Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 86 od 86

Tema: Što vam je olakšalo prvu godinu

  1. #51
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Stvar je u stavu. Moja djeca su uvijek bila najgori spavači i najveće plačkavice od sve djece koje znam. Nitko od njih nije uopće spavao do godinu ipo a u 10 godina rodila sam njih četvero. Uvijek sam sve radila s djetetom u jednoj ruci i navikne se čovjek na sve, pa tako i na to. Pomoć sam imala s prvim djetetom jer smo dva mj živili kod muževih roditelja i tako je moralo biti. Ali meni ovakvoj to je bila smetnja. sa svima soatlima sve sam radila sama. Mm bi dobivao po 5 slobodnih dana kad bi rodila, ovo sve ostalo sam sama. I nije to tragedija ni smak svijeta. To je kratak period koji se treba istrpiti i izdržati ali se itekako može. Ako si spreman dati baš sve od sebe i malo više od toga. Sve ovisi kakav si tip. Ja ne podnosim nikoga u kući, ni svoju mater ni svekrvu. Meni je moj mir važniji od umora

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Pa je, istina casa
    Treba se i dobro organizirati
    A i prihvatiti da nekad i dobra organizacija ne pomaze
    Evo, ja danas imala dobar plan, al mala bubana, ne spi, visi po meni
    Nisam vjezbala, kuham s kasnjenjm, velike su dobile sendvic, a rucak cu zavrsiti kad mm dodje
    Ves za slaganje razbacan po dnevnom boravku, a kaj sad, slozit cu ga prije spavanja
    Jela bas i nisam, osim njihovih ostataka, al vise od toga me mori sto nisam popila jos jednu kavu
    A planirala sam i palacinke peci
    Sad tipkam jer ona visi na cici
    A jbg, sutra ili prekosutra cu sve stici

    E, i ja volim svoje masine
    I tetu koja mi jednom na tjedan pocisti stan (iako ja cistim svaki dam)
    A da manje tipkas? :D
    i kavu bi stigla skuhat.

  3. #53
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    sirius, uopće ne čitaš
    tipka dok doji

  4. #54
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ima djece koja su 0-24 na rukama/cici ili imaju kolike
    ima mama koje su šepave, kljakave, uklještene, neispavane
    ima stanova u kojima moraš biti dalaj lama da bi oprao pod od silnih prepreka
    ima ljudi koji nemaju love za niš ni čistilice ni sušilice ni dostave
    e sad stvar je stava biti zahvalan ako bar nešto od toga nije zapalo tebe i sačuvati mir i dobro raspoloženje.
    a ako si imao sreće pa te nije zapalo niš od toga onda možeš barem biti pun razumijevanja i želje da pomogneš
    najlakše je reći "sve je stvar stava/organizacije"

  5. #55
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj Shambala prvotno napisa Vidi poruku
    P.S. i ja sam stara rodilja...ne baš totalno stara, al bome...skoro 35 ću imat kad rodim.
    pih, skoro 35! sta smo onda mi koje smo imale punih 35? stare babe rodilje
    Posljednje uređivanje od *meri* : 19.05.2015. at 13:17

  6. #56
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    ima djece koja su 0-24 na rukama/cici
    x

    takav je bio moj mladji. zapravo dok se nije on rodio nisam ni kuzila koliko mi je sa prvim bilo lako........

  7. #57
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    sirius, uopće ne čitaš
    tipka dok doji
    hvala tang

    sirius, evo ti jer ne pazis na satu
    e, ne bih ja tipkala toliko da nije ovih pametnih telefona i da mala ne visi na meni

  8. #58
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    ja nisam imala vremena mislit o socijalnoj izoliranosti, a bilo je trenutaka kad bi se itekako sjetila, pripremi se na to, al i to prodje
    ne peglam, sudje u perilicu, cistim usput i navecer
    vise je nereda kad su veci, sad nema kraja pospremanju za njima

  9. #59
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Meni je definitivno ležernost olakšala prvu godinu
    Kad se rodila kćer bila sam van sebe i plakala sam se kad sam išla van iz bolnice jer me uhvatila panika kako ću ja to sad. Ona je bila beba za poželjeti.Mirna, čak nije baš nešto ni puzala-ona je odmah htjela na noge.
    Nemam pojma kako bi to izgledalo da mi je sin bio prvo dijete jer taj je bio dosta zahtjevan. S njim sam jako puno bila po vani i jedva sam stizala išta doma... sreća da me tu već opalila ležernost . Za njega sam uvijek stigla skuhat a nama je bilo kako kad.Sve ostalo je stizalo u hodu .. nekako...

  10. #60

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    ahahahahahaha 35 nije stara rodilja, što je tebi LOL
    Pitaj sestre na odjelu babinjača u OB Pula
    Mene su kategorizirale kao "stara prvorotkinja" u 29.toj godini

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Pitaj sestre na odjelu babinjača u OB Pula
    Mene su kategorizirale kao "stara prvorotkinja" u 29.toj godini
    A joj...

  12. #62

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    X na Trinu od riječi do riječi (okej, osim da sam ih rodila 4 u 10 godina, al 2 u jednom danu jesam)
    Koja socijalizacija, mame, svekrve - MIIIIIIIIIIIIIRRRRRRRRRRRRR je bila moja najveća nagrada.
    U kući kaos, samo preživljavanje prva 3 mjeseca. Sve mašine u pogon - sušilica, perilica suđa i veša, pun frižider svakih tjedan dana (po mogućnosti da pošalješ nekog tko zna što voliš da ti donese). Pri ruci broj pizzerije koja ima brzu dostavu (da stigneš dočekat i pojest pizzu u tih 25-30 minuta u kojima beba spava).
    MM i ja smo kupovali velike zalihe svega, hrane, pelena, vode, toalet opreme - samo da moramo što rjeđe u dućan.
    Jedan mali je bio kao priljepak 24/7 godinu dana. Drugi se isto žicao tu i tamo.
    Preživjeli smo taj početak. Nije ni sad med i mlijeko, al bar se s njima da razgovarati, što je veliki napredak.

  13. #63
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    A joj...
    I mene
    U vz
    Posljednje uređivanje od Ginger : 19.05.2015. at 16:01

  14. #64

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa što nije ono neko pravilo da je svaka prvorotkinja nakon 27 stara prvorotkinja? Mislim, biološki gledano. Pa i je... Plodnost žena počinje opadati u tridesetima. Inače, i danas je moj trojac bio besprijekoran pa sam zadržala pozitivan stav. I nikad nije najlakše reći sve je stvar stava, najlakše je reći: Jee, strašno ti je teško, trebala bi i imati bar dvoje ljudi na raspolaganju 24 sata, jadna moja ti!!! To najčešće ljudi žele čuti.

  15. #65
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Pa zasto im ne kazes to stozele cut? Tebi ni iz dzepa, ni u dzep; a njima ce zvucati da ih netko razumije...

  16. #66
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Pitaj sestre na odjelu babinjača u OB Pula
    Mene su kategorizirale kao "stara prvorotkinja" u 29.toj godini


  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj bella77 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zasto im ne kazes to stozele cut? Tebi ni iz dzepa, ni u dzep; a njima ce zvucati da ih netko razumije...
    Ne mogu protiv sebe...

  18. #68
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    casa, pa to je zato sto ih imas troje

  19. #69
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    i ja ih imam troje, sad uzivam, ali mi je bilo svakako, pa znam da nije sve samo u glavi

  20. #70
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Shambala prvotno napisa Vidi poruku
    Kako si se organizirala? Šta kojim redosljedom je najpametnije raditi?

    P.S. i ja sam stara rodilja...ne baš totalno stara, al bome...skoro 35 ću imat kad rodim.
    Mislila unaprijed koliko se dalo. nisam bila u inozemstvu, pa mi je prijateljica darovala dosta stvari za bebu i dala popis što treba.
    Prije odlaska u rodilište ispekla sam kolačei zaledila, ne puno, 2 vrste da se nađe.

    Doma smo imali tjedni raspored, plac i shopping je mm obavljao subotom, u tjednu je donosio samo kruh,mlijeko i sl.iz kvartovskog dućana. Ja bih napravila popis, on bi donio.

    Kuhala sam jednom dnevno, mm je pripremao doručak koji smo obično jeli zajedno jer nisam spavalica. Kadje bio na sl.putu, došao bi mi brat ili kolegice s posla, rijetko. Išla sam van s bebom jako brzo jer on je rođen u svibnju, a bilo je toplo. Šetnja do najbližeg dućana bila je zakon. Ali nisam mogla puno nositi jer mije bilo teško prtiti kolica i stvari i bebu po štengama na 2.kat. imao je mjesec dana kad sam ga prvi put sama vozila u autu u jajetu. Kasnije su mi jedna kolica bila u autu da ih ne nosim goredolje.

    Uvijek sam u zamrzivaču i špajzi imala zalihe kao hrčak. Tjestenina, povrće koje stoji, jabuke...Isto tako deterdžent i pelene za svaki slučaj, jednokratne za van.

    Veš je prala mašina, suđe suđerica. Kad bolje razmislim, bilo mi je ok. Ja sam brza kuharica, mm nije zahtjevan, a raspored je bio usklađen sa dinamikom sisanja. Moj L. je imao grčeve pa nije punospavao u komadu, dosta sam ga nosila ali nije mi to bila drama.


    Sretno itebi!

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    mislim da je bila negdje tema "kućni fast food" - pisalo se o brzim i jednostavnim jelima...
    mene to spašava, kuhanje nikad dulje 30-40 min

  22. #72
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Drage, puno hvala što ste svoja iskustva podijelile sa mnom. Pomno sam ih proučila!

    1. Stav- nove okolnosti, ništa neće biti kao prije, snizi kriterije, postavi si prioritetet (glavno da imamo šta jesti, čisti smo, čist štednjak, pod i kupatilo, ostalo polako!)
    2. Kad beba spava-napuni baterije! Spavaj, surfaj, razgovaraj s nekim bliskim/bitnim
    3. Svaki dan šetnja- to nisam sigurna koliko ću bit u prilici. Dolazim u zimsko doba u jako hladnu zemlju….uuuuu! Koliko treba bit minimalna temperatura da se s bebom smije vani?
    4. Pomagala
    4.1. Suđerica-nećemo ju imat 
    4.2. Perilici rublja-vjerojatno hoćemo, nisam sigurna; tamo gdje ćemo živjeti ljudi uglavnom peru rublje u zajedničkim praonicama, a u stanovima samo ako je predviđena i dozvoljena instalacija; nadam se da ćemo je ipak uspit nabavit
    4.3. Sušilica rublja-nema šanse; teoretski bi mogla u toj zajedničkoj, ali radije ne bi. Gadi mi se i zajednička perilica rublja i sušilica
    4.4. Ekspres-lonac- mogli bi ga imat, ali planiram koristiti slow cooker preko noći za kuhanje ručka. Možda neće biti loša ideja i ekspres lonac za one dane kad ću navečer bit precrknuta za stavljanje hrane u slow cooker.
    4.5. Mjesto za prematanje-planiram nabaviti onu prematalicu koja se stavi na krevetić. Je li to dovoljno?
    4.6. Pegla-zaboravi je!
    4.7. Irobot usisavač-to sam planirala nabaviti. Ima li ga koja od vas? Je li zadovoljna?
    5. Organizacija
    5.1. Dok je dragi još doma, otuširat se
    5.2. Pošto sam i ja jutarnji tip planiram odmah, nakon jutarnjeg presvlačenja i dojenja, obavit sve što trebam (napravit ZKS, skuhat doručak, dovršit ručak, raširit robu, stavit novu robu u mašinu); E sad, pitanje je hoću li stić otuširat se prije presvalčanje i podoja ili ne. Kako je vama to išlo? Kad ste se vi stigle otuširati?
    5.3. Zalihe- skuhanih obroka i namirnica
    5.4. Tjedni šoping-planirati kupnju! Razmišljam i o dostavi organskog voće&povrća, trebam vidjet još cijene, al obzirom da ću tamo bit u zimsko doba, nije to loša ideja
    5.5. Zalediti kolače prije rodilišta-dobra ideja! I ja sam to planirala, ali ne znam koje su kolači zgodni za zaledit?
    5.6. Kućni fast food- moram nać taj topic sa jelima za 30-40 min. Ima li i vegetarijanskih jela tamo?
    6. Beba
    6.1. Bijeli /rozi šum
    6.2. U maramu pa s njom sve obavljat – nadam se da se neće bunit protiv toga? Kada ste vi počeli stavljati bebe u marame? Je li rano odmah kad se izađe iz rodilišta? Nekako imam filing da su onda najmanje šanse za bunjenje i najveće za adaptaciju…al ja sam totalni amater! Šta ja znam o bebama! 


    Jesam sve dobro pohvatala, rezimirala? Nešto bitno zaboravila?

  23. #73
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    Nama je sad oko 6 tjedana. Uf, koji staž. Nitko mi ne pomaže. MM nuna malu kad trebam nešto raditi, ak ona ne spava u to vrijeme. Usišem jednom u 10 dana, često pospremim, skuham svaki dan, imamo perilicu suđa.

    Peglam svu njezinu robicu. Perem ju na 40 ili 60, pa ju volim "dezinficirati". Al to je jedino što peglam. Ostalo sve jako uredno složim, a mm ne nosi košulje. Možda i bi kad bih ih opeglala.
    Po noći kod prematanja i hranjenja upalim tv i malu lampicu (kao onu što se ušteka u struju, jedino što je ova na baterije i prijenosna je). Nemam lampu, a ovo mi je super kombinacija.
    Mrak mi je duda. I jastuk za dojenje kad ju uzmem sebi (oko 5 je polubudna i uzmem ju sebi jer jedino tako se ne dižem svakih 5 min, pa odrapimo spavanac do 9h). I super mi je MM jer me probudi kad mala zakmeči. Ne čujem ju svaki put jer sam premorena.
    S bebom se najviše bavim hranjenjem, mala stvarno voli papati.

    Kad sam ulovila neku rutinu i ritam, počela sam doručkovati i tuširati se. Sad kak uspijemo spavati malo duže ujutro, budem suvisla tijekom dana. Al po noći buncam.

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Shambala prvotno napisa Vidi poruku
    Drage, puno hvala što ste svoja iskustva podijelile sa mnom. Pomno sam ih proučila!

    1. Stav- nove okolnosti, ništa neće biti kao prije, snizi kriterije, postavi si prioritetet (glavno da imamo šta jesti, čisti smo, čist štednjak, pod i kupatilo, ostalo polako!)
    2. Kad beba spava-napuni baterije! Spavaj, surfaj, razgovaraj s nekim bliskim/bitnim
    3. Svaki dan šetnja- to nisam sigurna koliko ću bit u prilici. Dolazim u zimsko doba u jako hladnu zemlju….uuuuu! Koliko treba bit minimalna temperatura da se s bebom smije vani?
    4. Pomagala
    4.1. Suđerica-nećemo ju imat 
    4.2. Perilici rublja-vjerojatno hoćemo, nisam sigurna; tamo gdje ćemo živjeti ljudi uglavnom peru rublje u zajedničkim praonicama, a u stanovima samo ako je predviđena i dozvoljena instalacija; nadam se da ćemo je ipak uspit nabavit
    4.3. Sušilica rublja-nema šanse; teoretski bi mogla u toj zajedničkoj, ali radije ne bi. Gadi mi se i zajednička perilica rublja i sušilica
    4.4. Ekspres-lonac- mogli bi ga imat, ali planiram koristiti slow cooker preko noći za kuhanje ručka. Možda neće biti loša ideja i ekspres lonac za one dane kad ću navečer bit precrknuta za stavljanje hrane u slow cooker.
    4.5. Mjesto za prematanje-planiram nabaviti onu prematalicu koja se stavi na krevetić. Je li to dovoljno?
    4.6. Pegla-zaboravi je!
    4.7. Irobot usisavač-to sam planirala nabaviti. Ima li ga koja od vas? Je li zadovoljna?
    5. Organizacija
    5.1. Dok je dragi još doma, otuširat se
    5.2. Pošto sam i ja jutarnji tip planiram odmah, nakon jutarnjeg presvlačenja i dojenja, obavit sve što trebam (napravit ZKS, skuhat doručak, dovršit ručak, raširit robu, stavit novu robu u mašinu); E sad, pitanje je hoću li stić otuširat se prije presvalčanje i podoja ili ne. Kako je vama to išlo? Kad ste se vi stigle otuširati?
    5.3. Zalihe- skuhanih obroka i namirnica
    5.4. Tjedni šoping-planirati kupnju! Razmišljam i o dostavi organskog voće&povrća, trebam vidjet još cijene, al obzirom da ću tamo bit u zimsko doba, nije to loša ideja
    5.5. Zalediti kolače prije rodilišta-dobra ideja! I ja sam to planirala, ali ne znam koje su kolači zgodni za zaledit?
    5.6. Kućni fast food- moram nać taj topic sa jelima za 30-40 min. Ima li i vegetarijanskih jela tamo?
    6. Beba
    6.1. Bijeli /rozi šum
    6.2. U maramu pa s njom sve obavljat – nadam se da se neće bunit protiv toga? Kada ste vi počeli stavljati bebe u marame? Je li rano odmah kad se izađe iz rodilišta? Nekako imam filing da su onda najmanje šanse za bunjenje i najveće za adaptaciju…al ja sam totalni amater! Šta ja znam o bebama! 


    Jesam sve dobro pohvatala, rezimirala? Nešto bitno zaboravila?
    Draga, ja se ne bih ustručavala koristiti zajedničku sušilicu - to grije i pali sve bakterije. Istina, bolje bi bilo imati vlastitu (ako ni zbog čega drugog - onda zbog lokacije, da ne moraš izlaziti iz stana u zajedničke prostorije), ali raspitaj se malo kako je tamo kamo ideš - možda ljudi imaju uhodanu praksu i zgodne ideje koje nama ne padaju na pamet jer nam ne trebaju. Možda možeš naručiti uslugu pranja i peglanja u vešaraju - ali to ti je opet kao i korištenje zajedničkih aparata. Vidjela sam to kad sam provela 6 mjeseci preko bare i nije mi bilo nešto posebno mrsko.

    Ako nemaš suđericu - nastoj koristiti ŠTO MANJE posuđa.

    Slow cooker bi mogao biti dobra stvar - bitno je da imaš nešto za kuhanje oko čega ne treba skakati. Povremena dostava hrane je zakon. I mikrovalna također, iako je ja nisam koristila dok su moji dečki bili bebe - dobili smo je zapravo kad su imali cca 1 i 2 godine, ali spasila mi je glavu, ne za bebe nego za nas, odrasle.

    Vegetarijanska jela - pa štajaznam, to je nezahvalno za davanje savjeta. Od tih jela mi doma volimo kineska i indijska jela od povrća i riže i razne salate od mahunarki (može i iz konzerve) - to je sve jako brzo gotovo, ali je pitanje kako se slaže s dojenjem. Nemoj već sad misliti o tome, vidjet ćeš. Za dojilje je često veći problem kravlje mlijeko nego mahunarke, ali nema pravila. Smislit ćeš nešto.

    Beba - prematalica za na krevetić je dobra, ali kratkog vijeka (moj stariji ju nije mogao koristiti jer je imao debelo preko 4kg kad se rodio). Iz istog razloga nisam mogla koristiti ni maramu ni nosiljke - jednostavno je bio prevelik i pretežak. Nema tu kristalne kugle - prilagodit ćeš se SVOM djetetu kad se rodi. Sigurno će biti stvari koje ti neće odgovarati, a planirala si ih. Isto tako - smislit ćeš rješenja koja ti sad ne padaju na pamet. Život će te dovesti do toga. Sretno!

    Nisi ništa bitno zaboravila, ali može se dogoditi nešto nepredviđeno ...ali to tako ide. Uživaj i sada i nakon rođenja djeteta!

  25. #75
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj Sadie prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam ulovila neku rutinu i ritam, počela sam doručkovati i tuširati se. Sad kak uspijemo spavati malo duže ujutro, budem suvisla tijekom dana. Al po noći buncam.
    E sad si me ohrabrila...hehehehehe.

    Peterlin, fala puno na pomoći.
    A šta misliš o zajedničkim mašinama za pranje rublja? Meni se i one gade.

  26. #76
    Shambala avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    45

    Početno

    Peterlin, a koje si kolače spremila i zamrzla? I ja sam planirala tako napravit, ali nikad nisam do sad smrzavala kolače pa ne znam koji su pogodni za to. :/

  27. #77
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    U nekim većim dućanima prodaju kolače, ali ne dobiju ih friške već smrznute. Ja bih češku pitu i slične.
    Meni je super ležaljka. Da mi je ova pamet i višak love, kupila bih onu za 1000 kn koja vibrira i lijepo nuna bebu (nadam se još jednoj bebi pa bi mi se isplatilo). Imamo običnu, posuđenu i super mi je. Već je mala jednom bila sa mnom u kupaoni dok sam se tuširala.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Shambala prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, a koje si kolače spremila i zamrzla? I ja sam planirala tako napravit, ali nikad nisam do sad smrzavala kolače pa ne znam koji su pogodni za to. :/
    Eh, sad se ti sjeti... Mislim da je bila mađarica i sirni kolač (biskvit punjen svježim sirom). Svakako ništa komplicirano. Ako nemaš mjesta u ledu, zaboravi priču... Radije se raspitaj gdje ima dobrih kolača iz dostave i spremi si broj telefona.

    Inače, većina biskvitnih kolača s kremom dobro podnosi smrzavanje, također i oblatne, roladice i slično (imaš recepata na topicima o božićnim kolačima).

  29. #79
    Agrum avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    122

    Početno

    Čitam malo, moj limač ima 15 mjeseci i ja još uvijek niš ne stignem. Još uvijek se voli nositi, ne želi u kolica, tek je prohodao pa su i te naše šetnje drž ne daj, neće u tricikl.. imam osjećaj da tornado prolazi kroz kuću, stalno nered. Kad kuham primi se za moje noge i cendra. Ne znam baš fino kuhati, iako se trudim koliko mi vrijeme i situacija dopuštaju, ali vječito se svađam s mužem oko klope. Malac još ciki, budi se x puta po noći tako da ni ne spavam dobro.. da sam planirala unaprijed kak bude sve izgledalo kad rodim, sigurno ne bi ovak izgledalo. Tak da planovi su za baciti u vodu... Mislim da ovisi jakooo puno o tome kakav je bebolinač.. moj mališa je plakao od jutra do sutra, stalno sam ga nosila..i to uglavnom ja.. Veliku pomoć sam imala i imam od mame svoje, a i od tate, muž tu i tam. Očekivala sam više. Ali i ja sam osoba koja nikad nije zadovoljna pa je i to jedan od faktora koji mi otežava život koji zapravo uopće težak ) Organizacija je bitna, da! S njom sam oduvijek na vi...

  30. #80
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Meni su puno pomogle nosiljke - ne kuzim ono o preteskih 4kg, moji su oboje rodjeni s preko 4kg i bili u nosiljkama do 12-13kg tj druge godine (naravno manje nakon sto su prohodali).

  31. #81
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni je velika pomoć dečko. Očisti, pospremi, skuha, pomogne oko nje. Ono gdje sam ja glavna je dojenje preko noći, dijete radi toga bude mirno, ne plače i on se može naspavati, napuniti baterije da mi bude desna ruka i sljedeći dan. Tako da za sada ne prolazimo nekakve krizne situacije koje sam očekivala.

  32. #82
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    zutaminuta, moze li moj decko doci tvom na tecaj?
    agrum, ni ja nis ne stignem od svoje male. Ima samo 3 mj.pa se nadam da je to samo faza. Mala je ko cicak, ne pusta me. Odem u teretanu i njen tata bude s njom i to mi puno znaci, da se malo maknem od nunanja, papice i kakice. Po danu jako lose spava pa ju cijelo vrijeme drzim jer se stalno budi i onda place. Place samo kad je gladna i pospana, al il ju moram nosati ili bar pricati s njom. Cim odem u drugu prostoriju pocne prigovarati (pokusava pricati), moze se po njezinom brbljanju skuziti koliko sam udaljena od nje.

    Nije me spasilo, al super su mi vlazne maramice za dezinfekciju duda i svega sto zvacu (Muller).
    Vrtuljak je mrak. Kupila sam najobicniji na navijanje, a sad cu kupiti skupi, fensi jer me spasa a. Jako ga voli.

  33. #83
    Sadie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,254

    Početno

    P. S. Meni nitko ne pomaze - mama zivi daleko, a svekrva kat nize, jedina njen pomoc je upozorenje da cu naviknuti malu na ruke. I to svaki put kad dode vidjet malu. I zato mi je od velike pomoci sto me mm spota kad kuham, umjesto da kupim nesto polugotovo.

  34. #84
    Rhiannon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Sada u tridesetima i u drugoj trudnoci vidim koliko sma zapravo lose bila organizirana nakon prve. Kuca mi je morala blistati, ja sam cistila svaki slobodni trenutak, totalno iscrpljena na kraju dana. Stariji sin je bio fantasticna beba (tek sada citajuci neke postove kako bebe mogu biti ovisne o roditeljima kuzim koliko je on za pozeljeti kao beba bio), miran, uvijek nasmijesen, znao je mirno lezati i cekati dok ja nesto kraj njega obavim, nije bio problem da odem u drugu prostoriju ni nis, da ga dam malo mami (a i onda ja ne bih odmarala nego sam cistila - koja glupost). Peglala sma sve zivo tada, cak i gace.

    Sada cu drugacije. Obitelj mi je daleko i osim muza nitko mi nece moci pomoci. On radi jako puno, doma je oko 5 tako da cu vecinu dana biti sama s bebom. Ali definitvno dok ona spava ja cu odmarati, imati vrijeme za sebe. Kuhat cu i cistiti skupa s bebom ako to bude moguce (planiram je stavljati u maramu), ako ne, onda kad se muz vrati s posla dok ju on cuva. Ne peglam vise nista osim nuznog, ispraksirala sam se u kuhanju zdravih i brzih ruckova (a puno cu i zamrzavati vikendima kad budem kuhala ogromne kolicine)... Planiram i vise vremena provoditi s bebom vani, jer s prvim nisam mozda onoliko koliko bi bilo idealno. Park mi je blizu kuce odmah, a imam i veliko dvoriste sto prije nisam imala - zivila sam u stanu, a park je bio daleko.

    Sve us vemu mislim da ce mi sada unatoc tome sto nemam mamu blizu biti daleko lakse, ako nis drugo, zbog iskustva.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    7

    Početno

    Muz prvih tjedan dana full time. Eventualno prvih 2 tjedna dobili skuhano od obitelji. Kasnije sama uz pomoc muza kad je bio doma. U početku smo naručivali hranu i on je isao u dućan i sam obavljao sve sto se ticalo vanjskog svijeta. Sto se malenog tice, sve smo sami i nista ne bih mijenjala!! Ako cemo Ici na drugo, o cemu je rano razmišljati, ponoviti cemo sve. Ok., malo sam postala zaboravna i tako to, ali proci ce. Nadam se

  36. #86
    Rhiannon avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Evo da updejtam sada kada mala ima tri mjeseca. Kad sam rodila bilo mi je malo tesko jer smo tada bili usred selidbe i uredjivanja nove kuce, muz je uzeo dva tjedna slobodno ali je morao kreciti, farbati i sve ostalo da se sto prije uselimo tako da sam dosta ta dva tjedna bila sama s njom. Nije bilo jednostavno, pomagao mi je stariji sin dosta koji me spasavao donoseci mi sendvice i klopu, pazeci malu da mogu provesti kratko vrijeme u kupaonici i sl.
    Blagoslovljeni smo time sto je nam je kcer jako mirna i zahvalna beba. Vjerujem da bih drugacije pisala o organiziranosti da nije tako. Jer ja s njom stvarno mogu sve. Treabalo nam je nekih mjesec - dva da ona stekne svoju rutinu i ritam. Ali podiejlit cu svoje iskustvo svejedno, mozda nekome pomognu savjeti/preporuke.

    Ujutro se ustanemo, nahranim je i igramo se, bude budna sat vremena i zaspe bez problema u svom bassinetu, ja tada pijem kavu, doruckujem, spremam, cistim... Svaki dan kuham, ako je ona malo nemirna onda kad se muz vrati s posla. Stignem i surfati i skajpati, cak i vjezbati.

    Stvari koje mi olaksavaju zivot, osim glavne cinjenice da je ona izrazito nezahtjevna beba (od drugog mjeseca spava uglavnom cijelu noc, zaspe u roku par minuta kada treba spavati, dobro jede) je organizacija. Istrenirala sam se da jako brzo i ucinkovito obavljam sve sto radim, nekad se smaoj sebi cudim kojom brzinom radim sve i koliko mi malo vremena. Uglavnom sve poslove radim svaki dan, tako da nema nekog velikog nagomilavanja. Navecer isplaniram sto cu raditi sljedeci dan i uglavnom se toga drzim. Kupovinu obavljamo uglavnom s njom, jednom tjedno.
    Tako da svaki dan kuham, spremam, svaki drugi perem kupaonicu, podove, robu. Peglam kada mi se pegla. Prije sam mrzila peglanje ali sam si kupila izvrsnu peglu s kojom mi je to cak i gust.

    Znaci preporucujem da si nabavite sve moguce kucanske aparate koji vam mogu olaksati zivot. Od susilice, sudjerice, usisavaca koji sam usisava (to nemam ali mi ni ne treba, nemam tepihe iz prakticnih razloga), ekspres lonca, woka, dobre pegle ako peglate, sto god... samo da se skrati vrijeme koje odlazi na kucanske poslove.

    Bassinet - nas spasi jer mala obozava spavati u njemu u dnevnom i bolje se odmori nego kada spava u kolicima.
    Baby monitor - praktican, koristim ga po potrebi.

    Baby einstein igracka koja ispusta zvukove mora i bijeli sum - prvo sam mislila da je to glupost ali vidim da je odlican kada mala tesko moze zaspati (sto je rijetko ali ipak), a i nas uspava :lol

    Rutina - malu kupamo svaki dan, u vodu stavim kap lavandinog ulja (mozda i to pomaze u opustanju, moguce) i ona zna da uvijek nakon kupanja ide bocica i spavanje. Moguce da je i to jedan od razloga zasto navecer nemamo problema s uspavljivanjem.

    Moja prijateljica koja ima cetveromjesecnu bebu kaze da njoj pomaze i sterilizator - ja bocice opkuhavam, kupila sma 5 istih koje joj pasu (prije toga sam isprobavala razlicite dok nisam nasla one s kojima bas s gustom i brzo pojede) i opkuham ih 2 x dnevno.

    Glazba - mala se navikla da cesto tokom dana pustam nekoliko albuma koji joj pasu kada je pospana. Ne uvijek iste da joj ne dosadi, npr. nekad Noru Jones, nekad Sade, ugl nesto lagano i opustajuce.

    Ukucani - bitno je da sudjeluju u svemu. Zivot je onda daleko ljepsi i laksi.

    Netko je napisao vec da bebe jako vole rutinu i to je ziva istina. Znaci probajte imati uvijek neki isti ritam, barem kada su pocetak i zavrsetak dana u pitanju. Mene je to spasilo. Ok, mirna je i sama po sebi, iako sad imamo problema s nicanjem zubica ali ide sve to svojim tokom.

    I vrlo bitno - ne sekirajte se ako nista od toga sto se planirali ne ide kako ste zamislili, nervoza samo doprinosi stvaranju nove nervoze. Bebe i djeca to nanjuse i onda je jos gore. Probajte naci nacin koji vama funkcionira i drzi te se toga, samo opusteno. Ja sada s drugom bebom uzivam maksimalno, daleko vise nego s prvim djetetom. Dosta je i do psihe mozda, ja sam sebi stvorila neki zen i gustam.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •