Pokazuje rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Razmnožavanje ruža?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno Razmnožavanje ruža?

    Da li vam je uspjelo razmnožiti ruže?
    Imam par mirišljavih i prekasnih koje bih rado razmnožila po cijelom dvorištu

    Pokušavam par zima, ali ne uspijeva mi.
    Jedna iskusna uzgajateljica mi je rekla da moram uzeti grančicu koja je prezimila bar jednu zimu (a ne mladu kako sam ja pokušavala).
    Imate li vi još tips and tricks?

  2. #2
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Odrežem starije grančice početkom rujna i samo ih zapiknem u zemlju.Većina se primila,manji dio nije.

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Pomaže ako se grančicu ruže zimi pokrije staklenkom.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 09.06.2015. at 09:26

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    390

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pomaže ako se grančicu ruže zimi pokrije staklenkom.

    Ovako smo mi radili, uspješno.

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo malo tuđe pameti:

    Drvenaste reznice

    Većina ruža se može uzgojiti iz reznica. Prednosti tako uzgojenih ruža su da nemaju podlogu druge vrste i ne stvaraju divlje izboje. Nedostaci mogu biti gubitak bujnosti kod nekih kultivara i sklonost bujnom rastu bez cvjetova prvih godina, osobito kod botaničkih ruža.
    Uspjeh ukorjenjivanja je promjenjiv pa treba uzeti više reznica za svaki slučaj.
    Priprema reznica
    Odabrati materijal za reznice od ovogodišnjeg rasta u ranu jesen. S odabranih grana odrezati sve cvjetove i granu staviti u vrećicu da se ne isušuje. Reznice treba skratiti na oko 23 cm i odrezati listove i trnje(zbog lakšeg rukovanja). Smočiti reznicu pri dnu i uroniti u prah za ukorjenjivanje i otresti višak. Kod mini ruža reznice ne trebaju biti duže od 5-10 cm.

    Gredica za pikiranje bi trebala biti zaštićena od podnevnog sunca. Prekopati površinu, lagano utabati i pograbljati.

    Sadnja reznica
    Načiniti niz rupica 15 cm dubine grančicom ili sadilicom. Može se iskopati dugi uski jarak iste dubine. Na dno staviti pijeska zbog bolje drenaže. Reznice postaviti okomito u zemlju i ostaviti 1/3 duljine vani. Dobro ih je postaviti dovoljno udaljene da ne uznemiravamo sve ukorijenjene reznice prilikom vađenja. Reznice dobro učvrstiti i zaliti zemlju oko njih. Po potrebi redovno zalijevati.
    Reznice se mogu ukorijeniti u dubokim loncima s laganim pjeskovitim tlom. Lonce ukopati do ruba u zemlju ili pijesak na sjenovitom mjestu na otvorenom i po potrebi zalijevati što ovisi o vremenskim prilikama.

    Razvoj reznica
    U jesen bi se trebao iz reznica razviti kalus (zaštitno tkivo koje biljka stvara na ozlijeđenoj površini) iz kojeg se na proljeće razvija korijenje. Nakon ukorijenjivanja mlade se biljke snažno razvijaju. Ako se tijekom ljeta pojave cvjetni pupovi valjaih ukloniti da se biljka bolje razvije. Ako se dovoljno razviju mlade su ruže slijedeće jeseni spremne za presađivanje na stalno mjesto, ukoliko se nisu dovoljno razvile potrebno ih je ostaviti još godinu dana.

    Pročitaj više na forumu Pijani Tvor - Razmnožavanje ruža | Pijani Tvor http://www.pijanitvor.com/threads/ra...#ixzz3cZEyznnW

  6. #6
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Ja ovako: ovogodisnja grana koja je cvjetala. Odrezem cvijet, zapiknem do pola u zemlju (barem 2 lista da su pod zemljom) i pustim. To radim u jesen, kad nije pretoplo i ima dosta kise. Zakorjeni se pola reznica.
    Posljednje uređivanje od bella77 : 09.06.2015. at 15:48

  7. #7
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Ja procitala razmnozavanje muža
    I mislim si koji vrag

    O temi ne znam nista...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Ja procitala razmnozavanje muža
    I mislim si koji vrag

    O temi ne znam nista...

    I takav savjet je dobrodošao, samo reci ...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •