    Uostalom, kaj god da napravi za sebe, bit će joj u životu lakše.
    Iako mislim da uspjesi i petice moje kćeri nemaju veze s Krizmom, ali kad se već spominje, moram komentirati.

  27. #77
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Svakom njegovo.
    Netko će nagraditi rad, a netko neće. Nekome je svejedno.
    I jasno da svatko svoje dijete voli najviše na svijetu i da se u skladu sa time i ponaša.
    Ja lijenost i nerad ne nagrađujem, ali kužim one koji idu linijom manjeg otpora i rade drugačije.
    Kužim i da su ljudi jalni. Sve je to normalno.
    Moj suprug i ja smo sve sami stekli, niš nismo dobili od nikoga. Ni plac, ni kuću, ni svadbu, ni auto, ništa! I tako učimo i jedinu kći. Šta sama napravi, napravila je.
    I ona tako radi. Uči i trudi se. I unatoč bolesti napreduje i dalje, a vjeruj mi da ju ne tjeram. Ne forsiram. Ne znam ni kaj uči sada.
    Uostalom, kaj god da napravi za sebe, bit će joj u životu lakše.
    Ajme tanči, mislila sam dalje ne komentirat, al ne mogu..zašto misliš ako neko nema sve petice da je lijenost i nerad u pitanju? Nekoj djeci škola, učenje jednostavno ne ide. Zar je to tako teško shvatiti?

    A ovo, zadnje boldano, si sama ti pokrenula, kad si se osvrnula na to kako ta djeca ne redaju petice, ni nagrade. Znači ti si učenje i ocjena uvela u cijelu ovu priču.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mi preživjeli Krizmu prošli vikend, pa čisto da podjelim iskustvo...
    Imali smo ručak u restoranu najuža rodbina i najbliži prijatelji. Da je Krizma bila kasnije i da nam je vrijeme omogućilo imali bi doma na terasi najvjerovatnije u istom angažmanu. Osobno volim fešte i volim se podružit sa familijom,mojih je doduše jako malo i daleko su nažalost ali od supruga familija je blizu i ima ih puno i kad bi išli raditi feštu da zovemo tako i malo širi krug(bratiće i sestirčn njegove) nakupili bi bez problema 80-ak ljudi no za ovakav događaj to mi je previše.
    Što se poklona tiče, sve je bilo skromno-koga sam zvala tako sam i rekla.Većinom je dobila novce i par sitnica.Od kumova je dobila 600 kn + torta, a od ostalih po 200-300 kn. Po meni sasvim pristojno-sve više od toga smatrala bih previše.
    Ljudi danas malo pretjeruju sa vrijednošču pokolona pa se tako da čuti da kumovi kupuju mobitele od 2-3 tisuće kuna i sl. Ja kao roditelj bih na prvom mjestu zabranila da se kupi takav poklon i našim kumovima sam jasno dala do znanja da si je ona kumu izabrala zato jer ju voli a ne zato da joj kupuje neke kerefeke.
    Mi isto svojim najbližima kažemo da ne pretjeruju i do sad je upravo tako bilo. Uostalom, to su ljudi koji dijele naše nazore. Iskoristit ćemo prigodu da se malo proveselimo i to je sve.

    A moja djeca jako dobro znaju što mi mislimo o "špinčenju" na FB i sličnim društvenim mrežama s kojekakvim poklonima i materijalnom imovinom.

    S druge strane, klinci koji stavljaju slike poklona i novaca na FB sigurno imaju okruženje koje tako slično misli. Tja, ne može se tu ništa. Isto kao svadbe - netko je već gore napisao. Netko će skromno, netko malo šire. I svi misle da imaju svoje razloge zašto su baš tako postupili.

  29. #79
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Svakom njegovo.
    Netko će nagraditi rad, a netko neće. Nekome je svejedno.
    I jasno da svatko svoje dijete voli najviše na svijetu i da se u skladu sa time i ponaša.
    Ja lijenost i nerad ne nagrađujem, ali kužim one koji idu linijom manjeg otpora i rade drugačije.
    Kužim i da su ljudi jalni. Sve je to normalno.
    Moj suprug i ja smo sve sami stekli, niš nismo dobili od nikoga. Ni plac, ni kuću, ni svadbu, ni auto, ništa! I tako učimo i jedinu kći. Šta sama napravi, napravila je.
    I ona tako radi. Uči i trudi se. I unatoč bolesti napreduje i dalje, a vjeruj mi da ju ne tjeram. Ne forsiram. Ne znam ni kaj uči sada.
    Uostalom, kaj god da napravi za sebe, bit će joj u životu lakše.
    Iako mislim da uspjesi i petice moje kćeri nemaju veze s Krizmom, ali kad se već spominje, moram komentirati.
    Nešto sam zbrčkala u gornjoj poruci, pa ću ponoviti:

    Ajme tanči, mislila sam dalje ne komentirat, al ne mogu..zašto misliš ako neko nema sve petice da je lijenost i nerad u pitanju? Nekoj djeci škola, učenje jednostavno ne ide. Zar je to tako teško shvatiti?

    A ovo, zadnje boldano, si sama ti pokrenula, kad si se osvrnula na to kako ta djeca ne redaju petice, ni nagrade. Znači ti si učenje i ocjena uvela u cijelu ovu priču.

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Što se tiče Fejsbuka (koji je ZLO) baš sam nedavno čitala neke članke o tome kako izaziva depresiju jer se ljudima čini da je svim njihovim "prijateljima" život ljepši i zabavniji, i da su zgodniji - jer ljudi naravno na FB stavljaju najbolje trenutke svog života, i uređene fotografije. Ako odrasli tako reagiraju, kako će onda tek djeca.

  31. #81
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Što se tiče Fejsbuka (koji je ZLO) baš sam nedavno čitala neke članke o tome kako izaziva depresiju jer se ljudima čini da je svim njihovim "prijateljima" život ljepši i zabavniji, i da su zgodniji - jer ljudi naravno na FB stavljaju najbolje trenutke svog života, i uređene fotografije. Ako odrasli tako reagiraju, kako će onda tek djeca.
    Definitivno je FB zlo.

    Moji su dečki čekali do 13. i 14. godine + još malo da im dozvolim prijaviti se (da budu koliko toliko zreli), a za sada još mm nadzire. Morali su prvo naučiti da je stvarni život nešto drugo + naučiti razlikovati korisnu upotrebu FB (recimo, kad netko iz razreda stavi pitanja iz lektire koji ostali nisu uspjeli prepisati) od zloupotrebe (spomenutog hvalisanja). Kad tako nešto moji klinci vide, već i sada komentiraju npr. ovako "ali to ga ne spašava popravka iz matematike."

    Uostalom, još lani je moj mlađi pričao da roditelji klince iz njegove škole nagrađuju npr. novim smartphone-om ako PROĐU NA POPRAVKU iz matematike...
    Nisu problem klinci. Problem je okruženje.

    Moj sin nije opterećen materijalnim, ali zna biti opterećen ocjenama. Pitala sam ga neki dan što je dobio iz testa iz matematike. Kaže on "dovoljan" (to znači 4) jer da je dobio trojku, bilo bi kojekakvih posljedica. I teško mu mogu objasniti zašto jašim po ocjenama, ako drugi klinci s puno lošijim prosjekom dobivaju nagrade za, eto, prolazak na popravnom. Uffff.... Ali to je svijet oko nas.

  32. #82
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    To je istina. Kod mnogih na FB nikad nema bolesnog djeteta, financijskih problema, neprospavane noći, svekrve koja ti je popila živce....samo kave i ručkovi na suncu, uredna dječica koja mirno ispijaju sokić/juhicu, svi nasmijani bez šefa, pegle ili lječničke čekaonice nad glavom.


  33. #83

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    moji su u nižim razredima. imaju sve petice uz minimalan trud. znam da neka djeca svaki dan nakon škole satima rade sa roditeljima da bi mogli pratiti nastavu. tko tu ulaže veći trud?

  34. #84

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Moj sin nije opterećen materijalnim, ali zna biti opterećen ocjenama. Pitala sam ga neki dan što je dobio iz testa iz matematike. Kaže on "dovoljan" (to znači 4) jer da je dobio trojku, bilo bi kojekakvih posljedica. I teško mu mogu objasniti zašto jašim po ocjenama, ako drugi klinci s puno lošijim prosjekom dobivaju nagrade za, eto, prolazak na popravnom. Uffff.... Ali to je svijet oko nas.
    Nisam shvatila iz napisanog - je li on opterećen ocjenama jer je perfekcionist po prirodi, ili zato što ti "jašiš po ocjenama" (predzadnja rečenica)?
    Ne znam, po meni ni jedno ni drugo nije dobro. Ok, dobre ocjene jesu važne, na žalost i ti nesretni upisi u srednje škole su već 25 godina isključivo po kriteriju ocjena i jasno mi je zašto roditelji inzistiraju na njima. Ali da bi dijete trebalo biti njima opterećeno - s tim se ne mogu složiti. Pogotovo ako je inače dobar učenik i ocjene su uglavnom dobre.
    Moj sin je još u nižim razredima, i primijetila sam da si ponekad zna postavljati nerealne ciljeve u stilu "ne smijem dobiti nijednu četvorku ni iz jednog predmeta". Bogme, moram se dobro potruditi da ga uvjerim da je i četvorka ok ocjena, a ako se zalomi i niža, nije katastrofa, ispravit će već ako inače redovito radi.

  35. #85
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    moji su u nižim razredima. imaju sve petice uz minimalan trud. znam da neka djeca svaki dan nakon škole satima rade sa roditeljima da bi mogli pratiti nastavu. tko tu ulaže veći trud?
    Takvoj djeci gdje roditelji potezu ( zbog raznih opravdanih ili manje opravdanih razloga) treba nagraditi - roditelja.
    : tablet- ajfon- zlato- toplice:
    Posljednje uređivanje od sirius : 27.04.2015. at 13:27

  36. #86
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Ma dajte, FB zlo? Ja iskreno uživam u njemu i novostima od prijatelja koje dugo nisam vidjela. Otkako smo odselili iz RH jako mi puno znači.

    Stvar je u upotrebi - isto kao vatra, FB je dobar sluga, loš gospodar. Pamet u glavu pri objavama.

    Nisam baš za pretjerivanja s poklonima, i čini mi se da je ovo što je tanči poklonila i lijepo i dovoljno.

    Fotkanje novca na FB je očit primjer nedostatka pameti.

  37. #87
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Sirius, tablet? Misliš tabletu?
    Toplice svakako.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 27.04.2015. at 13:36

  38. #88
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, tablet? Misliš tabletu?
    Toplice svakako.
    Mudro zboris.

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sve će to narod pozlatiti moja ti

  40. #90
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam shvatila iz napisanog - je li on opterećen ocjenama jer je perfekcionist po prirodi, ili zato što ti "jašiš po ocjenama" (predzadnja rečenica)?
    Ne znam, po meni ni jedno ni drugo nije dobro. Ok, dobre ocjene jesu važne, na žalost i ti nesretni upisi u srednje škole su već 25 godina isključivo po kriteriju ocjena i jasno mi je zašto roditelji inzistiraju na njima. Ali da bi dijete trebalo biti njima opterećeno - s tim se ne mogu složiti. Pogotovo ako je inače dobar učenik i ocjene su uglavnom dobre.
    Moj sin je još u nižim razredima, i primijetila sam da si ponekad zna postavljati nerealne ciljeve u stilu "ne smijem dobiti nijednu četvorku ni iz jednog predmeta". Bogme, moram se dobro potruditi da ga uvjerim da je i četvorka ok ocjena, a ako se zalomi i niža, nije katastrofa, ispravit će već ako inače redovito radi.
    Ovako - moj stariji sin je kao tvoj, za njega je četvorka ocjena koja se može dobiti recimo iz likovne kulture, ali nikako iz matematike. Nisam mu to ja nametala, to si je sam nametnuo.

    Moj mlađi (na kojega se odnosio ovaj komentar) je umjetnička duša i poprilična lijenčina, pa za njega JA moram jašiti po ocjenama iz predmeta u kojima su one mjerilo znanja i bitne za kasnije. Ne možeš, bratemili, dobiti lošu ocjenu iz matematike zato jer ti se ne da pisati domaće zadaće! Tu nastupa roditeljski terorizam. Osnovna škola = osnovno znanje + osnove radnih navika. Tu baš nisam široke ruke, pogotovo što su te ocjene bitne za upis u srednju školu. Eh, sad - to što moj mlađi sin misli da mu je brat nedostižan uzor, to je njegov problem. Jer starijem se gotovo nikad ne dogodi da ja dođem doma a on nije napisao zadaću. Mlađem redovito. Kad popustim tj. prepustim njemu odluku o tome da li treba učiti ili ne - zaredaju loše ocjene. Ne jedinice nego trojke, onoliko koliko može dobiti bez trunke truda.

    Ja ne toleriram nerad, pogotovo ako vidim da dijete može, ali da mu se baš ne da. Učiti se mora. Na FB se visiti ne mora. Vježbati instrument se mora. Imati sve petice se ne mora, ali prosjek mora biti što bolji. Pogotovo kad se može.

    Još samo dodatak - mom mlađem djetetu i te kako bude drago kad dobije peticu, ali treba ga naganjati da uči.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.04.2015. at 13:51

  41. #91
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Iako mislim da uspjesi i petice moje kćeri nemaju veze s Krizmom, ali kad se već spominje, moram komentirati.
    Nemaju, ali ti si se upitala zasto su druga djeca dobila raskosnu proslavu i poklone, a imaju jedinice u skoli.

    Apropo lijenosti i nerada, jedan decko u mojoj obitelji zaista ne voli nj skolu ni citanje ni ucenje i kada se potegne ta tema, smrkne mu se pred ocima.

    S druge strane, vrijednijeg, odgovornijeg i marljivijeg decka neces vidjeti nadaleko.

    Obozava raditi u radionici, vinogradu, cijepati drva, kositi travu i nesretan je kada ga netko potjera od tog posla za knjigu.

    Naravno da se postavlja pitanje je li dobro u njegovoj dobi da radi teze fizicke poslove i zanemaruje skolu (vrsnjak je tvoje kceri), ali on to istinski voli. Pristojan je, fin i drag i stvarno ga svi vole. Nikada za njega ne bih mogla reci da je lijencina, neradnik i besposlicar, a kamoli da ne zasluzuje veliku proslavu i lijepe poklone.

    Vjerujem ti kada kazes da ne tjeras i ne forsiras svoju kcer i znam kako je to kada imas istinsku strast i ljubav prema necemu kao tvoja kcer prema znanju. Ali nemaju niti moraju svi imati to isto niti je to moguce. I samim time to ne bi trebao biti jedini i glavni kriterij za vrednovanje osobe.

  42. #92
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Jos jedna stvar, da se razumijemo :ina_niz:, meni osobno je znanje bitno i sigurno ne bi voljela da mi dijete donosi lose ocjene iz ciste lijenosti.

    Ustvari, cini mi se najgore kada je dijete opcenito bez interesa, kada ga ne zanima nista vise od raspadanja na kaucu, tva, igrica i slicnog i kada mu dani besciljno prolaze u nicemu.

    To sigurno ne bih nagradjivala i ne bih za jedinicu/dvojku/trojku rekla "bravo sine, evo ti iphone".

    Ali, kao sto vec napisah, postoje faze i periodi kada ucenje zapne iz raznoraznih razloga (najcesce kada su emotivne turbulencije u pitanju). Postoje djeca sa poteskocama u ucenju. Postoje djeca koja imaju interes u necemu drugome, a skolu nauce za "dovoljan", sto bi rekao Peterlinin sin. Postoje djeca vrhunski sportasi/glazbenici/votevr koji su se posvetili tim zanimanjima naustrb skole. I sigurno se ne mogu ubaciti u istu kos sa ovim "raspadajucima".

  43. #93
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pustimo sad djecu s poteškoćama.
    Iako postoje prilagođeni programi, Suvag, Goljak i sl.
    Neću sad ulaziti u tu problematiku jer je takvoj djeci potrebna pomoć i jasno je da se tu ne radi o lijenosti.
    Ali vidim oko sebe neki trend, rekla bih, štićenja djece bez pravog razloga.
    Roditelji ne žele priznati da im je dijete lijeno, već tješe sebe i sve oko sebe kako je njihov sinek super, ali eto ne ide mu škola, pa kaj? Ne moraju svi imati petice.
    Ne moraju, ali moraju se osposobiti za neki posao, moraju se osamostaliti.
    A kako će bez škole?
    Što će upisati ako već u osnovnoj ima jedinica ko u priči?
    U susjedstvu imam slučaj dečka od kojih 25 g.
    Ništa nije završio jer nije volio školu, nigdje ne radi jer mu je sve teško.
    Za njega radi stara majka koja je u mirovini i honorarno čisti našu zgradu. Tata je davno preminuo.
    I kad vidim njega i kad vidim nju ne znam koga mi je više žao jer je on izgubljeni mladi život, a ona jadna, nesretna starica koja neće još dugo moći vući za njega.
    A takvih primjera ima sve više.
    U Konzumu rade ljudi s diplomama, kao i u McDonaldsu jer boljeg posla za njih nema i šta onda može očekivati netko bez škole?

  44. #94
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ja sam već i prije napisala - djeca su odraz sredine u kojoj žive.

    Ne treba se time opterećivati, ali nije uvijek lako objasniti zašto oni za super ocjene dobiju samo pohvale, a neki drugi za puno manje najnoviju generaciju iphone-a.

    Uostalom, zar je nama drugačije? Krizma je na neki način (bar je bila) ulazak u svijet odraslih, svijet gdje plaća nije uvijek proporcionalna znanju i sposobnostima, nego "kako ti padne grah". Gdje dobre ocjene nisu garancija zaposlenja (ali loše često jesu garancija katastrofe) i tako dalje.

    Ja to pokušavam riješiti na isti način kako sam rješavala njihove ispade bijesa u dobi od 2 godine - razgovarajući s njima kao s odraslima. I gotovo.

    Svijet koji je oko nas nije savršen. Pusti, brate, tuđe iphone i mercedese.... nikad ne znaš što je iza plota (v. crnu kroniku na internetu). Jedino što možemo učiniti je raditi NA SEBI jer ništa drugo ne možemo. I nadati se najboljem.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.04.2015. at 14:43

  45. #95
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Tanci , pa ne idu sva djeca ( sa nekim ) poteskocama u specijalne skole? Niti su sva djeca sa poteskocama snizene inteligencije ili trebaju poseban program. : zbunj:
    Postoje razne poteskoce koje utjecu na stav prema ucenju, skoli , sjedenju za knjigom , te ispunjavanju zahtjeva i ocekivanja svakog pojedinog ucitelja i profesora.
    a o okolini u kojoj odrastaju i njihovoj podrsci i stavu , ako postoji poteskoca, da ne pricam...
    Posljednje uređivanje od sirius : 27.04.2015. at 14:45

  46. #96
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    I ja zaista ne znam puno djece u osnovnoj koja imaju jedinica kao u prici.
    ali znam dvojicu koja muku muce sa odredenim predmetima.
    Prvi je iz socijano ugrozene obitelji sa samohranom majkom koja ima osnovnu skolu, a on ima rupe u znanju cijelo skolovanje . Razlog: godinama nema nikoga tko ce mu pomoci u ucenju i pogurati ga malo.
    Drugi: miran tih sa poremecajem paznje. Sa papirima za IP koje nitko ne sljivi niti pisljivog boba, pa on satima vjezba matematiku , a na testu uvijek dobije jedan jer ga zeza koncentracija , a ne lijenost.
    eto, to su dvojica sa jedinicama iz moje okoline , i bas mi ih je zao.

  47. #97
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Pustimo sad djecu s poteškoćama.
    Iako postoje prilagođeni programi, Suvag, Goljak i sl.
    Neću sad ulaziti u tu problematiku jer je takvoj djeci potrebna pomoć i jasno je da se tu ne radi o lijenosti.
    Ali vidim oko sebe neki trend, rekla bih, štićenja djece bez pravog razloga.
    Roditelji ne žele priznati da im je dijete lijeno, već tješe sebe i sve oko sebe kako je njihov sinek super, ali eto ne ide mu škola, pa kaj? Ne moraju svi imati petice.
    Ne moraju, ali moraju se osposobiti za neki posao, moraju se osamostaliti.
    A kako će bez škole?
    Što će upisati ako već u osnovnoj ima jedinica ko u priči?
    U susjedstvu imam slučaj dečka od kojih 25 g.
    Ništa nije završio jer nije volio školu, nigdje ne radi jer mu je sve teško.
    Za njega radi stara majka koja je u mirovini i honorarno čisti našu zgradu. Tata je davno preminuo.
    I kad vidim njega i kad vidim nju ne znam koga mi je više žao jer je on izgubljeni mladi život, a ona jadna, nesretna starica koja neće još dugo moći vući za njega.
    A takvih primjera ima sve više.
    U Konzumu rade ljudi s diplomama, kao i u McDonaldsu jer boljeg posla za njih nema i šta onda može očekivati netko bez škole?
    Apsolutno se slazem sa svime napisanim osim sa prvom recenicom. Ali ovo o cemu ti pises je jedna posve druga prica koju bi, cini mi se, valjalo razgranati u drugu temu. I nema veze sa ovome sto sam ti pokusala reci u svoja tri duga posta.

  48. #98
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već i prije napisala - djeca su odraz sredine u kojoj žive.

    Ne treba se time opterećivati, ali nije uvijek lako objasniti zašto oni za super ocjene dobiju samo pohvale, a neki drugi za puno manje najnoviju generaciju iphone-a.
    da.
    jedino što ja sama sebi, kad ovakve teme krenu, izgledam ko najveći idiot, nesposobna do kraja. skupa s mm-om.
    nama, s naše dvije dobre plaće, jedva do kraja mjeseca doteče, a kamoli da imamo za iphone i za razmišljanja o skupim poklonima, proslavama i slično.
    ne kontam.

  49. #99
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da.
    jedino što ja sama sebi, kad ovakve teme krenu, izgledam ko najveći idiot, nesposobna do kraja. skupa s mm-om.
    nama, s naše dvije dobre plaće, jedva do kraja mjeseca doteče, a kamoli da imamo za iphone i za razmišljanja o skupim poklonima, proslavama i slično.
    ne kontam.
    Trebala si imati bolje ocjene pa bi mozda vise love imala. :D
    : ona bez ocjena i elektronike:

  50. #100
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da.
    jedino što ja sama sebi, kad ovakve teme krenu, izgledam ko najveći idiot, nesposobna do kraja. skupa s mm-om.
    nama, s naše dvije dobre plaće, jedva do kraja mjeseca doteče, a kamoli da imamo za iphone i za razmišljanja o skupim poklonima, proslavama i slično.
    ne kontam.
    Krediti, krediti, kartice, minusi...
    (Iako ja ne vjerujem u te priče o najnovijim iphoni-ma, ogromnim novcima i sl.)

Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •