Vidi rezultate ankete: U kojoj dobi treba po vama početi s učenjem prijavljivanja nužde?

Glasači
91. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • od rođenja

    10 10.99%
  • od 4 mjeseca

    10 10.99%
  • od 1 godine

    41 45.05%
  • od 2 godine

    30 32.97%
Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 127

Tema: Od rođenja bez pelena

  1. #1
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno Od rođenja bez pelena

    Ako nas bude više na ovu temu onda ćemo lakše moći izmjenjivati iskustva s ovom drevnom metodom koja je generacije odgojila prije buma industrije pelena i medicinske tvrdnje da djeca ne mogu kontrolirati svoje sfinktere ( onda bi im valjda trebao kateter :wink: ) kao da su paralizirani .

    od rodenja bez pelena

    Samaritanka - 19.4.2003 at 01:15
    Meni nije uspjelo od rodenja ali od prvog mjeseca zivota naseg Karla, nisam u to vjerovala da je moguce, medutim AP i "osluskivanje" djeteta mi je to potvrdilo.
    Svrha je sprijeciti dijete da upotrebom pelena nauci ignorirati vlastite fizioloske potrebe, nadalje da dijete osjeti da je i u tom momentu prije nego sto ce piskiti ili kakati shvaceno. Znaci jos bolja povezanost s roditeljima. Djeca se znaci i prije nego sto su mokre pelene placu, a ne samo poslije. Djete majci daje signal da ce piskiti ili kakati, i to mame moraju postovati. Naravno da se sve treba prilagoditi nacinu zivota obitelji i sto je najbitnije znati: ...dijete ne zaboravlja...sto znaci da ako se radi vlastite sigurnosti majke odluce staviti pelenu kada idu u nabavku, imaju babysitericu ili ocekuju bilo kakvu vrstu stresa ne treba se misliti da citava stvar vise nece funkcionirati. Naprotiv treba se kuci u miru i dalje provoditi. Jednostavno se prate signali, nema mucenja djeteta
    Zanimaju me eventualno Vasa iskustva o tome. Dvije dobre knjige su:
    Titel: "Diaper free " od Ingrid Bauer, 2000
    ISBN 0-9687519-0-3
    Titel:"Infant Potty Training" od Laurie Boucke, 2000, ISBN 1-888580-10-0

    Samaritanka - 19.4.2003 at 14:14
    U drugoj knjizi Infant Potty Training je opisana fiziologija uriniranja i defeciranja (kakanja) od prvog dana rodenja pa nadalje. Kada ti to postane jasno, onda skuzis kako mi djecu pravimo invalidima, a oni itekako dobro znaju sto rade. Zamisli da te netko polegne, a lebdio si u vodi nakraju naglavacke, pa tako polegnutom stavi usku pelenu da kakica ne istrci, pa to onda jos obuce hlacice da ti ne bude hladno i onda ocekuje od tebe da se pokakas ili popisas ili jos gore ocekuje od pelene da sve popije, tako da dijete i ne osjeti sto je napravilo. Znamo svi s novorodencadi da se bebe itekako u prvim tjednima bune kada ih presvlacimo i rekla bi privikavamo na pelenu. A zasto?
    umjesto da ih podrzimo u pisanju i kakanju i naucimo s njima komunicirati njihovim jezikom, sto zapravo i radimo kad je u pitanju dojenje ili spavanje. Neki se na pocetku sluze vremenom kao nekom smjernicom, a kasnije to ide na osnovu inutarnjeg glasica i beba nauci ispustati glas za koji se ti odlucis. Mi kazemo sssss kao zubor vode.
    Dovoljno su mame na pocetku dugo s djetetom tako da to same vrlo brzo nauce.
    Postoje razlike izmedu muskih i zenskih bebica. Decki cesce u pravili pisaju jer oni "markiraju" male kolicine i imaju efekt fontane prilikom pisanja. Znacilo bi ulovi sto mozes. Medutim hrabro naprijed, metoda sto zapravo nije metoda nego normala vrlo je stara samo ne koristi se svugdje kao sto se zna jer se na pocetku cini neprakticnom za zapadnjacki svijet i hladne krajeve.
    Mislim da je sastavni dio Ap-a, pa zato tu i pisem.Mislim da je i zena gospodina Searsa napisala predgovor knjizi.
    Moram se javiti Davoru da priupitam kako im ide.
    Osim toga kada su djeca gola pisaju jer su oslobodena, prije toga moj Karlo kaze sssrrr. Kada je dijete bolesno onda mu treba oprostiti male nezgode, ali tada imamo pelene. Koristenje pelena prilikom boravka u posjeti ili kada ste vani ne znaci da djete ne treba osloboditi od pelene kada primjetite njegove signale. Kako? Posjednite ga kao gore i otvorite pelenu. Ono ce se popisati, a vi onda samo promjenite pelenu. Dobro je doma uvjezbati mjenjanje pelene djetetu na krilu bez poleganja. Nikada ne pricvrstite pelenu usko i koristite uvijek veci broj nego sto se predlaze po kilazi. Dijete ce Vam biti zahvalno.

    Davor - 19.4.2003 at 18:40

    Bez pelena ne znači isključivo bez pelena. S druge strane, to isto ne znači uskraćivanje pelena djetetu, nego zapravo obogaćivanje odnosa djeteta s roditeljima.
    Ova disciplina nije dio AP-a, ali većina roditelja koji ovo prakticiraju jesu AP.
    Kome ovo i dalje zvuči previše ekstremno, neka i ne pokušava, ali vas sve uvjeravam da uopće nije teško, nije ni zahtjevno (osobito ako se ne zadaju prestrogi ciljevi), a darovi koji se time dobiju su neprocjenjivi.

    Davor - 23.4.2003 at 22:49
    Samaritanka,

    Čini se da ste vi od početka krenuli sa zapažanjem znakova, a tek onda sa zvukom za poticanje. Rabite li isti postupak za obadvije vrste nužde ili neki različiti?







    Samaritanka - 25.4.2003 at 22:13
    Karlo je bolestan pa malo strajka, ali izgleda da je to normalno.
    Decko si je sada smislio novi nacin javljanja, valjda kako vjezba glasanje tako pokusava biti jasniji. Tebalo mi je malo da to skuzim. Izgleda da je i on skuzio da ga ja ne kuzim pa sada mjesa novo cviljenje sa starim glasanje sssrrr. Toliko pisa ova dva dana da je to ludilo, a znam i zasto. Ja sam bila Sirup protiv kaslja Prospan za njega jer on kaslje s rezultatom da je decko kasljao i pisao citavu noc. sto bi tek bilo da sam mu Prospan dala direktno, pitam se? Nadam se d ce mi Prospan izaci skoro iz mlijeka. Interesantno je da ja uopce ne kasljem, mislim nakon Prospana. E da, nije ni kako citav jedan dan sto je za njega netipicno jer on obavezno kaka, zato danas imamo duple kolicine.
    Kada to sve zbrojis i oduzmes dovoljno za jednu bezpelenasku frustraciju.
    Medutim ovi koji su odgojili vise djece bez pelena vele da je to normalno.
    Istina je Davore da pokusavam ici na intuiciju i citanje njegovih signala. On je sada nakon tri mjeseca vec davno naucio i usvojio moj signal. Znaci nije pocetnik.

    Nesvjesno sam ga navikla na neke pojedinosti koje sam tek kasnije uocila, a vrlo su neprakticne recimo kada smo vani.
    Ne smije imati carape dok pisa.
    Ja to sve kuci skinem da se nebi popisao po hlacama i carapama.
    To skidanje je ponekad nemoguce kad smo vani.
    Prije nego sto se razbolio pokusala sam ga kuci naviknuti da pisa s carapama i hlacama, i bez obzira na strajkanje( izvija se iz pozicije ) vec je bilo bolje. Sada opet pisa s carapama. Ja obavezno uzmem nekoliko pari carapa kada idem van.

    Kako vi Davore napredujete, bas me zanima?

    Davor - 26.4.2003 at 14:10
    Ah, mi smo malo zapeli. Cini se da su krenuli zubi pa stalno trpa prstice u usta. Vjerujemo da je to i uzrok proljeva koji ga nikako ne pusta. Zapravo nije to ni tako strasno - 5 do 6 pokakanih pelena dnevno, ali je ogromna razlika u odnosu na jedno kakanje prije ovog cirkusa.
    Radi grceva smo se vise posvetili "disciplinama" koje su nam u datom trenutku vise odgovarale pa je pisanje otislo u drugi plan. Pisanjem smo se bavili jedino povremeno kada bi maloga na par sati skinuli do gola i posvetili se samo tome. Tek smo nekidan nabavili lotties pelene i krenuli u ozbiljnu bitku s pisanjem, ali nas je unazadio ovaj proljev.
    S druge strane, postigli smo zacudjujucu razinu verbalne komunikacije (mali odavno kod kakanja veli "kaka"), imamo pozitivan odziv na cueing za podrigivanje (to nam je prije bio VELIKI problem) i slicno.
    MZ ne vidi pa nam je malkicu problem "hvatati" znakove i zato smo vise orijentirani na poticanje negoli na opazanje. Znamo da jos nije kasno, a i beba nam jaca pa ce uskoro moci sjediti na tuti.

    Samaritanka - 26.4.2003 at 14:56
    Koliko je tvoja beba stara, da sada ne listam sve... Mislim to s proljevom, zanimalo mi be zasto mislite da je to proljev ili ste ga samo tako nazvali?
    Doji li tvoja supruga ili ne?
    Valjda se mi nebavimo kakanjem jer to klapa za sada.
    Ono za spavanje sto sam pisala kod topica Premotavanje je zbilja tako.

    E da, okretanje na trbuh ti znaci obavezno pisanje. Ako ne odmah u toj pozi onda kad ga vratis na leda ili za par minuta na ledima.

    Meni otezava posao jedna salica kave dnevno bez kofeina cak ili tu i tamo koja cokolada. To je nevjerovatno kako pisa poslije toga.

    A inace svaka cast da ste bas vi jedini par koji prakticira ovo na forumu, ali na kraju nekako je to za vasu familiju i za ocekivati.
    Tvoja supruga bas treba upotrijebiti intuiciju, ona ce biti sigurno dobra u tome ako bude slijedila unutarnji glasic. To je kod nje jos jace razvijeno nego kod nas.

    Koliko mi puta intuicija govori on hoce opet piskiti, a ratio kaze : ZAR OPET?
    Tko ima pravo na kraju: INTUICIJA.
    Nemojte biti strogi prema sebi, neke mame kazu 3-4 puta dnevno mokre gacice za tako malu bebu su skroz ok.

    Davor - 26.4.2003 at 15:15
    Iskljucivo dojenje, naravno.
    Znamo da je kod dojenja i ovo OK, ali se s nostalgijom sjecamo boljih dana.

    quote:


    E da, okretanje na trbuh ti znaci obavezno pisanje. Ako ne odmah u toj pozi onda kad ga vratis na leda ili za par minuta na ledima.


    Ovo se zove pravovremena korisna informacija. Od nekidan se mali sam okrece na trbuh i pomalo puze pa cemo probati. Prije nije trpio biti na trbuhu.

    quote:


    Tvoja supruga bas treba upotrijebiti intuiciju, ona ce biti sigurno dobra u tome ako bude slijedila unutarnji glasic. To je kod nje jos jace razvijeno nego kod nas.


    To je nazalost mit, a ne stvarnost.

    Samaritanka - 26.4.2003 at 16:01
    Ja sam uvjerena da su djeca bez pelena motoricki dalje u razvoju nego ona s pelenama. Istina i bog teze je to za dokazati kada sva djeca nose pelene.
    Oni neke pokrete isprobavaju prije nego sto mi to primjetimo. Ako ih pelene sputavaju onda to naravno ne rade ili se moraju boriti protiv zategnutosti pelena na bokovima. Ako pelenu pricvrstis dok djete lezi, biti cemu garant preuska kad dijete sjedne. To je jos jedan od razloga zasto necu pelene.

    Onda te alergije. Koliko djece sjedi u kakici i pisalini nije ni cudo da nesto dobiju jer i preko koze ulaze alergeni u tijelo htjeli mi to ili ne.
    I sada zamisli tako 2 godine.
    Bez pelena skoro i da nisu uprljani. Ako se i dogodi sve se odmah skida i ne ceka se. Zasto? ....jer se mora. A pelena ne mora.









    Samaritanka - 27.4.2003 at 16:22
    Pogledajte kako izgledaju pise nakon nosenja pelena.

    Koliko god da olabavite uniseks pelene uvijek je pisa nekako prignjecen da ne kazem zaljepljen...pa onda zamislite tako 2 godine... Rezultati su vidljivi...Teorija o fimozama i pelenama i nije ne moguca.
    Nama je bitnije da pelene dobro drze i upijaju nego anatomija i fiziologija djeteta.
    A i studija nema na tu temu jer su pelene svete...

    tajana - 27.4.2003 at 16:39
    nemam niš pametno za reći, osim da mi se sviđa ovo što pišete, baš vas rado čitam

    Samaritanka - 27.4.2003 at 21:13
    Hvala Tajana na podrsci.

    Danas znam da bi mi Anna sigurno puno manje plakala da sam to znala sto sada znam kad je ona bila mala beba .
    Eto danas kuzim i pelenase i nepelenase, a mene kuzi Davor u citavoj Hrvatskoj.

    Kad bi ljudi samo znali kako je to samo lako, nebi oklijevali sa startom.

    Nego ako ima tko od pelenasa kakvo pitanje samo neka postavi.

    Ako se rodi jos koji nepelenas bit ce mi posebno drago.

    Mislim da je ova tema vrijedna nase iskusije.

    Europa ju je odbacila, a jos je iz proslosti do danas koriste u Aziji ( cak i u razvijenom Japanu i Africi ).

    marta - 27.4.2003 at 21:28
    Već sam to jednom napisala, moj tata je to zvao kineske Pampersice.

    Samaritanka - 27.4.2003 at 21:53
    Citala sam Marta.

    Imas obavjestenog oca.

    Doduse i moja mama je meni govorila da je moja sestra sa sest mjeseci ( ja sa 9 )isla na tutu, a ja joj nisam vjerovala.

    Samaritanka - 1.5.2003 at 21:09
    Nitko nista ne pita, nema veze...

    Ovo sam prekopirala s topica "Tko je sve at "da se nezaboravi.

    I mi smo, da se zna...AP sljedbenici + jeli bez pelena, samo da se ne zaboravi.
    Bez obzira sto mnogi ovdije skolski misle da od rodenja bez pelena nije AP jer Sears nije pisao o tome, ja mislima da je itekako u smislu AP-a.
    Mozda Dr.William SEARS jos nije to prakticirao, ali rekao je u predgovoru knjige Infant Potty Training:

    "I found the book to be very helpful. Besides helping an infant achieve early potty training, the metod in this book helps parents learn to read their baby´s body language better."

    Za mene je citanje govora bebinog tijela i njenih zelja, nista drugo nego zblizavanje s bebom.

    tajana - 1.5.2003 at 21:22
    da, i meni se jako sviđa da to što radite je zaista jedan poseban način zbližavanja s djetetom, i učenja roditelja kako da razumije dijete i učenja djeteta kako da pokaže ili kaže roditelju što ga muči. Da moje cure nisu prerasle pelene itekako bih i ja s vama diskutirala

    zorana - 1.5.2003 at 21:33
    Kad se i mi odlucimo na jos jednu bebu, mozda pokusam ovo. Mene jedino zbunjuje taj pocetak. Kako zapravo poceti sa cijelim tim procesom. Naprimjer, kod moje bebe jos sam i mogla tu i tamo primijetiti kada je kaka na redu, ali piskenje ne. Mozda nisam dovoljno dobro opazala......Eto, zanima me kako je izgledalo prvih par dana nakon sto ste s ovim poceli.

    alamama - 2.5.2003 at 08:46
    A kako izgleda kad beba kaka za vrijeme podoja? Meni su decki iskljucivo tako kakali prvih n mjeseci
    ivarovamama - 2.5.2003 at 08:47
    i ja sam sinoć o tome razmišljala

    dodajem: gledala sam onu super tandem sliku i pomislila: ivar bi se sad garant pokakio

    ali misllim da je samaritanka spomenula da djeca koja su bez pelena ne kake svako malo

    [Edited on 2.5.2003 by ivarovamama]

    alamama - 2.5.2003 at 09:08
    Ivarica i ja sam se to pitala na onoj slici

    Meni Lukas nikad nije puno kakao kao mali ali je uvijek kakao na dojenju

    Ancica - 2.5.2003 at 16:20
    Neznam kako Samaritanka i Davor rade to s njihovim malim bebama ali ja to s Robijem prakticiram ovako:

    Stavim ga na cicu pa ga promatram. Ako mi daje znak da se sprema na kakanje (grunta, napreze se, vrti se, ma u stvari skuzis ako ih promatras vremenom koji su njihovi znakovi), onda ga njezno maknem sa dojke, stavim na tutu, on se pokaka i/ili popiski i onda opet dode na cicu.

    Naravno, to samo funkcionira ako si usredtocen na svoje dijete ful pri dojenju. Neki dan sam luda bez pelena ga dojila i visila na forumu u isto vrijeme i "s odusevljenjem" otkrila kenjac na guzi, nozi (mojoj i njegovoj), kaucu, jastuku i neznam gdje jos ne Tako mi je i trebalo! Al nikakva frka, njega nad lavabo pa oprala, sebe presvukla, jastuk isprala i hitila u masinu sa drugim vesom koji je vec cekao na pranje a kauc brzinski napala sa rucnom perilicom (ono, sprej sa cetkom kaj kupis u ducanu za fleke na tapiseriji i tapisonima), i za pet minuta smo bili gotovi.

    Al sad pazim (dok opet ne zaboravim )!

    zorana - 2.5.2003 at 16:27
    Kako ste na samom pocetku poceli primjecivati znakove da ce piskiti, to me zanima.

    Natasa30 - 2.5.2003 at 17:24
    A sta navece dok spavaju ili u autu ili na avionu sa bebom od tri mjeseca

    Samaritanka - 3.5.2003 at 13:31
    Hvala curke na svim objasnjenjima, komentarima i pitnjima, ja nikako da odgovorim. Evo sada Karlo sisa na jastuku na mom krilu bez pelena, samo s gacicama I JA PISEM: Upravo je zaspao.
    Bolje mu je mislim zdravstveno i sada vec tjedan dana uredno javlja plakanjem ili cviljenjem da mu se pisa.
    Kad zivis bez pelena ovakve nezgode sto pise Ancica su normala. Medutim toliko si u tome kao recimo u dojenju da to uzimas kao sastavni dio toga i rjesis sve brzinom munje. Obicno smo mi odrasli uvijek krivi za ovakve nezgode. Ako se mogu predvidjeti ovakvi momenti dobro je staviti pelenu, a ako ne boze moj.
    Napominjem da urin i feces samo dojene djece nema isti sastav kao u umjetno hranjenih beba. Urin je prakticki bez amonijaka zato i ne smrdi.

    INORMIRATI SE O FIZIOLOGIJI PISANJA I KAKANJA BEBA OVISNO O STAROSTI


    PRIPREMA U TRUDNOCI ILI PRIJE
    Za sve one koje zele imati jos djece (Zorana) bitno je da se sada ili kasnije u trudnoci dobro informirate o ovoj metodi, tako da nakon poroda spremno krecete s njenim prakticiranjem. To vas sve cini sigurnijim. Sjetite se samo dojenja koje je ne tako davno bilo skroz zaboravljeno.
    Morate znati da vasa okolino nece blagonakolno gledati jer skoro svi o tom nista ne znaju. Medutim, ako ste ustrajni uspjeh je neizbjezan, a sretan izraz bebe da ste je razumjeli, motor koji vas tjera dalje.
    Morate se obavjestiti o tome:
    1. u kojem ritmu i u kojim intervalima p i k jedna beba i kako se to mjenja s obzirom na starost.
    To je bitno jer se start malo razlikuje s obzirom na bebinu starost ( oDgovor na pitanje od Zorane ). To cu kasnije i opisati.
    2. morate znati razlike u p i k kod djevojcica i djecaka s obzirom na razlicitu anatomiju pa se prilagoditi vasem djetetu S OBZIROM NA DRZANJE kod p i k
    3.morate si izabrati poziciju za drzanje prilikom p i k koja vam najvise odgovara s obzirom na stanje vase kicme, starosti bebe
    4. morate izabrati posudu, kahlicu ili krpu u koju ce beba pisati i kakati, prilagodite sve starosti bebe
    5. morate znati da je pisanje po noci tema za sebe (Natasa 30)
    6. nemojte se ustrucavati staviti pelenu (Natasa 30) kad idete na put avionom, autom ili u trgovinu
    7.pripremiti dovoljno flanelastih molton krpa, krpenih pelena, i imajte svakako normalne jednokratne pelene.
    8. morate izabrati signal najbolje ssssss koji kazete prilikom p i k (Davor je o tome iscrpno pisao pod topicom Cueing)
    To kazete odmah kod starta , na kraju i u sredini p i k kad stignete. Nemojte to trenirati ako se bebi ne pisa ni kaka. Zabranite to i ekipi oko vas. Oni tako rade viceve s bebom i vama. Ja dozivjela, ali i rjesila.
    9. izaberite mjesto gdje cete s bebom piskiti i kakati, najbolje tamo gdje imate najvecu komociju. To ne mora biti wc ili kupaona.
    10. na pocetku radite to sami bez gledaoca, oni djeluju zbunjujuce na bebu, pa i kasnije.Na kraju i mi ne p i k u drustvu.
    Autorica Laurie razlkuje start s obzirom na starost bebe na ove vremenske periode:
    1.od rodenja
    2.izmedu 1. i 4. mjeseca
    3. od 4 mjeseca i poslije

    O tome cu nastaviti kasnije.

    Sada jos hocu reci da govor bebinog tijela je je jednostavan. Mislim da mnoge mame i sada znaju kad beba p i k.

    A intuicija se razvija vremenom i to vrlo brzo 2 tjedna znate na cemu ste.

    Ja sam na pocetku kad je Karlo bio novorodence samo rekla ssss kod p. i k. Onda sam prestala.
    Mjesec dana kasnije sam opet rekla sss i stavila ga u poziciju. Pisao je.
    Nastaviti cu dalje...

    zorana - 3.5.2003 at 16:20
    Cekam....

    Ida - 3.5.2003 at 21:40
    I ja. Evo sad i mene zanima ono sa 4 mjeseca i kasnije.

    alamama - 3.5.2003 at 22:34
    I klinci ne posize kad ih maknete sa dojenja zbog kakanja npr? Ne mogu si to uopce zamisliti, ja kad sam nekad probala maknuti dijete sa prsa da porapvim polozaj ili nesto totalno bi siznuli i cica je morala biti odmah u ustima. Mozda su samo moji klinci nestrpljivi

    Samaritanka - 4.5.2003 at 00:03
    Iskreno receno alamama mislim da je bit u tome da si bebe bez pelena jednog dana uvjezbaju misice za kakanje u sjedecem polozaju, a ne u lezecem. To ti kao i kod poroda, drugacije stiskas kad lezis na ledima nego kad sjedis.
    Imam jos jedan primer:
    Kad djeca pelenasi pocnu sjediti pocnu tako i kakati i ne pada im vise napamet da se legnu, makar su to tako radili mjesecima.


    Zorana, uskoro cu ja dalje nastaviti s pricom. Uglavnom je na pocetku bitno da novorodencetu das znak sssss svaki put kad se popisa ili pokaka. I da mu odmah obuces sve suho. Najbolje je poceti odmah nakon rodenja jer se tako najranije uspostavlja komunikacija s djetetom u svrhu prepoznavanja momenta eliminacije urina i fecesa , mislim p i k. Prvi dan je to jednostavno jer dijete pisa 1-2 puta dnevno. Treba se pokusati uhvatiti momenat kad izlazi mekonij, tako da se dijete uopce ne zaprlja. Recimo ja to nisam uspjela, a i mekonij je izlazio citav dan kod Karla. Kod Anne je izasao sav odjednom. Nastaviti cu ja dalje. Drzacu se knjige, a staviti cu i svoje komentare.

    alamama - 4.5.2003 at 00:24
    Mozda sam zatrokirala jer je kasno ali ne kuzim tvoj odgovor? Mene zanimalo kako je to izgledalo kad ih skines sa dojenja na pocetku kuzim da se poslije naviknu

    Imge - 4.5.2003 at 01:35
    hebemti, kaj se to dogadja? pa ja se eto vec drugi put danas slazem s alamamom? i kod nas nema samse da u toku dojenja skinem dijete sa cice i kazem: "aj mali sad ti pricekaj idemo se malo presvlacit". jezus! pa mali bi mi podivljao..... i mene fakat zanima kak to funkcionira u praksi?

    Ancica - 4.5.2003 at 02:31
    He, he, Imge, alamama. Mi smo malo veci pa vam to kod nas ne mora iskljucivati jedno drugo: bilo je dosta prilika kada je Robi sjedio na tuti i kenjao a istovremeno cicao Sve se moze kad se hoce
    Al u principu, povezu o cemu se radi i znaju da cim isprazne kaj su vec poceli prazniti na cici, red opet dode na cicu. Pa ne dizu paniku. Jos ak im je zanimljivo na tuti (pjevas, igras se, citas, ili, na kraju krajeva, dojis)... Neznam kak da drugacije objasnim. S time da ja ne tracim vrijeme u tim prilikama ponovno stavljanje u pelene prije ponovnog stavljanja na cicu jer nije potrebno: eno puna tuta pa se ne moram bojati

    A i obicno piskaju kada i kakaju (kao i mi ) pa je oboje obavljeno.

    sonja - 4.5.2003 at 09:51
    Moram vam reci da mi se jako svidja ideja o bebi bez pelena!
    Da nema ovog foruma ( i Davora) ne bih imala pojma o tome. Jelena mi je vec velika, ali sad sam narucila knjigu Diaper free i jedva cekam drugu bebu da krenem!

    Davor - 4.5.2003 at 11:29
    sonja

    Zapravo možeš startati i s 11 mjesečnom bebom, a obzirom da ti stiže knjiga, tamo ćeš naći dovoljno detalja. Kažu da to uopće nije teško čak ni kod onih koji kasno počinju.

    Ancica - 4.5.2003 at 14:11
    Sonja, Jelena i Robi su podjednako stari

    alamama - 4.5.2003 at 14:24
    Ancice kad ste vi krenuli ako se ne varam kad je Robi vec bio veci, to skroz i meni Lukas nakon 4-6 mjeseci vjerojatno vise ne bi imao sizu a tada vise nije ni kakao za vrijeme podoja zanima me bas kako izgleda sa jednomjesecnom bebom. Nije da pilam po tome iz nekog razloga samo me zanimalo kako beba reagira na pocetku ali mozete me preskociti sa odgovorom stvarno nije vazno

    Imge vidis i cuda se dogadaju, i da se slazes samnom i da postas na APeu nadam se da zbog toga neces imat problema u DP ekipi

    Samaritanka - 10.5.2003 at 13:08
    Na yahoo.com ima mailing lista za englesko govorno podrucje:
    http://groups. yahoo.com/group/eliminationcommunication/
    Ima i za njemacko govorno podrucje na yahoo.de
    http://de.groups.yahoo.com/g roup/TopfFit/
    Tamo se moze razgovarati s ekipom koja to vec radi.

    Bdw bas sam jucer procitala da bebe koje pocinju s hodanjem strajkaju s davanjem znakova i vele mame da to traje...

    Jedna je mama napisala da je bila preko Uskrsa kod svoje mame na praznicima i da njen sin otprilike 4 mjeseca tamo nije htio ni pisati ni kakati kao kod kuce. Kad su se vratili kuci sve se opet sredilo.

    Karlo, bez obzira sto izgleda kao da su ga ose izpikale zbog vodenih kozica, trudi se svim snagama pokazati da mu se pisa. Nece pisati ako ga Anna zbunjuje i ako ga strane osobe gledaju. Poceo je pisati u wc-u, ali ne u wc. Sad spava jer zna kad mu se seka vrati nema vise spavanja.

    marta - 10.5.2003 at 13:33
    Alamama, meni Lovro (koji ima 12 dana) prestane sisati kad krene kakati i to je toliko očigledno da se stvarno čovjek zapita kako to nisam primijetila i prvi put, tj s Andrijom.

    Al nismo još odlučili hoćemo li bez pelena ili ne. Mislim da ćemo probati.

    iteofano - 10.5.2003 at 18:51
    ako sam dobro shvatila-nikad nije kasno.Jesam dobro skužila?

    Samaritanka - 11.5.2003 at 00:22
    Tocno, samo se treba strateski pripremiti i informirati.

    Zasto su u knjizi odredili 4 mjesec kao nekakav zadnji momenat za start, ne znam, ali da u knjigama sve stima sto pise do sada, garantiram.
    Jedna mama je pocela krajem 5 mjeseca isto bez problema. Kada ce dijete krenuti s ignoriranjem vlastitih potreba valjda je tesko tocno odrediti.

    Treba dijete jednostavno staviti u poziciju i reci mu ssssss.
    Nekako mi je stavljanje u poziciju puno prisnije od drzanja na tuti kad se starta. Kasnije se jos uvijek moze prijeci na tutu.

    Kad dijete nema pelenu vrlo brzo uocis njegov tajming jer je mokro. Sto se tice kakice, ja necu 100% tvrditi, ali ako se jednom dnevno dobro iskakaju u poziciji vise ne kakaju. Ok, dijete ne smije biti bolesno i treba ga dovoljno dugo drzati dok se ne isprazni. Oni onda kakaju onako kao sto je Davor ozvucio i malo duze. Kad je Karlo gotov pocne se izvijati jer je sada postao pokretan. Prije je kad je bio manji jednostavno zavrsio i cekao. Ja sam ga stavila potrbuske na krilo i obrisala guzu.
    Karlo kaka i pisa na one DM-ove Baby Love podmetace ili kako da ih nazovem koje se koriste kad ides van. S tim sam pocela na pocetku pa mi je to nekako ostalo. Jest da nije eko, ali je zasada tako. Ja od jednog podmetaca izrezem 4 pa duze imam. Sad planiram preci na kahlicu. Moram sad kad Karlo sredi te kozice otrcati u grad.

    Karlo momentalno spava od 19 i 30. Probudio se ko ura u 23 i 30 i nekako mu nije islo ni sisanje i stalno se vrtio. Mislim si ja valjda ga kozice muce i onda mi sine pa sigurno mu se pisa. Vidim pelena suha. Do danas sam mislila da ce mi se razbuditi ako ga stavima na pisanje. Makakvi, otvorio je oci sirom, babylove podmetac, pozicija, ssss, covjek se popisa, legla ga na krevet, on ruke gore, okrenuo glavu na stranu i corka, ja stavim pelenu za svaku sigurnost po noci, on se malo promeskolji, jos jednom sisa za dobar san, sisao u velikim cugovima i onda tvrda corka, a mama na forum da napisem ovaj nas nocni prvjenac. Eto trebala sam prije poceti, ali eto. Sinulo mi je jos nesto, a to cu tu napisati makar se tice one teme uspavljivanja kada beba nece zaspat pa navlaci "cicka" i vrti se i ne znam sto, onda svakako probati u poziciju za pisanje, onda bar Karlo zaspi ko "beba". Pelenasi onda nek izmisle nesto bolje od ovoga.

    iteofano - 11.5.2003 at 00:28
    Željni novih spoznaja-pokušat ćemo

    renata - 11.5.2003 at 00:54
    Meni je sad prilicno zao sto za sve ovo nisam znala kad su moje cure bile male
    Cini mi se super i skroz provedivo. I vjerujem da bi i alamama brzo nasla rjesenje za svoje nedoumice da je onda probala. Tesko je sad ovako unazad zakljucivati.

    To sto vi radite s jednim mjesecom, ja sad ISTO moram trenirati s dvije i pol godine, samo umjesto "ssssss" upotrebljavamo "pikiti" i "kakati".

    [Edited on 10.5.2003 by renata]

    Davor - 11.5.2003 at 22:17
    Uf, evo me napokon na netu. Dosta nam je burno.
    Zapravo nemam sto dodati
    Najvaznija je komunikacija, a sve ostalo dodje samo

    Samaritanka - 17.5.2003 at 01:47
    Oni koji se pripremaju za život bez pelena želim na vrijeme savjetovati za što da troše novac, ako nemaju robicu od koga naslijediti.

    Robica nije nikakvo čudo, ali je malo drugačije s obzirom na ono što je uobičajeno.

    Ne trebaju vam bodiji, nego potkušulje i gaćice. Iznenaditi će se da je vrlo teško naći gaćice za male bebe, a i za one malo veće. Nema ih jednostavno. No nema veze. Vi imate hlačice. Obucite zimi jedne tanje (pamučni legings) i jedne deblje i sve ste rješili.
    Hlačice kupite u velikoj količini. Njih ćete ćesto mjenjati kad se dogodi NEZGODA. Kod isključivo dojenih beba hlačice nemorate bjesomučno prati, dovoljno ih je osušiti. Ne smrdi i nema flekova. Naravno ako se radi samo o urinu.
    Kad kupujte hlačice kupite one sa širokom pasicom oko struka. Onda se bebi ne izvlače lako gornji dijelovi obleke, ne stiska je i ugodnije ako ih obućete direktno na kožu. Kupujte naravno samo pamuk, što je najbolje za kožu.

    Ne treba vam ništa u jednom dijelu nego sve dvodjelno. Kompletići sa hlačama.

    Ne kupujte ništa sa drukerima između nogu jer to žulja.

    Za noć
    Nemojte oblačiti jednodijelne piđame nego dvodijelne, ako ih nađete. Inače improvizirajte s dnevnom garderobom.
    Nemojte navlačiti vreću za spavanje.
    Bolje si nabavite ili sašite one PUK vreće koje idu samo do pasa i imaju široku pasicu.

    Dijeca koja žive bez pelena uvijek spavaju s majkom u krevetu koja ga doji i tada stavlja na pišanje. Dijete je pokriveno ili nepokriveno s pokrivačem od mame. Recimo moje je pokriveno s mojim pokrivačem. Sada je toplo u Hrvatskoj pa nije bitno, ali za zimu bi bilo bitno.

    Dobro je nabaviti nepromočive podloge i flanelaste krpe koje se stavljaju pod dijete po noći za svaki slučaj.
    Dijete koje se pusti da piša po noći bolje i duže spava do slijedećeg dojenja.
    Kada se dijete diže iz toplog kreveta da bi se popišalo dobro je pripremiti dekicu u kojeg se djelomično umota da mu bude toplo. Dobro je kad se dijete javi noću, normalno se počne vrtiti prvo glavom samo kad je malo, a kasnije i tijelom da se prvo kratko podoji i onda dijete podigne na pišanje. Onda se dijete ne buni. Svakako mu pri tom objasniti tihim glasom da je za njega dobro da sada piša jer će više mlijeka popiti i bolje spavati nakon toga. Ok, možda izgleda malo SF ali funkcionira.
    Pripremite si pored kreveta prostirku ili nekakvu podlogu na koje će dijete pišati.
    Tuta je noću hladna i neugodna pa to može razbuditi, a za male bebe je još preveliko.

    Eto, nije na odmet to sve znati nakon poroda ili malo kasnije.


    Samaritanka - 21.5.2003 at 09:23
    Friderikina djeca:
    1.) Wolfgang rođen 11.1999., počeo bez pelena sa 2 mjeseca, preko dana bez pelena sa 12 mjeseci, noć bez pelena sa 16 mjeseci, u potpunosti "suh" sa 20 mjeseci
    2.) Juta rođena 07.2002., bez pelena od rođenja, noću skoro bez pelena od 3 mjeseca, danju i noću svugdje bez pelena sa 7 mjeseci


    nadica - 28.5.2003 at 11:38
    čitam vas sa zanimanjem i preuzimam stvari koje mogu primjeniti (npr. pričanje pšš, piškiti itd).
    Ali prema ovom primjeru mi se čini da je majka imala koristi samo kod 2. djeteta jer je ono ostalo rano bez pelena (svaka čast), ali kod 1. djeteta je taj proces dosta dugo trajao.

    Samaritanka - 28.5.2003 at 13:42
    Nadice, to je točno, ali samo na prvi pogled i dobar je primjer za to što dobivamo, a što očekujemo od ove metode.
    Očekujemo uvijek da nam dijete bude suho što prije. Međutim to je samo na početku dok zaozbač ne vjerujemo u tu metodu i ne provodimo je nego samo filozofiramo o njoj. Onog momenta kad kreneš s metodom skužiš njenu poruku, a to moraš sama probati. Taj zahvalni pogled tvog djeteta te tjera dalje, makar nekad imaš kao i u svemu frustracije.
    Naravno dok čovjek uči dok je živ i da je ispraksiraniji drugi put kao Friedericke.
    Imaš dnevno mokrih hlačica naravno, ali sve manje. U majčinom trbuhu dijete je moglo pišati kad ga je volja i nije moralo primjetiti da je mokro jer je stalno uokolo bilo mokro. Kad dođe na svijet mora naučiti da p i k kojeg je 100% svjestan treba prijaviti da ne bi bio mokar, a ne kao što mnogi misle prijaviti da je mokar.
    Mi se pomažemo u tome različitim načinima da bi to djetetu dali do znanja, ovisno o njegovoj starosti tj. razvijenosti mozga.
    Već samim tim da dijete uopće da i ne plače jer ne mora, nema kojekakvih kolika i sličnoga kako čijem i od drugih koje čitam na internetu. Ima tu još hrpa toga, a jedan od argumenata je kad vidiš prvi put kako tako mala beba uredno piša ostaneš paf, a i svi drugi oko tebe. Vremenom naučiš računati i na eventualno pišanje ako je nešto s bebom .
    A godina i pol starosti smatram uspjehom za dečke. A kod male Jute bit će sigurno još nezgoda, ali to nije bitno.
    Koliko su stara tvoja djeca?

    Davor - 28.5.2003 at 17:14
    Proradilo nam pišanje

    Još samo da se malo stabiliziramo nakon ispita (yesss ) i postajemo konačno full time EC-eri

    dia - 28.5.2003 at 18:12
    Isprobali metodu i odusevljeni smo. Beba (4.5mj.) uredno ide na tutu. Svaki dan se dogodi nekoliko nezgoda (nakon 20-tak sati nam obicno popusti paznja), ali sve skupa i bebu i roditelje cini jako sretnima.
    Cak je i po noci suh.
    Jos nam nedaje signale, ali obicno pogodimo i sami.
    Samaritanka, puno, puno hvala na informacijama.
    Svi savjeti su dobrodosli.

    Samaritanka - 29.5.2003 at 00:42
    Davore,
    drago mi je za pišanje.
    Dia,
    posebno mi je drago da ste metodu isprobali. Sad nas ima ukupno četri familije.
    Napredujemo!

    marta - 3.6.2003 at 13:36
    Evo Lovro ima već mjesec dana a ja još nisam probala. Vrijeme stvarno brzo prolazi.
    Samaritanka i Davore, trebam par savjeta.
    S, koju poziciju koristiš za pišanje? Kakanje smo malo trenirali, kad krene, ja ga posjednem između svojih nogu, najčešće u prekidu dojenja. I odmah ga presvlačim, jedino me muči to što se on najčešće nakon 20 min opet pokaki. Da li da čekam, jer vidim da prrotestira il da mijenjam stalno?.
    Malo mi je nazgodno da ga skinem skoz jer imam i ovog starijeg koji stalno treži pažnju, malo je naime ljubomoran, al da ga pohvalim nije htio mijenjat bracu za čokoladu. Doduše kad je ponuda naraasla na čokoladu i mačku, dobro se zamislio.
    I da li bi bilo zgodno ovako malu bebu stavljati na kakanje na tutu (ne mislm ga naravno staviti da sjedi nego ga pridržati) ili bi bilo bolje uzeti neki plastični lavorić, ipak su veći? Ili je dovoljno dobro što ga skužim svaki put kad se pokaka pa ga presvučem?

    Davor - 3.6.2003 at 22:21
    Čuj, sve je to što veliš OK, bilo bi zgodno još ubaciti i nekakav cueing znak. Možeš ponavljati kaka ili samo ššššš ili puhati lagano po glavici, ali neka to svaki put bude isto. Tako ćeš s kakanjem moći računati i onda kada beba baš i ne signalizira, a sasvim je moguće da će to raditi nešto temeljitije.
    Položaj uz koji nam je proradilo pišanje je tako da sjednem na rub kade, bebi naslonim guzu na svoju nogu, a tijelo i glava se naslanjaju na ruku. Rukama raširim nogice i kad mu velim piški, krene mlaz.

    MALENA MAMA - 3.6.2003 at 23:09
    Neznam zasto,al morala sam se javit.Ja jos nemam djece,ali proucavam i citam sve o dijeci,nesto znam i iz struke,ali ovo jos nisam cula prije.Ovdje sam prvi put procitala za kakanje i pisanje u tako ranoj dobi i mogu vam reci da sam odusevljena!Saznala sam puno korisnih informacija koje namjeravam primijeniti na svojoj bebi,ako mi je Bog jednom da.Samo sam htjela reci(po stopedesetsesti put) Hvala Bogu na ovome forumu

    [Edited on 3.6.2003 by MALENA MAMA]

    nadica - 4.6.2003 at 09:12
    zadnjih dana nikako da se popiški u tutu
    Odlučila sam ga stavljati ujutro prije mijenjanja pelena, oko podneva i navečer, ali nema rezultata.
    Ostane 5 min na tuti (smanjila s 10 min) i ništa!! Kažem mu da nije piškio kao veliki, da to nije u redu i da ću mu zato staviti opet pelenu.
    Možda da kupim nešto gaćica i da počnem ga stavljati u gaćice, hm?

    iva-zrinka - 4.6.2003 at 09:27
    mi smo kupili onaj dodatak za skoljku, to ce mu biti veca fora nego sjedenje na tuti, ovako izgleda ko veliki....
    mislim, nismo jos krenuli, ali budemo...
    ostalima zelimo strpljenja i srece

    marta - 5.6.2003 at 09:16
    decko je polupao lončiće.naravno, to sam ja nešto pogriješila pa sad hoće kakati samo ako mu pri tome dam siku. e i onda zaspe ko klada na jedno 20 min.

    kako da popravimo?

    Davor - 5.6.2003 at 11:03
    Hmmm... hoće to

    Nama je takva "regresija" došla s proljevima prije mjesec i nešto dana. Zapravo ti nemam nekog posebno dobrog savjeta osim discipline - ne u smislu ukora, vikanja i sličnih gluposti koje ljudi povezuju s disciplinom, nego stalnost u navikama: jesti u manje više isto vrijeme, kupati se u isto vrijeme i ići spavati na vrijeme. Onda se stvari hoće popraviti.

    Samaritanka - 5.6.2003 at 11:35
    Ak, se dobro sjećam mali ima mjesec dana otprilike. Daj molim te Marta napiši starost djece. Teško je to pamtiti kao što i mi imamo.
    U fazama rasta više kakaju jer više jedu.

    Nemoj ga držati ako neće.
    Stavi pelenu ako ti dojadi.
    Sve će sto srediti.
    A i kad su bolesni pogotovo sluz koju gutaju kod prehlade i kašlja, tjera još više.
    Žao mi je što nisam prije odgovorila.

    Samaritanka - 5.6.2003 at 11:51
    Marta,
    ne kužim to "onda ga presvučem". Što presvlačiš? Ja ga obrišem i obućem.


    marta - 5.6.2003 at 11:57
    ma on je u pelenama. njih mijenjam. i ima 5 tjedana.

    Samaritanka - 5.6.2003 at 13:45
    Marta, skini pelenu kad kaka i piša bez straha ili otkopčaj bar i formiraj udubinu u sredini da ne sjedi na čmaru.

    zmajica - 6.6.2003 at 15:39
    ovaj topic je genijalan, ponukana njim vec tri dana stavljam svoju osmomjesecnu bebu na tutu ujutro na kakanje i za sada nam super ide. Znaci sve sto se tice kakanja obavi ujutro i to je to za cijeli dan, a prije je bilo po par puta dnevno. U biti kad god ju stavim na tutu nesto napravi. Bas zanimljivo. Vidjet cemo kako cemo dalje...

    Samaritanka - 11.6.2003 at 22:51
    Mi bili opet preko vikenda u Holandiji na moru u Noordwijku. I ljudi moji Karlo je kakao jednom dnevno s najavom, pišao uredno sa signalom tako da jedna familija Holanđana nije mogla doći sebi da je to moguće, ali nisu se ni previše dvoumili da to nije moguće. Karlo se toliko izvijao u Didimos krpi da je to tata Holanđanin to primjetio, pa smo odmah išli na pišanje i naravno da je to bilo to. Odmah me je nvjerovatno pametna mama pitala da li je moj Karlo imao kolike prva tri mjeseca? Ja kažem da nije i da inače Karlo vrlo malo plače. A ona će meni na to, da joj je sad sve jasno.
    Ja se začudila kako mama "neupućena" dobro kapira pa se odlučih još jednom to notirati za vas, one koji se za ovu temicu interesiraju.
    Interesantno, ali istinito zbilja nema dobro poznatih kolika u prva tri mjesecaživota u onom smislu riječi koje mi znamo, ako se prakticira ova metoda.
    Djete se popiša i kaka bez problema, penis nije ugnječen s pelenom ili slično, da bi se dijete ekstra moralo naprezati. Kakanje je skoro u jednoj obilatoj porciji tako da nema mrljanja ili nekakvih iznenađenja. Ne računa se ako je beba bolesna, ali i onda se može uhvatiti.
    Da se dijete suzdržava od kakanja primjetila sam baš u Holandiji. Kaka izrazito malo i samo jednom dnevno, najčešće ujutro prije nego što krenemo na plažu. Kad se vratimo kući pokaka sve ošto tamo nije. Taj prvi dan nakon povratka iz Holandije kaka više puta i obilato. To se već dogodilo dva puta za redom.

    U Holandiji sam se toliko ohrabrila da smo skoro stalno nosili gaće i hlače bez pelena.
    Na plaži i ovako i onako pa onda u Hotelu na kavi itd. Nekakvih strašnih situacija nije bilo. Našla sam jedan dobar kutak za pišanje u krpu. E da kad smo već kod tog kutka. Jedan savjet. Uvijek kad negdje idete na ljetovanje ili slično obavezno si nađite nekakav miran kutak za brzo pišanje gdje nema promatrača. Naime dijete inače neće pišati. Okrenite ga uvijek prema zidu ili nećemu dosadnom jer u protivnom opet neće pišati. Mi pišamo na DM-ove baby-love pa je to jako jednostavno, a naprijed postavim ruku radi fontanaefekta kod dečkića.
    Pazite da vam starije dijete ne ometa ovo koje piša.

    Kupila sam Baby-Bjorn tute u obliku srca i kao fotelju, međutim Karlo neće ni da čuje za njih. Pali samo baby-love podloga.
    Ok, nemam ništa za protiv, lakše se transportira baby-love podloga od tute.

    Karlo sada jako često leži na trbuhu, tako da piša vrlo često. praktički ga mogu svako malo stavljati na pišanje.
    Eto to su novosti.
    Kako je kod vas Davore, Dia i Marta?


    Davor - 12.6.2003 at 11:01
    Zapravo nam ide super. Jucer je Lady po prvi put vodila Damiana na pisanje (mi to činimo u kadu - lakse se nacilja ) i naravno, bilo je uspjesno. Jucer isto tako nismo uspjeli zapisati Lottiesicu pa cemo ju reciklirati danas . Bebe je bio bez igdje icega na sebi od oko 11 do oko 18 sati i sve smo pofatali sto se pofatati dalo. Kao bonus smo od 18 do 19 "prosetali" Lotties-icu po vani, a ona je ostala suha

    To sto velis za grceve, mogu samo reci: BLAGO VAMA! U nasem slucaju su grcevi krenuli u prvom tjednu zivota, a moguce je da je uzrok tome sto se Damian rodio tri tjedna ranije. Taj cirkus je trajao puna cetiri mjeseca a bila je i cica zima. Zacarani krug

    dia - 13.6.2003 at 10:23
    E,da stvarno je istina da se podmetaci transportiraju lakse od tute, ali mi poceli s tutom pa je sad svuda nosimo sa sobom. Necu ni pisati kakve komentare to ponekad izaziva. Spavamo bez pelena, jednom ih nismo stavili zbog vrucine, pa vidjeli da ide. Tocno u 5.30 ujutro mora biti na tuti, jednom sam zaspala i mozete misliti sto se dogodilo. Inace sve ovisi o nasoj paznji. Ako smo koncentrirani, uhvatimo skoro sve. Ako nas nesto drugo previse zaokuplja, stavimo pelenu da izbjegnemo nezgode. Ali je sasvim jasno da beba to ne voli. Van jos ne idemo bez pelena. Mozda probamo na moru. I sto se signaliziranja tice, nista nismo napredovali. I dalje se sve svodi na nase pogadjanje.
    Grceve nismo imali, ali mozda nije zbog pelena, jer smo ih poceli skidati tek s 3 mjeseca. Tek tada smo nasli ovaj topic.

    marta - 13.6.2003 at 10:33
    MORAM SE POFALIT da je kićica bio jučersuh od 10 do 17:30. A i smanjio je broj kakanja na 1-2 put dnevno (prije je bilo 5-6).

    Samaritanka - 14.6.2003 at 00:17
    Drago mi je što ste se svi javili...
    Uživajte u ovim toplim danima...jer kako pišu na Mailinglisti da bebe manje pišaju, a i ja to potpisujem...imamo više uspjeha za skužavanje i manje depre za ne skužavanje.

    Pročitah također da će na RTL biti ili je bila nekakva mala reportažica o ovom "fiziološkom čudu" beba bez pelena.
    Samo nikako da nađem taj Email s terminima. Ima nešto 18.6. samo ne znam kada. Javim vam ako taj Email nađem.

    Samaritanka - 14.6.2003 at 00:43
    Našla sam Email, ali već je reportaža bila nažalost 6.6. na lokalnoj hesenskoj radioteleviziji u 18 sati. Tu je moj zez. Ta familija navodno nije htijela imati posla s RTL-om kojeg smatra neserioznim. Eto što ćeš? Oni ga smatraju neserioznim, a mi u Hrvatskoj samo to možemo gledati.
    Izašao je i jedan članak u hesenskim novinama o ovoj metodi.
    Hoću reći s ovim, to je prvi put u Njemačkoj. Možda se jednog dana dogodi i kod nas.

    Samaritanka - 23.6.2003 at 21:26
    Laurie Boucke je izdala kraću verziju knjige "Infant Potty Training", koja se zove "Infant Potty Basic", a ta bi knjižica od 100 stranica trebala zamjeniti knjigicu"Trickle Treat" koje više nema na tržištu. Knjižica je izašla početkom ove godine i košta 13 US$.
    Ja je još nisam vidjela, samo sam čula za nju.

    Samaritanka - 29.6.2003 at 22:55
    Sad je već prošlo neko vrijeme pa me zanima kako ste vi koji ne koristite pelene?

    Kod nas je situacija više nego zadovoljavajuća. Sada se već usuđujemo ići van bez pelena, nosimo se u marami bez pelena, idemo u posjet bez pelena, u trgovinu tu i tamo. Bili smo dva sata u subotu u nabavci s pelenom koja je bila potpuno suha kad smo došli kući.

    Bila nam je moja mama u posjeti dva tjedna. Ona je pazila na Karla vrlo često preko dana. Prvi tjedan je bila stalno popišana jer nije pratila njegove znakove i tajming. Drugi tjedan je već bilo bolje. Baka je pomalo sve hvatala. Za divno čudo nije htijela staviti pelenu.

    Bili smo u vrtiću s Karlom i Annom na probnim satovima. Karlo je zadivio tete svojim pišanjem i one su odlučile pokušati.
    Čak razmišljaju da nose Karla u marami. Ja sam im u međuvremenu demonstrirala kad je Karlo trebao zaspati kako se marama veže i kako se s njom trebaš opustiti da bi se i dijete opustilo. Ako se to s maramom i pišanjem još i ostvari, bile bi to super tete.

    Kupili smo fotelja kahlicu od baby-bjorna. Onaj platični dio koji se izvadi i posebno pere glumi momentalno kahlicu. Kako?
    Ja uklještim tu posudu između nogu i posjednem Karla na nju. Super je jer ima glatke ravne rubove, mala je i uzvišenje s prednje strane protiv fontana efekta. Karlo ju je nakon 1-2 dana prihvatio. Primjetila sam samo da ne popiša sve kao na baby-love podlogu. Inače taj dio preporučujem.

    Za one koji čitaju njemački, recimo Zorana, postoji jedna knjiga od Rite Messmer "Ihr Baby kann´s!" koja između ostalog objašnjava i ovu metodu.


    Emy - 30.6.2003 at 08:27
    Editiram: Ja sam im u međuvremenu demonstrirala kad je Karlo trebao zaspati kako se marama veže i kako se s njom trebaš opustiti da bi se i dijete opustilo.

    Mene zanima ovaj dio, mozes li to malo detaljnije opisati, ili fotkati. U kakvom to polozojaju on spava s maramom, i na koji nacin se trebas opustiti?

    Jako mi je drago sto vam tako dobro ide bez pelena, samo naprijed!

    Samaritanka - 30.6.2003 at 10:05
    Opustiti se s maramom znači ne biti napet nego mekan. To znači kao kad nakon udaha izdahneš. Digneš ruke eventualno uzrak i pri tom udahneš i nakon toga izdahneš. Onda dijete "ne jaše" kao na "panju" nego na živom biću. To je također vrlo česti razlog zašto neka djeca plaču kod nekih osoba, a kod drugih ne plaču. Ja obično koristim križno vezivanje.

    Davor - 6.7.2003 at 10:58
    Samo da se malo pohvalimo: Damian već tjedan dana redovito koristi kahlicu (veliku BB). Sjedi samostalno uz nadzor, jer kad mu pažnja ode nekamo, onda se hoće prekantati na tu stranu

    edit:
    zaboravio sam dopisati da se kod Ivarice može doći do CDa s demonstracijom o korištenju Mayawrap slinga u MPG formatu.

    [Edited on 6.7.2003 by Davor]

    Samaritanka - 24.7.2003 at 12:26
    Htjela sam izvjestiti da Karlo piša stoječki, već tri tjedna, praktički od kada smo stigli na more. Meni je trebalo sigurno dva tjedna da to skužim. Mislila sam da štrajka, a on samo promjenio poziciju. Sada smo opet ok. Nikako mu nije drago da mu je kakica sad formirana.
    Kako je kod vas?

    dia - 9.8.2003 at 17:12
    Mi smo i dalje uglavnom bez pelena, a nazalost i bez racunala. Imamo cijelu kolekciju BB tuta, ali zasad koristimo samo onu najjednostavniju. Vec dugo se nije kakao nigdje osim u tutu. Nadam se da se sad nece pokvariti kad sam ovo napisala. Spava bez pelena, a budi se oko 7 ujutro, sto mi je puno prihvatljivije nego prijasnjih 5.30. Obavezno se 2-3 puta dnevno popiski negdje gdje ne treba, cak i ako jako pazim. Kad idemo vani i dalje ima pelenu, osim na plazi. Ipak mislim da nam dobro ide. Isto se bas ne bi moglo reci i za dohranu, ali to je vec druga tema.

    Samaritanka - 21.8.2003 at 00:50
    Moja mama je postala virtuoz za pišanje. Ko bi rekao. Sestra i dalje glumi wc, ne znam zašto.
    Još uvijek nosimo noćnu pelenu što ja objašnjavam time da Karlo sisa noću bar dva puta. Jutro je rezervirano za kakanje, ako nema nekakvih smetnji.
    Karlo može sam zaustaviti pišanje kad mu kažem čekaj na njemačkom i nastavlja dalje kad ga stavim u poziciju za pišanje. To mi je nevjerovatno. Probajte, ali normalnim glasom bez panike. Dogodilo se baš večeras, pa sam se sjetila da bi to eventualno trebalo napisati.

    Vidim da su se mnogi odlučili iskoristiti ljeto za skidanje pelena. Baš me to raduje jer se ne čeka vrijeme za koje pedijatri misle da je završena mijelinizacija živaca pa dijeca mogu kontrolirati vršenje nužde, nego to probaju i mame mlađih.

    marta - 21.8.2003 at 09:51
    Samaritanka, sto si ono pila, Lovro mi kaslje. Jel bio Prospan?

    Samaritanka - 22.8.2003 at 14:31
    Je Prospan, s tim da ga piješ dan, dva i slušaš bebin kašalj, da li je postao lakši i dal iskašljava nešto i to guta. Onda prestani jer ako dalje piješ podraživati će ga dalje na kašljanje pa ćeš imati film da predugo traje... Ja sam pila dan ili dva jer mi je bio tu i tamo od kašlja povratio pa da se ne muči. Baš sam blesava što nisam zapisivala kako je išlo. Inače kašalj je za mene obrana organizma pa nije strašno ako nakon "terapije"još malo kašlje. Dok kašalj zori izgleda kao da je još gori jer ga više ima, ali onda je fajrunat...Prospan to izregulira. Ja sam pila 2,5 ml makar mi je rekao dok da ti je to kao kad pljuneš u more. Međutim mom je dečku bilo dobro, a nisam pila atb-ove ni on..

    Samaritanka - 23.8.2003 at 19:07
    Da mi se ovaj dolje tekst ne izgubi s topica "Premotavanje" stavljam ga ovdije pa nije na odmet da se pročita, a to sam pisala 20.04.2003. kad je Karlo punio 5 mjeseci pa sam se još dobro sjećala prvih mjeseci bez pelena.
    Pitanje je bilo kad prematati bebu. To nepelenaše toliko ne zanima, ali je interesantno kako jednu stvar ne možeš odjeliti od druge pa ako ne znaš ništa o fiziologiji pišanja i kaknja djeteta s obzirom na hranjenje i spavanje ponašaš se kao ALICA U ZEMLJI ČUDESA.

    Oni koje zanima ova tema sigurno će to rado pročitati.

    Pelenasi i nepelenasi - PREMOTAVANJE

    Svako hranjenje znaci praznjenje.


    Ocekujem uvijek pipi ili rijede kaka.
    Znaci logicno je premotavanje nakon
    dojenja.

    Sto cesce dojis beba cesce pisa.

    Ako si pila kavu ili caj ili jela lubenicu racunaj na cesci pipi. Znaci premotaj cesce uvijek kad stignes jer je pipi sigurno unutra. Ako ne stedis pelene.

    Za pelenase
    Premotavanje prije spavanja po danu:

    Ne zaboravite se s malim bebama i ne ostavljajte ih dugo budne onda vise nista ne funkcionira. Uglavnom ovako.
    Beba koja je lijepih pola sata ili tako nesto budna, to se povecava svakim danom za koju minutu, a jos se nije popisala od zadnjeg dojenja popisati ce se odmah cim pocnes dojiti.

    Ni jedna beba ne pisa niti kaka u dubokom snu nego u povrsnom kratko prije potpunog budenja. To znaci kratko prije nego sto ce dublje zaspati.
    Svi se mi tada veselimo nasoj slobodnoj minuti i necemo smetati. Medutim problem je sto jako male bebe nemaju jako dubok san sto se navodno vremenom razvije.

    Problem budenja je u zbroju manipulacija s dijetetom da bi dijete previli. Znaci nosenju djeteta na mjesto za premotavanje, stavljanje dijeteta na previjaliste, previjanje, hladnoca, voda, dizanje djeteta s previjalista, pa opet nosenje na mjesto za spavanje, spustanje djeteta. Znaci ne radi se samo o pukom premotavanju. Zato svedi to eventualno premotavanje na jednostavnost. Zato je dobro da kuci lezis na krevetu gdje beba moze ostati spavati. Nemoj se bojati da ces nesto zaprljati jer se beba kad spava ne krece. Ako se pokakalo ne brisi ga do ludila samo grubo odstrani sto mozes pa to onda rjesis kada je dijete budno. Bitno je da ga nigdje ne nosis.

    Ako se popisalo nece mu nista biti ako ga ne previjes. To vrijedi i za noc. Jedino ako su pelene tako pune da vise ne upijaju.



    Za nepelenase

    Nakon spavanja:
    Sva djeca se tokom dana uvijek probude prije nego sto ce se popisati. Prije toga se jave ili pocu okretati glavu. Skines ga i on se popisa. i to odmah ucinis, a ne poslije.
    Ako onda ides dojiti, onda ce on zasititi prije svoju glad nego sto ce imati potrebu za pisanjem. Svakako ga kada vise nije jako gladan stavi u poziciju na pisanje. Popsati ce se 100 %. Onda nastavi s dojenjem i kada vise nece stavi ga ponovno da se popisa. Ako nece cekas frtalj sata i onda opet sigurno pisa. Tako je nakon hranjenja.
    To je nakon spavanja.

    Prije dnevnog spavanja
    Prije spavanja je ovisno o tome koliko je beba stara i koliko je bila budna i kada je zadnji puta pisala.
    Nadovezimo se na gornju pricu za nepelenase. Beba ce nakon 30 minuta budnosti sigurno ako se pocne dojiti htjeti odmah popisati. Tada dijete prestaje sisati i pocinje tiskati. Ako je prestalo sisati i ti to uocis digni ga i stavi pisati. Ono ne ispusta dojku prilikom prestanka sisanja i tiskanja.Zato je dobro da djete odmah skines prije dojenja pa ti ga je lakse staviti u poziciju za pisanje makar je najbolje ako je tako umoran staviti flanelastu krpu i pustiti ga da se slobodno u krpu popisa. Dalje postupis kao kod pelenasa, znaci pazis na kolicinu manipulacija.
    Ako zaspe, a nije pisao, probuditi ce ga pisanje relativno brzo iz sna i promeskoljiti ce se, mozda i zajecati i popisati.

    Ja sam nepelenas u vjezbi vlastite intuicije za prepoznavanje momenta praznjenja moga Karla.




    [Edited on 23.8.2003 by Samaritanka]

    dia - 5.9.2003 at 22:46
    Mi smo se vratili natrag u pelene na tjedan dana. Poklopilo se nekoliko nepovoljnih okolnosti i mislila sam da ce mi tako biti lakse, ali nije bilo. Sad krecemo ispocetka i jos se nismo potpuno vratili na staro, ali sigurno hocemo.
    Samo se jedna stvar u nasem slucaju ne poklapa. I mi dojimo po noci (2,3,5 ili vise puta, nikad manje), ali pelena je suha do jutra, tj. nije suha nego je uglavnom ni nema. Najprije sam pomislila da mu ne dajem dovoljno piti, ali ne moze biti to, jer do punih 7 mjeseci nije probao nista osim mog mlijeka (ne sto mu nisam nudila, nego nije htio). A ni sad nam ne ide bas sjajno. Da li je vjerojatno da ce po noci opet biti mokar kad ozbiljnije krenemo s nadohranom?

    Samaritanka - 6.9.2003 at 22:39
    Dia, ni kod nas nije Karlo mokar čitavu noć, nego se tek popiša pred jutro. Pišao je češće u zadnje vrijeme jer se stalno po noći otkrivao. Nisam ga stavljala u puk-vreću ili oblačila hlačice. Valjda mu je bilo i hladno kad se otkrio. Ja nekad ne primjetim na vrijeme da je otkriven. I taman kad sam mislila ide nam bolje i pazila na okrivanje, počeo je dobivati sjekutiće i to tri odjednom. Tako da smo se po noći mučili i tješili sa sisom. Od stresa je valjda stalno pišao, ali opet samo kad bi se otkrio. Nisam ga stavljala po noći pišati kad se je meškoljio i vrtio kao da treba pišati jer se onda bunio. Možda sad kad se malo odmorim od nespavanja, opet probam. U Dalmaciji nisam htjela riskirati da probudim Annu, moju sestru i roditelje.

    Sad mu je 8 mjeseci. Krenuli smo i u vrtić. Sviđa mu se vrtićki wc tako da je počeo pišati i na naš kućni wc što je dosad non-stop odbijao. Tete u vrtiću žele ga stavljati na pišanje, makar sam im ja rekla da variraju s tim s obzirom na situaciju u grupi. Bili smo petak sigurno 3 sata u vrtiću, a i više bez pelene. Valjda se htio pokazati u najboljem svijetlu. Dan prije smo došli s pelenom za svaki slučaj. Taj dan je čak i kakao u vrtiću u wc. Strašno mu se sviđa jer vidi da i druga djeca idu tamo,a wc ima puno danjeg svijetla. Na tutu nije htio u vrtiću nikako, ali sada ide kući na tutu-fotelju. Za divno čudo prije vrtića ni to nije htio. Tetama sam ostavila knjigu Deeper free.
    Sve u svemu od kada smo se vratili iz Dalmacije svakim smo danom sve bolji. On sada intezivno pokušava puzati.

    Nego to što pitaš s "ozbiljnijom" dohranom. Mi smo evo danas navečer drugi put jeli kašu od Hirse na njemačkom s jabukom. Prvi put kad smo kašu jeli navečer se pokakao po noći. Pošto je friško kakao danas navečer, mislila sam idem probati da vidim kako će biti.

    Dohrana naravno utječe na probavu pa i na pišanje i kakanje . Mi smo još uvijek relativno "neozbiljni" u dohrani, ali primjećujem samo logiku stvari. Nakon obroka je pišanje sigurno. Kakanje je bar kod nas ostalo jednom dnevno. Ja mu dajem zapravo samo jedan kakav takav obrok dnevno, a ostalo je sve u obliku grickanja kruha, krastavaca, jabuke. Nisam mu još ništa mliječnog dala.
    On jede ionako sve ono što ja jedem kao dojilja, jedino sada ima više balasta.

    Koliko je star tvoj dečko, 7 mjeseci? Jel puže ili diže se na noge ili se još kotrlja?

    Samaritanka - 7.9.2003 at 00:22
    Dia, samo sam ti htjela reći da se upravo popišao (po noći), a nije mu bilo hladno i nije bio otkriven. Dala sam mu kratko sisati i nastavio je dalje spavati. On je na katu, a ja sam dolje na lapu pa sam ga tek skužila kad je počeo "cviliti"...

    dia - 7.9.2003 at 17:39
    Hvala na odgovoru!

    Toni ima 7.5 mjeseci. Dosad se dva puta ustao na noge, jednom jucer i jednom prije 3 dana. Puze vec neko vrijeme (ne sjecam se tocno kad je poceo) i ide mu dosta dobro. Ponekad se s koljena ustaje na stopala, pa se prevrne. Svejedno stigne svugdje i to brzo.
    Ima 2 zubica i ne zeli reci mami kad treba piskiti, nego mama mora pogadjati. Doduse, nekoliko puta je rekao "KA KA", ali naravno ne unaprijed, nego kad je vec na tuti.

    Jako mi se svidja vasa prica o vrticu. Cini se, jako dobar vrtic i jako dobre tete.

    Mi ne volimo publiku. Kad je na tuti, svi moraju van. Ako je pospan, nece na tutu, a isto je i ujutro ako nije potpuno budan. Ima jos slucajeva kad ne zeli na tutu, ali njih jos ne znam objasniti.

    Da li se Karlo ljuti kad ima pelenu?

    Samaritanka - 8.9.2003 at 08:01
    Dia,
    ni Karla se ne smije gledati dok piša ili kaka, a tko to zapravo voli. Mislim ja koja ga držim smijem. Karlo čeka zapravo da dođe kući iz vrtića da se pokaka, ali to se sve mjenja. Recimo jučer je čak kakao kod bake na wc-u. Moj problem je što mi imamo tamne smeđe pločice u kupaoni i wc-u, i curry (žute) wc-e. Vidim da ih zato ne voli. Kad je Karlo pospan po noći neće da ga dižem iz kreveta na pišanje. Sad sam odlučila da to nježno ipak pokušam pa ćemo vidjeti.
    Razlog noćnog pišanja može ležati i u mojoj ishrani. Ja kad sam nervozna jedem uvijek nešto čokoladno pa i navečer. Sad ću i to izbaciti pa ću vidjeti.

    Postoji jedan hormon u tijelu koji po noći smanjuje rad bubrega u smislu izlučivanja tekućine. Međutim ako se organizam stimulira u drugom smjeru onda taj hormon ne dolazi do izražaja. Kao i kod nas uostalom.

    I meni Karlo više ne daje znakove akustične. Odkada leži na trbuhu pobjegne mu tu i tamo nešto na pod. On se još nije počeo dizati na noge, ali je od kad smo se vratili iz baby-unfrendly apartmana mojih roditelja počeo intezivno raditi na svojoj motorici na podu.

    Kod kakanja mu sigurno pomaže nošenje marami. Vidim da mu poslije puno lakše ide.

    Čitam na njemačkom mailing listi da je u ovoj fazi koliko su stara naša djeca normalno za nezgode jer se oni inzezivno bave svojom motorikom. Međutim to se mjenja. Zanimljivo mi je da se on već više od dva mjeseca ponekad primi za pišu dok piša i osjeća mlaz. Kako bi to mogao s pelenom, pitam se danas?

    Počašćena sam time da rado zalaziš na ovaj topic i na svemu što si napisala.

    ...meni je prvi put da ovo sprovodim pa je i meni sve novo i pokušavam raditi intuitivno uz pomoć onog što čitam.

    Razmjena iskustava je najbolja stvar zato mi je drago što pišeš.

    Možda bi bi mogla opisati gdje i kako spava tvoj beba? Što ima na sebi?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Samo da dobacim :D , drago mi je da se ova tema ponovo na AP otvorila.

  3. #3
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    I ja se zahvaljujem što si ponovo na naše nagovore otvorila temu i iskopirala sa starog foruma...
    ...samo što će mi trebat 3 dana da sve ovo pročitam ...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Juupi.jupi! :D
    Hvala Samaritanka na kopiranju.
    Nedavno sam trazila Ivaricu da mi nade negdje taj topic, to mi je bio jedan od obaveznih na starom forumu.
    A za koji dan stize i moj primjerak "Diaper free". :wink:

    Iako, malo sam si zbrckana. :?
    S jedne strane kao luda brijem po platnenim pelenama i vec ih imam finu kolicinu a s druge se za ozbac spremam probat bez pelena od pocetka.

    Reklo bi se da sam nesvrstana. Valjda bum se do bebinog rodenja svrstala.

  5. #5
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    jupii! :D
    smucka, samo ti mijenjaj misljenja... nije to nista lose. glavno da si INFORMIRANA o svim opcijama koje imas na izbor :D i odaberes onu koja ti najvise odgovara :D

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Stavila sam od 4 mjeseca jer mi se nekako cini da su prije premaleni, mada smatram da ih je lakse nauciti ako se pocne sto prije. Zbrckano sam ovo napisala... uglavnom negdje sa 4 mjeseca su cvrsci i lakse ih je po meni stavljati na tutu nego od samog rodjenja. Mi smo sa tutom poceli sa njegovih cini mi se 7 mjeseci i za sada u tutu obavlja samo veliku nuzdu. Nase bebe su poprilicno i svojeglave i tvrdogla i mislim da im je vremenom sve teze i teze "nametnuti" neku novu naviku.
    Nadam se da ste shvatile sat hocu reci...

  7. #7
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Karlo danas ima 16 mjeseci. Kakicu najavljuje, ali kaka samo kad sam ja prisutna inače zadrži stolicu ako treba čitav dan dok ja ne dođem kući ako me nema . Što reći na to? To radi zapravo već 8 - 9 mjeseci. Kakamo tako da se ja prvo sjednem poprečke na wc, onda njega posjednem na moje butine i držim ga za stopala. Napominjem ne za butine nego za stopala. Zna on i kakati tako da se nagnemo iznad wc-a tako da gledamo u poklopac od wc-a, ja ga držim za butine i on tako kaka i piša najčešće. Unazad tri tjedna se prestao boriti kad sam ga po noći nosila piškiti. Sad piša bez problema, ali onda iznad lavaboa. Mislim da je imao tešku traumu od wc-a u zagrebu jer tamo imamo ventilator pa on nije htio ići u taj wc ni za živu glavu. Pišali smo tamo iznad lavaboa. Pišanje najavljuje tako da me uzme za ruku i odvede do vratašaca na stepenicama, što znači mama idemo gore na wc. Wc u prizemlju mrzi kao kugu i tamo ide nerado od prvog dana jedino kad mu je jako sila. ...zato idem na kat. Zamo je njegov wc. Tute ne koristi. S njima se igra, sjedne na njih,ali pišati sačuvaj bože. Nekako mislim da bi bio samostalniji kad bi išao na tutu jer bi mogao sam, ali to mu ne pada na pamet. Mislim da ih je bolje učiti na posude kad su mali nego na podloge kao ja mog Karla. Valjda nekako bolje prihvačaju tute. Ne koristimo baby-love podlogu sigurno već 4 mjeseca. To smo počeli sve manje prakticirati od 10-11 mjeseca prošle godiene zbog vrtića jer se tetama nije dalo stavljati ga pišati na podlogu nego su ga nosile na wc. Mislila sam ako i ja to radim kužit će bolje kod teta. On od polovice 11 mjeseca više nije u vrtiću. U fazi kad je robao po podu to je bilo s njegovih 9 mjeseci intezivnije je pišao tj. imli smo nezgoda. kad je počeo puzati na sve četiri bez trbuha, stvar se drastično poboljšala. Kad se počeo dizati na noge i stajati i padati onda je opet pišao jače zbog silnih padova valjda zbog stresa. Odkada hoda već stabilnije stvar je pod kontrolom. Ja se trudim da ne pijem previše kave i ne jedem čokoladu da mu ne maltretiram bubrege bezveze i vidim da je onda nekad po čitav dan suh. Kad nije kakao piša češće pomalo i to ga smeta, kad se pokaka rezervoar mu je veći pa i tolerancija pišanja.

    Eto malo izvještaja o nama, pišite što se s vama događa?

    Da vam prodamo još jedan trik, ako nisam prije napisala. Ponekad makar bi trebali pišati neće pišati pitaj boga zašto, onda pomaže nekakva zanimljiva stvar koju mu dam u ruku. Nije bitno što uglavnom da se drži.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Samaritanka, ja uporno pokusavam zamisliti kako izgleda ovo opisano piskenje i kakanje al mi nikako ne ide na oci 8) Ako sam dobro shvatila, ti njega stavljas na WC skoljku??? Jucer smo kupili onaj dodatak za WC skoljku al ga jos nismo isprobali... Inace moj malisa se ne opire kakanju ako ga neko drugi postavi (baka dok sam ja na poslu), ali sam primjetila da se u zadnje vrijeme opire tuti ako je neko treci u blizini. Razmisljala sam i o tome da uskoro pocnemo sa piskenjem, ali nikako ne mogu da razlucim kako poceti Koliko cesto otprilike piske u dobi od 10. mjeseci? Sama sam primjetila da nekad piski cesce, a nekad prodju i po 2 sata a pelena suha...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Hvala na pokretanju teme. Čini se da vam je bilo jako zanimljivo prošle godine. Sve mi je žao što i mi nismo mogli sudjelovati . Nadam se da će ove i slijedeće godine biti naših vršnjaka koji će se baviti ovim pitanjem.

    Samaritanka, iako sam uspio sve pročitati, nisam baš sve shvatio. Počeli ste tako da je Karlo imao pelene samo kad ste išli nekud ili ...? A po noći? Što je prvo počeo pokazivati (pišanje ili kakanje)? S čim ste imali više nezgoda? U kojoj dobi može zadržati malo kad mu je sila? Da li je imao pelene kad ste krenuli u vrtić (za svaki slučaj)? Sad uopće ne nosi pelene ili ipak ponekad? Kažeš da bi od početka preporučila tutu. A kako bi to izvela? Da li bi ga držala iznad tute ili kako? Hvala!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Kad sam se raspitivala za platnene pelene , Samaritanka mi j epredlozila da probamo bez . rekoh kako nemam hrabrosti.Nije mi palo na pamet da malo bolje razmislim sto je htjele time reci. Ajde , sad vidim da nije to bas skroz BEZ . Dozvoljevo je staviti ih kad god se to cini nuznim , zar ne?
    Cilj je shvatiti sto nam beba ima rec .
    Kad mi je mali bio beba , imali smo mi obicaj kakati na znak (kaki , kaki), ali s nekih 3-4 mj. muz mi je rekao da sam blesava i da zapravo nema razlike ako se on pokaka u otvorenu ili zatvorenu pelenu. Pa smo prestali... :? (Imao je i alergiju na jednokratne , kuhao se u vrucem ljetu , a ja pored tone tetri nisam znala sto bih s njim , nisam ih znala vezat )
    Sad se s bebacicom(2mj i 5 dana) dogaca slicno : kaka na znak na podlogu (pelenu) , a od danas u WC( nadam se da nije slucajno . Malo je bila zbunjena , krenula je plakat , ali na moje ushiceno odobravanje , okurazila se :D !) Eto , od 27.4. , od kad je topic ponvno tu , ja shvatih da beba zeli da ja shvatim ! Od tad sve radim s njom namjerno , a ne zato sto me zabavlja.Od tad imamo manje onoga sto zovu " vecernja anksioznost" tj. neobjasnjeno plakanje pred spavanje, a sad i razgovaramo "ko velike". Prica cura kad je razmotam , guce i guguce...Samo nisam uspjela shvatit kad piski , uvijek mi to nekako izmakne. Nema ritam u hranjenju i jede malo pa jede puno. Ima li to kakve veze?
    Htjedoh zapravo pitati slijedece:
    - kako narucujete knjige?
    -gdje ima za kupiti ona "portabl"tuta(tj. okvir) na koju se namontira kesa?
    -kojim detergentom perete platnene pelene (vidjeh negdje kako se ne preporucaju oni s izbjeljivacima)?(malo off)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    I ,da , inspiraciju sam pronasla u Davorovom snimku sa starog foruma ("kaka, kaka") :D
    I, da , puno sam zbrckana , al se nadam da me kuzite

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mayah, ako sam ja dobro sve shvatila, samaritanka sjedne na wc, ali se okrene za 180°, tj licem prema vodokotlicu i onda sjedne Karla (licem prema njoj) na svoje noge.

    nuna, ja perem svoje platnene pelene obicnim detergentom (DM-ovim), ali ih dodatno isperem (imam takvu opciju na stroju za rublje).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Hvala Marta!
    I mi sjednemo tako na WC (i danas smo :D ) , samo sto Iris lezi na mojoj desnoj ruci , a lijevom joj pridrzavam bedra.

  14. #14
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ispricavam se na ne javljanju. Medutim idemo sada na odgovore:
    Kakanje:
    Sjednem na wc tako da sjednem sa strane, a ne sprjeda kako bi bilo normalno. Zasto? ...jer se ne mogu dovoljno povuci prema nazad zbog poklopca da Karlo pogodi u wc kao kad bi normalno sjedila. Znaci sjedim sa strane. Napominjem da to tako radim jer sam malo punija u donjim predjelima. Tanje cure ili decki mogu i u normalnoj poziciji pridrzati bebu na wc da kaka.
    Pisanje:
    Ne sjedam na skoljku nego ga drzim za butine a istovremeno mu njegova leda naslonim na moje butine. Okrenem ga prema wc-u i ciljam ovisno o smjeru mlaza u skoljku.

    Skroz male bebe novorodene i u prvim tjednima zivota se drugacije drze nego malo starije bebe. Za njih je najbolje upotrijebiti onu posudu za miksanje slaga ili krema. Curama stavite pod guzu, a deckima pokusate nekako prilagoditi smjeru mlaza. Za to vrijeme bebe lezi na vasoj ruci na ledima u poziciji za dojenje. Svako dijete kad ide vrsiti nuzdu napravi neku grimasu na licu, prestane sisati, naglo se umiri. Ako to primjetite dajte mu obavezno neki zvucni signal koji ce oznacavati pisanje ili kakanje. Nemojte biti opsjednuti time da morate sve uloviti.

    Noc je prica za sebe i morate razmisliti da li cete se odluciti da i nocu dijete stavljate pisati, ovisno o tome u kakvom ste vi stanju. Karlo nocu pisa ovisno o tome sto je jeo i pio pred noc, a sto sam ja jela i pila jer ga jos uvijek nocu dojim. Najcesce pisa jednom nocu i onda ujutro oko 5-6 sati, a nekada pisa samo ujutro. Karlo se ukupno dva puta u zivotu po noci pokakao i to kad smo dodavali cvrstu hranu.
    Sto se tice kakanja Karlo javlja tocno vec mjesecima kakanje.

    Upozorila bi samo na jednu stvar kod drzanja za butine. Pazite da su vam ruke ciste kad ih drzite. Najbolje da ih uvijek operete prije drzanja ili ako niste sigurni da su vam ciste pridrzite dijete s rucnicima na rukama. Meni se dogodilo da sam recimo u meduvremenu namazale ruke s kremom za ruke pa je Karlo izreagiaro na kremu. Isto vrijedi ako nesto jedete i to doticete rukama, recimo gulite narandu ili bananu. Uglavnom bas kod jela ili nakon jela s djetetom djete vrsi nuzdu pa se covjek zaleti da djete pridrzi i onda nastanu crveni otisci prstiju. Zato pazite na to. bebina koza je njezna.
    Idem sada spavati pa cu nastaviti sutra. Razumijem i mnoge kojima su neke stvari nerazumljive. Polako sve ce to sjesti na svoje. Bitna je veza izmedu vas i vaseg djeteta, sto vam otvara kasnije kanale i za druge stvari u zivotu.

    Mozda uspijem unijeti malo reda o ovoj temi po nekoj od gore navedene dvije knjige.
    Kad sam narucivala Infant Potty Basic narucila sam jos tri dodatne knjige. Jednu sam vec proslijedila, ali imam jos dvije ako nekoga budu zanimale.

  15. #15
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    već vas neko vrijeme iz prikrajka pratim i vrebam pravi trenutak da mojoj bebici (3 mj.) uljepšam život tako da joj što češće skinem pelene. od prvog dana vidim koliko je sretna onog trenutka kada joj odmotam pelene, a zadnjih mjesec dana to potvrđuje i širokim osmijehom. već duže vrijeme kod prematanja dajem joj dosta vremena na prematalici ili na krevetu (s baby love podlogom) da se razmaše ručicama i nožicama što radi samo kad je gola. pritom se obavezno i popiški. moram priznati da mi dosta dobro ide prepoznavanje njezinih znakova kakanja, što sam danas i iskušala. dok sam je dojila počela se vrpoljiti (vrpolji se i kada je jako umorna, a smeta je buka, tako da vrpoljenje nije uvijek znak da će kakati) pa sam prekinula dojenje, skinula je i razmotala pelenu. pelenu nisam skroz maknula, ali čini mi se da je ona skužila kaj radim pa se za manje od minutu pokakala. onda sam je preselila na prematalicu da promijenim pelenu ispod nje i rekla joj da sada još čekam da se popiški. i popiškila se. već par dana kad je ulovim da piški ili kaka popratim to zvukom ššššš i bravo. i ne samo to. ponosno sam neki dan kupila u tintiliniću super sjedalicu za školjku (mekana i plastificirana kao prematalice, cijena 60-tak kuna) jer sam primjetila da jako voli biti u sjedećem položaju dok je pridržavamo za ruke. tako, naime, vježbamo svaki dan i u tome uživa pa sam mislila da bi joj i sjedenje na wc-u moglo biti zabavno. nisam još probala, ali u niskom smo startu. eto kao što vidite i mi se polako pridružujemo klubu nepelenaša. a sad molba: može li mi netko na par dana posuditi neku od knjiga koje preporučate obzirom da smo kratki s lovom, a ja bi to rado pročitala.

  16. #16
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Pinokio, moram ti reci da posudivanje knjige nije zahvalna stvar jer kako napredujes sa otkrivanjem metode, sebe i djeteta stalno ti iskrsavaju pitanja pa prvo spontano gledas u knjigu. Malo ih ima uopce knjigu, a da im ne treba. U svakom slucaju ispravite me ako grijesim. Tebe razumijem jer si vec osjetila da u ovome svemu nesto ima, dijete suraduje, medutim, vjeruj mi knjiga ti treba kao jedno od osnovnih i prirucnih pomagala. Ima stvari koje nigdje ne pisu i koje ces shvatiti sama. Nema nikoga u Karlovoj dobi tko je prakticki od pocetka prakticirao ovu metodu.
    Ja ne mogu reci da je Karlo bio skroz bez pelena, to je vise bila kombinirana metoda, ali da je bio iskljucivo s pelenama takoder nije bio. Upravo mu izlazi novi zub pa ne prijavljuje svako pisanje, ali boze moj.

    U svakom slucaju svi pocetnici bezpelenastva su u istoj kozi. Mozemo si medusobno samo razmjenjivati iskustva.

    Htjela sam napomenuti nesto, sto mi je danas ujutro iskrslo pred ocima pa se mozda sjetite toga u slicnoj situaciji. Vec sam rekla da Karlo ( 1 godina i 4 mjeseca ) u prosjeku pisa jednom po noci i onda ujutro. Prije se, cini mi se oko 7-8-9 i dalje mjeseca bunio kad bi ga digla iz naseg kreveta da ga stavim u poziciju na pisanje i onda bi se rasplakao pa bi ja od frke da ga ne razbudim, vratila nazad u krevet. U meduvremenu sam dodatno shvatila da on ne voli iz lezece pozicije brzo uci sjedecu poziciju pa sam ga drzala iznad baby love podloge u lezecoj pozici da se popisa. Sad je malo lakse, tiho mu pricam da treba ici ssssss ( znaci pisati ) pa ce dalje bolje spavati, na sto on meni obavezno odgovori a-aa (znaci da nece ici ), ali mi ipak idemo kuda? na wc. Vi ne morate pripremite si nekakvu posudu. Za decke obavezno kadicu u kojoj se kupa ili neko korito za ves ili stavite ruku pred mlaz da ne sprica izvan rubova.
    Zapravo sto sam htjela reci? Trik je u tome da pustite dijete da se protegne na vasim rukama ako to hoce i koliko puta hoce. To primjetite jer pomalo se ukoce i zabace glavu. Poslije toga da vidis pisanja. Logicno je da se zele protegnuti. Kod onih skroz mali zbog slabog tonusa tijela nekad to ne primjecujemo, ali i oni se protezu kako znamo. :D

    Nuna i Domagoj, knjigice Infant Potty Basic su otisle za Zagreb po mojoj sestri jucer. Nuna daj mi posalji adresu, a Domagoj ako i ti zelis knjigicu javi mi takoder adresu. Knjiga vise nemam, ali kao nekog bude zanimalo mozemo ih zajednicki naruciti pa ce transporti ako ne nista biti jeftiniji.

    Kupila sam njemacku verziju knjige od Ingrid Bauer "Deaper Free!" koja se ovdije zove "Es geht auch ohne Windeln!". Kosta 19 Eura, cini mi se, uh vec sam zaboravila :? . Samo za informaciju.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    sam da se prijavimo, i mi smo u pokusajima da zivimo bez pelena

    sva sreca da se madracima na krevetu daju skidati presvlake i da imamo ves masinu u koju ide 6 kg

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni muz neki dan pricao kako je kod njih u Bosni bio obicaj veoma rano djecu odvikavati od pelena. Uz veoma dugotrajno dojenje narafski.
    Kaze vec sa sest sedam mjeseci je bilo normala krenuti s tim. Sad ne znam koji su bili razlozi. Kao neke od razloga naveo je siromastvo, tj. ljudi su da bi pristedili pare i muku oko odrzavanja pelena (jer nije bilo masina). Drugi su to radili zato sto su smatrali da je ispravno.
    Ali tada je bogami bila prava rijetkost vidjeti nesto kao pelenski osip.
    Sigurno bi se mnogi od njih danas zgrozili kad bi vidjeli trogodisnjake ili cetverogodisnjake(sto nije rijetkost) kako paradiraju u pampersicama.

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Istina, u Bosni je običaj da se sedmomjesečno dijete stavlja na tutu. Ali je, isto tako, i običaj da se što ranije stavi u "dubak" (to je nešto kao hodalica, samo je statično)...
    Nije to stvar Bosne, već velikog broja djece - lakše je dijete naučiti da piški samo, da skine gaćice (ili je bez njih), čučne negdje i obavi što ima.
    Osim toga, u narodu je još uvriježeno da je dijete koje ranije "savlada" neku "vještinu" - pametnije. Zato ćemo i ovdje pronaći hrpu "baba" koje tromjesečne bebe postavljeju u sjed, petomjesečne u hodalicu, a sa 7 mjeseci ih, držeći ih ispod ruku, šetaju po kući

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Slazem se za sva ova cudesa koja izvode s djecom kako bi izgledala naprednija ili sta vec.
    Mada, ovaj slucaj s pelenama mi je nesto sasvim drugo.
    Citam Samaritankine postove i nikako mi se infant potty training u ovom kontekstu ne cini kao stvar komocije.
    Dapace, iako se debelo dvoumim dal da krenem s tim kod drugog djeteta ili ne, tu i tamo mi se zaista cini tesko, da ne kazem prekomplicirano (pogotovo nocno piskenje).
    Ali, ima vremena......jos nisam dovoljno proucila sve oko ove teme.
    Htjela sam reci, infant potty training u ovom obliku, tj. kao dio AP-a ne bi nikako trpala u isti kos sa forsiranjem djeteta da bude "naprednije" ili odvikavanjem od pelena zbog neimastine ili cega vec. Mada, nekome je i to dovoljno dobar razlog.
    Ja tebe Apricot nisam skontala u ovom postu. Jel ti gledas kriticki na ovo sve ili sam krivo shvatila?

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Moj se odnosi na "iznuđivanje" preranih motoričkih (ne)mogućnosti kod djeteta.
    Inače potpuno podržavam IPT... Ja sam, nažalost, prekasno saznala za to, a sada sam premalo s djetetom da bih mogla pratiti ...
    A kakanje je kod nas tako traumatično iskustvo popraćeno plačem, da uopće ne moram činiti ništa, osim što je držim, mazim i plačem zajedno s njom

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    ja isto u biti premalo znam o tome.....mislim da cu ovih dana naruciti knjigu pa cu vidjeti.
    Mada meni se stvarno ovo nocno piskenje cini prekomplicirano. Mozda ne uz jedno dijete, ali uz dvoje.
    Samaritanka javi jel ti to prenaporno. Jel i Anna spava s vama u krevetu? jel se ona budi kad se budi i Karlo?

    Apricot zao mi je sto ti se curica toliko muci s kakanjem? Koji je uzrok?

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Prvo je zbog uzimanja željeza imala tvrdu stolicu, pa se uopće bojala kakati. A onda kad smo prestali sa željezom, kad se konzistencija normalizirala... Jednom smo je ostavili bez pelena, da joj, kao, bude lakše kakati, pa makar i na podu... i kad se pokakala na parket i ugledala TO što je izašlo iz nje... doživjela je takav šok da se sad, jadna, stalno okreće iza sebe i govori:"Nema"!
    A onda ja plačem.
    Ali to je kod nas i genetsko naslijeđe - ja sam uvijek bila "kritična", tako da je Orka i kao novorođenče, u doba kada djeca kakaju pri svakom podoju, kakala jednom dnevno, pa svakih 5 dana...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Evo vam jedne koja je u Bosni prohodala sa sedam mjeseci :D


    18.3.2004- Edita :D

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    masala :D :D :D

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Zato je bila trudna "nekoliko godina" :D

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Apricot , ta trauma koju djeca u pampersicama (za ove druge ne znam ,ali pretpostavljam da je nemaju) imaju s izlazenjem tjelesnih izlucevina je skroz uobicajena . Imali smo je i mi i mnoga dejeca nasih prijatelja. jedini lijek : vrati pampersicu i odustani od "ucenja " na zahod.(Ili pretrpi to traumatiziranje.) Svi oni STVARNO SAMI skinu pampersicu kad skuze ( a kad ce skuzit - ne zna se . Obicno izmedju 2. i 4. godine , a to je puno , zar ne?). I ne nuzde ni po danu ni po noci. Skinu je jednom za uvijek!
    Aj otvori novu temu (ta trauma) , bas me zanima sto ce ljudi rec! Pliiiiiiz!

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Apricot, prenosim ti jedan ulomak iz knjige Infant potty training, vezan uz motoriku.
    Samaritanka, dio nije vezan za obavljanje nuzde, nemoj se ljutiti sto koristim ovaj topic.

    Parental handling

    Another contrast between Western-style parenting and that of many developing countries is in the way babies are handled. Surprisingly, parents in societies more attentive to baby are generally rougher in their handling of babies. In India, mothers and caregivers give daily massage and tend to an infant's needs with quick and abrupt movements. In a study in Karnataka state in India, infants receive rough an vigorous daily massage and other forms of motoric stimulation with the result that at 3 months of age they were above U.S. standards of motor development (Bayley Scales), including 2 to 3 months ahead of U.S. norms where certain head-control items were involved. For example, 1-month-old infants demonstrated good head control during a pull-to-sit exercize.

    The Gusii of Kenya and many others toss their infants in the air or between adults. Babies are handled with much more forcefulness than is tolerated with American infants, «without gasps of 'watch her head, you'll hurt her head' from gradparentsand other protective adults.... After handling only a few of these infantswith our previously learned cautiousness, we found ourselves becoming much more vigorous. These infants invited such handling. We were drawn in by their vigor and sturdiness and adapted our own behavior to it.»

    by the age of 3 months, Gusii infants are lifted by one arm and swung onto their mother's back, without loss of head or trunk control. Mary Ainsworth reported that Baganda mothers do not support the heads of newborn babies.A mother hurries along and take no notice of the fact that her infant's head is bobbing about.

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Da... ovdje se radi o kontroliranim vježbama, da ih tako nazovem.
    Ali, o tome na nekom drugom topicu... da ne ljutimo Samaritanku!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    mislis mene :D
    ali i sama sam bila krenula zacatavati topik
    sorry Samaritanka

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    O, pa ti me špotaš i na zatvorenom :D Već sam navikla :D

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Marta ovi mi je super sto si stavila Stvarno te baci na razmisljanje.

    Kad sam ja prvi put otvorila ovaj topic ja sam stvarno mislila da se neko zeza pogotovo zato sto sam ga prvi put vidjela oko 4 ujutro i kontam sta je ovoj osobi jel normalna mislim na Samaritanku naravno :D To sam naravno i izrazila jer brzi jezik od pameti

    Ja stvarno nisam niti znala da tako nesto postoji i da ima ljudi koji to prakticiraju. Naravno moja draga Marta se odma sasula na mene :D :D :D (taj dio je izeditiran iz orginalnog posta fla Samaritanka)
    i pitala me za Afriku a ja nju dal bi isla prati ves u rjeci


    Sve u svemu poslije citanja o tome meni to zvuci super za djecu prvenstveno i za roditelje koji to mogu. Vjerujem da bas ono moras biti smiren da bi mogao tako nesto izvesti i vjerujem da je Samaritanka oborila rekorde kad dodje do smirenosti i zato joj to uspjeva. ja jednostavno nemam zivaca za to i stvarno ne bi mogla. Ja ono iskreno iako ne mogu docekati 6 mjesec pa da krenemo skidati Noah pelenu jer kad vidim kako se jadni piso spljosti stvarno mi ga zao


    Toliko od mene

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Odlucila sam skidati Lovru polako, uglavnom skuzim kad treba piskiti. Kakanje ne skuzim na vrijeme nego tek kad je vec u pola posla.
    Ali, da ne duljim, : sinoc sam mu stavila za spavanje platnenu pelenu, ulozak i zastitne gacice oko 8. Do 11 je sve bilo mokro, slikovito da vam opicem samo sto nije kapalo kad sam ga podigla iz kreveta. Pelena, ulozak, pidjama, pokrivac...

    Definitivno imam popisanca, samo moram otkriti jel pisao odmah prije uspavljivanja, ili je pisao kasnije.

    Samaritanka, mozes li mi reci odoka, ak se sjecas (nisam vidjela medju ovim postovima povise) koliko je i kad Karlo pisao po noci u dobi od godinu dana.

    Meni se cini da je Lovro piskio prije uspavljivanja, sad kad odvrtim film, al meni je bilo stalo da ga posaljem u carstvo snova pa vjerojatno nisam dovoljno obratila paznju.

  34. #34
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Is, nisam ni skuzila Natasu, nije ti to uopce tesko, samo ne smijes patiti za tepisima i kaucom.

  35. #35
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Nataša, nakon mog iskustva s Klarom kojoj sam napokon s 3 i pol god. skinula pelene i izgubila živaca zbog toga (trajalo je preko godinu dana ), ova "metoda" mi se čini puno prirodnija i puno manje frustrirajuća.
    Samo zahtijeva da s bebom dosta budeš doma i pratiš joj ritam, što ja sad trenutno iz drugih razloga ne stižem ...ali čim mi uskoro prođe strka bacam se na posao :D .

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Marta ja sad nisam skontala jel Lovro mladji ili stariji?
    Ako je mladji jel pijes puno kave?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam vec postavila Samaritanki pitanje kako to funkcionira nocu kod osoba koje imaju vise djece koja spavaju u zajednickom krevetu s roditeljima, tj. jel se starije dijete budi, jel ga to sve skupa ometa itd.
    U biti me zanima opcenito kako ovo funkcionira kad se ima dvoje ili vise djece. Koliko mama moze biti koncentrirana na znakove kada ima oko sebe jos jedno ili dvoje koji trazi puno paznje?
    Koliko je malo dijete potaknuto time sto vidi da stariji braca ili seke ne nose pelenu?

  38. #38
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Marta, koliko Lovro pije prije spavanja?

    Moj Robi je pijanica - on bi pio (vodu najradije) do besvijesti. jednu noc sam se SEST!!!! puta digla jer je trebao piskiti, i to se svaki put fino popiskio na tutu, ne par kapi. Poslije smo skuzili da se igrao prije spavanja u kupaoni sa vodom i nalijevao se do besvijesti :D

    Mi smo malo bacili u kontrolu to piskenje po noci tako da nudimo pice sa vecerom, oko 5 popodne, i onda poslije toga nista. Ako je zedan, damo samo malo. Na taj nacin se piskenje po noci svodi na jednom-dvaput. E, da. Obicno bi Robi, kada ode spavati oko 8, do 10, pola jedanaest morao piskiti na tutu ili bi se zapisao. Tako da sada to predusretnemo stavljanjem na tutu prije nego sto mi idemo spavati, ili prije 10 ako smo jos uvijek budni nakon toga.

  39. #39
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Lovro sisa prije spavanja. Evo recimo sad je oko 18 sisao i onda ce opet oko pola 8. Morat cu ga presvuc dakle prije nego idem lec.

  40. #40
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Drago mi je, što je živo na topiku pa makar se razgovaralo i o motorici.

    Marta ima pravo kada kaže da se ne plače za tepihom i sjednom garniturom jer brzu suhoću nitko ne garantira.

    Anna, Karlo i ja spavamo skupa u krevetu. Tata spava u drugoj sobi. Anna tolerira Karla maksimalno i ne budi se kad on hoće sisati ili ga nosim na pišanje. Ona spava čitavu noć. Ja još nisam od Karlova rođenja odspavala noć kako treba, ali što je tu je.
    Sa dvoje djece je za nas neiskusne naravno napornije. U familijama i zemljama gdje je ova metoda generacijsko nasljedstvo svi sudjeluju u provođenju metode pa je lakše, znači starija djeca, tata, baka itd. Bitno je da nitko dijete ne tera da se popiša i pokaka. Oni nekada neće, makar im je pun mjehur. Kad je beba mala ova je metoda također još jedan razlog da mama bude stalno uz bebu. Ako mame same ne mogu dijete odvesti na pišanje ili kakanje one bar znaju tajming pa mogu neku drugu osobu uputiti u tom momentu da dijete pridrže da se popiški ili pokaka. Kod mene svi u familiji nose Karla na pišanje ČAK I DJED, A BAKA DA NE GOVORIM, A I MOJA SESTRA. TATA IDE POD NORMALU, A USUDILA SE I PUNICA. Interesantno je da se hoće pokakati samo kod mene i mog muža kako mi je neki dan tata ponosno prijavio, a kod drugih neće.
    Hoću reći da uz sudjelovanje familije nije bas neminovno da mama uvijek ima dezurstvo za pisanje i kakanje .
    To naravno iziskuje dodatnu energiju za uvjeravanje najbližih da je sve to moguće 8) . Znate i sami kako ste se sami na početku čudili :shock: , pa se ne smijemo čuditi ni vašoj familiji.
    A još k tome kao u svemu ima i ovdije taktiziranja s starijom djecom kako bi mlađe dijete pridržali na wc-u.
    Uglavnom ako vam je sve previše, nemojte odustati nego razmislite tko bi vam mogao od susjeda i poznanika pomoći. Često ljudi iz naše okolice ne vide da nam je posla preko glave pa ih treba pitati i naravno sebi dozvoliti da se pita. Idem staviti sad Annu u krevet pa ću nastaviti.

  41. #41
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ingrid Bauer je napisala u svojoj knjizi, a to mogu i ja potvrditi za noćno pišanje, da neka djeca obavezno pišaju jednom tokom noći. Majke vrlo brzo utvrde kada je to. Onda Ingrid Bauer preporučuje pelenu do tog momenat, a onda bez pelene pa do jutra kad ionako svi pišaju.

    Evo jedna pričica od danas ujutro. U 6 sati se Karlo probudio i ja očekujem jedno veliko piškenje. Pitam ga da odemo ssss, a on se počeo izvijati već na krevetu da ga ne dižem iz kreveta i viče titija, što znači da hoće piti, a to nekada znači i da hoće pišati. Ok, ja kažem sama sebi, što je tu je, neka sisa, ispod je podloga, pa ako se i popiša nije bitno. Posisao je dojku koja je bila puna s guštom, onda ju je pustio i pogledao me i rekao sssssss. Ja pitam idemo zbilja ssss, a on meni pruži ruke i nije se više izvijao kad sam ga uzela u naručje. Uredno se popiškio na wc-u i to dobru količinu.
    Poslije toga je otišao s tatom kupiti pecivo u pekarnicu bez pelene, što sad radi svako jutro.

    Sad je odjedanput bolja kontrola pišanja od kada su mu izbila dva kutnjaka. Nisu skroz, ali izgleda da ga više tako ne boli.

  42. #42
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Češće piškenje i više urina izaziva: lubenica..., jagode,...peršin..., celer..., kava..., čokolada .

    Sve što kod vas izaziva brzo napunjen mjehur, izaziva i kod bebe koju dojite ili hranite tim namirnicama ( ako izuzmemo kavu i čokoladu ).

    Vi koji prakticirate, možda ste još što primjetili pa dajte da napravimo jednu listu. Ovamo s iskustvima.

    Od kada su zubi izašli Karlo je već dvije noći suh :D

  43. #43
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Evo Karlo i treću noć suh.

    Jučer smo bili od dva do pol sedam čitavo vrijeme vani bez pelena. Uspjeh 100 %. Vesele me ovakvi dani.

    Karlo prijavljuje pišanje sa TITIJAAA, ali tako prijavljuje i sve drugo pa moram konzultirati vrijeme i intuiciju jel to to.

    Vrijeme je toplije pa Karlo manje piša :D . To kaže i Ingrid Bauer u svojoj knjizi, a osim toga time tumači između ostalog i "uspješnost" majčine intuicije u zemljama s vrlo toplom klimom (Afrika, Azija).

    E da jedan od dobrih diuretika je kravlje mlijeko i naravno adaptirano, tako da u neku ruku uspješost metode je jako povezana s dojenjem. Vi koji dajete adaptirano imat će te sigurno više problema. Recimo ti stray, ali to nije razlog za odustajanje, možda da se ukine flašica je , ali inače ne.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mislim da je stray vec ukinula flasicu :wink:

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Karlo , faca si :D !Suhe noci s nepunih godinu i 1/2!

  46. #46
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Sad smo noću suhi bez nezgode duže od tjedan dana. Ako računam nezgode imali smo ukupno 4 po noći u oko mjesec i pol dana. Sad sam skoro ziherica da neće pišati noću. Preko dana smo čitav dan suhi ako pristane da ide pišati, a ide samo ako idu s njim neke posebne igračke koje on izabere pa ga ja držim onda iznad wc-a. Nakon njega pišaju te igračke pa smo gotovi. Moram priznati kad smo došli s godišnjeg da smo imali frku s pišanjem . Ok, moram uračunati i pad sa stolca trip-trap na leđa i glavu i odmah nakon toga pad sa auto sjedalice na beton koji je bio bolan, a imali smo i potres mozga s povračanjem. A dočekala nas je i hladnoća tu u Njemačkoj. Već sam na godišnjem mislila kako se dečko dobro drži u drugoj zemlji u hotelu na stranim wc-ima bez pelena (samo u avionu) i onda frka kući. Sad smo se oporavili od padova i stvar opet funkcionira. Bitno je fakat prepoznati pa makar ponekad i unazad kritične momente i situacije jer dijete reagira tako da se popiša kod se boji ili kad ga nešto boli...U ovoj Karlovoj dobi kad je skoro pa suh eventualna nezgoda je postala prvi znak nekog problema.
    Vidjet ćemo kako će biti dalje. Znači sada smo stari godinu i 7 mjeseci.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sorry sto skrecem s teme. Ovo s igrackama i pisanjem me podsjetilo na moju Zorku. Tako i ona meni donosi lutke na dojenje. Prvo donese lutku da doji, onda kad lutka zavrsi onda i ona hoce.

  48. #48
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    koje otkriće!
    znala sam da postoji nesto jos bolje od platnenih :D

    Ja vjerujem da smo stilom zivota sve izokrenuli i odbacili intuiciju i logiku i ono prirodno u nama. Al nekada sama sebe zapanjim koliko mi je toga servirano a da i ne znam. A uvjerena sam kako sam ja slobodna od diktata trzista :D

    Dajte mi link za naruciti knjigu please, nemam vremena sad sve citati.

  49. #49
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja vjerujem da smo stilom zivota sve izokrenuli i odbacili intuiciju i logiku i ono prirodno u nama
    Slazem se.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Ja sam danas naručila preko amazona, no isporuka je tek u 9 mj, jer knjigu nemaju na lageru, no to mi je ok jer se taman tada vraćamo sa mora....
    Ionako prakticiramo IP koliko znamo o tome iz gore navedene prepiske i da vam se malo pohvalim, vrlo uspješno

    Irma se već 7 dana nije pokakala u pelenu, već to zbavi ujutro poslije buđenja i tak je slatka kad se skoncentrira, prducne i pokaka i naravno popiški.

    Piškenje ne uhvatimo svako, ali nam id e sve bolje i bolje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •