Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 202

Tema: "popustanje" u skoli

  1. #51
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Peterlin, u teoriji djeci sa ADHD-om preporuka bi bila da se smanji broj ISTH zadataka ili da dobije zadatke sa laksim brojevima ( da se ne gubi u preracunavanju nego da pokaze znanje samog postupka). Npr. iz matematike.
    Da, pise produzeno vrijeme pisanja, ali to zaista nema smisla osim ako dijete moze nastaviti pisati nakon ( dulje ) pauze ili drugi dan. Ne treba netkom tko ima paznju 20 minuta vise vremena, nego treba on u sto MANJE vremena pokazati sto zna.
    sad govorim konkretno o ADHD-u sa IP, ali i to se razlikuje od djeteta do djeteta. Ovo gore bi bio pravi IP na testu, ali moje djete je to dozivjelo samo jednom ( i to samo sa laksim brojevima i jednakim brojem zadataka) kad je na zamjeni bila neka druga uciteljica ( koja ocito zna provoditi IP).

  2. #52
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, u teoriji djeci sa ADHD-om preporuka bi bila da se smanji broj ISTH zadataka ili da dobije zadatke sa laksim brojevima ( da se ne gubi u preracunavanju nego da pokaze znanje samog postupka). Npr. iz matematike.
    Da, pise produzeno vrijeme pisanja, ali to zaista nema smisla osim ako dijete moze nastaviti pisati nakon ( dulje ) pauze ili drugi dan. Ne treba netkom tko ima paznju 20 minuta vise vremena, nego treba on u sto MANJE vremena pokazati sto zna.
    sad govorim konkretno o ADHD-u sa IP, ali i to se razlikuje od djeteta do djeteta. Ovo gore bi bio pravi IP na testu, ali moje djete je to dozivjelo samo jednom ( i to samo sa laksim brojevima i jednakim brojem zadataka) kad je na zamjeni bila neka druga uciteljica ( koja ocito zna provoditi IP).
    Pa da, teško je tu generalizirati jer se to kroji po mjeri svakog pojedinca. Kolega mog starijeg sina sa sličnim problemima pisao je kod odlične učiteljice testove iz dva puta - pola zadataka danas, pola sutra. Ona je procijenila koliko mu drži pažnja i ispitala ga cijelo gradivo (koje je znao) na način koji je bio primjeren njegovoj mogućnosti koncentracije. Nešto slično radi profesorica matematike mog mlađeg sina - ima klince koji tako pišu testove na dopunskoj, pola danas - pola sutra. Ali nisu svi spremni ni voljni ni sposobni to organizirati. Često nisu ni educirani.

    Da se vratim na ovo pitanje koje je centar postavila - ima djece s poteškoćama puno više nego što se misli. Prema mom iskustvu - ometanje nastave od strane raznih klinaca (s papirima i bez papira) je puno veći problem nego organizacija individualiziranog pristupa. Za individualizaciju (barem kod ispitivanja) se uglavnom može ugnjaviti profesore - ako treba, uvijek i za sve postoji mogućnost da na dopunskoj nastavi pišu test ponovno (ili drugu polovicu testa). To je išlo. Ono što nije išlo je "kroćenje" klinaca koji konstantno ometaju nastavu, ne u smislu adhd (jer za takve se zna što je problem i gdje je rješenje - karikirano: prošetaj pa se vrati) nego u smislu bahatosti i neodgojenosti. To u razredu mog mlađeg sina nikada nije riješeno. Ta generacija će sigurno imati neke posljedice u smislu smanjenog općeg znanja i loših navika, ali što se može...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.05.2015. at 09:15

  3. #53
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Mene zanima kako se ocjenjuju djeca s ip i ocjenjuju li se uopće?

  4. #54
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ocjenjuju se ocjenama kao i ostali.

    U prva četiri razreda ne padaju razred. To je preporuka. U praksi - ne padaju razrede ni kasnije čak i ako ne steknu znanje potrebno za prolaznu ocjenu.

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima kako se ocjenjuju djeca s ip i ocjenjuju li se uopće?
    Naravno da se ocjenjuje.
    za djecu sa IP uce i ocjenju se po "normalnom "programu. Ocjenjue si i usvojenost gradiva po redovnom programu.
    djeca koja se skoluju po prilagodenom programu imaju skraceni/pojednostavljeni program , ali za njega dobivaju ocjene ( u skladu sa usvojenoscu).

  6. #56

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Smatram da je potrebno iskomunicirati s djecom ako neko dijete radi po posebnom programu. Zašto bi to oni trebali znati? Zato što oni zamijete da je nešto u pristupu prema tome djetetu drugačije i onda, pogotovo u višim razredima, zbog toga što ne znaju što je problem i zbog čega to dijete ima drugačiji pristup od strane profesora počinju negativno misliti o djetetu, čini im se da ono ima neke privilegije u odnosu na njih, a zapravo ne znaju pravu istinu kako bi ga mogli razumjeti pa i sami mu na neki način pomoći. Ovako kada ne znaju počinju biti neprijateljski nastrojeni prema djetetu i to nikako nije dobro.

  7. #57
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma dobro, sad je tema krenula u drugom smjeru, djece s individualnim pristupom.

    ja sam htjela samo reći da bih ja uzela ipak s dozom rezerve doživljaje klinaca oko toga što se kome poklanja i koliko se kome popušta.
    kako netko uopće može znati da mali nije napisao niti jednu lektiru npr nego preko opisa klinaca?

    znali su i meni dolaziti, doduše ne s baš tako drastičnim opisima, ali ono tipa - njemu učiteljica pomaže jer sjedi u prvoj klupi i stalno se nešto ulizuje učiteljici i sl...
    pite boga jel ima IP il mu je tata u ministarstvu prosvjete il je nešto treće il je sve laž - apsolutno me ne zanima.
    ja bih to na jedno uho nutra, na drugo van, plus dodatak - a šta to mene uopće briga i šta to tebe uopće briga. ti uči svoje, a pusti druge na miru.

  8. #58
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da je potrebno iskomunicirati s djecom ako neko dijete radi po posebnom programu. Zašto bi to oni trebali znati? Zato što oni zamijete da je nešto u pristupu prema tome djetetu drugačije i onda, pogotovo u višim razredima, zbog toga što ne znaju što je problem i zbog čega to dijete ima drugačiji pristup od strane profesora počinju negativno misliti o djetetu, čini im se da ono ima neke privilegije u odnosu na njih, a zapravo ne znaju pravu istinu kako bi ga mogli razumjeti pa i sami mu na neki način pomoći. Ovako kada ne znaju počinju biti neprijateljski nastrojeni prema djetetu i to nikako nije dobro.
    Upravo to i zato sam pitala za ocjenjivanje.
    Zamislite tu ljubomoru i zavist od djece koja se ne školuju po ip ili pp kad netko drugi dobije sve servirano, piše lakši test, dva dana pa ako mu se ne sviđa ocjena još može i odgovarati...
    Zato treba biti transparentno.
    Ne mislim na razvlačenje dijagnoza i inih privatnih činjenica, ali bi učiteljica morala upoznati i djecu i roditelje da određena djeca uče po posebnim programima.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj centar prvotno napisa Vidi poruku
    ne radi se o mom djetetu.
    dijete nemam nikakav poremecaj jer u razredu imamo asistenta i ne radi s tim djetetom.
    ovo nije razglabanje o necijoj privatnoj situaciji no to utjece i na moje, ali i ostalu djecu jer sad to primjecuju, postavljaju pitanja, nije im jasna nepravda koja se događa.
    to dijete otvoreno prijeti, iznosi informacije da mu nitko nista ne moze, da oni imaju veze u ministarstvu, zna kad nece doci na ispit, a da mi uopce ne znamo tocan datum ispita, ometa nastavu, a nikad nije poslano na razgovor i sl.
    slažem se sa curama.
    ti ne možeš znati da li dijete ima kakav poremećaj, niti je potrebno
    da to znaš.

    i na tragu toga trebaš i svome djetetu objasniti da su njegova briga njegove obaveze,
    a to neko dijete vjerojatno iz nekog razloga ima takav "poseban tretman".

    objasni mu da je sreća kad se nalaziš u kategoriji b.o. (bez obilježja) i imaš uobičajeni "tretman".
    tj kad ne trebaš ići psiholozima, nemaš dijagnozu i niti ne znaš koji sve poremećaji postoje.

    a to da se dijete koje ima neku poteškoću (pretpostavila sam da ima) ponaša "drugačije" nije nikakvo čudo,
    takva djeca znaju biti agresivnija i sl, odnosno to je njegov sistem obrane.

    djeca za njega vjerojatno, sama po sebi, nemaju razumijevanja,
    odnosno ponekad je dovoljno da samo jedno dijete potakne netrpeljivost.

    a ako i mi roditelji ne potičemo djecu na razumijevanje prema različitosti, normalno je da niti djeca to ne znaju,
    niti će znati.

  10. #60
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da je potrebno iskomunicirati s djecom ako neko dijete radi po posebnom programu. Zašto bi to oni trebali znati? Zato što oni zamijete da je nešto u pristupu prema tome djetetu drugačije i onda, pogotovo u višim razredima, zbog toga što ne znaju što je problem i zbog čega to dijete ima drugačiji pristup od strane profesora počinju negativno misliti o djetetu, čini im se da ono ima neke privilegije u odnosu na njih, a zapravo ne znaju pravu istinu kako bi ga mogli razumjeti pa i sami mu na neki način pomoći. Ovako kada ne znaju počinju biti neprijateljski nastrojeni prema djetetu i to nikako nije dobro.
    Pa naravno da se to iskomunicira sa djecom.
    Uvijek se djeci i roditeljima ( na sastancima) kaze da postoje djeca sa drugacijim kriterijma za pracenje nastave.
    Ali se ne govori " zasto" , " kako" i " koja su to tocno djeca".
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2015. at 09:47

  11. #61
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo to i zato sam pitala za ocjenjivanje.
    Zamislite tu ljubomoru i zavist od djece koja se ne školuju po ip ili pp kad netko drugi dobije sve servirano, piše lakši test, dva dana pa ako mu se ne sviđa ocjena još može i odgovarati...
    Zato treba biti transparentno.
    Ne mislim na razvlačenje dijagnoza i inih privatnih činjenica, ali bi učiteljica morala upoznati i djecu i roditelje da određena djeca uče po posebnim programima.
    To da djeca sa IP i PP dobijaju sve servirano mogu se samo nasmijati.
    Cesto ne dobiju niti minimum koji im je potreban, nego stalno moraju pokusavati dostici " normalne " kriterije jer je tako " pravedno" i " sto ce selo reci".

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo to i zato sam pitala za ocjenjivanje.
    Zamislite tu ljubomoru i zavist od djece koja se ne školuju po ip ili pp kad netko drugi dobije sve servirano, piše lakši test, dva dana pa ako mu se ne sviđa ocjena još može i odgovarati...
    Zato treba biti transparentno.
    Ne mislim na razvlačenje dijagnoza i inih privatnih činjenica, ali bi učiteljica morala upoznati i djecu i roditelje da određena djeca uče po posebnim programima.
    zašto bi bilo zavidno? djeca su zavidna i ljubomorna ako roditelji nisu dobro te stvari sa njima iskomunicirali.

    u razredu moje kćeri je djevojčica koja je nakon 3 godine dobila "papir" da ima pravo na IP i napokon počela dobivati
    dobre ocjene.
    znaš li koliko je moje dijete sretno zbog nje?
    i znaš li koliko je meni i mojem djetetu sve ovo vrijeme čekanja tog papira bilo
    krivo što je dobivala loše ocjene? a koliko je tek bilo krivo i teško njenim roditeljima.
    Posljednje uređivanje od orange80 : 18.05.2015. at 09:57

  13. #63
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    slažem se s cvijetom sve
    ako i je neka vezaška varijanta, pričala bih s djetetom da se s time ne opterećuje
    je, toga ima, ali ako učiteljica ne zakida moje dijete, nije moja stvar ide li niz dlaku nekom drugom
    ja to ionako smatram medvjeđom uslugom, režimi i podobnost se mijenjaju
    (ne kažem da na takve stvari treba uvijek žmiriti, ali evo kad se radi o djetetu..ne mislim da je vrijedno truda)

    još nisam u toj školskoj priči, ali moj klinac se stalno s nekim od vršnjaka uspoređuje i on po tim svojim usporedbama uvijek ispadne jadan zakinut. A za moje pojmove je ful privilegirano dijete, ne u smislu nekakvih veza, nego u smislu da nema šta mu fali.

    netko je napisao ranije, jedino za šta se kao roditelj možeš uhvatit je ako ometa druge na satu.

  14. #64
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    A kaj se odmah dižete na zadnje noge?!?
    Vaša djeca nisu zavidna nikome, ni vi odrasli? Baš super. Samo kaj to nije istina.
    Ah da, zaboravila sam da na ovom forumu nema ni lijenih, ni zavidnih, ni zločestih.
    Samo kaj je stvarni život nešto sasvim drugo.
    Eto, sad možete nastaviti u revijalnom tonu.

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Apsolutno, djeca su često zavidna i misle da je drugima sve lakše i bolje, zato su tu odrasli - roditelji i učitelji - koji im trebaju objasniti da postoje djeca sa poteškoćama koja imaju drugačiji pristup u školovanju.
    Također im trebaju objasniti da se u školu treba koncentrirati na sebe i svoj uspjeh, i da je ocjena drugog djeteta potpuno nebitna.

    U školama nam dapače treba manje transparentnosti, ocjene su privatna stvar i potpuno bi trbealo ukinuti narodne običaje da se one javno prezentiraju pred svom djecom.

    Evo da živim sto godina ne bih mogla shvatiti kako to djeca znaju da netko nije nepaisao lektiru kako treba?!

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    A kaj se odmah dižete na zadnje noge?!?
    Vaša djeca nisu zavidna nikome, ni vi odrasli? Baš super. Samo kaj to nije istina.
    Ah da, zaboravila sam da na ovom forumu nema ni lijenih, ni zavidnih, ni zločestih.
    Samo kaj je stvarni život nešto sasvim drugo.
    Eto, sad možete nastaviti u revijalnom tonu.
    ako se je ovo odnosilo na mene, reći ću da ja jesam zavidna, itekako.
    na dijete koje fantastično svira klavir ili je prvak u ritmičkoj gimnastici.
    ali ne na djecu koja imaju neki razvojni poremećaj i prema tome poseban tretman.

  17. #67
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno, djeca su često zavidna i misle da je drugima sve lakše i bolje, zato su tu odrasli - roditelji i učitelji - koji im trebaju objasniti da postoje djeca sa poteškoćama koja imaju drugačiji pristup u školovanju.
    Također im trebaju objasniti da se u školu treba koncentrirati na sebe i svoj uspjeh, i da je ocjena drugog djeteta potpuno nebitna.

    U školama nam dapače treba manje transparentnosti, ocjene su privatna stvar i potpuno bi trbealo ukinuti narodne običaje da se one javno prezentiraju pred svom djecom.

    Evo da živim sto godina ne bih mogla shvatiti kako to djeca znaju da netko nije nepaisao lektiru kako treba?!
    Potpis na sve.
    Ali djeca znaju i onda dođu doma i ispričaju svoju verziju događaja i osjećaju se loše, zakinuto, a roditelji odmah vide zavjere, veze...
    Otuda je, prepostavljam i potekla ova tema.

  18. #68
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Moje djete ide u razred sa jednom vrlo savjesnom ucenicom koja ima sve odlican.
    I onda tu istu ucenicu profesori stalno i stalno navode kao primjer nekog na koga se treba ugledati.
    " Zasto TI nisi kao XY ?! Vidis da ona sve pise/ sve prati/ uvijek redovito uci ..."
    Druga djeca lude na to. Rugaju joj se kad dobije cetri. To je slavlje u razredu.
    tko je kriv tome? Djeca? Ili profesori koji NE shvacaju da je SVAKO dijete razlicito. I da ima razlicite predispozicije za ucenje, pracenje nastave, rijesavanje testova... I da nije sve samo. Sjedni i uci. Kao sto nije sve samo : manje jedi i vjezbaj , pa ces biti mrsav.
    Meni je te djevojcice zao. Ona sebi urodeno stvara pritisak, pa joj skola dodatno obiljezavanje i pritisak daje. Jesam li zavidna? Nisam. Trebam li biti. Tesko.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2015. at 10:11

  19. #69
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa da, oni su stalno zavidni i ljubomorni i jadni zakinuti, kako kaže tang.
    sad mi je pala na pamet ljubomora mog j na jednog malog u razredu kojemu mama opravda svaki dan kad se piše test i on lagano ne dođe taj dan u školu.
    naglasak je na SVAAAKII PUUT. i kakva si ti to mama kad mi nećeš napisati ispričnicu.
    kao prvo ne vjerujem uopće da je to baš svaki put, ali i da je - njegova stvar. nisam ta mama i gotovo :D
    zavist i ljubomora nije nešto pozitivno, i tako se roditelj i treba postaviti.

  20. #70
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Zamislite tu ljubomoru i zavist od djece koja se ne školuju po ip ili pp kad netko drugi dobije sve servirano, piše lakši test, dva dana pa ako mu se ne sviđa ocjena još može i odgovarati...
    Sve servirano?! Ti stvarno nemaš pojma o čemu pišeš.
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.05.2015. at 10:13

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno, djeca su često zavidna i misle da je drugima sve lakše i bolje, zato su tu odrasli - roditelji i učitelji - koji im trebaju objasniti da postoje djeca sa poteškoćama koja imaju drugačiji pristup u školovanju.
    Također im trebaju objasniti da se u školu treba koncentrirati na sebe i svoj uspjeh, i da je ocjena drugog djeteta potpuno nebitna.

    U školama nam dapače treba manje transparentnosti, ocjene su privatna stvar i potpuno bi trbealo ukinuti narodne običaje da se one javno prezentiraju pred svom djecom.

    Evo da živim sto godina ne bih mogla shvatiti kako to djeca znaju da netko nije nepaisao lektiru kako treba?!
    Eeee, draga, kad moj mlađi sin počne pričati o tome što netko drugi nije napravio, ja samo pitam "A što TI nisi napravio??? " I bome, ispadne da ni on nije napravio zadaću, pa se izvlači da ima i gorih od njega. Uffff... Ako ga ulovim u tako nečemu, bome leti perje. Ali već dugo nisam trebala.

    Stariji - onaj koji ima 5.0 prosjek - taj nikada nije zavirivao što drugi rade, briga njega.... Taj se brine samo za sebe, a drugima pomogne ako ga traže i to nakon što je riješio svoje. Sam si je tako izabrao - čak nismo ni puno govorili o tome. Mislim da je to zasluga odlične učiteljice u nižim razredima koja ih je tako usmjeravala. Kod mlađega je bila druga priča - njihova je učiteljica dopuštala nekim roditeljima da joj sjede u razredu ....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.05.2015. at 10:14

  22. #72
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ma da, ali kako to uopće znaju? Pregledavaju jedni drugima lektire ili kaj?

    Meni je stvarno fascinantno kako oni točno znaju koju je tko dobio ocjenu, i to čak recimo iz likovnog (što znači samo učitelj upiše u imenik).
    I ne samo koju ocjenu, nego i sa koliko grešaka!

    Uopće ne vidim smisla i potrebe da ocjene budu tako javne, a kamoli nečiji IP da bude javna stvar.

  23. #73
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa ok, nije ba tako teško da znaju tuđe ocjene i bodove. Podijele se kontrolni na uvid, oni gledaju okolo, pitaju jedno drugo koliko su dobili...pa i ocjene su uglavnom govore na glas prije upisivanja.

  24. #74
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Potpis na sve.
    Ali djeca znaju i onda dođu doma i ispričaju svoju verziju događaja i osjećaju se loše, zakinuto, a roditelji odmah vide zavjere, veze...
    Otuda je, prepostavljam i potekla ova tema.
    Pa to je uvijek odgovornost odraslih. Neki se osjećaju loše zato jer nemaju prosjek 5.0, zato jer ne vide da iza toga stoji puno truda. Neki se osjećaju loše zato jer neki drugi stavljaju slike svojih darova od krizme na FB. Nema veze. "Osjećati se loše" je dio odrastanja. Ne možemo ih zaštititi od toga, ali možemo im pokušati objasniti neke stvari.

    Ja svom mlađem sinu moram reći "Nemoj misliti da nisam zadovoljna što si dobio 4 iz testa iz matematike, ali javi se da vidiš možeš li dobiti 5, zbog sebe, jer znaš to gradivo". Dugo je trebalo da shvati zašto su ocjene bitne. Sad kako se približila srednja škola, polako je počeo otvarati oči. Ali sklon je "gledati preko ramena" + ne učiti, što meni ide na živce. Ako ne učiš, moraš biti svjestan posljedica. Netko drugi tko je učio ima bolje ocjene. A papire o IP / PP nećemo prikucati sebi na leđa do kraja života.

  25. #75
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa to znam, ali mislim da ne bi tako trebalo biti, čudi me za likovni koji se ne dijeli tako nego valjda samo učitelj upiše u imenik, i za lektiru.

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, ali kako to uopće znaju? Pregledavaju jedni drugima lektire ili kaj?

    Meni je stvarno fascinantno kako oni točno znaju koju je tko dobio ocjenu, i to čak recimo iz likovnog (što znači samo učitelj upiše u imenik).
    I ne samo koju ocjenu, nego i sa koliko grešaka!

    Uopće ne vidim smisla i potrebe da ocjene budu tako javne, a kamoli nečiji IP da bude javna stvar.
    O, da, prečesto.... Ne baš lektire (jer kod nas se to drugačije radi - pišu se testovi), ali recimo zadaće iz njemačkog i engleskog, često zamijene bilježnice po uputi prof. i uzajamno pregledavaju. Koliko tu ima "krađe", da ti znaš.... Ne sviđaju mi se te metode, ali eto - te stvari se znaju.

  27. #77
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, ali kako to uopće znaju? Pregledavaju jedni drugima lektire ili kaj?

    Meni je stvarno fascinantno kako oni točno znaju koju je tko dobio ocjenu, i to čak recimo iz likovnog (što znači samo učitelj upiše u imenik).
    I ne samo koju ocjenu, nego i sa koliko grešaka!

    Uopće ne vidim smisla i potrebe da ocjene budu tako javne, a kamoli nečiji IP da bude javna stvar.
    To je najcesece rezultat profesora koji NE zna dobro provoditi IP ( PP ) pa stalno naglasava razlicitost u pristupu na vrlo nezgodan nacin. To se moze provoditi prilicno dobro i diskretno, a moze nikako i lose ( uz stalni naglasak da se nekoj djeci rade ustupci).

  28. #78
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Sve servirano?! Ti stvarno nemaš pojma o čemu pišeš.
    A ti znaš o čemu ja pišem?!?
    Ne znaš.
    I onda ne vadi moje riječi iz konteksta.
    Da, servirano!
    Znam jednu djevojčicu, meni jako blisku, koja par dana ranije dobije test za doma i mama s njom to riješi, mala nauči odgovore i tek onda piše test.
    To nije servirano?!?!
    I još ona slika test i dijeli ga po školi kolegama. Pa nekom da, a nekom ne. I tu nastaje kaos.

  29. #79
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To je najcesece rezultat profesora koji NE zna dobro provoditi IP ( PP ) pa stalno naglasava razlicitost u pristupu na vrlo nezgodan nacin. To se moze provoditi prilicno dobro i diskretno, a moze nikako i lose ( uz stalni naglasak da se nekoj djeci rade ustupci).
    To je po meni srž problema.

  30. #80
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ma daj ,
    Tanci ne izmisljaj.
    Hoces reci da dijete dobije IDENTiCNE zadatke koje ce imati na testu, ili slicne?
    To je velika razlika.

  31. #81
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa nisi naisala da govoriš o konkretnom slučaju.
    U nekom pojedinačnom slučaju, s nekim pojedinačni ljudima, može se bilo što događati. U svakom slučaju, tu bih kao tang i cvijeta.
    edit: pisala poslije Tanči
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.05.2015. at 10:27

  32. #82
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj ,
    Tanci ne izmisljaj.
    Hoces reci da dijete dobije IDENTiCNE zadatke koje ce imati na testu, ili slicne?
    To je velika razlika.
    A gle, kaj da ti velim kad tvrdiš da izmišljam?!?
    Nemam pametnijeg posla u životu?
    Imam, ajd bok
    (a za uvredu očekujem ispriku)

  33. #83
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Onda prijavi slucaj ako mislis da je to krsenje. ( sto po meni jest , ako netko dobiva identican test kao onaj sto se ocjenjuje).
    ali ako dobije 50 zadataka, pa ce od 50 - 5 biti u testu, to nije nista neuobicajeno.
    Tako dobije iz nekih predmeta cijeli razred kod nas.

  34. #84
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Danas većinom svaki razred ima barem jednog učenika po posebnom programu ili sl. U razredu starije kćeri bio je jedan učenik posebno nadaren koji je otišao u školu za napredne i bilo je još 4 učenika koji su radili prema posebnom programu. Imali su i pomoćnu učiteljicu koja je dodatno radila sa tih 4. đaka. E sad,razred je vodila jedna divna učiteljica koja je imala preko 20 godina staža i znala je kako postaviti stvari-svi u razredu znali da ovo 4. rade po malo lakšem programu nego ostali i svi su im pomagali i veselili se kad su ovi dobili dobre ocjene. Čak su imali i raspored kada tko sjedi sa tim đacima da pripaze jesu li sve prepisali sa ploče i da im ev. pripomogne. Nije to bilo neko opterećenje za ostale a veselili su se njihovim uspjesima jer su osjećali da su i oni pomogli. Dakle, nije na roditeljskom naglašavano ništa nego je to ona riješila među djecom. Ta djeca su nakon 4. razreda otišla u specijelne škole i nisu nastavili dalje sa njima ali svakih par mjeseci im dođu u posjetu.

  35. #85
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nisi naisala da govoriš o konkretnom slučaju.
    U nekom pojedinačnom slučaju, s nekim pojedinačni ljudima, može se bilo što događati. U svakom slučaju, tu bih kao tang i cvijeta.
    edit: pisala poslije Tanči
    Vertex, meni se ne razvlače druga djeca po forumu.
    Ja mogu pisati o svojem djetetu, a o drugoj djeci ne iako znam jako puno primjera.
    Ovo sam napisala jer sam bila izazvana, inače ne bih i nažalost je itekako točno i događa se u jednoj velikoj školi u Zg.
    Mene to osobno ne pogađa, ali je velika nepravda i prema toj djevojčici i prema ostaloj djeci.
    I ostaje činjenica da se posebni programi provode loše, nikako, manjkavo itd.

  36. #86
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Onda prijavi slucaj ako mislis da je to krsenje. ( sto po meni jest , ako netko dobiva identican test kao onaj sto se ocjenjuje).
    ali ako dobije 50 zadataka, pa ce od 50 - 5 biti u testu, to nije nista neuobicajeno.
    Tako dobije iz nekih predmeta cijeli razred kod nas.
    Misliš da to u školi neznaju?
    Pa test danima kola hodnicima, isprintan ili preko Vibera, Fejsa...
    Ako ja znam, a nemam veze s tom školom, osim prijateljstva s mamom djevojčice, onda sigurno znaju i nastavnici u toj školi, ali ih očito nije briga.

  37. #87
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja znam koliko se neki ljudi čija djeca trebaju individualizirani pristup muče da ga ostvare, i da realiziraju dobro školovanje za svoju djecu. O tome koliko se djeca u svemu tome muče, da i ne govorim.
    Ne mislim da je ostatak razreda tu nebitan, i super je kad učitelji znaju uskladit razred tako da nema ljubomore, ali i kad nije tako, mislim da su patnje druge djece uslijed ljubomore na dijete kojem je potreban IP minoran problem koji bi roditelji trebali znati riješiti. Odnosno, ostat će minoran ako roditelji ne podgrijavaju taj osjećaj tobožnje zakinutosti.

    Čime si bila izazvana?
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.05.2015. at 10:43

  38. #88
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma o čemu mi pričamo? djeca su na svašta ljubomorna i zavidna, al još nisam nikada čula da je netko zavidan nekome s posebnim potrebama ili individualiziranim pristupom. pa taman da ima sve testove unaprijed, taj sigurno ima dodatnih problema koji su isto tako itekako vidljivi djeci.

    mima, po mom iskustvu, pamte samo loše ocjene. ko je dobio koju lošu ocjenu. i to samo u slučaju kad su i oni dobili lošu. pa krenu nabrajati ko je sve dobio jedan, dva (to je uvijek više od pola razreda u igri :D ). kad on dobije pet, onda nekako nema pojma koliko je tko dobio

  39. #89
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Aha, to je jedna od onih prica koje kruze.
    A ne mozemo znati niti zasto , niti kako ...
    Jedino je tuzno Tanci da zbog jedne takve price ( koja cak nije niti iz vase skole) ispada sa su djeca sa IP -om i PP u teskim povlasticama. Moglo je test dobiti dijete nekog direktora po prijateljskoj liniji , a bez IP- a... Ima i takvih prica oduvijek.

  40. #90
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ako svi sve znaju čudno je da netko ne reagira - netko od djece kojima mala ne da test, ili netko od roditelja.

    Svašta je moguće, pa i malo vjerojatne stvari, moguće je da postoje i takvi neodgovorni učitelji i roditelji koji toleriraju ovakvu situaciju. Ali to su ipak rijetki pojedinačni slučajevi.

    Ali da su djeca zavidna, jesu, odnosno vjerojatno uvijek vide samo dio po kojem je nekome bolje nego njima. (moja prijateljica je kao mala zavidjela invalidima u kolicima jer joj je bilo teško hodati)

    Zato im treba objašnjavati, no bez prostiranja intime druge djece.

  41. #91
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    moja prijateljica je kao mala zavidjela invalidima u kolicima jer joj je bilo teško hodati
    Ovo mi tako dobro paše uz temu da moram istaknuti :D

  42. #92

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    U školi mog sina je jedna prof. podijelila test cijelom razredu, pa nakon što je većina slika test, zaključila kako ga ipak taj dan neće pisati, i na sljedećem satu dala isti test. Ja sam otišla u školu i prijavila i više se nije ponovilo. Ima svega. ali sve se može riješiti. Ovo da su djeca zavidna na ip mogu razumjeti, ali da odrasli misle da je nekom lakše što ima ip ne mogu.

  43. #93
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne d'o Bog nikome da uđe u kožu djeteta ili roditelja djeteta s teškoćama u učenju.
    Neću nikad zaboraviti eksperiment koji sam u 2.r.napravila. Svaki dan sam joj za vjezbu davala potpuno isti listić s 6-7 zadataka riječima (sastavila sam ciljano talo da budu pokriveni svi tipovi zadataka i svaki ga dan printala u drugoj boji).
    Prvi je dan riješila bez greške, ostale je dane griješila svaki put na nekom drugom zadatku, a niti jednom od tih 5 dana nije primijetila da je listić navlas isti.

  44. #94
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo da živim sto godina ne bih mogla shvatiti kako to djeca znaju da netko nije nepaisao lektiru kako treba?!
    nije tema, ali evo da se očitujem na ovu rečenicu
    i ja zagovaram taj stav: "gledaj svoje ocjene i sebe"
    priznajem da sam i ja nekad znatiželjna, ali u situacijama kada moja donese neku lošiju ocjenu, pa cvili kako je bilo teško, kako je učiteljica dala teške zadatke, kako je 5 jedinica
    uglavnom kada glumi kalimera
    onda je pitam koliko su dobili pero, marko i marica, onda ona kaže 5, i ja kažem da onda očito nije bilo tako strašno teško

    a oni gledaju testove i uspoređuju
    ja sam svojoj zabranila da pokazuje svoj test drugima (nisam joj trebala braniti da gleda, jer ih ni nije gledala)
    jer je imala situaciju da joj jedno dijete stalno pregledava testove i jednom joj je pokazalo na grešku koju učiteljica nije vidjela uz riječi "nije fer da ja dobijem 4. a ti 5, a imaš grešku"
    moja je tada prijavila to učiteljici i isto dobila 4
    i to je pošteno i ja sam je pohvalila, ali da budemo fer, ne bi moja bila tako poštena da je ovo dijete nije natjeralo da to napravi

  45. #95
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Kod nas učiteljica javno kaže tko je najbolje napisao test i osvrne se na ocjene u smislu - zadovoljna sam, puno je četvorki i petica ili - nije dobro, samo jedna petica, a puno dvojki i pokoja jedinica. Često i javno pročita ocjene, tako da uglavnom znaju gdje je tko.

  46. #96
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Moram priznati da je meni u srednjoj školi jako išlo na živce što su neki "perspektivni" sportaši imali poseban tretman u školi. Tada nije bilo propisanog standarda (ili se barem nije primjenjivao) i nas su mogli pitati 5x na dan i mogli smo pisati testove iz 3,4 predmeta u danu, a oni su samo trebali reći da nisu spremni. I pisati i odgovarati kad im se da. A u stvari im se nije dalo nikada, pa bi im se na kraju godine samo poklonila ocjena. Ili bi na kraju godine pisali i odgovarali samo najfriškije gradivo, a ono od prije nema veze.

  47. #97
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Inače, naša učiteljica je čak i na roditeljskom pročitala ocjene iz testova, moram priznati da nekim roditeljima nije baš bilo svejedeno. A bogami ni meni, moja, inače odlična učenica je baš taj put iz tog testa dobila 3

  48. #98
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Pa uvijek je u srednjoj školi postojalo odgovaranje po dogovoru za sportaše i muzičare (sad mi je stao mozak pa ne znam postoji li još ili su ukinuli zbog zloupotrebe?).
    I uvijek je bilo zloupotreba - nije isto ako netko ide u srednju muzičku vježba reda radi i jedva se provlači , a s druge strane je neki instrumentalist koji zbilja vježba 3-4 sata dnevno i stalno hoda po natjecanjima.

  49. #99
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ali imaju li oni kakve privilegije na državnoj maturi?
    ako nemaju, onda im dođe više posla to što su se provlačili
    ako im uopće rezultat državne mature treba za nešto poslije

  50. #100
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ako se referiraš na srednjoškolce s IP:
    I srednjoškolci na IP-u studiraju . Imaju pravo na više vremena kod pisanja mature, neki i na asistenta (ovisno o teškoćama), možda joj neke sitne ustupke, samo se sve debelo na vrijeme mora zatražiti.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.05.2015. at 12:36

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •