Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Mladi biciklisti u prometu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno Mladi biciklisti u prometu

    Nisam našla sličnu temu, ako ipak postoji, molim moderatore da me upute tamo.
    A. ima 10 i pol godina i zadnjih par dana je otkrio novu zanimaciju - vožnju biciklom po kvartu. Ne po parkiću ispred zgrade (koji je za njega, uostalom, već odavno premalen), nego po okolnim ulicama, a da ga pustim, rado bi se odvezao i u centar grada, pa i dalje.
    Stvar je u tome da kvart u kojem živimo nije baš "bike-friendly", to je širi centar Zagreba, biciklističkih staza nema, ulice su uske, doduše, ne previše prometne, ali s puno parkiranih automobila, mjesta nema dovoljno ni za pješake. Da bi došao do npr. Jaruna ili nasipa, ima se što voziti (iako on nema problema s time, kako rekoh, vozio bi se sam on i na drugi kraj grada da od nas dobije zeleno svjetlo).
    Nisam baš sigurna, koliko mu u ovoj fazi mogu dati slobode u vožnji bicikla po ulicama. Postoji li nekakva zakonska granica kad dijete smije samo na bicikl pa u promet?
    On uvijek nosi kacigu (to je obaveza koja nikad nije dovedena u pitanje), oprezan je u prometu u smislu da pazi na semafor, na prelaženje, i tako to, ali opet nisam sigurna koliko 10-godišnjak zaista može biti odgovoran po tom pitanju. S druge strane, ne želim ga previše ograničavati, jer mi je draže da vozi bicikl nego da doma igra igrice ili gleda sapunice na tv.

    Kakva je situacija kod vas?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    nije neki izvor ali je točno što piše:
    http://www.jutarnji.hr/zakonski-apsu...icikl/1312074/

    dakle do 14 ne smiju bez pratnje ako nemaju položen ispit,
    i s time se slažem jer je svaki biciklist sudionik u prometu kao i svaki drugi sudionik.

    i nema šanse da svoje pustim same po naselju, kao što
    niti kao vozač automobila ne volim susresti nekog tako mladog na/pokraj ili da prelazi cestu.

    znam da će biti mišljenja: "a kad smo mi bili mali"...
    kad smo bili mali bilo je ipak manje prometa,
    sporiji automobili itd
    Posljednje uređivanje od orange80 : 03.06.2015. at 14:34

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ali već u naslovu tog članka piše "zakonski apsurd".
    Da znam gdje postoji to osposobljavanje za vožnju biciklom, koje se spominje, odmah bi ga upisala, ali nisam sigurna ima li toga kod nas uopće? Doduše, u članku stoji da ni osposobljavanje djece osnovnoškolske dobi ne znači dozvolu upravljanja biciklom u prometu.
    Dosta djece iz kvarta dolazi u školu biciklom, tako da je škola nedavno i postavila parkiralište za bicikle pred vrata. Tako da ne bih rekla da je moj sin usamljeni jahač. Mene više zanima, dokle ga pustiti?
    Po ovom napisanom, ispada da uopće ne bi smio ni voziti bicikl još bar 4 godine, osim da vozi krugove oko školskog igrališta. Čak ni u parkić ne smije, jer je tamo jasno postavljen znak "zabranjeno za bicikle" (nije ni čudo, kad je parkić pun tek prohodale djece).
    (Da završim s onom "kad smo mi bili mali" - ja sam odrasla na Jarunu uz biciklističku stazu i nisam uopće imala ovakvih dilema zahvaljujući tome, ni dan-danas ne volim voziti bicikl po gradu jer se osjećam nesigurno.)

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Dok su moji bili mali, puštali smo ih na ograđeno igralište Teh. škole Ruđer Bošković i to im je bilo dovoljno - tamo su se vozikali oko škole i sportske dvorane, nisu išli po prometnicama. Tamo se skupljalo društvo iz kvarta pa dugo nisu tražili ništa šire. Ali mi smo razmaženi, naš kvart je pun biciklističkih staza... Malo pomalo krenuli su po kvartu, ali ne po cesti.

    Za veće relacije i cestu tata je zakon. Još uvijek im je milije ići s njim nego bez njega. Do kada - ne znam. Vjerojatno će sad krenuti malo dalje, kad završi školska godina. Ne tjeram ih, ali ne branim kad požele ići.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Da znam gdje postoji to osposobljavanje za vožnju biciklom, koje se spominje, odmah bi ga upisala, ali nisam sigurna ima li toga kod nas uopće?
    HAK organizira biciklističke ispite. Može se i preko škole.

    Pitaj profesora tehničke kulture. Ne znam detalje jer moji nisu htjeli ni stigli, ali sin kolegice s posla je prije par godina dobio nagradu za vožnju biciklom. U sklopu tog natjecanja je bilo osposobljavanje.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 03.06.2015. at 14:51

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali već u naslovu tog članka piše "zakonski apsurd".
    (Da završim s onom "kad smo mi bili mali" - ja sam odrasla na Jarunu uz biciklističku stazu i nisam uopće imala ovakvih dilema zahvaljujući tome, ni dan-danas ne volim voziti bicikl po gradu jer se osjećam nesigurno.)
    Što se tiče članka, ogradila sam se od kvalitete izvora, ali je istina za ovo ograničenje do 14.

    a to nešto što je za novinara apsurd, nikako ne znači da je i za mene i vice versa.

    a što se tiče tvog pitanja - meni se čini da si odgovor dala i sama sa zadnjom rečenicom:
    tj ako se ti ne osjećaš sigurno voziti po gradu, normalno je da, još i više, ne osjećaš sigurnost pustiti dijete.

    a to da bi djeca svašta htjela, nije uopće u pitanju, ali zato smo mi tu da za njih odlučimo.
    Posljednje uređivanje od orange80 : 03.06.2015. at 15:12

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Malo sam njuškala i naletjela na ovo - propisi o biciklistima: http://www.bikemyday.com/2013/07/05/...-o-biciklizmu/

  8. #8
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    mislim da sam ja onda super neoprezna mama. moj filip od drugog razreda se vozi sam s prijateljima po našem kvartu (remiza).
    ne smije preko slavonske, mora imati kacigu i to je sve.
    nadam se da ga neće jednog dana policajac dovesti doma i mene poslati na sud.

  9. #9
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    u rijeci se vozi po kvartu, al rijetko, isto tako negdje od desete godine. možda malo ranije.
    nije velik promet, on je oprezan, vozi uglavnom po pločniku.
    al zato po ljeti, u dalmaciji, je stalno na bicikli. bez kacige jer bi ga ovi lokalni izbacili iz društva valjda zauvijek - nitko, ama baš nitko nema kacigu. i muka mi je od toga.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj orange80 prvotno napisa Vidi poruku
    a što se tiče tvog pitanja - meni se čini da si odgovor dala i sama sa zadnjom rečenicom:
    tj ako se ti ne osjećaš sigurno voziti po gradu, normalno je da, još i više, ne osjećaš sigurnost pustiti dijete.
    Hm, meni to nije argument, jer on - tehnički gledano - puno bolje vozi bicikl od mene. Ja ću biti nesigurna biciklom u gradu i za 10 godina, ali me to neće sprečavati da sina pustim da ide biciklom npr. na faks
    To sam spomenula tek da naglasim kako moje vlastito "biciklističko" iskustvo u ovom slučaju ne znači ništa.

    Ali u svakom slučaju, raspitat ćemo se za taj biciklistički ispit za osnovnoškolce.

  11. #11
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Moj je pola godine mlađi od tvoga i vozi se po kvartu slobodno, ali kvart je više prigradski, nego gradski.
    Vozi po cesti, ne nogostupu.

    Ne dam mu u susjedni kvart, a osobito ne u grad. Ne mogu zamisliti da ću ga u bliže vrijeme pustiti na glavnu cestu jer tamo je već ozbiljan promet.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Hm, meni to nije argument, jer on - tehnički gledano - puno bolje vozi bicikl od mene. Ja ću biti nesigurna biciklom u gradu i za 10 godina, ali me to neće sprečavati da sina pustim da ide biciklom npr. na faks
    To sam spomenula tek da naglasim kako moje vlastito "biciklističko" iskustvo u ovom slučaju ne znači ništa.

    Ali u svakom slučaju, raspitat ćemo se za taj biciklistički ispit za osnovnoškolce.
    ja gledam iz svojih cipela,
    gdje tehnički gledano - mislim da vozim bicikl jako dobro, ne znam kako bi se bolje mogao voziti,
    ali recimo nikada se ne bih biciklom vozila po cesti po gradu (izvan biciklističkih staza) ili spuštala sa Sljemena.

    to meni nema veze sa spretnošću, iskustvom vožnje biciklom, niti poznavanjem prometnih propisa isl.
    u prometu jako puno ovisiš i o drugima a ne samo o sebi,
    i bitna je stavka koliko zapravo voliš osjećaj da ti je glava u torbi (ili nisi svjestan da ti je u torbi).

    često mi se desi da mi na cestu, kao vozaču auta izlete odrasle, vrlo vješte, za moj ukus pre sigurne osobe na biciklu,
    recimo "preleti" na pješačkom prelazu isl.
    ili se jako "sigurni" odrasli biciklisti npr. voze usred špice, posred Savske, ili po zelenom valu.

    a tek iskustva sa vozačima automobila, oduzimanje prednosti, prebrza vožnja čak i po malim ulicama,
    i onda bi ja od njih trebala očekivati da paze na djecu na cesti
    Posljednje uređivanje od orange80 : 05.06.2015. at 11:14

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    [QUOTE=tanja_b;277721

    Ali u svakom slučaju, raspitat ćemo se za taj biciklistički ispit za osnovnoškolce.[/QUOTE]
    Pa javi

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    i jesi saznala kaj

    ja jučer kad sam išla u šetnju naletila na instruktora koji radi na kartingu, veli da zakon postoji ali da ne popi s po ćemu, tko i što bi predavaio pa ni obrazac u kaj bi se neš tako upisalo

    ti javi kaj znaš kaj više, i ja sam zaiteresirana


    moj veliki sad skoro 14 smije do Jaruna, u susjedni kvart i do One west, mala smije do placa na španskom i po našem malom kvartu, s burazom smije do jaruna

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    navodno ima nešto, ali nigdje ne piše gdje i kad

    i kao treba to odraditi u 5. razredu, moja ga je upravo završila ali nije uopće dobila ponudu za ispit

    https://bicikli.hak.hr/obavijesti

    ima li i kaj za veće

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    evo dobila i službeni odgovor iz HAK-a



    zahvaljujemo Vam na interesu za Hrvatski autoklub, upućenom upitu te na namjeri uključivanja u provedbu Programa osposobljavanja za upravljanje biciklom.
    Program predviđa uključivanje djece isključivo posredstvom osnovnih škola odnosno ustanova za provedbu vanškolskih, vannastavnih aktivnosti. Osnovne škole odnosno njihovi ravnatelji zaduženi su za organizaciju 15 sati nastave iz Programa a Hrvatski autoklub za provedbu ispita. Stoga se za uključivanje u Program interes treba iskazati u sklopu škole koju vaše dijete pohađa.
    Ovaj je upit proslijeđen i osobi nadležnoj za provedbu Programa u sklopu Agencije za odgoj i obrazovanje. Stoga preporučujemo da ispitate interes Vaše škole za Programom te nam se po potrebi ponovno javite, putem portala https://bicikli.hak.hr/.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.08.2017. at 15:34

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •