Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 202

Tema: "popustanje" u skoli

  1. #101
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ako je riječ o ovima s dogovornim odgovaranjem, oni sve moraju naučiti, samo imaju pravo ne biti pitani svaki sat, nego kad se pripreme.

  2. #102
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Znam dečka koji se profesionalno bavi sportom i ide u gimnaziju, nije baš neki blistav đak, ali popuštanja nema.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    jer je imala situaciju da joj jedno dijete stalno pregledava testove i jednom joj je pokazalo na grešku koju učiteljica nije vidjela uz riječi "nije fer da ja dobijem 4. a ti 5, a imaš grešku"
    moja je tada prijavila to učiteljici i isto dobila 4
    i to je pošteno i ja sam je pohvalila, ali da budemo fer, ne bi moja bila tako poštena da je ovo dijete nije natjeralo da to napravi
    A kod mene u osnovnoj bila je slična ovakva situacija, s tim da je učenica, koja je dobila 4, prijavila grešku u testu druge učenice (koja je trebala dobiti 5), pa je na kraju i ova druga dobila ocjenu manje.
    Odvratno mi je to bilo, i ne želim ni na koji način poticati takvo ponašanje kod svojeg djeteta.
    Tuđe ocjene ga se ne tiču, ali činjenica je i da oni uvijek znaju koliko je tko dobio i s koliko bodova, vjerojatno se to i javno komentira u razredu.

  4. #104
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    čokolada, referirala sam se na sportaše i muzičare, baš zato jer koliko znam pišu državnu maturu kao i svi drugi
    dakle, oni bi trebali svladati gradivo kao i drugi, samo je ustupak oko vremena odgovaranja, zato što ako imaju natjecanja/utakmice, često putuju, ne mogu uvijek jednako naći vrijeme za učenje, ideja je da nauče kad mogu i onda se jave.

  5. #105
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    U moje doba nije bilo državne mature, upisi na faks su bili prema ocjenama. Koje su se masovno poklanjale privilegiranima.

    Ono što mene zanima, stavimo na stranu da djeca sa PP ili IP imaju pravo na više vremena na testovima, na to da budu pitani kada njima odgovra i sl. I to mi je potpuno prihvatljivo.

    Zanima me da li takvo dijete mora za istu ocjenu, npr. za 4 ili 5 imati istu razinu znanja kao i nazovimo ga "redovan ili običan" učenik? Dakle baš me zanima razina znanja, ne način odgovaranja. I ako da, da li je stvarno tako u praksi?

  6. #106
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U praksi je tako da se IP uglavnom ne provodi, a u teoriji IP znači da djeca trebaju savladavati isto gradivo, dakle moraju imati istu razinu znanja, samo uz uvažavanje poteškoće koju dijete ima.

    Ili, recimo, ako dijete ima grafomotoričke probleme sugerira se da se to uzme u obzir i da učitelj ne inzistira na velikoj urednosti (ima li to veze sa razinom znanja, ne bih rekla)

    PP je nešto sasvim drugo, to je prilagođeni program za djecu koja ne mogu savladavati redoviti program.

    Btw. kad se to na faks upisivalo prema ocjenama?! To mi je pričao ujak, koji je studirao pedesetih, da je Moša Pijade ukinuo prijemne ispite. U moje doba se na faks upisivalo prema prijemnom ispitu, a ocjene su utjecale na upis u manjem postotku.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Meni je stvarno fascinantno kako oni točno znaju koju je tko dobio ocjenu, i to čak recimo iz likovnog (što znači samo učitelj upiše u imenik).
    I ne samo koju ocjenu, nego i sa koliko grešaka!

    Uopće ne vidim smisla i potrebe da ocjene budu tako javne, a kamoli nečiji IP da bude javna stvar.
    Znam da je tema otišla dalje, ali ipak bih se nadovezala na ovo.
    MM je prosvetni radnik i kod nas ovo što sam podebljala uopšte nije dozvoljeno (u teoriji naravno)-tj. ocena ne može samo biti upisana u imenik, prosvetni radnik mora detetu ocenu saopštiti pre upisivanja i obrazložiti detetu zašto je ocena ta koja je ako to dete traži.
    I naravno, sve to mora biti na času, a ne na odmoru ili van nastave, tj. nije baš uvek lako izbeći javnost ocene.

  8. #108
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku

    Btw. kad se to na faks upisivalo prema ocjenama?! To mi je pričao ujak, koji je studirao pedesetih, da je Moša Pijade ukinuo prijemne ispite. U moje doba se na faks upisivalo prema prijemnom ispitu, a ocjene su utjecale na upis u manjem postotku.
    Mislim da se kad sam se ja upisivala, 50% bodova su nosile ocjene, a 50% prijemni.

  9. #109
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kod nas je u praksi tako da moja kći obično ne zna što je dobila iz likovnog, ali zato petero druge djece iz razreda znaju što je ona dobila.

  10. #110
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je u praksi tako da moja kći obično ne zna što je dobila iz likovnog, ali zato petero druge djece iz razreda znaju što je ona dobila.


    vjetojatno i troje njih od petero znaju i " zasto".

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se kad sam se ja upisivala, 50% bodova su nosile ocjene, a 50% prijemni.
    Mislim da su ocjene nosile nekih 20-30% na prijemnom kad sam se ja upisivala.

  12. #112
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da su ocjene nosile nekih 20-30% na prijemnom kad sam se ja upisivala.
    Tako je i meni u sjecanju bilo ( prije 20 godina).

  13. #113
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da su ocjene nosile nekih 20-30% na prijemnom kad sam se ja upisivala.
    Ne sjećam se točno, znam da je čak bilo i razlike među fakultetima, npr. na Filozofskom faksu je veći broj bodova dolazio od prijemnog i nekog testa opće sposobnosti. Tu je bilo dosta muljaže, znam da sam imala dobar prijemni, dobre ocjene, ali malo bodova iz tog testa, dok je upala cura koja je bila osrednji učenik u srednjoj, ali je imala max broj bodova na tom testu. A test se sastojao od razgovora i procjene profesora sa faksa. Moj razgovor je trajao čak 2 min, od čega je minutu i pol trajalo ispunjavanje osnovih podataka - ime, prezime, adresa i sl. Mora da je ta profesorica bila vrhunski stručnjak kada u 30 sec uspije procjeniti kandidata.

  14. #114
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moguće, mislim da se i sada kriteriji za upis razlikuju od faksa do faksa.

    Ja se toga sjećam jer znam nekolicinu dečki (! naravno) koji su bili osrednji učenici u srednjoj, ali su rasturili prijemni na tadašnjem ETF-u, pa su bili pri vrhu liste; bodovi sa prijemnog su imali veći utjecaj nego ocjene.

  15. #115
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    @Deaedi, moja još nema IP, iako su mi predlagali (htjela sam vidjeti može li bez toga). Učiteljica zna koje su teškoće i sjećam se par puta da je postupila kao da dijete ima IP :

    - u 1.r. ne bi joj ocijenila čitanje ako bi vidjela da ima loš dan (pitala bi je drugi put)
    - na rukopis sve 4 godine debelo žmiri iako je koji put potrebna velika mašta da se otkrije što je u testu napisano
    - u 2.r. pisala je matem. test i sutradan kad im je donijela ispravljene testove (dobila je jedinicu) nju je izdvojila isto jutro u kabinet i dala joj da napiše isti test ponovo u istom vremenu (napisala bez greške)
    - najčešće ima miješane ocjene iz matematike (4 i 5 ), uzme joj u obzir da su pogreške u pismenim gotovo uvijek rezultat krivo prepisanog broja ili krivo pročitanog i dodatno je pita na ploči da provjeri zna li to što je griješila.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.05.2015. at 15:53

  16. #116
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Meni je žao što se ne prizna da i "obično" dijete može imati loš dan, da može krivo prepisati ili pročitati broj...No, naravno da se u razredu od 25 djece može izaći u susret samo djeci sa ozbiljnijim problemima, ostali se moraju nositi sa školom i životom bez obzira na svoju individualnost.

  17. #117
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Je, bas steta.
    toliko da si covjek pozeli da ima dijete sa poteskocom samo da se cjeni njegova individualnost.
    loooool

  18. #118
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    PS: itekako se prizna los dan i djetetu bez poteskoce. Ili sa problemima u obitelji. Ili sto vec...
    ali to ( kao i sve ostalo, racunajuci provodenje IP i PP) ovisi o ucitelju ili profesoru .

  19. #119
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    da, samo je ovdje razlika što kod "običnog" djeteta tek povremeno nabasaš na loš dan, a kod ovakve djece moraš biti strpljiv pa čekati taj jedan The dan kad će zablistati (to su one priče - jedan dan zna apsolutno sve, a druga tri dana blene k'o da nikad u životu za isto gradivo nije čuo).

  20. #120

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    PS: itekako se prizna los dan i djetetu bez poteskoce. Ili sa problemima u obitelji. Ili sto vec...
    ali to ( kao i sve ostalo, racunajuci provodenje IP i PP) ovisi o ucitelju ili profesoru .
    LOL prizna se, bar MM itekako priznaje (ala ga hvalim ). Sve zavisi, zaista.
    Mima, kod nas ocena mora biti javna (u teoriji, jel). Što ne znači da svi poštuju to pravilo...

  21. #121
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Je, bas steta.
    toliko da si covjek pozeli da ima dijete sa poteskocom samo da se cjeni njegova individualnost.
    loooool
    Ma daj, nisam to rekla, nemoj preuvelicavati.

    Meni je bilo grozno sto je npr. moja cura imala gripu, nije bila u skoli 9 radnih dana, prvi dan kad je dosla uciteljica iz jezika im je dala test iz onog sto su ucili zadnja 3 sata na kojima moja nije bila, a i nije joj imao tko pokazati, dobila je 1 i kad je zamolila uciteljicu prvo da ne pise, rekla je da mora pisati i jos joj je tu ocjenu i upisala.

  22. #122
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je žao što se ne prizna da i "obično" dijete može imati loš dan, da može krivo prepisati ili pročitati broj....
    ovo je već ipak u kategoriji traženja kruha preko pogače, dobio sam jedan jer sam imao loš dan i krivo sam prepisao s ploče. a uostalom, za to imaju ispravke. uglavnom uvijek možeš ispraviti ocjenu

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Deaedi, to je definitivno loš postupak učiteljice, prema bilo kojem djetetu. Čisto sumnjam da bi takva učiteljica drugačije postupila prema djetetu sa IP-om.

    A inače, koliko ja vidim, sva djeca mogu ispravljati ocjene.

  24. #124
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je već ipak u kategoriji traženja kruha preko pogače, dobio sam jedan jer sam imao loš dan i krivo sam prepisao s ploče. a uostalom, za to imaju ispravke. uglavnom uvijek možeš ispraviti ocjenu

    U pravu si. Ali kad sa 1 ispravis na 5, to je onda 3.

  25. #125
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    U pravu si. Ali kad sa 1 ispravis na 5, to je onda 3.
    a znam. ova tvoja je loše postupila, kako kaže mima.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ali i to je škola... Nekad nema isprike, nekad nema veze što ti nisi kriv, nekad se dogodi i nepravda.

  27. #127
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa to sam i rekla, zivotna skola, ne mozes racunati na ustupke, nemas to pravo.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj, nisam to rekla, nemoj preuvelicavati.

    Meni je bilo grozno sto je npr. moja cura imala gripu, nije bila u skoli 9 radnih dana, prvi dan kad je dosla uciteljica iz jezika im je dala test iz onog sto su ucili zadnja 3 sata na kojima moja nije bila, a i nije joj imao tko pokazati, dobila je 1 i kad je zamolila uciteljicu prvo da ne pise, rekla je da mora pisati i jos joj je tu ocjenu i upisala.
    Da, tvoje dijete se susrelo s nepravdom, a vjerujem da ne želiš znati s koliko se nepravdi tijekom školovanja susreću djeca koja pohađaju gradivo prema prilagođenom ili individualiziranom programu.
    Ako je profesor loš, bit će loše i djetetu koje pohađa nastavu prema standardnom programu i djetetu koje ima papire za IP ili PP.
    Uostalom, ja ne razumijem što očekujete vi koje smatrate da su djeca s teškoćama privilegirana ? Što bi vi ? Natjerale dijete bez nogu da trči ? Natjerale slijepo dijete da čita knjige za videće ljude ? Natjerale dijete s ADHD da sjedi u klupi bez micanja 45 minuta ? Ili takva djeca uopće ne zaslužuju školovanje i integraciju u društvo ?
    Ja vas ne razumijem, majke mi.
    I nekako imam osjećaj da bi drugačije govorile da je, ne daj Bože, vaše dijete jedno od te "privilegirane" djece.

  29. #129
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ma daj, nisam to rekla, nemoj preuvelicavati.

    Meni je bilo grozno sto je npr. moja cura imala gripu, nije bila u skoli 9 radnih dana, prvi dan kad je dosla uciteljica iz jezika im je dala test iz onog sto su ucili zadnja 3 sata na kojima moja nije bila, a i nije joj imao tko pokazati, dobila je 1 i kad je zamolila uciteljicu prvo da ne pise, rekla je da mora pisati i jos joj je tu ocjenu i upisala.
    Potpuno se isto dogodilo i M. koji ima i IP ( i bolestan , i poteskoca). Tako da je do profesora kao sto sam vec i napisla.

  30. #130
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa da, tako je, djeca sa IP-om najčešće na papiru imaju pravo (do kojeg dođu mukotrpnim putem), a svejedno ne mogu računati na ustupke, valjda je i to životna škola.

    Da ne spominjemo da iza školovanja svakog djeteta sa IP-om stoji najmanje jedan roditelj koji ga čitavo vrijeme osposobljuje i priprema da se donekle uklopi u sustav. I to je životna škola.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to sam i rekla, zivotna skola, ne mozes racunati na ustupke, nemas to pravo.
    Totalno si krivo postavila stvari. IP i PP nisu ustupci.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Da, tvoje dijete se susrelo s nepravdom, a vjerujem da ne želiš znati s koliko se nepravdi tijekom školovanja susreću djeca koja pohađaju gradivo prema prilagođenom ili individualiziranom programu.
    Ako je profesor loš, bit će loše i djetetu koje pohađa nastavu prema standardnom programu i djetetu koje ima papire za IP ili PP.
    Uostalom, ja ne razumijem što očekujete vi koje smatrate da su djeca s teškoćama privilegirana ? Što bi vi ? Natjerale dijete bez nogu da trči ? Natjerale slijepo dijete da čita knjige za videće ljude ? Natjerale dijete s ADHD da sjedi u klupi bez micanja 45 minuta ? Ili takva djeca uopće ne zaslužuju školovanje i integraciju u društvo ?
    Ja vas ne razumijem, majke mi.
    I nekako imam osjećaj da bi drugačije govorile da je, ne daj Bože, vaše dijete jedno od te "privilegirane" djece.
    Nema dijete s poteškoćama, a potpisujem ovo od riječi do riječi. Dodala bih da je nepravda uvijek nepravda, ali da je meni nekako neukusno spominjat jedinicu nakon gripe u kontekstu nedobivanja adekvatnog ispita za dijete s ip.

  33. #133
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Totalno si krivo postavila stvari. IP i PP nisu ustupci.
    E, kad bi to jos samo neki nasi profesori to shvatili...
    " Ustupci " su rijec koju stalno slusam ...

  34. #134
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Totalno si krivo postavila stvari. IP i PP nisu ustupci.
    Pa gdje sam rekla da jesu?

    Rekla sam da mi je žao što naše školstvo nema kapaciteta za pristup koji bi bio više individualiziran prema svakom pojedinom djetetu. Sve ostalo si ti izvukla iz konteksta i iskreirala priču koja tebi odgovara.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Upravo si ti prva spomenula riječ "ustupak" i to u vrlo jasnom kontekstu. Tvojoj kćeri se nije izašlo u susret, a onima s IP i PP se izlazi. Bila si vrlo jasna.

  36. #136
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo si ti prva spomenula riječ "ustupak" i to u vrlo jasnom kontekstu. Tvojoj kćeri se nije izašlo u susret, a onima s IP i PP se izlazi. Bila si vrlo jasna.

    Ne, nego su neki naveli da većina učitelja svoj djeci "oprašta" loš dan, pa sam navela primjer da to nije tako. Ali ovakvim preuveličavanjem i izvlačenjem iz konteksta tuđih riječi samo dovodiš u sumnju prave probleme.

  37. #137
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego su neki naveli da većina učitelja svoj djeci "oprašta" loš dan, pa sam navela primjer da to nije tako. Ali ovakvim preuveličavanjem i izvlačenjem iz konteksta tuđih riječi samo dovodiš u sumnju prave probleme.
    " los dan"

    nedavno je jedna od profesorica moga sina meni na informacijama objasnjavala da svako dijete ima krizu, misleci pritom na njegovu nemotiviranost, dekoncentraciju zbog kojih ima jako lose rezultate obzirom na sposobnosti.
    To definitivno pokazuje njezino apsolutno nerazumjevanje njegove poteskoce ( u njegovom slucaju , poremecaja paznje).
    Moje dijete nema -krizu.
    Moje dijete JEST kriza. Svaki dan, svaki sat, 365 dana u godini.
    I onda ponekad ta kriza popusti i njegova sposobnost moze izaci na povrsinu. Ponekad. Ostali dani su- kriza.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2015. at 16:48

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    " los dan"

    nedavno je jedna od profesorica moga sina meni na informacijama objasnjavala da svako dijete ima krizu, misleci pritom na njegovu nemotiviranost, dekoncentraciju zbog kojih ima jako lose rezultate obzirom na sposobnosti.
    To definitivno pokazuje njezino apsolutno nerazumjevanje njegove poteskoce ( u njegovom slucaju , poremecaja paznje).
    Moje dijete nema -krizu.
    Moje dijete JEST kriza. Svaki dan, svaki sat, 365 dana u godini.
    I onda ponekad ta kriza popusti i njegova sposobnost moze izaci na povrsinu. Ponekad. Ostali dani su- kriza.
    Baš tako.
    Ono što Deadi, Tanči i ostale koje slično razmišljaju ne razumiju jest da se tu ne radi o tome da dijete ima neku dijagnozu, dođe mu loš dan, pa se učiteljica sažali nad njim i popusti mu. Ili, eto, ono je jadno takvo kakvo je, pa ga nećemo previše gnjaviti.
    IP znači da dijete ima uredne kognitivne sposobnosti, ali ima organsku teškoću zbog koje treba prilagoditi način prezentiranja gradiva i način ispitivanja. U prijevodu, ono što sam već napisala, nećeš slijepom djetetu dati pismeni ispit napisan slovima za videće ljude, nego ispit na Brajici. I dat ćeš mu više vremena da piše, jer pisanje Brajice ide sporije nego pisanje običnih slova.
    PP znači da dijete ima kognitivne teškoće i da ne može savladati gradivo u onom opsegu u kojem ga prelaze ostali učenici. To znači da ga nećeš tjerati da radi logaritamske jednadžbe, ali ćeš očekivati npr. da nauči zbrajati do 10 i dat ćeš mu peticu ako to nauči taman i u 3. razredu osnovne škole, jer je to naučilo, to zna i zaslužilo je tu peticu.
    Ja tu ne vidim nikakva opraštanja, ustupke, štoliveć. Vidim samo programe koji omogućuju da svako dijete postigne svoj optimum i smatram da je to pravedno.

  39. #139
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Rehab, svaka cast! Jako lijepo objasnjeno.

  40. #140
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    bravo rehab!

  41. #141
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    U pravu si. Ali kad sa 1 ispravis na 5, to je onda 3.
    učiteljica od malog je jednom rekla kad dijete ispravi ocjenu sa 1 na 5 da je to za nju 5,
    nisam ulazila u dubinu, ali baš me začudilo, na kraju to bi bilo u redu.
    ne znam jel imala dobar dan ili što

  42. #142
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Dakle, danas test iz matematike.
    Dogovorila sam sa profesoricom konacno da mu svi testovi budu stampani , a ne da mora buljiti u grafoskop i prepisivati. Smram me je reci da sam to morala dvije godine moliti za dijete sa IP -om kojem jasno pise u preporukama kako test treba izgledati.
    uglavnom, danas test. Svi prepisuju sa grafoskopa , a on dobije stampani test , ali odgovore pise na drugi papir. Ne na papir , ispod pitanja. I sad se ja pitam tko je tu lud? I tko ne razumije razliku u tim finim nijansama koje cine ogromnu razliku za dijete sa poteskocama? Dijete nije sve stiglo do kraja rijesiti, nije dobilo vise vremena , i tako izgleda njegov IP...

  43. #143

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Čekaj, i što se dogodi kad ti odeš u školu i kažeš da to nije dovoljno dobro? Mislim kulturno se najaviš kod ravnatelja i objasniš kako dijete ne dobiva ono za što ima papir.

  44. #144
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, i što se dogodi kad ti odeš u školu i kažeš da to nije dovoljno dobro? Mislim kulturno se najaviš kod ravnatelja i objasniš kako dijete ne dobiva ono za što ima papir.
    Nisam jos bila kod ravnateljice, nego kod strucne sluzbe ( koja napravi zapisnik) i kod te predmetne profesorice.
    Ali sad sam bila na zadnjim informacijama kod razrednice za ovu godinu, te sam rekla da je meni matematike vec dosta.
    Cini se da je komunikacija nalik na gluhi telefon, pa onda cini mi se da za slijedecu godinu preostaje samo inspekcija.
    Posljednje uređivanje od sirius : 21.05.2015. at 20:29

  45. #145

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da griješiš. što ako nakon što si prvi put rekla razredniku, pa nije bilo kako treba nisi otišla ravnatelju. Nisi ti tu da obilaziš svakog predmetnog profesora kako bi dijete ostvarilo svoje pravo. Ono, upozorila si razrednika, i ne ide, onda se ide ravnatelju... Ne postoje informacije predmetnih prof. da profesori i roditelji gube vrijeme na prava djece, već za neki problem, za razgovor o uspjehu ili neuspjehu pojedinog djeteta. Ovdje se govori o pravu koje je institucionalno rješeno, pa se tako ti trebaš i postaviti. Posao ravnatelja je da to komunicira svojim profesorima...

  46. #146

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Dakle, danas test iz matematike.
    Dogovorila sam sa profesoricom konacno da mu svi testovi budu stampani , a ne da mora buljiti u grafoskop i prepisivati. Smram me je reci da sam to morala dvije godine moliti za dijete sa IP -om kojem jasno pise u preporukama kako test treba izgledati.
    uglavnom, danas test. Svi prepisuju sa grafoskopa , a on dobije stampani test , ali odgovore pise na drugi papir. Ne na papir , ispod pitanja. I sad se ja pitam tko je tu lud? I tko ne razumije razliku u tim finim nijansama koje cine ogromnu razliku za dijete sa poteskocama? Dijete nije sve stiglo do kraja rijesiti, nije dobilo vise vremena , i tako izgleda njegov IP...
    Sirius, imate li školskog defektologa ?
    Mislim, nastavnica ne može takve stvari niti znati. IP se radi individualno za svakog učenika s pp. Mislim da je školski defektolog taj koji bi trebao iskomunicirati takve stvari s osobljem koje drži nastavu.

  47. #147
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, imate li školskog defektologa ?
    Mislim, nastavnica ne može takve stvari niti znati. IP se radi individualno za svakog učenika s pp. Mislim da je školski defektolog taj koji bi trebao iskomunicirati takve stvari s osobljem koje drži nastavu.
    Imamo, na pola radnog vremena.
    Profa kaze da defektolog nema vremena, a defektogog se kune da je razgovarao sa profom.
    Nitko ne mora raditi nikakav poseban program za dijete. Vec su radili , ali vrlo opcenit ( ono sa vise vremena za pisanje koje se ne moze primjenjivati , a zapravo njemu to i ne treba, i jos neke opcenite stvari). Ali skola ima i vrlo detaljne preporuke , tocku po tocku , privatnog psihologa koje samo treba primjeniti. Ali to je cini se nemoguca misija.
    ja sam vec nekoliko puta detaljno objasnjavala strucnoj sluzbi kako test treba izgledati. Ja ucim sa djetetom svakodnevno i vidim sto bi mu pomoglo. Ne treba nitko smisljati toplu vodu, samo treba primjeniti ono sto je preporuceno.

  48. #148

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Imamo, na pola radnog vremena.
    Profa kaze da defektolog nema vremena, a defektogog se kune da je razgovarao sa profom.
    Nitko ne mora raditi nikakav poseban program za dijete. Vec su radili , ali vrlo opcenit ( ono sa vise vremena za pisanje koje se ne moze primjenjivati , a zapravo njemu to i ne treba, i jos neke opcenite stvari). Ali skola ima i vrlo detaljne preporuke , tocku po tocku , privatnog psihologa koje samo treba primjeniti. Ali to je cini se nemoguca misija.
    ja sam vec nekoliko puta detaljno objasnjavala strucnoj sluzbi kako test treba izgledati. Ja ucim sa djetetom svakodnevno i vidim sto bi mu pomoglo. Ne treba nitko smisljati toplu vodu, samo treba primjeniti ono sto je preporuceno.
    Pa, po meni ovo jest razlog da pozoveš inspekciju. Nisi ti ta koja treba objašnjavati stručnoj službi kako test treba izgledati, to bi stručna služba trebala objasniti tebi i nastavnicima. I ne mogu ti oni napisati općeniti program za dijete. Pa nije svako dijete s ADHD isto ! Tvoje dijete ima pravo na primjereno školovanje, a ti imaš pravo da mu budeš roditelj, a ne defektolog i nastavnik u jednom. Ovo je stvarno jedan nemaran pristup i ja ne bih prešla preko toga.

  49. #149
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Zapravo , svaki test , za svako dijete bi tako trebao izgledati.
    ali kod djece sa poteskocama to cini veliku razliku.
    - stampani test
    - velika, jednostavna, jasna slova bez ukrasa
    - jednostavna pitanja ( tj. bez nadopunjavaljki ili trik pitanja)
    - odgovori ispod svakog pitanja
    - dovoljni razmak izmedu pitanja za odgovor
    - deblje otisnuto ono sto se tocno trazi

    Ok, da li je to stvarno tako komplicirano za sastaviti?

    dodatno jos
    - zadatci sa jednostavnim brojevima ( da se ne izgubi u sporednom u zadatku)
    - i manje istih zadataka ( jer je paznja kraca , pa mu vise vremena nista ne znaci)
    - ili ako nemoze ovo gore, pisanje testa na dva djela


    Ovo nije moj posao, ali izgleda da mora biti.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Odi ravnatelju s papirom na kojem točno piše što bi pomoglo tvom sinu i zamoli da se to i primjenjuje na svakom satu. Mislim da je to da ti ideš svakom predmetnom profesoru govoriti kako da radi svoj posao, u potpunosti neprihvatljivo. Onda mi nekako ispada kao da prof. treba slušati sve željice roditelja, vjerojatno se zato i prof. opire. Ovako, odeš ravnatelju, zamoliš s crno na bijelo papirom i ako se ne provede, ili je ravnatelj nesposoban ili krši zakon. Ovo dvoje suptilno spomeneš na tom razgovoru.
    U priče tko je kome što rekao uopće ne bih ulazila, pa nisu to tvoji problemi! Što se tebe tiče, oni se ne moraju ni pozdravljat...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •