Stranica 3 od 9 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 402

Tema: Krizma, pokloni, pretjerivanja naša svagdašnja...

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    da.
    jedino što ja sama sebi, kad ovakve teme krenu, izgledam ko najveći idiot, nesposobna do kraja. skupa s mm-om.
    nama, s naše dvije dobre plaće, jedva do kraja mjeseca doteče, a kamoli da imamo za iphone i za razmišljanja o skupim poklonima, proslavama i slično.
    ne kontam.
    Ni ja.

    Ali ponekad posegnem za regulama Billa Gatesa:

    1: Život nije fer, navikni se na to!2: Svijet ne zanima tvoje samopoštovanje. Svijet te prihvaća ako postigneš nešto prije nego što se počneš dobro osjećati u svojoj koži.
    3: Nećeš zarađivati 60 tisuća dolara godišnje čim izađeš iz srednje škole. Nećeš biti potpredsjednik sa službenim telefonom, sve dok to ne zaradiš.
    4: Ako misliš da ti je učitelj strog, čekaj da dobiješ šefa.
    5: Pečenje hamburgera nije ti ispod časti. Tvoji preci su imali drugu riječ za pečenje hamburgera : zvali su to prilikom.
    6: Ako pogriješiš, nisu tvoji roditelji krivi, ne kukaj nad svojim pogreškama, uči iz njih.
    7: Prije tvog rođenja tvoji roditelji nisu bili dosadni kao sada. Postali su takvi zbog plaćanja tvojih računa, čišćenja tvoje odjeće i slušanja tebe kako pričaš kako si 'cool'. Zato prije nego spasiš šume od parazita pokušaj posložiti ormar u svojoj sobi.
    8: Tvoja škola ima način za rješavanje i pobjednika i gubitnika, život nema. U nekim školama ukinuli su negativne ocjene i daju ti bezbroj prilika da daš pravi odgovor, ali to nema nikakve sličnosti sa stvarnim životom.
    9: Život nije podijeljen u semestre. Nema slobodnog ljeta i vrlo malo zaposlenih je zainteresirano da ti pomogne da pronađeš sebe. To čini u svoje slobodno vrijeme.
    10: Televizija nije pravi život. U pravom životu ljudi moraju napustiti kafić i otići na posao.
    11: Budi ljubazan prema štreberima. Velike su šanse da ćeš raditi za jednog.

  2. #102
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    samo ti zahebavaj. al evo, peterlin kaže - odraz sredine gdje žive.
    a kakva je to za majku milu naša sredina? toliko nezaposlenih, plaće male...i kao da to nije dosta za mučan život, nego još imaš i problem da moraš učiti djecu da ne potpadaju pod utjecaj te iste sredine koja kupuje iphon-e.
    toga samo ovdje ima

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    samo ti zahebavaj. al evo, peterlin kaže - odraz sredine gdje žive.
    a kakva je to za majku milu naša sredina? toliko nezaposlenih, plaće male...i kao da to nije dosta za mučan život, nego još imaš i problem da moraš učiti djecu da ne potpadaju pod utjecaj te iste sredine koja kupuje iphon-e.
    toga samo ovdje ima
    Takva da će se ljudi zadužiti preko granica svojih mogućnosti da djetetu kupe usr*ni iphone, a onda neće imati za kruh.

  4. #104
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma ja to uopće ne vjerujem.

  5. #105
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Vjeruj, jer naša nacija je takva da što smo jadniji i siromašniji to se sve više prikazuje kao da imamo. To materijalno sr*** koje možeš nekome pokazati je postalo skoro pa najvažnije.
    Nedugo je poznanica otišla živjeti u Nizozemsku i kaže da ljudi tamo gdje je ona normalno žive, ne preživljavaju kao ovdje i nisu opterećeni toliko materijalnim tj. kako si obučen, kakav auto voziš i kakav mobitel imaš. Kaže, kad dođe u Zagreb kao da je u centru Pariza :D.
    Imam u bliskom krugu ljude koji na sebi nemaju ništa što nije markirano-pogotovo kćer oblače po poslijednjoj modi ali u kući su malo malo bez telefona, bez plina.....
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 27.04.2015. at 15:25

  6. #106

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nekako mi se čini da je poseban zadatak u roditeljstvu naučiti dijete da ne obraća pažnju na to što drugi imaju ili dobivaju jer ga se to naprosto ne tiče.
    A to je malo teže kad su i roditelji time opterećeni.

    I ja od svojeg sina često slušam uzdisanja u stilu "Blago xyz, on ima play station/tablet/Samsung galaxy ovaj ili onaj". Ali nekako je s vremenom naučio da mi baš i nemamo razumijevanja za takve izjave
    Mene zaista ne zanima što imaju tuđa djeca. A bogme me ne zanimaju ni tuđe slike u tom stilu po facebooku i drugdje na internetu. Ako si dijete uspijem naučiti da se ne obazire na takve stvari, bit će mu lakše u životu. Doduše, nisam još blizu tog cilja, ali recimo da je relativno mali, pa imamo još vremena fore.

  7. #107
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ajde, ajde, nismo mi jedini, većina ekipe s Balkana ponaša se slično. Prije dvije, tri godine našla sam se u Grčkoj, netom prije početka demonstracija i kompletnog financijskog kolapsa države. Po životu na ulicama ni u najluđem snu ne bi se moglo naslutiti stvarno stanje u državi - kasno proljeće, svi kafići puni kao šipak, lokalna ekipa sređena po posljednjoj modi... ma Splitska riva mi je bio prva asocijacija odmah.

    Prije desetak godina bila sam u posjetu rodbini u obećanoj zemlji Kanadi i komentirala sa šogoricom kako su ljudi obučeni na užas moje duboke estetske crte - ono šarene hlače, na to karirana košulja, debele čarape na sandale, ajme ajme ajme. Vidjet ćeš, rekla mi je šogi, koga god sretneš da je lijepo obučen u markiranu odjeću - taj je iz ex Yu garantirano. I bila je u pravu.

    On topic - slažem se sa tanjom_b da je važno naučiti djecu da se ne uspoređuju s drugima (poseban naglasak kod na to ima kad su ocjene u pitanju - briga me što je i Pero dobio trojku i što nije bilo ni jedne petice iz testa, zanima me zašto si ti dobio trojku ). Ali to se ne može ostvariti ako se i roditelji stalno uspoređuju s drugima i konstatiraju da je trava kod susjeda zelenija.

  8. #108
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    o, da, ima roditelja koji kupuju ajfone iako nisu u mogućnosti da ih kupe.
    moj prijatelj bio u dućanu, ispred njega roditelji dvoje djece, kupuju dva ajfona, i kombiniraju kako će ih platiti, čekovi kartice na milion rata itd.
    Ali ježi ga, deca moraju imati ajfon i bok. To kaj će ga oni otplaćivati još dugo, a u međuvremenu su izašla dva modela, nije bitno.

  9. #109
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se čini da su to ipak legende. Djeca za koju znam da imaju ajfone su djeca imućnih roditelja.

  10. #110
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Ili su roditelji dobili od firme pa proslijedili djeci.

  11. #111
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    ovo vam kažem događaj iz dućana, od prije godinu dvije. ispričao prijatelj jer je išao kupiti ženi mob.
    njemu vjerujem.

  12. #112
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Cocolina, pa i nije baš neka jaka statistka. Imaš jedan primjer iz prijateljeve priče od pred godinu - dvije.

  13. #113
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Ne znam sad tko je ono pisao da cim manja sredina tim vise ima toga da se pokaze ko vise, ko bolje..ja zivim u maloj sredini i toga tu nema..nisam primjetila da i jedno dijete (sad mislim do nekih 15 godina) ima ajfon..stariji koji ga imaju, mogu ga sebi i priustiti, bez da sutra nemaju za kruh...al nije mi tesko povjerovati da ima i takvih slucajeva...al mi ne pada na pamet zamarati se s tim..ako ce sutra netko biti gladan jer je danas kupio ajfon, a brate mili ja ga necu zaliti, niti misliti o tome, cisto njihov problem.

  14. #114
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ja bih isto rekla da mi se ta priča o siromašnim roditeljima koji kupuju djeci Iphone čini prenapuhana, tj da nema puno takvih ljudi
    ali me priča sjetila jedne frendice koja živi u Beču, ljetos smo bile na kavi i prolazi neka žena sa bebom u Stokke kolicima. Veli meni frendica: znaš, u Beču ćeš jako rijetko vidjet Stokke kolica, vidim ih jednom u nekoliko mjeseci. U Zagrebu i Splitu kad god izađem na kavu vidim barem troja.


    na temu, podržavam učenje, a to je cjeloživotno učenje, da se ne uspoređujemo s drugima pretjerano, pogotovo sa tako selekcioniranim podacima, jer ljudi uglavnom pokazuju ono s čime se imaju pohvalit a sakriju tamnu stranu priče.
    Isto tako fejs, naravno da ljudi stavljaju samo lijepe trenutke. Ima i onih koji stalno nešto žugaju i kukaju u statusima, te sam sve pohajdala da ih ne vidim, ostavila sam si samo one koji stavljaju slike slatke djece na travnatim livadama, mace, pse, ručkove, kave i zalaske sunca <3

  15. #115
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ili su roditelji dobili od firme pa proslijedili djeci.
    djeca koju znam (visi razredi o.š.) a da imaju te skupe telefone (od par tisuca kuna)
    ili je familija bogata, tj. imaju love za to
    ili su djeca jedinci (i nisu bas jako siromasni) pa roditelji ne stede na njima (radije na sebi)
    ili roditelji dobiju badava ili za sitnu lovu kroz neku tarifu, pa daju djetetu

  16. #116
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moje dijete ima ipod jer ga je šogor dao svekru, a svekar njoj.
    I sad mala ima ipod. Jer nikome ne treba.

  17. #117
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    djeca koju znam (visi razredi o.š.) a da imaju te skupe telefone (od par tisuca kuna)
    ili je familija bogata, tj. imaju love za to
    ili su djeca jedinci (i nisu bas jako siromasni) pa roditelji ne stede na njima (radije na sebi)
    ili roditelji dobiju badava ili za sitnu lovu kroz neku tarifu, pa daju djetetu
    Mi smo M. poklonili za 13 rodendan pametni telefon. Cijena mu je par tisuca kuna u ducanu, mi smo ga dobili za 18 kuna ( sa dostavom 36 kn) jer je MM korisnik poslovne tarife.
    Jasno da M. ne zna tocno koliko smo ( odnosno- nismo ) platili telefon. Neka zivi u uvjerenju da mu je poklon kostao par tisuca.

  18. #118
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja moram priznati da nemam pojma koliko je koja familija bogata ili ne kao niti koji telefon koje dijete ima osim onog što mi moja djeca kažu. A ni onda ne zapamtim.
    Ali da često vidim nesrazmjer u prihodima i cijeni odjeće/ obuće/ auta koji se kupuje - vidim.
    Posljednje uređivanje od Barbi : 27.04.2015. at 16:23

  19. #119
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ma naravno da ponegdje taj nesrazmjer postoji, al opet u kontekstu mene i moje djece, šta s tim?
    ništa
    dijete pita kako to da ante, mate i stipe imaju skuplji mobitel od mene i dobili su više poklona od mene za tu i tu prigodu?
    ja odgovaram: a tako su njihovi roditelji (ili tko već) odlučili.

    je li to zato što mogu više ili se više zadužuju, šta se to mene tiče.

    uostalom, djeca, a i odrasli, brzo primijete kad netko nešto ima što oni nemaju, a zaborave na svašta što su oni dobili a drugi nemaju.
    Ili kako je moj sinko nedavno dramatično ustanovio "zašto meni NIIITKOOOO NIIIIKADAAAA NIIIIIŠTA ne kupuje" samo zato što taj dan nije ništa dobio, a njegov prijatelj slučajno je

  20. #120
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    moje dijete ima roditelje sa kreditom u švicarcima (u mom svijetu omča oko vrata),
    a ima ajfon, jer sam ga dobila za 200 kn za produženje ugovora.

    a inače što se tiče te krizme, pričesti i ostalih stvari općenito,
    oni znaju koliko mogu dobiti.
    i iako bih im ja skinula i zvijezde s neba, hebi ga,
    granica je tu.

  21. #121
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Djeca iz moje okoline nemaju ajfone. Poneko ima samsung, ali ni jedno iz S serije. Moj nema nikakav. A zavrsava 5. sa svim peticama, uz to i 2. muzicke, odlican i gitaru i solfedjo. Dobice nagradni cjelodnevni izlet u akva park i nadam se da cemo se porodicno svi lijepo provesti taj dan. Ne mogu zamisliti da mu kupujem skupi telefon samo zato da bi bio "in" i zbog toga dizem kredit. Skolu shvatam slicno kao Peterlin. Pogotovo sto poznajem svoje dijete, nije ni malo snalazljiv, promucuran ni preduzimljiv, pa ako misli bolje proci u zivotu, morace ispeci neki dobar zanat, a ocjene ce mu omoguciti bolji i veci izbor zanimanja. Tako da na koncu smatram da sam sebe nagradjuje time sto ce moci pametnije da bira. Planiram mu platiti skolovanje, po mogucnosti i neko usavrsavanje jezika u inostranstvu, ako se bude moglo.

    Mada shvatam djecu da zele mnogo toga. Sve bljesti, sve nam izgleda na dohvat ruke, ljudi zive na kartice pa izgleda da mogu vise nego sto zaista mogu... Jos plus to famozno uklapanje u drustvo... Imali smo i mi svoje statusne simbole, pred rat su u Sa bile jako popularne Sebastian tasne i cipele "mocartke", samo se roditelji za to bas i nisu morali zaduzivati. A da bi neko vidio da to imamo, morali smo izaci medju ljude, a ne okaciti sliku na fejs u samoci svoje sobe.

    Pufff, valjda cu preziviti ova njihova dva puberteta...

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja to uopće ne vjerujem.
    Možda nije pravilo, ali bome nije ni iznimka da djeca iz obitelji koje si to teško priušte često imaju baš skupe mobitele. I ne samo djeca nego odrasli nezaposleni potomci...

    U razredu mog mlađeg prve smartphone su daaavno imali neki od klinaca koji ne plaćaju topli obrok... VIdjela. Kako im to uspije, ne znam ali je tako. Ne svi, ali neki da.

  23. #123
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    evo, bas naletila nedavno, pa da se pojasni https://i.chzbgr.com/maxW500/8477090816/hEFBC4EE1/

  24. #124
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Možda nije pravilo, ali bome nije ni iznimka da djeca iz obitelji koje si to teško priušte često imaju baš skupe mobitele. I ne samo djeca nego odrasli nezaposleni potomci...

    U razredu mog mlađeg prve smartphone su daaavno imali neki od klinaca koji ne plaćaju topli obrok... VIdjela. Kako im to uspije, ne znam ali je tako. Ne svi, ali neki da.

    ne znam, nisu mi poznati takvi slučajevi, doduše stvarno ne znam koja djeca ne plaćaju topli obrok.

    No prije bih posumnjala da netko koristi socijalnu povlasticu na koju nema pravo, toga u našoj zemlji, mislim, ima poprilično.

  25. #125
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Možda nije pravilo, ali bome nije ni iznimka da djeca iz obitelji koje si to teško priušte često imaju baš skupe mobitele. I ne samo djeca nego odrasli nezaposleni potomci...

    U razredu mog mlađeg prve smartphone su daaavno imali neki od klinaca koji ne plaćaju topli obrok... VIdjela. Kako im to uspije, ne znam ali je tako. Ne svi, ali neki da.
    Bit će da im je to darovala za pričest bogatija rodbina, prijatelji iz Njemačke

  26. #126

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Ja mogu reci iz vlastite perspektive. S obzirom da sam slabog imovinskog stanja i to ljudi znaju oko mene (ne zato sto sam vikala na cesti nego me vide samu sa djetetom pa vide gdje zivim itd.)

    Posjedujem samsung galaxy s4. Nisam ni kune dala za njega. Posudio mi ga je jedan prijatelj koji radi za samsung. Kad me ljudi vide sa skupim mobitelom mogu si mislit sto misle XD

    Imam susjedu koja me doslovce trpa sa robicom. Nekada su to nove i lijepe stvari a nekada je to robica za po kuci. Ljudi koji me znaju mi isto poklanjaju stvari za dijete. Nitko nosta ne donosi ili poklanja meni (nije da se zalim) nego upravo za dijete. Jedina stvar koju imam novu je taj mobitel (iako nije nov i poluispravan je)

    Mozda i ta djeca koju viđate su dobila te stvari... iako slazem se da ima ljudi koji koriste druge ljude za sve i svasta. Tako sam ja dala svu preraslu robicu (4 krcate vrecurine) jednoj curi koja se javila kao siromasna i onda sam ju nasla na fejsu i vidjela da ima muza koji radi imaju svoju kucu i jedno dijete koje je zapravo instarije od mojeg. Lagala mi je da ima bebu... i ajde sve 5. Cura se snalazi i ja sam presutjela. Ali kad vidim da se netko zali a puši cigarete ili narucuje gotovu hranu ili trosi na slatkise i gluposti... tu mi bas bude krivo pomoci nekome..

    Na primjer sada imam hrpetinu stvari za pokloniti koje su zbilja ok neke su za po doma a neke bome i za neku festu. Pa slapica i copelica i svega i sve mi zao to pokloniti jer se ne zelim zeznuti kao prvi puta. Htjela bih da ode nekome kao ja. Nekome kime je sve to zaista pomoglo...

  27. #127
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ne kuzim tu famu oko mobitela, nikako.
    Osobno imam dva, sluzbeni S seRije kojem je na jednom mjestu malo pukno ekran i kojeg ce djeca dobiti kao igracku kad meni firma da drugi, i privatni gejfon koji sam dobila spletom okolnost na poklon, znam da je dosao oko soma kn uz neku tarifu i sluzi mi vise-manje kao alarm i drzac privatnog sim-a na koji me vise ionako skoro nitko ne zove.
    A kad vas covjek cita ispada da imam "vise tisuca kuna vrijedne mobitele". E pa nisu.
    Mobitel vrijedi "vise tisuca kuna" mozda prve godine od izlaska modela, nakon toga je vec star, a nakon dvije godine s malo (ne)srece vec ima OS koji je tri generacije zastario i novog dobijes za par kn uz neku tarifu ili parsto kn u outletu elektronike ili na njuskalu - sukladno tome toliko i vrijedi, a ne onoliko sto je neki telekom operater napisao da je "cijena bez popusta" (cista fikcija) ili koliko je dosao pred dvije godine.
    Smartfoni su danas jednostavno u 99% slucajeva jeftina dalekoistocna roba, koja nesto vrijedi prvih par mjeseci i nakon toga zastarijeva brzinom svjetllost sto prati i cijena (sto ne znaci da je taj telefon los ili neupotrebljiv - samo vise nije skup). A onome tko kuzi samsung galaxy S 3 od 4 ili 5 - moje cestitke, ja ih na prvi pogled ni od onih klonova od parsto kn ne razlikujem, svi su mi vise-manje isti....

  28. #128

    Datum pristupanja
    Apr 2015
    Postovi
    454

    Početno

    Tja ali sg 4 je jos 1500 kuna. Nebi bas rekla da im cijena pada tako drasticno. A i svejedno mi je ipak malo previse love za nosit u skolu. Mobitel skuplji od torbe. To je bas zanimljivo. Kad smo se mi krizmali ,mega popularninsu bili skuteri. Dok nije jedan decko poginuo. Jucer sam naletila na restoransku festu , a kad ono prva pricest. Curica je imala takvu frizurubsa sljokicama i loknica ukosnicama i nasminkana i sva sređena.

    Ipak tu roditelji pretjeruju.

    A o krizmi u minici i platformama da ne pricam. Za noge slomiti....

  29. #129
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Nije valjda jučer bila pričest.

    Ja inače isto imam službeni mobitel, i znamo imati u ponudi skupe aparate po niskoj cijeni, ali ja to ne mogu nabaviti za nikoga osim za sebe, niti mogu kome dati stari aparat, moram ga vratiti.
    Isto tako nikad nisam dobila iphone, pa što ja znam, računam po sebi - da ja hoću nekome kupiti mobitel morala bih ga platiti po punoj cijeni.
    No vjerujem da djeca koja i imaju dobre telefone dolaze do njih na kojekakve načine, čisto sumnjam da nekome roditelji pljucnu 4-5 tisuća kuna za telefon.

  30. #130
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Mi smo jedni od rijetkih koji djeci ne kupuju mobitele od par tisuća kuna. Zapravo, ne kupujemo im nikakve, oni ih kupuju sami sebi od novaca koje skupe. Isto tako jedni smo od rijetkih koji djeci ne daju Facebook (sin 8.r, kćer6.), vjerojatno ću popustiti po tom pitanju ali godinama žicaju i nisam se dala.
    Uglavnom, živimo po principu da svako dijete skuplja svoje novce, i tu se skupi poprilično. I onda kupuju sebi što ih volja-mobitele, tablete, robu..ne interesira me uopće. Ali da bi ja plaćala nekakav mobitel od par tisuća kuna dok mi grcamo u minusu (kao što većina ljudi radi), radije bi lupala glavom o zid 20 minuta nego radila takve pizdarije. Zamisli, ideš u nemile rate da bi ti kćer mogla ležati na kauču i pisati LOL preko Vibera prijateljici kojoj je teško izaći vani da se nađu uživo:D

  31. #131
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Trina, od koga tvoja djeca dobiju novce za skupljanje? Mojoj djeci nitko ne poklanja novce osim baka i djedova ali to je ukupno par stotina kuna godišnje za rođendane i kakve blagdane. Načekali bi se dok bi nakupili za mobitel. :lol

  32. #132
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    trina uvijek me oraspolozis

  33. #133
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    vertex koja statistika?
    pa nije da vodim računa tko ima koji mobitel!
    ovo sam samo navela kao primjer. kao i svaki roditelj svatko će svojem djetetu pokušat omogućiti sve, ali naravno u granicama u kojima to može.
    ja ne bi klincima kupovala mobitele za x tisuća kuna i onda to razvlačila na rate.
    radije bi otišla na putovanje. ali to sam ja.

  34. #134
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    mene isto zanima otkuda djeci novci. jedino ak nisu već veći - aniti sama ne znam koje su to godine, pa rade nap prek ljeta

  35. #135
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Nanoibeba pa možda su si uspjeli ušparati
    evo nama treba tablet, i malcu smo rekli da ćemo mu kupiti za ročkas.
    i ima kasicu prasicu u koju ubacuje lovu, nešto mu damo mi, nešto baka, i skupilo se malo.
    i sve kaj dobi za ročkas će ići unutra i on zna da je to za tablet.
    i neka si tako sakuplja i za mob. kad će biti stariji, ja mu sigurno neću kupiti mob. na rate.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    on topic:
    situacija 1. pokloni za prvu pricest (nije kod mene, kod nas dolaze "normalniji" ljudi)- zlatne narukvice i prstenje, satovi fossil plus 500 do 1000 kunica u koverti!!
    e pa po mom nekom nahodjenju sve to treba vratiti u nekom trenutku. a PRETJERANO je skroz!
    situacija 2. rucak u restoranu za prvu pricest za 12 ljudi- u isto vrijeme dug od 12000 kn i dva pokusaja iskljucenja plina
    ovome ne vidim smisao nikako. pa tih 2-3000 od restorana napravim rucak za 500 kod kuce (nije to sad 50 ljudi) i ostalo dam za plin (stici ce i nova zima)
    situacija 3. zena skockana al ono ful
    e pa djeca i muz ko da su iz neke druge "siromasne" price! pa tko je tu lud

    ljudi su definitivno izgubljeni!
    i od silnog htijenja da izgledaju bogato tako se i ponasaju
    mozda moj susjed moze jedan tjedan u ameriku drugi u indiju, mozda netko moze imati dva BMW-a, svaki tjedan novu frizuru, nove nokte ili ne znam ja koje stvari. ali ako ja ne mogu, napravim najbolje od onog sto mogu. i ZADOVOLJNA sam

  37. #137
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,648

    Početno

    Citiraj Cocolina prvotno napisa Vidi poruku
    Nanoibeba pa možda su si uspjeli ušparati
    .

    mene zanima od čega ušparati . ne zmnam - moji ne dobivak+ju baš novce.

    Jedino kaj sam skužila da djeca djeci na rođendanima poklanjau novce - a čini mi se da je to bila druga tema

  38. #138
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dobiju na rođendanima. MM recimo ima veliku obitelj, slave se rođendani, i uglavnom damo djeci novce. I moja kći dobije novaca za rođendan, premda ona više voli poklone, pa ja ljudima ako me netko pita kažem da joj ne daju novce - ali opet, uvijek dobije parsto kuna. I od bake često dobije novaca.

  39. #139
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ni ja nisam ni jedan mobitel platila "partisućakuna"
    Lani, u srpnju sam iPhone 5 s platila ravno 1200 kn uz obiteljsku tarifu koju imamo, a iPad će mala dobit od škole kao nagradu za treću uzastopnu pobjedu na državnom natjecanju.
    Baš je jučer ravnatelj pozvao k sebi i napisala mu je točno koji model hoće.
    Znači da se ipak isplati učiti, truditi i skupljati petice.
    Za jedinice ne bi dobila ništa, a ovako će dobiti najnoviji tablet koji u dućanu košta cca 5000 kn pa će susjedi misliti kak smo bogati

  40. #140
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    on topic:
    situacija 1. pokloni za prvu pricest (nije kod mene, kod nas dolaze "normalniji" ljudi)- zlatne narukvice i prstenje, satovi fossil plus 500 do 1000 kunica u koverti!!
    e pa po mom nekom nahodjenju sve to treba vratiti u nekom trenutku. a PRETJERANO je skroz!
    situacija 2. rucak u restoranu za prvu pricest za 12 ljudi- u isto vrijeme dug od 12000 kn i dva pokusaja iskljucenja plina
    ovome ne vidim smisao nikako. pa tih 2-3000 od restorana napravim rucak za 500 kod kuce (nije to sad 50 ljudi) i ostalo dam za plin (stici ce i nova zima)
    situacija 3. zena skockana al ono ful
    e pa djeca i muz ko da su iz neke druge "siromasne" price! pa tko je tu lud

    ljudi su definitivno izgubljeni!
    i od silnog htijenja da izgledaju bogato tako se i ponasaju
    mozda moj susjed moze jedan tjedan u ameriku drugi u indiju, mozda netko moze imati dva BMW-a, svaki tjedan novu frizuru, nove nokte ili ne znam ja koje stvari. ali ako ja ne mogu, napravim najbolje od onog sto mogu. i ZADOVOLJNA sam
    Ja sam nedavno za pričest kupila nećakinji sat - onako, nije ni dječji ni curski, nešto između, što mislim da joj odgovara u ovom prijelazu u pubertet, kupila sam joj šorc i majicu za urediti se i napravila čokoladne muffine (one iz teme o receptima) koje sam lijepo dekorirala. Njima je se još i najviše obradovala. Nećakinja mi je jako bliska, ne samo da je to MM-ova najbliža obitelj nego smo i kumovi i maltene smo zajedno svaki dan.

    Da joj je krizma, kupila bih joj komad zlata, Bibliju i možda neku lijepu majicu. To je neki moj rezon, moja granica i mislim da nije neukusno. Npr. skuteri za krizmu su meni osobno loš poklon prije svega zato što su opasni za tinejdžere, preskupi i nemaju mi neku simboliku. To bih eventualno kao roditelj kupila svom osamnaestogodišnjaku. Ali opet dozvoljavam da netko misli drukčije i da je nekome i ovo što ja poklanjam pretjerano i previše. Ukratko, ne tiče me se.

    Situaciju br. 2 razumijem jer za tu prigodu bih i ja svom djetetu željela pružiti najbolje što mogu. I ne bih htjela da taj dan moje dijete ispašta zbog mojih dugova. Ono, postoje dani i situacije kada se ljudi žele isključiti i barem na jedan dan normalno živjeti. Bilo bi mi tužno da moje dijete gleda kako svi drugi slave, a ja da mu kažem "vidiš, ja ti imam 12 000 kuna duga i ne mogu ti priuštiti slavlje ovaj dan". A sad, restoran - kuća, to je pitanje ukusa. Meni se čini bolje za pričest i krizmu napraviti slavlje u restoranu jer su to puno stresnije situacije od običnog rođendana. Roditelji moraju rano doći sa djecom u crkvu, pa još ako dijete recitira/pjeva, pripremati se... Mislim da ne bih stigla puno toga napraviti taj dan. A samo dok okupim najbližu svoju i MM-ovu obitelj (znači roditelje, braću i sestre), bilo bi nas 20. I opet bi netko rekao - vidi ove, napravila je male svatove i još k tome u restoranu.

    Da, u restoranu, za taj dan se želim posvetiti djetetu i obitelji, a ne praviti bakanalije za 20 ljudi.

    A 3. situacija.. ček ček, ti actually ocjenjuješ tko je bogato, a tko siromašno obučen? Ili sam ja nešto krivo shvatila?

  41. #141
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Dobivaju za rođendane, Božiće, Uskrse itd..od baba i didova, a i za rođendane zadnjih godina djeca međusobno daju lovu. I skupe poprilično, imaju od mene više, to definitivno

  42. #142
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    meni je jezivo to zavirivanje u tuđi tanjur
    sad bi još dijete koje je dobilo skupi mob od tete iz njemacke trebalo prodati mob jer neki mjerkaju mob pa mamine cipele
    iju

  43. #143
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    meni je jezivo to zavirivanje u tuđi tanjur
    sad bi još dijete koje je dobilo skupi mob od tete iz njemacke trebalo prodati mob jer neki mjerkaju mob pa mamine cipele
    iju
    Što ja udugo, pikulica ukratko

  44. #144
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    meni je jezivo to zavirivanje u tuđi tanjur
    sad bi još dijete koje je dobilo skupi mob od tete iz njemacke trebalo prodati mob jer neki mjerkaju mob pa mamine cipele
    iju
    Baš sam ovo pomislila dok sam čitala temu .

  45. #145
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Evo da aj navedem svoje osobno iskustvo... dakle sve skupa u najskromnijoj mogućoj varijanti izašlo nas je:
    restoran 2500
    crkva 200
    odjeća za kćer 350- u to ulaze cipele, haljina,bolero(sve smo upiknuli na sniženjima :D)
    prepravak stare haljine za mene 130
    frizura za mene i nju 160

    Vagala sam da pravim doma ručak ili ne, ali imali smo dosta klinaca od 5-8 god. na Krizmi (9 komada :D) a imam mali stan i pobili bi se da sam ih zatvorila u jednu prostoriju. Za Pričest sam radila doma-bio je isti broj odraslih(12) i manje djece i trošak ručka mi je onda(prije 5 godina) bio oko 1.000,00 kn -sad bi me to izašlo sigurno 1.500,00 kn(nikakve kerefeke nisam radila nego normalan pristojan ručak). Dakle da sam radila doma uštedila bih oko 1000,00 kn i možda nebih davala haljinu na prekrajanje nego bi obukla nešto drugo za što nebi bilo troška. A stvarno sam baš djetetu htjela priuštiti da se taj dan osjeti posebno i sebi sam htjela olakšati jer nisam mogla dobiti slobodan dan na poslu da si sve pripremim za proslavu doma. Odjeća koju je damica imala je takva da će se još moći nositi.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    meni je jezivo to zavirivanje u tuđi tanjur
    I meni.
    Ali ova tema je tako nekako i krenula, pa se i nastavlja u istom tonu.
    (zavirivanje jednih ili pravdanje drugih, oboje mi je potvrda da smo zaista opterećeni materijalnim )

  47. #147
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Imam u bliskom krugu ljude koji na sebi nemaju ništa što nije markirano-pogotovo kćer oblače po poslijednjoj modi ali u kući su malo malo bez telefona, bez plina.....
    oooo ima takvih, ima. imam ja u familiji takve primjere. duzni ko grcka, ali roba markirana, skupocjeni telefoni....

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa možda ljudi planiraju dobro udati kćer. Tako sam ja imala neke susjede koje su uvijek bile super obučene, i bome su se bogato udale - pa ja često kažem mami da je trebala više ulagati u mene, pa tko zna ..

  49. #149
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mima
    to ko što smo mami rekle, nakon što je kukala kako nikad na zelenu granu svi mi skupa, da nas je trebala upisati na neki tenis, a ne u izviđače
    inače, imala sam bivšeg šefa koji je govorio da kad mu je najteže financijski da uvijek puši najskuplje cigarete. nek se vidi, ko hebe svih. zadnja linija obrane :D

  50. #150
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa možda ljudi planiraju dobro udati kćer. Tako sam ja imala neke susjede koje su uvijek bile super obučene, i bome su se bogato udale - pa ja često kažem mami da je trebala više ulagati u mene, pa tko zna ..
    Mima jesi me nasmijala sad.

Stranica 3 od 9 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •