Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Prava kod otkaza

  1. #1
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Prava kod otkaza

    Imam jedan slučaj u obitelji, molim pomoć.

    Dakle, osobi je 1.3. počeo teći otkazni rok od 4mj, dobila je poslovno uvjetovani otkaz.

    No, 15.4.osoba otvara bolovanje.

    Prema novom ZOR-u, otkazni rok više ne može trajati duže od 6mj, čak i u slučaju bolovanja. I to je OK, ne želi natrag na posao, jer su tamo odnosi duboko poremećeni.

    Pitanja:

    1. Otpremnina - da li u izračun otpremnine ulazi prosjek plaće prije otvaranja BO ili se računa naknada plaće na BO?

    2. Ukoliko se osoba odrekne otkaznog roka, da li joj to može raditi probleme prilikom ostvarivanja prava na burzi?

    Ako ima neki pravnik za radno pravo, mogu i detalje na pp. Naime, već smo se konzultirali na dva mjesta i odgovori su različiti.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Kod računanja prava na potporu za nezaposlenost u obračun ulaze prošla 3 mjeseca punog obračuna plaće. U ovom slučaju u obzir bi ušli 4, 3. i 2. mjesec, nevezano za bolovanje, bitno je da je osoba imala puni mjesec zaposlenja kod obračuna plaće.
    Naknadu sa burze osoba ostvaruje u slučaju da sama nije skrivila otkaz. Odricanje od otkaznog roka nije uobičajena praksa baš, smatralo bi se da djelatnik oštećuje poslodavca za vrijeme koje mu je potrebno za pronalazak novog djelatnika.

  3. #3
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Kod računanja prava na potporu za nezaposlenost u obračun ulaze prošla 3 mjeseca punog obračuna plaće. U ovom slučaju u obzir bi ušli 4, 3. i 2. mjesec, nevezano za bolovanje, bitno je da je osoba imala puni mjesec zaposlenja kod obračuna plaće.
    Naknadu sa burze osoba ostvaruje u slučaju da sama nije skrivila otkaz. Odricanje od otkaznog roka nije uobičajena praksa baš, smatralo bi se da djelatnik oštećuje poslodavca za vrijeme koje mu je potrebno za pronalazak novog djelatnika.
    Nije mi sad jasno. Dakle, kako je u 4 mjesecu bila na bolovanju, onda će joj i otpremnina biti manja, jer je za 4. mjesec dobila manju plaću radi bolovanja. Dakle, bolovanje će joj umanjiti otpremninu?

    Npr. ima pravo na otpremninu od 6 plaća. Recimo da je puna plaća 4000kn, dakle, otpremnina je 24.000. No, ako se uzima u obzir prosjek zadnja 3 mjeseca, onda imamo 4000,4000,3000, dakle otpremnina je 22.000 kn?

    Odricanje od otkaznog roka traži poslodavac, da potpišu sporazum. Naime, poslodavac nije za nju planirao trošak plaće nakon 30.6. i ne odgovara mu ako se vrati na posao (jer ako se prekine bolovanje, produžiti će se otkazni rok). No, to nije bilo moje pitanje, apsolutno je to nevažno- pitala sam da li odricanje od orkaznog roka ima za posljedicu gubitak nekih prava na burzi - prvenstveno mislim na naknadu s burze. Samo me to zanima. Nije sama skrivila otkaz, dobila je poslovno uvjetovani otkaz i poslodavac joj je sad predložio da se odrekne prava na otkazni rok. Njoj je to ok, ako ne izgubi prava na naknadu na burzi.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 29.05.2015. at 11:10

  4. #4
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Otpremnina je 1/3 prosječne bruto plaće zadnja tri mjeseca prije datuma kad je nastupio otkaz. Znači ako joj otkaz nastupa 30.6. u otpremnunu ulazi za prosjek zadnja tri mjeseca plaće (za 6,5 i 4) takva kakva je. Ne zam što se desi ako je na bolovanju tako duga da je naknada prešla na HZZO

    Što se tiče burze mora provjeriti, ja sam se odrekla otkaznog roka (ne cijelog) ali uz ogradu da se time ne odričem niti jednog drugog prava, međutim ne znam kako na to gledaju na burzi, ja sam tad već imala dogovoren drugi posao. Najbolje da provjeri baš tamo u njihovoj pravnoj službi, još kad bi mišljenje dobila na pismeno...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Evo sve info na temu prava na naknadu za vrijeme nezaposlenosti http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130

    Sve na temu otpremnine i računanja na ovom linku http://www.obracun-placa.com/index.p...e-obrazac-otp/

    Sad sam u letu, pa dajem samo linkove
    Posljednje uređivanje od Sumskovoce : 29.05.2015. at 12:48

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Evo sve info na temu prava na naknadu za vrijeme nezaposlenosti http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10130

    Sve na temu otpremnine i računanja na ovom linku http://www.obracun-placa.com/index.p...e-obrazac-otp/

    Sad sam u letu, pa dajem samo linkove
    Hvala, ali baš mi itreba pojasniti ovo što piše ovdje, upravo o tome se i radi:

    Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu mora:

    • radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom,



    Dakle, u našem slučaju radni odnos prestaje voljom poslodavca (poslovno uvjetovani otkaz), ali ako se odrekne prava na otkazni rok, u tom slučaju datum prestanka radnog odnosa je uvjetovan voljom radnika. Dakle, radni odnos prestaje voljom poslodavca, s time da je po zakonu prestanak sa datumom npr. 30.9., a po volji radnika prestaje 30.6. U tome je stvar, jedino to nam nije jasno.

  7. #7
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Otpremnina je 1/3 prosječne bruto plaće zadnja tri mjeseca prije datuma kad je nastupio otkaz. Znači ako joj otkaz nastupa 30.6. u otpremnunu ulazi za prosjek zadnja tri mjeseca plaće (za 6,5 i 4) takva kakva je. Ne zam što se desi ako je na bolovanju tako duga da je naknada prešla na HZZO

    Što se tiče burze mora provjeriti, ja sam se odrekla otkaznog roka (ne cijelog) ali uz ogradu da se time ne odričem niti jednog drugog prava, međutim ne znam kako na to gledaju na burzi, ja sam tad već imala dogovoren drugi posao. Najbolje da provjeri baš tamo u njihovoj pravnoj službi, još kad bi mišljenje dobila na pismeno...
    Sve to znam, mene muči baš ovo što se ne zna...

  8. #8
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Ne znam zašto bi se ona uopće odricala prava na otkazni rok? Zato jer jer njemu tako zgodnije??? To je ok jedino ako prelaziš na novi posao pa ti nije bitno. Ona ovako ima pravo biti zaposlena do 30.09. i na plaći svome poslodavcu a onda na burzu. Ne znam čitavu priču ali ja ih se nikako ne bih odricala.
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 29.05.2015. at 14:11

  9. #9
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Zaboravih napomenuti da ona može odraditi otkazni rok bez da dolazi na posao. Poslodavac to može napisati u obavijesti o početku otkaznog roka. Tako sam ja odradila svoj otkazni rok.

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam zašto bi se ona uopće odricala prava na otkazni rok? Zato jer jer njemu tako zgodnije??? To je ok jedino ako prelaziš na novi posao pa ti nije bitno. Ona ovako ima pravo biti zaposlena do 30.09. i na plaći svome poslodavcu a onda na burzu. Ne znam čitavu priču ali ja ih se nikako ne bih odricala.

    Razlog nije bitan. Pitanje je samo da li radnik gubi kakva prava na burzi (naknadu) ako se odrekne otkaznog roka. Jedino me to zanima.

  11. #11
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Mislim da ne bi trebala gubiti prava nikakva, ali nikad ne znaš. Najpametnije je onda provjeriti na burzi. Mailom po mogućnosti-da ostane pisani trag šta su odgovorili i kakav naputak dali.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    X na dogu - mailom bih provjerila da li njezin pristanak na skraćeni otkazni rok ima ikakav utjecaj na ostvarivanje financijske pomoći kod nezaposlenosti.
    Spisak svih kontakata je tu http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10067

    Suosjećam s osobom u mučnoj situaciji na poslu, been there - nažalost

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •