Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 202

Tema: "popustanje" u skoli

  1. #1
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno "popustanje" u skoli

    znaci, radi se o uceniku iz razreda kojem se konstantno popusta.
    nije rijec o djetetu s posebnim potrebama ili teskocama u ucenju.
    kraj je skolske godine: ni jedna napisana lektira ( mozda bude napisano ime pisca i naziv djela), ni jedan plakat ( vec smo ih 5 morali napraviti), svi pisu ispit u vremenu koje je određeno, a to dijete pise i dodatno koliko god mu treba, sastavke (za ocjenu) zavrsava kuci i sutradan donosi u skolu, gotovo uvijek bez zadace, pricanje i ometanje nastave, bez pribora, izostanci s nastave ako je taj dan "nesto", stalno se produljuju rokovi do kad se nesto treba napraviti za to dijete... i sve to bez i jednog minusa, jedinice, opomene...

    jeste li se susreli s ovakvim stvarima?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Radi li se o tvojem djetetu?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    koliko kužim ne radi se o njenom djetetu

  4. #4
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Jesi li 100% sigurna da to dijete nema neki IP ili sl.?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    koliko kužim ne radi se o njenom djetetu
    Tako se i meni činilo, ali bolje da pitam. Ako je riječ o nekom drugom djetetu, mislim da nije ok razglabati njegovu situaciju na forumu, nitko ovdje ne može znati koji je točno razlog "drukčijem pristupu". Da ne govorim o tome da vrlo često djeca u prepričavanju situacija iz škole iznesu samo jednu stranu priče, jer drugu niti vide niti razumiju.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pretpotstavljam da se radi o četvrtom razredu.tj nižim razredima OŠ.

  7. #7
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    ne radi se o mom djetetu.
    dijete nemam nikakav poremecaj jer u razredu imamo asistenta i ne radi s tim djetetom.
    ovo nije razglabanje o necijoj privatnoj situaciji no to utjece i na moje, ali i ostalu djecu jer sad to primjecuju, postavljaju pitanja, nije im jasna nepravda koja se događa.
    to dijete otvoreno prijeti, iznosi informacije da mu nitko nista ne moze, da oni imaju veze u ministarstvu, zna kad nece doci na ispit, a da mi uopce ne znamo tocan datum ispita, ometa nastavu, a nikad nije poslano na razgovor i sl.

  8. #8
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Kako ne znate datume pisanja ispita, kad se moraju najaviti na pocetku polugodista, a i svaka promjena?

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ne znam, nevjerojatno mi je da bi se tako nesto toleriralo, zašto ne pitaš učiteljicu?
    Nama se na 1. roditeljskom jasno napomenuli da u svakom razredu postoji dijete s teskocama u ponasanju/ucenju i da postoji mogucnost da ce djeca postupke vezane uz IP ili PP dozivljavati kao nepravdu ili popustanje pa da kućna prepričavanja uzimamo s rezervom. A oni ce kroz SR provuci pricu o tome da djeca shvate o cemu se radi.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 16.05.2015. at 22:33

  10. #10
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    centar, asistent se dodjeljuje jednom djetetu. Ima li ucenik individualizirani program, to znaju samo nastavnici, strucna sluzba i roditelji tog ucenika. Ostali roditelji ni ucenici to nemaju pravo znati. Ne smije cak ni pisati u imeniku, ukoliko jos nemate e-dnevnik.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da ne znaš sve niti trebaš znati. Ono, na sljedećim informacijama pitaj učiteljicu ima li razlike u pristupu jer tvoje dijete misli da je ima i to je to. Moj brat je bio jedno takvo dijete kojemu se jedne školske godine izlazilo u susret bez papira, bez dijagnoze, i vjeruj, kad dođe do toga, to uistinu nije nepravedno prema drugoj djeci. To je pokazatelj da je život bio nepravedan prema tom djetetu. Ne možemo znati što se krije iza čijih vrata.
    Ako je samo puka nepravda, žali se Ministarstvu, zovi inspekcije ili objasni djetetu da svijet nije pravedan. Iako iskreno, po opisu, vjerujem da to nije slučaj.

  12. #12
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Inače po IP-u (kojeg se, btw, rijetko pridrzavaju u punoj formi) ucenik ima pravo ne biti pitan bez najave, smije odgovarati dogovorno određene cjeline, moze unaprijed dobiti tip zadataka kakav ce biti u testu, moze dobiti test skraćenog obima, ne mora mu se upisati ocjena iz usmenog ako se vidi da mu je loš dan, usmeno ocjenjivanje ima prednost pred pismenim itd, itd.

    Možda se malac, znajući za svoje "privilegije", iritantno i neprimjereno hvališe pred djecom, a ako još ima i neprimjereno ponašanje proisteklo iz dijagnoze, eto belaja.

    Naravno, ne znamo o čemu se zapravo radi, samo nagađam što bi moglo biti.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    plan ispita ima na internetu, kod onih koji imaju e-imenik piše i u listu djeteta

    moja klinka početkom mjeseca dobi još i papirić isprintan si s lektirom, njemačkim i vjeronaukom.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    odi na informacije i popričaj direktno s učiteljicom

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Da, i ja mislim da je to samo uvid izvana.
    Ne mora dijete imati asistenta da bi imalo IP ili cak prilagodeni program.
    Rijetki to imaja ( i trebaju imati) u odnosu na to koliko djece treba IP.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    centar, asistent se dodjeljuje jednom djetetu. Ima li ucenik individualizirani program, to znaju samo nastavnici, strucna sluzba i roditelji tog ucenika. Ostali roditelji ni ucenici to nemaju pravo znati. Ne smije cak ni pisati u imeniku, ukoliko jos nemate e-dnevnik.
    Mene zanima zašto je to tako? Zašto se ne bi znalo? Pa cilj je da se djetetu pomogne, zašto odmagat na način da ostali ne znaju što je u pitanju i stvara se generalno nezadovoljstvo. Npr. moje dijete jako loše reagira na nepravdu-u stanju je zaratit s učiteljem, a sve u cilju obrane pravila i pravde. Da ne zna da jedan učenik ima IP (mama nam je rekla) tko zna što bi činio.

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Pa zna se. Nije moguce ne znati, nisu djeca bedasta pa vide, a i objasni im se kratko ( " svi su razliciti blabla, gledaj svoja posla ).
    Ali se treba izbjegavati etiketirati dijete , i svaki put naglasvati : " on/ona to ne rade ili rade drugacije zato sto su ...ili imaju ..."

  18. #18
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zna se. Nije moguce ne znati, nisu djeca bedasta pa vide, a i objasni im se kratko ( " svi su razliciti blabla, gledaj svoja posla ).
    Ali se treba izbjegavati etiketirati dijete , i svaki put naglasvati : " on/ona to ne rade ili rade drugacije zato sto su ...ili imaju ..."
    ovdje je očito problem što ništa nije objašnjeno i djeca vide samo nepravdu,
    a to po meni nije u redu, što god bilo u pozadini.
    lako je sazvati roditeljski i objasniti u pet rečenica što je na stvari,
    ovako ako nešto zaista i je, dijete to očito obilato koristi,
    a ako nije onda neću ni komentirati.

    edit: ne mora biti roditeljski,
    sigurno postoji način na koji to škola može riješiti.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 17.05.2015. at 09:33

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ja stvarno ne kuzim zasto bi bilo tko sazivao roditeljske da se objasnjava zasto neko dijete ima IP ?
    U prvi razred moje kceri upisuju sigurno par djece sa nekim vrstama teskoca , pa ce pretpostavljam imati drugaciji pristup.
    isto tako jednog dana moja kcer ce iz tjelesnog biti ocjenjimana po svojim sposobnostima , a ne po nekom standardu.
    i stvarno ne vidim potrebu da se o njezinom zdravstvenom statisu raspravlja javno. To je njezina privatna stvar.

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Da se razumijemo moje iskustvo je takvo da mi odredeni profesori tvrde da je poremecaj paznje mog sina nesto sto se moze kontrolirati ( on sam, stalno), pa bas si mislim kako bi 25 roditelja raznih razina informiranosti i volje da razumiju bili super puni razumjevanja bez da mi dijete dobije etiketu.

  21. #21
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja stvarno ne kuzim zasto bi bilo tko sazivao roditeljske da se objasnjava zasto neko dijete ima IP ?
    U prvi razred moje kceri upisuju sigurno par djece sa nekim vrstama teskoca , pa ce pretpostavljam imati drugaciji pristup.
    isto tako jednog dana moja kcer ce iz tjelesnog biti ocjenjimana po svojim sposobnostima , a ne po nekom standardu.
    i stvarno ne vidim potrebu da se o njezinom zdravstvenom statisu raspravlja javno. To je njezina privatna stvar.
    ma zato sam i editirala, malo sam se zaletila s tim roditeljskim.
    kod malog u razredu se zna za dvije učenice koje imaju poteškoća, ne znam točno kakvih,
    i tu nema nikakvih problema.
    nema etiketiranja, bar ja ne vidim da se priča nešto o tome.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Zavisi KAKVE su poteskoce, koliko su vidljive, kako se dobro uciteljica nosi sa tim BEZ etiketiranja.
    Inace, na nasim roditeljskim su govorili da postoje djeca za koje postoje drugaciji kriteriji iz opravdanih razloga. To je nesto sto su par puta ponavljali tokom skolovanja.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sve je u oku promatrača.

    treba stat na loptu i posvetiti se svom djetetu.


    sve je moguće, i da to dijete ima IP i da se skupljaju papiri, i da je jelte eto nečije .

    da ima i toga.

    da se ne lažemo, no definitivno je to tema za razgovor sa učiteljicom ,a ne za forum.
    Posljednje uređivanje od maria71 : 17.05.2015. at 10:01

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Jasno, nemamo pojma sto je u pitanju. Ima svega.

  25. #25
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vjerojatno dijete radi po prilagođenom programu
    a to druga djeca ni roditelji ne moraju znati
    znam sličan primjer gdje su se isto djeca bunila da jedno dijete ima lakšte testove, oni imaju po 20 pitanja, to dijete 12...
    pa je ispalo da dijete ide po prilagođenom

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Postoji i mogućnost da je dijete savršeno zdravo i normalno, ali njegova obiteljska situacija nije. Ne mogu razumjeti zašto bi učiteljica trebala drugim roditeljima govoriti intimne stvari jednog djeteta. To su stvari koje drugi nemaju pravo znati. Ne rađamo se svi u idealnim obiteljima, i nekad se dogodi da učitelj uistinu bude treći roditelj. Dijete koje se hvali kako mu nitko ništa ne može, najčešće na taj način želi osnažiti vlastitu sliku jer mu je ona jako poljuljana. Govorim iz svojih cipela, i nisam objektivna, ali sam to prošla.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    a možda je i do učiteljice koja nije dorasla svom poslu.

    jer je njen osnovni zadatak da pouči SVU djecu ne samo gradivu već i socijalnim vještinama i različitostima ako ih ima .

    a ne da ih segregira.

    i ja sam svašta prošla i kao dijete i kao nastavnik i ne toleriram netransparentnu selektivnost u pristupu

  28. #28
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    a možda je i do učiteljice koja nije dorasla svom poslu.

    jer je njen osnovni zadatak da pouči SVU djecu ne samo gradivu već i socijalnim vještinama i različitostima ako ih ima .

    a ne da ih segregira.

    i ja sam svašta prošla i kao dijete i kao nastavnik i ne toleriram netransparentnu selektivnost u pristupu
    maria ovo si dobro rekla.
    ako je zaista istina ovo što centar piše, to nije u redu prema drugoj djeci,
    s druge strane ako postoji problem, onda bi učiteljica trebala znati kako to riješiti,
    u dogovoru s roditeljima djeteta, stručnom službom blablabla...
    ovako je dijete već očito etiketirano kao netko koga se drži na pijedestalu,
    a možda je istina na drugom kraju.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    upravo tako.
    s djecom se sve da iskomunicirati.

  30. #30
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Sigurna sam da postoji pozadinska priča i razlog. Neki roditelji i djeca ne žele da se zna za njihove dijagnoze i to je također u redu. Možda je dijete još u postupku i čeka papire, možda dijete treba rješenje, a roditelji ne žele da se pokrene postupak, možda je kod kuće situacija o kojoj možemo samo sanjati da se događa, možda postupka neće ni biti, ali učiteljica djetetu želi pruižiti ruku i olakšati mu gdje može iz određenih i opravdanih razloga. Tisuću možda. Ja bih svom djetetu dala do znanja da sigurno postoji određeni razlog i neka je sretno što nema takvih problema, kao ni da njegov problem nije baviti se drugima.
    Da me iz ne znam kojeg razloga žulja tretman tog djeteta pitala bih učiteljicu u četiri oka.

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Da, i ja mislim da je to samo uvid izvana.
    Ne mora dijete imati asistenta da bi imalo IP ili cak prilagodeni program.
    Rijetki to imaja ( i trebaju imati) u odnosu na to koliko djece treba IP.
    naravno da ne treba, u našij školi imaju samo 3 asistenta, a po prilagođenom sistemu njih 25 i više.

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    upravo tako.
    s djecom se sve da iskomunicirati.
    maria ima li prilagođeni programi u srednjoj?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    u gimnaziji ?????

    nema, naravno .
    za ostale ne znam .

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    u gimnaziji ?????

    nema, naravno .
    za ostale ne znam .
    Ima. Prijateljica upisuje dijete sa cerebralnom paralizom. Dobivaju vise vremena ( 4 godine u 6 godina) plus jos vjerojatno odredene specificne prilagodbe.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    krivo sam se izrazila želeći biti politički korektna.

    no kod nas nema nikog.

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Nisam sigurna da li se ovj gore primjer racuna kao redovan program sa IP .
    ali pretpostavljam da se u druge skole takoder moze upisati redovni program uz IP, pa se onda izabere skola odredene tezine pa se primjenjuje IP.

  37. #37
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    krivo sam se izrazila želeći biti politički korektna.

    no kod nas nema nikog.
    To je druga stvar.
    Jasno, niti jedna skola nije sretna zbog toga. Ali zakon predvida takvu mogucnost.

  38. #38
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    IP bi se morao provoditi i u gimnaziji ukoliko se dijete tamo upisalo, a sad provodi li se i kako, to je drugi par rukava.

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    IP bi se morao provoditi i u gimnaziji ukoliko se dijete tamo upisalo, a sad provodi li se i kako, to je drugi par rukava.
    Ali to je tako i u osnovnim školama, u većini škola sve što djeca dobiju je rješenje tj.papir i ništa drugo. Prilagođeni još nekako, ali individualizacija je često mrtvo slovo na papiru.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali to je tako i u osnovnim školama, u većini škola sve što djeca dobiju je rješenje tj.papir i ništa drugo. Prilagođeni još nekako, ali individualizacija je često mrtvo slovo na papiru.
    To smo vec rekli na drugoj temi , da je IP kao jednorog.
    Prica se da postoji , ali rijetki dozive susret s njim.

  41. #41
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja mislim da je vazno iskomunicirati i s djecom i s roditeljima sve posebnosti u razredu. To ne znaci da treba imenom i u detalje, al itreba svakako...

    u B razredu je jedno dijete s PP i nekoliko njih s individualiziranim...učiteljica je to od početka odlično ishendlala s klincima (oni se svi znaju od jaslica i jako dobro znaju sto je ciji problem). Nama roditeljima je detaljno objasnjeno sto znaci pp a sto IP, koja je razlika u pristupu, sto se ocekuje od djeteta koje ima pp. Uglavnom, nikad se nitko nije bunio ni od djece ni od roditelja ....

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma, ali ako dijete nema ni IP ni PP, ali učiteljica na vlastitu ruku odlučuje da tom djetetu koristi poseban tretman? Mislim danas ako za nešto nema papira, to nije po ISSO cetrifikatu i to se ne smije. I sve mora biti transparentno. Trebaju svi razumjeti razloge učiteljičinih odluka.
    Učiteljica vodi nastavni proces u razredu, ona je školovana da samostalno donosi odluke. Mene zanima, mslite li da učiteljica ima pravo odlučiti da dijete koje nije za IP ni PP, nekom djetetu popuštati? Smije li mu podilaziti? Smije li ocijeniti da je nečiji životni put teži, i da će ga ona olakšavati? Ili učiteljica treba prema svima imati isti kriterij? Vrednuje li se znanje ili napredak?

  43. #43
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ponekad dijete jest za IP i bez papira ( u tom trenutku) pa uciteljica i provodi IP ( iako nema papire, sluzbene).
    Iako je to u rangu sa onim jednorozima.

    u idealnim sustavima se ocjenjuje osobni napredak u skladu sa mogucnostima.
    u nasem se najcesce ocjenjuje rezultat , koji je kombinacija ( programom )ocekivanog znanja i zadovoljavanja metodike svakog odredenog ucitelja.

    I da se vratim na prvi post...
    ne vjerujem da bi bilo koje dijete bez teskoca iz prosjecno neproblematicne obitelji imalo toliko problema sa pracenjem nastave i nacina rada ( i ocekivanja). Pa cak i ako jos sada nema sluzbene papire sigurno ce mu prije ilikasnije trebati ( sa vrlo upitnim uspjehom) jer je trenutno vrlo sretan da ima uciteljicu koja vidi dalje od njegovih ( vrlo ocitih) poteskoca i zivotnih okolnosti. Ne vjerujem da ce niti blizu imati takvo silno razumjevanje kada dode u peti razred.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam prof. i moja pitanja su postavljena jer me iskreno zanima kako procijenjujemo ulogu učitelja. Rekla sam ranije da govorim iz svojih cipela. Moj je brat kod svoje učiteljice mao poseban tretman bez papira i bez ikakvog razloga za papir. Jednostavno je žena, svjesna njegove kućne situacije, ocijenila da za pružit mu uistinu šansu, treba popustit. Ne jer je lijen, neodgojen i ima vezu, već jer mu je kući teško i nema načina da se ta situacija pozitivno razriješi. Kasnije sam uvijek imala dojam, da od svih svojih učitelja, profesora, onih koji su predavali bratu i najstarijem mi sinu i svih svojih kolega, ta njegova prva učiteljica bila najkvaltetniji učitelj. Dala je djetetu ono što mu je trebalo da raste.

  45. #45
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To smo vec rekli na drugoj temi , da je IP kao jednorog.
    Prica se da postoji , ali rijetki dozive susret s njim.
    zašto to misliš?
    što IP ne znači da se na testu piše manje pitanja
    da se dobije više vremena za odgovaranje
    i na kraju da se onaj s IP ne može rušiti razred?
    to se, koliko ja znam, provodi

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    zašto to misliš?
    što IP ne znači da se na testu piše manje pitanja
    da se dobije više vremena za odgovaranje
    i na kraju da se onaj s IP ne može rušiti razred?
    to se, koliko ja znam, provodi
    Cuj , do padanja razreda ( jos ) nisam dosla, ali manje pitanja u testu jos nisam dozvjela.
    Neki profesori me blijedo gledaju kad trazim da ne prepisuje zadatke iz petominutne provjere sa grafoskopa nego da mu to nastampaju na papir. U nekim predmetima nema uopce usmenog odgovaranja ( za nikoga pa niti za njega) ... I tako , iz mog iskustva , sa papirom ili bez njega isto , ako volje nema.

  47. #47
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    A " najbolje " od svega je da na satu za nerad i dekoncentraciju dobije negatine ocjene uz komentar u imenik " ne pise", " razumije gradivo , ali dekoncentriran", " dobro razumije odnose, ali nemotiviran " i tako... ne znam da li je to za smijanje ili plakanje.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2015. at 00:00

  48. #48
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prof. i moja pitanja su postavljena jer me iskreno zanima kako procijenjujemo ulogu učitelja. Rekla sam ranije da govorim iz svojih cipela. Moj je brat kod svoje učiteljice mao poseban tretman bez papira i bez ikakvog razloga za papir. Jednostavno je žena, svjesna njegove kućne situacije, ocijenila da za pružit mu uistinu šansu, treba popustit. Ne jer je lijen, neodgojen i ima vezu, već jer mu je kući teško i nema načina da se ta situacija pozitivno razriješi. Kasnije sam uvijek imala dojam, da od svih svojih učitelja, profesora, onih koji su predavali bratu i najstarijem mi sinu i svih svojih kolega, ta njegova prva učiteljica bila najkvaltetniji učitelj. Dala je djetetu ono što mu je trebalo da raste.
    nemam ništa protiv ovakvog pristupa,
    super je kad učitelj prepozna takve stvari,
    ali ono od čega se meni diže kosa na glavi su prijetnje vezama u ministarstvu i slične stvari,
    na to mi je prag tolerancija u minusu,
    ako se radi o djetetu, netko ga je tome naučio ili je od nekoga čuo,
    a o odrasloj osobi neću ni govoriti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2015. at 10:15

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    zašto to misliš?
    što IP ne znači da se na testu piše manje pitanja
    da se dobije više vremena za odgovaranje
    i na kraju da se onaj s IP ne može rušiti razred?
    to se, koliko ja znam, provodi
    Individualizirani pristup znači samo da se pripasuju METODE RADA, a ne količina gradiva. To znači da će (teoretski) dijete s disleksijom odgovarati usmeno, a ne pismeno. Isti je broj pitanja, drugačija je metoda rada, ali procjena je stručnog tima kako to treba učiniti (podloge za to daju logopedi, fizijatri, defektolozi - oni koji su odgovorni za dijagnozu, jer tu ima bezbroj mogućnosti i kombinacija). Može eventualno biti manje pitanja na testu ako je isto vrijeme, ili će mu za isti broj pitanja produljiti vrijeme. Dok je moj sin bio mlađi i imao većih problema s tim, mogli smo mahati s njegovim papirom do besvijesti - nula bodova. Odrazilo mu se na prosjek jer ni učiteljicama (ni redovna ni boravkašice) nije padalo na pamet da bilo što individualno rade s njim. Ja sam svome djetetu u nižim razredima izborila pravo da se javi i odgovara usmeno ako je dobio ocjenu iz testa kojom nije bio zadovoljan. NIKADA mu nisu smanjili broj pitanja niti bilo što slično. S druge strane, moje dijete se dobro snašlo i prilagodilo (i to je slučaj s većinom djece) situaciji koju mi ne smatramo idealnom. Uostalom, to je život.

    Još malo teorije:

    Individualizirani pristup je za djecu koja su u stanju sve shvatiti, ali nisu u stanju čitati (ne vide kako treba), ili imaju lošu motoriku pa ne mogu zapisati sve što treba... Teško je individualizaciju opisati jer se i to i PP kroje po mjeri točno određenog djeteta. Dijete s poteškoćama pažnje morat će recimo isto gradivo odgovarati u 2-3 puta (manje cjeline). ALi tako bih ja to napravila.

    Ako dijete ima prilagođeni program u smislu da ima poteškoća sa razumijevanjem gradiva - mijenja se opseg gradiva. Štajaznam, ako ostali uče zbrajanje do 20, dijete s teškoćama zbrajat će do 10.

    Što se tiče ove priče iz cipela osoblja škole - to je ono o čemu casa govori: ljudi nisu ni educirani ni stimulirani za takve krivine. To ovisi isključivo o mašti pojedinca, čini mi se. Učitelj / profesor dobije upute za pojedinog učenika od stručne službe ili logopeda ili defektologa ili psihologa, ali ta osoba ne poznaje razrednu dinamiku i ne zna kakve probleme / mogućnosti ima učitelj da u razredu to sve sprovede.

    Postoji ograničenje koliko djece "s papirima" može biti u jednom razredu, jer i IP i PP (kad se provode kako je zamišljeno) uzimaju vrijeme i energiju daleko više nego obična djeca bez smetnji.

    Sve je to u teoriji divno i krasno. Ali što ako se u razredu zatekne "kritična masa" djece s poteškoćama vlastitim, poteškoćama iz obitelji, pa djeca čiji roditelji ne surađuju i ne žele prihvatiti da dijete ima problema iako se škola trudi - dobijete nerješivu kombinaciju... To se u životu događa. Možemo lajati na mjesec do sudnjeg dana.

    I zato mislim da je važno komunicirati sa školom. Na roditeljskom sastanku čut će se općenite informacije, na pojedinačnim informacijama nešto malo više, ali ne sve jer škola je dužna čuvati tajnost podataka, pa nećete čuti imena ni dijagnoze. Ali čut ćete što se poduzima. Ja sam često čula i koji su problemi tj. zašto se nešto ne može provesti. I tako dalje...

    Takva djeca utječu na dinamiku razreda. Ako imaju papire - ok, a ako nemaju, i dalje će profesori s njima morati raditi na nekakav način da to bude u najboljem interesu svih umočenih. A to nije uvijek lako.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.05.2015. at 08:15

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj centar prvotno napisa Vidi poruku
    znaci, radi se o uceniku iz razreda kojem se konstantno popusta.
    nije rijec o djetetu s posebnim potrebama ili teskocama u ucenju.
    kraj je skolske godine: ni jedna napisana lektira ( mozda bude napisano ime pisca i naziv djela), ni jedan plakat ( vec smo ih 5 morali napraviti), svi pisu ispit u vremenu koje je određeno, a to dijete pise i dodatno koliko god mu treba, sastavke (za ocjenu) zavrsava kuci i sutradan donosi u skolu, gotovo uvijek bez zadace, pricanje i ometanje nastave, bez pribora, izostanci s nastave ako je taj dan "nesto", stalno se produljuju rokovi do kad se nesto treba napraviti za to dijete... i sve to bez i jednog minusa, jedinice, opomene...

    jeste li se susreli s ovakvim stvarima?
    centar, ako je dijete u opservaciji (stručna služba prati da li treba papire ili ne), moguće je da još nema papire, ali da se metode provode.

    Na tvom mjestu, ja se ne bih brinula oko toga koliko je plakata dijete napravilo - to NIJE tvoja briga niti briga tvog djeteta (ali to mu učitelj mora objasniti). Tvoja briga je boriti se protiv ometanja nastave i skoncentriraj se na to. Baš te briga za razloge - tvoje dijete ima pravo na mir i neometanje. A ostalo pusti vrit. Sretno!

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •