Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 128

Tema: Beba slabo dobiva na težini

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    3

    Početno Beba slabo dobiva na težini

    Imam bebu 4 i pol mjeseci staru, isključivo dojenu i zadnja 2 mjeseca jako slabo dobiva na težini. Rođen je sa 3200gr, iz rodilišta izašao 5.dan sa 3020gr, s mjesec dana imao 4200gr, s 2 mjeseca 5010, sa 3.mjeseca je imao 5300, a sa 4 mjeseca 5770. Doji na zahtjev otprilike svaka 2 do 3 sata preko dana i po noći oko pola 9 prije spavanja pa oko ponoći o 4 ujutro, i onda oko 7 kad se budimo. Ima 6-7 mokrih pelena dnevno, a kaka nekoliko dana jednom dnevno pa onda 5 ili 6 dana ne, pa onda malo svaki drugi dan pa opet 5 dana ne, pa svaki dan... i to je počelo taman kad je počeo slabije dobivati na težini, prije je od prvog dana imao svaki dan, a često i više puta dnevno stolicu. Suprug i svekrva sve više pritišću da uvedem adaptirano, što ja stvarno ne bi htjela, ali me brine što tako slabo dobiva na težini. Pokušala sam mu češće davati sisu ali onda sve izbljucka, a sad više i ne želi, samo okreće glavu i plače. Ja sam već postala opsjednuta vaganjem i sisanjem i znam da to nije dobro al ne mogu si pomoći..

  2. #2
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    A koliko je cm narasla i kako opseg glavice napreduje?
    Što kaže pedijatar na bebino napredovanje?

    Meni se osobno čini da beba sasvim solidno dobiva na težini.
    Uobičajeno je za dojenu djecu da prvih mjesec-dva dobiju više od prosjeka, a onda počinju slabije dobivati na težini.

    Moj skoro 4-mjesečnjak nije kakao već 5 dana, jutros neka fleka veličine 5 kuna. Skroz normalno za isključivo dojeno dijete...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj maca papucarica prvotno napisa Vidi poruku
    A koliko je cm narasla i kako opseg glavice napreduje?
    Što kaže pedijatar na bebino napredovanje?

    Meni se osobno čini da beba sasvim solidno dobiva na težini.
    Uobičajeno je za dojenu djecu da prvih mjesec-dva dobiju više od prosjeka, a onda počinju slabije dobivati na težini.

    Moj skoro 4-mjesečnjak nije kakao već 5 dana, jutros neka fleka veličine 5 kuna. Skroz normalno za isključivo dojeno dijete...
    Rodio se s 50cm, OG:35,5cm, prije 10 dana na kontroli bio je 61cm i OG 44cm. Pedijatrica je prvo rekla kad smo bili s 3 mjeseca da je manje od prosjeka i da se probam izdajat i to mu dati još na žličicu ili čašu, i da bi trebao dobivati minimalno 20gr po danu, a sad zadnji put kad smo bili da mogu polako počet uvodit kašice polako jer je prošao 4 mjeseca. Nisam ju poslušala još za dohranu, htjela bi ga dojiti do 6 mjeseci bez ičeg drugog ako bude moguće.

  4. #4
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Dijete je dobilo 2,5 kg u 4 mjeseca, ako gledamo od otpusne kilaže onda i nešto više, što u prosjeku uopće nije loše.

  5. #5
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    I da, ja bi na tvom mjestu pričekala sa kašicama bar još mjesec dana.

  6. #6
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Mda. Pedijatrica vam zagovara dohranu od 4 mjeseca kao i moja. Ni ja ju nisam poslusala.

    Beba je dobila 2750 g od najnize tezine.
    Po tablicama, prosjek je 700 g mjesecno.
    Po tome je beba taman u prosjeku, nista ispod.

    Kakve ste konstitucije suprug i ti? Ostatak obitelji?
    Ja bih razmislila o tim parametrima i vodila se ponasanjem i napredovanjem djeteta koje vidim, a ne gramazom.
    Dojena djeca su obicno laksa i pokretljivija i motoricki spretnija od djece na Ad.

  7. #7
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Kad se pogledaju brojevi, dijete jeobilo u prosjeku.
    Jesu li pelene ok?
    Jesi li probala dovršavati podoj kompresijama da pojačaš da popije što više masnog mlijeka?

    Što se tiče početka dohrane, skroz je nelogičan savjet.
    Količine i namirnice koje bi uvodila, zamijenile bi dio tvog mlijeka, a ni približno nisu kalorijski i nutritivno vrijedne kao mlijeko tako da nema nikakvog smisla uvoditi dohranu jer dijete "slabije dobiva". (dobiva ok)

  8. #8
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    nisam vidjela temu pa sam pisala na drugoj...sad cu ponovit ovdje...bebac rodjen s 4500g i 56cm, pusten kuci s 4260g, a danas 20.dan ima 4650g i 60cm...i opseg glavice je veci za 2 cm. par dana sam mu dodavala ad, al smo sad opet samo na cikama...podojila sam ga i kod pedice pa je vaga pokazala 70g vise tj. 4720... zasto tako malo onda opcenito napreduje???

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rodila si carskim, ako dobro pamtim?

    Ne bih se pretjerano zabrinjavala, uzimajuci u obzir tu cinjenicu. Racuna mu se dobitak na tezini od ovih 4260, znaci u 20 dana je dobio 390 grama. Ima jos vremena do kraja prvog mjeseca dostici neki 'prosjek'.

    Koliko podoja ima u 24h? Kakvi su nocni podoji? Koliko je pokakanih i mokrih pelena u 24h? Pracenje ovih znakova je puno bolji pokazatelj od vage prije i nakon podoja.

  10. #10
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    rodila sam vaginalno...podoji su cesti, svako 1,5-2 sata, 1 obilno kakana pelena i 5-6 popiskenih dnevno...i mislim da je upravo krenuo skok u razvoju jer se nacicava cijelo popodne

  11. #11
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    nocu odspava jednom 2,5-3 sata i onda se dojimo kao po danu, svako 1,5-2 sata, nekad i svako sat

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Oprosti, zamijenila sam onda pricu s nekim drugim nickom (carski rez)! Izgleda sve skupa stvarno ok. Samo nastavite tako i vjerujem da ce biti sve u najboljem redu. Pelene su dobro, pogotovo ako uz tu jednu obilno pokakanu ima i jos koja. Podoji takodjer zvuce super. Radis li kompresije dok dojis? Ako nisi do sad, pokusaj.

  13. #13
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    hvala, javim se za 7 dana ♡

  14. #14
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Kaae kakve kompresije dok se doji, kako se to radi?

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rijec je o nacinu masaze dojke za vrijeme podoja, tako pomazemo bebi da lakse 'pokrene' mlijeko i isprazni dojku.

    Tu ima vise informacija: http://www.roda.hr/article/read/komp...-jacku-newmanu a dobar video je ovdje: http://www.nbci.ca/index.php?option=...lips&Itemid=13

  16. #16
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Ja sam pokušala više puta raditi kompresije, ali bez učinka. Dakle, dijete ne guta toliko puno kao na videu, tu i tamo koji gutljaj i pocinje se uspavljivati na dojci. Dojka mi nekako mekana, i kod takve dojke mi kompresije nemaju učinka. da li to znači da je dojka 'ispraznjena' (u što sumnjam da je tako nakon par min dojenja...osjećam da ziher ima još mlijeka u dojci) ili imam problem s let down-om? Taj LD mi uvijek brz i dobar na početku, iako jako kratko traje, a za svaki sljedeći treba beba dugo sisati za što ponekad nema volje. Tako nikad ne praznimo dojku, pa bi svakako kompresije trebale pomoći, ali ne pomažu. Beba je sad 2,5mj.

  17. #17
    sara10 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,639

    Početno

    Što je let down?

  18. #18
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Refleks otpuštanja mlijeka. Da nisam toliko zaglibila u tu teoriju, valjda bi bila opuštenija i dojenje bi išlo glatko )). A refleks bi funkcionirao sve u 16 ). Našla baš na you tube jedan super video - zenskica kompjuterski crtala cijeli proces laktacije i LD (let down - otpuštanje mlijeka) i utjecaj hormona. Jako zanimljivo. Mogu kopirati ako netko zainteresiran.

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mirna99 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam pokušala više puta raditi kompresije, ali bez učinka. Dakle, dijete ne guta toliko puno kao na videu, tu i tamo koji gutljaj i pocinje se uspavljivati na dojci. Dojka mi nekako mekana, i kod takve dojke mi kompresije nemaju učinka. da li to znači da je dojka 'ispraznjena' (u što sumnjam da je tako nakon par min dojenja...osjećam da ziher ima još mlijeka u dojci) ili imam problem s let down-om? Taj LD mi uvijek brz i dobar na početku, iako jako kratko traje, a za svaki sljedeći treba beba dugo sisati za što ponekad nema volje. Tako nikad ne praznimo dojku, pa bi svakako kompresije trebale pomoći, ali ne pomažu. Beba je sad 2,5mj.
    Kad prestane sisati, ako uz kompresije ne nastavlja, napravite malu pauzu pa onda sve ispocetka. Objasnila sam ti tamo na drugom topicu sistem 'praznih' i 'punih' dojki.

  20. #20
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    evo nas s pregleda, 4770g danas i 64cm!!!, dakle u 7 dana 120g i 4cm....nije nesto al nije ni nista...ipak zadnjih 2-3 dana ima zelenkastu stolicu sta upucuje na glad...lose spava, cesto se budi a ima dana kad oka ne sklopi, tako da se mislim uvest jedan obrok ad-a da vidim oce sta krenit na bolje...opet vaganje za 7 dana

  21. #21
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Tetagogolina, zelena stolica vise ukazuje na zrak u crijevima zbog cega stolica oksidira i poprimi zelenu boju, nego na glad.

    Je li pedijatar preporucio uvodenje AD?

    Cini mi se da beba super raste, ali da je dugonja.

    Puno beba te dobi lose spava zbog plinova, Moro refleksa, teske prilagodbe na vanjski svijet...
    Pokusaj staviti bebu da spava na tebi. Odmarajte zajedno

  22. #22
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    pedica kaze da nastavim dojit a AD je spomenula ovisno o sljedecem vaganju....dugonja je, ima duge i tanasne ruke i noge i dug trup....uglavnom i spava na meni, stavim ga prsima na svoja, al tako ja lose spavam, mislim da ce mi past....ah...da se naspavat

  23. #23
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj tetagogolina prvotno napisa Vidi poruku
    evo nas s pregleda, 4770g danas i 64cm!!!, dakle u 7 dana 120g i 4cm....nije nesto al nije ni nista...ipak zadnjih 2-3 dana ima zelenkastu stolicu sta upucuje na glad...lose spava, cesto se budi a ima dana kad oka ne sklopi, tako da se mislim uvest jedan obrok ad-a da vidim oce sta krenit na bolje...opet vaganje za 7 dana
    zelena stolica ne mora nuzno upucivati na glad, ima vise razloga zasto bi mogla biti zelenkasta
    sto je pedijatar rekao (osim sto je narucio na vaganje za tjedan dana)?

    koliko je tocno dijete staro?
    kako ste stajali s pelenama u ovih zadnjih 7 dana, koliko mokrih, koliko pokakanih u 24 sata?
    kako cesto doji i da li mu dajes nesto osim svog mlijeka?

  24. #24
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    pedica je rekla da zelenkasta stolica moze bit da je gladan, da mu fali , ali da nastavim dojit pa cemo vidit za 7 dana prirast... beba ima 30 dana

    pelene su mokre, 5-6 dnevno i 2-3 pokakane ili jedna obilnija dnevno i to najcesce nocu, a dojim kad god zaplace ( svako sat- dva)i pustam mu cak da spava na cici, pogotovo nocu jer onda i ja tad odspavam

    ne dajem mu nista osim cike

  25. #25
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    jesi li pokusala raditi kompresije, cim vidis da prestane gutati dok je na dojci?
    tu na topicu je opisano kako se rade

    probaj ga animirati da sto vise posise, da vise jede a manje spava na cici.
    pelene su ok, broj podoja isto, ako doji svakih sat i pol, dva

    puno je narasao u duzinu, nije ni to zanemarivo (u kontekstu "manjeg" dobitka na tezini).

    ako dovoljno cesto sise, prazni dojke, pisa i kaka ovako kao sto si napisala, ne bih uvodila dohranu na svoju ruku, barem ne do sljedeceg pregleda i vaganja
    Posljednje uređivanje od emily : 24.07.2015. at 09:36

  26. #26
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Nadovezat ću se na ovu temu jer imam istu nedoumicu. Jučer sam izvagala mog malog princa (21 dan star) i vaga je pokazala 4 kg. Rođen je sa 3800 gr a pušteni smo kući sa 3560 gr. Doji na zahtjev što je po danu svakih 2 h (po 7-10 minuta sisanja) a po noći svakih 3 h. Popišanih pelena imamo 5-7 a pokakanu jednu dnevno s tim da često u ovim popišanim bude "žutih tragova". Mlijeka imam, ovo mi je treća bebica, prve dvije dojene preko 2 godine...Ono što me zapravo zanima je dali je ovo dovoljan prirast u težini za prvih 20 dana isključivo dojene bebe ??? I dvoje starije djece su mi u prvih mjesec dana dobili niti pola kile da bi drugi i treci mjesec dobivali po 800 gr mjesecno. Pedijatrica koja mi je vodila njih dvoje mi nije forsirala dodavanje AD-a iako je prirast bio mali jer su joj izgledali skroz dobro ali sad je druga pedijatrica umjesto nje koja ima malo drugačija mjerila i već sam čula od drugih mama da ukoliko beba nije dobila barem 1 kilo u mjesec dana odmah mama nema mlijeka i beba treba AD.

  27. #27
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Bebeto, ja bih ti predlozila da nazoves Sos telefon za dojenje da razrijesis sve svoje dvojbe oko prirasta i dojenja.

    Ovako, polulaicki, bih rekla da obzirom na iskustvo uspjesnog dojenja preko 4 godine trebas vjerovati vlastitim instinktima i svoje iskustvo iznijeti novom pedijatru.
    Ona bi, pak, ako zna znanje, to iskustvo trebala uvaziti i procijeniti bebu u tom kontekstu, a ne po tablici.

  28. #28
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj bebeto prvotno napisa Vidi poruku
    Nadovezat ću se na ovu temu jer imam istu nedoumicu. Jučer sam izvagala mog malog princa (21 dan star) i vaga je pokazala 4 kg. Rođen je sa 3800 gr a pušteni smo kući sa 3560 gr. Doji na zahtjev što je po danu svakih 2 h (po 7-10 minuta sisanja) a po noći svakih 3 h. Popišanih pelena imamo 5-7 a pokakanu jednu dnevno s tim da često u ovim popišanim bude "žutih tragova". Mlijeka imam, ovo mi je treća bebica, prve dvije dojene preko 2 godine...Ono što me zapravo zanima je dali je ovo dovoljan prirast u težini za prvih 20 dana isključivo dojene bebe ??? I dvoje starije djece su mi u prvih mjesec dana dobili niti pola kile da bi drugi i treci mjesec dobivali po 800 gr mjesecno. Pedijatrica koja mi je vodila njih dvoje mi nije forsirala dodavanje AD-a iako je prirast bio mali jer su joj izgledali skroz dobro ali sad je druga pedijatrica umjesto nje koja ima malo drugačija mjerila i već sam čula od drugih mama da ukoliko beba nije dobila barem 1 kilo u mjesec dana odmah mama nema mlijeka i beba treba AD.
    Bebeto, ovako kako si napisala, izgleda da je sve u redu. Prirast se gleda (ok, trebao bi se gledati... pedijatri i patronazne cesto gledaju samo i iskljucivo porodnu tezinu) od najmanje izmjerene tezine u rodilistu ili barem od tezine izmjerene 24h nakon poroda. Sve da je vaga na kojem si ga jucer vagala identicna onoj na kojoj je vagan nakon poroda i prije otpusta, opet sve izgleda prilicno ok. Pogledaj ovdje prirast po tjednima - najnizi prihvatljiv prirast bi bio 620 grama u mjesec dana, do cega imate jos vise od tjedna.

    Uz pokakane i mokre pelene i dojenje na zahtjev, plus cinjenicu da ti je treca beba i da si dojila i ove prije, stvarno mi se cini da je sve ok. Pokusaj raditi kompresije uz dojenje, tek toliko da mu malo pomognes pri sisanju.

  29. #29
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Maco hvala ti !
    Kaae hvala na linku. Nadam se da ćemo do prvog pregleda navući još koji dekagram. Imam jaki let down i maleni se često i zagrcne kad mu mlijeko krene tako da mislim da mi kompresije nisu potrebne; mlijeko mi curi samo što pomislim na njega...Inače, mlijeko mi je došlo 3-4 dan nakon poroda tako da je u rodilištu vukao samo kolostrum i već zbog pada sa 3800 gr na 3560 gr su mi htjeli uvaliti bočicu što sam odbila i što me u biti baš jako pogodilo...

  30. #30
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pokusaj, ako vec ne radite tako, dojiti u nekom polulezecem polozaju, s bebom iznad razine dojke/bradavice. Olaksat ce mu malo borbu s jakim letdownom - vjerojatno ce mu biti ugodnije tako sisati pa mozda i pojede vise po obroku. A za kilazu, do kraja prvog mjeseca ce sigurno nabaciti jos.

  31. #31
    tetagogolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    745

    Početno

    mi se popeli na 5100g, dakle prirast u mjesec i 7 dana 850g...sad sam zadovoljna i mirna

  32. #32
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Evo i nas sa prve kontrole, danas tocno na mjesec dana kilaza 4750 (rodjen 3800), presretna sam !!! I dalje doji na zahtjev svako 2 sata ...

  33. #33
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bravo, bebeto!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Trebala bi pomoc beba mi ima danas 16 dana, i cini mi se da slabo dobija na tezini. U rodilistu nas otpustaju nakon 48sati, meni kao prvorotki tad nije uopce navrlo mlijeko i nasopali su je dohranom. Porodjajna tezina je bila 3660, otpusna 3330. Otkad smo doma dojimo iz sesirice, na zahtjev svakih cca 2 2ipo sata, zna mi visiti po sat i vise na cici i opet mi se cini da je gladna . Primjerice zadnja 2 dana krenemo u 16 sati i to se odulji do navecer uz kratke pauze od najvise pola sata, za skok mi se cini rano? Osim toga imam osjecaj da su mi dojke konstantno prazne preko dana, tek preko noci budu punije jer smo do sad imali preveliku pauzu tijekom noci skoro 5 sati. Zvala sam sos, pa su mi savjetnice savjetovale da se budim nocu obavezno dok ne steknem sigurnost sto se dojenja tice. Tako da sam nocas dala jednu dojku, a drugu izdojila i u toj izdojenoj je bilo 50ml (sto mi se cini malo..). Polozaj mi se cini dobar, uglavnom smo u koljevci i nogometnoj lopti, pelena ima dovoljno, bude kakanih cca5, 6 cak, pisanih takodjer. Stolica zlatno zuta do sad uvijek, mokraca prozirna. Ono sto je mene danas dotuklo i malo je reci da sam ocajna, jest dobitak od 30g u 2 dana. Znam da se inace ne gleda tako mali razmak, ali patronaza je bila na 2 tjedna i mala nije vratila porodjajnu. Tada je bilo 3600g, danas je 3630. (Posudila sam vagu u medjuvremenu pa sam sad pocela opsesivno vagati). Sad sam opterecena time da nemam dovoljno mlijeka i ne znam sta da radim, danas sam nakon dojenja pokusala izdojiti i nije bilo ni kapi. Kako da povecam produkciju mlijeka? Strah me da mi ne izvlaci dovoljno. Nakon koliko da mijenjam dojku u jednom podoju, s obzirom da mi se preko dana ionako cine stalno prazne? Zahvaljujem

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  35. #35
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Zao mi je sto ti vec netko nije odgovorio. Gledas tezinu na otpustu, ne porodjajnu. Koliko je dobila od tezine na otpustu do ta dva tjedna kad ju je patronazna mjerila? Moj je bio sisavac veliki i ja sam mijenjala dojku svaka tri sata...znaci tri sata je vukao samo iz jedne. To je znalo biti i po 5_6 podoja u ta tri sata, ali uvijek jedna te ista dojka.
    Nadam se da ce se javiti neka od savjetnica.
    Sretno

  36. #36
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Par savjetica
    Nemoj opsesivno vagati. Gledaj bebu, ne grame.

    Pazi na sebe. Odmaraj i danju. Jedi kako treba. Pij dovoljno tekucine. Pokušaj se manje nervirati , znam, znam, ovo je najteže.

  37. #37
    mirna99 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    67

    Početno

    Ja ti iz iskustva mogu potvrditi da svako opterećivanje i vaganje dovode do nesigurnosti i stresiranja, niza pitanja i nedoumica, a to sve vodi do prestanka dojenja. Baš što kaže beti3, gledaj svoje dijete, mani se vage, pogotovo takvo često vaganje. Bebe mjesečno razlicitom dinamikom nabiru kile ili grame (u mom slučaju grame ), mogu u prva dva tj sporije i onda odjednom iznenade na kraju mjeseca. Ali isto tako, ne moraju dobivati preko kile da misliš da ti dijete nije gladno. Puno toga ovisi o genetici i kakav ti je bebac sisac. Za primjer, moja druga cura od 2.mj na AD, uvijek problem s duplanjem kilaze, dostizanja postavljenih 'gabarita' po tablicama, rodjena s 4 kg i sada s 4 god jedva 15 kg. Pikulica samo takva a bila na AD, koje kakti deblja. Genetika igra veliku ulogu, meni sve tri cure 'šlangerice', a razlicito hranjenje. A evo s trećom, tek sada mogu reći da dojimo, tek kad sam se opustila i prestala dumati jel imam mlijeka ili ne, dal su cice mekane il punije i sl. Mlijeka uvijek ima, samo bebu na cicu i navući će. Meni prva tri mj konstantno cicala, pomislili bi da je gladna...lomila sam se i sumnjala (pogotovo s prijašnjim neuspjelim pokušajima dojenja s prve dvije cure...e, da mi je tada bila ova pamet, uspjela bih dojiti). Dok dijete zadovoljno, nemaš brige. Pelene su ok, ak rastu noktici, koža fina i elasticna, usnice vlažne....nemaš brige. Samo nudi, i češće noću od tih pet sati....nemoj čekati da se napune, cice nisu spremnik. Po tvome ispada da je u 14 dana dobila 300gr što mi se čini sasvim ok. Ima još vremena nabrati grama do prvog mjeseca. Al savjetnice će ti moći sigurno više reći jer su stručnije. Ja sada samo iz friskog iskustva govorim....upornost i upornost i strpljenje...i vagu kroz prozor. A bebu što više na cicu, i sve bude ok . Evo nama je 4 MJ i još dojimo a sve zahvaljujući upornosti, strpljenju i prstom u uhu . Sretno!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    507

    Početno

    Ja nemam odgovore na tvoja pitanja, ali te mogu utjesiti svojim iskustvom. Moja beba je rodena s 3350g, u bolnici su je isto hranili s ad jer je u potpunosti odbijala cicu. Ali hranili su je jako rijetko. Pala je na 2950g. Morale smo ostati jos jedan dan duze u bolnici jer je izgubila vise od 10% tezine. Bila sam van sebe. Navecer su me sestre pitale da li da ju uzmu za dohranu preko noci, pa da dobije na kilazi da mozemo ici kuci, pristala sam jer je i dalje odbijala cicu, a meni mlijeko nije dolazilo naravno. Pustene smo kuci s ravno 3kg. U sljedeca 4 dana dobila je samo 60g. U dva dana poslije samo 5g. Ti si napisala da je tvoja dobila 30g u dva dana. Sa 16 dana imala je "samo" 3235g. Dakle, nije vratila porodajnu. Postepeno je dobivala sve vise, ali nista posebno. I evo na vaganju s mjesec dana imala je 3610g sto je sasvim u redu. Znam da slabo dobivanje na tezini moze upucivati na probleme, ali moja beba je zdrava i super, ali jednostavno dobiva manje nego sto bi se ocekivalo, ali kaze pedijatrica "a sto bi vi htjeli, pa pogledajte kakva joj je mama" (ja imam 180cm i 59kg). Znam da te brine, i mene je brinulo, ali dok ona dobiva redovno na tezini nemoj se toliko uznemiravati. Sve bebe su razlicite. Bebica ti je dobila 300tinjak grama u 16 dana, a trebala bi s mjesec dana imati dobitak od oko 550, 600g da bi bilo u redu, tako da imas jos fore i vjerujem da cete do toga doci u sljedecih 15 dana
    Necu pametovati, ali i meni se dogodilo da sam mislila da su mi dojke skroz prazne i da joj nemam sto dati, ali dobila sam informaciju od drugih mama da se to dogada kad se uspostavi ravnoteza izmedu ponude i potraznje mlijeka. Kao sto kazes, meni dojka bude punija jedino ako malena spava, pa joj prode dulje vrijeme od jednog podoja do drugog slucajno. Inace kao da su mi prazne.
    Moj jedini savjet je da pustis tu vagu na miru. Znam da je tesko jer sam ja htjela i kupiti vagu koliko me to opterecivalo i nisam mogla docekati da mi dode patronazna da vidim te brojke, ali na svu srecu moja mama je rekla da me dovoljno poznaje da zna da bi mi to samo stvorilo jos dodatni stres i da ne uzimam vagu, pa sam odustala od te ideje.
    Ono sto je najbitnije je da se pokusas opustiti koliko je god tesko. Radis najbolje sto znas. Sto si ti nemirnija to ce beba biti nervoznija i tako u krug. Bit ce sve u redu, samo polako

  39. #39
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj aaria prvotno napisa Vidi poruku
    Trebala bi pomoc beba mi ima danas 16 dana, i cini mi se da slabo dobija na tezini. U rodilistu nas otpustaju nakon 48sati, meni kao prvorotki tad nije uopce navrlo mlijeko i nasopali su je dohranom. Porodjajna tezina je bila 3660, otpusna 3330. Otkad smo doma dojimo iz sesirice, na zahtjev svakih cca 2 2ipo sata, zna mi visiti po sat i vise na cici i opet mi se cini da je gladna . Primjerice zadnja 2 dana krenemo u 16 sati i to se odulji do navecer uz kratke pauze od najvise pola sata, za skok mi se cini rano? Osim toga imam osjecaj da su mi dojke konstantno prazne preko dana, tek preko noci budu punije jer smo do sad imali preveliku pauzu tijekom noci skoro 5 sati. Zvala sam sos, pa su mi savjetnice savjetovale da se budim nocu obavezno dok ne steknem sigurnost sto se dojenja tice. Tako da sam nocas dala jednu dojku, a drugu izdojila i u toj izdojenoj je bilo 50ml (sto mi se cini malo..). Polozaj mi se cini dobar, uglavnom smo u koljevci i nogometnoj lopti, pelena ima dovoljno, bude kakanih cca5, 6 cak, pisanih takodjer. Stolica zlatno zuta do sad uvijek, mokraca prozirna. Ono sto je mene danas dotuklo i malo je reci da sam ocajna, jest dobitak od 30g u 2 dana. Znam da se inace ne gleda tako mali razmak, ali patronaza je bila na 2 tjedna i mala nije vratila porodjajnu. Tada je bilo 3600g, danas je 3630. (Posudila sam vagu u medjuvremenu pa sam sad pocela opsesivno vagati). Sad sam opterecena time da nemam dovoljno mlijeka i ne znam sta da radim, danas sam nakon dojenja pokusala izdojiti i nije bilo ni kapi. Kako da povecam produkciju mlijeka? Strah me da mi ne izvlaci dovoljno. Nakon koliko da mijenjam dojku u jednom podoju, s obzirom da mi se preko dana ionako cine stalno prazne? Zahvaljujem

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk
    Pusti vagu, aaria, vaga je samo izvor stresa, pogotovo kad se koristi non-stop.

    Porodjajna tezina ovisi o cijelom nizu faktora, od toga je li porod bio vaginalan ili carskim rezom, jesi li dobila intravenozno tekucinu (glukozu)... svastanesto. To sad nije ni bitno. Gleda se prirast u 14 dana od najmanje zabiljezene tezine, a kod vas je to, pretpostavljam, ova otpusna. Plus, taj povrat tezine u 14 dana nije strogo pisano pravilo koje vrijedi za svaku bebu; rijec je samo o prosjeku.

    Broji pelene, sto i radis, a ovo sto si prebrojala unutar 24h pokazuje da beba dobiva dovoljno mlijeka. Pusti izdajalicu, ne treba vam. Izdajanje je stresno, i zbog vremena koje zahtijeva i zbog cinjenice da vidis kolicinu izdojenog mlijeka. Zdrave bebe sisaju puno efikasnije od bilo kakve izdajalice i logicno je da neces izdojiti onoliko koliko bi beba mogla posisati. Pogotovo nakon podoja - ako izdojis puno mlijeka nakon sto je beba jela, znaci da beba ili ne jede (sto bi primijetila po pelenama) ili da proizvodis viskove, a viskovi nikome ne trebaju i samo stvaraju nove probleme.

    Dojke ne moraju biti pune i tvrde na dodir. I sama si dobro primijetila - stvrdnule su se tek kad ste napravili dugu pauzu od 5 sati. Ako su tvrde, tijelo dobiva signal da ne mora proizvoditi mlijeko jer ga ima previse i nitko ga ne jede. Dojke se moraju prazniti, a tvoje se prazne kako treba, sudeci prema bebinim pelenama.

    Ako zeli sisati stalno, neka sisa stalno. To je jedino sto znaju u prvim danima zivota. Beba sisa jer joj treba hrana, ali i zato sto im treba paznja i blizina. Sisanje je instinkt. Plus, sisanjem beba osigurava da tvoje tijelo zna da mora proizvoditi mlijeko, a i koliko mlijeka treba proizvesti. Ne brini o kolicini vremena provedenoj na sisi, to nije pokazatelj kolicine mlijeka koju proizvodis. Pelene i bebino ponasanje su puno vazniji. Budite se nocu i doji svaka 3, najvise 4 sata. Preko dana cesce, tako da ukupni broj podoja u jednom danu (opet unutar tih 24h) bude minimalno 10 - 12, a najnajnaj minimalnije 8. Ovo zadnje se ne preporuca u prvim tjednima, vec se samo navodi kao minimalan broj podoja za neke posebne slucajeve. Pomozi bebi kompresijama dok doji (njezno masiraj dojku pritiskanjem dok beba aktivno guta) i stvarno se pokusaj opustiti koliko god mozes. Da nesto ne stima, beba ne bi dobivala na tezini uopce i pelene ne bi pokazivale da je sve u redu. Kasnije, kad se malo ustalite, treba pokusati ukloniti sesirice iz uporabe. Ali ne brini o tome ovaj tren, za sad se koncentriraj na to da vam dojenje ide i da nije sve u vagi.

    Sto se tezine tice, prosjek bi bio 155 - 240 grama tjedno za bebu od 0 - 4 mjeseca starosti. To je prosjek, znaci dobitak moze biti i veci, a i manji, i jos uvijek ne mora biti nenormalan. Plus, gleda se na tjednoj bazi, a ne u dva dana.

    Zaboravi na vagu i samo naprijed.

  40. #40
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Dojku unutar podoja mijenjaj kako zelis, ili kako beba trazi. Ako sisa bez prestanka, pusti neka sisa. Kad prestane aktivno sisanje jedne dojke, zamijeni. Nije bitno je li proslo 10 minuta ili pola sata, ili vise. Sljedeci put nastavi s dojkom koja nije zadnji put ispraznjena.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Taman mi se cinilo da smo krenuli naprijed, kad evo sad opet u problemu Uhvatili smo ritam zadnja 3 dana i krenulo je na bolje, cesce sam mijenjala dojke i zapisivala podoje tako da vremenski ne prodje dulje od cca 2 sata izmedju svakog. Medjutim danas je bila cijeli dan kenjkava i nije spavala skoro nista preko dana, i cinila mi se gladna. Ne znam kako nisam skuzila da forsiram jednu dojku a drugu zanemarujem i sad mi je ogroman zastoj na toj drugoj iz koje ocito nije uspjevala izvuci mlijeko i ostajala gladna Izdajam ali skoro nista ne ide, masiram, stavljam obloge, ne vidim neko poboljsanje. Uzela sam i syntocinon sprej ali izadju 2 3 malza i to je to. Sta mogu jos napravit?

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  42. #42
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    aaria, sve to skupa nije nista prestrasno i nista jako neobicno.

    Znas li gdje je kvrzica/zastoj? Mozes li opipati? Stavljaj tople obloge prije podoja, masiraj, tusiraj se u toploj vodi, a onda okreni malenu tako da joj je brada u smjeru te kvrge i pusti je da sisa. Ako je jako nervozna i gladna, pusti prvo da pojede malo iz druge, a onda joj daj da odradi svoje na ovoj sa zastojem. Ako ne uspijeva izvuci ili ti ne osjecas dovoljno olaksanje nakon takvog podoja, izdoji koliko treba da popusti napetost, a onda pusti i pricekaj sljedeci podoj. Izmedju dva podoja stavljaj hladne obloge na tu dojku (ili list zelenog kupusa, iz frizidera). Nece se situacija rijesiti nakon jednog ili dva podoja, ali s vremenom hoce. Bitno je samo da izadje 'visak' mlijeka, ovako ili onako.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Bila mi je cijela gornja i unutarnja strana u kvrgama. Sinoc sam od panike da je gladna uz podoj dala i 60ml dohrane , jer se nikako nije mogla smiriti, iako je kroz cijeli dan imala vise nego dosta pelena pisanih i kakanih, ali eto nesigurnost me ubijala. Onda je cijelu noc spavala i nikako ju probuditi za podoj, tako da sam se ja svaka 2 sata izdajala sa el izdajalicom, masirala i stavljala obloge. Malo bi napetost popustila, ali kvrge su jos bile prisutne, jos mi se iziritirala malo i bradavica. Evo sad ju sopam, prvo sam joj dala malo iz "zdrave" i sad ju drzim na kvrgavoj, i cini mi se bolje, smeksala se, a rekla bi da slabije vuce nego izdajalica koja me i izranjavala usput...

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  44. #44
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    aaria, formula nece rijesiti problem, samo ce ga pogorsati. Stvarno joj ne treba. Evo vidis cak i da je spavala cijelu noc, a to za tako malo dijete nije normalno i ocekivano. Ne treba spavati cijelu noc, a niti smije, s obzirom da se i dalje uspostavlja dojenje, a i zbog dobi.

    Nastavi dojiti sto cesce. Nemoj sopati, samo nudi.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    To je bilo sinoc u trenutku slabosti, i kako danas jos nije kaknula sad me cijelo vrijeme proganja savijest jer je ocito ad kriv za to. A jel normalno da mi ne spava po cijeli dan? Ja stalno imam dojam da je to zbog gladi. Nudim stalno, vuce par minuta i zaspe, ako ju prebacim na krevet urla i gura rucice u usta..

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  46. #46
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Normalno je svasta, stvarno - puno spavanja, malo spavanja, puno sisanja, manje sisanja. Nista drugo ne znaju osim tih par stvari, a mi ih trebamo slusati. Pusti je da vuce par minuta pa neka zaspi i ostane na tebi. Kad se probudi na krevetu za par minuta, prilicno je sigurno da se ne budi zbog gladi, vec zato sto ne zeli biti sama.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Evo nas sa kontrole. Moramo za 2 tjedna na vaganje sto me bas uzrujava s obzirom da sam itekako nesigurna s dojenjem.. Uglavnom porodjajna tezina je bila 3660, otpusna nam je bila 3330. Dojimo otkad smo dosli doma, u bolnici ad. Danas imamo mjesec i 2 dana i na vaganju 4150. Pedijatrica racuna od porodjajne, ne od najmanje, i ispada da smo dobili manje od pola kile Narasla je 6cm. Kad cujem pitanje imam li mlijeka slabo mi dodje jer i sama sumnjam, bas sam nezadovoljna. E i da, receno mi je da ogranicavam podoje, na pola sata, jer meni je znala sat vremena visiti na cici, a ja od zelje da sto vise nabere sam stalno forsirala sto vise. Pelene su ok cijelo vrijeme

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    I jos nesto, imala sam 2 puta do sad problem sa zastojem. Zadnji kad sam rijesila obavezno sam nocu morala jednu izdojiti, onu koju ne bi njoj dala jer bi se nakupila mlijeka, tako sam nabrala cca 80ml, jutros se probudim nema ni naznaka onoj punoci od zadnjih dana

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

  49. #49
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    aaria, racuna se prirast od najmanje (otpusne) tezine, a prema toj racunici je dobila 820 grama u mjesec dana, sto je super! I ovih 490 grama je podnosljivo, ako su sve pelene na broju i ako funkcionira broj podoja. Plus, nikako nemoj ignorirati cinjenicu da je narasla 6 centimetara u duzinu! Djeca ne rastu od zraka - raste, znaci da jede.

    Molim te nemoj ogranicavati podoje. Dijete sisa koliko treba. Mozda pojede i u 5 minuta, ali ako zeli sisati sat vremena, daj joj da sisa. Vjerojatno se ovima sto savjetuju limitiranje podoja ne bi svidjelo da im uzmes tanjur ispred nosa kad TI odlucis da je NJIMA dosta, zar ne? Dijete zna sto mu treba - nekad je to hrana, a nekad samo majcina blizina. Ovako mala beba ne zna nista drugo nego sisati, to joj je prirodni nagon i treba joj omoguciti da ga zadovolji.

    Mlijeka imas. Da nemas mlijeka, beba ne bi napredovala. Punoca dojke nije bitna, pogotovo ne u usporedbi sa zastojem - zastoj je losa stvar, trebamo ih rjesavati cim se dogode, a dogadjaju se kad mlijeka ili ima previse ili se ono ne izvlaci iz dojke kako treba. Prosli ste mjesec dana, dojenje funkcionira, logicno je da se polako ustaljuju i uskladjuju proizvodnja i potraznja - prepunjenih dojki ce, lako moguce, biti sve manje. Nemoj brinuti oko toga, nemoj izdajati, samo doji na zahtjev i ne brini sto tko kaze. Ako pitaju imas li dovoljno mlijeka, reci da imas jer - imas!


    Jos jednom samo da provjerimo, iako uopce ne sumnjam da je sve u najboljem redu - koliko je mokrih i pokakanih pelena u 24h i koliko je podoja u tom istom periodu (ukljucujuci nocne, koji su jako bitni)?

    Drz'se, aaria. Stvarno sve izgleda u najboljem redu!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    70

    Početno

    Hvala na podrsci, puno mi znaci jer je nemam bas previse
    I meni je logicno da se gleda samo najmanja tezina. Doduse spominjala je da je malo dobila u odnosu na to koliko je narasla.
    Patronaza mi je savjetovala da uvedem ad jer mucim i sebe i bebu s tim dugim podojima. I zakljucila da mozda nemam mlijeka jer se bebe moraju u dobi od mjesec dana najest za max 15min. Pedijatrica mi je isto rekla danas da ne dozvolim da mi zaspe na cici, i komentirala je (ali ne bezobrazno) da sam ju vec naucila na ruke, pa sta cu sad, nemam srca ju slusat kako place..

    Pelene su ok, danas npr je kakala 2 puta za sad, ali puna pelena, propustilo je zadnji put do ledja i na bodic, svaka joj je pisana pelena, a mijenjam otprilike svaka 3 sata plus jos ekstra kad cujem da kaka. U stvari me malo muci sto slabo spava preko dana, nikako, jedino na rukama, i onda ja stalno mislim da je gladna. I tako kad place zna imati malo suse usne, ali to samo kad se krivi od placa. Podoja imamo barem 10ak, nocu uglavnom oko ponoci, oko 3ipo i onda od 6.

    Sent from my GSmart Guru G1 using Tapatalk

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •