Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 402

Tema: Krizma, pokloni, pretjerivanja naša svagdašnja...

  1. #1
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Krizma, pokloni, pretjerivanja naša svagdašnja...

    Zanimaju me Vaša mišljenja o poklonima vezanima uz Krizmu.
    Naime; kod nas je danas bila Krizma i ja sam napravila sve onako kako je moja princeza htjela i bila je prelijepa, sretna i zadovoljna.
    Sve do maloprije kad se zavukla u krevet i jeca.
    Pitam ju zašto?
    Kaže zato jer svi stavljaju na Fejs slike svojih poklona, a to su redovito hrpe eura, a ona nije dobila ništa.
    I da, fakat nije dobila ništa.
    Osim dvije haljine, sakoa i balerinki. Frizure i ručka u restoranu.
    Zajedno sa fotkanjem,onim što sam platila crkvi te gorivom je mene to izašlo oko 1500-2000 kn.
    S obzirom da sam ja friško nezaposlena, za mene je to jako puno.
    Kuma koju je ona htjela isto ne radi i nema novca i čeka neku odštetu i ispričala se što nije ništa kupila uz obećanje da će pokon kupiti naknadno kad dobije novce.
    Moja kći je to sve znala i prihvatila.
    Kad mi je pričala kako roditelji od prijateljice očekuju 50 ljudi na ručku, čudila se i sama je zaključila kako je to bezveze i kako su to sve tamo neki stari ljudi, uglavnom prijatelji od bake i neke susjede.
    Pitala sam ja nju želi li da zovem familiju, ove i one...rekla je kategorički- ne!
    I meni je glupo zvati ljude s kojima se rijetko viđam i nemamo nikakav odnos.
    Bogatih prijatelja nemam, a i da imam ne bi ih zvala.
    I eto, ja se sad osjećam ko govno jer moje dijete pati.
    Moje dijete koje nikad nije bilo materijalista i koje nikad nije oskudjevalo u ničemu.
    Moja pametna i razumna cura.
    I koliko god dio mene vrišti od muke jer je ona nesretna, opet s druge strane sam ljuta na ovaj ludi svijet koji se totalno pogubio u materijalnom i klasičnom hrvatskom pretjerivanju i nadmetanju u pogrešnim stvarima.
    I pitam se: koliki su se roditelji, a i kumovi zadužili da bi danas krizmanicima priuštili restorane za 50 ljudi i nove ajfone i hrpe eura?!?
    Jesam li ja pogriješila što nisam prvi put u životu digla kredit i napravila malu svadbu?
    Jesam li pogriješila u bilo čemu?
    Što i kako biste vi učinili?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Napisati ću ti u 5. mjesecu kako je bilo kod nas.
    A za sada jedno veliko

  3. #3
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Svatko od tih roditelja i kumova su napravili onako kako su htjeli ili mogli..kako je netko drugi nesto napravio nebi trebao biti tvoj problem. Ti si napravila najbolje sto si mogla, sama kazes da ti je kcer razumna cura, tako da ne sumnjam da ce vec sutra biti mirnija.
    Ono sto osobno najvise zamjeram je da roditelj dopusti djetetu da na drustvenu mrezu stavlja svoje slike sa hrpom eura.

    Poslano sa mog LG-D802 koristeći Tapatalk

  4. #4
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mene su te slike lansirale u orbitu.
    Pretpostavljam da roditelji pojma nemaju da djeca slikaju novce i stavljaju slike na fejs.
    Mi smo "problem" riješili tako što sam ja otišla u šetnju s malom i psom, a tata je za to vrijeme složio čestitku i stavio 100€ uz nju, a ja sam dodala jedne naušnice, potpuno nove u kutijici, davno kupljene i zaboravljene. I sad sam ih se sjetila i dala joj ih.
    Iako nema probušene uši i ne želi ih bušiti i ne voli nakit, bilo joj je drago.
    Dok smo šetale, pričala sam joj po ne znam koji put da joj je najveći dar- zdravlje, a ona, nažalost, jako to dobro zna.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    201

    Početno

    Vjerujem da ti je tesko jer ti dijete pati. Neznam u kakvim se to krugovima vi krecete, ali kod nas je 70 posto krizmi poput vase. Mozda s nesto rodbine ili prijatelja, cak cesto kod kuce umjesto u restoranu. A uvijejk je bilo i biti ce onih koji u svemu pretjeruju. Na srecu, kod nas su takvi u manjini.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    mene uopće nije riga kaj netko ima, i kaj netko dobi, potpuno sam intolerantna prematome, tak i decu učim da ne moraju imat sve kaj imaju drugi i vidi se da su moji drugačiji, zakaj ne bi bili.

    ne pozivam puno ljudi ni na kakvu feštu ,a i pol onih kojih pozovem se uredno ne odazove( prethodno većina javi koja neće doći) ljudi svašta imaju ispalnirano unapred pa im nije zamjerit, pai mi smo morali par puta odbiti odlaske na slične fešte bilo zbog drugog poziva ili bolesti.

    sad ispalo je da ste se malo ipak povodili za društvom ako ste posle stavili lovu koju niste planirali.

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    mene uopće nije riga kaj netko ima.
    tu je trebalo stajati briga

  8. #8
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Pretpostavljam da je vecina djece imala razumne proslave krizme, ali to se ne stavlja na fejs, pa vidis samo ovu manjinu (a da ne govorim da tko zna sta je i iza toga, fejs je jedna velika iluzija)
    Ali mislim da si dobro ucinila sto si joj poklonila te nausnice, ma kako besmisleno izgledalo jer nema probusene usi, to je komad nakita koji joj ostaje za trajnu uspomenu.
    Kad sam ja diplomirala, nije nam padalo na pamet da se za to nesto kupuje, a i planirala sam udaju tako da smo samo mislili na taj trosak. Baka i dida su mi dali nesto novaca da si kupim neki komad nakita za tu prigodu, a ja sam ga potrosila na nesto vazno i prakticno, sad se ni ne sjecam sta. Svekrva mi je pak dala jednu narukvicu, i sad kad god je vidim sjetim se kako mi je ona to poklonila.
    Tako da za pretjerivanje nisam, ali za nesto jos posebno sto ostaje od posebne prigode, definitivno.

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da je vecina djece imala razumne proslave krizme, ali to se ne stavlja na fejs, pa vidis samo ovu manjinu (a da ne govorim da tko zna sta je i iza toga, fejs je jedna velika iluzija)
    Ali mislim da si dobro ucinila sto si joj poklonila te nausnice, ma kako besmisleno izgledalo jer nema probusene usi, to je komad nakita koji joj ostaje za trajnu uspomenu.
    Kad sam ja diplomirala, nije nam padalo na pamet da se za to nesto kupuje, a i planirala sam udaju tako da smo samo mislili na taj trosak. Baka i dida su mi dali nesto novaca da si kupim neki komad nakita za tu prigodu, a ja sam ga potrosila na nesto vazno i prakticno, sad se ni ne sjecam sta. Svekrva mi je pak dala jednu narukvicu, i sad kad god je vidim sjetim se kako mi je ona to poklonila.
    Tako da za pretjerivanje nisam, ali za nesto jos posebno sto ostaje od posebne prigode, definitivno.
    U pravu si, tangerina.
    I ja sam razmišljala o tome da joj kupim nešto "od zlata" ali zbilja sad nemam. Kao što napisah prije, ne radim, a bivši poslodavac mi duguje nekoliko neisplaćenih plaća tako da živimo od suprugove mirovine i najamnine od stana koji iznajmljujemo.
    I nismo mi gladni, ali nemamo sada, momentalno za kupovanje nakita. Sljedeći mjesec treba registrirati auto, a mi ne ulazimo u minuse i ne dižemo kredite za ništa, a pogotovo ne za svakodnevni život.
    Mene izluđuje to kolektivno pretjerivanje.
    Ja sam se krizmala prije 33 godine. Pokojni Franjo Kuharić je taman postao kardinal i on me krizmao. Imala sam na sebi autentičnu šestinsku narodnu nošnju. Od kume sam dobila tanašni prstenčić koji se odmah svinuo jer je jednostavno bio pretanak. Od roditelja i ostalih nisam dobila ništa. I ne sjećam se toga kao nečeg lošeg.
    Ja sam se tada veselila Krizmi, sakramentu za koji sam se cijelu godinu pripremala na vjeronauku u župi jer tada nije bilo vjeronauka u školi. Bila je Jugoslavija.
    Danas ispada da nije važan sakrament. Važne su haljine, štikle, ajfoni, euri...
    Moja kći je najnoviji iPhone dobila još lani kao nagradu za njene uspjehe u školi i državnim natjecanjima.
    Od ostalih gadgeta ima sve, a najnoviji iPad će dobiti od ravnatelja škole koji ju je pozvao k sebi nakon treće uzastopne pobjede na državnom natjecanju i rekao joj je neka bira što god hoće, osim auta. Sve će joj kupiti jer škola nikad u povijesti od 160 godina nije imala takav slučaj i rekao je da nema ni u pravilniku predviđenu nagradu za takav izniman uspjeh. Ona se odlučila za iPad jer sve drugo ima.
    Sada nas nije tražila ništa, a pitala sam ju više puta.
    Htjela je drugu haljinu jer je zaključila da u prvoj "izgleda ko Kolinda", pa smo joj kupili drugu haljinu. Htjela je loknastu frizuru pa smo bile jučer ujutro kod frizera. Htjela se prvi put našminkati i našminkala sam ju i izgledala je savršeno. Druge cure su platile šminkanje i izgledale su grozno i divile su se mojoj kćeri kako je dobro našminkana. Cijelo vrijeme mi je to ponavljala.
    Htjela je ručak u restoranu u Zagorju gdje je super klopa i gdje povremeno vikendom navratimo i to smo napravili i bilo je super.
    I na kraju balade, jučer navečer prije spavanja mi veli:"e sad mi je srce na mjestu". Znači, ispada da smo tata i ja fulali kaj joj nismo niš kupili, a kad je dobila te naušnice, sad je ok.
    Ne znam, moram priznat da sam se pogubila u svemu ovome.
    Stara sam, očito.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pubertet nije laka stvar.

    pritisak okoline također.

    i da dobro ste postupili s tim naušnicama.

    ovo oko krizme neću komentirati jer nisam vjernik.

  11. #11
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Pa eto, znači ti si joj ispunila svaku želju, drugu haljinu, frizuru, restoran koji je htjela, uzvanike koje je ona htjela, kumu je sama birala...Ima ajfon, sve ostale gadgete..Znači ima i imala je sve, za što si se u početnom postu pitala: Koliko su se ti roditelji zadužili da bi im djeca imala nove ajfone, restorane i sl? Sad na kraju ni ne kužim u čemu je bio problem i zašto si se uopće pitala dal si negdje pogriješila i jesi li mogla više.

  12. #12
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni je i ovo tvoje debelo pretjerivanje. u jednom postu ajfon, ajpad, frizer, haljina, šminkanje, restoran s dobrom klopom... i još 100 eura i naušnice. moj 14-godišnjak bi sam sebe vi zvao da sve to ima

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I na kraju balade, jučer navečer prije spavanja mi veli:"e sad mi je srce na mjestu". Znači, ispada da smo tata i ja fulali kaj joj nismo niš kupili, a kad je dobila te naušnice, sad je ok.
    Ne znam, moram priznat da sam se pogubila u svemu ovome.
    Stara sam, očito.
    Dobro ste postupili. Koliko god ti Rea bila pametna, uspješna i i skromna ipak je dio današnje generacije i barem na trenutak hoće biti uklopljena u kalupe. Sve će to kasnije doći na svoje, odlijepit će se od grupe i sav tvoj odgoj neće biti uzaludan. Dali ste joj ono što ste mogli, ona je toga svjesna samo joj je trebalo da "nešto" dobije.
    za Reu.

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni je i ovo tvoje debelo pretjerivanje. u jednom postu ajfon, ajpad, frizer, haljina, šminkanje, restoran s dobrom klopom... i još 100 eura i naušnice. moj 14-godišnjak bi sam sebe vi zvao da sve to ima
    Hahaha
    moj bi se i na vjeronauk mozda upisao zbog toga ( iako je jedva cekao da ga ispisem u trecem razredu sa skolskog).

  15. #15
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja sam uvijek bila kao i tvoja kcer. Nisam voljela pretjerivanja, puno ljudi i kad me se pitalo što želim, odgovor je bio da mi ne treba ništa. Na kraju sam uvijek dobila (i unatoc svojim rijecima, ocekivala) barem nešto malo (uz haljinu, frizuru itd, njih tada nisam smatrala poklonom nego necim sto ionako moram imati za proslavu), a to nesto sto sam dobila iako nisam trazila nista me razveselilo jer ipak volim i zelim nesto dobiti. Pogotovo od roditelja. Ponavljam, tada u glavi nije bilo misli da je frizer i haljina poklon. Znam da sam za svoju krizmu dobila od roditelja male puzzle koje dan danas cuvam. Nista puno, ali meni je znacilo.

    Jucer sam isla na krizmu braticu i to u kakvu se materiju pretvorilo darivanje djece je strasno.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Jucer sam isla na krizmu braticu i to u kakvu se materiju pretvorilo darivanje djece je strasno.
    Nismo vjernici pa ne idemo baš na takve proslave, ali vidim iz okoline da je izvan grada još gore. Skuter kao poklon za dečke od kuma je nešto što se gotovo pa podrazumjeva. Što manja sredina-to veća parada. Sve liči na male svatove, a sam sakramet tu prestaje biti važan.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa Vidi poruku
    Nismo vjernici pa ne idemo baš na takve proslave, ali vidim iz okoline da je izvan grada još gore. Skuter kao poklon za dečke od kuma je nešto što se gotovo pa podrazumjeva. Što manja sredina-to veća parada. Sve liči na male svatove, a sam sakramet tu prestaje biti važan.
    Ne vidim po cemu se to razlikuje od npr. svadbe.
    i tako to ljudi rade po svojim zeljama i/ ili mogucnostima.
    Neki zaborave i smisao npr. da se nakon svadbe ostaje u braku.
    i sto sad? Nemam pojma, ali mene tude parade ako nemam mogucnosti ili interesa - ne zanimaju.

  18. #18
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    danas se sve to pogubilo u materijalnom nažalost
    al tvoja cura može biti mirna jer ta djeca koja su stavila slike tih svojih poklona, sigurno nisu ni skužila šta je netko drugi stavio jer su obično puna sebe

    ti si imala krizmu za nju kakvu bih vjerojatno i ja pripremila
    čak je stari običaj, ako ih se još netko drži, da samo dijete krizmanik i kum(a) odu vani na ručak
    ostali imaju svoj obiteljski doma najnormalniji

    jel vama svećenih prije ovih sakramenata održi kakav govor?
    prije svakog sakramenta, naš se nalazi sa svakim od roditelja (muž i žena) i kumova da ih podsjeti na ulogu kuma (krštenog ili krizmanig poslije)
    nigdje se ne spominje materijalno
    dakle, kršteni su oni koji su drugi roditelji, moraju biti uključeni u život djeteta od rođenja dalje
    krizmane obično djeca biraju nekako jer su veća, al njihova je dužnost savjetovati ih i uspmjeravati kroz život kad zapnu, kad ih stigne pubertet i sl..
    mislim, ja sam to ovako nabacala, al zbilja svećenih to lijepo objasni i sam čin sakramenta i uloge koje pritom dobivamo

    ja bih bila ponosna na svoje dijete da vidim da sam ga tako odgojila ko ti svoju
    a ponekad kad suza potekne na ove današnje gluposti kojima smo okruženi...pa, mislim da će proći jer očito ona vidi vrijednost stvari i osoba

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Pa i ja sto puta mužu kažem nemoj mi ništa kupovati..a ipak se razveselim kad mi kupi sitnicu..da mi ne ne kupi ništa mislim da bi mi bilo krivo..a nisam dijete i skomna sam

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj bubica27 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i ja sto puta mužu kažem nemoj mi ništa kupovati..a ipak se razveselim kad mi kupi sitnicu..da mi ne ne kupi ništa mislim da bi mi bilo krivo..a nisam dijete i skomna sam
    To mi je ok. Neka sitnica , komadic nakita za uspomenu na vazan dogadaj ( posebno ako osoba voli nakit).
    Osjecaj krivice nakon svega ucinjenog i novac u koverti , e, to mi je potpuno nepotrebno.
    Jadna moja djeca uz kakvu mater...

  21. #21
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Po ovome gledano, ni moji se ne mogu pohvaliti da imaju super mater. Moji nemaju dosta stvari koje bi im mogli priustiti, jer MM i ja smatramo da su za njih stetne ili suvisne. Doduse, ja zbog toga nemam griznju savijesti (jos!) i nisam se do sada zapitala da li im stvarno malo dajem. Sto njih ne sprijecava da zbog toga ne gundjaju pa da se sporadicno zbog toga i osjecaju potpuno nesrecni.

  22. #22
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A gledajte, htjeli mi ili ne, ipak ispada da su pokloni važni.
    Meni nisu. Kad me muž pita što želim za rođendan, ako kažem- ništa, ništa ni ne očekujem. Ja sam takva.
    Ali očito drugi nisu takvi.
    Male ili velike sredine tak svejedno.
    Ok, haljina i frizura nisu poklon, s tim se slažem.
    Nije ni restoran.
    Župnik je održao propovjed i to ne jednom o skromnosti, ali on vozi novog Smarta , a ne 20 godina starog Jugića ili Golfa trojku.
    I to djeca znaju i to djeca komentiraju.
    Biskup je jučer prije Krizme također održao krasnu propovjed o skromnosti i pretjerivanju oko poklona.
    Moja kći je ok. Drama je prošla. Maria je spomenula pubertet pa su možda i hormončeki malo tu pomogli.
    Ono što moja kći ima sam napisala čisto kao ilustraciju da joj zapravo niš ne fali i sve je zaslužila svojim trudom, radom i uspjesima i zna to cijeniti.
    I meni je sasvim ok da ima bolji mobitel od mene.
    Ali.
    Sad su skupe i preskupe mobitele, da i skutere i hrpe eura dobivala djeca koja u školi nemaju nikakav rezultat, dapače redaju jedinice.
    I ne kužim to.
    Fakat ne kužim kud je otišao ovaj svijet?!?
    Ispada da uopće djeca nisu važna kao ni sakrament, već nadmetanja odraslih; tko će dati više?

  23. #23
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    A gle, zasto bi pop ili bilo tko drugi morao voziti jugica, ficu i slicno ako moze bolje..ne cini to nikoga neskromnim...mnogim ljudima ce se i sve nabrojeno sto tvoja kci ima ciniti neskromno pa ma kako ona to zasluzila. I mnoga druga djeca su puno toga zasluzila pa nemaju ni najosnovnije. Uvik je tako bilo i uvik ce tako biti da netko moze bolje, netko malo manje, a netko nikako..Nije to nista novo.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    MM je sinovima od dvojice prijatelja bio krsni kum (oba imaju troje djece, jedan tri sina, drugi dva sina i kćerku). Znači bio je 5 puta krsni kum i baš je prošle godine bio i treći put krizmeni kum. Nitko nas ne opterećuje poklonima a niti se mi sami opterećujemo. Obično pitamo što žele. Jedne godine je jedno kumče za pričest baš zaželio križić. To mi je bilo super jer sam se riješila razmišljanja.
    Naravno sve to govorim iz cipela gdje mi oboje radimo i ne idemo zbog poklona u minus. Ovi stariji obično skupljaju za nešto pa damo svoj prilog. Kupe računalo ili mobitel. Nitko još nije skupljao za skuter

    Što se tiče organizacije sve su to velike obitelji i raznih kombinacija za ručak ima. Samo kad skupe najbliže (bake, dede, braća, sestre, kumovi) već se skupi dobar broj. Ovisno o njihovoj situaciji bude doma ili u restoranu, dio obitelji ili svi. A ono što mi se usjeklo u pamćenje je odgovor jednog MMovog kumčeta kad su ga doma pitali tko će mu biti krizmeni kum. Samo im je rekao, što tko će mi biti kum pa zna se tko je moj kum . Moram priznati da bi voljela da mogu i za sebe reći da je to netko rekao za mene.

  25. #25
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj anabeg prvotno napisa Vidi poruku
    A gle, zasto bi pop ili bilo tko drugi morao voziti jugica, ficu i slicno ako moze bolje..ne cini to nikoga neskromnim...mnogim ljudima ce se i sve nabrojeno sto tvoja kci ima ciniti neskromno pa ma kako ona to zasluzila. I mnoga druga djeca su puno toga zasluzila pa nemaju ni najosnovnije. Uvik je tako bilo i uvik ce tako biti da netko moze bolje, netko malo manje, a netko nikako..Nije to nista novo.
    Ne znam za popove, ali naši svećenici propovjedaju skromnost i zavjetovani su na siromaštvo pa se Smart tu baš i ne uklapa.
    Jedno je skromnost, a drugo je pretjerivanje i život iznad svojih mogućnosti.

  26. #26
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    A dal je pretjerivanje kad dijete od 12-13godina ima ajfon i sve ostale gadgete? Dal je pretjerivanje kad dijete ima haljinu za krizmu, ali se odjednom sjetila da joj se ne sviđa pa joj se kupi nova? Zašto je pretjerivanje ako netko drugi ima isto što i ti imaš, možda i više. Eto tebi to nije pretjerivanje, nekom drugom bi bilo. Svatko za sebe. Ne znam, ja te ne mogu shvatiti, u početnom postu si ogorčena što su drugi roditelji, kumovi pretjerivali jer su kupovali djetetu, kumčetu ajfone, plaćali ručkove po restoranima i što ti ja znam, a tvoje dijete to isto već ima ili je dobila ili će dobiti.. Što je u biti problem?? Evo ja više ne kužim majke mi.

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    [/QUOTE] Ono što moja kći ima sam napisala čisto kao ilustraciju da joj zapravo niš ne fali i sve je zaslužila svojim trudom, radom i uspjesima i zna to cijeniti.
    I meni je sasvim ok da ima bolji mobitel od mene.
    Ali.
    Sad su skupe i preskupe mobitele, da i skutere i hrpe eura dobivala djeca koja u školi nemaju nikakav rezultat, dapače redaju jedinice.
    I ne kužim to.
    Fakat ne kužim kud je otišao ovaj svijet?!?
    Ispada da uopće djeca nisu važna kao ni sakrament, već nadmetanja odraslih; tko će dati više?[/QUOTE]

    Ja recimo ne kuzim zasto te muci to sto ta djeca " nisu zaradila svoje poklone svojim rezultatima"?
    ne kuzim? Zasto netko " treba zaraditi poklon" i po cijem mjerilu treba zaraditi za poklon?
    Moje dijete nije uspjesno u skoli, ucenje mu tesko ide. Sto to znaci da on ne zasluzuje poklon?
    ili moje dijete moze biti super u skoli , a ja nema mogucnosti za poklon... To znaci da ono ne vrijedi jer iako ima rezultate ( po tom mjerilu) ja novaca nemam .
    sa rezultatima ili bez njih , moje dijete je moje dijete. Ja ga volim , i zelim ga razveseliti ako mogu i smatram potrebnim za prigodu. Moje dijete ne treba imati vanjske rezultate da bih bila zadovoljna njime, ja ga volim i bez toga.
    To je moje misljenje o poklona opcenito, ne samo sto se krizme tice.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    tanči ja razumijem tvoju curu.

    bilo joj je teško, poklopio se horoskop, Mjesec, kaj ja znam.

    bude to sve došlo na svoje .

    svi mi imamo puno više materijalnog od žedne i gladne Afrike , ako ćemo tako postavljat kriterije .

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    p.s. moj sin je za rođendan dobio neki bijesni mobitel

    ni trenutka nije dvojio, kad je meni trebalo posuditi jer sam ja svoj razbila .

    i to svojom greškom

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Možda baš zato što dijete nema odlične rezultate za svoj trud treba utjehu u vidu poklona

  31. #31
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Koliko kuzim, ne smeta malu to jel dobila poklon ili ne... nju smeta to sto nema (u ovom trenutku) nista od poklona staviti na fejs i pohvaliti se.
    Sad je mozda vrijeme da se malo zajednicki izanalizira sto ide, a sto ne ide na fejs. I neka pravila internet bontona, nazovite to kako hocete.

  32. #32
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    a ja sam sretna jer su mene moji poštedili sve te šarade. iako su se gotovo svi njihovi prijatelji krizmali isključivo radi tih poklona i više puta to naglasili moji su odbili jer su zaključili da im taj sakrament baš ništa ne znači i da nisu vjernici. krštenje i pričest su obavili u 3. razredu baš zbog velikog pritiska okoline i tu nije bilo skoro nikakvih vrijednih poklona ni proslava. nisu nam to nikad zamjerili jer su bili u tom trenu zapravo sretni da smo popustili i uopće dozvolili da prime te sakramentu. pisala sam o tome na ireligioznom topicu, ali to nije sad tema.

    još su im im vršnjaci otvoreno čudili kako odbijaju tako "lak način zarade". ovdje su inače koliko čujem isto kuverte u điru. mala je čak imala neugodnost s nekim curama u razredu jer je rekla kako se ne želi krizmati. ovdje je to pomaknuto na 2. srednje pa su djeca ipak nešto zrelija i nadam se pametnija. bar moja

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Live and let live..

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Trebala bi i pricest i krizma biti na vecernjoj misi u npr. srijedu. A u cetvrtak u skolu.
    Kakve male svadbe i pokloni.... Da su roditelji na sto muka u trecem i osmom razredu jer znaju kakav ih trosak čeka u instituciji koja propovijeda skromnost.

  35. #35
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Trebala bi i pricest i krizma biti na vecernjoj misi u npr. srijedu. A u cetvrtak u skolu.
    Kakve male svadbe i pokloni.... Da su roditelji na sto muka u trecem i osmom razredu jer znaju kakav ih trosak čeka u instituciji koja propovijeda skromnost.
    X

    Mi još moramo i platiti 130 kuna u crkvi za krizmu.

  36. #36
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Naravno da morate platiti crkvi!
    Pa ipak je to ustanova koja propovijeda skromnost.

  37. #37
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    mi doma ne radimo nista posebno oko takvih stvari. imali smo pricest prije dva tjedana. bili smo mi, najuza obitelj i kumovi vjencani. svukupno nas 12 sa djecom.
    razmisaljali smo o restoranu, pa smo ga otkazali. jer meni se nije islo, narucili hranu, bili smo prezadovoljni istom. manje nas je doslo nego da smo u restoran isli.
    dijete je bilo iznenadjeno da sta mu sad daju poklone, od nas nije dobio nista.
    no mi jos nismo u fazi fejsa, a medjusobno su vise pricale cure o tome sta ce koja obuci, a di kasnije ici.
    mom celjadetu smo obukli kosulju koju je imao, traperice i pristojene cipele. u kupovinu po robu za njega nismo isli.
    a sad vidim da bi to mogao biti problem za koju godinu kad dodje krizma. no vjerujem da jako ovisi o djetetu, a msilim da je i Maria u pravu jednostavno se curi slozilo valjda na kraju dana tako nesto.

  38. #38
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Trebala bi i pricest i krizma biti na vecernjoj misi u npr. srijedu. A u cetvrtak u skolu.
    Kakve male svadbe i pokloni.... Da su roditelji na sto muka u trecem i osmom razredu jer znaju kakav ih trosak čeka u instituciji koja propovijeda skromnost.
    Apsolutno se s ovim slažem.
    I da nadodam: stavila sam ovo namjerno na filozofski da čujem razna iskustva i mišljenja.
    I ispalo je "da mene neki ne kuže"
    Očekivano.
    Neću se s tim zamarati, ni opravdavati zašto smatram da je moja kći zaslužila i to krvavo, svoje gadgete.
    Ne mora me nitko kužiti.
    Ako je nekome ok raditi kravale od svakog iole svečanijeg događaja u obitelji, neka im.
    Ako je nekome ok davati nezaslužene poklone i nagrade , neka im.
    Meni nije.
    Ja sam u životu sve sama stvorila i zaslužila i to očekujem i od svoje kćeri.
    I da se vratim na temu: danas smo proučavale te slike i zaključile da su lažne.
    Odnosno novčanice nisu prave. Najgornja jest, ali donje ziher nisu.
    Tak su složene da izgleda kao hrpa, ali se zapravo uopće ne može razaznati koliko je na slici novca.
    I sad se pitanje samo nameće: zašto?
    Zašto to djeca rade?
    E, to ja ne kužim.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Isto zašto i odrasle žene p o 3 sata namještaju svoje slike iz kuhinje, ili se fotošopiraju da ispeglaju bore i povećaju cice .

    zbog lajka.

    eto i jedna bogata gđa slika svoje barbike u robici koju im je sama sašila

    p.s. ja ne volim parade bilo koje vrste
    Posljednje uređivanje od maria71 : 26.04.2015. at 21:15

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Zato sto se djeca ( kao i odrasli) vole hvaliti sa onim sto smatraju da je za (po)hvalu. I tako si podizu cijenu ( vrlo cesto samo) u svojoj glavi.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    To je nešto što ja zovem folklor vjera. I stvarno to mislim. Danas sam prisustvovala jednoj krizmi i smučilo mi se sve. Od razgolićenih kuma i krizmanica, preživanja žvaka ( dakle kada kum stoji u redu i razvlači žvaku razjapljenim ustima, ono, ako si je već morao žvakati, barem diskretno žvači), glasnog, ružnog komentiranja biskupa, glasnog brbljanja (misa se otegla, nekima je očito dosadilo i zaboravili su gdje se nalaze), itd. Ali, to smo mi. Veliki Hrvati vjernici.
    Ne znam što bih ti rekla. Na druge ne možemo utjecati, ali možemo na sebe i svoju djecu. Moja djeca su imala skromne proslave krštenja, a tako će biti i za pričest i krizmu. Ne znam koliko ti odgajaš svoju kćer u vjeri i koliko je ona uronjena u vjeru, ali ja bih joj na tvom mjestu objasnila da je krizma nešto više od poklonjenih eura. Ako je odmalena odgajana u vjeri, sigurna sam da će te razumjeti.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    I sad se pitanje samo nameće: zašto?
    Zašto to djeca rade?
    E, to ja ne kužim.
    Ja se time uopće ne bih zamarala. Pubertetlije rade kojekakve gluposti, pa i takve. Nisu svjesni kako ružno i glupo to izgleda. Glupo mi je čak i proučavati sa kćeri takve slike i gledati jesu li novčanice prave ili lažne. To nije bitno. Bitno je da tvoja kćer uvidi tvoj stav prema takvom proslavljanju krizme i da razmisli je li tvoj stav ono što je vrijedno ili ne.

  43. #43
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja uopce ne kuzim princip "zaradjivanja" poklona. Onda to nije poklon, to je kompenzacija, placa, whatever. Nesto kao bonus u firmi ili sto?!

    A pogotovo ne kuzim odnos skola - pokloni. Ja u zivotu za niti jednu jedinu ocjenu ili uspjeh nisam dobila nista. Niti jedan dinar, nakit, dojcmarku, nista, ni cokoladu. Jer mi je mama jos prvom osnovne rekla da u skoli ucim za sebe i svoju buducnost, ne za nju. Ja svojima svakako mislim davati poklone neovisno o skolskom uspjehu, a ako ce se netko zgrazavati sto djecu volim neovisno o rezultatima u skoli - a sto im ja mogu.

    A sto se tice standardnog "o tempora o mores" zgrazavanja, sjecam se kad je kolega iz razreda na kraju prvog srednje imao iz dva predmeta zakljucenu jedinicu, ali se nije pojavio na prvom popravnom roku jer je s roditeljima isao na krstarenje karibima Ta juga je stvarno bila cudo socijalizma

  44. #44
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Mi još moramo i platiti 130 kuna u crkvi za krizmu.
    a mi 250
    i mi našoj djeci nikad ne kupujemo poklone za pričest i krizmu.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Sillyme, koji genijalan poklon za jedinice. Dijete se treba opustiti prije drugog roka. :D

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pa dečko je sigurno bolje učio na friškom zraku

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Možda su ljudi unaprijed platili putovanje, a nisu imali kome ostaviti dripca... Evo ne znam jel ijedna od nas pala razred, ali što nam to vrijedi kad Kariba vidjele nismo A malac vjerojatno ponovio razred, i kasnije dobio diplomu u ruke kao i mi

  48. #48
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    a sad vidim da bi to mogao biti problem za koju godinu kad dodje krizma. no vjerujem da jako ovisi o djetetu, a msilim da je i Maria u pravu jednostavno se curi slozilo valjda na kraju dana tako nesto.
    x potpisujem tvoj cijeli post, tako i mi.
    ne brini, neće biti problem ako vi ne stvarate probleme oko toga i ako je on takav. moj ide idući vikend na krizmu. imat će treperice koje nosi i inače, košulju smo kupili u Tacco za 70kn, koju je već htio obući , a na nogama nešto između tenisica i sportskih cipela što isto već nosi. ok, naši svi imaju iste haljine, ali i da nemaju, on bi bio tako obučen.
    e, sad s curkom je drukčije. njoj smo kupili novu haljinu za bratovu krizmu hahahah, jer želi bit zrihtana, a ruku na srce, doma nema niš za zrihtat se. al i ona je iznimno skromna i neće raditi drame za svoju krizmu.
    poklone za takve prigode, od nas i dede i baka ne dobivaju, a ostalima koji dolaze odmah naglasimo "bez poklona"

  49. #49
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Neću se s tim zamarati, ni opravdavati zašto smatram da je moja kći zaslužila i to krvavo, svoje gadgete.
    Ne mora me nitko kužiti.
    Nda...samo SVI tako misle.

    Razlika je u oku promatrača jer jednome je neukusna hrpa novčanica na fejsu, drugom 5-6000 kn za dječji mobitel,
    trećem torbica za 30.000 kn itd., a sve vođeno logikom "jer ja to zaslužujem".
    Zajednički im je nazivnik i (kao što si i sama primijetila) jedini problem - javna objava.

  50. #50
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    Bas je mene danas sve ovo pogodilo...nije krizma vec je pricest u pitanju...

    Ja sam "katolik"(necu napisati vjernica jer nisam)...muz nije katolik...upocetku smo se slozili da necemo djete ni na jednu vjeru "tjerat"odlucili smo da curku necemo ni krstit ni sve ostalo...
    vjeronauku prisustuje...na pocetku 3raz.smo obavili razgovor sa vjerouciteljicom da na vje.ide ali da ju sve ostale "obaveze"oko pricesti oslobode...
    s curkom smo obavili sve razgovore i obajsnili joj...nije ni jednom rekla nesto protiv nase odluke sve dok je danas cijeli dan bila pokisla...nisam htjela forsirati s pricom no "okolnim"putem smo nekako dosli do toga da klinci u raz.danima pricaju o VELIKIM festama ,skupim poklonima i sl.
    nasoj curki je u petak bio rod.i dobila je od nas prvi svoj mob.mislili smo da cemo ju time razveseliti da nebude jedina i pon."bez poklona"no vidim da je danas bio tak neki."utjecaj,pritisak"...nazalost nismo ju danas nikuda mogli extra odvest jer imala je natjecanje iz karatea na kojem se takoder vidjela taj pad raspolozenja...

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •