Nisam našla sličnu temu, ako ipak postoji, molim moderatore da me upute tamo.
A. ima 10 i pol godina i zadnjih par dana je otkrio novu zanimaciju - vožnju biciklom po kvartu. Ne po parkiću ispred zgrade (koji je za njega, uostalom, već odavno premalen), nego po okolnim ulicama, a da ga pustim, rado bi se odvezao i u centar grada, pa i dalje.
Stvar je u tome da kvart u kojem živimo nije baš "bike-friendly", to je širi centar Zagreba, biciklističkih staza nema, ulice su uske, doduše, ne previše prometne, ali s puno parkiranih automobila, mjesta nema dovoljno ni za pješake. Da bi došao do npr. Jaruna ili nasipa, ima se što voziti (iako on nema problema s time, kako rekoh, vozio bi se sam on i na drugi kraj grada da od nas dobije zeleno svjetlo).
Nisam baš sigurna, koliko mu u ovoj fazi mogu dati slobode u vožnji bicikla po ulicama. Postoji li nekakva zakonska granica kad dijete smije samo na bicikl pa u promet?
On uvijek nosi kacigu (to je obaveza koja nikad nije dovedena u pitanje), oprezan je u prometu u smislu da pazi na semafor, na prelaženje, i tako to, ali opet nisam sigurna koliko 10-godišnjak zaista može biti odgovoran po tom pitanju. S druge strane, ne želim ga previše ograničavati, jer mi je draže da vozi bicikl nego da doma igra igrice ili gleda sapunice na tv.

Kakva je situacija kod vas?